„Corso is levend decor met b 1 I oem versiering" Ontwerper Frits Vogel: - Van den Bondel weer naar Joegoslavië ivf Blokje ^|.rond/ VISWAGEN MOET WEG MODESHOW VOOR TURKEN SLAAT AAN Onderzoek naar taxatieprijs vakantiehuisjes Na gevangenis-avontuur in '75 WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1976 Jf werktafel in het Vlaar- dingse atelier. gen op het gebied van bloe men en planten. Ik maakte tentoonstellingen voor Ne derlandse firma's in het bui tenland. En zo gaat dat nu eenmaal, van het een kwam het ander. Negen jaar gele den kwam het bestuur van de Stichting Bloemencorso Aalsmeer met het verzoek het ontwerp voor het eerst volgende corso te maken. VERANDERING Hoewel Fnts Vogel het toen reeds druk had met zijn ei genlijke beroep als beeldend kunstenaar nam hij het aan bod aan, al was het alleen maar om, zoals hij dat zelf zegt,- „er iets tussendoor te doen, dat totaal anders is dan je normale werk". „Het verruimt je blikken en je leert met ander materiaal werken. Ik kan het iedere beeldend kunstenaar aanra den. Je mag je met in dat nauwe atelier alleen bewe gen. Je moet ook naar bui ten durven komen." Het engageren van Frits Vogel als ontwerper van het Natio nale Bloemencorso heeft voor het corso grote gevol gen gehad. Langzaam maar zeker werd afgestapt van de statische, hoge praalwagens, getrokken door tractoren met bovenop een soort „Ko ningin van Lombardijen die netjes naar links en naar rechts wuift". Vogel.* „Ik houd niet van een statische optocht van praalwagens. Ik zie liever een spel van klein en beweging met acteurs en figuranten, waaraan zelfs de mensen langs de kant kun nen meedoen". Als voor beeld noemt Frits Vogel de boulangerie, een typisch Frans bakkerijtje. „Als er niets mee gebeurt dan spreekt die nostalgie volgens mij ook niet tot de verbeel ding. Leeft het verleden ech ter, dan maak je de mensen enthousiast. Daarom zal er zaterdag een echt werkend Frans bakkerijtje aan de duizenden voorbijrijden, ter wijl verschillende bakkertjes baguettes (Frans stokbrood) zullen uitdelen". Het betreft slechts een voor beeld uit een hele reeks. Een ander is het werken van de zojuist uitgevonden stoom machine, die een waterrad laat draaien. Ook aan de handel is op originele wijze gedacht. Plaats van hande ling: de Arabische landen. „Hiervoor heb ik een hele kashba gecreëerd en Be- doelenstammen komen han del drijven, compleet met paard en muilezel" Je zou door deze aardige tafe reeltjes misschien vergeten dat het accent toch wel moet liggen op de bloemen. Daar om zegt Vogel ook dat de taak van de (professionele) bloembinders en bloemsier- kunstenaars zo uiterst be langrijk is. „Wij weten pre cies wat we aan elkaar heb ben", verklaart hij. „Als zij mij bellen voor een adves weet ik waar ze het over hebben, Zïe daar, het profijt dat ik van thuis-uit heb mee gekregen. Daarom is het he le Corsogebeuren ook uitge groeid tot een professionele aangelegenheid". KOSTBAAR „Mag ik nog een belangrijk punt noemen? Het Aals meerse bloemencorso is, oneerbiedig gezegd, een on persoonlijke reclame voor de duurdere bloemen: rozen, anjers, dahlia's, enzovoorts Die kan je niet zo maar op een wagen gaan plakken, dan zou je er miljoenen van nodig hebben, en daar zijn ze veel te duur voor. Het schikken ervan, het opbin den en versieren kan dan ook alleen maar gedaan worden door beroepskrach ten. En nu komt ook het grote verschil naar voren met bloemencorso's die in het voorjaar worden gege ven. Daar gaat het om bloe- menafval van de bollen. Im mers, in de handel gaat het alleen om de bol en niet om de bloem. Bij dergelijke cor so's kan men wat makkelij ker omspringen met de bloemblaadjes en kan men