Nuijt: Vlaardingens laatste afslager Zaterdag STAAT DE VARA OPDEMAMT. ïaartesi van elzen Precies de formule die ik zocht" Full-time arts als tussenfase n A1 is hier schip geen meer we zijn en blijven een haringstad tifVada MOETGROOT BLIJVEN. Wethouder wil van voetwratten af ÜH GROENE Gereedschap gestolen Gasleiding springt door zwaar verkeer Mevrouw Van Erven verlaat de raad Apenplaneet SST, aan- y j.i,i.uJu»n.O- J.U ijJLUr X £UiVJX>XJlV J.ÖIU 3 Vlaardingen Aan de Westhavenkade is de kleinste (vis)veiling van Neder land gevestigd. Als het druk is dan „bevolken" vier tot zes vishandela ren, de reder, de controleur alsmede de afslager de veilingbanken. Maar het komt vaker voor dat de vishan delaren helemaal niet komen opda gen. De vreemde situatie doet zich afslager J. Nuijt. „Dan duurt de veiling circa vier minuten. Maar vandaag duurt die langer. Ik denk een kleine tien minuten. Sticks a Afslager Nuijt in actie bij de veiling klok. memm Deze keer wordt de veiling reeds om kwart over acht gehouden, In verband met de drukte doe je er normaal gesproken goed aan tijdig present te zijn. Tot onze verbazing is het grote hek om acht uur nog hermetisch gesloten- Geen mens kan er in, wat overigens geen problemen oplevert, want in geen velden of wegen valt een vishandelaar, reder of afslager te bekennen. Precies vijf minuten voor de te verwachten veiling komt de be jaarde, maar nog zeer vitale heer Nuijt aanfietsen. Als een echte ouderwetse onderwijzer haalt hij een grote loper uit zijn zak en opent daarmee het zwa re, zwarte hek. Alsof hij gedachten kan raden zegt 'ie prompt: „Zo, over drie minuten kunnen we beginnen-" En, plaatsnemend in zijn bank, vlak naast de veilingklok: „Nog even, dan komt de reder en dan starten wij." Maar waar zijn de vishandelaren, vraag je je dan wat verbijsterd af. „Ik hoop dat ze komen, anders doen we het zonder hen. Ik verwacht echter dat er drie zullen komen. Ja, ja, het wordt wel druk van- Haringstad Op ons niet begrijpend, wellicht schaapachtig kijken, verklaart de grijze afslager nader: „De meeste handelaren komen hier - niet meer, die gaan naar de .grote veilingen in Schevenin- gen, IJmuiden of Katwijk. Nog een paar afnemers komen naar 1 deze veiling, gewoon uit sympa- thie of nostalgie jegens Vlaar dingen. Wij zijn en blijven ha ringstad, ook al is hier geen boot meer te zien. Maar ja, als die reder (W. Kwakkelstein, red.) hier niet meer komt, dan kan ik wel opdoeken met m'n veiling. Immers, dan is er geen aanvoer meer". Vlak voor de heer Nuijt de wijzer van de klok laat draaien stap pen drie potentiële afnemers binnen. De veiling kan begin nen, „Houd de prijzen een beetje schappelijk", zo zegt er een te gen de achter in het lokaaltje zittende reder Kwakkelstein. Deze lacht eens een beetje en zegt, al bijvoorbaat veront schuldigend: „Er is niet veel aanbod en ik zit er zelf zo om verlegen." Antwoord van ko per: „Nou dan weet ik al hoe laat het is." Helaas voor de vishandelaren: de reder gunde slechts een partij tje. Verder drukte hij de stop- knop in op een dermate hoge prijs dat niet een van de kopers er aan te pas kwam. Op enkele kantjes na gingen alle vijf par tijtjes Noordzee en de zeven partijtjes Westkust, al dan niet voorzien met „schrap", terug naar de rederij. Dat. „terug naar de rederij" moet men ech ter niet te letterlijk opvatten, want in het veilinglokaal is geen haring of