fi Drie doden bi Wilton Agentes voor politiekorps Twee jaar geëist na overval op taxichauffeur C" tóJIS Ik neem de proef Lady McCloud JN :N Maassluis nog niet, Schiedam in oktober Geen woningwet woningen De Eendracht ziet af van 't Nieuw Werck Helpers Mi Amigo veroordeeld Bidden voor slachtoffers Bange bestuurder maakt dodenrit door Vlaardingen DODENRIT ANGST Kogeltje in borst Êlfc- SCHIEDAMSCHE COURANT ffoen^ag 14 juli 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25617.4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachten dienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Direct na het ongeval, waar bij drie mensen omkwamen, moesten alle werknemers de Orania verlaten. Zolang het on derzoek van re cherche en ar beidsinspectie duurt, wordt aan het schip niet gewerkt. Schiedam Drie scheepmakers zijn gistermiddag verplet terd door een vijf ton zwaar luik tijdens werkzaamheden in het ruim van een schip, dat bij de Schiedamse werf Wil- ton-Fijenoord in dok lag. De drie mannen, W. Vermaas (57) en D. Wever (49) uit Schie dam en J.C, Beekman (61) uit Botterdam, ryaren op slag dood. Eén man, de 36-jarige brander Kenneth Jo nes, werd zwaar ge wond. Zijn onderli chaam raakte be kneld, toen het luik' naar beneden stortte. Na tien minuten kon hij met behulp van een krik worden be vrijd. De vier slach toffers zijn overge bracht naar het Ge- meentezieKenmus m Schiedam. Arbeidsinspectie en recherche hebben een onderzoek inge steld naar de oorzaak^van het ongeval, dat om kwart voor twee plaatsvond op de Orania, een Noorse bulkcar rier van 35.000 ton die bij Wilton wordt gerepareerd. Dit schip is bestemd voor vervoer van auto's. In het grote ruim staan langs de wanden luiken van elk vijf ton zwaar, waarvan de rin gen aan de bovenzijde wa ren vervangen. Vijf mannen waren aan de onderkant van het bewuste luik bezig om de pennen van die rin gen elektrisch aan te drij ven. Toen het luik naar be neden viel, was juist één van hen aan het werk ge gaan bij een ander luik. Het zware luik stond beklemd tussen twee andere, maar stortte naar beneden toen het luik aan de linkerkant tien centimeter naar bene den schoof. Volgens de heer Ploeg van de afdeling bevei liging, die bij het politieon derzoek aanwezig was ge weest, Is het een onver klaarbare zaak hoe dat lin ker! uik kon verschuiven. Ook politiecommissaris C. van der Haagen en loco-bur gemeester R. Scheeres na men poolshoogte. Zolang de onderzoeken voortduren, zullen de werkzaameden aan de Oraka worden ge staakt. Op het moment van het onge luk stond op nauwelijks an derhalve meter afstand nog een gascontroleur. Hij liep verwondingen op. Het Schiedamse politiekorps wordt met enkele vrouwelijke agenten versterkt. Dat gebeurt in navolging van de Vlaar- dingse politie, waar al sinds 1963 agentes in dienst zijn. Het korps in Maassluis blijft voorlo pig een „mannengemeenschap". De plaatselijke korpschef, hoofdinspecteur J. W. F. Dor leijn, zegt volstrekt geen bezwa ren te hebben tegen vrouwelij ke agenten, maar meent dat dezen pas moeten worden aan getrokken als het betreffende korps uit tenminste tweehon derd man bestaat. Waren in Schiedam tot nu toe slechts mannen geüniformeerd, per 1 oktober wordt de eerste vrouw aangesteld die, na een korte gewennmgstijd in het korps, een jaar lang de oplei ding tot agente zal volgen. Ge leidelijk aan zullen meer vrou- _jvenm dienst worden genomen, die na een korte opleiding het politiepak krijgen aangemeten. In een interview met onze krant in maart vorig jaar zei Schie dams commissaris C. van der Haagen, dat