Novotel: stukje vakantiesfeei in eigen land „Als ik ergens mee zit komt er een gedicht" rjï gP Ontslag KGB Schmink Dries Frans hotelconcern nu ook in Nederland Opgesloten in lift I Schiedamse zet gedichten op affiche: Bidden voor slacht offers van droogte Buitenboord motoren gestolen Novotel-di- recteur Mijin- ke Schiedam Elke Nederlander de Franse vakantiesfeer opnieuw een beetje laten beleven. Niet alleen door bijna onbeschoft - grote, maar typisch Franse koffiekoppen, maar ook door de menukaart, de indeling van de entree en het restaurant en vooral door het bekende blauwwit kleurige embleem. „Iemand die hier met zijn gezin een hapje komt eten, moet bij wijze van spreken het idee hebben dat hij weer een beetje op vakantie is. Die sfeer van daar moet hij hier weer aantreffen". Aan bet woord de heer X W. A. Si Mijinke, directeur van No votel Schiedam, her eerste Ne derlandse hotel-restaurant van het gelijknamige Franse hotel- concern. Ruim een maand geleden werd deze Nederlandse vestiging offi cieel geopend, in september vol gend jaar zal in Breda ook een Novotel worden geopend. Het nu bijna tien jaar oude hotel- co neem - nu al 98 vestigingen heeft vooral grote bekendheid gekregen doordat vrijwel alle vestigingen vlak bij de rijksweg liggen. Iemand die vanuit Ne derland via de Autoroute du Sud naar Zuid-Frankrijk gaat, - komt er er al gauw een tiental tegen. „Dat is ook de opzet van NovoteL Een plaats net even buiten de stad, vlak bij een industriege bied en dicht bij een rijksweg", aldus directeur Mijinke;. De ex pansie van Novotel naar andere landen dan Frankrijk is enige jaren geleden begonnen toen bleek dat er in het land van Marianne een verzadigingspunt was bereikt op het gebied van de drie sterren hotels. Daarna kwamen er Novotels in Zwitser land, België, Spanje, Duitsland en Engeland. Verder zijn er thans vestigingen in Polen en in Bulgarije en voorbereidingen voor hotels in de Afrikaanse volksrepubliek Kongo, in de Sy rische hoofdstad Damascus en in Koeweit Hilton „Door hier in Nederland ook met Novotel te beginnen hopen we niet alleen Nederlanders te trekken die ons van de vakantie kennen. Fransen, die in Hol land komen hebben nu eenmaal dat chauvinistische. Het is net als met de Amerikanen die lie ver naar een Hilton gaan. De Fransen zien dan in Novotel een stukje Frankrijk. Daar naast is hettoch ook wel een brok service dat iedereen hier bij ons kan reserveren voor el ke Novotel, waar dan ook". Toch richt Novotel Schiedam zich niet alleen op toeristen. Het za kenleven vormt ook een belang rijk (Idanten)onderdeel. Gele gen vlak bij het industriële Rijnmondgebied is dat niet on begrijpelijk en de - korte - praktijk heeft nu al geleerd dat de meeste bezoekers van Novo tel Schiedam uit het zakenleven komen. plaats ligt Alleen moeten er borden komen, zodat iemand die een hotel zoekt weet waar hij moet afslaan. Nu ontdekt men het hotel te laat, men mist de afslag en rijdt door". Fiets Ondanks het gedegen markton derzoek zijn er ook dingen de gekomen, waar de heer Mijinke helemaal niet op had gerekend. Wat In vrijwel geen ander No votel voorkomt, gebeurt in Schiedam. Er worden bruilof- de nabijgelegen Schiedamse nieuwbouw buurt Groenoord komen 's avonds zomaar een pilsje pakken. Of zomaar een hapje eten. afgelopen maanden naar voren ten gehouden en bewoners van uin die nieuwbouwwijk is niet zoveel te doen en vélen be schouwen ons als een soort wïjkrestaurant Sommigen ko men gewoon 's avonds even op de fiets langs voor een drank je". De handtekeningen, bijna zevenhonderd, zijn al op weg naar minister Lubbers van economische zaken- Het comité voor behoud van werkgelegenheid in de scheepsbouwindustrie, een initiatief van Schiedamse communisten, radicalen en (pacifisti sch-) socialisten, heeft 2e opgestuurd naar Den Haag. Ze bena drukten het probleem van dreigend ontslag voor ruim vierhon derd werknemers van werven Wilton-Fijenoord en Rotterdamse Droogdok Maatschappij. Het comité geeft enkele richtlijnen voor een democratische poging om dat probleem op te lossen. Een onbekende zei het. „Laat dat comité zelf maar een order plaatsen bij Bart Wilton. Hebben we veel meer aan en zijn we van tenminste één actiegroep verlost". Infiltreert de Russische spionagedienst in de PPR? Driewerf nee. Als ze het in PPRiem, het aetteblaadje van de Schiedamse radicalen, hebben over KGB, bedoelen ze kerngroepbegeleï- dingscommïssie. En