SCHIEDAMSCHE COURANT Blijven proberen Aardappelen Broekpolder zonder gevaar Eis: ia iikeclear Ling kan onmogelijk Wijven Patrimonium begint maandag met de 31 renovatie liaiafeg Chilenen naar Waterweg-gebied Ik neem de proef KERSTBOOM VOOR TAMARA Stand werkers op Liesveld 99 Zuid gelooft niet in verbeteringen 0 Explosiegevaar Luchtvervuiling 0 Waterverontreiniging 0 Geluidsoverlast Hinder tankauto's Keuringsdienst van Waren: Provincie schrijft aan gemeenten over botulisme Ongeluk bij reuzenrad Bewoners plezierig verrast w&tè Vluchtelingen komen over ruim een maand Vrijdag 6 augustus 1976_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD 10lste jaargang no, 256326 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen Vanavond zal op het Liesveld een stand- werkersconcours worden gehouden. Het geheel is georganiseerd door de com missie vakantiebesteding en staat onder auspiciën van de Bond van Neder- landsc Standwerkers. Een twaalftal deelnemers zal trachten al pratende het een en ander te verkopen. Men mag aannemen dat de winnaar van vorig jaar, Gerrie Weyde, aan wezig zal zijn om zijn titel te verdedigen. De standwerkers worden door een jury beoor deeld naar: -welsprekendheid, overtuigingskracht en oor spronkelijkheid. Na afloop zal in café De Waal de prijsuitreiking plaatsvinden. Arnold Hoogvlietstraat Vlaardingen De bewoners van de Ar nold Hoogvlietstraat leggen het bijltje er niet bij neer. „We blijven proberen", verklaart de heer Veenman, één van de actievoerders. In onze krant van dinsdag meldden wij, dat burgemeester en wet houders geen geld 21.000.0'wilden be steden aan de verfraaiing en verbetering van de Arnold Hoogvlietstraat. Wethouder Bas Goudriaan adviseerde de bewoners van de straat om via de actie „Zet een boom op" voor enig groen in de straat te zorgen. „Maar dat kost jullie wel vijfentwintig gulden per boom", zei bij. „Oh, geld ts het probleem met, dat komt er wel", was het antwoord uit de Arnold Hoogvlietstraat. Ala ar we kunnen geen bomen neerplanten, omdat de leidingen in de straat te dicht bij de huizen liggen. We zouden onze bomen daarom alleen in het midden van de straat kwijt kun nen Wethouder Goudnaan was hiervan met op de hoogte. Hij ze»; „Stuur een lijstje met namen voor de actie „Zet een boom op" en dan kunnen we opnieuw kijken of er mogelijkheden zijn voor wat groen m de straat". Tankercleaning moet onverbiddelijk weg. staat in de nota van bewonersvereni ging Zuid. Vlaardingen De aardappelen uit de Broekpolder kunnen zonder gevaar gegeten worden. Deze (telefo nische) mededeling deed gistermiddag de Keurings dienst van Waren aan het college van B. en W. als voorlopig antwoord, hangende een uitgebreid rap port dat dezer dagen nog zal verschijnen. Of de aardappelen van deze grond ook geconsumeerd kunnen worden in combi natie met andere groenten van dezelfde grond kon men van de 'zijde van de afdeling voorlichting niet mededelen. Evenmin kon men ons mededelen in hoe verre de aardappelen voor consumptie onschadelijk zijn. Beperking gebruik oppervlaktewater is opgeheven Delft De oproep van Dijkgraaf en Hoogneemraden van Delf land om van het oppervlakte water een zo beperkt mogelijk gebruik te maken is voorlopig ingetrokken, zo heeft het Hoog heemraadschap dinsdagmiddag meegedeeld. Dit wordt verant woord geacht, hoewel de water huishouding en met name de kwaliteit van het oppervlakte water nog niet zodanig is dat van een normale situatie kan worden gesproken. Den Haag Het provinciaal be stuur heeft zich opnieuw met een circulaire gewend tot een aantal gemeenten en recreatie schappen met bet verzoek toch vooral attent te zijn op het opruimen van kadavers. Dit als belangrijk element in de strijd tegen het botulisme, dat naar schatting dit jaar onder de watervogels als ongeveer I5.G00 slachtoffers heeft ge naakt tegen ongeveer 5.000 vo rig jaar. De tot nu toe gecon stateerde gevallen betreffen al le een type botulisme, dat niet gevaarlijk is voor de mens, maar er is alle reden voor de vrees dat onder de watervogels nog grote aantallen slachtof fers zullen vallen als straks de vogeltrek op gang komt. Schiedam Sluit deze inrichting en verplaats het bedrijf! Dat is de keiharde conclusie na een uitvoeri ge studie van bewonersvereniging Schiedam-Zuid over Tankercleaning. Na alle aspecten rond dit be drijf nog eens te hebben bekeken, omdat Tankerclea ning had beloofd de stankoverlast voor de woonom geving te verminderen, handhaaft de wijkgroep Wijk en Milieu van de bewonersvereniging de eis, dat het tankerschoonmaakbedrijf moet worden