hij vrouwelijke in breng in in het korps wel zag alten. Hij stipte destijds als nadeel aan, dat veel agentes na enkele jaren vaak de dienst weer verlaten, omdat zii dan i Schiedam Woningbouwvereni ging De Eendracht is niet meer geïnteresseerd in exploitatie van het nieuwbouwprojekt 't Nieuw Werck. De besprekingen hierover met het aannemersbe drijf Muys en De Winter (MU- WI) zijrr stopgezet. De Eendracht, onderdeel van de Stichting Samenwerkende Schiedamse Womngbouwcoöpe- raties (SSSW), voelde er enige tijd geleden wel voor om 120 var de 140 nieuwe woningen te gaan exploiteren. Nu heeft men de Rotterdamse projectontwik kelaars iaten weten dat van de- plannen wordt afgezien, reden is dat de twee-, drie- en vierkamerwoningen volgens de SSSW met zijn te exploiteren woningwetwoningen. De stiehtingskosten zouden voor de woningbouwvereniging te hoog worden. Zoals wij reeds op dinsdag 25 mei Weidden, komt dit ondermeer door de bouw van een parkeer garage, die volgens het ontwerp ^e' ^chitectenbureau Van hierop en Van den Hoeven on der de woningen moet momen. öe bouwkosten van deze voor- -Jptiff zouden tot een kleine 900 mille oplopen tweede kostbaar onderdeel vormt het monument De Olip- hant, dat na de sloop weer in oude stijl zal worden opge bouwd. van Holland - De Hoekse deelgemeenteraad zit zonder se cretaris. De huidige secretaris, de heer F. van den Bergh, is ln verband met zijn slechte ge zondheidstoestand met ziekte verlof gegaan. De Hoekse secre- kiris zit hierdoor zonder chef, ook deze functie werd be deed door Van den Bergh. Voorlopig treedt de heer J. Kok ais waarnemend secretaris op en is de heer A. Schot chef van' secretarie. C. van der Haagen, com missaris van de Schiedamse politie. trouwen en een huishouden krijgen. „Dat is niet mijn me ning, de praktijk leert dat Ze huwen. Overigens, dat is zeer gezond, zei dc commissaris ons gisteren. „Maar zoals in andere gemeenten wel voorkomt, willen wij geen agentes die op scholen aan kin dertjes lesgeven m oversteken. Nee, het xs de bedoeling, dat zij volconünu gaan draaien. Dat ze ook de straat opgaan, avond- en nachtdiensten doen, kortom, al le werkzaamheden verrichten die mannen ook krijgen. De emancipatie wil dat zo", aldus Van der Haagen. In "Vlaardingen hebben de vrou welijke agenten destijds 2elf erop aangedrongen, dat zij ook in dc nachtdienst zouden gaan meedraaien. De mening be stond in het korps, dat agentes werden voorgetrokken, omdat zij van. die dienst waren vrijge steld. Hoofdinspecteur Dorleijn uit Maassluis is ook van me ning, dat vrouwen een volledige taak moeten vervullen, maar dat kan volgens hem pas als het korps uit minstens tweehon derd agenten bestaat. Dorleijn: „Dan pas bestaat de mogelijkheid, dat twee vrouwen samen op patrouille kunnen. Ik ben huiverig voor het gemengd surveilleren. De burgerij ziet het meesmuilend aan als een mannelijke en een vrouwelijke agent samen op pad zijn. Trou wens, al gaan twee meisjes sa men op patrouille, in het Water weggebied zijn nog altijd plek ken waar ik liever mannen op zou afsturen." Bij de Hoekse politie wordt niet verwacht, dat vrouwelijke as sistentie zal opdagen. „De kans lijkt ons klein, dat de Rotter damse gemeentepolitie hier een vrouw zal detacheren," zegt men in Hoek van Holland. In Maasland, waar de rijkspolitie j van het district Den Haag werkzaam is, verdacht men een agente helemaal met. „Maar daar is heel moeilijk wat over te zeggen," is het commentaar. „Bij gemeentepolitie is het na melijk zo, dat voor je opleiding al bekend is in welke plaats je zult gaan werken. Bij