Lange Jlerkstraat bang voor komende verkeerssituatie Schiedam hoopt op ton voor partner Udine Ontwerp-bestrijdingsplan neem de proef Inbreker zocht I het avontuur l Maassluis fkoopt f Schuur- fkerkje j Antiekdiefstallen: buit 42 mille „SPORT REAL" GAAT OOK DE HOEK BEWEGEN LANGE KLKKSl li Verwaarloosde hond bevrijd Ernstige val Info-avond Newtonplein Woensdag 2 juni 1976. SCHEEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 "101ste jaargang no. 25586" 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL ^Maassluis Met alleen de stem -7'van Westerhof (CDA) tegen beeft de gemeenteraad gister avond besloten om het Schuur- berkje aan de Zuidvliet te ko- it pen en het op de monumenten- lijst te plaatsen. Of het al dan ;„V" niet gerestaureerd gaat wor- (jen, is afhankelijk van het al i* of niet verkrijgen van subsidie van het ministerie van cultuur, '1 recreatie en maatschappelijk werk, .De raadsleden kregen het voor stel tot aankoop van het kerkje, de pastorie en de bijbehorende grond eerst vorige week woens- dag. Vorige week vrijdag was er een gezamenlijke vergaüe- - ring van de commissies voor stadsontwikkeling, financiën en economische aangelegenheden \en culturele zaken. Toen werd aJ duidelijk dat het merendeel van de raadsleden positief te genover het voorstel van het college stond. In de raadsverga dering bleek alleen Westerhof tegen. Hij wenste geen cent voor die puinhoop uit te geven, zoals hij nogal duidelijk stelde. De VVD verklaarde bij monde van fractievoorzitter Niestadt niet zo gelukkig te zijn met de wijze waarop dit voorstel ge presenteerd werd. Hij vroeg om in het vervolg verschoond te blijven van dit soort overvallen. Hij maakte tevens duidelijk dat de WD geen principe-uit spraak over de restauratie deed. Dat had de PvdA graag willen hebben. Volgens Nies tadt moest er aan drie voor waarden voldaan worden. Al lereerst moest de raad inzicht krijgen in de kosten van de restauratie en vervolgens in die, van de exploitatie. Ten derde' moest er gekeken worden naar de kosten van andere plannen van de gemeente. Hij wilde dat er in ieder geval binnen zes maanden aan deze voorwaar den zou zijn voldaan zodat de collegeleden dan met een defi nitief plan zouden kunnen ko men. Het actiecomité Laat staan die kerk'is erg blij met de aankoop .van het kerkje. Deze actiegroep heeft zich voor het behoud van het kerkje ingezet toen dit dreigde onder de hamer van de sloper te komen. Annémiek van der Houwen, lid van de actie groep, verklaarde desgevraagd dat de actiegroep zichzelf nog niet zou opheffen. Men blijft zich inzetten voor het geven van een culturele bestemming aan het kerkje als dit eenmaa, gerestaureerd is. Jnauc-zz néfiOr ?v> I Vele dorpen en steden lijken uitgestorven. Bewo ners zijn in de meeste ge vallen geëvacueerd, velen volgen hun voorbeeld. Posthoorn en Daalmeijer spraken met bewoners van het rampgebied Fiuli. Schiedam De gemeente en de Schiedamse Gemeenschap ho pen een bedrag van een ton bijeen te krijgen voor de ac tie „Schiedam helpt Udine", die volgende week zal wor den gehouden. De gemeente stort al 50.000 gulden in een pot, die zal worden gebruikt om het door aardbevingen ge-, troffen gebied in Italië te hel-, pen. Gehoopt wordt, dat de opbrengst van de collectes op straat en huis aan huis een zelfde bedrag inhoudt Udine ligt centraal in de ver woeste provincie Friuli en is één van de partnersteden van Schiedam. Wethouder Her man Posthoorn beschouwt de actie, die wordt gehouden in samenwerking met vooral partnersteden Esslingen (West-Duitsland) en