Vrouwelijke 7 rijwilligers kunnen ook mannen gebruiken i Mevrouw Van Gelder: Zweedse Vorm geving in Stedelijk Museum Volgend jaar RaaiJjesluit tOt fii WILT IJ DANSEN! Hoofdleidsters kleuterscholen Aanhanger ontvreemd Ontspanning voor WAO-ers ZEE- KADETTEN KRIJGEN f HET 1 DRUK eerste VERBODEN WAPEN BEZIT Gevallen uit loopton exemplaren introductie jaarboek Nierstichting zoekt collectanten Forse schade bij botsing Koffïedieven gearresteerd Straat schenderij Bewoners akkoord met reconstructieplan DINSDAG 17 AUGUSTUS 1976 Vlaardingen Tot hoofdleidster aan de openbare kleuterschool ,J?e Kievit", Sperwerlaan 325 is benoemd mevrouw J. L. Hou- dijk-van der Ven. Mevrouw W. Remkes-Vrijvogel wordt de nieuwe hoofdieidster van kleu terschool „De Kwikstaart", aan de Louise de ColignyJaan. Bei den werden tijdens de gemeen teraadsvergadering met alge mene stemmen benoemd. Vlaardingen Van het parkeer terrein van Gemeentewerken aan de Hoflaan is een aazihang- wagentje ontvreemd. De aanha- ger, die een waarde heeft van circa 600.- is eigendom van een aannemer in Sliedrecht Vlaardingen Elke inwoner van de stad die onder de WAO valt en daardoor in vele gevallen genoodzaakt is de de dag niets te doen kan binnenkort een deel van de tijd op een gezellige en aangename manier besteden. Er bestaan namelijk planhen om te komen tot een soort club waar men 's morgens gezellig koffie kan drinken, maar ook een kaartje kan leg gen, schaken, dammen, model bouwen, knutselen, enz. Verder ligt het in de bedoeling om zo nu en dan deskundigen uit te nodigen om te spreken over de specifieke problemen van de WAO*er. Ook wil men, de voor bereidingscommissie, excursies organiseren. Ten einde de plannen wat duide lijker te maken en ook om sug gesties te vernemen worden de komende weken enkele voor lichtingsbijeenkomsten gehou den: Maandag 23 augustus van 10 tot 12 uur in het wijkcentrum 't Nieuwelant aan de Goudsesin- gel. 's Middags wordt deze bij eenkomst gehouden in het ont moetingscentrum West aan de Kloris de Vijfdelaan, aanvang 2 uur. Dinsdag 24 augustus om 10 uur in het wijkcentrum „De Hei paal" aan de Reigerlaan. Woensdag 25 augustus om 2 uur in wijkcentrum „Het Badhuis" aan de Valeriusstraat. Vrijdag 27 augustus om 10 uur en - 's middags 2 uur in respectieve- lijk buurthuis „Oost" aan de Oosterstraat en wijkcentrum „De Heipaal". Schiedam In het Stedelijk Museum wordt vanaf vrij dag 20 augustus de ten toonstelling „Zweedse vormgeving" 150 jaar Gus ts vsberg, gehouden. Dit ge beurt in de kelder en de gehele rechtervleugel van het gebouw. In de linkervleugel van het museum wordt een selectie uit de eigen verzameling Schilderijen getoond. Deze tentoonstelling is al vanaf afgelopen, zaterdag aan de f gang en zal duren tot zater- dag 5 september. De tentoonstelling „Zweedse vormgeving" geeft van 1825 af een overzicht van de porselein- en 'aarde- werkir.dustrie in het kleine plaatsje Gustavsberg op een van de eilanden aan de kust bij Stockholm. In 1917 vond een omwente ling in de Zweedse vorm geving op keramisch ge bied plaats. Wilhelm Kage ontwierp het zogenaamde „arbeiders'-servies. Kopjes en borden voor alledaags gebruik. Toen ontstond ook de samenwerking kunstenaar-industrie in Zweden. Dit was een ont wikkeling die elders in Eu ropa al aan de gang was. Zweden werd in deze in dustriële vormgeving ech ter toonaangevend. Met autentieke werk van Wil helm Kage, het eerste vuurvaste aardewerk, ser viezen en unica van Stig Lindberg en Bemdt Fri- berg ziet men het gehele verloop tot in de vormge ving van aardewerk, sani tair porselein, plastic voor werpen en roestvrij staal. Op deze tentoonstelling wordt ruim aandacht be-, sleed aan de rol van de ontwerper in de fabriek. De expositie zal duren tot maandag 20 september. Secretaresse Van Gelder: „We helpen bejaarden". Vlaardingen In de Win kel van Sinkel is alles te koop. In het