bij wijze van spreken maar raak plakken. Daarom is het Aalsmeerse Bloemencorso voor mij een decor met bloemversiering." Frits Vogel weet eigenlijk geen antwoord te geven op de vraag hoeveel mensen er meewerken aan het welsla gen van het corso. Wel is hij van mening dat veel werk wordt verzet door de plaat selijke comités in Aalsmeer en omgeving. „Ieder comi té", zo vervolgt hij. „krijgt een wagen toebedeeld, en met wagen bedoel ik eigen lijk een chassis van soms 20 h meter lengte. Zo begin mei beginnen de groepen reeds met het opbouwen van wat wij in Frankrijk hebben uit gedokterd. Daarom kom ik steeds frequenter naar Ne derland om contacten te leg gen, met het hoofdbestuur en besturen van plaatselijke afdelingen, verkeerspolitie, opbouwers, bloemsierkunst- enaars, acteurs en figuran ten". Kortom, dan begint eigenlijk dat beroemde stuk estafette regie dat culmineert op de Dam als Frits, hoog boven alle toeschouwers gezeten, zijn vijftig minuten durend commentaar geeft op de voorbijtrekkende sprookjes stoet. Daarna is een einde gekomen aan een spannende tijd, waaraan geen einde komt. Immers, enkele weken later worden de plannen voor volgende jaar al weer gesmeed, in hartje Fran krijk... Frits'Vogel met zijn onafscheidelijke Franse hondje, hoog en droog in het pakhuis. Vlaardingen Als za terdagavond de bijna vijf kilometer lange sliert praalwagens van liet jaarlijkse Bloe mencorso veilig is te ruggekeerd in de im mense hallen van de Aalsmeerse Bloemvei- iing dan zal de deze week 45 jaar gewor den Vlaardinger Frits Vogel een zucht van verlichting slaken. Dan is voor hem een eind gekomen aan een maandenlange estafet te-regie, die eigenlijk al weer in het najaar opnieuw begint. Frits Vogel is namelijk de ontwerper en verant woordelijke man van deze jaarlijke terugke rende internationale bloemen-happening, die haar hoogtepunt heeft op de Amster damse Dam. Op deze altijd al drukke zater dag ligt de hoofdstad enkele uren „plat". „Je moest voor de aardigheid eens om een uur of een bij mij in de wagen stappen", zo zegt hij. „En dan maar rij den tussen de eindeloze rijen hekken met daar achter honderden, duizenden men sen. Ten slotte de Dam op rijden en tot de conclusie komen dat het hele economi sche verkeer voor enkele uren gewoon is lamgelegd. Dan denk ik bij me zelf: Tsjonge. wat een krankzin nige situatie is dat toch ei genlijk. Op zo'n moment heb ik toch even een raar, maar voldaan gevoel.... tenminste als alles op rolletjes loopt". Frits Vogel en zijn levensgezel lin Sian zijn zojuist weer enkele dagen overgewipt van hun woonverblijf in Thiers (hartje Frankrijk) naar Vlaardingen, waar zij hun „pied terre" hebben- Deze thuishaven bevindt zich op de tweede verdie ping van een groot pakhuis. ergens aan een van de ha vens: Gerieflijke woonka mer, moderne keuken, expo sitie-ruimte en een groot ate lier. Totale oppervlakte: cir ca 250 meter. Als zij medio september de auto nemen om weer zuidwaarts te trek ken dan worden bij wijze van spreken de nieuwe the ma's voor het volgende Bloe mencorso reeds bedacht Dit jaar heeft het Bloemencorso ais onderwerp: Het Am bacht In Bloemen. MAQUETTES BOUWEN „Eigenlijk was het bloemen corso 1976 al in in december vorig jaar rond", zegt hij. „Dat ontwerpen neemt onge veer twee maanden in be slag. Samen bouwen Sian en ik dagenlang maquetes. Een inspannend karwei, maar je krijgt natuurlijk wel snel een idee van hoe het er ui teindelijk za! uitzien. Dit jaar wordt het wel bijzonder leuk. Het gekozen thema spreekt bijzonder tot de ver beelding van de mensen. Als je vandaag de dag spreekt over ambacht, dan denk je onmiddellijk aan nostalgie, Nou, ik verzeker je dat in dit