Achterstand bedreigt tuinbouw I 'oe giftig is Nederlandse sla Water: een vloeibare levensbehoefte Nood- voorzieningen tegen verzilting VRIJDAG 25 JUNI 1976 P uiiiiiiiiii Zout gietwater remt vooruitgang ver- TE ZOUT VREES KALBWNEN GEVOLGEN Ir Bravenboer van bet Proefstation keurt Duitse „quintozeen- paniek Duitse kritiek op onze sl CONTROLES BIOLOGISCH EXTRA PORTIE 4*tlrmSp3< Twee komkommerplanten. Links een van goed giet water voorziene gezonde plant. Rechts een plant waarvoor een gietwater met een te hoog chloride gehalte is gebruikt. Een „armetierige" en achter blijvende groei is het ge volg. Water, die vloeibare levensbehoefte, is één van de pijlers waardoor de aarde in staat is te blijven voortbestaan. Een ogenschijnlijk sim pele vloeistof, die echter veel gecom pliceerder is dan het zich iaat aanzien. Maar wei in natuur lijk evenwicht, dat is tenminste de be doeling. Want dan kunnen vis sen, planten en al het andere dat maar in het water krioelt, blijven leven en, wat veel belangrijker is, zich voortplanten en blijvend voor leven zorgen. Wordt dit na tuurlijk evenwicht verstoord, dan kan het water zelf dit evenwicht herstel len. Als het niet ai te bar wordt natuur lijk. Gebeurt dat wel, dan sterft bij voorbeeld een be paalde vissoort uit. Of, in het allerergste geval gaat het water „dood". Alle leven erin is dan onmoge lijk geworden. Een ander gevolg van watervervuiling, in wat voor vorm dan ook, doet zich gelden daar, waar het water wordt gebruikt. Bij voorbeeld bij de tuinders, die hun ge wassen ermee begie ten. Eén van de ele menten die in dit ge val buiten alle na tuurlijke proporties aanwezig is, is chlo ride. Dit goedje ver oorzaakt de verzil- ting van het gietwa ter. Wat zijn daarvan de gevolgen voor de tuinders'- Maar voor al: wat zijn de oorza ken en wat kan er aan worden gedaan, eventueel? Vragen waarop het Proefsta tion voor de groen ten- en fruitteelt in Naaldwijk en Pro vinciale Waterstaat in Den Haag de ant woorden geven. Voor zover dit ten minste mogelijk is. De spinazieplant kan wat beter tegen het zout, maar ook bij de bovenste blade ren is duidelijk te zien hoe het zoute gietwater zijn sporen achterlaat. Naaldwijk „De tuin bouw dreigt achter te gaan lopen". Dit som bere toekomstbeeld is van de heer C. Sonne- veld. Technisch hoofd ambtenaar bij het Proefstation voor de groenten- en fruitteelt onder glas in Naald wijk, en zich dagelijks bezig houdend met water en bemesting in de tuinbouw. De achterstand, ten op zichte van de concurren tie of de mogelijke voor uitgang, zon te wijten zijn aan bet chioorhoa- dende (dus zoute) water dat voor het begieten van de planten wordt ge bruikt „Want", aldus Sonneveld, „het zorgt er voor dat de omschake ling op nieuwe teeltme thoden wordt traagd". Zijn uitleg: ..Kijk. om geen terugloop in de produktie te krijgen, ga je kijken welke maatregelen je kunt nemen door Frans Alten en Cok Koeleman - om dit te voorkomen- Dan kom je onder meer op nieu we teeltwijzen- De planten groeien dan bijvoorbeeld op steenwol, veenbedden of wa ter. De hoeveelheid die je daarvan per plant nodig hebt, is veel minder dan van gewone grond. Maar dat be tekent wel dat de zoutcon- centratïe stijgt Ais deze teeUmethoden de toekomst hebben en daar geloof ik wel in, .dreigt de tuinbouw achter te gaan lopen. Want de tuinders kunnen niet overschakelen omdat het water te zout is, ze komen klem te zitten." Den Haag Er is geen sprake van een noodsituatie, zegt Provinciale Waterstaat "Wei heeft de instantie haar toevlucht genomen tot noodvoorzieningen, om de grond-t waterstand in Westland, Rijnland en Delft en omstreken te verhogen. Door de uitermate lage grondwaterstand is het vocht inmiddels zo verzilt dat de tuinders gietwa ter gebruiken met een chloorgehaite dat ver boven de norm ligt die als "veilig" wordt gekwalificeerd. De heer J.P- Hoomans, chef van de afdeling waterhuishou- ding en waterkering bij Provinciale "Waterstaat, over die noodvoorzieningen. "Bij Gouda wordt het water voor Rijnland, Westland en Delft en omgeving uit de Holland se IJssel ingelaten. We hebben daar een capaciteit van 35 40 m3 per seconde. Het gaat allemaal goed zolang door Cok Koeleman de Rïjnafvoer maar groot genoeg is. Zakt die afvoer, zoals dat nu het geval is, dan gebeuren er twee dingen. Het zoutgehalte van de Rijn, dus ook in het water dat wordt ingelaten, stijgt Bovendien kan het zoute zeewa ter landinwaarts stromen als de droogte aanhoudt en als er weinig sneeuw in het oorspronggebied van de Rijn valt" "Wat dat laatste betreft, zover is het nog met, maar we vrezen wel dat het deze zomer zover zal komen. We moeten daar dus iets tegen doen. Dat zijn dan die noodvoorzieningen. Er wordt dan zoeter water uit het Amsterdam-Rijnkanaal ingelaten. Die mogelijkheid heb ben we sinds 1970. Als alles optimaal werkt, kunnen we zo'n 15 A 18 m3 inlaten. Van de vier noodvoorzienin gen hebben we er nu twee ingeschakeld. Daarmee bereiken we een capaciteit van ongeveer 7 m3 per seconde. Op het ogenblik zijn we bezig de derde nood voorziening gereed te maken. Maar dat is een heel probleem en vergt ook een hoop technische voorzienin gen, Het betekent ook dat als de derde noodvoorziening werkelijk gebruikt moet worden, het scheepvaartver keer in de Geer in Utrecht moet worden gestremd". Hoomans zegt, dat de problemen waarmee nu wordt gekampt, zich in het verleden meestal pas voordeden in de herfst Als we dan vragen hoe het dit jaar in de herfst moet gaan, als het nu al zo slecht gesteld ifi met het water, zegt hij: "Ja, dat weten we ook nog niet precies". Terug naar de taak van het Proefstation. Sonneveld: „Aan het gietwater stellen we bepaalde eisen. We bekij ken dan bijvoorbeeld het zoutgehalte. En dat is ook ons grote probleem, onze constante zorg. Je kunt het water uit de grond halen, maar ten westen van Ut recht is dat erg 20uh 2000 mg chloor per liter. Daarom zijn we aangewezen op het slootwater dat veel minder zout bevat, want het leiding- Hater is erg duur, maar is toch ook te zout". „Dat slootwater blijft er niet - constant, dus je moet zorgen dat er water wordt ingela ten. De enige grote rivier die voor Zuid-Holland in aan merking komt is de Rijn. Het water uit die mier wordt in Gouda ingelaten. En dat water is niet best: per liter zit er van 150 tot 300 mg chloor in. Laat je dat water in, dan is al het opper vlaktewater binnen een week net zó zout". „Voor de tuinbouw hanteren wij als norm dat er niet meer dan 50 mg chloor in een liter water mag zitten. Dat kun je natuurlijk wel zeggen, maar dat haal je nooit Je gaat dus zoeken naar een compromis tussen wat redelijkerwijs haalbaar is en waarmee de tuindefs nog kunnen werken. Dan kom je op 200 mg chloor per •liter. Maar keer op keer blijkt dat dit nauwelijks haalbaar is. We zitten nu aan de 300! Je voelt je ge woon machteloos". „De Franse kalimijnen en de Duitse industrie veroorza ken die verzilting, We heb ben dan wel de Internationa le Rijncommissie dus je staat niet met lege handen, maar er is nog zo weinig resultaat Daarom hebben we ons afgevraagd: „Kun nen we als tuinbouw niet zelf iets doen?" „Daarom zie je om je heen de waterbassins waann de re gen wordt opgevangen- Maar als het een tijd droog blijft, heb je daar ook niet veel aan, het water is dan immers snel op. Een ander ding is het ontzouten van het" gietwater. Maar dat is tot nu toe erg duur. Een liter ont- zout water komt dan op een paar gulden per kubieke me ter. Het wordt wel goedko per als er één installatie is voor één grote groep tuin ders. Dat kost dan maar tien procent van het geld dat no dig is als iedere tuinder een eigen installatie aanschaft. Er zijn wel een heleboel tuinders die dit willen, maar ze zijn nog te verspreid". Wat zijn de directe gevolgen van het begieten van het ge was met zout water? De heer Sonneveld: „Naarmate het zoutgehalte hoger wordt, neemt