Pionier ds.Verbaas slaat 'biva k' op in Almere Bedrijf kaantjes op maat Buitenkant Haring Kunst Het begon met zes mensen... Tweede onderkomen bedrijfsgemeenschap „Iedereen heeft recht op werk, ook mindervalideu „Ik zie Han Lammers ai achter "t orgel VRIJDAG 6 AUGUSTUS 1976 Maassluis „Het gaat te ver om mij een echte opbouwpastor te noe men, maar dat ik mij aangetrokken voel tot jonge gemeenten is waar. Daarom heb ik ze ven jaar geleden „ja" te gen Maassluis gezegd, en daar heb ik nooit spijt van gehad. In mijn nieu we gemeente Almere hoop ik nog nauwer be trokken te zijn bij de opbouw van de gerefor meerd-hervormde ge meente, in nauwe sa menwerking met onze rooms katholieke broe ders en zusters. Vooral ook, omdat er nog niets, of liever gezegd bljua niets staat". Aan het woord ds. E.F. Verbaas (47 jr.). die onlangs na een lang beraad besloten heeft de stad van de slepers aan de Nieuwe Waterweg te verwisselen met een nederzetting, die veel weg heeft van een soort bivak, in een van de drooggelegde IJssel- m eerpolders. Hoewel, daar moet op korte termijn wel ver andering in komen. Almere wordt straks een stuk overloop van Amsterdam en moet uit groeien tot een stad die qua inwonertal straks te vergelijken is met Haarlem of zelfs Utrecht. De populaire predikant zal bij velen ongetwijfeld een leegte achter laten. Zeven jaar gele den kwam hij uit het rustige Fijnaart m de noord-west hoek van Noord-Brabant naar een snel groeiende gemeente. „Het was", zo zegt hij zelf, „een hele overgang: van een goeie, trou we gemeente met 's zondags zevenhonderd zielen in de kerk banken, een prachtige pastorie, een fijne koster en een hecht verenigingsleven naar een soort wïjkgebouw met van binnen bierreclames (thans De Maas kant) dat als kerk diende. Een fraaie pastorie kon men ons niet pasklaar aanbieden. Het werd tenslotte een gewoon huis in een rijtje, waar wij gelukkig gewoond hebben. Maar jnijn gezin en ik hebben er erg veel van geleerd, namelijk dit dat het geloofsgebeuren, zeg maar: het gemeente van De Heer zijn, totaal niet afhangt van een fraai kerkgebouw. Dat kan ook in een zaaltje waar je in de winter tijdens een bijeenkomst met meer dan tweehonderd ge meenteleden je boordje moet los doen". „Niet zelden kwam het voor", zo vervolgt hij, „dat tijdens een dienst een van de mensen van de stoel Op stond en vroeg; dominee, kan u even stoppen, dan kan ik een paar ramen ope* gooien. Ik stik hier. Of ik zei: Mannen, nu moeten we eerst eens beginnen met ons colbertje uit te doen, anders komt er van mijn preek niets meer terecht". Feest De hervormde pastor met hoog, kaal voorhoofd en tamelijk lang golvend krullend haar is een gemakkelijk prater. V/at achteroverzittend in een luie stoel, de overhemdsmouwen op. gestroopt (terwille van de foto trok hij zijn jasje aan) vertelt hij met genoegen terug te zien op zijn Maassluise tijd. „De diensten", zegt hij, „waren al tijd een feest. Zo was het con tact met de mensen in de kerk- zaal erg intensief. Een preek stoel was er niet. Je stond ei genlijk tussen de mensen als een soort profeet. Je raakte ze bij wijze van spreken aan, je zag wat er gebeurde, dat er mensen waren die geen boekje bij zich hadden en daardoor niet konden meezingen enz. Na de dienst altijd koffie drinken en afspraken maken, met de gemeenteleden. De hele toe stand was één grote ontmoeting met de gemeente, die ik heb helpen uitbouwen, vooral ook