COURANT SCHIEDAMSCHE Dodelijk ongeval TAXI? \MS22 EUROTAX Jongeren nemen wraak op Turkse gemeenschap Getuigen steekpartij gezocht Politieke crisis ©m samenwerking Turken begrijpen 't niet Aanleiding: steekpartij op kermis bestuur: afschuwlijk Scheuring binnen Schiedamse PvdA Gemeente- 101ste jaargang no. 25633. 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Maandag 9 augustus I976_ ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 Ook gisteravond was het weer onrustig in Schiedam. Hier enkele agenten van de Mobiele Eenheid die ingezet werden nadat de Turkse moskee het doelwit van de rellenmakers was geworden Ernstige rellen in Schiedam I Schiedam In het oude vormde de dodelijke steek- westen en het centrum van partij vrijdagavond op Schiedam is het dit week- de Schiedamse kermis einde tot ernstige ongere- waarbij de 20-jarige Schie- geldheden gekomen tussen dammer J. Gijbeis om het de politie en grote groepen leven kwam. De 18-jarige jongelui, die een wraakac- Rotterdam A. van de Sluis tie uitvoerden op de Turk- werd in het onderbeen ge- se gemeenschap. Aanlei- stoken en moest in het zie ding tot deze rassenrellen kenhuis worden opgeno men. Schiedam De recher che zoekt naar aanleiding van de dodelijke steek partij op de Schiedamse dtemiis "dedaarop gevolgde rellen tussen Nederlanders en --Turken' '-(zaterdagavond) getuigen. Ook wil de recherche graag contact opnemen met de man- die het mes waarmee gestoken is ■-aan de EHBO-man. Ook andere getuigen van het gebeur de wordt verzocht contact op te nemen met de poli tie (010-260760). Men is vooral geïnteres seerd in de twee jongens en twee meisjes die vlak Ivoor de steekpartij con tact hadden met het slachtoffer en zijn vriend. Inmiddels is duidelijk ge worden dat de steekpartij is ontstaan nadat twee on bekende jongens twee meisjes lastig vielen. Het slachtoffer uit de Boyle- straat in Schiedam-Oost en zijn vriend zouden de twee meisjes te hulp rijn geschoten, waarna ook de vermoedelijke dader en een andere ongeveer 16- jarige jongen met een Zuideuropees uiterlijk zich eveneens met de strijd bemoeide. Het is nog onduidelijk wanneer de steekpartij zelf is begonnen. Uit het verhoor van de 18-jarige Rotterdammer die in het ziekenhuis is opgenomen is gebleken dat hij nog heeft geprobeerd het mes uit de handen van de da der te schappen. Het mes met een lemmet van ruim dertien centimeter is zo is gebleken dwars door het hart van de 29-jarige J. Gijbeis gedrongen. In het onderzoek wordt de Schiedamse politie bij gestaan door het regiona le recherche bijstandteam Zuid-West. Schiedam De Turken op wie de mensenmassa zich heeft gewroken weten van Miiets. Vaak weet men nu nog tuet. waarop zaterdagavond Plotseling, een"'grote groep, mensen voor de deur1 stond en de ruiten wérden inge gooid. Dat het gebeurren op hen indruk heeft gemaakt en men nu nog bang is, staat vast. De 38-jarige eigenaar van Sin- turk-export op de Korte Dam verwachtte gisteren op nieuw moeilijkheden. De - avond tevoren had men al 'een ruit ingegooid en ver dween er voor 500 gulden goederen uit zijn etalage. De 17-jarige Baaien uit Maas sluis is zaterdag in zijn woonplaats na een val |net zijn bromfiets om net levengekomen. Door nog onbekende oorzaak botste hij tegen een lantaarnpaal en sloee tegen de grond. Volgens de po itie over leed hij ter-plaatse aan zijn verwondingen. Schiedam Fractieleider dr. Ruurd van der Veer van de PvdA heeft zijn voorzit terschap neergelegd en komt alleen te rug, als de fractie en achterban kiezen voor een verdere samenwerking met het CDA. Onherroepelijke voorwaarde van Van der Veer is, dat de in zijn ogen politiek zwakke wethouders Hans van der Wilk (PPR) en Eef Collé (CPN) op stappen. De Ketheise arts, die voor korte tijd dr. Joop de Jong opvolgde ais-frac tievoorzitter, heeft vorige week in een. zéér gespannen vergadering van de frac tie meegedeeld, dat hij voor zichzelf met meer kan verantwoorden een partij aan te voeren die „door alle politieke herrie, intern en mèt coalitiegenoten, geen tijd meer heeft om de stad te besturen". De donderdagavond gehouden vergadering van de commissie voor algemene en bestuurlijke zaken (ABZ) heeft hij aan gegrepen om de andere fractievoorzitters en burgemeester drs. Arie Lems kenbaar te maken, dat hij niet langer fractievoor zitter is. Augustus is voor de PvdA