Leegst ar'dl is schrikbarend Ik neem de proef Onderzoek Vlaardingse arts verder onmogelijk Bewoners vereniging en kraakhond menen: Tekeningen voor milieuwoningen Scli i edam-Noord §3 Superstars strijden in Vlaardingen Oriëntatie van raadsleden en ambtenaren in Hoorn en Zutphen Brand op Noorse tanker vlot bedwongen Dokter Moerman na Heusdenslaan- storm iSSf mm ÉKë?». mimi Sportief feest Inbraak in Hoogstraat Zigeuners slaan in Vlaardingen toe SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 21 juli 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD _101ste jaargang no., 25622 4 pagina's Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam De Stichting Mi- Iieuwcningen gaat een ont werp maken voor experimen tele woningbouw in Schie dam-Noord. Voor verdere nieuwbouw in het noorden van dc stad gaat de raadscom missie voor ruimtelijke orde ning zich volgende week maandag oriënteren in Hoorn en Zutphen. „Milieuwoningen zijn niet goedkoop. Dat is een duidelij ke raak. Er moet dus eerst nog worden bekeken of het hier wel haalbaar is", zo ver telde gisteren wethouder Chris Zijdeveld van stadsont wikkeling, „als hei aan mij zou liggen, wordt heel Neder land volgebouwd met energie besparende milieuwoningen. Maar ik ben realist genoeg om te weten dat het niet van mij afhangt". Reeds eind maart had Zijde veld contact met de Stichting Milieuwoningen, zoals wij al in de krant van 2 april meld den. Bij het volgende contact, kort nadat de wethouder deze maad van vakantie terug kwam, is overeengekomen dat men wat schetsen zal maken. De Leidse Stichting, die in 1974 werd gericht, heeft dat ook gedaan voor Oss, Zoeter meer, Leiden en Delft. „We stropen de markt echter alleen nog maar af", aldus de wethouder, „in andere plaat sen kijken we wat panklaar is. Wat al staat en goed is, hoef je niet opnieuw te teke nen". Dat is dan ook reden, dat de wethouder volgende week de raadscommissie meeneemt naar het Noordhollandse plaatsje Hoorn en het Gel derse Zutphen. Daar zal men zich voor de eerste fase van de nieuwbouw in Woudhoek en Spaland gaan oriënteren. De raadsleden en ambtenaren bezoeken in Zutphen de on langs gereedgekomen wijken Moesmaten en Tichelkuilen: - vijfhonderd woningen, voor namelijk laagbouw met veel groen. In Hoorn zal tijdens de excusie een in aanbouw zijnde wijk worden bezocht. Leegstaande panden. Een doorn in vele ogen. Hoek van Holland Een brand op de Noorse buiktanker Snestad is gistermiddag: snel be dwongen. Tegen drie uur meldde de Noor, die met ruwe olie geladen is, een felle brand in de machinekamer. De red dingsboot Koningin Ju liana en de sleepboten Smitbank en Indusbank kozen direct zee om bet brandende schip assis-1' tentie te verlenen. De Noor lag enkele mijlen uit de kust. Voor de reddingsboot was de zaak snel afgelopen. Ter hoogte van de Maasboei kreeg schip per De Blok het bericht dat hij naar de Berghaven kon terug keren. Aan boord van de Snes tad was de bemanning het vuur snel meester geworden en er hadden zich geen persoonlijke ongelukken voorgedaan. De beide sleepboten gingen wel op weg naar de tanker. Een deel van de machines van de Noor was door de brand name lijk onklaar geraakt Later bleek dat het schip zijn reis op eigen kracht kon voortzetten. Beide sleepboten konden daar op terugkeren naar hun lig plaats in Europoort. Het zeewater is door de brand niet verontreinigd. Bij de brand is namelijk geen olie uit het schip ontsnapt. Willem van Hanegem schittert straks als su perstar. Schrikbarend, droef en ongelofelijk. Zo noemen Kraakbond Schiedam en bewonersvereniging Schie dam-Centrum het resultaat van een onderzoek naar leegstand van woningen in de Schiedamse binnen stad, dat de Kraakbond heeft gehouden. Aan de hand van die gegevens