de plant moeilijker water op. De groei neemt dus af en de produktie neemt evenredig af. Dan krijg je onze norm; bij 50 mg chloor per liter zijn alle gewassen veilig. Bij een ho ger chloorgehaite is er voor de spinazie niets aan de hand, maar de tomaat, de chrysant en de roos kunnen er dan nog maar matig te gen en de komkommer, de paprika en de sla heel slecht. En juist die gewassen maken 80 procent uit van de produktie van de Westlandse tuinbouw". De veelgeroemde (en de laatste tijd ook verguisde) krop bo terzachte Nederland se sla; hier op de fo to echter aangetast door te zout gietwa ter. Wanneer echter - geen schlmmelbe- strijding zou worden toegepast, zou ook de onderzijde van de kropsla worden aan getast. Naaldwijk Zit de Neder landse sla vol vergif? Eigen lijk een belachelijke vraag, alsof de Nederlandse tuin der anno 1976 met de hete adem van 's lands controle diensten en stringente bepa lingen in de nek maar zon der verantwoordelijkheids gevoel wat aan zou knoeien. Toch zou je het bijna gaan geloven. Als je ten minste de diverse berichten van de laatste weken over de aange troffen hoeveelheden van het schimmelbestrijdings middel quintozeen in naar Duitsland geëxporteerde Ne derlandse sla ernstig neemt Vooral in Duitsland heeft dat geleid tot negatieve be richten over de Nederlandse sla. Nog afgelopen week bracht het veel gelezen Duit se weekblad „Neue Welt" een nogal hetzerig stukje over „den hollandischen Kopfsalat", die een soort „Chemiesalat" zou zijn ge worden. Wie zich realiseert, dat meer dan de helft van door Frans Alten de in Duitsland gegeten sla uit Nederland komt, beseft hoe schadelijk deze berich ten zijn voor de Nederlandse exportpositie. Ook het Ka merlid drs. J. Beekmans pleitte daarom voor een ver mindering van het aantal giftige bestrijdingsmiddelen. Maar hoe giftig is dan die Nederlandse sla? We zijn daarvoor eens gaan praten met dr. ir. L. Bravenboer, hoofd van de afdeling plan tenziekten van het Proefsta tion voor de groenten- en fruitteelt onder glas in Naaldwijk. Vorige week nog verduidelijk te hij de stand van zaken rond de biologische bestrij dingsmiddelen van planten ziekten in één van de actua liteitenrubrieken voor de te levisie. Daarbij merkte hij op, dat we, voor wat de schimmels aangaat, nog ge heel aangewezen zijn op de chemische bestrijdingsrne- thoden. „En juist bij de wintersla heb ben we nogal last van schim mels. Quintozeen is één van die bestrijdingsmiddelen. De paniekerige berichtenuit Duitsland berusten eigenlijk op één serie misverstanden en onwetendheid. Kijk, quin tozeen is een chloorprodukt (PCB, pentalchloorbenzeen) en wordt al tientallen jaren gebruikt, ook in Duitsland. fes- zit trvcrl chemucbe Holten m Kamerlid -* Beekmans: Verminder «if op sla" Voordat een middel gebruikt mag worden gaan er lange jaren met proefnemingen voorbij. Dan wordt er b.v. gezegd, als voldoende zeker heid over de veiligheid is verkregen: 300 eenheden per milligram rijn veilig, maar in de praktijk gebruiken we er 3. Dat noemen we met een moeilijk woord de „resi du tolerantie". Voor quinto zeen geldt ook inderdaad de norm van 3. Maar voor alle gebruikte stoffen wordt zo'n cijfer vastgesteld en die rijn internationaal erkend, al kan eenafzonderlijk land daar van afwijken". „En dat heeft Duitsland ge daan sedert begin dit jaar. Eerst gebruikten ze ook onze norm van 3; ook de Duitse „technici" waren van de vei ligheid overtuigd. Toen is het een politieke beslissing geworden en zijn de Duit sers op een norm van één eenheid per milligram gaan „ritten". Ir. Bravenboer noemt deze houding van de Duitsers een beetje hypocriet. „Hun eigen slatelers hebben dit middel namelijk niet nodig. Je ge bruikt het alleen in de sla- teelt onder glas gedurende de winter, en die kun je in Duitsland verwaarlozen. Het verwijt van oneerlijke con currentie is dan ook nogal huichelachtig". .Bovendien, als je iedere dag van het jaar wintersla