SCHIEDAMSCHE COURANT 1 'oïitieke crisis verhevigd door Schiedam-N ooi d "4 tel Kraakactie helpt Jan van der Eijk aan woning vop. Wilhelminahaven bevat weinig zware metalen Nieuwe wethouders al genoemd: mevr. Taverne en Van Raalte Gorzen verhuizen naar binnenstad PPR blijft meepraten over Steen- dijkpolder Natuurlijke doodsoorzaak Informatie avond over actieplan Steur is duur arrng Rook verhindert vliegverkeer Buurtbewoners willen antieke palen houden LiBSltüSrilS Uit Maasland Inbrekers in arrest renoveert 22 huizen uaiisSj 1 Dinsdag 7 september 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD Broersvest 3 - telefoon administratie 268092 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 lOlate jaargang co. 25654 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Maassluis Ondanks de grote bezwaren die de PPR heeft le gen de wijze waarop de in spraakprocedure Steendijkpol- der-Noord functioneert, heeft deze politieke groepering tij dens een ledenvergadering be sloten haar vertegenwoordi gers niet terug te trekken uit de inspraakwerkgroep. De PPR speelde namelijk met de ge dachte haar twee afgevaardig den terug te trekken, omdat de opvattingen over de te volgen inspraakprocedure van de ge meente wezenlijk verschillen met de ideeën van deze partij. Zoals bekend maakte zij reeds geruime tijd bezwaren tegen het incidentele karakter van de inspraakprocedure, waardoor de insprekers geen gelegenheid hebben gehad zich uit te spre ken over de beginfase en deze ook niet krijgen voor de eindfa se. Belangrijker vindt de PPR echter dat de gemeente de in sprekers slechte één plan in handen heeft gegeven en dat zij verder weigert meer alternatie ven aan te dragen. Daar men niet kan verwachten dat de PPR zelf in staat is om met uitgewerkte alternatieven te ko men lijkt de procedure volgens de PPR meer op een hearing over een gemeentelijk plan dan op wezenlijke inspraak. Toen deze bezwaren tijdens een ver gadering van de inspraakwerk groep ter discussie werden ge steld bleek dat aan de meeste punten van kritiek niet werd toegegeven. Schiedam Het CDA onderneemt stappen tegen de nouaüig, die de PvdA gisteravond heeft betracht in de affaire Schiedam-Noord. Nummer twee van de confessionele fractie Siem Rosman heeft vandaag zijn fractieleidster Rietje Taverne ingelicht over het teit dat „dij deze zo belangrijke woningbouwkwest- le, waarvan de structuurschets gisteren werd be- sproken in de commissie voor ruimtelijke ordening (K0), geen enkele PvdA'er de vergadering uitzat". Schiedam De 58-jarige heer H. Veldman is een natuurlijke dood gestorven. Dat ueeft het politie-onderzoek uitgewezen, dat is gehouden na een kleine vechtpartij tijdens een feest aan de Vivaldilaan, waarna de Schiedammer overleed. Alco holgebruik, opwinding en het feit dat hij hartpatiënt is heb ben de dood veroorzaakt De gastheer van Veldman, die gisteren op het hoofdbureau van politie werd verhoord, is dientengevolge heengezondea Hij was vastgehouden, omdat sprake kon zijn van dood door geweldpleging. Rosman verwijt de sodalisten desinteresse. Het rit hem zo hoog, dat hij mevrouw Taverne vroeg de PvdA-ho uding fel aan te vallen in de raadscommissie voor algemene en bestuurlijke zaken (ABZ). Van deze commis sie maken onder anderen alle fractievoorzitters en de burge meester deel uit. Alleen wethouder van stadsont wikkeling ir. Chris Zijdeveld bleef gisteravond, als voorzitter van de commissie RO. over van de PvdA-club. Ni cola j Diele- mans en Aad Wiegman vertrok ken voortijdig. Fractieaanvoer der Joop de Jong had al van te voren bericht van verhinde ring gegeven en Geert van der Linden liet niets van rich ho ren. Evenmin verschenen