„Het meeste geld kwam via de coilectezak '.ts Brok nostalgie in Oude Haven INSPRAAK V.O.P. mmÊWWi Laveloos op straat Met liefde naar Rusland -Advies flnor-vraagstuk Postzegel veiling Bouwkosten Sionkerk: 2,5 miljoen Soete bollen „Prinsjesdag" in Maasland Huisvrouwen met nieuw programma Aantal mwoners Viaardingen Ovatie WOON-WERK- WINKELGEBIED HOLY-NOORD smÊÊ» Inbrekers maken duizenden buit Creativiteit ■nïé JtSiê ..il" DINSDAG 14 SEPTEMBER 1976 door Jaap Haaejager Viaardingen Ds. D, KieWiJk, predikant van de Gereformeerde Gemeente te Viaardingen is trots. Niet op zichzelf, maar op zijn gemeente, waarvan hij sinds vorige week zaterdag alweer drie jaar „herder en leraar" is. Over ruim een week, om precies te zijn op donderdagavond 23 september om 19.30 uur wordt de nieuwe Sionkerk tijdens een bijzondere kerkdienst in gebruik genomen. „En het zijn juist die gemeenteleden die dat financieel voor eikaar hebben gebracht", zo zegt de dominee. Zo vlak voor die opening heeft hij het verschrikkelijk druk Behal ve dat hij predikant is, is ds. Viaardingen -- Twee inwoners van Viaardingen zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag letterlijk van de straat opge raapt door politiemannen. Het duo had zich volgens de politie zo te goed gedaan aan alcoholi sche dranken, dat zij op de rijbaan van het Veerplein wa ren gevallen, niet meer konden opstaan en zelfs tegen de agen ten hun namen niet meer kon den zeggen. Ter ontnuchtering zijn zij een nachtje onderge bracht op het politiebureau. De ochtend daarna zijn de twee, P. A. D. (33) en P. M. W. (27) verbalis eerd. Viaardingen De Nederlands Christelijke Vrouwenbond, af deling Vlaardingen-zuid, verga dert dinsdag om acht uur in de Maranathakerk. Op deze avond zal de film Met liefde naar Rus land vertoond worden. De film is gemaakt door het zen dingsgenootschap Vervolg Christendom. Een medewerker van het genootschap zal een korte inleiding houden en vra- - gen beantwoorden. Schiedam De commissie voor sociale zaken en volksgezond heid gaat advies vragen over het fluor-vraagstuk aan de Ver eniging van Sociale Tandheel kunde. Dit in verband met het dicht draaien van de fluorkraan op korte termijn. De Schiedamse commissie wil wanneer de fluo ridering stopt een vervangend middel. De heer E. H. E. Wolfs, directeur van de GG en GD, onderstreepte tijdens de verga dering, dat het hier niet gaat om een vervanging van fluor, want zo betoogde hij: „Fluor kan niet worden vervangen. Nu er geen fluor meer in het wate- rjcomt te zitten, moet alleen de wijze van toediening verande ren. Hiervoor zijn drie metho- /des: Ten eerste het tandenpcet- sen met „fluoride'-pasta; ten tweede het volgen van aanvul- - lende diëten en ten slotte het toedienen van fluor in tabletten en het mondspoelen met fluor". Voorzitter Eef Collé zei dat er echter nog geen concrete plan nen waren over het benaderen van het fluorprobleem. „We moeten in ieder geval gebruik maken van de mogelijkheid om advies te vragen", zo was zijn mening. CPA-er R. van Kaalte monde zich verheugd over dit initiatief. Het nieuwe kerkgebouw staat op de plaats van het oude. Ruim tweeëneenhalf jaar geleden het was februari 1974 gingen tijdens een kerkeraadsvergade- rtng de eerste stemmen op het kerkgebouw te slopen. Ten eer ste was het te klein geworden en ten tweede was het ook slecht; het gebouw was niet an derheid. „Gezien de voorva ren dheid waarmee alles tot stand is gekomen", zo vervolgt ds. Rietdijk, „kan je wel nagaan dat er vlot vergaderd en, in een later stadium, onderhandeld is. Maar bouwen op dezelfde plaats betekende dat wij zonder gebouw kwamen te zitten. Ge lukkig vonden wij onderdak in de Gereformeerde Pniëlkerk, zodat de kerkgang normaal doorgang kon vinden. Zelfs de door-de-weekse activiteiten zoals eatechisa'ies en ander jeugdwerk konden normaal worden