SCHIEDAMSCHE COURANT Werkgroep v-H eer sussen voor jeugd v rerk]lozen Oorzaak ongeval Wilton-I «ïjenoord inense i ke fout Rozen uit Den H BE '1 boos en verbaasd J Ik neein de proef Havenkerk in oktober heropend Informatie, recreatie, scholing, maar ook actie voeren in fabriek Babel Brief naar ministerie over bewonerscommissie .p' Ds. Verbaas verlaat Maassluis ONDERZOEK DOOR RAADSLID GENEGEERD Vrijdag 16 juli 1976 - ?v,t ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. .25619 SFAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiens! 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Havenkerk in het Schie- damse centrum wordt woensdag 6 oktober officieel heropend. Evangelist Joban Maasbach uit Den Haag eigenaar van het 154 jaar oude beo-classis- tiscbe monument aan de Lange Haven, houdt die dag 's middags om dne uur een open'mgsdienst In het gebouw, vroeger het eigendom van de parochie van de Heilige Liduma en de QX.V, Rozekrans, zullen er dan tot vrij dag 15voktober elke avond evangelisactie- bijeenkomsten worden gehouden. Na die datum is de gerestaureerde kerk iedere vrijdagavond geopend. Maassluis Hervormd wijkpre- dikant ds. E. F. Verbaas gaat Maassluis verlaten. Hij is tot predikant voor de gereformeer de kerk en de hervormde ge meente in Zuidelijk Flevoland benoemd. De scheidende domi nee zal zich in de stad Almere vestigen. Verbaas krijgt een pioniersachtige taak. In Almere zal hij met mets beginnen. Hij moet 'zijn' gemeente helemaal opbouwen. Deze opbouw zal ge beuren m nauwe samenwerking met de roomskatholieke op bouwwerker voor de groten deels nog te bouwen stad. Deze roomskatholieke opbouwwer ker, Dirk Visser, is de eerste getrouwde diaken van de roomskatholieke kerk in Neder land. De benoeming van Verbaas is afkomstig van de Hervormde Commissie Nieuwe ÏJsselmeer- polders. Vlaardingen De werkgroep Jeugdwerkloosheid wil op korte termijn allerlei activiteiten gaan ont plooien voor jongere werklozen. Deze projecten zou den in september al moeten starten. Alle jeugdige werklozen zul len daartoe begin volgende maand een brief ontvangen waarin informatie wordt ge geven over de mogelijkhe den. Onder meer denkt men aan cursussen op het gebied van informatie over sociale wetgeving, uitkeringspro blemen en sollicitatie. Ver der bestaat de mogelijkheid van recreatieve en creatieve projekten en van scholings- en ambachtelijke projekten. De Werkgroep wil ook een zoge noemd Actie-gericht projekt op touw zetten waarbij de (werk loze) cursisten geleerd zal wor den hoe men acties moet voe ren ©p het terrein van werkge legenheid, bedrijfssluitingen, werktijdverkortingen enx. enz. Dit staat in een één dezer dagen verschenen rapport „Werkloos had in Vlaardingen" van deze werkgroep. In deze groep zijn wider meer de stichting sociaal- cultureel werk Vlaardingen, de stichting club- en buurthuis werk Vlaardingen, de stichting vormingswerk Waterweg- Noord, de stichting Vrije Aca demie en de stichting Open Jongeren Centrum in vertegen woordigd. Het werk wordt gecoördineerd en geadviseerd door de Stichting Wélzijn Vlaardingen. De activiteiten van de Werkgroep vinden hun oorsprong in artikel 3S van de Wet Werkloosheids voorzieningen (WWV), waarin staat dat getracht moet worden de nadelige gevolgen van werk loosheid op te vangen. Vooral sociaal-culturele instellingen kunnen hierin een taak hebben. Volgens de Werkgroep is het wel nodig dat deze activiteiten snel van de grond komen. De cijfers van het Gewestelijk Arbeidsbu reau Nieuwe Waterweg-Noord tonen aan dat in mei dit gebied 1938 werklozen kende. De jon geren tot en met 24 jaar maken 