plaatevervangers. Van de zijde van de oppositie ziet men daarin een uiting van in terne onvrede in de socialisti sche fractie met het beleid van Zijdeveld inzake Schiedam- Noord. Toen Dielemans giste ren er nog wel was, ging het bijvoorbeeld even keihard eraan toe. Hij beschuldigde Zij develd ervan met een kromme, I De kraakactie in volle gang oneerlijke redenatie te ombe ren rijn zin door te drijven. Bekend is, dat Dielemans vindt dat in Schiedam-Noord niet meer dan vijftienhonderd wo ningen mogen worden bijge-' bouwd, terwijl Zijdeveld voor stander is van veel meer wo ningbouw. Vanavond vindt een bestuursver gadering van de PvdA olaats. Verwacht wordt, dat dan niet alleen het verstek van de pro gressieve commissieleden wordt besproken, maar dat bo vendien lang zal worden inge gaan op de samenwerking, die, I |||f bestaat met PPR en CPN. Hoe- É|§1 wel Ruud van der Veer, <he liever met CDA dan met de lip twee linkse partijen verder in l|V- zee gaat, aftrad als fractievoor-11 m zitter, worden geruchten steeds lijp* sterker dat de radicaal Hans van der Wilk en communist Eei J Collé als wethouders moeten opstappen. Als opvolgers wor- mwj den reeds genoemd de CDA-le- ra den Rijn van Raalte en fractie-1 ||p leidster Rietje Taverne, die Elill evenwel uitsluitend onder be paalde voorwaarden zou i stemmen. Vlaardingen Jan van der Eijk, voormalig vrijwilliger in Ivoorkust heeft, samen met en kele medewerkers van het Jon geren Advies Centrum, het leegstaande pand Nieuwelaan 9 gekraakt. De actie werd gis termiddag rond het middaguur „T T,rriP_ uitgevoerd en had, gezien de FAMr Ui 11 iilN bloemenhulde, de volledige in stemming van de buortbewo- Tegen het middaguur had zich ners. Nog geen drie kwartier een flinke groep buurtbewoners twaalf uur. Wanneer de ge meente niet zou reageren dan zou tot actie worden overge gaan. Een geschikt pand aan de Nïeuwelaan stond reeds van de kerst 1975 af leeg. ï-iplli f '-1 k.»* --• Ut Vlaardingen Wethouder van stadsontwikkeling Bas Goud- riaan zal met een aantal ambte naren donderdagavond vragen van bewoners over het actie plan voor de Vettenoordsepol- der beantwoorden. De informa tieavond zal in de burgerzaal van het stadhuis plaatsvinden. Alle bewoners van de VOP heb ben door middel van VOP Ver nieuwt, het gemeentelijk infor matieblaadje, een uitnodiging voor deze informatieavond ont vangen. De avond begint om. acht uur. 1 lü VOP Vernieuwt staat ook iets over huren, huursubsidie en juiurgewennlng. Opmerkelijk 13 mededeling dat de buur- Prijs van een nieuwbouwwo- tefcg zeker hoger dan tweehon derd gulden zal worden. Ver- ter vermeldt het blaadje dat öl worden gezocht naar een «uenwe overlegstructuur. Dit °&ir aanleiding van het op schorten van de werkza den van de projectgroep. «w.1 T,?e ste'Jrharing is J °2enbüt behoorlijk prij- --1 werden 104 kantjes van neae harmg aangevoerd door de Texel 91 en de Wiermget) 68. "•paté steuxharing bracht 12» goden per kantje op en de e99g4len Schiedam Het gehalte aan zware metalen in het slib van de Wilhel- minahaven is betrekke lijk laag. De waarden die bij een onderzoek in het laboratorium van het hoogheemraadschap Rijnland aan het licht kwamen, liggen ver be neden die van het slib in de Vlaardingse Broek polder. Dit onderzoek in Leiden werd ingesteld naar aan leiding van alarmerende berichten dat de bagger specie, die in Nieuw- Beijerland voor opspui tingen wordt gebruikt vergiftigd zou zijn. „Het gehalte aan xware metalen is, in vergelijking met de waar den die in de regel in havenslib worden aangetroffen, relatief laag. Verschillende van de ge vonden waarden liggen echter hoger dan normaal voor rivier- klei", aldus het waterschap