gehouden. De mensen van de Pniëlkerk weten het heus wel, hoor, maar ik maak nog graag van de gelegenheid gebruik hen nog eens in het openbaar te bedanken voor de geweldige gastvrijheid van de afgelopen anderhalf jaar". Het is jxappant", Hel fraaie kerkgebouw met een __.n. - hoogste punt van 20 meter is ontworpen door de architecten G. Ggluk en J. G. Treurniet van het Vlaardingse architectenbu reau G. Geluk bv. Hoofdaanne mer was A. van de Lugt, even eens uit Viaardingen. Het fraaie betonraam is ontworpen door mevrouw E. van Eersel-West- iand uit Goes, terwijl het ont werp van het houtsnijwerk van de kansel en het doopvont van de hand van E. Meek uit Apel doorn is. Het snijwerk zelf is uitgevoerd door Th. den Hol lander, eveneens uit Apeldoorn. Ds. D. Rietdijk: trots op de gemeenteleden. Rietdijk ook voorzitter van de bouwcommissie. Een en ander betekent het bijeenroepen en leiden van talloze bouwtechni sche en financiële vergaderin gen. En zoals dat met verenigin gen, organisaties en ook Ker ken gebruikelijk is: over een beslissing moet eerst worden vergaderd. Ook nu weer heeft hij weinig tijd, maar ondanks dat, is hij graag bereid iets te vertellen over zijn gemeente en over de bouw van de kerk in het bijzonder. Eén van de fijnste dingen die hem als voorzitter van de bouwcommissie zijn opgevallen is de goedgeefsheid van de ge meenteleden, zo vertelt hij enthousiast. .Doorgaans moeten voor de bouw van clubhuizen, vereni gingsgebouwen en ook kerken vele bazars, kledingbeurzen of feestavonden worden gehouden om geld bij elkaar te krijgen. Welnu, dat was er bij ons op den duur niet meer bij. Natuur lijk, we hebben twee verkopin gen gehad en er is een actie „Brons voor brons" geweest (stuivers en centen voor deluid- klok, red.), maar het meeste geld kwam toch binnen via de coilectezak en via de vrijwillige bijdragen. Mag ik dan een bee- Een blik in de fraaie kertaaal. te trots zijn op zoveel financieel TNTFRÏFrTT? medeleven vande kerkgangers? i. AjIAIXjUII Wie is er in staat vandaag de De kerk biedt plaats aan 1050 j 2,5 miljoen op tafel te leg gen? Eerlijk gezegd ben ik er wel een beetje van overtuigd, dat heel wat van mijn collega's, hervormden of gereformeer den, likkebaardend naar onze activiteiten omzien". kerkgangers, te weten 750 bene den en 300 op de galerij. Mocht tamelijk grote vergaderzalen, die overigens ook gebruikt zul len worden door de jeugdver enigingen. nenmuren. zijn opgetrokken uit fraai, gebroken kalkzandsteen; twee Ideinere muren zijn van rode baksteen. Het kerkgebouw beschikt verder over een grote 0p dit moment zal men nog ge- een kerkdienst eens wat uitlo- -/ kerkeraadskamer, een ruime noegen moeten nemen met een pen dan behoeven de bezoekers ontvangsthal, die ook gebruikt harmonium maar in februari, hier van geen pijnlijk zitvlak te gaat worden voor recepties en wanneer het ergste vocht uit de krijgen, want de klapbanken ontvangsten en een keuken, muren is, zal worden begonnen zijn gestoffeerd. De grote bin- Ook boven bevinden zich twee met de bouw van een Leeflan- gorgel dat 28 registers krijgt. Tot slot laten wij nog even do minee Rietdijk aan het woord. Hij besluit met: „De kerk heet niet voor niets Sionkerk, omdat het hier gaat om een hechte gemeente. Mijn thema tijdens de overdrachtsdienst luidt dan ook met voor niets: De vastheid van Sion, Psalm 2 vers 6". Viaardingen De jeugd in de leeftijd van vijf tot elf jaar kan morgenmiddag :n de Stadsgehoorzaal volop genieten van de avonturen van de beroemde bollen- bakker van hel Zuiderland en zijn knechtje Louw De ze koekenbakkers worden door de pinnige bakkers vrouw gedwongen alsmaar bollen en nog eens bollen te bakken Als de strenge koning van het Noorder- land bolletjes wü komen eten ontstaan er grote moeilijkheden. Het spannende toneelstuk In de Soete Suikerbol wordt ten tonele