heeft de bewonersvereniging eind vorige week een brief geschreven aan het college van B en W. Deze officiële brief bevond zich vanochtend nog in de postmap van PvdA-wethouder van stadsontwikkeling ir Chris Zijdeveld, die enkele weken geleden al informeel op de hoogte werd gesteld van de gegevens, zoals die toen bekend waren. Plannen 20uden bestaan, als bur gemeester en wethouders niet snel antwoorden op de bnef, voor een actie zoals die drie maanden geleden op een prille zaterdagmorgen werd uitge voerd door de wijkgroep Vette- noordsepolder in Vlaardingen. Daar ging men op 24 april zes- lig leegstaande woningen bin nen, in de omgeving van de FKD (Pieter Karei Drossaart- straat), waarna de ramen wer den beschilderd en genum merd. Nadat de Bond van Huurders en Woningzoekenden (de EHW) al vele malen had gerept over leegstand, terwijl de woningnood groot ts, wilde de wijkgroep met die bezet tingsactie nog eens extra de aandacht vestigen op het pro bleem. Tot nu toe heeft dat geen directe resultaten opgele verd. heeft die gegevens overgeno men. Een lijst met woningen, die niet meer als zodanig wor den gebruikt, liet de werkgroep leegstand vrijdag uitgaan naar B en W. Het punt stond ook op de agenda van een discussie, die de vereniging vanavond zou hebben met wethouder van wijkzaken Hans van der Wilk (PPR), maar dat gesprek is gis teren plotseling afgelast De wethoucfer is ziek. In een korte spoedvergadering, gisteravond rond etenstijd gehouden, heeft het bestuur van de bewoners vereniging besloten akkoord te gaan met het gemeentelijk voorstel om dat gesprek nu op 5 augustus doorgang te laten vinden. Wethouder Zijdeveld zal daarbij niet aanwezig zijn. Wel heeft hij de leegstand al in vergaderin gen van de raadscommissie voor ruimtelijke ordening pro beren aan te pakken. Hij is een voorstander van het afstoten van gemeentewoningen. „Vori ge week hebben we nog eens een kritische wandeling door de stad gemaakt", zei hij ons giste ren. „Gebleken is wel, dat het voortdurend streven van de ge meente om de eigen woningen vol te krijgen niet altijd lukt Daarom zal de gemeenteraad na de zomer de beslissing krij gen over wel of niet afstoten van een hele reeks woningen, die wel in bezit zijn van de gemeente, maar die de gemeen te niet nodig heeft". De wethouder wijt dat aan een niet actief „bezitsbeleid", waar door veel gemeentewoningen onbewoond bleven- Het aantal woningen van particulieren, dat leegstaat, zou volgens hem wel meevallen. Oh nieuwsblad, waarin u sl het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Potterdams ch Nieuwsblad Stuur mij dn nieuwsblad 14 dagen gratis op proettoe m combinatie met: Rotterciamsch Nieuwsblad Naam Adres Woon Dl Tel ^eZ6 hnn tn open envelop zolder PCstiegel sturen naar Antwoordnummer 834Rotterdam Rond die tijd hield ook de Kraak bond Schiedam zich bezig met een inventarisatie van leeg staande woningen in de binnen stad van Schiedam. Geconsta teerd werd dat in het Schieno- ko-gebied (in grote lijnen be grensd door Schie, Noordvest- gracht en Korte Haven) ettelij ke pakhuizen leegstaan en in straten elders m het stadshart tientallen woningen zijn „mis bruikt". Het onderzoek wees uit, dat vele woningen tegenwoordig worden gebruikt als opslagplaats pf ge woon als doorgang tot winkels. Dat zou vooral het geval zijn in de Hoogstraat Ook de werk groep Schiedam heeft dat al eens opgemerkt middels een „boodschappentocht" van voor zitter Jaap van der Most. De bewonersvereniging Centrum Dr. C. Moerman Vlaardingen De vermaarde en verguisde Vlaar- dingse kankerbestrijder, dr. O- Moerman, heeft bijna een jaar geleden zijn onderzoekingen gestaakt. De aanleg van de Burgemeester Heusdenslaan maakte een abrupt einde aan zijn experimenten met duiven. De krasse, 83 jaar oude arts heeft daardoor zijn onderzoek naar jeugdkanker niet kunnen voltooien. Doordat de duiven niet meer over voldoende „Moer man-grond" konden beschikken, zijn zij regelmatig in de Broekpolder te vinden. Het voedsel dat de dieren daar tot zich nemen, is zo slecht dat veel van Moermans duiven al gestorven zijn. „Het is precies zo gegaan als ik voorspeld heb", aldus dokter Moerman. De arts heeft des tijds m een aantal korte gedin gen tegen de gemeente Vlaar dingen getracht de aanleg van de omstreden Heusdenslaan te- JA *.