oecumenisch gezien. Toen ik in Maassluis kwam be stond er eigenlijk nog geen kerk(gebouw)drempel. Samen met de rooms katholieken, de gereformeerden en ten slotte ook de gemeente hebben wij toen een flexibel gebouw neer gezet dat uitstekend functio neert als kerk, maar dat ook functioneert als drukbezocht ontmoetingscentrum. Ook straks hoop ik weer nauw be trokken te zijn bij de opbouw van de oecumenische gemeente. Dat is hetgeen wat mij 20 aan trekt in Almere. Het aantal mensen dat nog wat in de Zaak van de Heer ziet zal, statistisch gezien, niet groot worden. Je moet samenwerken met andere kerkgenootschappen. Gelukkig maar, zou ik haast zeggen, al is die samenwerking wel uit nood geboren. Er kan echter veel bereikt worden; een gebon denheid die groter is dan men wellicht denkt. De moderne mensen zien al die kerken niet meer zo zitten, maar als wij dat is dan mijn roomskatholïe- ke collega, diaken Dirk Visser, en niet te vergeten onze vrou wen (Dirk Visser is de eerste getrouwde rooms katholieke diaken) de zaken vanaf het begin goed aanpakken, dan kan dit wellicht leiden tot een door braak naar een graad van ker kelijke meelevendheid". Dominee Verbaas is op een enigs zins afwijkende manier „geroe pen"; hij moest namelijk naai- aanleiding van een advertentie tn het predikantenblad „Woord en Dienst" gewoon solliciteren. „En dat was toch wel even een rare gewaarwording", zo zegt hij zelf. „Ik wist eigenlijk niet te beginnen. Ik had nog nooit naar een baan gesolliciteerd. Alleen in mijn studententijd solliciteerde ik naar een beurs, maar dat was weer een andere zaak. Daar het een gerefor- meerde-hervormde gemeente betreft, heb ik gesprekken moe ten voeren met afgevaardigden van beide kerken. Jammer, ei genlijk gek, dat bij geen van deze gesprekken een vrouw aanwezig was. En dat in 1976". Taizé En als de advertentie nu eens ruet in het predikantenblad had ge staan, was hij dan gebleven? Het antwoord luidt neen, want vanuit een nieuwe wijk in Lei den was ook al een beroep op hem uitgebracht. Het besluit was niet makkelijk te nemen. Ds, E.F. Verbaas: van Maassluis naar Almere. Uiteindelijk viel de beslissing tijdens de vakantie in het Fran se plaatsje Taizé. Twee tele grammen werden verzonden. Het werd „non" voor Leiden en „oui" voor Almere. De toekomstige gemeente van ds. Verbaas is niet erg groot. Op onze vraag toonde de predikant een kaart met daarop de namen van alle gezinnen; acht in to taal. Han Lammers' gerin is daar nu ook bij gekomen en grinnikend voegt hij er aan toe: „Ik heb hem al in gedachten achter het klavier van een orgel gezet". Tot nu toe wonen de gezinnen in een soort bivak, bestaande uit grote sta-cara- vans. Maar medio oktober zul len de eerste van de in aan bouw zijnde woningen worden opgeleverd. Dan is ook het tijd stip aangebroken, waarop pio nier Verbaas met vrouw en vier kinderen m de verhuiswagen stapt, richting Almere, een nieuwe toekomst tegemoet Zo maakt een voorlichtingsambtenaar het er zelf naar dat hij laks wordt genoemd. Wat wil je, als je van S Schiedamse gemeentevoorlichting een briefje krligt waarop staat dat de persconferentie van wethouder Hifi van der Wilk wordt gehouden in 1876? Als rederij Plas uit Am- gebruikt. Bij de VVV in sterdam eens wist, waar- Schiedam hangt er één 00 voor haar posters worden dewc-deur. H Op één van de hogere etages van het Schiedamse Stadskantoor stop je dan in de lift en