in die commissie houden radicalen uit het hele gebied Nieuwe Waterweg-Noord zich bezig met vraagstuk ken als: moet op de Maasvlakte eigenlijk wel zo nodig een kernenergiecentrale komen? Voetnoot aan de BVD: er is dus niets aan de hand, als dc KGB bij wethouder Van der Wilk thuis vergadert Gisteravond was hij weer te zien op de buis, voor de derde keer al. Bonbonsmaker Gerard Verhulsdonk uit Schiedam. Wat is het effect daarvan op zijn chocola-omzet? We vroegen het hem: „Niets", zei hij,,Wel krijg ik wat reacties, maar dat varieert. Van: Man, wat zat je weer te zwetsen, tot: Ja, je hebt toch wel helemaal gelijk". Zelfs een discutabele opmerking als „Hoe heet zo'n ding ook weer? O ja, arbeider" heeft geen invloed op de verkoop. Toch is het opvallend stil in de winkel van de WD-fractieleider, gevestigd aan de Hoogstraat „Ja, wat wil je. Die hitte". Eigenlijk jammer, dat door al die schmink op tv niet overkomt, dat Gerard er een beetje uitziet als een smeltende bonbons. Niet van het fabrikaat Verhulsdonk, want hij maakt zelf alleen gevulde chocolaatjes. Museummedewerker Dries wordt sinds een week meer bekeken dan welk kunstobject ook in het Stedelijk Museum in Schiedam. Giechelende dames, kleine kinderen, ze zetten een paar stapjes in de bal van het museum, gluren om de hoek en roepen het triomfantelijk uit: „Ja, dat is hem!" Wat maakte Dries zo populair, nog meer dan de olijke zaalwach ter al was? Een foto. In de passage. In de etalage van de daar vorige week geopende fotostudio van Martin van der Burgh zijn enkele markante koppen te zien. Die van Dries is er één van. En om nog maar eens te noemen, zwerver Frans van Pelt stond ook model Een verleidelijke foto van Corrie Alberts, vrouw van de in het Delftse Ploemp exposerende Cees, hing ook in de etalage, maar is inmiddels verhuisd naar de kelder... Toeristen „Van de toeristen alleen zouden we niet kunnen leven", aldus Mijinke, die eraan toevoegt dat die groep alleen in de zomer maanden op bezoek komt. Zeer ontevreden is hij overigens over de weigering van Rijkswa terstaat om borden te laten plaatsen langs de rijkswegen 19 (naar de Beneluxtunnel) en 20 (tussen Rotterdam en het West- land). «We hebben te horen gekregen dat dat bij normale hotels niet gebeurt. Allen maar bij wegres taurants. Volgens Rijkswater staat zijn wij te luxe voor bij voorbeeld een vrachtwagen chauffeur en daarom noemt .men ons „niet voor iedereen toegankelijk". Verder waren er bezwaren omdat wij zo dicht b]j de kruising van die twee rijkswegen liggen en er toch al zo veel borden zijn geplaatst Nog een bord erbij zou verwar rend werken". Ondergang Volgens directeur Mijinke bete kent deze houding in feite de ondergang van het hotel. Zijn suggestie om dan een paar bor den bijvoorbeeld vijf kilometer verderop te plaatsen is even eens van de hand gewezen. An dere hotels, zoals Schiphol Frommer bij Amsterdam en het motel Skyway bij Rotter dam zitten met de zelfde pro blemen volgens hem. "Een uitgebreid marktonderzoek heeft ons geleerd dat Novotel Schiedam op een uitstekende Waardmgen - De heer P. Verha- Sen heeft woensdagochtend dne kwartier in de lift van zijn flat moeten verpozen. Om -Kwart voor negen stapte hij in de lift. De „tocht" naar beneden verliep zoals gewoonlijk tot de' tweede etage, Daar eenmaal aangekomen, begon de lift te gaperen en tussen de eerste en tweede verdieping kwam de ca bine tot stilstand. Reden genoeg voor de heer Verhagen om op de alarmknop te drukken. 0m half tien kon een liffinon- jeur een einde maken aan de opnarde situatie van de heer verhagen. i Schiedam Massa's mensen maken gedichten. Vrijwel niemand laat ze echter op een affiche drukken. In het waterweggebied en mis schien wel in Nederland Is er maar één die dat heeft gedaan en dat is Magdalena Bert uit Schiedam. Van de ze week af zijn er 250 pos ters te koop waarop 12 van haar gedichten staan. Het thema is de liefde, Hoe kan het haast ook anders. „Dat is het enige wat je in deze wereld nog gratis kan krijgen; maar wel het moei lijkste", zo vertelt de 31-jari- ge Magdalena in haar wo ning aan de Rïdderkerkse- straat, „alles draait eigenlijk om de liefde. Als die niet zou- be staan dan heeft de wereld geen zin. 