30 procent van dat totaal uit. In september komt hier nog de grote groep van schoolverlaters bij. Verwacht wordt dat 70 tot 90 procent van de leerlingen van VWO, Havo en Mavo ver der zal gaan studeren. Bij de LEAO, LTS en LH en O leerlin gen ligt dit percentage tussen de 30 en 50 procent Daarbij moet opgemerkt worden dat op dit moment het opleidingsni veau van de j ongeren die werk loos zijn gemiddeld ligt tussen de lagere school en de Mavo. STIMULEREN De bedoeling is nu de groep werklozen zelf te stimuleren hun situatie ter hand te nemen zodat zij daar meer inzicht in krijgen. Uit de praktijk is ge bleken dat het geen zin heeft dergelijke activiteiten door an deren <dan de werklozen) op touw te zetten omdat dan de zaak vaak strandt Eerst zal een behoeftepeiling moeten worden gehouden door middel van een enquete en vraaggesprekken. Verder zullen de cursussen niet al te lang mogen duren omdat bij de betrokken werkloze altijd de hoop meespeelt dat hij zo gauw mogelijk weer werk heeft. Schiedam Het ongeluk van. dinsdagmiddag op scheepswerf Wilton-Fi j enoord, waarbij drie doden vielen en één man zwaar gewond werd, is het gevolg van een coördinatiefout van de bedrijfsleiding of van ondeskundig handelen van enkele werknemers. Dat blijkt uit het onderzoek van recherche en arbeidsin spectie. Daarbij is komen vast te staan, dat de oorzaak niet moet worden gezocht in mechanische of materiaalfouten, maar dat veeleer sprake is van een samenloop van een aantal denkfouten. Van wie is nog niet duidelijk. Het onderzoek duurt voort. Onderin het ruim van de Noorse bulkcarrier Orania waren dins dag vier werknemers bezig met het borgen van zogeheten sjor ringen aan de onderzijde van een dekdeel met cea gewicht van bijna vijfeneenhalve ton. Dat deel gleed plotsklaps weg en drie scheepmakers werden verpletterd. De vierde raakte met zijn onderlichaam be kneld. Hij is huiten levensge vaar. Het onderzoek heeft aangetoond hoe dat dek kon vallen. Het tien jaar oude schip is vijf jaar gele den zo omgebouwd, dat behalve 'bulk* ook auto's konden wor den vervoerd. De ruimen zijn. etagegewij's verdeeld in zes dek- In rozen verpakt. Zo hoort het ook als je rozenkoningin bent. Ada Erdtsreck draagt die monarchistische titel. Zij is de rozenkoningin van het Haagse West- broekpark. Ada reist met haar hofdame in een klassieke auto uit het Nationaal Automo bielmuseum te Leidschendam gedurende vijf weken door Nederland. Zij treedt op. als ambassadrice voor de rozententoon- stelling in het Westbroekpark. Daar staan 20.000 rozenstruiken in vierhonderd soorten. De door de natuur goed bedachte Ada bezoekt ook het Nieuwe Waterwegge bied. Op woensdag 21 juli is zij in Vlaardingen 1e bewonderen. Om tien uur 's ochtends komt zij aan op de markt aan de Broekweg. Wethouder IJsbrand van der Velden heeft de eer de Haagse welkom te mogen heten. Een koningin komt niet met lege handen. Zo ook niet Ada. Tot twaalf uur zal zij. op de markt rozen, doosjes Haagse Hop jes en enveloppes met waardebonnen uitdelen. Maassluis wordt overigens niet vergeten. Twee dagen na haar bezoek aan Vlaar dingen komt Ada naar deze buurgemeen te. Die vrijdag wordt de Maassluisse markt opgevrolijkt door haar „rozige" aanwezigheid. Ada gaat gekleed in crea ties van de Haagse couturier Génard Brussé. ken, die elk aan twee kanten rusten op Imkdelen van zes me ter breed en twintig meter lang, tevens de lengte van het ruim. Die luiken hangen aan weerszij den van het ruim onder elkaar en kunnen met een wmg auto matisch worden omhooggehe- sen. De manier, waarop dat ge beurt, is te vergelijken met het ophalen van