verplaatst. de ge- witting organi- Zuid verwacht van de meente een hoorzil over plannen tot reoi satïe, die de directie van Tankercleaning had voor gesteld. Dat blijkt uit de nota „Een schone (Schie- damse) aanzet in een ver vuild (Rijnmond-) milieu," die is gestuurd naar de le- Andere thema's, die aan de orde den van de commissie voor komen, zijn geluidshinder en boord hebben dan alleen ruwe olie, zoals voornamelijk zee schepen hebben. Tweede pro bleem: de vereniging verwacht dat dan ook meer tankauto's door de wijken Zuid en West gaan njden. Explosiegevaar is één van de schrikbeelden in de nota. Inmiddels heeft ook het Milieu Aktiecentrum Nederland, afde ling Vlaardingen zich geroerd. Middels een boze open bnef meente Vlaardingen zich hier bij schuldig aan het opzettebjk in gevaar brengen van de volks gezondheid van de Vlaardingse bevolking", 20 staat onder meer in de brief. Duiven die in de Broekpolder neerstrijken ster ven na het oppikken van aldaar verspreid liggende, giftige za- den. Behalve het onmmiddeilijk stop zetten van de verspreiding van de betrokken gewassen eist het MAN: a. een schadeloosstelling van de gedupeerde landbouwer (de heer H. J. van Woerden) en de duivenhcuders. b het ver bieden van alle lozingen waar door de volksgezondheid m ge- aan B. en W. en de gemeente- vaar komt en ten slotte c. her- raad eist het van het gemeente- stelbetalingen van de vervuil- bestuur onmiddellijke stopzet- ers. ting van de verspreiding van giftige gewassen die afkomstig zijn uit de Broekpolder, Het MAN neemt het gemeentebe stuur bijzonder kwalijk dat het via de uitkomsten van een rap port van het Instituut van Bo demvruchtbaarheid al sinds medio juru op de hoogte was van de slechte toestand van de grond in de Broekpolder en dat het de gegevens hieruit pas be gin deze week heeft vrij gege ven. Bovendien wist het ge meentebestuur reeds lang aan de hand van onderzoekingen van de gemeente Rotterdam dat het met slib uit de Rotterdamse havens opgespoten deel van de Broekpolder besmet was met zware, zeer giftige metalen. „Door het achter houden van de ze gegevens en door geen maat regelen te nemen maakt de ge- Schiedam Bij het reuzenrad op de Schtedamse kermis op het Emmaplein is het vijftienjarige meisje L. NL G. uit Schiedam- Groenoord bij het uitstappen uit bet bakje gevallen. Met haar hoofd kwam zij tegen de rand van de bak terecht. In het No- Ie tziekenhuis is zij opgenomen met een flinke hoofdwond en een hersenschudding. Een dag eerder al was een jongen goed ervan afgekomen, toen hij uit zijn bak was gevallen. Ter wijl het rad ronddraaide, bleef hij bungelend aan de bak han gen. De Patrimoniumstraat: maandag begint de renovatie. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Sleur mi| dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef loe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Woon pi Deze bón m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834, Rotterdam Vlaardingen Maandag wordt een eerste begin ge maakt met de renovatie van de 48 woningen rond de Patrimoniumstraat. Eén woning zal aan de hand van de voorlopige schetstekening worden gereno veerd. Voor de bewoners uit de buurt èn de Stichting Patri- monium's Woningen is dit een regelrechte verrassing. Zij hadden er niet op gere kend, dat het allemaal zo snel zou gaan. De gemeente verleent namelijk alleen goedkeuring voor een reno vatie als de bestektekenin gen klaar zijn. De architect, de heer L, Snijder* uit Vlaardingen, kon deze be stektekeningen pas over worden. Twee bewoners uit de straat de heren O- G. Soltész en W. Groene boom stapten daarop gelijk naar wethouder Bas Goudnaan. Na een telefoontje met de dienst Bouw- en Wo ningtoezicht kon. het goede rueuws gemeld worden. De aan- nemersmaatschappij S.SJNT. uit Rotterdam g3at nu maandag beginnen aan de renovatie van een eerste woning. Deze staat al twee jaar leeg. De woning zal dienen als een soort proefmo del. twee maanden klaar heb- De kosten van de renovatie zijn ben. De bewoners wilden echter niet langer wachten, Bij de Stich ting Patnmoruum's Woningen werd hen verteld dat er een mogelijkheid was om de reno vatie van één huis alvast te laten beginnen. Maar dan Als de renovatie van de overige moest de gemeente Vlaardingen 47 woningen zal plaatsvinden, toestemming geven, dat er aan zullen de bewoners waarschijn- de hand van de voorlopige lijk worden verhuisd naar in de schetstekening gerenoveerd zou buurt gelegen sta-caravans. 