Hoofdleidster Van Blijs wijk: „Gehandicapten zijn niet zielig" Luchtvervuiling zaï weer toenemen Strandzesdaagse: „Een dorp dat zich verplaatst" Auto in brand Inbraken Vieze vegers vegen vals Ruilbeurs De Zonnehof is „de andere school99 weer open Jeugdcentrum gesloten Laatste zomeravond concert VOORZITTER VTM IN REINE LUCHT: DINSDAG 27 JULI 1976 3 Vlaardmgen Schiedam Een brandende auto langs de kant van de weg. Dat is alles wat de politie maandagochtend op de jdaassluisedijk aantrof. De be stuurder van de auto bleek spoorloos verdwenen. De wa gen was kennelijk van de weg geraakt, in de linkerberm te recht gekomen en vervolgens gekanteld. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van bet ongeval. Op het Ketheiplein in Schiedam vloog dit weekeinde ook een auto in brand- Volgens de Schiedamse politie was dat een gevolg van benzine-tenigslag m de carburator. De brandweer van zowel Schiedam als Vlaar- drngen hebben getracht de auto te blussen. Zij konden evenwel niet voorkomen dat deze geheel uitbrandde. De bestuurder van de auto, de 29-jarige Schiedam mer F. M- C. L-, kwam met de schrik vnj. yi aardingen In de kantine van een sportvereniging aan de George Stephen sonweg werd het afgelopen weekeinde inge broken. De daders, van waar schijnlijk jeugdige leeftijd, na men snoep en limonade mee. De waarde bedroeg honderd gulden. Ook in de kantine van de voetbal vereniging Vlaai-dingen aan de Marathon weg sloegen inbrekers toe. Hier was de buit groter. Een geluidsinstallatie ter waar de van twaalfhonderdvijftig gulden werd ontvreemd en ...snoep. Voorts werd het inte rieur van de kantine bespoten met mayonaise en mosterd. In een kelder aan de Lepelaarsin gel werd eveneens ingebroken. Ontvreemd werden een korte en een lange suede jas, een winterjas en autostoelhoezen van schapevacht De waarde bedroeg twaalfhonderd gulden. Vlaardingen Er zijn valse schoorsteenvegers in Vlaar dingen op pad. Zonder dui delijk een prijs op te geven, bieden zij hun diensten aan. Hierbij gebruiken zij kwitanties en garantiebe wijzen van een niet be staand bedrijf. Een inwo ners van Vlaardingen werd de dupe van deze praktij ken. Hij betaalde driehon derdvijftig gulden voor het vegen van een schoorsteen. Hoofdieidster Jolet van Blijswijk, rechts op de foto, met „haar" kinderen Vlaardingen „Leuk, dat er eens wat aandacht wordt besteed aan De Zonnehof. Het is niet zo, dat we in het verdom hoekje zitten. Maar het kan nooit kwaad, dat de mensen weten wat in ons dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen gedaan wordt. Men verwart De Zonne hof vaak met Het Zon nehuis. We hebben ech ter niets met elkaar te maken". Aan het woord is de dertigjarige hoofd leidster van De Zonne hof, Jolet van Blijswijk- Zantingh. Het Vlaardingse dagverblijf voor het gehandicapte kind, Mamix- laan 10, neemt een bescheiden doch nuttige plaats in. Op het ogenblik brengen 37 kinderen hier hun dag door. Met een capaciteit van 50 kunnen er dus nog enige plaatsen worden op- eevuld. Voor welke kinderen is het dag verblijf? Kinderen, die een ach terstand in hun geestelijke ont wikkeling hebben, kunnen een plaatsje in De Zonnehof krij gen. Ze moeten echter minstens drie jaar zijn. Die ontwikke lingsachterstand kan variëren. Van zwaar geestelijk gehandi capt tot het op de kleuterschool niet mee kunnen komen. De plaatsing van een kind in de voor hem of haar geschokte groep is heel belangrijke aange legenheid. Bij het bereiken van de leerplichtige leeftijd wordt het kind tijdens een vergade ring onder de loep genomen. In deze „grote team-vergadering" komen de leidsters, de orthope dagogen, de fysiotherapeut, de begeleidende arts en alle overi