gevoerd door de groep Marmoezet. De voorstelling begint om twee uur. De toegangsprijs bedraagt 2,50. De kassa is open van tien uur *s mor gens tot aan de aanvang van de voorstelling. De mogelijkheid bestaai om voor 12,50 een kaart te kopen voor in totaal zes voorstellingen die dit sei zoen voor de jeugd worden gegeven Maasland De afdeling Maas land van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen begint het nieuwe seizoen met een le zing over het Prinsjesdag-ge beuren. De heer J. Hoek komt vanavond naar Het Trefpunt om aan de hand van dia's de leden een blik achter de parle mentaire schermen te gunnen De bijeenkomst begint om 1945 uur Hoek van Holland De Neder landse Vereniging van Huis vrouwen biedt tijdens de win termaanden weer een uitge breid en afwisselend program ma. De eerste bijeenkomst vindt morgen plaats in De Hoekstee en daarin wordt een voorbespreking gehouden over allerlei zaken. Ook met-leden zijn hier 's morgens om half tien van harte welkom. De belangrijke punten voor het wm terprogramma worden op 29 september besproken, en op 11 oktober komt de jaarlijkse modeshow aan de orde. ^uiiiiiiiNimiiiimiimiiiiimiimiiiiiiuiiiinfiifiiHiiiiiiiuifmriJiiuiimiimiiiiiiiiuiuiiuiimtfmiixiiiiiiHHUiiiiiiuriiuiiiiJiiiiiiiiiiivifiiJimiiiiiiiimiiuiHiiiiiiiEmiiniiiniiiiiMiiiiiJiimiiiiiiiriiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiriiiiriu Viaardingen Ook in de maand augustus is de bevolking van Viaardingen weer in aantal toe genomen. Het aantal inwoners bedroeg op 31 augustus 78.897. Het aantal vertrokken gezinnen hield het aantal nieuwe gezin nen redelijk ui evenwicht, 66 tegenover 67. De nieuwe gezin nen bestonden gezamenlijk uit 374 personen, terwijl het aantal vertrekkers slechts 333 was. In de maand augustus was het geboorte-overschot 44. Er wa ren namelijk 39 sterfgevallen en 83 geboortes. De ambtenaar van de burgerlijke stand vol trok in deze maand 63 huwelij ken. Veertien paren lieten zich scheiden. Viaardingen De Filatelisten Vereniging Viaardingen en Om streken houdt vanavond in ge bouw De Triangel een grote postzegelveiling. Er zullen meer dan 1C0 kavels van Nederland, Overzeese Gebiedsdelen en bui tenlandse series worden ge veild. De toegang tot de zaal, die om 19.30 uur open gaat, is vrij. Elke theatergroep of artiest is m zijn sas met een uitbundige ovatie na het optreden. De or ganisator is dan trots en het publiek klapt graag de handen stuk, tevreden met zo'n fijne voorstelling. Toch moeten we niet overdrijven. Het applaus voor de Hoofdstad Operette, vrijdagavond m Schiedams Passage Theater, duurde niet 8 minuten, zoals vrij per onge luk schreven, maar 58 secon den. Zó lang is dat nou ook Vwr niet, Een ovatie van bijna sen uur was echter een wereld record geweest. Viaardingen Binnenkort zal de Oude Haven van Viaar dingen worden verrijkt met een brok nostalgie. Sinds 1 september ligt in de buiten haven aan de Oosthavenka- de het stalen motorschip Geesje van Urk te wachten om verhaald te kunnen wor den naar de Oude Haven. Daar zal zij een eervolle lig plaats krijgen nabij het Vis- serijmuseum. Echte Vktar- dingers die het schip reeds hebben gezien, zuilen in het motorschip de fraaie lijnen van een logger hebben her kend. Een juiste conclusie, want van oorsprong is dit schip een echte stalen zeil- logger, die na vele omzwer vingen weer terug is in zijn geboortestad, waar de zestig jaar oude logger voorlopig zal blijven liggen. Met behulp van het Visserij museum gaat eigenaar/- schipper, Gert Loomeijer, de Geesje van Urk weer in haar oorspronkelijke staat terug brengen. Over dit nobele streven moet zeker niet te licht worden gedacht, want de logger werd in 1933 ver bouwd tot coaster. Aan de hand van tekeningen en al lerlei gegevens over de oor spronkelijke inrichting en tuigage kan de logger geluk kig weer in oude