Vienne (Frankrijk), eerder als een symboIKch"*'gèbaar van ver wantschap, dan als een mid del om tot wezenlijke her bouw in het rampgebied over te kunnen gaan. Het door de gemeente betaalde bedrag wordt gehaald uit de feestpot: er rest nog 350.000 gulden na de viering van Schiedam-700. Buiten de col lectes om kan nog geld wor den gestort op gironummer 2717 van de Spaarbank anno 1820, ten name van „Schie dam helpt Udine". Het afgelopen weekeinde is wet houder Posthoorn met VARA- ver.slaggever, en SG-vertegen- woordiger Joop Daalmeijer afgereisd naar het door bevin gen verwoeste gebied. Ook toen waren nog aardschokken waarneembaar; dat was de 111e beving sinds vier weken. Inmiddels zijn 950 doden ge borgen, in het ziekenhuis van Udine liggen 2153 gewonden. Meer dan 300 personen wor den nog vermist Ruim 75 procent van de indus- trieen in Friuli ligt stil na de ramp. ..Fabrieken, zijn ver woest of onveilig, of er is een tekort aan werknemers of ma teriaal. Udine is er nog het best vanaf gekomen. Het geld, dat Schiedam opbrengt zal vermoedelijk worden bestemd voor de bouw van een wijk centrum. Voor de besteding daarvan wilde gemeente Udi ne zich verantwoordelijk stel len. Delfland gaat vechten voor schoner water Het Hoogheemraadschap van Delfland gaat de verontreiniging van het oppervlaktewater krachtig bestrijden. In een dezer dagen gepubli ceerd ontwerp-bestrij dingsplan voor de perio de 1976 - 1980 wordt een groot aantal maatre gelen aangekondigd. Het plan houdt onder meer in dat het verbod van afvalwaterlozin gen die het boezem- en polder water ontoelaatbaar verontrei nigen zal worden gehandhaafd. Verder wordt voorzien in de bouw van een nieuwe zuiver ingsinstallatie in Berkel en een uitbreiding van de installatie in Hoek van Holland waaraan ook *s-Gravenzande~ en Naaldwijk' - zijn aangesloten. Tenslotte zal van De Lieren Maasland naar Maassluis een persleiding worden aangelegd met eventuele aansluiting op de te Vlaardingen te,bouwen in stallatie. Van vandaag af tot en met 1 juli ligt het ontwerp-bestrijdings- Delfland gaat vechten voor schoner water. plan ter inzage bij het hoog heemraadschap in Delft, bij de Kamers van Koophandel en Fa brieken en bij de gemeenten en polderkantoren binnen het ge- zwaren tegen het plan worden ingediend. Daarna zal Delfland het plan vermoedeli jk in de ver gadering van september be spreken. bied. Hier kunnen eventuele be- Het bestrijdingsplan is gebaseerd op de wet waarin Delfland de opdracht krijgt maatregelen t'e Schiedam Het verkeerscirculatieplan voor de Lange Kerkstraat en omgeving valt niet in goede aarde bij de buurtbewoners en de middenstanders. Dat werd overduidelijk op de druk bezochte informatie avond die de gemeente gisteravond hield over de komende herinrichting van dit stukje stadshart. Oit nieuwsblad, waarin u al het nieuws utt eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dtt nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe 'n combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel bon tn open envelop iander posuegel store,i naar Antwoordnummer 834, Rotterdam De meeste kritiek betrof het plan om het verkeer straks door de Boterstraat en de Herenstraat te leiden, de verschuiving van parkeergelegenheid en de slech te bereikbaarheid van de be drijven met bijvoorbeeld vrach tauto's. Echter ook het voorne men om één zijde van de Grote Markt open te gaan stellen voor iweerichtingverkeer zag men niet zitten. De straat is daar volgens buurtbewoners veel te smal voor. Hoek van Holland „Sportreal" de landelijke