druk je op het knopje voor de begane grond. Beleefdheidshalve vraag je meteen aan een man, die achter aan de lift binnenstap te: „Waar moet u naar toe?" om ook voor hem een knop in te drukken. Hij zegt: „Ik ga ook naar onderen. Naar de buitenkant van het gebouw." „Vindt u die dan ook zo mooi?" Zeer verbaasd reageert de man: „Bent u soms ambte naar?" Vlaardingen Ook voor da Tweede Wereldoorlog was er al een vorm van sociale werk- f voorziening. Toen heette dat de l werkverschaffing. In vele ge- vallen werden hier echter al- i leen werklozen aan het werk gezet. Er was toen echter sprake van normale arbeid onder normale - omstandigheden. Pas in 1949 is de overheid zich meer bezig gaan houden met onder meer de werkvoorziening van de groep gehandicapte werklozen. Het Vlaardingse Toeleveringsbe drijf begon op 16 april 1951 met zes werknemers. Op 31 de cember 19*35 waren dat er 264. Het aantal aanvragen js stij gend", maar door ruimtegebrek kan men in de twee vestigin gen aan de Oosterstraat en de Hoflaan geen nieuwe mensen meer aannemen. De komende nieuwe behuizing in het industriegebied De Vergul de Hand betekent een uitbrei ding met ongeveer 60 werk plaatsen. Enige jaren geleden zijn er be sprekingen geweest met gelijk soortige bedrijven in Schie dam, Maassluis, Delft, Naald wijk en Botterdam. Aanvanke lijk met de bedoeling om tot grotere eenheden te komen. Door allerlei omstandigheden zijn deze nooit tot stand geko men. Wel is er thans sprake van geregeld contact, onder 1 meer om te voorkomen dat er WSW-bedrijven elkaar onder ling zouden gaan beconcurre ren. Op de commissie vergade ring van verkeer en ver voer van afgelopen week kwam verfeeersingenieur J. A. in 't Veld van de Vlaar dingse gemeente aan het woord. Uitgebreid besteed de hij aandacht aan de „eventuele mogelijkheden" voor de ontlasting van het doorgaande vrachtverkeer in Vlaardinger Ambacht. Eén voor éen'bracht hij zijn alternatieven naar vo ren. Op het projectie scherm was steeds weer de plattegrond van Vlaardin ger Ambacht te zien met de bijbehorende krasjes, streepjes, kringetjes, eir- keltjes enzovoorts. Drop-1 pert (PvdA) kon niet nala ten te roepen: „Geef mij ook een viltstift, dan maak ik ook een paar". Schiedam Bedrijfsgemeen schap Schiemond kent sinds een week een extra onderko men in het Hargapark in Schie dam. Van daaruit werken men sen van zowel de plantsoenen dienst als de bedrijfsgemeen schap, welke laatste is ont staan in het kader van de so ciale werbvoözienïng, na het opheffen van de sociale werk plaats aan de Boterstraat. Schiemond is gevestigd aan öe Vijgensteeg. Activiteiten wor den verricht op industrieel, ad ministratief en cultuur-tech nisch vlak. Terwijl de eerste twee sectoren voor het grootste deel worden uitgeoefend in het vorig jaar geopende gebouw aan de Vijgensteeg, worden cultuur-technische werkzamhe- den uitgevoerd in de hele ge meente. De huisvesting in het Hargapark is bestemd voor personeel van die cultuurtechnische afdeling en van de plantsoenendienst. Voordeel is dat het gebouw staat op één van de plaatsen, waar al geruime tijd werk wordt verricht. Vorige week opende wethouder ir. Chris Zij develd van gemeentewerken (van welk bedrijf de plantsoe nendienst een afdeling is) het onderkomen. De gemeente heeft daarmee ook op het cultuurtechnisch terrein twee vliegen in een klap gesla gen. WSW'ers, een veel gebruik te aanduiding voor mensen die