zonwering. Eerst wordt één luik opgehaald tot het raakt tegen het luik daarbo ven, waarna beide luikdelen sa men verder omhoog gaan, enzo voorts. Zes luiken bevinden zich boven elkaar. Scharnieren ertussen klappen m, zodra men gaat hijsen. Zij zorgen voor sta biliteit en een voldoende af stand tussen de luiken. Op het bovenste luik hadden werknemers zich een hele och tend het hoofd gebroken over de vraag, hoe een smeemippel uit een scharnier kon worden verwijderd. Zij besloten hun opdracht uit te voeren door de druk op de nippel te verminde ren. Volgens het technisch hoofd van de arbeidsinspectie, de heer Arenls, was dat al mo gelijk geweest door dat boven ste luik één millimeter op te hijsen. Dat werd ook gepro beerd, maar over het hoofd is gezien dat dat luik pas omhoog ging, als met de wmg eerst de vijf eronder waren opgehesen. Het kan ook zijn, dat de werk nemers daarover niet waren in gelicht, want zij werkten voor het eerst in een ruim van zo'n constructie. Dat is één van de essentiele vragen in het onder zoek. Door het tonnengewicht van de dekdelen kon het onderste luik al niet horizontaal omhoog- schuiven, terwijl men de wing liet draaien. Het luik werd aan de zijde van de scheepswand wel omhooggetrokken, kwam daardoor scheef te hangen, waardoor het dek dat met een overlap van zes centimeter erop rustte weggleed, viel en de scheepmakers verpletterde. Het tweede vraagteken in het on derzoek: waren de mensen, die de smeemippel moesten verwij deren, ingelicht dat onderin het ruim anderen werkzaam wa ren? De scheepmakers heeft men door het dekdeel boven hen met kunnen zien. De be drijfsleiding moet het evenwel hebben geweten, zodat hier sprake kan zijn van communi catiefouten, blijkt tot dusver uit het onderzoek. WUnilffillinni!lll8lllll||||UUI«!lllliUlllllllllliHlllllllllUIIIIIIHI!llillll!!U!IllllU!UIII»limilllllllli:iUIIII!!lf!lllini!lllllllllilUlflUIIIIII!iHni)IIIIU!lli Verlaten bouwwer- rsn. Half afgebouw de huizen, driekwart l'Sebouwde huizen. Hen nieuwe Babylo nischs spraakverwar ring in Holy-Noord in «terdingen «ee, de „groei" van noiy-Moord is tijde- «|k tot stilstand ge komen. Reden Na tuurlijk de bouw-" Wkvakaniies. Holy- N00|d is snel ge groeid de afgelopen "Wanden. Vele wo ningen zijn al be woond en van de ..Sahara", zoals Ho- jy-Noord wel ge noemd werd, 2iin slechts kleine zand woestijnen over. Op f" luni waren er in nieuwste Vlaar- «ngse wijk 235 wo ningen in aanbouw, kt® verlaten bouwsels zijn nu geliefde kin derspeelplaatsen. Niet tot vreugde van de aannemers en ook niet tot vreugde van de ouders. Eind juli gonst het in Holv weer van de ac tiviteiten. De bou wers hebben er dan drie weken vakantie opzitten en gaan weer met frisse moed aan de siag. De kinderen moeten dan bijna weer naar school. Bouwers en toekomstige bewo ners lopen elkaar dan niet in de weg. Zo zijn er in het le ven toch nog bepaal de dingen op elkaar afgestemd. ''^'''''tllliiiiiiiiUlililliiitillIIIfliillllillfiiiiiiiiiiiiiiailJiijjifjjfiigijjiiiuiUIilllllUHIUiUlIUIlilSllillIIIIIUiUlllliiUiililllJUltillUilllIliUlllillllillllllltl) Vlaardingen De Bond van Huurders en Woi voelt zich gepasseerd. In een open brief aan het college van B en W en de gemeenteraad van Vlaardingen spreekt de bond zijn verbazing uit over het feit dat het PvdA- raadslïd Cornelisse een onderzoek voorstelt met de wijk- groep Vettenoordsepolder. Het gaat om een onderzoek naar de staat van onderhoud van de flats aan de Parallelweg, Wag- narstraat en de CbopiostraaL Co melisse verbond zijn voorstel tot een gezamenlijk onderzoek met de wijkgroep VOP aan een aantal vragen die hij