de rijk spolitie horen we pas na de opleiding, in welke plaats we terechtkomen". Dagelijks maakt de Maasslulse Biancha Bosscha (15) op de Friesse merrie Lady een tocht naar de Vlaardingse Buys Balot- laan. Met. haar paard bezorgt zij de al twintig jaar bedlederige mevrouw Schriel wat welkome afleiding. Het paard is eigendom van de veehouder Dijkshoorn. Hij woont in een fraaie boede- rij langs de Zuidbuurt. Biancha is een nichtje van de familie Dijkshoorn. Al haar vakanties van de land- en tuinbouwschool besteedt Biancha aan het verzorgen van de dieren van haar oom. Zelfs tijdens de schoolperiodes haast zij zich naar de boer derij om haar liefde tot de dieren daad werkelijk te bewijzen. Haar tochten te paard beperken zich over- igens niet tot Vlaardingen. Biancha is met haar Lady ook ln Maassluis te zien. Zij is niet bang om met het prachtige 2\varte dier aan het verkeer deel te nemen. Een soort McCloud van het andere geslacht. Lady McCloud zou je kunnen zeggen. 5Ê= Amsterdam De kantonrechter in Amsterdam heeft gisteren de 34-jarige tuinarbeider Leunis T. uit 's-Gravenzande en zijn 33-jarige collega Koos van D. uit Hoek van Holland ieder veroordeeld tot acht weken voorwaardelijk en een boete van 8000 gulden. Beide mannen hadden geruime tijd lang meege werkt aan de uitzendingen van het illegale zendschip Mi Amigo. „Exploitanten van radiozendschepcn kunnen hun door de Nederlandse en vele buitenlandse regeringen als misdrijven gekwalificeerde activiteiten voortzetten mede dankzij de hulp van derden, zoals T. en Van D."f zo motiveerde de kantonrech ter, rrnr. J. A. van Waarden, zijn vonnis. Tegen T. Van D. was oorspronkelijk twaalf weken voorwaar delijk en 15.000 gulden boete geëist. De 28-jarige matroos Jan van der V. uit Hoek van Holland, die ongeveer een jaar op Mi Amigo had gewerkt, kreeg drie weken voorwaardelijk en duizend gulden boete. 7? j Delft De moderamen I van de hervormde en de gereformeerde synode i hebben gezamenlijk de kerkeraden opgeroepen in de kerkdiensten aan dacht te schenken aan de gedupeerden door dc droogte. Zij rekenen i erop, dat hieraan gevolg wordt gegeven, „omdat het geloof en het concre te leven van de gelovi gen nauw samenhangen', j Zij wijzen op de gemeen- l schappelijke nood, die er door de sitatie in land- en' tuinbouw is ontstaan. ..De problemen van de ondernemers ir, land- en tuinbouw zijn door de droogte aanmerkelijk vergroot. Daarnaast dreigt de voedselvoorzie ning te worden verstoord, terwijl ook schade aan natuurgebieden ont staat" Dit nieuwsblad, waarin u ai het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het fiotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woon pi Tel Oeze bon »n open envelop, zonder postzegel sturen naar. Antwoordnummer 834. Rotterdam. Rotterdam/VZaardingen „Ik vind het onaanvaardbaar, dat buiten de aanwezigheid van de betreffende man om, allerlei aantijgingen worden geuit, die niet kunnen worden hardge maakt, Ik moet tot mijn spijt vaststellen, dat als een rappor tage niet gunstig uitvalt, de raadsman steeds vaker met kri tiek komt en het rapport in feite ondeskundig noemt". De Rotterdamse officier van justi tie, mr, J. G- F. A. Hage, was duidelijk boos op raadsman mr. M. J. M. van Kinderen. Die had een flink portie kritiek geleverd op het rapport, dat psychiater dr. J. H. Burgers had uitgebracht over de 25-jan- ge Marius B. uit Vlaardingen. Marius en de vier jaar jongere Hennie van der M., eveneens uit Vlaardingen, hadden kort tevo ren de officier twee jaar gevan genisstraf horen eisen in ver band met de overval op