kantje te beken nen. Alles blijft bij de reder liggen en uit praktische overwe gingen wordt de vis reeds ver werkt of verpakt Dat proces kan men niet stopzetten. En de heer Nuijt merkt vakbekwaam op: „Ach, die veiling duurt per slot van rekening ook maar vijf minuten". Laat het veilinggebeuren in Vlaardingen bij wijze van spre ken ten dode zijn opgeschreven, het lokaal zal echter altijd blij ven. Het is namelijk een onder deel van het bekende Visserij museum. Maar het is beslist niet juist als men denkt dat het Vlaardmgse veilinggebeuren onderdeel is van een folkloris tisch evenement dat uitgaat van het museum. Vis veilen is ver plicht en zo lang het nog kan wordt ook in Vlaardingen ge veild. Afslager Nuijt zit zijn hele leven al in de „haring". Reeds op twaalfjarige leeftijd fin 1912) moest hij mee helpen de kost te verdienen. Voor 1,75 in de week werkte hij van 's morgens zes tot 's avonds zeven uur; 's zaterdags van zes tot vier uur. „Ik was dan zo moe", zo zegt hij ons, „dat ik na het werken van moeheid mijn bed in rolde. Vergoelijkend voegt hij daar aan toe: „Maar, ik was niet de enige hoor". Na zijn scholing tot vakkundig kuiper bij een stoomkuiperij trad de heer Nuijt in dienst bij de firma Verboom, in. die tijd een begrip op het gebied van de haringtonnen en kantjes. De oudere Vlaardingers zullen die naam zeker nog goed kennen. Nuijt was niet de man om snel van baan te veranderen. Dat duurde 36 jaar. In 1947 werd hij benoemd tot officieel rijksha- ringcontroleur. Tot aan zijn pensionering heeft hij er op toegezien dat de internationale roem van de Nederlandse ha ring niet geschaad zou worden. Verder moest hij eventueel door gedraaide haring taxeren op gewicht en kwaliteit alvo rens deze kon worden doorver kocht aan de vismeelfabnkan- ten. Nuijt vindt het maar een trieste zaak dat dit praktisch niet meer voorkomt. „Niet uit financieel oogpunt", zo ver- door Jaap Hazejager klaart hij, „maar omdat de zee aardig leeggevist is. Moet je zien met welk materiaal de gro te, internationaal opererende organisaties te keer gaan. Die vissen de zee leeg, ontzien el kaar niet, en maken de markt kapot voor de kleinere Neder landse visser-reder. Daar pluk ken we nu de wrange vruchten van." Een voor de hand liggende waag aan haringsdeskundige Nuijt „Hoe is het gesteld met de kwa liteit van de vis in het algemeen en de hanng in het bijzonder"? Nuijt is ook daarin erg concreet en zeker niet nostalgisch. „Nou' denk je natuurlijk dat ik zeggen dat het vroeger allemaal veel beter was, hè", zo zegt hij lachend, „Maar dat is echt met het geval. Vandaag de dag eet men betere kwaliteit en bovenal gezond. De produktiemethoden zijn zo verbeterd, daar kon men vroeger met tegen op. Denk alleen maar eens aan de diep vries. Vandaag de dag koopt een hanngboer een emmertje van vijftig stuks groene haring, het hele jaar door. Dat kan, omdat die hanng na de vangst diepgevroren wordt. Dat ging vroeger niet". „Na augustus was het afgelopen met de „groene". Dan moest er zo veel zout in de kantjes wor den gedaan (een ton op de vijf kantjes) dat de haring m een later stadium vlak voor de con sumptie moest worden terugge weest En dat gaat ten koste van de kwaliteit". Hoe lang de heer Nuijt zijn werk als afslager blijft doen, overi gens uit liefhebberij, daar kan hij geen antwoord op geven. „Ik hoop nog enige tijd. Zo lang Kwakkeistein hier komt