Visserijn i men i i steekt zich klederdrach miMÉaJi Huisarts. Hut: EHBO stimuleren a Meer toeristen naar Schiedam fcl TOT EIND DIT JAAR: Viaardingen ontvangt geschenken Ruim kwart miljoen voor brandweerauto's Takken over rijwielpad Scliiedamse in PloemP Cursus EHBO Co e:sg DINSDAG 27 JULI 1976 Dit hoofddeksel zou deme vrouw. een kwelling zijn voor elke mo- Viaardingen Een toerist in Viaardingen. Je ziet ze wel eens. En je herkent ze ook. Net zoals wij, Nederlanders, in het buitenland herkent worden. Maar toch neemt de toerist in Viaardingen een meer bescheiden plaats in. Hij komt hier niet zo vaak. Hij denkt natuurlijk; „Ach, Viaardingen? Dat is gewoon een stadje dat tussen strandplaats Hoek van Holland en wereldstad Rotterdam in ligt". Toch geeft „onze" toerist dan blijk van enige kortzichtig heid. Natuurlijk is Viaardingen geen toeristisch centrum. Maar een zogenaamd „dagje Viaardingen" heeft de toerist genoeg aantrekkelijks te bieden. Al spoedig ziet hij dan dat Viaardingen vroeger een echt vissersplaatsje is geweest En dit wordt nog onderstreept in het Visserijmuseum. Het bruist in het Visserijmu seum van de activiteiten. Afgelopen maandag, bij voorbeeld, werd in de bo venzaal van het gebouw aan de Westhavenkade een nieu we expositie geopend. Deze expositie is gewijd aan het kostuum van onze vissende voorouders. Vroeger héél lang geleden, „er was eens" een plattelandsbevolking. Maar niet alleen op het plat teland woonden mensen. Ook in de buurt van het Ingewikkeld ruime sop huisden mensen. 6 Ze woonden bijeen in klei- De drie poppen beelden vrou- hecht aaneengesloten wen uit met kleding van Door Kees Jonker te zoeken „wie, wat waar" droeg. Met andere woorden: In welke vissersplaatsen droeg men welke kleding? Ondertussen is dat gedaan. Drie levensgrote vrouwelij ke figuren pronken in de bovenzaal van het museum met hun fraaie kleren. gemeenschappen. Het meens chaps gevoel van. zo'n bevolkingsgroep uitte zich J altijd in allerlei zeden en gebruiken die kenmerkend waren voor de plaats of streek. De kleding was hier van een opvallend kenmerk. Alle vissersplaatsen kenden zo haar eigen klederdracht. Het visserijmuseum vond dit wel de moeite om eens na Schiedam De plantsoenen dienst van Schiedam heeft gis teren op de Nieuwe Damlaan een aantal takken van iepen moeten snoeien. Die takken wa ren door het gebladerte te zwaar geworden en hingen daardoor tot. over het naastlig gende rijwielpad. Bij de politie zijn dit weekeinde klachten bin nengekomen van mensen, die zich daardoor voelden gehin derd. Zowel bij de plantsoenendienst als bij de politie kwamen ook telefoontjes binnen van enke len, die vermoedden dat de tak ken zo laag hingen omdat kwa jongens eraan hadden gehan gen of getrokken. Dat was niet hetgevaL Delft De Schiedamse Marjan Veenman exposeert haar magi- sch-realistische schilderijen in galerie PloemP in Delft De ten toonstelling wordt zaterdagmid dag om drie uur geopend. Van af dat moment tot en met 19 augustus is daar ook een nieu we collectie edelsmeedwerk van Hans Karreman te zien. Op de expositie debuteert kunstfoto graaf Edwin Slagboom. Sevesü?d 3311 de Oude Delft 140. Op maan- en dinsda gen is de galerie gesloten. De rest van de week kan men er van twaalf tot vfjf uur 's mid dags terecht. Marjan Veenman is één van de Schiedammers, van wie enkele maanden geleden werk te zien was in het Stedelijk Museum in Schiedam, Schiedam De plaatselijke afde- toig van vereniging Eerste Hulp BlJ Ongelukken begint weer cursus, in