taxi chauffeur George Frensdorff. In mei was de zaak tegen de twee verdachten aangehouden, om dat rechtbankpresident mr. J. L. M. Elders, de officier van justitie en de raadslieden de rapportage van dr. Burgers on volledig vonden. Het ging mr. Hage echter veel te ver, dat mr. Kinderen het gisteren nodig vond nog eens langdurig zijn onvrede over het rapport ken baar te maken. Vooral omdat de aanbeveling van het rapport, onvoorwaardelijke terbeschik kingstelling van de regering, met was gevolgd. Wel eiste de officier naast de celstraf een voorwaardelijke TBR met een proeftijd van drie jaar. Voor de rechtbank ontvouwde zich gisteren de overval, die de taxi wereld lange tijd bezig heeft gehouden. Niet zozeer de door Willem Uilenbroek beroving op zich, maar vooral de paniekrit, die de chauffeur daarna maakte, is lange tijd onderwerp van gesprek ge weest George Frensdorff moest naar een donker paadje rijden en meende, dat zijn laat ste uurtje had geslagen. Hij dacht toen bij zichzelf„Als ik eraan moet, dan gaan zij met me mee", gaf een flinke dot gas en racete met zo'n gemiddelde van honderd kilometer per uur door Vlaardingen. Hennie en Marius hadden zich op laten pikken in een bar in het Rotterdamse centrum. Ze had den geld nodig om drank te kunnen kopen. Vooral Marius zat constant in geldnood, omdat hij elke dag twee drie liter sterke drank nuttigde. Hennie gebruikte ook nog drugs. Eerst was het duo van plan een drugshandelaar te overvallen, maar daaraan kleefden teveel bezwaren. Toen werd het een taxichauffeur. Hennie stapte voorin, Marius achterin. In Vlaardingen aangekomen pakte Marius zijn met van echt te onderscheiden imitatiepistool. „Hij drukte dat in mijn zij", had Frensdorff de politie ver teld. „Dat is niet waar, ik heb er alleen maar mee gedreigd", houdt Marius vol. Als de twee overvallers in bezit zijn gekomen van de portemon nee en portefeuille van hun slachtoffer geven ze hem del opdracht verder te rijden. „Het j pistool werd tegen mijn slaap- gedrukt", stelde de chauffeur destijds. „Ook niet waar", zegt Marius, Toen de chauffeur een donkere1 weg in het Oranjepark op -• moest overviel hem een pani-' sche angst. Op dat moment' startte de pijlsnelle rit doorl Vlaardingen. Onderweg greep! Hennie nog naar zijn mes. „Ik; heb daarmee gedreigd, want hij moest stoppen". Volgens Frens dorff bleef het met bij bedrei- gen, maar voelde hij het mes' in zijn zij prikken. t Op dat moment remde Frens-i dorff plotseling sterk af en duwde meteen de noodknop in. I Zijn belagers namen snel de benen, maar werden een paar dagen later aangehouden. „Het is eigenlijk een wonder, dat er tijdens die nt geen ongelukken zijn gebeurd", stelde mr, Hage Hij tilde erg zwaar aan de bero ving, maar hield het bij een eis van twee jaar, omdat hij reke ning hield met de persoonlijk heidsstructuur van de twee ver dachten. Marius was sterk ver minderd toerekeningsvatbaar door zijn geweldig alcoholge bruik, terwijl zijn maat licha melijk en geestelijk schade had ondervonden door druggebruik. Over twee weken is de uitspraak. Schiedam In het Nolet Ziekenhuis is maandagmid dag een kogeltje verwij derd uit de borst van de 15-jange WdJy B. uit Schie- dam-Oost. Het kogeltje kwam uit de luchtbuks van de vader van WiRy. De jongen was met dit schiettuig en de 16-jari- ge Eddy N. op het Van het Hoffplein aan het spelen toen de buks plotseling af ging. De oorzaak is volgens de pobtie onbekend. Na behandeling in het No- let Ziekenhuis kon de jon gen naar huis terugkeren. 1 ïi<-\

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1