m Archeologen zoe een middeleeuwse wallen Linnen verhuurbedrijf aanzienlijk uitgebreid Groenplan Hoekse strand voorlopig de ijskast m Ik neem de proef Rijkswaterstaat tegen bouw op Hoeks strand Politie bezorgd over misbruik van hutten OPGRAVINGEN BIJ HET NIEUW WERCK m-£ „Er gebeuren vreemde dingen met kinderen" „Openbaar" sportveld bij julianaschool Korte Hoogstraat afgesloten UJNBAMEN Bakker vliegt uit de bocht Gebroken enkel dankzij broekspijpen Herfstvakanties basisscholen Kerkgangers steunen Turken SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 27 augustus 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lölste jaargang no, 25647 S PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendiensl 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Overdag speelobject, 's avonds „rovershol". Vlaardingen „Er gebeuren dingen met veel te jonge kinderen die echt niet kunnen." Dit zegt mevrouw znr. M. G. M. Ekels van de Vlaafdingse Gemeentepo litie en belast met onder meer jeugdzaken over de problemen die bestaan rond de door kinderen in vakantietijd gebouwde houten hutten. Deze hutten blijken in een aantal gevallen obscure etablisse menten te zijn waar dingen gebeuren die het daglicht met kunnen verdragen. Zo is hasj-gebruik en sexuele omgang tussen meisjes van twaalf en jongens rond de twintig jaar meermalen geconstateerd. Ook zijn hier jonge meisjes slach toffer van geworden. Mevrouw Ekels wil dan ook de ouders waarschuwen, zelfs wakker schudden. „Want ik krijg wel eens het idee dat sommige ouders met precies weten wat hun kinderen uitvoeren" zo zegt zij. De houten hutten, die zo netjes door de jongens en meisjes van de basisscholen onder leiding van een vakantiewerker in elkaar worden getimmerd, blijken als de kinderen naar huis zijn gegaan in bezit te worden genomen door de wat oudere jeugd. In sommige gevallen fungeren zij als een soort rovershol waar allerlei levensmiddelen en sterke drank in grote hoeveelheden staan opgeslagen. En niet alleen dat. De hutten dienen ook als tijdelijke opslagplaats voor non-foo- dartikelen: radio's, bandrecorders (ter waarde van soms meer dan duizend gulden) en zelfs pakken condooms, die overigens onaangebroken blijven. De politie maakt zich ook 2orgen om de verschillende soorten wapens die die gevonden zijn: pistolen, iuchtdrukgeweren enz. Reeds enkele malen werd de politie geconfronteerd met de trieste mededelingen van ouders dat hun dochtertje in verwachting was geraakt. Nader onderzoek leerde dan dat dat is gebeurd door wat oudere jongens die de kinderen mee naar de hut nemen. De Vlaardingse kinderpolitie wijst ouders er op dat zij in noodgevallen beter contact kunnen opnemen met instellingen die zich met dergelijke problemen bezighouden zoals Pro Juventute, de Jeugdpsychiatrische Dienst of de huisarts. Met nadruk verklaarde mevrouw Ekels dat zij m wezen niets tegen het bouwen van deze jeugddorpen heeft, maar dat de problemen pas komen ais die dorpen eenmaal voltooid zijn. „Ze zouden dan eigenlijk weer afgebroken moeten worden om daarna weer opnieuw te beginnen", aldus de politiefunctionaris. Een greep uit de gestolen waren, die de politie in een hut aantrof. Wapens, muziekcassettes, kratten bier, gereedschap enzovoorts. De duur dere zaken waren al door de eigenaars aan het bureau van de politie afgehaald. Maassluis Gemeentewer ken is onlangs begonnen met de aanleg van een sportveld bij de Openbare Koningin Juliana Scholen gemeenschap aan het Kas tanjedal. Het terrein, dat een oppervlakte beeft van circa 60 bij 100 meter, zal straks gebruikt worden door de leerlingen van de nabijgelegen school, maar ook de buurtbewoners mo gen een balletje trappen, volleybal spelen of trim men. Het terrein wordt na melijk geen echt sportter rein met officiële afmetin gen. Volgens wethouder K, Smit van onder meer jeugdzaken gaat het om een scort „openbaar" sportveld, dat gebruikt mag worden door iedereen. In eerste instantie zal het gedraineerde grasveld twee doelen krijgen, maar als later blijkt dat er be hoefte bestaat aan bijvoorbeeld een vollybalnet, of korven om te korfballen dan worden daar voor voorzieningen getroffen. Inrriddels zijn de medewerkers van de dienst Gemeentewerken druk doende om het veld tijdig klaa~ te hebben. Dat tijdig komt er op neer dat dit volgend voorjaar moet zijn, want het veld moet worden ingezaaid en ook het plantsoen moet