Geld en ander huis voor getroffen gezin Politieke partijen richten comité op 8 Brand bespoedigt boerderij sloop m De Goudsbloem in stroomversnelling J neem de proef Tegen ontslagen in scheeps bouw Man loopt door deur B St. Jozef enquête opnieuw uitgewerkt vmmmmm Sgpww 1 Kranige show Douche straks betaalbaar Jfaantiag 21 juni 19 <6 - SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 -101ste jaargang no. 25598 - 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Een ander huis en ongeveer zesduizend gul den. Dat staat mevrouw Walden en haar drie jonge ginderen te wachten ais zij overmorgen terugkeert uit Suriname naar Maassluis, ggim een maand geleden ver trok lij met haar kinderen naar Suriname om daar tiasr man te begraven die bij de treinramp in Schie dam was omgekomen, Vlak voor haar vertrek ontstond doof kortsluiting brand in kaar woning die groten deels vernield werd. Direct na het bekend worden van dit bericht begon in Maassluis een spontane ac tie om het gerin Walden financieel te steunen. Niet alleen de wijkverenigin- gen reageerden direct; ook de gemeente bood onmid dellijk al haar diensten aan. Nu een maand tater kan het gerin een andere woning aan bet Domisseplein wor den aangeboden. Boven dien hebben meer dan dui zend mensen op de oproep gereageerd zodat nu al meer dan 6.000 ruiden bin nen is. De giften kwamen niet alleen uit Maassluis, maar ook uit de rest van het Rijnmond gebied. Voorlopig zal me vrouw Walden met haar kinderen de eerste veertien dagen bij een familielid in Maassluis gaan wonen. In overleg met de initiatief nemers van de hnlpactie zal dan de nieuwe woning gereed worden gemaakt. Zo zal er moeten worden be hangen en geverfd. Verder zal ook de vloerbedekking worden gelegd, De hulpactie is overigens nog niet afgelopen. Er kan nog geld worden gestort op gi ronummer 369361, Araro Bank Maassluis ten gunste vaa bankrekeningnummer 476607230 "Actie medemens in nood". Ook degenen die willen hel pen in de nieuwe woning kunnen zich wenden tot de heer K, T. Wensink, secre taris van de Stichting Sa- menlevings Opbouw te Maassluis. Telloon 01899- 11835. J*?*-»- -Mb ra* aAg&HSW Schiedam De plaatselijke afdelingen van CPN, PvdA, PPR en PSP hebben een comité opgericht, dat zich gaat beraden over de problemen in de scheepsbouw en de daarmee samen hangende gevolgen voor de Schiedam- se bevolking, die in deze industrie werkzaam is. Het comité eist, dat ontslagen worden verhinderd en dat de overheid steunmaatregelen treft voor bet behoud van de Nederlandse scheeps bouwindus trie. Op die maat regelen moeten volgens het comité de vakbonden en de gekozen leden van ondernemingsraden een democrati sche controle kunnen uitoefenen. De boerderij voor de brand. De vernielingen waren toen al duidelijk zichtbaar. i ^island - Om de sloop Wat te bespoedigen heb» oen de slopers de hoeve auyt-Maeslant aan de Korte Buurt in brand gestoken. In een mum jan tijd stond de stal in ucnterlaaie en de vuur de was zo hevig, dat de «rand oversloeg op het woonhuis van de boer- aenj. L^v Sweidige rookontwikke- heeft de Maaslandse politie de brandweer gealarmeerd. De rook kon namelijk gevaar ople veren voor het verkeer op rijks weg 20. De brandweer heeft echter niet meer kunnen ver hinderen, dat de stal nagenoeg uitbrandde. De boerderij werd gebouwd in 1920 en was tot 1973 het eigen dom van de heer A, P. Char- don. In 1972 werd de hoeve verkocht aan Rijkswaterstaat omdat hij moest verdwijnen, voor de reconstructie van de kruising Maasland/Maassluis met rijksweg 20. Tot aan het moment van de brand (vrijdag) is de boerderij vele malen doelwit geweest van baldadige jeugd. Voordat offi cieel met de sloop was begon nen, had de jeugd de slopers al aardig op weg geholpen. Regel- matig moest de politie jongelui uit de boerderij halen die hun vernielzucht de vrije loop had den gegeven. Het slopen van de hoeve begon officieel 1 juni en tot aan het moment van de. brand was de sloop reeds hal verwege gevorderd. Toen de irand uitbrak hebben de heer en mevrouw Chardon met gemengde gevoelens staan kij- De boerderij tijdens .de brand ken hoe hun vroegere bezit in vlammen opging. Mevrouw