SCHIEDAMSCHE COURANT Brand vergalde vakantie van gehandicapte kinderen Ier weken cel voor deelnemers aan rellen TWEEHONDERD JAAR OUDE PUT ONT DEKT D Middenstand betrekken bij ontwikkeling Hoiy-N Ik heem de proef Zaterdag opnieuw met vakantie? Snelrecht na „volstrekt onduldbaar eigen rechter spelen" f Bij verbouwing aan Korte Haven: „Volksunie niet verant- woordelijk voor rellen" AUTOBEDRIJF ERTAN Koffie in trek bij inbrekers WONINGBOUW FEESTELIJK VAN START Donderdag 19 augustus 1976ONAFHANKELIJK DAGBLAD101ste jaargang no. 25641 - 4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst I44I44 SCHIEDAM EN KETHEL 4 De verwoeste vleugel van het vakantieverblijf Vlaardingen Wanneer nog op tijd alle voorzieningen getroffen kunnen worden, gaan de 56 geestelijk en lichamelijk gehandicapte kinderen van het Vlaar- dingse Herman Frants en- huis zaterdag weer met va kantie. De stafleden van het gezinsver vangend tehuis heraden zich momenteel nog hoe 2ij de kin deren alsnog een onvergetelij ke vakantie en nu in de goede zin van het woord kunnen bezorgen. Bestuurslid, de heer A. C. van Duijvenboo- den rekent er echter op, dat de kinderen zaterdag zullen afreizen naar een vakantiehuis in Barloo, bij Aalten. „Het al dan niet doorgaan hangt af van het op tijd terugkrijgen van kleding, die naar de stomerij moet en van het aankopen van nieuwe kleding en andere spullen voor die kinderen, die alle bagage en derge lijke verloren hebben", zo vertelt hij. De kinderen van het Herman Prantsenhuis, zagen dinsdag hun 2ojuist begonnen vakantie in Ben- nekom letterlijk in rook opgaan. De vleugel van het natuurvnen- denhuis „De Bosbeek" in Bernie- kom, waar de kinderen in onder waren gebracht, werd door brand verwoest. Het toeval wilde, dat toen de brand uitbrak alle kinderen een dagtoch tje maakten naar het kasteel Huize Doom. Eertijds de verblijfplaats van de gevluchte Duitse keizer W ilhelm IX. Tijdens dat bezoek, kreeg de leiding het trieste telefoontje, dat de verblijfplaats van de kinde ren door een felle brand was ver woest Dankzij het uitstapje waren er geen slachtoffers te betreuren. Wel ging een deel van de bagage van de kinderen door de vlammenzee ver loren. Xn allerijl werd toen beslo ten de kmderen met de bus waar mee het dagtochtje werd gemaakt naar Vlaardingen te laten terugke ren. Gisteren zijn de directie en enkele bestuursleden naar Bennekom te ruggegaan om de achtergelaten op te halen. Rotterdam „We moeten recht doen aan de terechte gevoelens van gegriefdheid van de Turkse gemeen schap in Schiedam. Het zou schreeuwend, onrecht vaardig zijn tegenover mensen, wiens bestaansrecht is aangetast, om hier te komen tot beperkte gevange nisstraffen." Zo leidde gistermiddag de Rotterdamse politierechter mr.-.C. H. B. Boot zijn vonnissen in tegen vijf fervente deelnemers aan de rellen in Schiedam, van anderhalve week terug. Drie jeugdige raddraaiers van het „eerste uur" confronteerde hij met een gevangenisstraf van vijf maanden, waarvan vier voorwaardelijk, met daar bij de verplichting, dat zij voor het eind van dit jaar aan de Islamitisch Turkse vereniging Nederland elk duizend gulden afstaan, „als een symbolische tegemoetkoming in de geleden grote schade." Een vierde Schiedammer verwees hij voor een maand (en daarbij 2 maan den voorwaardelijk) naar de cel, nadat was komen vast te staan, dat deze één van de voormannen van bet veelbe proefde agentje-pesten was ge weest Tenslotte kreeg een Vijf de (29-jarige) Schiedammer tij dens het snelrechtproces een gevangenisstraf van twee maanden, waarvan één voor waardelijk voorgezet, omdat ook hij zich had schuldig ge maakt aan openlijke geweld pleging, onder meer door ver- keerszuilen te vernielen en au tobanden in brand te steken. In. niet mis te verstane bewoor dingen had officier van justitie mej. mr. A. G. Korvinus zich eerder op de dag gekant tegen het wat zij noemde „volstrekt onduldbare eigen rechter spe len" De officier, die met ongeveer ge lijkluidende eisen voor de dag kwam: „Dat er na de dood van de twintigjarige jongen op 6 augustus beroering is ontstaan, acht ik niet onbegrijpelijk, maar dat die zich heeft ontla den ten. opzichte van een volko men onschuldige bevolkings groep is een volstrekt verwer pelijke zaak, die in brede kring verontrusting en verontwaardi ging heeft gewekt Er zullen vandaag straffen moeten wor den uitgedeeld, die zodanig zijn, dat de Turkse gemeenschap riet nog eens een klap in het gelaat krijgt." Leen K,, Fred V. (beidenachttien jaar) en Cor van der V. <19) konden gisteren niet bij bena dering vertellen, hoe ze ertoe gekomen waren op 7 en 8 au-» gustos in