in een persbericht. Daar valt ook uit op te maken dat uit de analyseresultaten is gebleken dat het slib uit de Wilhelmina- haven in Schiedam-Zuid vrij veel organische stoffen, fosfa ten, olie en vetten bevat. Wat betreft het gehalte aan zware metalen in de bagger luidt de uitslag van het onderzoek, uit gedrukt in milligrammen per kilo droge stof: cadmium 3,0; chroom 90; koper 44, lood 21, nikkel 22, zilver 1,9 en zink 390. Ondanks het feit dat deze hoe veelheden aanzienlijk lager zijn dan in de Vlaardingse Broek polder neemt het waterschap in de Hoeksche Waard het zekere voor het onzekere: „Als de hui dige opspuitvergunning tot het eind van het jaar kan worden verlengd, bestaat het voorne men de nu geborgen specie af te dekken met een laag in de droge gebaggerde grond cüe aan een kritisch onderzoek zal worden onderworpen", aldus de mededeling van de waarne mend dijkgraaf. Schiedam De rook van een brand aan de Schiekade heeft gisteren het vliegverkeer van en naar Zestienhoven gehinderd. De sterke rookontwikkeling was afkomstig van een stapel auto banden die in brand waren ge stoken. De verkeerstoren van de luchthaven klaagde daar te lefonisch over bij de Schiedam- se politie, die op haar beurt weer de brandweer waarschuw de. De daders van de brand stichting zijn bij de politie niet bekend. later stond het hele (schamele) huisraad in het huis en liepen buurtbewoners in en uit met vegers en kwasten. Jan van der Eijk woont nog niet zo lang in Vlaardingen. Ruim een half jaar geleden keerde hij terug na drie jaar vrijwilligers werk in Ivoorkust Hij kwam --•niet alleen. Do vrijwilliger had in Afrika een jonge inlandse vrouw leren kennen, die twee kleine kinderen heeft Toen zijn contract met de Stichting Ne derlandse Vrijwilligers afliep besloot het gezin naar Neder land over te komen. Jan en rijn gezin kregen, na enkele weken bij zijn ouders in Zevenhuizen te hebben gelogeerd, uiteinde lijk onderdak bij vrienden in "Vlaardingen. Om precies te rijn: een zolderkamertje aan de Stationsstraat. Pogingen echter om een vergun ning voor een woning te krij- en andere belangstellenden ver zameld voor de te kraken wo ning. Eén van de buurtbewoon sters, mevrouw Cock van Dijk, deelde pamfletten uit waarop in het kort de problemen van het gezin Van der Eijk uit de doe ken werden gedaan. Even later arriveerde een oude bestelwagen met daarin het ge zin Van der Eijk. Verder be vond rich wat schamel huis raad in de bestelwagen. Via de achterkant van het hoekhuis wist Jan, geassisteerd door en kele JAC-tnedewerkers, het huis binnen te dringen. Vervol gens werden met een hamer en een schroevedraaier de pinnen uit de scharnieren van de voor deur geslagen en werd de deur er uitgetild. Direct daarna wer den de spulletjes naar binnen gedragen en begonnen buurtbe woners te helpen met schoon maken, omdat de vrouw van Jan daartoe niet meer in staat gen strandden steeds, omdat Jan van der Eijk geen economi- jonge gezin kreeg van de Gezin Van der Eijk in de nieuwe woning. sche binding met de stad heeft. Afgelopen zaterdag werden de problemen van Jan en rijn ge zin nog eens uitvoerig bespro ken in het televisieprogramma: „Boe bestaat het". De actie van het gezin Van der Eijk, dat spoedig zal uitbreiden, is niet helemaal onverwacht. Volgens één van de mensen van het JAC was er een ultimatum ge steld tot maandagmorgen buurtbewoners ook een grote bos bloemen aangeboden als welkomstgeschenk. Immers, rij zijn er mee gebaat dat alle hui zen in de Nieuwelaan bewoond blijven. „Hoe langer bewoond, hoe langer het duurt voor de gemeente gaat afbreken", zo was de reactie van één der bewoners. Of het gezin Van der Eijk in de woning