PIRIGENTE RIA BORGMEIJE n Een gaatje an het gordijn was het begin van mijn «carrière" H Shell Mannen j koor exclusief clubje zangers j „Hotclub de Rotterdam" in Vïaardingen S/ïÜJDAG 28 MEI 1976 k Groene avond in „Harmonie" H. J. A. de Bruijn onderscheiden Enquête over woonsituatie 3K 4 *t Cv wi, Us Ria Borgmeijer in 19S9 van het gymnasium af- i^amt staat het als een paal boven water dat ze pianiste zal worden. Tot dan was ze financieel verzorgd door de erfenis van vader en moeder Borpneijer; vader in leven bekend als medevennoot in liet Haagse Electrotechnisch bureau Borgmeijer Kok en muzikaal geënt door zijn zanglustige capaciteiten bij het Kon. Haags mannenkoor „Die Saghe Sangers", toen o.l.v. Jos Vranken. Ria^Borgraeijer had talent Dat tasten en merkten haar ouders ook, maar dat ze eens haar brood zou verdienen in-, achter- of voor de piano, dat mochten zê'hiet meer mee maken. Voogd de laatste decennia maak- t£ze zowel nationaal als inter nationaal naam als begeleidster aan de piano, maar meer nog afs'dirigente. Een alom geliefde vrouw, die dan het stichten van ajii gezin niet toekwam en zich. etffnmin voor een vaste huwe lijksverbintenis liet strikken. „ISt zijn zulke persoonlijke din- gai, die hoeven niet in de Kia/ikrgmeijer vertelt chronolo gy over haar leven. In een kleine ruimte in het Rotterdams Conservatorium praten we met haar over haar en over haar wfcrk. Voornamelijk over haai Werk. Een bloeiende aaneen schakeling van muzikale hoog tepunten. Uitschieters liggen in detector concertreizen in de Oostbloklanden met enkele van haar koren. Grootste en over heersende herinneringen: de toön-kunstenaar uit Den Haag, Josjrankep. Vonken De grote wens van Ria's tante, die ua het overlijden van de ouders deverzorging van de talentvolle séHoIiere en pianiste had over- genomen, was een wetenschap pelijke studie aan de één of afidere universiteit De -koordirigent en organist var d&Haagse Elandstraatkerk, Jos Vranken, onderkende echter de tyriiteiten op muzikaal gebied %ging dat exploiteren. Ria niet liever, maar er was door Gerard v.d. Heuvel geen geld. Geen nood echter. Vranken gaf haar gratis les. „Ik heb mijn muzikale carrière volledig aan Jos Vranken te danken", zegt ze, „hij heeft me zoveel mogelijk bijgebracht, ei genlijk tot aan zijn eigen maxi mum". Ze praat met veel res- - peet over de enkele jaren gele den overleden nestor van de vaderlandse mannenkoormu- zïek. „Jos Vranken is voor mij de grote repertoire-hervormer bij de mannenkoren. Hij intro duceerde alle belangrijke wer ken (Genesis van Badings) en durfde veel. Hij trok zich niets aan van eventuele tegenstand bij zijn koren. Dat doe ik weL Ik ben niet hard genoeg daar voor. Mijn repertoirekeus past zich aan bij de zanger op dit moment", legt Ria Borgmeijer uit. „Een zekere tegenzin in een kqor heb je altijd bij een nieuw werk". Ria: „Be bouw iets lang zaam op en hou soms een en quête. Daarbij moet je met de keuze van de stukken terdege rekening houden dat het pu bliek dat komt luisteren ook een beetje moet worden opge voed. Net als Jos Vranken toen, doe ik nu geen concessies aan het publiek". Werk Het vak musicus, in welke too naard dan ook, leverde in de jaren '40 geen vetpot op. Dat was ook de ervaring van Ria Borgmeijer aan