staat terug gebracht worden. VERLEDEN Nu iets over het rijke verleden van het schip: Óp 4 januari 1916 liep het te water op de bekende Vlaardingse werf 's Lands Welvaren (Figee) als IJM 287 Pallas. Eigenaar was de N.V. Exploitatie Maatschappij Nereus te IJ- muiden. In 1919 ging de log ger over in handen van de Algemeene Visscherij Maat schappij en een jaar later naar de V.EM. Deze ver kocht in 1929 een aantal van haar zeilloggers naar Zwe den, waaronder ook de Pal- las. Omstreeks 1933 werd de „Aa- ge" zo heette het schip toen te Rönne opgelegd door eigenaar Pedersen. In 1975 vond Gert Loomeijer daar de logger. Hij bracht het schip over naar Gronin gen en restaureerde daar al vast de romp en gaf zijn schip de naam Geesje van Urk. De IJM 287 Pallas in volle glorie. .T,;iiiiiiiiii!niii:uiuiiHiiiiiiu:ii!iii!U!i!i!iiinEiiiit:iiitiiujii!n[iiiiiii)i]iiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiii!iiimmiini ADVERTENTIE INFORMATIE OVER HET NIEUW TE ONTWIKKELEN CENTRUM in 't PRAATHUIS" achter „DE LOPER" OPENINGSTIJDEN: woensdag 19-21 uur donderdag 9.30-21.30 uur vrijdag 9.30-12.30 uur. Viaardingen De komende maanden worden verschillende in spraakavonden gehouden over het conceptactieplan voor de Vet- tenoordsepolder. De eerste in de reeks is op 21 september, waar bet rehabilitatieplan Prins Hendrikstraat en Parallelweg ter discussie wordt gesteld. van der Velden en B. Goud- riaan toelichtingen geven. Voor de sloopgebieden is de in spraakavond gesteld op 30 sep tember. Voor het gebied waar B en W nog geen oordeel over hebben wordt op 7 oktober een inspraakavond gehouden. Tij dens de twee laatstgenoemde avonden geven de ambtenaren, die ook op de eerste discussie avond aanwezig zijn, toelichtin gen op de plannen. Aanwezig zijn onder anderen de heren A. de Jong, projectleider; K.H.M. Evenhuis van het Ge meentelijk Woningbureau en W. Terpstra van stadsontwikke ling. De inspraakavond voor de mid denstand is gepland op 28 sep tember. Sped aal voor deze avond is de heer J. Daamen, de rijksconsulent voor het midden- en kleinbedrijf uitgenodigd. Voorts zullen de wethouders U. Vlaardmge Het inbre kersgilde beeft weer een actief weekeinde achter de rug. Vrijdagnacht werd een pand van de Coop aan de Bxihtonlaan bezocht Een metalen kluis met daann enige duizenden guldens werd in zijn geheel meegeno men. Het zelfde lot on derging een rekenmachi ne van zo'n werhonderd gulden. De inbrekers richtten voor ongeveer honderd gulden schade in het pand aan. Donderdagnacht verschaf ten inbrekers zich toe gang tot een bij outerie- handel aan de Westha- venkade Het gehele pand werd doorzocht. Volgens de aangifte is een hoe veelheid sieraden en wat geld verdwenen. De juis te waarde van het ont vreemde is nog onbe kend Inbrekers waren er ook bij de Magnesiet- en Amaryl- fabnek aan de Koningin Wilhelminahaven. Ver schillende kantoorruim tes werden overhoop De D inbrekers hebben mets met zich mee genomen. Zij veroorzaakten wel een schade van 2550 gul den. Schade ondervond ook de eigenaar van een juwe liers winkel aan de Dirk de Derdelaan, Er is een straat tegel door de etala geruit gegooid, Enkele zilveren sieraden in die etalage zijn hierdoor be schadigd. De vernieler heeft niets uit de etalage gehaald. De Geesje van Urk in de Buitenhaven aan de Oosthavenkade. Viaardingen Onder auspiciën van het buurtcentrum „De Ha ven" za! een 12 ochtenden du rende cursus Creatieve Hand vaardigheid worden gehouden. Deze staat onder leiding van Veronique Hooijdonk. Aan dacht zal worden gegeven aan ond meer leer bewerking, ba- tikkt.,, papier maché, emaille ren en weven. De kosten van deze cursus, welke wordt ge houden in het buurtcentrum aan het Weeshuisplein, bedra gen 27,50. De aanvangsdatum is gesteld op 30 setpember of 1 oktober. JIOI»1

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3