*,4^5 -M& V 5> K-fTf namelijk Over zijn grondgebied. De aanleg zou het „velden" van de duiven, waarop hij zijn on derzoek verrichtte, ernstig ver storen. De kankertberapeut voorzag dat de duiven naar an dere terreinen zouden vliegen, gen te houden. De weg liep Dokter Moerman stond in zijn protest tegen de aanleg van dc Burgemeester Heusdenslaan met alleen. Volkstumbezitters en sympathisanten probeerden de wegenbouwers het werk on mogelijk te maken. Meer dan eens kwam het daarbij tot een treffen met de politie. De ge meenteraad wilde de aanleg ook met tegenhouden. Het waarom werd misschien wel het beste door burgemeester Kieboom verwoord: „Het punt waarop we met meer terug kunnen, is niet alleen bereikt, het is zelfs al voorbij". De gedupeerde arts moest zijn onderzoekingen stopzetten, maar wel ging hij verder met het behandelen van patiënten. Tot op heden beeft hij nog vier maal per week spreekuur. Wel moet de bejaarde, naar zijn ei gen zeggen nog glasheldere, man om de zes weken een week rust nemen. De therapie van dokter Moerman berust op speciale voeding, „Sommige stoffen, ik heb er acht ontdekt, kunnen voor een ideale gezondheid zorgen", zo vertelt hij. „Mijn overtuiging", zo vervolgt de dokter, „is dat er in een gezond lichaam geen kanker kan bestaan. Mijn proe ven met de duiven hebben dat ook aangetoond. De medische wetenschap heeft steeds de fout gemaakt door m de tumor de oorzaak van de ziekte te zoe ken. Maar kanker is te vergelij ken met een woekerplant waar uit een bloemmetje groeit, na melijk de tumor. Ik ben hier in Nederland gewoon tegenge werkt, terwijl Amerikaanse No belprijswinnaars mijn werk van het grootste belang hebben genoemd." Amerika schijnt ook meer be langstelling te tonen voor het werk van de vitale Vlaardmger. In september van dit jaar reist deze dan ook af naar Los Ange les om daar een lezing te hou den op een driedaags congres, het zogeheten Labour-week end, De „Moerman-therapie" heeft evenwel ook in Nederland op bescheiden schaal navolging ge vonden. Volgens de „supporters vereniging" van dokter Moer man, de Patiënten en Sympa thisanten Vereniging Amnestie, zijn er naast de dokter zelf nog vijf artsen die de therapie toe passen. De vereniging vindt het overigens verschrikkelijk dat dokter Moerman zijn onderzoekingen heeft moeten stopzetten. De vereniging telt, na ruim twee jaar geleden te 2ijn opgericht, inmiddels al 3400 leden. Daar van zijn er 34 zelf arts. Dokter Meinsma van het Konin gin Wtlhelmma Fonds zei met op de hoogte te zijn met de onderzoekingen van zijn colJega Moerman, Hij dacht dat stop zetten van de onderzoekingen met zo ernstig is. Meinsma werkte bijna twintig jaar gele den mee aan een onderzoek, dat het werk van dokter Moer man in een twijfelachtig dag licht stelde. Dokter Meinsma achtte het verder de plicht van dokter Moerman om bij het door de laatstgenoemde ge claimde genezingspercentage van veertig procent dit in de vakbladen te publiceren. Maasdijk De Maasdijk- se schooljeugd heeft giste ren een sport- en spelmid- dag gehad op het korfbal- terrem van de Dijkvogels aan de Nollaan te Maas dijk. Het vakantiecomité Maasdijk had dit sport en spelleest als eerste on derdeel gezet