Chardon: „Hoewel we vier jaar naar het moment toe hebben geleefd dat we emit moester, zijn de vernielingen en de brand ons wel aan t hart ge gaan". Zij hebben het verval van de boerderij dagelijks van dichtbij meegemaakt omdat de familie anderhalf jaar geleden een geheel nieuwe boerderij heeft betrokken op een steen worp afstand van de oude. Twee weken geleden kwam het comité voor het eerst bijeen. In een dit weekeinde afgegeven verklaring wordt duidelijk, dat zal worden geprobeerd om alle krachten te bundelen, die ont slagen willen tegengaan vechten voor werkgelegenheid in genoemde bedrijfstak. Bij de fracties van de Schiedamse ge meenteraad wordt erop aange drongen om haar verontrusting uit te spreken over de gang van zaken in de scheepsbouw. Via manifesten, die zullen worden verspreid hij de poorten van de scheepswerven, wil het comité ook de werknemers bereiken. Het comité bestaat voorlopig uit zeven bestuursleden van politie ke partijen: twee van PvdA, CPN en PSP en één van PPR. Door vakanties zal men pas in augustus weer bijeen komen. Voor die tijd wil men contact opnemen met vakbonden en on dernemingsraden. Plannen om een comité op te richten werden gemaakt, toen bekend werd dat een massaal ontslag dreigt voor vierhonderd werknemers van het Rijn- Schelde-Verolmeconcem (RSV), dat twee machinefabrieken wil samenvoegen: die bij de Rotter damse Droogdok Maatschappij op Heijplaat en die bij scheeps werf Wilton-Fijenoord in Schie dam. „Een onaanvaardbare ontwikke ling", vindt Jannemieke van de Gein, voor de CPN lid van het comité, „want inkrimping van de scheepsbouwindustrie zal in brede kring ernstige gevolgen hebben- er zijn grote belangen mee gemoeid. De scheepsbouw behoort tot de kern van de Schiedamse metaaln«dustrie. De positie van de scheepvaart, de betekenis van de havens, de rol van onze stad in de interna tionale handel hangen nauw sa men met de eigen scheepsbouw. Deze bedrijfstak heeft een be langrijke plaats in de Neder landse economie. Er is grote kennis, technisch vermogen en vakmanschap in belichaamd en tal van bedrijven zijn er nauw mee verbonden". Pogingen om de werfarbeiders, technici en employés voor vol dongen feiten te stellen en scha delijke reorganisaties door te voeren, aldus het comité, kun nen slechts uiterst gevaarlijke gevolgen hebben voor de werk gelegenheid en de economie van ons land. Daarom willen de vier rode partijen de garantie, dat „de noodzakelijke steun van de overheid onder toezicht cn controle komt te staan van de vakbonden en gekozen on dernemingsraadsleden". De vier partijen vinden, dat over deze vraagstukken een brede meningsvorming tot stand moet komen. Een daarop gebaseerd gemeenschappelijk handelen vinden zij van grote betekenis. Het comité moet daarvoor zorg dragen. Maasland Veel kranig wsrk was ar af gelopen zater dag te zien bij de firma Boe kastij n aan de Maassluissweg te Maasland. Ter gelegenheid van de komst van de 125-tons Gottwald auto kraan de grootst# van ons land hield de firma open huis. Ondanks het vrij slechte weer hadden velen toch de moeite genomen om de hydraulische au tokranen van het verhuurbe drijf eens van dichtbij te bekij ken. Uiteraard vormde de nieu we aanwinst met een mast lengte van maar liefst 59 meter het middelpunt van de kranige show. Schiedam - Morgen a! vindt het gesprek plaats tnssea de gemeente en vertegenwoordigers van werkgroep De Gouds bloem. Hans van der Wilk, wethouder voor communicatie-, wijk- en jeugdzaken, heeft ervoor gezorgd dat de uitnodi ging aan stichting 0e Goudsbloem ca mede werkers eerder is ver stuurd. De wethouder zou bezorgd zijn over de ontstane conflictsituatie in de werkgroep, die een sociaalculturele bestem ming voor de voormali ge mouterij De Gouds bloem voorstelt in de nota Stage. Van der Wilk zou bang zijn, dat de problemen onoplosbaar wor den als contact tussen gemeen te en werkgroep nog langer uit blijft Na publicaties over het conflict Notenboom/Uil in onze krant heeft hij haast willen ma ken. Ook cultuur-wethouder Herman Posthoorn praat mee. Bert us Notenboom ontdekte in 1973 de leegstand en verpaupe ring van de mouterij. Een groep enthousiaste