de voorste gelederen van leer te trekken tegen de Turken in Schiedam. „Toen ik hoorde, dat er in de buurt mis schien wat zou gebeuren, ben Ik gaan kijken. Daarna heb ik me door de massa laten meesle pen. Ik heb helemaal niets te gen Turken", vertolkte Leen K. de gedachtengang van het trio. door Willem van der Kooij Met niet aflatende geestdrift hadden de knapen 's zaterdags na de fatale steekpartij op de Schiedamse kermis hun woede over de dood van hun vriend gekoeld op eigendommen van verbijsterde Turken. Een dag later waren de drie jongens we derom van de partij om na de nodige aarzelingen de brand stichting van de moskee aan de Mariastraat op him naam te zetten. Van der V., die uiteinde lijk de molotovcocktail in de moskee wierp: „Dat flesje met benzine stond tegen de gevel. Ik weet niet wat me bezielde om te gooien, ik heb denk ik de stoere bink willen uithangen". Chris de G„ een 21-jarige Vlaardinger, voorzien van de bijnaam „De Indiaan", had naar zijn zeggen wel een ge gronde reden om de Schiedam se Turken „eens een lesje te geven." „Ik kende die jongen niet, die is doodgestoken, maar' ik heb gewoon een hekel aan Turken. Daarom ben ik daar maar eens gaan kijken." De raadslieden van de jongelui spitsten hun pleidooien toe op het massa-element van de rel len. De knapen zouden zich aanvankelijk uit nieuwsgierig heid in het strijdgewoel hebben gemengd en door de hele sfeer zijn meegesleept. Met klem be streden de advocaten dat hier sprake was van rassenrellen. „Misschien klinkt het wat over trokken, maar deze jongens zijn het slachtoffer geworden van de massa. Hebben niets tegen Turken, maar hebben in noem het een moment van verstandsverbijstering deelge nomen aan de rellen", aldus mej. mr, C. J. van de Puttelaax. De oude waterput die onder de vloer van een woning aan de Korte Haven werd ontdekt. Van links naar rechts Bertus Nooteboom, bewoner van het pand, gemeente-archivaris Aart De Voogd-Van der Straaten, de aannemer van de verbouwing en archivaris Chris van Esch. Schiedamse politie: Schiedam „Er is geen enkele indicatie dat de rellen georga niseerd zijn door een politieke partij." Met deze woorden rea geerde gistermiddag hoofdin specteur I>. P. van der Veen op het bericht dat het Tweede Ka merlid Molleman aan minister Van Agt schriftelijk vragen heeft gesteld over de rol van Volksunie bij de ongeregeldhe den in Schiedam. De mogelijkheid dat de rellen het werk zijn van de Volksunie van Joop Glimmerveen wordt door Van der Veen uitgesloten. Wel neemt de Schiedamse hoofdin specteur, die de strijd tegen de relschoppers heeft geleid, het de Volksunie uiterst kwalijk dat zij op een zeer slecht mo ment „in troebel water heeft gevist" door opruiende pamflet ten te verspreiden. Van georganiseerde acties - iets waaraan ook burgemeester Lems heeft gedacht - is volgens de Schiedamse politie geen sprake geweest. Alleen zou er de eerste dag, zaterdagavond 7 augustus, sprake zijn geweest van een zekere gerichtheid. Een groep jongelui zou voor die avond wel wat afspraken heb ben gemaakt Waarschijnlijk is dat op de Schiedamse kermis gebeurd, waar de 21-jarige John Gijbeis werd doodgesto ken. Daarna waren het volgens de politie „gewone" rellen. De opmerking dat sommige rel schoppers in het bezit waren van mobilofoons en portofoons wuift hoofdinspecteur D. P. van der Veen weg met de opmer king dat iedereen gemakkelijk aan die apparatuur kan komen. SchiedamAan de Korte Haven in het centrum van Schiedam is een ongeveer tweehonderd jaar oude waterput gevonden. Het is waarschijnlijk het laat ste restje van een vroegere dis tilleerderij. Midden in de huiskamer van de Schiedammer Bert us Noote boom werd de put ontdekt Dat gebeurde nadat de vloer voor een verbouwing was openge broken. Twee amateur-archeologen heb ben de vondst inmiddels tot op de bodem onderzocht Het puin waarmee het geheel was volge stort hebben zij met veel moeite weggeschept Het monnik en- werk werd echter niet beloond met oud aardewerk, dat nog al* eens in dergelijke putten wordt gevonden. Door het hoge waterpeil in de buurt van de haven kon het onderzoek alleen plaats vinden met behulp van een pomp. Pas toen bleek de put een diepte te hebben van ruim drie en een „Oppassen voor overhewinkeling" Vlaardingen Tijdens de raadscommissievergadering voor econo mische aangelegenheden hebben mevrouw H. A. Bleeker - van Styrum (TVD) en de heer Jac. van der landen (KVP) hun bezorgdheid uitgesproken over het te weinig betrekken van de Vlaardingse middenstand bij de ontwikkeling van het centrumge bied Holy-Noord. Voor de ontwikkeling van dit gebied vragen B en W een bedrag van