Links moet blok vormen „Ik verlaat geen zinkend schip" Scheidende directeur Gewestelijk Orkest: Duopassagier gewond Autokraker weer actief PPR-blad: Winkeldieven I gearresteerd Noordegraaf in Kampeerders jubileren Hoofdwond na val met fiets Boltini in Maassluis SCHEURTJE IN OOGLID DINSDAG 13 JULI 1976 3 Herman Moordegraaf Schiedam Ook al bestaan enigszins sceptisch op legen tussen CPN en PPR grote ver- dit overleg, afgaande op erva- schillen in de aanpak van ringen dat samenwerken tus- wcrkloosheïdsbestrïjding, sen de progressieven vaak on- toch moeten deze partijen ook mogelijk bleek, op dit punt één front vormen- Herman Xoordegraaf ver in Schiedam heeft het ge- klaart dat in PPRiem. Hij scheiden oprukken van de schrift: „Verdeeldheid Is de linkse partijen zich meerma- erfzonde van links. Rechts len gewroken, doordat men in heeft het in dit opzicht vaak zaken, waarover wel een zekc gemakkelijker. Het is eenvou- re overeenstemming verwacht diger om eikaar uileindelijk kon worden, Of mogelijkheden te vinden in het krampachtig tot actie liet liggen öf deze verdedigen van de bestaande onvoldoende gecoördineerd (wan)orde dan om het eens te uitvoerde, worden over dc strategie tot maatschappijvernieuwing en Deze mening brengt Herman de inhoud van deze vernieu- Noordegnaaf naar voren in wing." PPRiem, het informatie- cn De vier rode partijen hebben mededelingenblad van het onlangs besloten om rond de PPR-actiecentrum Schiedam, tafel te gaan zitten om te Noordegraaf is contactper- bespreken, hoe daar iets aan soon van de radicale werk- te doen is. Men kwam tot de groep raadswerk, stond tij- volgende afspraken. Als één dens dc laatste gemeente- van de partijen een actiepunt raadsverkiezingen hoog op de ziet, waarop zij elkaar moge verkiezingslijst van dc PPR. lijk kunnen vinden, wordt dat en is onlangs lid geworden gemeld aan de andere partij- van het comité tot behoud en. In het gezamenlijk over- van werkgelegenheid in de leg, waarbij geen der partijen scheepsbouw. van te voren gebonden is, Zoals bekend is dit comité kunnen eventueel nadere af- een initiatief van CPN, PvdA, spraken worden gemaakt. PPR en PSP. Zaterdag haal- Als eerste punt kwam de pro den de communistische leden blematiek in de scheepsbouw en sympathisanten op de naar voren. Volgens Noorde- Hoogstraal in Schiedam 686 graaf bestaan wel grote ver handtekeningen op, die hij schillen tussen CPN en PPR, minister Lubbers (economi- omdat bij de communisten de sche zaken} moeten benadruk- groei-ideologie hoogtij viert, ken dat links Schiedam niets maar zij zijn het erover eens voelt voor gedwongen ontsla- dat de herstructurering, die gen in de scheepsbouw. Ont- gaat plaatsvinden in de slag hangt vierhonderd werk- scheepsbouw, gebeurt op ba- nemers van het RSV-eoncern sis van eenzijdige belangen boven het hoofd, als de ma- „waarbij die van de werkne- chinefabrieken van RliVI op mers niet vooraan in het gelid Heijplaat en Wilton-Fijenoord staan'*, aldus Noordegraaf. in Schiedam worden samenge- Een ander punt, dat beide voegd. partijen tot elkaar bracht, Het comité is voortgevloeid was de mening dat overheids- uit het gezamenlijk overleg, steun aan voorwaarden ge- dat de vier partijen sinds kort bonden moet zijn en dat een geregeld plegen- Vooral de democratische controle op in- PSP stelde zich aanvankelijk vesteringen noodzakelijk is. Schiedam Na een ongeval op de Nieuwe Damlaan is zondag- j avond de H-jarige G.v.G. uit Schiedam met een hersen- schudding en wat schaafwon den aan de rechterknie naar het Nolet Ziekenhuis gebracht. De jongen was nabij de sporthal Margriet van de brommer ge vallen die werd bestuurd door de 20-jarige P.J.V., eveneens uit Schiedam. De oorzaak van de valpartij is onbekend, waar- schijnhjk reed de brommer te hard Hoek van Holland Autokra kers hebben In het afgelopen weekeinde weer toegeslagen in Hoek van Holland. Zij blijken een voorkeur te hebben voor het merk Mercedes Benz. Vaak wordt gebruik gemaakt van valse sleutels om de wagens te openen. Een Duitse Mercedes en een Nederlandse Slmca ver dwenen dit weekeinde. Voorts werden geld en papieren uit auto's ontvreemd. Paspoorten, rijbewijzen en betaalcheques vormden een dankbare buit. i i Schiedam Aan de HoogstraatJ zijn dit weekeinde twee win-j keldïeven in de kraag gevat.i i Het duo, beslaande uit de 21-ja- rige S.C.K. uit Rotterdam en de twee jaar