met quintozeen eet, zijn er nog geen schadelijke gevolgen, ook niet bij een plotseling te grote hoeveelheid, maar wie eet iedere dag wintersla?" „Een hoop verwarring is ook ontstaan door het nogal schadelijke bijprodukt van quintozeen", gaat Lr. Braven boer verder, „hexachloor benzol (HCB)". „Tegenwoor dig is quintozeen met HCB zowel in Duitsland als in Nederland verboden, zelfs de opslag ervan. Wij gebrui ken het in Frankrijk gepro duceerde quintozeen zonder HCB in de hoeveelheid van dne eenheden per milli gram. Juist voor de winter maanden is een hoeveelheid van één voor een goed pro- dukt te weinig en bij de toepassing kom je dan ook al snel boven de norm van de Duitsers", aldus ir. Bra venboer. „Maar ook de We reldgezondheidsorganisatie en de Voedsel organisa tie van de Verenigde Naties hanteren onze norm, dus zo onverantwoordelijk zijn we niet". Wel onverantwoordelijk en on juist noemt hij de houding van de Duitsers. „Een in de politieke arena genomen be slissing, die ons lelijk kan opbreken. Want wat gebeurt er als het winterseizoen aan breekt en er strenge coiftro- les komen?" Het sluiten van de grens voor onze sla ziet ir. Bravenboer niet direct, maar hij acht het wel moge lijk dat partijen sla worden tegengehouden. „En dan zit de handel met de sla en met de ellende. Bovendien gaat daarmee dan ook de gehele prijsvorming kapot Dat kan een enorme schade beteke nen. Een impasse, waar we door praten uit zullen moeten ko men. Uniforme regelingen in EEG-verband zijn ook heel hard nodig, maar het be roerde is, dat wij eigenlijk de enige zijn die dit middel nodig hebben en dan staat de rest van Europa niet te dringen om die zaak te rege len". Het quintozeen wordt over de grond gespoten voordat de teelt begint als bestrijding van een aantal bodemschim mels, die de slaplant aantas ten op de grens van grond en lucht Aangetaste blade ren aan de onderzijde rijn dan het gevolg en dat ziet de consument niet graag. Zou het al ontwikkelde slaras met de hoge steel een oplos sing zijn? f. Ir Bravenboer gelooft van met We gebruiken de be strijding juist bij de winter- rassen, deze „opgerichte" sla is echter een duidelijk voor jaar- en zomerras". Een biologische bestrijding van schimmels? De planten- riektendeskundige van het Proefstation acht het vrijwel onmogelijk. „Door teeltvere- deling kun je sl ar assen een hoeveelheid resistentie (on gevoeligheid) meegeven, maar de natuur laat zich niet onbeperkt bedotten. Dan krijg je toch ook weer andere problemen. Een vol ledig geïndustrialiseerde ma cro-dynamische produktie van groenten en fruit riet ir. Bravenboer dan ook bij de huidige maatschappelijke verhoudingen niet m het verschiet Ik geloof sterk in de eerlijkheid van de men sen, die dat willen, maar op grote schaal gaat dat niet Je zou zeer veel voedsel verlie zen en waar nog honderden miljoenen mensen op deze wereld honger leiden is dat niet verantwoord." „Een probleem is ook: het laat zich nauwelijks controleren deze „onbespoten" teelttech- niek. Van sommige bestrij dingsmiddelen vindt je al na twee dagen niets meer terug. Ga dan maar eens controle ren. Het risico, dat de koper bij onbespoten groente be duveld wordt is levensgroot. Hij koopt in goed vertrou wen. Voortdurend onder zoek, een verantwoord ge bruik'van bestrijdingsmid delen en een goede controle leveren voor de consument veel meer veiligheid en ze kerheden op", is de mening van ir. Bravenboer. Knjgt de sla dan misschien nog een extra portie quinto zeen door het gietwater, vra gen we ons af. „Nee", ver klaart plantcndeskundige Bravenboer stellig» „maar grappig genoeg weer wel het schadelijker, verboden en niet meer gebruikte bijpro dukt hexachloorbenzol Dat komt door de industriële vervuiling van het opper vlaktewater. Maar daar be hoeft men niet van te schrik ken, die hoeveelheden zijn zo gering, dat wij ze niet eens meer kunnen meten

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4