het prille begin van haar carrière. „Via Jos Vranken kreeg ik wat piano leerlingen, vertelt de nu geset telde dirigente, „en Vranken had destijds diverse koren en Ria Borgmeijer operagezelschappen waar hij mij nodig had als repetitor en begeleidster. We deden bijvoor beeld „Lohengrin", „Tannïiau- ser" en noem maar op. Jos stond dan in de orkestbak en ik moest achter de coulissen zorgen dat het koor zingend - opkwam of achter het toneel eventueel het koorgedeelte zou zingen. Dan nam ik de slag van Vranken over via een gaatje in het gordijn en zo is eigenlijk bij toeval mijn dirigenten loopbaan begonnen". Ria Borgmeijer is honkvast. Ze is in Den Haag geboren en is er blijven wonen. Die honkvast heid demonstreert zich ook bij de koren die ze onder haar hoede heeft Sinds april 1946 bij het Rijswijks Vrouwenkoor en sinds november '69 bij het Schiedams vrouwenkoor. Daar naast geeft ze al vele jaren Duits op het Rotterdams Con servatorium. „Je moet in dit vak. een vaste baan hebben, al was het alleen maar om de sociale zekerheid. Wat ik hier in Rotterdam doe is'uitstekend te combineren met muziek en soms staan we met een of meer leerlingen Duits rond de piano te zingen. Mannen Alhoewel Ria dan geen last of plezier heeft van een huwelijk se staat, is er toch een „intie me" relatie met ongeveer 70 mannen. Een unicum eigenlijk in de vaderlandse mannenkoor- wereld vormt haar dirigent- schap. Bij het Shell-mannen- koor. „In 1946 ben ik daar als pianiste begonnen en toen diri gent Jan v.d. Bos vervangen „Mensen die niet aan één of andere Shellgroep zijn gelieerd kunnen niet bij onskomen zingen", zegt de secretaris van bet Shell Mannenkoor, de heer D. de Koe. Het mannenkoor is een onderdeel van de Rotterdamse Ontspanningsvereniging „S.H.E.L.L." en daardoor hebben buitenstaanders geen toegang. Uitzonderingen bevestigen de regel. „.Als er een goeie tenor is tn zijn oom of zo werkt hier, dan wordt hem geen strobreed in de weg gelegd", aldus de heer De Koe. Het koor is druk bezig. Vooral februari 1978 wordt een belangrijke periode, want dan bestaat het koor 40 jaar. Er is een optie op de grote Doelenzaal en het Gewestelijk Orkest voor Zuid-Holland is dan eveneens paraat. Toch kan niet alle aandacht op dat jubileum rijn gericht, want naast landelijke concerten is er volgend jaar een concertreis naar Duitsland gepland. De zangers zullen dan een week de gast zijn van hun collega's uit Frankenberg-Eder, een plaatsje in de buurt van Kassei. Een reislustig volkje, want eerder waren er culturele uitstapjes naar Polen en Tsjechoslowakije en niet te vergeten Engeland- Ook geeft het koor jaarlijks een Iiefdadigheidsconcert, „De kans bestaat dat het er dit jaar bij inschiet", zegt de secretaris enigszins teleurgesteld. Het zou zowel aan tijd als aan geld ontbreken. De 65 leden gaan dit jaar wel naar Schoonebeek om het jubileum van het N.A.M.