bet colle ge had voorgelegd. De BHW is van mening dat Cornells se de BHW in dat onderzoek had moeten betrekken inplaats van de wijkgroep. „Immers", zo staat er in de open brief, „de BHW en niet de wijkgroep VOP werkt al jaren samen met SCHIEDAM De bewoners- vereniging Schiecum-Zuid wil, dat de bewonerscom missie van Blok L in de Gorzen wordt veranderd nog voor de proefwoningen in dit complex klaar zijn. Net als een aantal bewo ners wil men, dat hiervoor reeds op donderdag 19 au gustus een verkiezing wordt gehouden. Het tijd- stip, dat woningbouwver eniging Volkshuisvesting had voorgesteld, dinsdag 21 september, vindt men te laat. Deze week heeft men dit schriftelijk laten weten aan het ministerie van volks huisvesting, de provinciale directie, de gemeente en de Stichting Samenwerkende Schiedamse Woningbouw- coöperaties (SSSW), waar Volkshuisvesting een onder deel van vormt. Op de voorgestelde vergadering in augustus wil men tevens de indeling van de binnenterrei nen tussen Usselmondese- straat en Lekstraat, de beoor deling van de proefwoningen en de definitieve huisvesting bespreken. „De huidige bewonerscommissie kan over deze punten geen be slissingen nemen. De overgrote meerderheid van de bewoners van het L-complex heeft im mers geen vertrouwen meer in de samenstelling van deze com missie, omdat een gedeelte van de leden al lang ergens anders woont," aldus de huur groep van de bewonersvereniging die in een informatie-stencil aan de buurtbewoners verwijst naar de diverse artikelen over Blok L, die verschenen in onze kran ten van de afgelopen twee maanden. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen grat is op proef toe in combinatie mei: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam' Adres Woonpl Tel Deze bon >n open envelop, zonder postzegel, sturen naar. Antwoordnummer 834. Rotterdam. de betreffende bewoners voor beter onderhoud". De BHW vraagt zich af of het raadslid Comelïsse als voorzit ter van een huordersvereniging niet op de hoogte was van de activiteiten van de bond. „Als hij contact met de BHW had opgenomen, had hij steviger in zijn schoenen gestaan. Juist op het moment dat hij vragen stel de, was de BHW met een diep gaand onderzoek, zoals hij voorstelde, bezig", aldus de bond in de open bnef. De verbazing van de verenigde huurders en woningzoekenden gold niet alleen de vragen en het voorstel van Cornehsse. De antwoorden van wethouder Bas Goudriaan wekte bij de bond soortgelijke emoties. Deze zou volgens de BHW gezegd hebben dat van enige ongerustheid on der de bewoners hem niets be kend was. De resultaten van het onderzoek van de BHW to nen volgens de bond het tegen deel aan. Het onderzoek is in de maand juni gehouden. De resulataten zijn tevens aan Bouw- en Wo ningtoezicht toegezonden. De onderzoekers hebben daarbij het verzoek gevoegd om directe maatregelen te treffen. College, gemeenteraad en Bouw- en Wo ningtoezicht rijn verzocht de belangen van de bewoners te verdedigen en de eigenaar te dwingen zijn eigendommen goed te onderhouden. Het BHW-onderzoek werd gedaan middels klachten-formulieren. Het aantal klachten dat de BHW verzamelde bedroeg bijna duizend. De bond tekent daar bij aan dat veel mensen op vakantie waren. Deze vakantie gangers zullen alsnog een klachtenformulier onder de neus krijgen. De resultaten van dat na-onderzoek zullen ctn- eens naar de raad, het college en Bouw- en Woningtoezicht, worden gezonden. Uit het on derzoek blijkt dat de meeste klachten rijn binnen gekomen over achterstallig onderhoud in de trappenhuizen. -H» J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1