altijd de maand, waarin de figuur van de fractievoorzitter onder de loep wordt genomen. Ook het fractiebureau is de missionair: alle leden hebben hun plaats vacant gesteld. De scheuring in de partij is definitief. Schiedam staat een ernstige politieke crisis te wachten. Enkele PvdA-leden willen evenals Van der Veer het CDA ais coalitiegenoot. Anderen, zijn hoogst verontwaardigd over deze ontwikkeling en houden zich aan de afspraak van vóór de verkiezingen: een vier jaar durende verbintenis aan PPR en CPN. Sommigen zien ook wel heil in een partnerschap met de confessionelen, maar willen dat momenteel niet omwille van de belofte aan de kiezers. „Zestien fractieleden, zes tien meningen", zegt Van der Veer, maar anderen' ontkennen dat. De man, die tot dusver werd beschouwd als vooraanstaand, maar zich gematigd opstellende dokter, wil we! raadslid blij ven. De fractievergadering van dinsdag wordt tegen wil en dank vervolgd op aanstaande donderdag, en dan zal weer ter sprake komen wat Van der Veer al 2ei vóór de gemeenteraadsverkiezingen: „Ik sta sceptisch tegenover een samen werking bij voorbaat met PPR en CPN. In principe ben ik tegenstander van zul ke besluiten vóór de uitslag van de stem- ming bekend is. Als partij moet je op eigen .kracht de verkiezingen kunnen beëindigen". Ook op het ogenblik nog gelooft Van der Veer niet in een vruchtbare samenwerk ing met PPR en CPN. De communisten zijn hem onbetrouwbaar gebleken, in PPR-wethouder Van der Wilk heeft hij volstrekt geen vertrouwen meer. „Ik ben nog steeds ervan overtuigd, dat de PPR oo'r enkele PvdA'ers de hand hebben gehad in het vertrek van Clara Stroman als wethouder", 2egt de arts. Volgens hem komt het drietal PvdA-wethouder (ïr. Chris Zijdeveld, Herman Posthoorn en Renuer Scheeres) niet uit de verf door de progressieve samenwerking. Merkwaardig, noemt WD-fractieleider Ge rard Verhulsdonk de scheuring in de PvdA. Bij de verkiezing van een opvol ger van Stroman (enkele maanden gele den speelde de strijd Joop de Jong/Her man Posthoorn) stond aanvankelijk de kleinst mogelijke meerderheid van de fractie aan de kant van De Jong, onder wie Van der Veer en ook de PvdA-bons achter de schermen, cx-gemeenteraad- slid en „geachte eminentie" Jan Simons. In de scheuring waarvan nu sprake is staan echter anderen achter Van der Veer. Felle tegenstanders: Geert van der landen, Nicolaj Dielemans en ook De Jong en Simons. „De twee groepen, die meningsverschillen hebben, bestaan naar gelang van het onderwerp uit steeds andere personen. Deze keer bestaat ech ter aanleiding voor een ernstige crisis", aldus Van der Veer. De politie is nog op zoek naar de dader, die wordt omschre ven als een 2Ö-jarïge Zuideuro pees type met zwart haar en een beginnend snorretje. Kort na de steekpartij gebruikte mea bet woord Turk. Later is dit ingetrokken. Volgens de Schiedamse recherche rijn de rellenmakers er inderdaad van uitgegaan dat de dader inder daad een Turk is. Tot diep in de nacht is het daar voor gisteravond in het oude westen van Schiedam zeer on rustig geweest. Een paar hon derd jongeren hadden zich al om acht uur verzameld rond de Marias traat waar veel Turken wonen. Veertig politiemannen van de Mobiele Eenheid „veegden de straat schoon", nadat op de hoek van de Fabristraat een ruit van een Turkse moskee was ingegooid met een steen die uit het trottoir was gelicht. Eén van de daders is gearres teerd. Later op de avond is ook ge tracht de moskee met een mo- lolov-cocktail in brand te ste ken. Na deze actie heeft de Mobiele Eenheid, gewapend met gummi-knuppels en rotan- schild, opnieuw enige charges uitgevoerd en een verdachte naar het hoofdbureau ge bracht. Diverse Turkse gezin nen hadden inmiddels al een veilig heenkomen gezocht bij familie en kennissen elders. Bij de ongeregeldheden is officieel niemand gewond geraakt. Dc rellen waren zaterdagavond begonnen. Al om zeven uur had een grote groep van enkele honderden jongens rich verza- meid in de omgeving van de Korte Dam, Hoogstraat en het Broersveld. In kleinere groep jes gingen de jongeren, in de leeftijd van 16 tot 20 jaar naar in de buurt gevestigde café's waar in de regel veel Turkse bezoekers zijn, In totaal werden bij zes panden, waaronder ook Turkse win kels, de ruiten ingegooid. De politie had eerder op de dag wel de eigenaren van de café's geadviseerd