nog worden voorzien .van'struiken en andere bosschages. Tevens zal een parkeerplaats worden aangelegd. Het sportveld komt in een wandelroute te liggen met interrupties van waterpar tijen, vlieten, bosjes, struiken en speelterreintjes dat Maas sluis Oost met het westelijk stadsdeel verbindt. Wethouder Smit kon helaas niet vertellen wat de kosten van aanleg van het sportveld zijn. Gaardingen In verband met de te houden braderie door het Koopcentrum Vlaardingen is de Korte Hoogstraat van vandaag tot morgenmiddag 6 uur afge sloten voor alle verkeer, behal ve voetgangers. Schiedam Het raadsel van de Schiedamse wallen zal waarschijnlijk spoedig zijn opgelost. Archeologen hopen binnen een week voor 't eerst resten gevonden te hebben van deze middeleeuwse verdedigingswer ken. Dan zal men eindelijk weten hoe deze er uit hebben gezien. Al jaren vliegen oudheidkundigen elkaar over dit onderwerp in de haren. De een zegt dat de wallen uit steen waren opgebouwd en de ander houdt het op aarden wallen. Er zijn ook wetenschappers die menen dat het een combinatie van steen en aarde is geweest. Niemand weet het echter nog precies. Voor de oplossing van het raad sel zijn archeologen van de Rotterdamse oudheidkundige dienst gisteren bij het Nieuw Werck begonnen met het zoe- Aanvankelijk dachten de oud- vermoedt dat deze toren in het begin van de zestiende eeuw is gebouwd. ken naar overblijfsels. Met be hulp van een bulldozer is daar een ongeveer twee meter diepe put gegraven. Tot nu toe tever geefs. In de blubber werden alleen nog wat oude aarde werk- en glasscherven gevon den. heidkundigen dat dit de funda menten waren van de molen De Hoop die in 1908 is afgebroken. Deze heeft echter meer in de richting van de Lutherse kerk gestaan. Bovendien zou de mo len een grotere diameter heb ben gehad. Toch moet in die buurt onder De toren die men nu onder het meer een middeleeuwse toren hebben gestaan, waar de funda menten nog van in de grond moeten zitten. Dat is op te ma ken uit oude kaarten. Ook uit de plaats van een toren die in maart 1954 werd gevonden in een put die was gegraven voor de bouw van de AMR O-bank aan de Gerrit Verboonstraat Uit de resten die twee meter on der het straatniveau werden ge vonden was op te maken dat deze toren een diameter heeft gehad van zes meter. De muren waren 120 centimeter dik; opge bouwd uit grote stenen, zoge naamde kloostermoppen. Men Hoek van Holland Deelraadsvoorzitter L. van der Houwen heeft enkele jaren geleden via de recreatie commissie een tamelijk ambitieus plan gelanceerd voor de vernieuwing van het strand. Behalve de „aankleding" van het opgespoten strand met bomen en ander groen, zouden ook de strandexploitanten zich moeten aanpassen. Tegen deze plannen bestond van de zijde van de betrokken on dernemers geen bezwaar. Ster ker nog, reeds spoedig kwamen ideeën en bouwtekeningen op tafel. De gedachten van de ven. Ook de drie exploitanten aan de Rechtestraat bleken plannen te hebben gemaakt voor permanente bouw, waar voor inmiddels aanzienlijke kosten waren gemaakt. middenstanders gingen uit Rijkswaterstaat voelt er echter naar metalen kiosken met veel glaswerk. De bouwkosten zou den geen bezwaar zijn en ook de onderhoudskosten zouden binnen een begrotingsplan blij- Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra ko6ten be zorgd in combinatie met het Rotteidamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proet toe in combinatie met: Rotterdamscb Nieuwsblad Adres Woonpt Tel: Deze bon naar m open envelop, zonder postzegel sturen Antwoordnummer 834. Rotterdam. Nieuw Werck zoekt moet er on geveer net zo hebben uitgezien als het bouwwerk dat op de plaats van de bank heeft gele gen en zoals cr nog meer zijn geweest Iets moet de middeleeuwse to rens met elkaar hebben ver bonden. Of een aardenwal of een stenen mnor. Archeoloog C. Hoek, die de opgraving bij bet Nieuw Werck leidt, houdt het op een stenen muur. Hij concludeert dat uit de platte grond die Jacob van Deventer in 1560 van Schiedam heeft gemaakt en die nu in het Alge meen Rijksarchief in Den Haag ligt. Daarop is volgens Hoek iets steenhleurigs rond de stad te zien. Een aarden wal zon Van Deventer een groene kleur hebben gegeven. Gemeente-archivaris G. van der Feyst houdt het op stevige aar den dijken die wellicht aan de buitenkant waren voorzien van Twee meter onder de grond werd gistermiddag naar resten