veilen, ^krijgt de Vereniging ter Bevor dering van de Haringhandel een dubbeltje per kantje. Daar uit wordt de huur van het lo kaal betaalt en ook ik krijg wat Zo lang dit door gaat kan ik blijven veilen. Schiedam Het enige wat er kan worden gedaan om voetwratten minder te laten voorkomen, is het geven van voorlich ting over deze besmette lijke, steeds terugkeren de kwaal. Meer kan niet worden gedaan. Dit is de mening van wethou der voor sociale zaken en volksgezondheid, Eef Collé. Voetwratten blijven een pro bleem. Hoe dat probleem valt op te lossen weet men nog niet, het is nog niet eens bekend wat de oorzaak van de kwaal is. Wel weet men dat voetwratten be smettelijk zijn. En daarom moet men maatregelen nemen voordat er een mogelijke „wrat ten-uitbarsting zich voordoet. De commissie van sociale zaken en volksgezondheid stelde dit woensdagavond aan de orde- Rein van Raalte <CDA) pleitte ervoor dat het de schooljeugd verplicht moest worden gesteld om sportschoenen te dragen tij dens de gymnastiekles. Hij zei dat dit het probleem zou oplos sen. Onderwijsconsulent Lex Igges ging hier echter tegen in. „We moeten met aan de werke lijkheid voorbijgaan, je kan de ouders niet zomaar verplichten om schoenen voor hun kinde ren te kopen. Eerst moet er overleg worden gepleegd met het onderwijzend personeel, al vorens maatregelen te nemen". E. H. E. Wolfs, directeur van GG en GD stelde dat het probleem niet zou worden opgelost door een „gymschoenenverplich- ting". Hij zei: „In zwembaden kan je ook voetwratten krij gen". Schiedam Uit In een keet van da dienst gemeentewerken aan de Singel is deze week voor 350 gulden aan gereedschap gesto len. De nog onbekende daders kwa men de keet via een bovenlicht binnen. Zij gingen vervolgens aan de haal met een elektro motor, een passerdoos en tien trekpennen. Maassluis „Het aanstellen van een full-time ge meente-arts zien wij slechts als een, helaas broodno dige, tussenfase. In de arbeidsovereenkomst, die te zijner tijd voor zo'n gemeente-arts wordt opge maakt, zal zijn overgang naar een ander dienstver band, een regionaal orgaan of Rijnmond in de, hopelijk nabije, toekomst dan ook zeker worden geregeld". Dit zei deze week mevrouw G. van Eck-Grootveld, wethouder van sociale zaken en volksgezondheid in Maassluis. Het aanstellen van een gemeente arts in volledige dienst is om twee redenen noodzakelijk ge worden. In de eerste plaats is er de uitbreiding van de taken op het gebied van de volksge zondheid in het algemeen. Ten tweede moet rekening worden gehouden met de groei van Maassluis en daarmee de groei van het gemeentepersoneel. De nieuwe gemeente-arts zal moe ten worden aangetrokken. De huisarts die tot op heden op parttime basis als gemeente arts optrad, wil namelijk niet volledig in dienst van Maassluis treden. Mevrouw Van Eek zei verder nog dat het gemeentebestuur nog steeds een fervent voorstander van schaalvergroting is en zeer positief staat tegenover een re gionale gezondheidsdienst Een regionale dienst is in het belang van de volksgezondheid, meent het college. Maassluis zal een regeling waarin bestuurlijke en financiële verantwoordelijkheid evenredig zal worden gedragen, dan ook van harte steunen. „Of een dergelijke regeling nu moet gelden voor de gehele Rijn mond, dan wel alleen voor de Waterwegsteden Schiedam, Vlaardingen en Maassluis, dat maakt voor ons niet uit", aldus mevrouw