bloemencorso een flink brok nostalgie zit". Frits Vogel is geen vreemde ling in het Jeruzalem van de bloemen. Daar zijn vader in Vlaardingen een bloemen- zaak heeft is het werken met bloemen hem als kind met de paplepel ingegoten en dat komt hem reeds negen jaar bijzonder van pas. „Ik weet wat ik met bloemen kan doen", zegt hij. „Of bloemen moeten hangen, of er lange stelen aan moeten zitten of dat het ook zonder kan; je weet hoe sterk ze zijn. Daar ik een opleiding tot beeldend kunstenaar heb genoten be gon ik mij al snel te bewe- ibrengst modeshow voor Turken O} de Acue Turken aa kan steo- Uit onze krant van vrij dag 20 augustus. Het initiatief van de boetiek houdster heeft er inmiddels ook toe geleid dat het carga- doorsbedrijf Lisaro BV uit Capelle a.d IJssel voor de financiële hulp aan de Tur ken een gift van 200 gulden heeft gegeven. Om alle schijn van eigen voor deel te vermijden zal Sijt- huff-joumalist Cees Lange- rak tijdens de show alle fi nanciële zaken voor het goe de doel behartigen. Namens de boetiekhoudster zal hij ook de totaal opbrengst aan de Turken overhandigen. Uit erkentelijkheid voor het initiatief zal een Turks com bo uit Schiedam tijdens de modeshow belangeloos de muzikale omlijsting verzor gen. Voorts draagt de dich ter Han Kerpe] in de pauze een aantal gedichten voor. Kaarten voor deze veelbelo vende modeshow die op donderdagavond 16 septem ber wordt gehouden in het scoutcentrum aan de 's-Gra- venweg 101 in Capelle zijn verkrijgbaar in boetiek D'136 aan de Dorpsstraat 136 in Capelle en bij Idanne van Eck-Bouman, Belaeren 22, eveneens in Capelle. Hoek van Holland De recrea tiecommissie van Hoek van Holland zal binnenkort een onderzoek instellen naar de taxatieprijzen van de particu liere huisjes op de kampeer terreinen. Op dit moment hebben al onge veer zeventig mensen zich la ten inschrijven voor zo'n huis je en er zijn enige honderden andere belangstellenden. De eigenaars willen echter niet verkopen omdat, volgens hen, de prijs van de huisjes kunst matig laag wordt gehouden door de ambtelijke taxateurs. Bij de raadscommissie was dit maal een voorstel ingediend om voor één keer een vrije verkoop te houden waardoor er een doorstroming plaats zou kunnen vinden. De verte genwoordigers van de kam peerverenigingen waren daar echter tegen. Volgens hen zou den de gezinnen die nu al jarenlang op de wachtlijst staan de dupe worden van zo'n vrije verkoop. Hoek van Holland Zeer tegen de zin van eigenaar J. Hoef, moet hij binnenkort met zijn viswagen uit de Rietdijkstraat verdwijnen. De Hoekse deel raad is van mening, dat als gevolg van. de vele stankklach- ten de viswagen moet verhuizen naar een andere standplaats. Met een hoge schoorsteen of via filters boven de bakoven zou het mogelijk rijn de stankover last belangrijk te verminderen, maar de eigenaar is niet bereid deze voorzieningen te treffen", aldus deelraadsvoorzitter L. van der Houwen. Daarom zal de heer Neef enkele alternatieve standplaatsen aan geboden krijgen, onder meer aan de Rechtestraat nabij het kampeerterrein." foto's te maken van histori sche gebouwen en de na tuur. Net als vorig jaar toen hij op 1 juli werd gearres teerd, omdat hij in de bos sen rond Budva had rondge zworven en geslapen zonder zich te laten registreren en bovendien in het bezit was van niet aangegeven foto-ap- paratuur inclusief 500 mm telelens. Sommigen verdachten hem van spionage. Iets dat Van den Hondel ontkende, Op eén van de filmrolletjes vond de politie ondermeer een opname van een gevan genis. De Schiedammer be weerde voor de rechtbank van Budva dat hij deze foto had genomen omdat hij het zo'n mooi oud gebouw vond. Na zijn vrijlating wilde