-koor op te luisteren. Ook Breda komt aan de beurt vanwege het vijftigjarig bestaan van een aldaar gevestigd gemengd koor. Als volgend jaar de Shell-Harmome veertig jaar bestaat zuilen ze er ook bij zijn en met het aanstaande jubileum van het bestuurslid Henk van Oosterhout (37 jaar penningmeester) kan het niet anders of de gesmeerde kelen maken er iets moois van. Mensen die eens wat anders willen zingen dan „Hoeperdepoep zat op de stoep" en iets aan hun muzikale horizon willen doen, moeten de aankondigingen van het koor maar in de gaten houden. moest worden wegens ziekte ben ik daar ingevallen. Na zijn dood in 1955 had ik er zeüs geen moment aan gedacht het zelf te gaan doen" en er klinkt iets in door van „wat een geluk dat ze me gevraagd hebben. „Er is veel verschil tussen een mannen- en een vrouwenkoor. Dat merk je via het sSchiedams Vrouwenkoor en het Shell Vrouwenkoor goed. Vrouwen zijn eerzuchtiger. Een man wil wel moeite doen, maar hij komt ook om lekker te zingen en is minder bereid om daar conces sies aan te doen. Bij mijn da mes kan ik met alles aanko men" en ze doelt op het reper toire. Wens Ria Borgmeijer vindt zichzelf een gelukkig mens. Ze maakt van haar hobby baar beroep. Toch heeft ze nog een wens. „Straks bestaat het Shell Mannenkoor 40 jaar. Dan zou ik graag in de grote Doelenzaal een groot lllll werk van ongeveer een uur uit willen voeren, bijvoorbeeld Carl Orffs Carmina Burana". Ze weet dat het geen gemakkelijk koor^verk is en de ai eerder genoemde weerstand in een vereniging zou wel eens aan de oppervlakte kunnen komen. „Natuurlijk x heeft het mannen koor het cr moeilijk mee", geeft ze toe, „maar als je het kent wordt het een prachtig werk en dan samen met het Gewestelijk Orkest voor 2uid-Holland moet het toch aanspreken. Na de pauze kunnen ze dan met het eigen repertoire aan hun trek ken komen". Zeer democratisch zegt ze er echter bij: „Het laat ste woord is aan de leden". Ot gewoon proberen lid te worden A. P. Nauta en nm. 19.00 uur ds. N. Kleermaker van Rotterdam-ó.b. Wijkgemeente Immanuel Aula van Prinsterlyceum zondag v.m. 10.00 uur ds. J. J. van Thicl. Rehobothkerk zondag v.m. 10.00 uur ds. J. Wieman. Ichtuskerk zondag v.m. 10.00 uur ds. Joh. Sierast van Utrecht Open Deur Gastendienst. Thema „Ai heeft hij ons verlaten. Hij laat ons nooit alleen" m.m.v. Belhlehemkoor en zusterkoor Bronovo uit Den Haag en n.m. 19.00 uur ds. A. P. Nauta. Holycentrum zondag v.m. 9.00 en 10,30 uur ds. D. Braam Gecomb. dienst Zotmehuis zondag vjm. 10.00 uur ds. W. C. van Dam. Holyaekenhuis v,m. 9.00 uur ds. L. R- KroL Gmte Kerk zaterdag v.m. 11.00 uur Kom zing met ons en doe als wij. Dagkapel H. Geestkerk/Priielkerk/Oos- terkerk woensdag n.m. 19.30 uur In terkerkelijk Avondgebied. I Ichtuskerk donderdag n.m. 7.30 uur Avondgebed. SCHIEDAM: Grote Kerk zondag v.m. 10.30 uur ds. S, Tijmstra en n.m. 17.00 uur ds. J. J. Poort Oïsterwijk. 1 Opstandingskerk v.m. 10.30 uur ds. D. J. Spaling Dzn. H. Avondmaal. Bethelkerk zondag v.m. 9.15 de Eerw. heer W. v.d. Kaaden. Rockanje. Aula Pinas plein Oud Ma the nesse R'dam zondag v.m. 9.15 uur ds. J. Feunekes, Capelle a/d Ussel. Gebouw Irene zondag v.m, 10.00 uur hr. J. Henzen. Leiderdorp KETHELr St Martinuskerk zondag v.m. 9.30 uur ds. S. Gerbrandy. Dorpskerk zondag v.m. 10.00 uur ds. P. Magre en n.m. 19.00 uur ds. S. Gerbrandy. MAASLAND: Ned. Herv. Kerk zondag 30 mei v.m, 10.00 uur en n,m. 19.00 uur ds. H. J. J. Keyzer. GereL Kerk zondag 30 mei v.m. 10.00 uur ds. G. S. Oegema van Monster en n.m. 19.00 uur ds. H. Makkinga. R.K. Parochie zondag 30 mei v.m. 0.30 uur en zaterdag 29 mei n.m. 19.00 uur. Weckendvoorganger pater