op hei pro gramma, dat de jeugd in hun „grote vakantie" moet vermaken. Geamuseerd hebben ze zich in ieder geval, want ze streden vol overgave mee m diverse wedstrij den. Zo leefden ze zich uit in een altijd leuke, maar vermoeiende zakloopwed- strijd. Tevens konden ze op een step, fiets of ban denwagen meestrijden. Kr was een behendigheid- sproef voor fietsers, ter wijl het programma ook hardloopwedstrijden ver meldde. De middag' was feestelijk begonnen. Onder begelei ding van de harmomever- enigmg EMM had de stoet Sportieve jongeren zich vanaf de Vluchtheuvel be geven naar het sportter rein. Het verdere verloop van de middag had even eens een feestelijk karak ter, want vakantie is voor velen een feest Vlaardingen AVRO's Super stars circus, een wedstrijd van internationale en natio nale topsporters, speelt zich vier dagen in augustus af op het Shell sportpark De Vijf- sluizen. De AVRO-televisie zet daarvoor vier complete reportagetreinen in om alle takken van sport op beeld vast te leggen. Op 11 oktober, 8 november en de cember zullen de televisiepro gramma's in het programma Sportpanorama worden uitge zonden. Het laatste programma is internationaal en zal in zes landen in Europa worden uitge zonden. De AVRO verwacht er een kijkdichtheid van 50 mil joen mensen mee te krijgen. Voor het internationale deel van de Superstars, op 4 en 5 augus tus, heeft de AVRO contacten afgesloten met James Hunt, Walter Spanghero, Schnabel, Bell, Michanek en Willem van Hanegem, Onder de Nederland se topsporters bevindt zich een groot deel dat aan de Olympi sche Spelen meedoet Vrijwel alle takken van sport worden op het Shell-sportpark gehou den, uitgezonderd het kanova ren, waarvoor de Oude Haven in Vlaardingen geschikt wordt gemaakt De Vlaardingse Bed dings Brigade verleent aan dat onderdeel zijn medewerking. De AVRO-televisie zat behalve het vastleggen van al die spor tieve prestaties ook enkele clo- se-ups van Vlaardingen maken. Daarin neemt de Visbank een centrale plaats in. Er wordt nog overwogen om Vlaardmgers m klederdracht te laten lopen. Schiedam Bij een inbraak in de Hoogstraat hebben onbeken den een eveloppe met een be drag van 6500 gulden buit ge maakt. Het geld verdween uit de winkel van Mikx-bednjfskleding. Aan de voorzijde van dc zaak werd een ruit ingeslagen. Om de en veloppe met het geld te pakken te krijgen braken de nog Onbe kende daders vervolgens nog een bureaulade open. De scha- de, die zij aanrichtten, bedraagt vijftig gulden. Voor honderd gulden schade werd aangericht bij een in braak m de kantine van dc sportclub DRZ aan de Schie- damseweg. Het gebouwtje kwam men binnen door een kiapraam te forceren. Een flip perkast en een jukebox werden opengebroken. In total ver dween ongeveer driehonderd gulden. Vlaardingen Twee zigeunerin nen zijn er maandagavond in geslaagd een 33-jarige Vlaar dingse 1800 gulden afhandig te maken. De bejaarde Vlaardingse vrouw, woonachtig inde Cronjéstraat, werd naar de deur geroepen. De zigeunerinnen vroegen een beetje water te drinken. Zij drongen tegelijkertijd de wo ning binnen. Een van het twee tal liep door naar de keuken. De bewoonster volgde haar. In de keuken greep de zigeunerin haar vast. De tweede vrouw had inmiddels de slaapkamer bereikt Zij wist daar een porte feuille met de 1800 gulden uit de linnenkast te grissen. De twee namen hierna de benen en konden nog niet worden achter haald. De Vlaardingse politie laat weten dat men uiterst voorzichtig met dit soort lieden dient te zijn. Zij hebben het meestal gemunt op woningen waarvan zij vermoe den dat er een alleenstaande huist. De politie verzoekt te worden ingelicht wanneer men in Vlaardingen bedelende zi geuners ziet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1