rijdende winkeltje van de Unie van Vrou welijke Vrijwilligers niet. Het winkeltje, dat de bejaardencentra De Meerpaal en De Wete ring bezoekt, verkoopt slechts de noodzakelijke, levensmiddelen. „We kunnen natuurlijk niét alles verkopen", vertelt' mevrouw M. G. van Gel der in haar woning aan de Jacoba van Beieren- straat. „De UVV zorgt ervoor dat het winkeltje bevoorraad wordt en dat er iemand dienst heeft in de winkel. We doen alles pro deö. Geen cent wordt eraan verdiend. Dus kan je niet ver wachten dat we ook verse groenten en vlees gaan verko pen. Daarvoor moeten de be jaarden maar naar een gewone winkel gaan", is haar stand punt. Wat doet de Unie van Vrouwelij ke Vrijwilligers eigenlijk? Mevrouw Van Gelder: „De doel stelling van de UW is: het bieden van hulp aan bejaar den". Iedereen zal dit een loffe lijk streven vinden. Tenslotte, eens hopen (of vrezen) we alle maal bejaard te worden. Dat is nu eenmaal onvermijdelijk. Mensen op hogere leeftijd zien hun leeftijdsgenoten om zich heen verdwijnen. Dat is een trieste zaak. Zij komen op deze onvermijdelijke manier steeds meer alleen te staan. Met de jongere generatielagen worden contacten gemaakt, maar met „de jeugd" kan een bejaarde niet over zijn eigen verleden praten. De UW verleent hulp aan be jaarden. Op wat voor manier doet de UW dat? Mevrouw Van Gelder: „Ja, kijk. We heb ben verschillende activiteiten. Het runnen van het winkeltje is er één van. Voorts maken we wandeltochten met bejaarden uit Het Zonnehuis. De verkoop van de Unicef-wens kaarten en -agenda's is door ons verzorgd. In 1975 werd met groot succes een kledingbeurs georgani seerd. (De netto-opbrengst was f 613,68). .En niet te vergeten; De kinderpostzegelactie. Deze wordt jaarlijks twee keer ge houden. Eén in de zomer, éen rond de kerst Dat levert ons een aardig bedrag op". Als se cretaresse van de UW weet mevrouw Van Gelder natuur lijk veel te vertellen. MANNEN Op het ogenblik telt de UW zo'n honderdzestig leden. Honderd leden zijn van hen actief. „Da's wel iets te weinig voor het ver vullen van al onze activiteiten, hoor", brengt de Vlaardingse naar voren. Met andere woor den. De UW is op zoek naar leden. Die zijn niet zo gemakke lijk te vinden, Dat ligt voor de hand. Want niet iedereen wil zich voor bejaarden inzetten. Zeker niet als er geen geld mee te verdienen valt. Daarom is de UW nu ten dele een andere koers gaan varen. „Omdat we in de eerste plaats aan de be jaarden denken, kunnen we nu ook mannen bij onze vereniging gebruiken", vertelt mevrouw Van Gelder. „We moeten zóveel posten bemannen (of bevrou wen), dat het ons niet meer uitmaakt dat er eveneens ge pensioneerde mannen bij be trokken worden. We mikken op, bijvoorbeeld, een gepensioneer de politieagent, die zich ver veelt". Bij de UW zou deze brave borst zich nog zeer nuttig kunnen maken". De afdeling Vlaardingen van de UW vierde vorig jaar haar dertigjarig bestaan. De meeste' vrouwelijke vrijwilligers zijn al tamelijk lang lid. Dat houdt in, dat zij rüet meer tot de jongsten behoren. De gemiddelde leeftijd van de UW'ers bedraagt onge veer 65 jaar. Als er geen jonge ren, minder oude, mensen zich aanmelden dan zal de Unie voor Vrouwelijke Vrijwilligers gaan vergrijzen. Op een gege ven moment zal zij dan geheel zijn weggekwijnd. In het jaar 2000 kunnen we dan in de ge schiedenis naslaan dat er „eens" een Unie voor Vrouwe lijke Vrijwilligers is geweest. Maar zover wil mevrouw Van Gelder het nimmer laten ko men: „Nee, hoor", zegt zij stel lig, „hopelijk melden zich bin nenkort weer enkele nieuwe, en liefst jonge, vrijwilligers aan. Dan kunnen we ons kader gaan uitbreiden. Uiteraard prefere ren wij een jong kader. Maar ja. Die vrouwen van tegenwoor dig werken alleen nog maar voor de centjes. Want iedereen wil zijn huiskamer zo mooi mo gelijk inrichten." Vroeger heette de UW in de volksmond: „De club met de