ge betrokkenen aai de beurt om hun oordeel te geven over de mogelijkheden en kansen van het kind. De ouders krijgen een advies te horen. De uiteind elijke beslissing moeten zij zelf nemen. Er zijn ook kinderen, die niet voor schoolplaatsing in aan merking komen. Tot hun vijf tiende levensjaar kunnen zij op het kinderdagverblijf hun da gen doorbrengen. Dan moeten zij worden overgeplaatst naar een verblijf voor ouderen. Of misschien is er een ander alter natief. De doelstelling van De Zonnehof is het intensief bezig zijn met het gehandicapte kind, opdat het kind zich in alle opzichten zo goed mogelijk ontwikkelt. Om dit doel te bereiken wordt er, zowel individueel als in groepsverband, planmatig en doelgericht met de kinderen ge werkt. Vlaardingen De Nederlandse vereniging „Dr Verzamelaar" begint weer met haar maande lijkse serie ruilbeurzen. Maan dagavond kan elke verzamelaar terecht m zaal Excelsior, Oost- havenkade 9. Men kan er vanaf zeven uur het venzamelhart op halen In de maand juli hebben de ruil beurzen stil gelegen- De oor zaak hiervan was de vakantie. Maar nu deze voorbij is, wil De Verzamelaar er weer met ver eende krachten tegenaan gaan. De heer A. Verboon, secretaris van de afdeling Vlaardingen, hoopt dat de ruilbeurs even druk bezocht zal worden ais voor de vakantie. „Wellicht komt men flink beslagen op de ruilbeurs", zegt hij, „want iede reen heeft in de vakantie de tijd ffd om ruilmateriaal te zoo Hoek van Holland Het jeugd centrum Spees m Hoek van holland is tot september geslo ten in verband met vakantie en verbouwing. Vanaf september zal Spees - dat inmiddels een verenigingsvorm heeft gekre- ISa - uitsluitend toegankelijk rijn voor leden. Degenen die bet jeugdcentrum willen bezoe- moeten dan ook in het j*at zijn van een pasje met foto. Het hgt in de bedoeling om ook °P2ri van Spees met ingang september enigszins te ver boeren. Een aantal nieuwe ele menten zal in de programma's worden gebracht Het achtste en te- vcns laatste concert ui de reeks "Onwzvondconcerten op het in de Grote Kerktoren Atse&shus zal worden ver- door Leen 't Hart Hij is ~*ccteur van de Nederlandse beiaardschool te Amersfoort. Programma staat geheel in teken van de populaire me- V*"6, Zo brengt 't Hart onder "were composities van de Erroll Gamer, Gershwin, Richard "«(ffers ten gehore. Ook klas- er** componisten zoals Schu- Wagner, Chopin komen fb ood. Morgenavond wordt concert gegeven. r v_ w/v.-ka-v-' 5St ;v* ïv; V Geen pretje dag in het boekje van de kinde ren. Zowel wij als de ouders kunnen hieruit het een en an der opmaken. Uiteraard zijn dat niet de belangrijke zaken. Die worden gewoon onderling uitgesproken. We moeten zo open mogelijk met de ouders kunnen praten", Jolet van Blijs wijk gaat er nog eens iets ge makkelijker bij zitten. Zij neemt haar kans waar om „aan de buitenwereld" kenbaar te maken, wat zich binnen de mu ren van De Zonnehof afspeelt. Staat dit ons weer te wachjen? Voorzitter Boersma van de Vereniging tegen Milieubederf gelooft van wel. Vlaardingen De lucht verontreiniging met zwaveldioxide zal in de toekomst weer toene men. Dit is de verwach ting van de voorzitter van de Vereniging tegen Milieubederf, de heer H. Boersma. Klachten over luchtverontreiniging ne men nog in beperkte mate af. De verontreini ging met zwaveldioxide heeft namelijk een aan vaardbaar niveau be reikt Maar de VTM ver wacht dat deze veron treiniging weer zal toe nemen door het vervan gen van het schone aardgas door olie en ko len. „Bij een toch te verwachten toe name van de bezettingsgraad van de chemische Industrie zal de uitworp uit de schoorstenen ook toenemen", stelt voorzitter Dit moet dan gecompenseerd worden