't Is wel een myste rie. Zo merk je vaak pas dat je op iemand verliefd bent als hij weg is". Na deze uitspraken is het ook niet verwonderlijk dat de poster de titel heeft gekre gen van „Vele stille uren zonder jou". Zo luidt ook één van de twaalf gedichten die op de poster staan. Vol gens Magdalena de mooiste: Angstig bewaard in de volle ia van mijn diepste vele gedichten overgehouden aan de vele stille uren toen mijn gedachten £e denken gaven en de eenzaamheid jaloers op me was. Al jaren maakt ze dit soort gedichten. Bij ieder verjaardags- of St Nicolaas cadeau doet ze er een. Pas een jaar of drie bewaart ze echter de gedichtjes. In een schrift heeft ze er nu onge veer veertig. Niet alleen over de liefde, maar bijvoorbeeld ook over de natuur. De Schiedamse zegt onder de indruk te zijn van Leonard Cohen en Herman van Veen. Van beiden heeft ze dan ook - 1 affiches aan de muur han gen. „Vooral Leonard Cohen vind ik goed. Die heeft zelf be leefd wat hij zingt Wat m mijn gedichten staat heb ik ook zelf beleefd. Het is niet zomaar verzonnen. Het is als het ware een bladzijde uit een dagboek". Niet zonder trots vertelt Mag dalena, moeder van twee kinderen, verder dat ze on langs haar eerste gedicht heeft verkocht. Dat gebeur de op het terras van een café. Iemand die had ge- hoord dat zij dichtte vroeg haar daar om eens iets voor zijn vriendin te maken. Met het resultaat was de man zo blij dat hij er een tientje voor gaf. Het bankbiljet hangt nu nog bij haar aan de muur als herinnering. De opgespaarde gedichten van Magdalena Bart zijn al eens naar uitgeverij De Bezige Bij gestuurd. Ze kwamen echter terug met de medede ling dat het fonds op dat moment geen geld beschik baar had. Misschien over twee jaar weer. De enige tijd geleden geschei den dichteres, geboren in het Duitse plaatsje Süll, is daarop maar naar een druk- kerij gestapt en heeft "geïn formeerd wat het kost om zelf een boekje uit te geven. Dat bleek neer te komen op een kleine duizend gulden. Magdalena zag er toen maar van af om iets met de ge dichten te beginnen. Tot ze in het Bruin Café aan de Hoogstraat, waar ze iede re zondagavond aan de tap staat, Jan GroeneveJd van een reclamebureau aan de Hoogstraat ontmoette. Die bracht haar op het idee om de gedichten op een poster uit te geven. Een andere be zoeker van het café, de 18- jarige Ruud Vincent uit Schiedam, hoorde dat en bood aan om er een teke ning bij te maken. Van deze week af is het resul taat te zien. Niet helemaal zoals Magdalena zich had voorgesteld: de kleur en het formaat is iets anders dan zij had gewild. „Ik hou niet zo van de gele i kleur die het affiche nu heeft Maar dat is mijn j smaak. Een ander vindt het misschien wel mooi. Als ze allemaal worden verkocht ga ik er nog een maken. Nieuwe gedichten komen er i vanzelf wei Als ik ergens j meezit dan komt er haast i vanzelf een gedicht Aan i zoiets vraag ik raad. Een i ander gaat bijvoorbeeld pia- i no spelen al sze 't niet meer I ziet zitten en ik maak een gedicht Dat is een reuze op- j lossing. Dichteres word je i dan ook vanzelf; als je maar i veel meemaakt". De affiches van Magdalena Bart zijn te koop bij de RN- bookshop aan de Broersvest en het Bruin Café aan de Hoogstraat, beide in Schie- i dam. Magdalena Bart uit Schiedam: Als ik 't niet meer zie zitten i ga ik een gedicht maken". raiiiiiiituiioiiiHiiiniiiiiiiEiiii.miiuiiiiiiiimiiuimiiumiiiuuuuiiitiuiiiimitaiiiiiiiiiiiiiiiiiiuimuiiiiiiitttttüuttiiiutiitiiiiiuiiiiiiuiiiuitiiiiiiiiit Delft De moderanjen van de hervormde en de gereformeerde synode hebben gezamenlijk de kerkeraden opgeroepen in de kerkdiensten aan dacht te schenken aan de gedupeerden door de droogte. Zij rekenen erop, dat hieraan gevolg wordt gegeven, „omdat het geloof en het concre te leven van de gelovi gen nauw samenhangen'. Zij wijzen op de gemeen- schappelijke nood, die er door de sitatie in land- en tuinbouw is ontstaan. „De problemen van de ondernemers in land- en tuinbouw zijn door de droogte aanmerkelijk vergroot Daarnaast dreigt de voedselvoorzie ning te worden verstoord, terwijl ook schade aan natuurgebieden ont staat." De synodes vra gen de kerkeraden bij voortduring bij de2e pro blemen stil te staan. Wateringen De Wateringse rijk spolitie heeft de afgelopen we ken verschillende aangiften ge had van de diefstal van buiten boordmotoren. Bij een van de diefstallen ging het om een mo tor met een waarde van 3.500 gulden. De politie waarschuwt bezitters van een boot met bui tenboordmotor om de motor in dien mogelijk niet op de boot te laten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3