hun zaak zaterdag avond dicht te houden. Het ca fé Safer aan de Hoogstraat was inderdaad gesloten: de andere twee Mickey Mouse en Instan- bul, aan het Broersveld weiger den te sluiten. Bij al deze etha- blissemeutcn werden de ruiten vernield. Bovendien werd er uit de etalage van een Turkse winkel aan de Korte Dam nog een hoveelheid goederen ter waarde van bijna vijfhonderd gulden gestolen. De politie die aanvankelijk moei lijkheden verwachtte op de kermis had na de steekpartij van vrijdag in plaats van drie I nu twaalf politiemannen op het kermisterrein aan de Huis te Rivierweg gestationeerd. De Vlaardingse politie had daar voor assistentie verleend. Pas nadat de eerste telefoontjes op het bureau waren binnenge komen leek de politie op te zullen treden, maar het werd „verstandig geacht om eerst as sistentie te vragen aan de Mo biele Eenheid in Rotterdam, Toen deze samen met de plaat selijke politie arriveerde wa ren de vernielingen al aange richt. De kennis werd op ad vies van de politie eerder ge sloten. Wel moesten toch nog enkele charges worden uitge voerd, ondermeer bij de Passa ge, die volgens ooggetuigen een wat ongeorganiseerd karakter hadden. Zes jongelui werden aangehou den. Twee van hen zijn beken den van de politie. Zij kregen een procesverbaal wegens openlijke geweldpleging en be dreiging. Twee arrestanten werden na verhoor heengezon den. Net als vannacht waren er zater dagavond 40 man politie bij de actie betrokken. De 4 paarden van de Bereden Brigade kon den op het bureau blijven. Dat de politie mogelijkerwijs te laat aanwezig zou rijn geweest wijt plaatsvervangend korp schef hoofdinspecteur D. P, van der Veen onder meer aan gebrek aan personeel: „We had den wel iets verwacht, maar eerder op de kennis. Vandaar dat we daar ook versterking naartoe hadden gestuurd. Voordat wij versterking hier hebben duurt dat wel even, als ik vanavond hier honderd man extra wil hebben is dat nauwe lijks haalbaar. Ik was al erg gelukkig met 15 man extra van de ME. Toen de groep hier was hadden we het idee dat we alles onder controle hadden. Zondagavond ging het echter nog beter. Toen hebben we op punten gewonnen." Vanuit de Turkse gemeenschap is overigens wel kritiek geuit als zou de politie zaterdag avond helemaal niet zijn ko men opdagen. De vrouw van de eigenaar van een Turks café zou op het bureau te horen hebben gekregen: „U moet zich niet zo druk maken. We komen wel als we tijd hebben." Deze vrouw meent te weten dat de man die vrijdagavond de Schiedammer J. Gijbeis ver moordde een Turk is die ille gaal in Nederland verbleef en momenteel naar België is ge vlucht. Van de kritiek zegt de politie niets te weten. Zij wijst erop dat de normale bezetting in het weekeinde acht man bedraagt. ADVERTENTIE- Bei een heer in't verkeer detorrekte'Rit'-meesters j Schiedam Het college van bur gemeester :en Wethouders heeft in overleg met de fractievoorzit ter van de politieke partijen de volgende verklaring opgesteld: Kennelijk heeft een aantal onver laten het afschuwelijke en be- x béurenswaardige incident op vrijdagavond met de tragische afloop voor een twintigjarige jongeman aangegrepen om een wraakactie uit te voeren. Op gropd van het flauwe vermoe den dat de dader de Turkse nationaliteit heeft, heeft men gemeend zich met geweld tegen de persoon en het goed van de tot onze samenleving behoren* de Tjurken te moeten keren, «ét' gemeentebestuur is met al« burgemeester drs. A. J. Lems (links) tijdens de persconfe- rentie waarop hij de verklaring voorlas namens het Schie damse gemeentebestuur. Rechts van hem hoofdinspecteur P. A. J. Broeders van de Schiedamse recherche leen verontwaardigd over de omstandigheid, dat men in onze rechtsstaat voor eigen rechter probeert te spelen, maar boven al van afschuw vervuld over het feit dat een deel van onze bevolking om witie van nationa liteit, ras of godsdienst wordt geterroriseerd. Het gemeentebestuur zal In sa menwerking met andere be voegde autoriteiten niet dulden dat de grondwet, de rechten van de mens en de overige bij onze samenleving passende nonnen worden aangetast. Café-eigenaar Gagdas Hehmet toont hier twee stenen die za terdagavond door de ruiten van zijn zaak werden ge gooid. Duidelijk is te zien dat ook een deel van het inte rieur werd ver nield

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1