door maatregelen ge nomen in het kader van de sanering van de luchtkwaliteit in het Rijnmondgebied. Deze maatregelen zijn erop gericht de overlast door stank terug te dringen. Om in de toekomst toch geen verslechtering te be reiken moet een tweede serie maatregelen worden getroffen. Maatregelen voor het terug dringen van stank en van de uitworp van stikstofdioxiden uit schoorstenen (sm omvor mers). Dit gaat echter niet zo gemakkelijk. „Het is wel te verwezenlijken, zonder Ingrij pende gevolgen, door het toe- passen van een andere stooK- techniek", meent de VTM. De VTM ziet de vuilverbran dingsinstallatie in het Botlek- gebied als een voortdurende zorg. Uit de schoorstenen, voor al uit die van de verbrandings installatie voor chemische af valstoffen, kamen nog steeds met regelmatige tussenpozen roetwolken. Van de zijde van de VTM werden zoals gebrui kelijk bezwaren ingediend te gen de vele aanvragen voor vergunningen volgens de Hin derwet en de Wet Luchtveron treiniging. Henk Horst man „JQ. vreden or ganisator... Toch is de VTM ook tevreden met veel verleende vergunnin gen, omdat met haar bezwaren rekening wordt gehouden. In de toekomst streeft de VTM naar samenwerking met ande re milieuclubs. Dit zal voor het functioneren van de vereniging wellicht noodzakelijk zijn. De VTM dreigt namelijk ten gronde te gaan aan geldgebrek. „Alleen ai de kosten voor ons blad Reine Lucht slokt vrijwel alle middelen op", aldus voor zitter Boersma. De Zonnehof is een verblijf van de Stichting Dagverblijven voor Geestelijk Gehandicapten West Zuid-Holland. Op 't ogenblik beschikt de stichting over elf dagverblijven. Zeven voor kin deren, vier voor ouderen. Xn 1969 werd zo'n dagverblijf in Vlaardingen geopend. Met de naam „Zonnehof zou het ver der door het leven gaan. Drie jaar later verhuisde men naar de Mamixlaan 10. Een gloed nieuwe Zonnehof was daar in de tussentijd opgetrokken. Pro blemen van financiële aard kende men niet Het dagverblijf in Vlaardingen valt niet onder de categorie scholen. De verzor ging van geestelijk gehandicap- tëh valt onder de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten. Daar, door heeft het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maat- schappelijk Werk de supervisie over de dagverblijven. „Dat wil echter niet zeggen, dat het geld ons op de rug groeit", zo vertelt een attente hoofdleid ster Van BlijSwijk, „we hebben met te klagen, Iaat ik het zo stellen. Daar staat tegenover, dat onze vakanties erg kort zijn. Dne weken per jaar plus dne snipperdagen, da's alles. En dat is beslist geen pretje, want het is hier voor het gehele personeel aanpakken gebla zen". Het personeel. Dit bestaat voor namelijk uit jongere meisjes. Vanaf hun zeventiende jaar kunnen zij in De Zonnehof een baantje vinden. Mits er plaats is natuurlijk. Voor een tweede groepsleidster is minimaal een Mavo-diploma vereist Eenmaal als groepsleidster aangenomen moet een VSlD-cursus (Verdere Scholing In Dienstverband) ge volgd worden. Per groep van ongeveer tien kinderen, zijn er twee groepsleidsters- Het contact met de ouders neemt eveneens een belangrijke plaats in. „Zij zijn hier vrij om naar binnen te lopen. En daar wordt soms gretig gebruik van ge maakt Tevens wordt elke och tend een krabbeltje gezet over hoe het gegaan is de afgelopen Zielig „Soms komen hier mensen bin nen, waarvan op het gezicht al valt af te lezen, dat zij het maar zielig vinden, al die geestelijk gehandicapte kindertjes. Ze zijn erg onder de indruk van kinderen, die, in hun ogen, le venloos voor zich zitten uit te staren. Die mensen maken dan een vergelijking met kinderen die „vrolijk en blij" in de speel tuin schommelen, of