actie die meer be weging en meer recreatie voor staan, gaat binnenkort ook Hoek van Holland bewegen. In de Hoek is een plaatselijk actie comité gevormd, bestaande uit een aantal mensen die in sport kringen niet onbekend zijn. In samenwerking met bestaande sportverenigingen zullen zij proberen de „stil2itters" te acti veren. Daarbij wordt gedacht aan het beoefenen van alle mo gelijke .sporten, maar wel bui ten wedstrijdverband. Middenstanders spuiden onder meer nog kritiek op het plan om het nodige vrachtverkeer via de Korte Kerkstraat naar de Nïeuwstraat te leiden. Dit zou in de bocht bij de Grote Kerk veel moeilijkheden geven voor grote vrachtwagens. Weinig kritiek werd er tijdens de bijeenkomst gisteravond ge spuid op de nieuwe aankleding van de Lange Kerkstraat en Grote Markt. In zaal Beatrix klonk wel hoonge lach van de ruim tachtig bezoe kers op het moment dat bekend werd gemaakt dat men vlak naast het raadhuisje ruimte wil maken voor een terrasje voor het horecabedrijf op de hoek van de Lange Kerkstraat. Vol- Zo zou de Lange Kerkstraat in Schiedam er volgens de gemeente uit kunnen gaan zien. De bewonersvereniging Schiedam-Centrum vindt 'dat de buurtbewoners te weinig tijd hebben gehad om over deze plannen na te denken. gens sommigen een waanzinnig idee omdat de afstand tussen terras en café veel te groot zou zijn. Slechts een enkeling beti telde de nieuwe aanpak spot tend als het speeltuinplan. Schriftelijke reacties die de be zoekers van de info-bijeen- komst en buurtbewoners de ko mende veertien dagen nog kun nen indienen zullen na de zo mervakanties op een tweede vergadering nog worden behan deld door de gemeente, de be wonersvereniging Schiedam- Centrum, de Schiedamse Han dels- en Bedrijfsraad en de win keliersvereniging het City-Cen trum. Schiedam Bij twee in braken hebben onbeken den in totaal voor 42 mille aan antiek gesto len. Het meeste werd buitge maakt in de woning van de Schiedammer S. H. aan de Schiedamseweg. Om binnen te komen forceerden de daders aan de achterzijde een deur. Zij verdwenen ver volgens weer met een hoeveelheid antieke voorwerpen, zoals een staartklok, porselein en kristal, ter waarde van 32.000 gulden. Het resterende bedrag, 10.000 gulden, verdween uit de woning van de Schiedammer E. W. E. aan de Burgemeester Knappertlaan. Terwijl de bewoners afwezig wa ren kwamen de inbre kers binnen via een raam aan de zijkant van de woning. De buit be stond ondermeer uit tin nen voorwerpen en ju welen. Vlaardingen In samenwerking met de dierenbescherming heeft de Vlaardingse politie maandagmiddag een ernstig verwaarloosde hond uit een wo ning in het centrum bevrijd. Het beest was sinds 26 mei niet meer verzorgd. Het had geen voedsel en geen drinkwater meer. In de woning heerste een chaos. De politie is nog op zoek naar de oorzaak. Vlaardingen Een negentienjari ge Vlaardingse is maandagmid dag met haar brommer geval len. Op de Westlandseweg tus sen de Kortedijk en de Delftse- weg raakte de rechtertrapper van haar brommer het trottoir. Hierdoor kwam zij ten vaL Zij was enige tijd bewusteloos. A. Aalburg, zoals de jonge vtouw heet, is in het Holyziekenhuis opgenomen. verontreiniging van het opper vlaktewater. Speciaal van be lang is dat in dit verband Delf land de lozing van afvalwater op oppervlaktewater kan ver bieden. Van deze bevoegdheid heeft het hoogheemraadschap de afgelopen jaren al gebruik gemaakt met het gevolg dat het oppervlaktewater de afgelopen jaren kwalitatief sterk is verbe terd. De kosten van de werken die m het kader van dit plan zullen