jongeren, vooral scholieren, en leden van de werkgroep Schiedam togen aan het werk. De Goudsbloem werd gerestaureerd en een stichting werd opgericht Het werk werd eerst illegaal gedaan, want het pand was van de gemeente, maar na alle inspanningen kwam wethouder van stadsont wikkeling ir, Chris Zijdeveld vorig jaar tot de uitspraak: "Jullie hebben nu het morele beschikkingsrecht" Sinds die tijd is intensief gewerkt aan een bestemming voor het opgeknapte pand. Het laatste half jaar ging dat in samen werking met Bram Uil, die sinds zijn ontslag bij het alter natieve café De Quibus werk loos rondliep en al nieuwe plan nen maakte, die voor een deel waren in te passen in de ideeën van stichting De Goudsbloem. Vooral onoverkomelijk grote ver schillen in opvattingen en ka rakters en ook afwijkende ge dachten over de sociaal-maat schappelijke opzet van het ho recabedrijf Stage hebben er echter uiteindelijk toe geleid, dat samenwerking tussen No tenboom en gebjkdenkenden enerzijds en Uil en enkele sym pathisanten aan de andere kant verder onmogelijk werd. Beide groepen vinden wel, dat zij door hun inzet voor Stage in middels recht hebben op uit- voering van hun eigen plan. Die strijd om het pand in bespre kingen met de gemeente begint morgen. Vlaardingen Het college wil de huur van woningen waarin een douche is aangelegd hoogstens met 25 gulden per maand verhogen. Niet gedekte kosten zouden dan ten laste van de exploitatie van de saneringsgronden van het grondbedrijf moe ten worden gebracht. Het college komt met dit voorstel tot maximering van de huurverhoging ruim een jaar nadat de raad een ton voor de aanleg van douches in woningen beschikbaar stelde. Dit was van toepassing op vooroorlogse gemeentewoningen met uitzon dering van die woningen waarvoor renovatie- en andere plannen in voorbereiding zijn. Van de regeling werd weinig gebruik gemaakt In de commissie voor stadsontwikkeling en volkshuisvesting werd het college verzocht meer bekendheid aan deze mogelijk heid te geven. Uit een ingeqteld onderzoek bleek dat de aanleg van douchecellen in de genoemde woningen vaak zeer duur uitviel Zo duur zelfs, dat uit de aanleg een voor de huurders onaanvaardbare huurverhoging voortvloeide van gemiddeld veertig gulden per maand. De maximering van de huurverhoging na de aanleg van een douchecel moet op 23 juni nog door dé raad worden goedge keurd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws utt algen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Sluur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op pro«f to# in combinatia mat: Rotterdamsch Nwuw&btad Naam Adres Woonpi Tel. Deze bon tn open envelop, zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Hötfrdatn. Schiedam Pafii van Beckum. eigenaar van café-restaurant De Amstelbron, is dit week einde behandeld aan een slaga derlijke bloeding en snijwon- den in het Gemeenteziekenhuis. Geëmotioneerd doordat een klant van hem in een driftbui een ruit intrapte was hij per ongeluk door de glazen tocht deur heengelopen. De Amstel bron is gevestigd aan de Broersvest. Schiedam De enquête die ia mei is geboaden onder de be wonen van de St Jozef-wo ningen in Schiedam-West zal opnieuw worden uitgewerkt De gegevens over de ideeën rond eventuele renovatie zul len nu niet alleen warden uit gewerkt door de Stichting Sanwerkende Schiedamse Wo ningbouw coöperaties (SSSW), maar ook door vertegenwoor digers van de actiegroep en centrum De Kreek. Hiertoe is besloten nadat vo rige week op de vergadering van het projectteam Sc Jozef de actiegroep de kritiek spui de dat de uitslag van de en quête aeer tendentieus is. Een groot deel van de gegevens uit het complex van 213 wonin gen is volgens de actiegroep niet gebruikt. De formulieren van de bewoners die tegen renovatie hadden gestemd zou men terzijde hebben gelegd. Vertegenwoordigers van de gemeente in het projectteam ztellen dat de gegevens wat vertroebeld zijn door de in voering van diverse catego rieën in de enquête. -Nu zullen wij er op toezien dat zoiets niet weer gebeurt", aldus een vertegenwoordiger van de actiegroep.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1