49-500,- per woning. Dit houdt in dat de huidige huur van honderd gulden per maand on geveer zal worden verdubbeld. Want twee en een half procent van de kosten moet door de bewoners jaarlijks zelf worden betaald. ruimtelijke ordening. Een hoorzitting voor alle wijk bewoners is volgens de be wonersvereniging de enige kans voor het college van b en w om uiting te geven aan democratische beginse len. De gemeenteraad moet bij haar besluit van 14 oktober vorig jaar blijven om de hinderwet vergunning voor Tankerclea ning met te verlengen, is de strekking van de nota. Het be drijf had tegen dat raadsbesluit wel beroep aangetekend, maar kwam later met het voorstel om bedrijfsveranderingen in te voeren, waardoor minder stank zou worden veroorzaakt. Zee schepen zouden meer worden geweerd- waterverontreirugmg. In de no ta vraagt men zich af of een bedrijf als Tankercleaning, dat uit zichzelf nooit verbeteringen aanbracht, in de toekomst wel zo bereidwillig zal zijn om voor de Schiedammers voorzienin gen aan te brengen. Zuid ziet de onmogelijkheid om aan alle reele eisen tegemoet te komen: economisch gezien zou dat zelfs met zinrug zijn, omdat verbete ringen van de vele verouderde onderdelen van de installatie en lapwerk op lange duur toch veel meer geld zouden gaan kosten dan het ineens plaatsen van een moderne installatie. .Kies dan voor het laatste, en doe dat direct op een plaats die ver van een woonwijk ligt. Bijvoorbeeld bij de NV Afvalverwerking Rijn mond, in een echte haven categorie A. Een bedrijf is veel eenvoudiger te ver plaatsen dan een woon wijk," is de tendens van de nota. Zuid vindt dat onvoldoende en is bang, dat de raad zich laat beïnvloeden door die goede voornemens van Tankerclea ning. Worden minder zeesche pen gereinigd in de Wilhelmina- haven waar het bednjf is geves- J}e bewOnersvereniging ugd. dan zou dat volgens de denkt an SSTÏÏTÏSrïdSSTS bestemming (recreatie) bednjf aandoen, die ook meer VOOf de WllhellTUliaha- uiteenlopende chemicaliën aan ven. Een opgetuigde kerstboom die in augustus voor het raam staat. Het lijkt onwaarschijnlijk. Toch is hei waar. En wei op de hoek van de Nieuwe Maasstraat en het Rozenburger plein in Schiedam-Zuid. Daar staat sinds gisteren een dergelijke boom met bal en al voor de ramen van café Peyton Place. Eigenaar Jan van do Water laat 'm er een week staan. Waarom? Zijn vrouw Trees geeft de oplossing: „Een soort weddenschap. De familie Van der Brink uit de Rozenburger straat had de boom beloofd als wij een kind zouden krijgen. Nou, die kregen we op 30 juni. Een dochter. Tamara heet ze. Deze week is die .familie van vakantie uit België teruggekomen en prompt kregen we de boom. opgetuigd en wel. tk moet bekennen dat ik nooit had gedacht dat 't ze midden in de zomer zou lukken". Vlaardingen /Schiedam Vier Chi leense vluchtelingen uit de Ar gentijnse hoofdstad Buenos Aires zullen over ruim een maand een onderkomen krijgen in Schie dam. Het aantal ex-politieke ge vangenen dat korte tijd later in Vlaardingen zal worden opgevan gen is nog niet vastgesteld. Wel Heeft deze gemeente net als Schiedam al drie woningen toege zegd aan de Commissie voor op vang en begeleiding van vluchte lingen uit Chili. De Chilenen in de leeftijd van 20 tot 35 jaar die straks naar het gebied Waterweg-Noord komen worden mo menteel nog begeleid in een vakantie oord in het Gelderse plaatsje Putten. Daar zijn ze anderhalve maand gele den aangekomen, toen de politieke situatie in Argentinië voor hen te gevaarlijk werd, zoals eerder reeds het geval was geweest in hun vader land. In Nederland zijn nu in totaal 1054 Chileen se vluchtelingen. In de loop van dit jaar worden er nog ongeveer 200 verwacht. De Commissie voor opvang die onder voor zitterschap staat van mr. J. A. M. van Lier, lid van de Raad van State» wil in de plaatsen waar de vluchtelingen zich defini tief zullen huisvesten zogenaamde basis teams vormen. In deze teams werken de plaatselijke taaldocent, een vertegenwoor diger van het maatschappelijk werk en vrijwilligers samen om de Chilenen weg wijs te maken in hun nieuwe woonplaats. Belangstellenden voor de toekomstige basis teams in Schiedam en Vlaardingen kun nen rich opgeven bij de commissie voor opvang en begeleiding. Deze ia gevestigd aan de Herengracht 6 in Amsterdam, tele foon: 020-25.62.37. Er wordt verwacht dat men ia geïnteres seerd m de politieke omstandigheden van Latijns-Amenka en begrip heeft voor de humanitaire en politieke problemen van het vluchtelingenschap. Het is volgens de commissie gemakkelijk als een aantal mensen ook Spaans spreekt Strikt nood zakelijks is dit niet.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1