de bovenzaal van het gebouw aan de Westmolen straat 26. Voor deze EHBO-cur- tef verkrijging van het een- heidsdiploma wordt vooral be langstelling verwacht van w?rk- pevers, die personeelsleden wil let inschrijven. Aanvangstijden zijn half acht en half tien 's avonds, voor begin ners op maandagen en voor Bevorderden op dinsdagen, Da- ■a, waarop zij respectievelijk Jtorten, zijn 6 en 7 september, hton kan zich aanmelden bij ^Cretans G. J. van Eden, Vkanimgerdijk 335a, Schie-, dam, téL 010—2641Ó8 Vrouwen uitgedost volgens de traditie van hun dorp. spijkerbroek Schiedam Toeristen. Weliswaar zie je hen nog niet bepaht met immense rugzakken door de stad strui nen, maar toch ze zijn er. Zelfs in Schiedam. Bij de YW heeft men de handen vol aan dagjes mensen. Informatrice Marty Schuitman zegt: „Voor al het oud-Schiedamse staat in de belangstelling. De molens en het museum. We hebben het reuzedruk. De laatste jaren zijn niet zoveel toeristen in Schie dam geweest als nu." Een toeristenstroom. Gedacht moet worden aan een aantal van pakweg tientallen per jaar. Geen schokkend tal, maar naar Schiedamse begrippen: een overweldigende drukte. Ook in het, Stedelijk Museum kunnen jonge Historische Vereniging Schiedam die zijn best doet om fraaie beeldhouwwerken aan oude gebouwen in het zonnetje te zetten, omdat het gros de aanwezigheid daarvan ontgaat of niet interesseert? ze .dat merken. AI kun je aan Meestal is een visite aan Sc hi fi de bezoekers niet zien of zij uit Schiedam zelf komen of uit een andere plaats. Toch bestaat het vermoeden, dat het aantal toe risten is toegenomen- Als twee de reden daarvan wordt gezien: de speciale dierententoonsteJ- ling Beestachtig Goed, die nog tot 9 augustus wordt gehouden. Wat is de oorzaak van die geste gen interesse? De opening van Novotel, een drie-sterrenhotel dat op een uitgelezen plek naast rijksweg 20 ligt? Het feit, dat Schiedam 701 is en om die re den als historische stad kan meetellen? (Elders weten ze toch niet, dat die oude binnen stad voor een aanzienlijk deel is gesloopt) Dat is niet te zeggen, volgens Marty Schuitman. Maar het feit dam slechts een onderdeel van een dagtrip. Geen vreemdeling, die hier voor zijn genoegen lan ger dan een paar uur rpndd- warrelt Want je kunt wel chau vinistisch doen en iedereen at- door Kor Kegel tenderen op zo iets moois ais nog een echtstenen straatnaam bord (dat bij de Willemskade is nog het enige, dat Schiedam kent), maar daar ligt een toerist niet wakker van. Schiedam is geen Amsterdam, Giethoorn of Keukenhof. Kan iemand zich een rondvaartboot in de Schie damse grachten voorstellen? ligt er: op de Schiedamse mo- Daarom reizen de meesten met lens raakt niemand uitgekeken. hun nog niet volgeschoten feto- Behalve dan Schiedammers zelf. Bij de Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer, geves tigd in het Proveniershuis aan de Overschïesestraat, bestaat de indruk dat slechts weinig bewoners hun vakantie of snip perdagen in de eigen stad door brengen. Geen wonder, want die stad kunnen ze het hele jaar door zien, maar was het niet de rolletje na een paar uurtjes door. Naar Viaardingen, Delft of Rotterdam, meer kanten kun je niet op. Een echte toerist zet zijn vervoersmiddel niet aan de kant van een landweg om te plakken in een polderland schap, waarvan aan weerszij den de flats van Delft-Zuid en Schiedam- en Vlaardingen-Ho- Iy-Noord opdoemen. Katwijkse, Scheveningse en Vlaardingse herkomst. Ook de afzonderlijke hoofd tooien verdienen de aan