SCHIEDAMSCHE COURANT Schoolcomplex Holy-Noord nog half miljoen duurder Rel dreigt rond Veerplein Regenval lost op en TAXI? D5U22 antomx Bom wvakk werken weer Wethouder over mogelijk plan van Delfland I IK neem de proef Kreber moet toch betalen Ree door ruit huis binnen j I I Frontale botsing Koopcentrum voelt zich bedrogen Inspraak is wassen neus Parkeren op Liesveld- Vviaduct lal gewoonte. Sociale werkplaats in nieuw gebouw Beurssluis onmisbaar 1 Maandag 26 juli 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvesl 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendiensl 144144 _101ste jaargang no. 25625] t PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL iy vffi Raming was aan de lage kant Schiedam Op de Kerkweg zijn zaterdagavond rond zeven uur wee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. De 58-jari ge JJ-M.V.Z. uit Den Haag en zijn 55-jarige echtgenote G.K.- M.V.Z. moesten in het Noletzie- lcenhuis worden opgenomen. De bestuurder van de andere wagen, de 21-jarige Schiedam mer J.AM.V.V., klaagde over hoofdpijn. Hij kon echter ge woon naar huis. De oorzaak van het ongeluk is onduidelijk. Waarschijnlijk heeft een van de twee auto's te veel links gehouden. Beide wa gens zijn onherstelbaar bescha digd. De Hagenaar brak bij het ongeluk zijn kaak. Bovendien heeft hij een hersenschudding en een gescheurde lip. Zijn vrouw brak enkele ribben. Scholencomplex in Hoty. Nu al goed voor ruim vier miljoen. Vlaaxdïngen Het tweede scholencomplex in Holy-Noord gaat ruim zes ton. meer kosten dan was geraamd. B en W van Vlaardingen vragen de raad dit extra bedrag beschikbaar te stellen. De raadsle den moeten daar op 11 augustus tijdens de openbare raadsvergadering over be slissen. Het scholencomplex aan de Amsterdamlaan bestaat uit een openbare kleuterschool, een openbare school voor lager onderwijs, i een protestants-christelijke kleuterschool, een protestants-christelijke school voor lager onderwijs en een gemeentelijk gym nastieklokaal. De stichting van dit twee de scholencomplex in Vlaardingens meest noordelijke en nieuwste wijk was ge raamd op 3.550,000 gulden. De kostenra ming bedraagt op het ogenblik 4.173,129 gulden of wel 623.729 gulden meer dan beschikbaar gesteld was. De forse overschrijding van het beschik baar gestelde krediet is volgens B e» W een gevolg van het inbouwen van enige extra ruimten in het scholencomplex. Ook het aanbrengen van extra voorzie ningen voor de bevolking in de wijk rondom het schoolgebouw (ruime speel plaatsen, buiten de schooltijden open baar, parkeerplaatsen, ruimten voor wïjk- activiteiten en dergelijke! heeft de kosten van de bouw nadelig beïnvloed. Bij het voorstel tot het stichten van de betrokken scholen, op 5 augustus van hel vorig jaar, was verondersteld dat de ruim drie en een half miljoen voldoende zou zijn. Gezien het niet puur ondemijsaehii- gc karakter van de kostenverhogende fac toren zullen de extra kosten ook niet .ais uitgaven voor het onderwijs worden gere gistreerd. Vlaardingen Het Koopcentrum Vlaardingen, de vereniging van winkeliers, is woedend. Het hou den van een soort zeskamp in het kader van de vakantieweken op het Veer plein is niet met het be stuur van het Koopcentrum door gesproken. Officieel weet de ver- omging zelfs van niets. Toch heeft de politie eerverleden week al aangekondigd dat er op 7 au gustus weer op het Liesveldvia duct geparkeerd gaat worden. Onze krant meldde dat vorige week maandag. De waarnemend secretaris van het Koopcentrum, G. A. At Kempers, heeft naar aanleiding van ons bericht op het stadhuis getracht een en ander bevestigd te krijgen. Dat is niet ge lukt Kempers kreeg te horen dat er geen sprake van was dat het Veer- plein op 7 augustus anders dan voor parkeerruimte zou worden gebruikt. Volgens Kempers hebben ambtena ren gezegd dat alles berustte op een samenloop van omstandigheden en communicatie-stoornis. De politie