volgens de wet van de sociale werkvoorziening werkzaam zijn, kunnen via een bedrijfsge meenschap als Schiemond zich ontplooien eu daardoor ui teindelijk een plaatsje in het maatschappelijk leven verove ren, zo is het streven. Zij kun nen vooral worden ingezet bij andere gemeentelijke diensten, blijkt in de praktijk. Op de bewuste cultuurtechnische afdeling zijn ongeveer honderd mannen bezig met het aantrek kelijk houden van recreatiege bieden (parken) en plantsoenen in hun stad. Plantsoenendienst is in dat onderhoud de op drachtgever. Naast Harga zijn ïn Schiedam vooral het restje Sterrebos (Volkspark), Thurle- de en het Beatrixpark flinke kluiven voor de gemeentewer kers. Behalve parkonderhoud bestat het verdere werk uit reparatie, onderhouden en zo nodig lak ken van zitbanken. In het tech nisch pakket zijn ook speel- werktuigen inbegrepen. In de Vijgensteeg worden momenteel voorbereidingen getroffen om houten speeltjes te produceren, die zullen worden geplaatst in speeltuinen en -weiden. Verder onderhouden medewerkers van de bedrijfsgemeenschap veel tuintjes van bejaarden. Vlaardingert is nog steeds een haringstad en dat zullende (de nieuwkomers, de toeristen en de dagjesmen sen uit de regio) weten. Morgen van 13.00 uur af kan men rond het complex van „De Oude Lijnbaan" de gras-groene tegen een redelijk prijsje door het keelgat laten glijden. Een en ander begeleid met een goed glas gerstenat Immers, die dag wordt het grote Haring- en Bierfeest gehouden. Het feest is, zo men wellicht weet, een voortvloeisel uit de festiviteiten rond het 700-jarig bestaan van de stad in 1973. De bezoekers behoeven zich waarlijk niet te vervelen. Om te beginnen zijn er - hoe kan het haast anders - demonstraties van het kuipen en netten boeten. Verder wordt aan de kleintjes gelegenheid geboden pony te rijden, terwijl een draaiorgel zijn klanken her en der uitwaaiert. Ook de meisjes met de mooie benen van het show- en marjorettenkorps Liberté geven acte de presen ce. En wanneer men soms 2elf de beentjes van de vloer wil lichten dan kan dat op de muziek van de vliegende schijven van een disc jockey. Klapstuk van het feest is een optreden van de laatste tijd weer veel succes oogste: de New Orleans Syncopators. Maar niet vergeten haring te eten. Het gebouw van het Vlaardingse Toeleveringsbedrijf aan de Qosterstraat Inzet; directeur Harbers. llliHIII|illl!l|]illllllll]jjlI|[[|(|jlirillillIIIII)llllflfllllll[(illll[|[ifllllf[IIIIIIIIilJIjIll[IIIillllIII![fll!filll[ll Vlaardingen Iedereen heeft recht op arbeid. Ook mindervaliden, geestelijk of lichamelijk, moeten desnoods aangepast werk krij gen. Dat is het uitgangspunt van het Vlaardingse Toeleveringsbedrijf, Een fraaie naam voor een bedrijf dat in de volksmond al gauw de „W5W" heet. Of duidelijker de sociale werkplaats. „Het publiek zet zo gauw een stempel op een bedrijf als het onze. Ze denken dat hier alleen maar halve zolen werken", aldus directeur Th. J. M. Harbers, „maar dat is niet zo. Hier werken mensen die door bun handicap in het gewone bedrijfsleven niet meer aan de siag kunnen komen. We hebben hier mensen met één been. Nou, die kunnen met hun twee handen best gewoon „Een en ander houdt wel in dat dat rekening houdt met hun handicap". Ter verduidelijking: m het be drijfsleven is een baan vrij en dan wordt er een persoon ge zocht die daarin past. Bij het Toeleveringsbedrijf is er een persoon (met