aoiets. Als rij op grond hiervan de conclu sie trekken, dat de gehandicap te kinderen zielig zijn, dan heb ben zij het bij het verkeerde eind. De kinderen van De Zon nehof zijn niet zielig, ze zijn geestelijk gehandicapt. Dat wil ik wel even stellen. Zielige kin deren, om dat woord „zielig" even aan te houden, komen overal voor. Kerngezonde kin deren kunnen zieliger" zijn dan geestelijk gehandicapten. Soms komen er natuurlijk wel gevallen voor, waarvan wij den ken: Wat jammer, dat er weinig vorderingen worden gemaakt Maar dat hoeft nog helemaal niet zielig te zijn. Voor de ou ders van de kinderen is de toe stand veel eerder zielig te noe men. Zij, de ouders, ritten in feite hun hele leven met de zorgen. Hun leven kan nooit van deze zorg bevrijd worden. Of het kind moet vroegtijdig aan zijn of haar handicap over lijden. „Onder het personeel wordt na tuurlijk ook rekening gehouden met het feit dat zij zelf een geestelijk gehandicapt kind op de wereld kunnen brengen ver volgt Jolet van Blijswijk, ten slotte trekken zij dag in dag uit met deze kinderen op. Hierdoor bestaat toch wel enige angst". Zelf kende zij ook die angst Onlangs is die echter verdwe nen. De hoofdleidster is name lijk zelf in verwachting sinds korte tijd. „Daardoor heb ik dat angstcomplex van me afgezet", vertelt zij opgelucht „maar als je me nou naar de reden daar van vraagt moet ik je het ant woord schuldig blijven". Hoek van Holland l Daar gingen ze dan, de achthonderd deelne- mers aan de zeventien- de zesdaagse van Hoek l van Holland naar Den l Helder over het strand. „Net een dorp, dat zich verplaatst", zegt een te- vreden kijkende organi- sator Henk Horstman. Hij reist per auto om het nodige te regelen, l want aan de organisatie j van zo'n evenement zit heel wat vast. Tot zjjn spijt is het voor de organisator niet meer mogelijk mee te lopen. De gestage groei van het aantal deelnemers heeft hem ertoe gedwongen, I toe te zien op het vervoer van I de tenten en bagage, die de wandelaars zelf meebrengen. Daarnaast is er veel te doen om de achthonderd mensen van eten te voofzien (dagelijks 1700 lunch-pakketten maken) en Qm de administratie bij te houden. Met weemoed kijkt hij terug op de eerste zesdaagse, die van Den Helder naar Hoek van Holland liep. Met 32 man volbracht hij toen de tocht, ondanks een voortdurende wind tegen- Vanaf dat moment werden steeds meer mensen enthousiast, waardoor het deelnemersveld voortdurend groeide. In 1962 liepen al tweehonderd mensen mee. „Dat was nog een leuk aantal",, aldus een 62-jarige wandelaar, die al tien keer meedeed. „Voor mij is de charme er voor een groot deel af". Een ander aspect, dat het voor hem minder plezierig maakt is zijn leeftijd. „Op mijn leeftijd is het wandelen niet zo bijzonder, maar het kamperen is een hele grote opgave voor mijn rug. Ik ver lang morgen al naar een stoel". Deelnemers-stop Het grote aantal aanmeldingen heeft Henk Horstman ertoe ge dwongen een deelnemersstop in te voeren. „Een ruet zo pret tige maatregel, want daardoor worden verscheidene mensen teleurgesteld. Het kan echter met anders, of het groeit ons boven het hoofd." De maatre gel heeft tot gevolg, dat in april de tocht al „vol" zit Achthonderd aanmeldingen worden gehonoreerd. Horstman heeft veertig man personeel nodig voor de zes daagse. Koks, verpleegsters, chauffeurs, administratieve medewerksters en andere per sonen. Daarbij zijn niet eens controleurs. „Men moet zelf maar zo sportief zijn om het hele stuk te lopen. Uitbreiding van het evenement zie ik nog met zitten. Dan moeten we op twee dagen starten en dat is organisatorisch een ellende."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3