heeft echter van wethouder Bas Goudriaan te horen gekregen dat voor de zevende augustus „het zelfde regime zou gelden als voor de kermis- week". „Als dat waar is", zegt Kem- pers, „en waarom zouden we aan de politie twijfelen, dan breekt hier de pest uit. Het parkeren op het Lies veld-viaduct zou een experiment zijn. De gemeente heeft zich ten aanzien van die kermisweek ook al niet aan de afspraken gehouden". Burgemeester Wim Kieboom zou vol gens het Koopcentrum gezegd hebben dat tijdens de kermisweek het Lies veld-viaduct helemaal als parkeerter rein zou worden ingericht. Het via duct zou voor het verkeer worden gesloten. Zoals bekend zal dit niet gebeuren. Tijdens die kermisweek zal er aan één kant van het viaduct ge parkeerd worden. De gemeente be weert namelijk dat er nooit een toe zegging gedaan is aan het Koopcen trum. De VVD-er Bob van Rijn heeft over die toezegging vragen gesteld aan wet- houder IJsbrand van der Velden. De ze zegt dat uit de notulen van het gesprek tussen gemeente en Koopcen trum blijkt dat de mogelijkheid zou worden onderzocht om het viaduct af te sluiten. Verder beweerde Van der Velden dat in de toekomst steeds met het Koopcentrum contact zou worden opgenomen, als weer het plan bestond om het Veerplein voor manifestaties of feesten te gebruiken. De zevende augustus lijkt daarmee volledig in tegenspraak. Reden ook voor Kem pers van het Koopcentrum om de inspraak in Vlaardingen als een was sen neus te bestempelen. De WD heeft zich in tegenstelling tot het CDA niet verzet tegen het experi ment op het Liesveld-viaduct. Een experiment waartoe wethouder Goud riaan, volgens Van Rijn, wel gedwon gen was. De kermisexploitanten wa ren namelijk al aangeschreven. Van Rijn vertelde dat hij vandaag weer contact zou opnemen met Van der Velden. Hij vermoedde evenwel dat deze niet van het plan voor de zeven de augustus op de hoogte is. Duidelijk is in ieder geval wel dat Goudriaan heel wat vragen zal moeten beant woorden zodra hij van zijn vakantie is teruggekeerd. Niet alleen bij kenni*. r ook bij "zeskamp" Uit-onze krant van maandag 19 juli. De regenval van dit weekend heeft een einde gemaakt aan de noodsituatie in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord. „Die buien waren dringend noodzakelijk. Een grote ramp door de droogte van de afgelopen weken dreigt niet langer, maar meer regen blijft welkom. Problemen rond het opdringen van zouttongen zijn op het eerste gezicht kleiner geworden. De toekomst lijkt rooskleuriger", luidt het officieuze commentaar van het Hoogheemraadschap Delfland op de weersomstandigheden van het voorbije weekeinde. Vrijdag zag het nog ernaar uit, dat-de situatie na enkele buien alleen maar zou zijn verergerd. De regen, die was gevallen, had slechts tot gevolg dat in bodems verzonken zout werd 'wegge- spoeld', waardoor de concentra tie ervan in de wateren in deze streek juist hóger werd. De re gen, die daarna viel, verkleinde de concentratie echter. De zouttong in de Schie, die uit de Nieuwe Waterweg kon op dringen richting Delft, doordat Schiedam de sluizen had open laten staan, blijkt mee te vallen. Alle gevaar is hier geweken, volgens het waterschap. De fout van de gemeente Schiedam heet overkomelijk te zijn: „Veel erger was geweest, als Rotter dam zijn Parksluizen had open gehouden". Bel een heer irrt verkeer de korrekte 'Rif- meesters I Maassluis De werknemers van het Bedrijf voor Gemeentelijke Sociale Werkvoorzieningen zijn vandaag in hun nieuwe gebouw aan het werk gegaan. Dit ge bouw is gevestigd aan de Indus trieweg hoek Mozartlaan. tijdens de bedrijfsvakantie is het gereed gekomen gedeelte inge- jtthi. Dit gedeelte bestaat uit de bedrijfsruimte van zo'n vierdui zend vierkante meter en de ma gazijnen van zo'n tweeeduizend vierkante meter. tJe oplevering van het kantoorge deelte, de medische afdeling en de sociale afdeling wordt in de derde week van september