oudere lasser R.G.' zonder vaste woon- of verblijf plaats. wordt nog vastgehou-i j den op het hoofdbureau van I politie. j De twee vielen door de mand toen zij uit een radiozaak aan J de Hoogstraat een rekenma- i I chientje stalen. Een agem bui- i ten dienst die dit zag waar- j schuwde zijn collega's, waarna I de twee marmen korte tijd later konden worden aangehouden. J Op het bureau bleek dat het duo reeds eerder ook nog onder meer zeven overhemden, vier I spijkerbroeken en enkele pol- stasjes hadden ontvreemd. Hoek van Holland De kam- peerdersvereniging „Rotterdam aan Zee" heeft de feestweek ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan afgesloten met een gro te receptie in het recreatiege- bauw op het kampeerterrein. Daar kon voorzitter G. Giessen jr. met zijn sterk verjongde be stuur vele gelukwensen, in ont vangst nemen. Onder de belangstellenden bevon den zich onder meer wethouder W, van der Have van wijkaan- gelegenheden, deelraadsvoorzit ter L. van Houwen, politieadju- dant Y. Heins, vertegenwoordi gers van andere verenigingen en nog een heleboel andere be langstellenden. Sprekers legden vooral de na druk op het belang van een goed functionerende kampeer- dersvereniging. Overigens is de kampeerdersverenigmg niet de enige die feest viert. De kam peerterreinen zelf bestaan ook vijftig jaar en in dat verband zal zaterdag 17 juli een receptie worden gehouden van half drie tot half vier, eveneens in het recreatiegebouw. Valkenburg Bert van Maurik, tot 15 juli nog directeur van het Gewestelijk Orkest komt wat emotioneel over als hij zegt: „Laat de mensen niet denken dat ik een zinkend schip verlaat. Ik stap niet op omdat het minder goed gaat met het Gewestelijk Orkest. Het staat voor mij als een paal boven water dat dit orkest toekomst heeft". Sinds enige tijd heeft Bert van Maurik werkzaamhe den wwrkzaamheden ais directeur gestaakt. Hij was toe aan vakantie. Praat in zijn tuin over het wel en wee van „zijn" or kest. Vanaf de oprichting, acht jaar terug, heeft hij zich met hart en ziel ge wijd aan de toekomst. Verzette hij zich met hand en tand tegen alles en nog wat als het ten nadele ging van het orkest. Bert heelt er nu wat afstand van ge nomen. Spreekt rustig en relativerend, vaak naar de juiste woorden zoekend. „Het is zo gemakkelijk om nu maar raak te praten. Mijn opvolger zou er mee geconfronteerd kunnen worden", meent hij. Bert is ervan overtuigd: „De Benjamin van de Neder landse orkesten redt het zeker". Al vreest hij wel de kunstnota van CRM die n°g dit jaar verschijnt en waarin het orkest- en thea- terbeleid aan de orde komt Maar volgens hem kan de minister van CRM, mr- H. van Doom, niets anders meer doen dan het bestaansrecht van het Ge westelijk Orkest erkennen. De eerste jaren zijn moeilijk geweest voor het orkest. blikt terug: "Ik herin her mij de eerste dagen na de oprichting nog met een wrange smaak. Er werd gezegd „We wensen je veel geluk maar redden doe je het nooit". Men was er zeker van dat Nederland geen behoefte had aan een wmtigste orkest. We heb ben hard moeten vechten voor hetgeen we nu zijn". Agenda Niet zonder reden is de ex- directeur trots op hetgeen anno 1976 bereikt is, „Toen ik een maand gele den wegging stond de agenda bol tot mei 1978. Doorde Belgen zijn we uit genodigd om aan het we reldberoemde festival van Vlaanderen deel te nemen. Daarnaast hebben we nog een stel zeer interessante opdrachten op de lijst staan", vertelt hij. door Gérard Vpituron Bert van Maurik komt er eerlijk voor uit dat het Gewestelijk Orkest het laatste jaar „zeer bekend" is geworden. Dit als gevolg van de golf publiciteit toen er sprake was dat CRM de subsidieregeling zou stop zetten. Radio» televisie en dagbladen besteedden uit gebreid aandacht aan de verwikkelingen. Er werd een actiecomité opgericht. Vakbonden, cultuur-geaar- den en politiek gingen hand in hand de strijd met CRM aan. Minister Van Doom moest, met deze druk, wel met de hand over l het hart strijken. „Zes ton subsidie was ht resultaat. Lang niet ge noeg maar wel een geste die positief overkwam voor ide buitenwereld", zegt Van Maurik er van. Mooie misser Ook de provincie kwam over de brug onder het motto: „Wie het Geweste lijk Orkest lief heeft, volge ons". Dat werd volgens VanMaurik een „mooie misser". ,,We gingen er van uit dat iedere gemeente boven de 20.000 inwoners, en dat zijn er 32 in