mag blijven is vooralsnog de vraag. Schiedam Twee jongemannen, die door de politie zijn aange houden, hebben bekend vorige week bij een handelsonderne ming op de Bettoweg een aan tal verchroomde mengkranen te hebben gestolen. Mogelijk hebben de 22-jarige O, W. van S. en de 17-jarige P. N. van de M. nog meer inbraken op hun kerfstok. De mengkranen zijn. niet meer te achterhalen. Die zijn verkocht aan een markt koopman en aan een bezoeker van een café. De Schïedarase politie heeft bij Sandvik B.V. aan de 's-Grave- land se weg een auto teruggevon den, die vorige week in Maas sluis werd gestolen. Schiedam Tot groot ongenoe gen van de buurtbewoners wor den binnenkort in de Middel- hamissestraat de gietijzeren lantaarnpalen vervangen door nieuwe lichtmasten. De bijna veertig jaar oude palen moeten verdwijnen door de omschake ling van het lichtnet. Bovendien willen de Gemeentelijke Tech nische Bedrijven (GTB) de an tieke palen uit de Gorzen reser veren voor de binnenstad. De Gorzenaren willen de oude sfeervolle lantaarns houden. De moderne strakke masten van vier meter hoogte zien zij niet zitten. „Vlaggemasten met een lamp erop", noemt men ze in Schiedam-zuid. Door een speciale constructie ge ven deze lampen volgens de GTB met weinig energie toch veel licht. Iets dat volgens een woordvoerder van de dienst in deze tijd moet aanspreken. Bij het GTB-kantoor aan de Dwarsstraat zegt men dat de oude palen die nog dienst heb- een woordvoerder van de GTB, „die zijn echter veel duurder dan gewone masten, omdat de afwerking meer werk vereist. Misschien zijn ze wel zeven maal zo duur. In het oude stadscentrum moet wel een oud model worden geplaatst. Mo derne masten zouden daar in de historische omgeving teveel detoneren. Voor die oude palen is echter een apart lichtnetje. De oude palen uit de Gorzen bewaren we voor de binnen stad, want op de Lange Haven en de Korte Dam worden regel matig palen door het autover keer omvergereden. En om daar nou steeds de dure kunst hars palen voor te kopen...." De antieke lantaarnpalen ben gedaan in de tijd van de verdwijnen binnenkort Uit de gasverlichting nu te slecht zijn. MiddelhamiSSOStraat in Schiedam-Zuid. De gemeente Destijds zijn ze met veel kunst houdt ze achter de hand £*YH!£ïre«rk om£ebouwd VMr voor omvergereden palen het lïchtnet flan de Lange Haven en Kor.; „Het oude model wordt nog wel *e Haven, gemaakt Niet meer van gietij zer, maar van kunsthars", aldus Maasland De gemeenteraad zal zich vanavond half acht buigen over het plan van B en W 22 woningen aan het Nieuw Huis ter Lucht te laten renoveren. De totale kosten hiervan zijn begroot op bijna 896.000,-, wat neerkomt op meer dan 40.500 per woning. Inmiddels rijn twee proefwoningen opge knapt en ook is er overleg met alle bewoners geweest. De woningen krijgen een grondi ge opknapbeurt. Zo wordt de woonkamer uitgebroken, de keuken wordt gemoderniseerd en van de zdder zal een derde slaapkamer worden gemaakt Hiertoe zal op het dak een dak kapel worden geplaats. Verder worden de woningen voorzien van een centrale verwarmings installatie en een nieuwe dou che-cel. Ook krijgen de huizen nieuwe trappen en voordeuren. De renovatie heeft voor de bewo ners tot consequentie dat de huur met vijfentachtig gulden moet worden verhoogd, Maar ondanks dat zal de jaarlijkse exploitatie van deze woningen voor de Algemene Woonstich- tïng Maasland een tekort te zien geven, B en W stellen de raad voor de woningbouwvereniging een geldlening te verstrekken om dit tekort weg te werken. Verder krijgen de bewoners een bijdrage in de verhuis en herinrichtingskosten. kS&9 sroaMJf -"fi

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1