de Schiedammer volstrekt geen mededelingen aan de pers doen. Alleen in opdracht van het minister van buiten landse zaken stelde hij een rapportje op over rijn bevin dingen. Ook nu wil Van den Hondel nog niets loslaten over zijn avontuur in Joego slavië. Uit onze krant van vrij dag 11 juli 1975 Schiedam Het initiatief van Ingrid Staal uit Capelle a.d. IJssel voor de Turken die bij de rellen in Schiedam wer den gedupeerd vindt steeds meer gehoor. Steeds meer mensen gaan meewerken aan de modeshow die zij deze maand organiseert en waar de helft van de op brengst van zal worden be stemd voor de Actie Turken Schiedam. Edelsmid Roos van Alten uit Krimpen a.d. IJssel heeft een zelfgemaakte zilveren armband beschikbaar ge steld. Tijdens de modeshow zal deze middels Amerikaan se verkoop aan de vrouw (of man) worden gebracht door de bekende Rotterdamse mode-ontwerper Cargelli. Op dezelfde wijze zal Cargelli ook een haute couture japon uit de boeliekcolleetie van Ingrid Staal verkopen. Ook de opbrengst hiervan is be stemd voor de Turken. Bovendien heeft één van de vijf mannequins die de ont werpen van Anna Christina komen showen toegezegd de helft van haar gage te zullen afstaan. Signalement: Naam: Kimmy; Ras: Bastaard Gorg„Ge slacht: teef; Leeftijd: 4 jaar; Beharing: kort; Kleur: bei ge- Kinxmy is moeders mooiste niet Maar toch is zij een foto waard. Al is het dan niet om haar uiterlijk, dan toch wel om haar karakter. Wanneer zij achter in het grote hok zit en met haar grote ogen zich afvraagt: „Wat doe ik hier nu?", dan krijg je prompt medelijden met haar. Kimmy werd naar het Schüedamse Dierente huis gebracht om een nogal vage reden. Er werd verteld dat zij eens door een kind aan haar staart is getrokken en als je haar nu weer bij de staart zou pakken begint ze weer te janken. De bazin begon het janken op den duur zo vervelend te vinden dat er maar één oplossing mogelijk was: Kimmy moest naar het asyl. Dat moet de enige reden geweest zijn, want zij kan wel tegen auto rijden en zij vindt het ook met erg wanneer zij eens een keertje alleen gelaten wordt Kimmy is een gezellig hondje voor gezellige mensen. Zij is een echte dikkerd, maar er mogen heus wel een paar pondjes af. Men zegt wel eens dat dikke mensen ge zellige mensen zijn: in dit geval zou je kunnen zeggen dat dikke honden gezellige honden zijn. Er moet echter wel bij worden vermeld dat men natuurlijk wel de ge zondheid in de gaten moet houden, want je riet vaak veel te dikke honden en dat is beslist niet gezond. Wanneer Kimmy in de gaten heeft dat er naar haar geke ken wordt gaat zij al op haar rug liggen om aange haald te worden. Een bas taard Vlinderkees en een poedel zitten ook nog op een baas en bazin te wachten. Drie zwartwitte poezen, een cyperse witte kater en een cyperse gecastreerde kater zitten momenteel ook in het asiel te wachten op een goe de huisvesting. Verder zit deze week ook een klein grijs dwergkonijntje dat al snel tevreden is wan neer het een bakje krijgt voorgeschoteld, en het prachtig vindt wanneer het getrakteerd wordt op een lekker mals peentje of vers gras. Dit konijntje is ook op te ha len in het Dierentehuis De Hargahoeve aan de Sport- laan 2 te Schiedam. Sc liedam Gerardus Jan van den Hondel gaat vol gend jaar weer naar Joego slavië. Dit ondanks het feit dat de Schiedammer vorig jaar In dat land twaalf da gen in een cel heeft moeten zitten omdat hij zich „hoogst verdacht" had ge dragen. Om zoiets te voor komen heeft Van den Hon del nu een studie Servische taal gevolgd. De 31-jarige Schiedammer gaat volgend jaar weer om Twaalf dagen cfc voor „zwervende^ Schiedammer

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3