een handicap) en dan wordt er een baan gezocht die geschikt voor hem of haar werken". En met nadruk voegt hij eraan toe: „Er zijn hier mensen die meer doen dan anderen in het gewone vrije bedrijfsleven". De sociale werkvoorziening in Vlaardingen bestaat dit jaar 25 jaar. Een jubileum dat niet na drukkelijk gevierd hoeft te wor- „Of mijn tweede wens ui vervul den, maar dat toch niet geheel ling kan gaan weet ik met. Ik week zullen op het stadhuis de plannen voor de nieuwbouw van het Toeleveringsbedrijf in de Stephensonstraat in de pol- der De Vergulde Hand worden bekend gemaakt. in stilte voorbij zal gaan. Direc teur Harbers hoopt m ieder ge val dat het zilveren jubileum twee dingen zal opleveren; een betere behuizing voor het be drijf en een verbetering van de image van het Toeleveringsbe drijf. Zijn eerste wens zal binnenkort m vervulling gaan. Volgende zou willen dat ik iedereen kan vertellen dat hier gewone men sen werken. Die ook hun geld verdienen door het een of ande re werk te verrichten. Die dat ook zien als een stuk levensvul- ling. Het enige verschil met an dere is dat wij veel meer uren wij natuurlijk niet geheel com mercieel kunnen werken, We gaan wel de markt op, maar dan kunnen we alleen werken tegen een gemiddelde prijs. Zouden we te duur werken dan krijgen we geen werk. Te goed koop werken mogen we ook niet volgens de wet We kiezen dus het midden en later kunnen we pas zien of we dan met winst of verlies hebben ge werkt. We kunnen in tegenstel ling tot een ander gewoon be drijf niet tevoren bekijken hoe veel uren we aan een bepaald karwei moeten besteden", aldus de heer Harbers. maken, Maar dat komt omdat Berekeningen hebben aangetoond de mensen hier werk knjgen dat elke werknemer in het ka der van de WSW (Wet Sociale Werkvoorziening) de gemeen schap ongeveer 23 mille per jaar kost Dat lijkt veel, maar volgens de heer Harbers is dat het waard. Op dit ogenblik worden er in het Toeleveringsbedrijf veel tuin meubelkussens gemaakt. Dat gebeurt volgens een eigen ont werp. Daarnaast kent het Toe leveringsbedrijf een eigen boek binderij en worden er elektri sche schapelpanelen voor kof fiezetapparaten in elkaar gezel. Verder worden er ook simpele werkzaamheden als het maken van pakketjes kerstkaarten en het sorteren van tropische droogbloemen uitgevoerd. De heer Harbers tenslotte over de salariëring: „In het algemeen is men tevreden. Veel mensen hier hebben naast hun salaris nog een uitkering, bijvoorbeeld m het kader van de Wet op de Arbeidsongeschiktheid. Maar het allerbelangrijkste is, geloof ik, dat ze gewaardeerd worden en wat kunnen doen. Dat ze ondanks hun handicap gewoon als mens worden beschouwd". New Orleans Syncopators Zaterdag moet men, alvo rens zich in het Haring- en Bierfeest te storten (anders stink je zo naar haring, uitjes en bier) eerst een bezoek brengen aan de kunstmarkt. Wat tref je er allemaal aan: aquarellen, handgemaakte kaarsen, le derwerk, gebakken potten, sieraden enz. Voor zo ver bekend hebben zo'n twintig kunstenaars en semi-kunst- enaars beloofd naar het Lijnbaancomplex te ko men. De verkoop van de vakmanschap is meester schap artikelen begint reeds om 11.00 uur 1 duurt tot 's middags 18.00 uur. De kunstmarkt is een activiteit van de Culturele Raad die al jaren probeert het kunstzinnige peil van de bewoners wat op te vij zelen. Ga zo door

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4