ver- Het complex zal dan officieel geopend worden. Vlaardingen Als het aan B en W van Vlaardingen ligt moet Machinefabriek Kreber bv ge woon de o ruoerendgoed belas ting betalen waarvoor het be drijf is aangeslagen. Dat blijkt uit de antwoordbrief van B en W aan Kreber op het door bet bedrijf in mei aan de raad ge richte sehrijven over de aan slag. De raad moet de ant woordbrief van het college nog goedkeuren op 11 augustus, Kreber schreef de Vlaardtngse raad omdat het 51.900 gulden onroerendgoedbelasting moest gaan betalen. Vóór 1975 betaal de het bedrijf aan e Wilhelmi- nahaven bijna 12.000 gulden aan grondbelasting, straatbelas ting en rioolbelasting. De las tenverzwaring met ruim 40.000 gulden kwam Kreber nogal ■vreemd voor. Een en ander leek het bedrijf in tegenspraak met door de gemeente verstrekte toelichtingen. Daarin was ge steld dat de onroerendgoedbe lasting niet veel 20U afwijken van de te betalen bedragen aan de vervallen belastingen. In zijn brief zet het college uiteen, waarom Kreber toch veel meer moet gaan betalen. Het bedrijf betaalt namelijk, in de beide afdelingen van dé „nieuwe" be lasting; het is immers eigenaar van het door hem gebruikte pand en ondervindt daarvan ook het „genot". „Bovendien", aldus het college in de ant woordbrief „is ér de trendmati ge aanpassing van tien pro cent." Als de raad met de brief akkoord gaat, zal het bedrijf niet veel wijzer geworden zijn. De ant woordbrief bevat namelijk bij na letterlijk dezelfde tekst als de destijds verspreide folder over de onroerendgoedbelas- ,ting. De Schiedamse Stationsstraat, al een jaar opgebroken. Kinderen vinden dat niet erg ze spelen in het zand naar hartelust. De bouwvakkers zijn van daag; weer aan het werk getogen. De mees ten kwa men dit weekeinde terug van vakantie, maar van pieken in de verkeersdruk te was geen sprake. Een kleine opstopping op de Maasdijk tussen Maassluis en Hoek van Holland was eerder het gevolg van de ondanks regenbuien toch nog aanwezige stroom toe risten en dagjesmensen. De terugkomst van de bouwvak kers zal volgens het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Water weg-Noord (GAB) tot gevolg hebben, dat de werkloosheid in de bouw enigszins vermindert, omdat de activiteiten weer aan hangen, Directeur J. Harberts meent wel, dat de werkgelegen heid zal blijven tegenvallen. Aan vaklieden zou een tekort ontstaan. Wat betekent voor bijvoorbeeld wethouder ir, Chris Zijdeveld uit Schiedam het einde van de bouwvakvakantie? „We kunnen nu weer snel opschieten", zegt hij. .Het kan mij niet hard genoeg gaan om deze mooie stad om te toveren tot een lus toord. En daar hebben we nog maar twee jaar voor". Dan zijn er weer verkiezingen. Een willekeurige bouwvakker: P. den Hont uit Maassluis. Hij zegt over zijn verblijf in een cam ping in Zeeland: „Uitgerekend in onze vakantie begon het weer te gieten, hè. Je zult het altijd zien. Een mens krijgt niet wat hem toekomt. Daar geloof ik niet meer in". E. G. Bloemdael is zomaar een i bewoner van de Drevenbuurt, het nieuwste wijkdeel in het topje van de Vlaardingse wijk Holy-Noord. Hij is blij, dat de bouwvakkers weer terug zijn: „Niet voor hen, hoor, maar het wordt toch eens tijd dat de gemeente de wegenaanleg hier voltooit. Zoals het nu is, kun nen we onze hele wijk maar via één weggetje bereiken: de Ol- mendreef. Het lijkt wel een af gelegen dorp". Voor bewoners van de Stations straat in Schiedam maakt het niets uit, zeggen rij. „Al bijna een jaar ligt onze straat opge broken. De gemeente laat mooi op zich wachten met herbesfcra- ting". Vlaardingen Een ree is zaterdagmiddag te gen vijf uur door een glazen deur een huis aan de Begoniastraat binnen gerend. Hevig bloedend heeft het dier in de huiskamer nog even rond ge draafd. Daarna kon het door een aantal achtervolgers worden overmeesterd. Hoe het dier in de be bouwde kom van Vlaardingen terecht is gekomen is nog on