bijna driehonderdduizend gulden. Ret WD-raadslid is van mening dat men bij de ontwikkeling van het winkelcentrum moet oppassen voor een te veel aan winkels. Volgens mevrouw Bleeker valt er in deze tijd een terugloop in de bestedingen te constateren, terwijl ook de bevolkingsgroei afneemt. „"Wij moeten oppassen voor overhewinkeling", zo zei zij; „Uit concurrentieoverwegixigen rijn op dit moment voldoende ondernemers bereid zich straks te vestigen. Maar is het economisch wel haalbaar?" Mevrouw Bleeker vindt dat de Stichting Nieuwe Woonvormen, het projectontwikkelingsbureau en de financiers maar al te graag zeggen dat realisering verantwoord is. De heer Van der Linden is, even als mevrouw Bleeker van mening dat in de werkgroep ook de middenstandsorganisaties moeten worden betrokken. Hij dacht in dit verband aan de Organisatie van Vlaardingse Ondernemers (O.V.OJ .Maar als die verstandig zijn", zo zei hij, „dan betrekken die er hun deskundigen van de landelijke middenstandsorganisaties bij- Die hebben, affiniteit met de middenstanders ter plaatse, maar zij hebben ook een genuan ceerde en nuchtere kijk op de feiten." halve meter. Na een meter gaat de constructie van gele steen tjes, zogenaamde ijsselsteentjes, over in hout- Ook de bodem is van hout Op een diepte van ongeveer twee meter zit bovendien nog een vierkante koker van hout die in verbinding staat met de Korte Haven. Met het water dat vroe ger via deze koker in de put stroomde zijn waarschijnlijk distilleerketels gekoeld. Dat er op die plek distilleerderijen hebben gestaan blijkt onder meer uit stadsplattegronden die dateren uit het begin van de vorige eeuw. Vólgens de kaart van Jacob de Gheyn is er in 1598 ook al" bebouwing. De Gheyn heeft na bij deze plaats een huis, enkele hooibergen en een paar water putten getekend. Aan het bouw- materiaal te zien stamt de ge vonden put echter niet uit die tijd, Er is een lichte overeen komst te zien met de put die een paar jaar geleden werd ont dekt in De Goudsbloem. Bertus Nooteboom spant zich nog steeds voor het behoud van dit mouterij-pand in. Hij ziet ech ter niets in de put die nu in zijn huis is gevonden. Deze week zal er dan ook beton over worden ADVERTENTIE. occMtlon* v. Deventerslraat 17 Schf&dam -"Tel. 26.53.25- Koopavond geopend Schiedam Koffie heeft vanwe ge de hoge prijs de interesse gekregen van inbrekers en die ven. Voor de tweede maai bin nen een week is er in Schiedam een partij koffie gestolen. Deze keer verdwenen er twintig pakken bij RoEa B.V- aan de Fokkerstraat. Uit de ijzergiete rij werden tevens acht pakken suiker en een openhaardstan daard ontvreemd. De waarde van de buit bedraagt 76 gulden. Eerder deze week meldden wij reeds dat inbrekers afgelopen weekeinde aan de haal waren gegaan met pakken koffie uit een groothandel in de 's Grave- landse polder. Maasland Met het onthullen van een speel object startte burgemeester J. van den Brink gisteren de bouw van een pro ject woningen in de Comman deurs polder. Het betreft de bouw van 41 premie-verkoop- woningen en 16 woningen in de vrije sector, die gebouwd wor den door het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten. Het Bouwfonds bood het object aan dat Maasland eerste burger onthulde, een klimtoren voor de jeugd. In een later stadium vol gen er nog een aantal speclob- jecien. Na afloop van de ont hulling op de bouwplaats, volg de er in het Trefpunt nog een symbolische onthulling van de eerste steen. Deze zal straks in één der hoekwoningen van de 41 premiehuizen worden inge metseld. Wat de premiewoningen betreft is het plan een groot sukses ge worden, want liefst 37 van de 41 huizen werden aan Maas- landse inwoners verkocht. De resterende vier huizen gingen naar economisch gebondenen. Voor de 16 vrije sector wonin gen hebben zich al een aantal belangstellenden gemeld. Daar onder zijn ook enkele Maas lan ders. Exacte aantallen rijn hier nog niet bekend, want de ver koopprocedure moet nog op gang komen. Aansluitend op het Bouwfonds plan, worden er ook nog 27 woningwetwoningen gebouwd. Deze komen voor rekening van de Algemene Woningstichting Maasland, Het bouwplan is in middels bij het ministerie inge diend, zodat de stichting in sep tember met de bouw hoopt te kunnen starten. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad, de Haagsche Courant of Het Binnenhof. Sluur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Haagsche Courant Het Binnenhof Naam Adres Woonpi - Tel Deze Oon in open envelop, zonder postzegel, sturen naar O 5 Z Antwoordnummer 232. Den Haag. Antwoordnummer 834. Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1