C. Hillenaar. mededelingen van artsen Maasland Het a.s. weekend wordt de artsendienst waargenomen door P. Noordam, Molenweg 1, tel. 12035. De dienst der wijkverpleegkundigen wordt waargenomen door zr. J. C. van der Kruit, tel. 12713. Vlaardingen 29 en 30 mei mej. De Wilde en mevr. Nijman. Mevr. Nij- man, Spechtlaan 392 tel. 345421. Mej. De Wilde, Holysingel 636. TeL 343899. VLAARDINGEN De Konin- ktijke Maatschappij Tuinbouw en Plantkunde houdt maandag een „groene avond". Alle bewo ners van de wijk ten oosten van de Oude Haven zijn welkom. Er zullen dia's vertoond worden en in de pauze is gelegenheid tot het ruilen van stekken. Ook kan men terecht met vragen, terwijl een aantal kamerplan ten verloot zat worden. De avond begint om acht uur in zaal .Harmonie". De toegang is vrij. Maassluis Op donderdag 10 juni zal de keersluis in de ha ven van Maassluis officieel in gebruik worden genomen. Deze sluis is een van de belangrijk ste, maar ook kostbaarste, on derdelen van de Deltadijk die loopt van Hoek van Holland tot Schiedam. De ingebruikstelling zal onder meer worden bijgewoond door burgemeester M. K. van Dijke van Maassluis en de dijkgraaf van het hoogheemraadschap Delfland, de heer A. P. van den Berge Na afloop volgt nog een bijeenkomst in gebouw De Ark aan de RembrandÜaan. VLA.4.RDINGEN De ereroe- da die verbonden aan de orde van Oranje-Nassau in goud is uitgereikt aan de heer De Bruijn wt Vlaardingen. De heer De Bruijn krijgt de onderschei ding in verband met zijn 40-ja rig dienstverband bij Shell Ne derland B.V. Burgemeester W. Kieboom ont ving hem vanmorgen op het stadhuis in gezelschap van de heer Van Dijk, personeelsfunc tionaris van Shell. „Hotctub de Rotterdam" in Vlaardingen VLAARDINGEN Sociëteit „De Sokkel" heeft zich door de brand van vorige week donder dag niet uit het veld laten slaan. Dankzij de medewerking van de Ichtuskerk, die de ont- moetinzsr.imte .Het Praa thuis" ter beschikking stelde, kan de söos haar programma va» dit seizoen afmaken. Dat gebeurt dan zaterdag, wan neer „De Sokkel" de bekende jazzgroep „Le Hotclub de Rot terdam" op de planken brengt. Oude swing in de stijl van de Franse hotclubmimek, waarbij de liefhebbers meteen aan de namen Django Reinhardt en Stéphane Grapelly denken. De Rotterdamse groep is niet on bekend in het buitenland. Voor al m de Duitse jazzclubs zijn de vier musici graag geziene gas ten. Drie jaar geleden gaven zij in „De Sokkel" met groot suc ces een concert, reden voor de organisatoren om een grote be langstelling te verwachten. De samenstelling van „Le Hot club de Rotterdam" i: Wil Raats op viool, Dick van Male op sologitaar, John van der Aa op ritme gitaar en Hans Nugteren op bas. Het programma begint zaterdag om negen uur. De toe gang voor leden van de soos kost ƒ2,50; niet-leden betalen een gulden meer. VLAARDINGEN Momenteel vindt in Vlaardingen een en quête plaats onder alleenstaan den en tweepersoonshuishou dens. Het onderzoek is erop gericht de nodige gegevens te verkrijgen over de woonsituatie van deze groepen, zodat de ge meente haar huisvestingsbeleid zo gericht mogelijk kan aanpas sen. De enquête wordt uitgevoerd door het Amsterdamse bureau d'Ancona 'de Hond B.V., in opdracht van het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5