duidelijk. Het was in ieder geval niet af komstig uit een her tenkamp in Vlaardin gen. Els van der Kolk is de be woonster van het huis waar de ree kwam bin nen gestormd. Zij zat naar de televisie te kij ken. Els: „Ik heb vlug mijn zoontje van vier jaar in de tuin gezet. Het was een angstig gebeu ren. Het hert sprong op stoelen en tafels en ik was bang dat het nog maals door de ruit voor of achter zou springen. Drie mannen hadden het dier echter snel te pak ken. Het arme beest heeft twintig minuten op mijn vloerkleed liggen bloe den. Dat vloerkleed is na tuurlijk weg. We hebben zo'n vijfhonderd gulden schade. Dat zullen we wel nergens vergoed krij gen". De politie heeft het gewon de beest naar het diere nasiel gebracht. Daarna is het ondergebracht in het hertenkamp in Maas land, Het is niet uitgeslo ten dat het dier uit de Broekpolder afkomstig is. Daar zijn eerder wilde reeën gesignaleerd. Het zou dan via de Vlaar dingse Vaart richting Ke- thelweg gezwommen zijn. Een andere mogelijkheid is dat het de Nieuwe Wa terweg heeft overge zwommen. Schiedam De oude sluis bij de Schiedamse Koren beurs behoudt zijn functie, als de nieuwe Buitensluis ïs voltooid. Zeer onwaarschijnlijk noemt wethouder van stadontwikkeHng ir. Chris Zijdeveld plannen, die bij het Hoogheemraadschap Delfland zouden bestaan om de sluis als waterkering te laten vallen. Voor de binnenvaart betekent het opheffen van de Beurssluis een hele opluchting. Delfland ontkende nog niet, gat in die tweede waterkering, dat zo'n plan bestaat, Dï- Dat kan niet", recteur Ir. P. Slijkhuis was Wanneer de gemeente Schiedam vrijdagmiddag afwezig, 1 J~ "J~ toen onze krant om com mentaar vroeg-. Ook thuis bleek hij onbereikbaar. Woordvoerder Van der Wal deelde verbaasd mee: „Als die plannen bestaan, zijn zij wel in een zeer voorbe reidend stadium". Wethouder Zijdeveld komt het onmogelijk voor, dat de Beurs sluis zou moeten verdwijnen. „Het waterschap Delfland werkt aan de Deltadijk, een voortvloeisel uit de Deltaplan nen die moet fungeren als een eerste waterkering voor dit hele gebied". De Deltadijk, die voor een deel nog in aanleg is, loopt van Hoek van Holland naar Schiedam en moet in het begin van de jaren tachtig gereedko men. Voorbij Schiedam rich ting Rotterdam zorgt het schap Schieland voor verdere dij- kaanleg. Zijdeveld: „Na die Deltadijk be staat een tweede barrière, die eeuwenlang de belangrijkste was. In Schiedam wordt die gevormd door Hotterdamsedijk, Hoogstraat, Dam, Vlaardinger- dijk en zo verder naar Vlaar dingen. Nou ligt bij de Dam die Beurssluis. Kun je die wegden ken? Dat betekent gewoon een de buurt bij de Oude Sluis en de Schie gaat rehabiliteren, wordt dat gekoppeld aan werk zaamheden op de Dam en de Beurssluis. Zijdeveld zegt: „Die sluis blijft volgens mij noodza kelijk om te zorgen voor een niveauverschil tussen het water in de Lange Haven en dat in de Schie. Ook als de nieuwe Buitensluis in de Voorhaven klaar is". Aan de vernieuwing van de Bui tensluis is vorig jaar augustus begonnen. Begin 1979 moeten de sluizen klaar zijn. Aan de herbouw is begonnen, omdat de oude Buitensluis niet voldeed aan de in de Deltaplannen ge stelde eisen. Zijdeveld ontkent nog steeds, dat de sloop van de nabijgelegen buurt langs de Maasdijk en de bouw van een nieuwe sluis tot gevolg kan heb ben, dat door Schiedam-Zuid een belangrijke verkeersader van Vlaardingen naar Rotter dam (met een aansluiting op de Benelux-route) wordt aange legd. Plannen voor deze Zuide lijke Randweg brachten des tijds zulke felle reacties teweeg, dat zij in de ijskast verdwenen. Volgens Zijdeveld mogen zij daar definitief blijven. Insiders zien echter voortekenen van de komst van een snelweg door Schiedam-Zuid. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres' Woonpi Tel.: Deze bon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam. ff*'

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1