van middeleeuwse wallen een stenen muur. De oudste gezocht In de put bij het Nieuw Werck in Schiedam werd echter nog mets gevonden, gegevens over de wsïïen date- Alleen wat muren die veel later werden gebouwd, ren volgens de archivaris uit 3 het begin van de vijftiende eeuw. In het vorig jaar uitgeko- men boek Geschiedenis van Schiedam noemt Van der Feyst een archiefstuk uit 1432 waarin staat dat ene Baertoud Zaey van de gemeente een stuk grond huurt. In dit stuk wordt onder meer geschreven over „die cleye aerde en de water veste" en „die aerde veste". Tevens wordt in het boek ver meld dat een gedeelte zou zijn beplant met bomen van parti culieren die de gemeente m ge val van nood tegen een vergoe ding mocht kappen. Veel van de bijna dertig lijnbanen die Schiedam njk is gewesst zou den er ook op hebben gelegen. Volgens de gemeente-archivaris zijn de wallen tijdens en tenge volge van de Hoekse en Kabel jauwse twisten aangelegd en zijn zij weer na een paar eeu wen verdwenen. Schiedam Op het Kethel-! plein is woensdagavond de 21-jarige D. v,<t W. uit Vlaardingen met zijn mo tor uit de bocht gevlogen. De bakker kwam in de struiken langs rijksweg 20 terecht. De politie vermoedt dat hij door een te hoge snelheid de macht over het stuur heeft verloren. Bij de val brak de motorrijder een rib Tevens liep hij een, paar inwendige kneuzingen op.' Met de ambulance van de GG en GD is de Vlaardmger voor op name naar het Holy Ziekenhuis gebracht. De politie ontfermde zich over de beschadigde motor die honderd meter verder tot: stilstand was gekomen. weinig voor haar goedkeuring te geven aan de plannen, omdat gebleken is dat het strand de laatste üjd nogal te tijden heeft gehad. Er was een vrij intensie ve zandafslag en afkalving. In de afgelopen winter sloegen zelfs enkele tenten weg. Het benodigde geld voor het groen plan zal dan ook nog wel even op zich laten wachten. Aanvra gen om een nieuwe opspuiting van het strand worden wel be studeerd, maar er gebeurt ver der weinig. Vlaardingen Dat lange, zwab berende broekspijpen behalve modieus, ook nog lastig en zelfs gevaartijk kunnen zijn merkte de 17-jange mejuffrouw M- van der Pol uit Vlaardingen. Op de Fredenk Hendriklaan struikel de zij over haar broekspijpen en kwam ten val. Zij moest met een gebroken enkel in het Holy- ziekenhuis worden opgenomen. Hoek van Holland Rijkswaterstaat heeft laten weten niets te voelen voor de ontwerpen die drie Hoekse strandexploitanten hebben inge diend voor permanente gebouwtjes op het strand. De toestand van het strand is volgens Rijkswaterstaat te onzeker om permanente bebouwing toe te laten. Vlaardingen Onder grote belangstelling is gisteren de uitbreiding van LipS Textielservice BV aan de Land straat in gebruik ge nomen. De uitbreiding be treft een nieuwe produktie- ruimte, kantoren en een computergestuurde w as- straat. Hierdoor is de was- capacïteit verhoogd tot 1500 kilo textielgoederen (veelal beddegoed) per uur. De uitbreiding van de was serij was noodzakelijk ge worden om het aanbod lin- nenverhuur van vooral in stellingen zoals bejaarden huizen en ziekenhuizen te kunnen verwerken. De wasserij is een vanouds be kend Vlaardmgs bednjf. Velen zullen zich de naam van Wasse- Dp H^nn" ^<>nr»re- ren, maar door de gewijzigde wasmethodes en de komst van het linnen verhuur, alsmede spe cialisatie was het noodzakelijk de naam te veranderen. Ups Textielservice BV verzorgt thans het tinnen goed van onge veer 5000 bedden voor zieken huizen, verpleeg- en bejaarden tehuizen. Om dit (landelijk) te kunnen realiseren is daartoe ppn fhrtnhoHw* opgezet dat precies aansluit op de interne organisatie van de aangestoten instellingen. Om nog beter aan de wens van de opdrachtgevers te kunnen vol doen streeft de directie van Lips Textielservice er naar re gionale verwerkingseenhedcn op te zetten. De eerste daarvan is drie jaar geleden m gebruik genomen in Groningen. De di rectie wordt thans gevoerd dn^r hfren Th cn J Lids Vlaardingen De Openbare ba sisscholen zijn van maandag 18 lot en met vnjdag 22 oktober vanwege de herfstvakanties ge stoten. Schiedam De collecte die men in de Hervormde Kerk heeft gehouden voor de aktie Turken Schiedam, heeft een bedrag van 1300 gulden opgebracht. Dit geld is inmiddels al overge maakt op de girorekening van de Europese Beweging Neder land m Den Haag.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1