dacht Van dichtbij bezien, blijkt dat ze zeer ingewik keld in elkaar zitten. „Een geluk voor mij, dat ik niet in die tijd leer', roept een vrouwelijke bezoeker van het museum, „al die toe standen aan je hoofd, het lijkt me geen pretje". Verder worden andere drachtsieraden en losse kos tuumonderdelen geexpo- seerd. Een greep uit de col lectie: baby- en kinderkle ding, wees-kinderkleding, onderkleding enzovoorts. De directe aanleiding tot het houden van deze expositie was vooral de beschikbaar heid van het rijke kostuum- bezit van de gemeente Viaardingen. Deskundigen hechten een grote waarde aan deze collectie. Maar in eigen stad is zij nauwelijks bekend. De kern waaraan de verzameling haar reputa tie dankt, bestaat uit een respectabel aantal, goed be waard gebleven Indiase sit sen. Dit zijn kledingstukken vervaardigd van een katoe nen weefsel dat door een speciale bewerking een ho ge glans verkregen heeft. Een nieuwe tentoonstelling bood een goede aanleiding om een andere belangrijke aanwinst in de openbaar heid te brengen. Het gaat hier om een aankoop uit 1973, bestaande uit de be kende publicatie „Neder- iandsche kleederdragten en zeden en gebruiken naar de natuur getekend", door Va- lentijn Eing en Braet von Ueberfeldt. Het werk werd uitgegeven in het jaar 1857. Het is dé bron voor iede reen die in klederdrachten gönteresseerd is. Behalve een tekstgedeelte en acht tien prenten over zeden en gebruiken, omvat het werk zesenvijftig kostuumpren ten. Kort samengevat: „In „een faeSiTaan'hef Visserijs^ Het ondergoed vroeger. Elke vergelijking met de huidi- seum niet ontbreken". 9® heren- of damesslip gaat mank. Viaardingen De opening van het nieuwe stadskan toor heeft een groot aantal mensen vrijgevig ge maakt. De gemeente krijgt dan ook een aantal geschenken, waarmee dat zelfde stadskantoor kan worden verfraaid. De raad zal over het wei of niet accepteren van de schenkingen in zijn openbare vergadering van 11 augustus beslissen. Elf zeefdrukken van Peter Dumas zijn aangeboden door het bureau Hoogstad, maatschappij voor architectuur en stedebouw. De zeef drukken, die alle sportfiguren en sportgebeurtenissen voorstellen, zijn niet alleen van Hoogstad afkomstig. De aannemers, adviseurs en installateurs P. Bot en Zoon bv, Ingenieursbureau Jongen bv, Ingenieursbureau Aronsohn bv, bv Installatiebedrijf Boogaard en GT7 Warm te techniek Rotterdam bv rijn medeschenkers. De buurgemeenten Maassluis en Schiedam hebben Viaardingen ook met een kunstwerk verrast Het gemeentebestuur van Maassluis heeft een aquarel aangeboden. Deze aquarel verbeeldt het nieuwe secretariegebouw. Het Schiedamse gemeentebestuur kwam met een litho. De litho geeft oud-Schiedam weer. Hoogwerf bv, de leverancier van het kantoormeubilair, heeft de gemeente een aquarium cadeau gedaan. Dit aquarium is bestemd voor de kantine. Het provinciaal bestuur bleef niet achter. Ter gelegenheid van de opening van het stadskantoor kan Viaardingen een paarse drijf- schaal op losse paarse voet in ontvangst nemen. Een oudere schenking, niet vanwege het stadskantoor, heeft eindelijk een bestemming gevonden. Het batig saldo van de opgeheven Stichting voor Huishoudelijke en Gezinsvoorlichting is verleden jaar maart aan de gemeente ter beschikking gesteld. Dat batig saldo bedroeg bijna twintigduizend guldep. Hiervan zal achttien duizend gulden worden besteed aan het uitgeven van een historisch jaarboekje over Viaardingen. Het boekje zal volgend jaar in een oplage van duizend exemplaren