Van Eek. Vlaardingen heeft enige tijd gele den laten weten op het tot standkomen van een Rijnmond gezondheidsdienst te willen wachten. Die werd destijds spoedig verwacht Een in 1974 in het leven geroepen werk-' groep pleitte na een onderzoek voor één. gezondheidsdienst in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Schiedam Zwaar ver keer, dat sinds enkele maanden in Kethel wordt omgeleid over de Schiedamseweg omdat bp de Zwaluwlaan aan een nieuw wegdek wordt gewerkt, is de oorzaak ervan dat een gasleiding is gespron gen. De buis ligt onder de bestrating van de Schiedamseweg, Een po litieman uit Kethel rook een luchtje en waarschuwde onmid dellijk de gemeentelijke techni sche bedrijven, die inmiddels de door de druk bezweken lei ding hebben gerepareerd. Ook een vrachtautochauffeur, die de route wijziging had gené geerd, kreeg moeilijkheden toen hij zijn truck in het zand bij de Schiedamseweg reed. De auto, beladen met tien ton glu cose, zakte met de wielen in het zand en kon niet verder. Met behulp van eigen materiaal kon de chauffeur zijn vrachtwagen los krijgen. Maasland Daar het WD-raad- slïd mevrouw G, E. van Ervan- Mostert gaat verhuizen naar _een andere gemeente heeft zij per l januari haar raadslid- roaat5chap opgezegd. Mevrouw v_an Erven zit sinds de verkie zingen van 1974 in de raad. Schiedam Charlton Heston en Roddy McDowall zijn de hoof drolspelers in De Apenplaneet, film van Franklin J. ^haffner die zaterdagavond wordt gedraaid in sociëteit De tempel aan de Overschiese- - Xaat Toegangsprijs is een 'rijksdaalder, de film handelt over ruimtereizigers die na lan ge omwegen terugkomen op aarde, welke planeet dan wordt geregeerd door apen. Zaterdag staat de VARA op de markt in Vlaardingen. Met Joop Daalmeyer en Jan de Graaf van Achter 't Nieuws en VAR A's welbespraakte Adrï van Oorschot als standwerkers. Zij willen u graag vertellen, waarom de VARA groot moet blijven. Kom eens kijken,kom eens praten zaterdag. Krijgt u in elk geval een mooie rode roos kado. Waddinxveen/Schiedam „Eigenlijk was ik van plan naar m'n tante m Brazilië te gaan. Ze heeft daar een paar bungalows en een restaurant. Dat leek me wel wat. Maar toen kwam ik in contact met Heineken-Coebergh, Die hebben mij attent gemaakt op de Gouwe Dis. Eerst overlegd natuur lijk. Ook met mezelf (gTinnekend)". Kortom: geen Braziliaans avontuur voor Maarten van Velzen (24), telg uit een bekend Schiedams geslacht, zoon van een advocaat. „Twee aanbiedingen kreeg ik dus. Kort na elkaar. Brazilië zag ik ook wel zitten, maar de Gouwe Dis. Een buitenkansje". Maarten van Velzen stapte er enige tijd geleden in. Kleiner dan de Dis. Ik kan de tijd meer gaan verdelen tussen werk en gezin", zegt Chns Keij, die toch met weemoed afscheid zal nemen. „Je hebt de zaak opgebouwd. Van be gin af aan alles meegemaakt. Het is een hele beslissing ge weest", geeft hij toe. Het restaurant de Gouwe Dis aan de Zuidkade in Waddinx- veen. Uniek gelegen aan de oevers van de Gouwe. Een woonhuis (meer dan honderd jaar oud) verbouwd ,tot een eetgelegenheid, die zijn weer ga m de omtrek niet kent zeggen insiders. Niet alleen omdat het enkele regels heeft in de Michelingids, de Avenue er een uitgebreid artikel aan heeft gewijd of een hoogge plaatst persoon aldaar een toumedos naar binnen heeft gewerkt. Ook de mond-op- mondreclame heeft zijn uit werking niet gemist. Nog geen vier jaar