Zuid-Holland, wel een subsidie zou geven die gebaseerd was op veertig cent per inwoner. Veel gemeenten zeiden „neen". Andere gemeenten wachtten de houding van de Delftse gemeenteraad af. Maar Delft heeft vol gens mij nooit begrepen wat zij als orkest-stand plaats moet doen. Op vele momenten werd de boot afgehouden". En feller: „Het is toch niet met el kaar in overeenstemming als er in de raad wordt gezegd dat het Gewestelijk Orkest „zo goed" is en la ter de kraan van de subsi- diepot wordt dichtge draaid". Fooi Na lang wikken en wegen kivam de gemeente met honderdtienduizend gul den over de brug. Tiendui zend gulden meer dan het jaar er voor. CPN-er N. C. Notenboom noemde die tien mille „een fooi die je aan een speeltuinvereni ging geeft". Van Maurik: „Ik weet dat ik het laatste jaar lastig voor de ge meente ben geweest en dat ik niet meer zo geliefd ben. Maar ik kon het niet meer uithouden altijd „dank je wel" te zeggen". Door het tekort aan subsi dies bleef de 125.000 gul den schuld bestaan. Hoe het orkest daar uit moet komen is voor Van Maurik nog in volslagen duister gehuld. Zijn bewondering voor de orkestleden steekt hij niet onder stoelen of banken. „Die mensen hebben de jaren van ons bestaan van alles aangepakt. Ook niet- artistiek werk, en dat is zwaar voor een musicus. Er moest tenslotte brood op de plank komen, je moest werk voor de strijk stok hebben", vertelt Bert Hij vindt het jammer dat er voor de orkestleden de laatste jaren zo weinig van studie terecht is gekomen. „Het ïs eigenlijk onverant woord hoe hard de musici werken". De laatste op drachten die het orkest onder leiding van Bert van JkJaurik heeft gemaakt be stonden voornamelijk uit studiowerk. Als begelei dingsorkest zette men „Ik wil terug naar de kust" en „Where you're gone" met Maggie McNeal op de plaat. Binnenkort ver schijnt er een langspeler van deze soliste waarop ook het Gewestelijk Or kest te horen is. Uniek Bert komt niet zonder werk te zitten. Met ingang van 15 juli wordt hij immers directeur van de Interna tionale Academie voor Ka mermuziek in Laren. Daarnaast zal hij ook het aan de academie verbon- - den strijkorkest Camerata Lysy leiden. „Een uniek zaak", noemt hij de Aca demie. „Pas opgericht dus veel werk om er wat van te maken". Hij noemt de academie een unieke zaak omdat de leerlingen acht maanden per jaar studeren en. de resterende tijd op tournee gaan. „Ik kan me op deze aardkloot geen organisatie voorstellen die zo'n lespro- gramma heeft", zegt hij. Het is de bedoeling dat de jonge musici hun niveau over de hele wereld de monstreren. De opleiding duurt drie maanden en ge schiedt in intemaatsver- band. Voor het overige houdt Bert van Maurik zich, naast zijn directeurschap bezig met het zondagochtend-ra dioprogramma Für Elise. „Leuk werk en een welko me afwisseling", vindt hij. „Al vind ik het wet jam mer dat Willem Duys op dezelfde tijd op de andere zender zijn programma Vian-ff" Schiedam Aan ten val met! zijn fiets heeft de 52rjarige Schiedammer E.R.V. een zware hersenschudding en een scheurtje in zijn rechterooglid overgehouden. De man was op het fietspad van de Burgemees ter Knappertlaan gevallen. Hij "iet na in het Noletziekenhuis, Bert van Maurik: „DE "De redt het ze ker...." Schiedam Op het onoverzich telijke kruispunt van de Vlaar- dïngerstraat, Westvest, Vlaar- dingerdjjk en Vellevest in Schiedam Is vroeg in het week einde dc tienjarige John de R. met zijn fiets gevallen. Met een hersenschudding en een hoofd wond is hij opgenomen in het Noletzïekenhuis. Waarschijn lijk viel hij, doordat hij teveel moest letten op het verkeer om hem heen. Maassluis Circus Toni Boltmi brengt zaterdag 24 juli een be zoek aan Maassluis. Op het par keerterrein Koningshoek zullen Bolüra en zijn mannen hun ten ten opslaan. Een van de attrac ties die het circus met zijn jubi leumprogramma meevoert, is een gekooide blonde jongeda me. Zij wordt in luttele secon den omgetoverd tot een volwas sen leeuw. De Spaanse illusio nist José Costa presenteert deze act. The Flying Leotaris, een Duitse formatie, brengen een „vliegend" trapezenummer. Acrobatiek op losstaande lad ders door de 4 Thres, een jon- gleuract van de The 4 Ferms, beiden uit Tsjecho-SIowakije, de clowns Benny en Enrico, en nog veel meer dingen zijn er te Een dierennummer van het circus Boltini.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3