verschijnen. Viaardingen De aanschaf van een nieuwe autospuit, twee poederwagens en twee personenauto's voor de Vlaardingse brandweer gaat ruin» een kwart mil joen galden kosten. De Vlaardingse raad moet zich op 11 augustus uitspreken over het al dan niet beschikbaar stellen van een dergelijk krediet. Kinderen in klederdracht Een schien wat makkelijker. De autospuit die moet worden aangeschaft, dient ter vervan ging van een soortgelijk blus- Hoek van Holland „De landelijke over heid, maar ook art sen-directeuren van de verschillende GGD's behandelen nog maar al te vaak de EHBO-verenigin- gea met minachten de neerbuigendheid. Er is in die kringen kennelijk nog niet het besef doorge drongen dat vijftig procent van het Ne derlandse zieken- vervoer wordt ver zorgd door vrijwil ligers, dus door ge diplomeerde EHBO- ers. De graad van paraatheid en van parate kennis van veel van die EHBG- ers is verbluffend. Daarom moet die EHBO ook die plaats krijgen die ze verdient en het werk moet van overheidszijde ge stimuleerd worden in plaats van bekri tiseerd." De Hoekse huisarts A. W. L. Hut, tevens instructeur van de Hoekse EHBO-brigade, trok zaterdag fel van leer tegen de houding van de overheid op dit gebied. Hij stelde dat hij - samen met dokter Venker - weliswaar instructeur is van de EH BO, „maar zo goed als wij de EHBO-er iets kunnen le ren. moeten wij eerlijk toe geven dat wij ook het nodi ge geleerd hebben van de EHBO-ers waarvan sommi gen al meer don veertig jaar dit werk doen en die beschikken over een schat aan ervaring," De kritische noot bewees in elk geval dat de Hoekse EH BO in het volle leven staat en voor een vereniging die zestig jaar bestaat is dat een uitstekend uitgangspunt om verder te gaan. Dokter Hut liet het trouwens niet bij kritische woorden. Sa men met collega-instructeur dokter Venker bood hij de - jubilerende EKBÖ-vereni- ging tien polsslagmeters aan, alsmede een aantal loupes. Tevens werden consta teerde onderscheidingen uitgereikt aan EHBO-leden, Zij hadden zich al meer dan vijfentwintig jaar ingezet voor de vereniging. De Dr. Tilanusmedaille werd na mens het hoofdbestuur uit gereikt aan mevrouw Dek ker, mevrouw F. Edeling- Braal en aan de heren C. Kamstra en J. de Weerd. Voetbalvereniging Hoek van Holland bood maar liefst zes complete EHBO-koffers aan. EHBO-voorzitter Phulp Oprei teerde dankzij dit alles dat de vereniging nog steeds een aparte plaats inneemt bij de Hoekse be volking. voertuig. Dit werd in 1863 ge bouwd en kan daarom als ou derwets worden beschouwd ge zien de eisen die tegenwoordig aan een dergelijk voertuig wor den gesteld. Hetzelfde kan ge zegd worden van de twee poe derwagens die vervangen wor den. De nieuwe poederwagens zullen zijn uitgerust met slan gen van negentig meter. Voor de poederwagens moet de ge meente 29.000 gulden neertel len. De nieuwe spuitwagen kost 196.000 gulden. De twee aan te schaffen perso nenauto's zijn bestemd voor de officier van piket en de com mandant van dienst van de brandweer. Zij maakten tot op heden voor hun werk gebruik van een eigen auto. Dit wordt door het college van B en W als .minder geschikt" beschouwd. Het college is namelijk van me ning dat het door de betrokken personen te gebruiken voertuig als een auto van de brandweer herkenbaar moet zijn. De twee personenauto's zullen dan ook -met sirene en zwaailicht wor den uitgerust De gemeente moet voor de twee auto's 30.009 op tafel leggen. «llii C f.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5