gouden armbanden". Dit sloeg op de bekaktheid van de UVV. De leden kwamen namelijk uit de betere milieu's. Vrouwen van dokters, advokaten, chirur gen en dergelijke konden wel een paar uurtjes voor de be jaarden vrij maken. Tegen woordig gaat dat niet meer op. Tenminste. Dat van die gouden armbanden. Mevrouw Van Gel der draagt geen gouden arm band. Maar zij zegt wel in be dekte termen, dat de ÜWers uit de betere milieu's komen: „Over het algemeen zijn de le den van onze unie inderdaad uit de hogere milieu's afkom stig. Dat is echter helemaal geen principe van ons. Iedereen mag lid worden. Ze moeten na tuurlijk wel een geede opleiding genoten hebben, ze moeten iets in hun mars hebben". Nogmaals onderstreept mevrouw Van Gelder de noodzaak van een uitbreiding van het leden bestand. „Het zou toch zonde zijn als de UW haar werk zaamheden zou moeten staken Voor de derde ach tereenvolgende keer heeft het Schiedamse zeekadettenkorps de wisselbeker gewonnen. Schiedam Een afvaardi ging van het Zeekadetten korps uit Brussel en Ant werpen zal op vrijdag 27 augustus een bezoek bren gen aan het Schiedamse Zeekadettenkorps „Jacob van Heemskerk". De Belgi sche deputatie komt naar Schiedam met hun oplei dingsschepen. Verwacht wordt dat deze uitwisseling een begin zal zijn van een lange reeks. Op zaterdag 4 september is er een reünie van meisjes die op het onlangs georga niseerde zomerkamp zijn geweest. Op dit zomer kamp boekte het Schie damse korps enige leuke successen. Zo werd voor de derde achtereenvolgen de keer de zeil- en roeiwis- selbeker gewonnen. Ook de „Groene Wimpel" werd veroverd. Dit is een belo ning die verdiend kan wor den door vlekkeloos ge drag, kameraadschap en. netheid. De groene wimpel zal nu weer een jaar hangen aan de mast van het korps schip, de Jan van Gelder. Voor de afzonderlijke on derdelen zoals roeien, zei len en zwemmen ontvingen de kadetten nog enige oor konden. In de herfstvakantie staat een bezoek op het pro gramma aan het Arnhemse kadettenkorps. Vlaardingen De politie heeft tegen de 42-jarige VTaardinger J.v.d. B. proces-verbaal opge maakt wegens het in bezit heb ben van een dubbelloops jacht geweer. Vlaardingen De gemeenteraad is met algemene stemmen a cc oord gegaan met het voorstel een jaarboekje uit te geven. Volgend jaar zal daar een begin mee worden gemaakt. Er zullen ongeveer 1000 exemplaren worden gedrukt De prijs per boekje zal zeven gulden gaan bedragen. Daar de produktiekosten. voor 1977 zijn begroot op 10.500 zal, als alle boekjes worden ver kocht, 7000 in een gevormd fonds terugvloeien. Het realiseren van het jaarboekje is mogelijk geworden dankzij een gift van 18,000 van de vorig jaar opgeheven Stichting Huishoudelijke en Gezinsvoor lichting. Na overleg met de toenmalige burgemeester Heus- dens werd besloten het bedrag te gebruiken voor het maken var. een begin met het op film vastleggen van bepaalde Vlaar dingse wijken. Indien dit plan niet uitvoerbaar zou zijn dan kon het bedrag gebruikt worden voor het uitge ven van een Vlaardings histo risch jaarboekje dat dan zou worden uitgegeven door de His torische Vereniging. Daar door de zeer hoge kosten het verwe zenlijken van een füm onmoge lijk bleek werd besloten de mo gelijkheden tot het uitgeven van een dergelijk boekje te on derzoeken. Het door de Histori sche Vereniging Vlaardingen ingediende plan werd zowel door de Culturele Raad als door de gemeentearchivaris po sitief beoordeeld. In verband met de continuïteit echter gaf het dagelijks bestuur van de Raad er de voorkeur aan het Vlaardingen De li-jarige Anita van Opzeeland uit Sas van Gent is tijdens het hard lopen in een loopton die op het sport park „De Vijfsluizen" staat, duizelig geworden en komen te vallen. Zij moest worden opge nomen in het Holyzickenhuis. Daar constateerden de artsen schede Uetsel. In verband met eventuele complicaties achtte