worden uitgevoerd zijn ge raamd op ongeveer 160 miljoen gulden. Delfland verwacht dat het Rijk hiervan ongeveer 90 miljoen zal betalen. De plannen voor de uitbreiding van de Haagse zuiveringsinstallatie zijn buiten deze berekening ge laten omdat dit werk naar ver wachting niet voor 1980 gereed zal zijn. Toch is deze uitbreiding in het ontwerp-bestrijdingsplan opge nomen omdat deze installatie onder meer is aangesloten op Rijswijk, Voorburg, Zoeter- meer, Delft, Schipluiden, Wate ringen en Monster. De rest van het geld zal moeten worden betaald zowel de indus triële als de huishoudelijke ver vuilers. Uitgaande van bet prij speil van december 1975 zal dit per inwonerequivalent onge veer een bedrag van 25 a 30 gulden per jaar betekenen in de nemen ter voorkoming van de" periode van 1976 tot 1980. |iiiiiiii]iiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiuminiiii)itff[iiiiji(iiiii)iiiiuiiiimiiiii]iiiiimiitiiiuiiiii^ Rotterdam „Ik zocht een beetje avontuur en dat leek me wel iets. Boven dien kon je «c Leuk mee verdienen. Twaalfhonderd gulden in een gezinnetje met twee kinderen is geen vetpot". Dat kreeg de Rot terdamse rechtbankpresi dent, mr. J. L. M. Elders, als antwoord toen hij de 21-jarige Vlaardinger Ri- nus K. had gevraagd waar om die het inbrekerspad was opgegaan. „Een vetpot misschien niet", reageerde mr. Elders, „maar er zijn heel wat ge zinnen, die van dezelfde in komsten moeten rondko men. Dat kan best Volgens my kon u uw verantwoor delijkheid nog niet aan". „Het was in zijn geval beslist niet nodig om te gaan in breken", stelde ook de offi cier van justitie, mr. H. R. G. Peber. „Extra kwalijk is, dat het niet de eerste keer voor K. is. Na een vorige gelegenheid is hij bijna direct uit de recht zaal weer op het verkeerde pad gegaan". De officier eiste twaalf maanden ge vangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met een proeftijd van twee jaar. Anders lag het bij K's maat, de 25-jarige Arie van der S., eveneens uit Vlaardin gen. Die had enkele hoge schulden, die hij maar met kon afbetalen. Bovendien dreigde er ontslag. Een dreigement, dat werkelijk heid werd. Tegen. Van der S. eiste mr. Feber tien maanden cel Daarvan zijn ook drie maanden voor waardelijk met een proef tijd van twee jaar. In de nacht van 31 januari" op 1 februari waren K. en Van der S. „aan de arbeid" in het benzinestation van Henk Zon langs Rijksweg 20. „Hoe kwam u daar? Was u getipt, dat er geld lag?", vroeg mr. Elders. „We gingen op goed geluk", antwoordde K. „Het gmg er nogal professio neel aan toe, nietwaar. U hebt daar een kluis uit de muur gehakt en was toen bijna 8500 gulden rijker. Hoe lang duurde het alle maal?". „We zijn er de hele nacht mee bezig geweest". Half maart ging het duo in Vlaardingen zelf op pad. De mannen klommen op het dak van een antiekzaak aan de Westha venkade, forceerden een ruit en stapten de winkel binnen. Ze verdwenen met voor elfduizend gulden aan an tieke klokken, vazen en kandelaars. Enkele inbra ken in bungalows m omlig gende gemeenten waren niet ten laste gelegd. Op 15 jum is de uitspraak. Schiedam In de Prinses Beax- trixschool aan de Buys Ballot- singel wordt morgenavond een informatie-avond gehouden voor de bewoners van het Newtonplein en omgeving. Op deze bijeenkomst zal de dienst gemeentewerken in samen- werking met de bewonersver eniging Oost de plannen toe lichten over de reconstructie van de buurt. Bewoners kunnen dan tevens nog ideëen en wensen spuien. De aanvang is 19.30 uur.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1