geleden was het Gouwenaar Cliris Keij, die het woonhuis ingrij pend liet verbouwen tot een bistro, een bar en een restau rant De Gouwe Dis verrees in het centrum van Waddinx- veen. Een uiterst succesvolle periode begon. Duurt nog voort. En toch besluit Chns Keij enkele maanden geleden om het horecabedrijf aan de kant te zetten. Waarom? „Het is een uiterst intensieve bezigheid. Je hebt niet veel tijd om andere din gen te doen. Bovendien heb ik nog een zaak in Gouda de Mallemolen aan de Oosthaven. Gouwenaar Schiedam mer Maar Velzen Gouwe Dis. Emotioneel „Je gaat het toch m de emotio nele sfeer trekken, of je wilt of niet. Het is onder jouw lei ding gewoon een topbedrijf geworden. Ik heb honderden knipsels uit kranten en tijd schriften. Geen één negatief. Dat doet je toch we! wat. Daar om ben ik erg blij dat er een goeie vent m mijn plaats komt". Chns Keij trekt zich (officieel) op 4 oktober uit de zaak terug. Die goeie vent. Maarten van Velzen („een flexibel man", oordeelt Keij) woont nu nog veertig kilometer van de Gou we Dis aan de Warande in Schiedam. Verhuist uiteraard zo snel mogelijk naar het woongedeelte boven het res taurant Zijn verre tante al weer vergetend: „Ik ben nog niet getrouwd. Kan me er dus m m'n eentje op storten", In Duitsland heeft Maarten eerst de Hotelvakschool doorlopen. „Twee jaar. In Nederland is het drie jaar, vandaar". Stage gelopen bij een wijnhandel. „In cle kelders leuk". Op Tene- nfe in een viersterrenhotel ge zeten. Daar kon hij met boek houdmachines werken, want kleine gelegenheden hebben die niet", „Je verdiende niet veel in Spanje. En wat je kreeg moest je gelijk opmaken. Geen pese ta mocht je bij wijze van spre ken meenemen. Heb ik cursus sen van gevolgd. Spaans uite raard". Terug in Holland. Naar Le Coq d'Or, een overbe kende Rotterdamse gelegen heid. Legt uit dat het daar met veel zaaks was. Hij trekt een vies gezicht. Ilosman Schiedammer Maarten: „Ik ben daar vijf maanden assis tent-bedrijfsleider geweest Maar wilde dus al snel voor mezelf beginnen". Hij' keek uit naar een goede gelegenheid De naam Hesman valt. Eige naar van éen van de bekend ste bistro's gevestigd op het oudste plekje van Schiedam: de Dam Plannetjes voor de bouw van een verdieping bo- door Martin de Bruin ven het huidige restaurant, waar Maarten de scepter zou gaan zwaaien. Toen het aanbod van de Gou we Dis in Waddinxveen. Hij eerlijk: „Ik had er uiteraard wel eens van gehoord. Maar ik had er nog nooit gegeten (ver ontschuldigende houding). Maar toen ik de eerste keer hier kwam. Precies de formule die ik zocht. Een gezellige bi stro, met een barretje en een restaurant. Ik zag het gelijk helemaal zitten". Een moeilijkheid bracht do stille «raad (géén rec(,ptK Seen heropeningen, voorlopig Opgeverfde voet verder) mei «h mee De Gouwe Dls zal plotseling zonder kok. Niet omdat Chris Keij wegging haald?nE' h,Shmme Maarten haalde echter op zijn beurt ergens een kok weg. Precies, l'Jk. tajta", v"', 'k m' 'auk baantje wist. Geen probleem dus" SS,," met hot. personeel in Waddinxveen: hij is al hele- maal geaccepteerd. Dei-li» O „Ik heb altijd gedacht: je bent nog jong, accepteren ze je als sledt-n^f1106 Pcrsonee!- dut^Snhl,cr-rondded<!rti<:. dusEn, uit de mond van de saxenman sprekend: Het chef-koks of dergelijke flinc hes hier. We zijn allermalle- woon gastheren".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3