men het beter het meisje, dat bij familie in Vlaardingen lo geerde, over te brengen naar het Dijkrigtriekenhuis. Zij is buiten levensgevaar. Vlaardingen De Jaarlijkse col lecte ten bate van de Nierstich ting Nederland wordt gehouden in de week van 1! tot 16 okto ber. In verband hiermede roept de Werkgroep Vlaardingen van deze stichting vrijwilligers op om in die week te collecteren. Verder zit men dringend verle gen om mensen die bereid zijn mee te helpen aan de voorberei dingen. Men kan contact opne men met de heer J. Barendregt, Populierendreef 65, telefoon 740990. Den Haag Bij een verkeerson geluk op de Amsterdamse Veerkade hoek Spat in Den Haag zijn zondagavond drie auto's aanzienlijk beschadigd. Een bestuurder van een van de wagens, de 25-jarige R. B. L. uit Vlaardingen, moest met een nierletsel worden opgenomen in bet gemeentelijke zieken huis in Schiedam. Het ongeluk ontstond toen een HTM-bus op de kruising linksaf reed en daarbij voor het tege moetkomend verkeer het uit zicht belemmerde- De bus werd bij die manoeuvre rechts inge haald door een auto, bestuurd door de 34-jarige V. R. J. uit de Teniersstraat, die bij het overrijden van de kruising in botsing kwam met L. Beide wagens draaiden na de klap om de as, waarna een van de voertuigen nog in botsing kwam met een derde wagen, bestuurd door de 39-jarige A_ H. S. van de Wantsnijdersgaar- de. Schiedam Op de Overschiese- weg zijn dit weekeinde twee inbrekers gearresteerd. De 47- jarige W. A. K-, zonder beroep, en zijn 23-jarige zoon W. A. K,, oliewerker van beroep, hadden koffie en rookworsten ont vreemd bij een groothandel in de 's-Gravenlandse polder. Het tweetal bekende de misdaad. De politie heeft tegen de Schie dammers proces-verbaal opge maakt. jaarboekje niet uit te laten ge ven door de Historische Vereni ging, maar door het gemeente archief. Tijdens de discussie over het voorstel trachtte de heer G. A. Neijssel (WD) alsnog het colle ge te overtuigen van het nut van een film over de stad. Bur gemeester W. A Kieboom deel de de raad echter mee dat reali sering van een film ruim een ton zou gaan kosten. „En dat gaat ons een beetje te ver", aldus Vlaardingens eerste bur ger. Schiedam De zestienjarige P. J. den H. en de even oude D. van de S. hebben het afgelopen weekeinde een plantenbak op Plein '40-'45 overhoop gehaald. Op de Burgemeester van Haa- renlaan werden zij door de poli tie gesignaleerd, De jeugdige Schiedammers hadden een aan tal geraniums meegenomen. Tegen de jongens is proces-ver- baal opgemaakt voor straat schenderij. Schiedam De bewoners van het Bart Verhallenplein zijn het in grote lijnen eens met de gemeentelijke plannen voor de reconstruc tie van „hun" plein. Dit bleek op een onlangs gehouden vergade ring in Boerderij Landvreugd in Groenoord. Op deze vergadering konden de bewoners hun bezwaren tegen de plannen kenbaar maken. Men stelde voor om een geplande parkeerruimte naast de flat aan de Peter van Anrooylaan te laten vervallen. De plaats van deze parkeerruimte was een „beetje ongelukkig" gekozen. De bewoners van de benedenwoningen van de flat zouden namelijk last krijgen van de uitlaatgassen van de auto's die van de parkeerplaats gebruik zouden maken. Tevens werd op de vergadering naar voren gebracht dat de zandbak „toch maar niet" moet worden aangelegd. „Dan wordt het zo'n zanderige troep", luidde het bezwaar van de bewoners- SITTON'S DANSCENTRUM INSCHRIJVINGEN: Schiedam: Dagelijks van 10.00-21,00 uur, beh. zondag, Lange Haven 121 - Tel. 26.62.62. .Vlaardingen: Dagelijks van 15.00-21 00 uur, beh. zondag, Joubertstraat •27-Tel. 35.70,51. Schledam/Kethel: Iedere donderdag van 19.00-21.00 uur. in gebouw „De Rank", Schiedamseweg. MaassluisIedere maandag, dinsdag, woensdag en donderdag van 19.00-21.00 uur In Gemeenschapshuis Zuidvliet - Tel. 010-26.62.62.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3