SCHIEDAMSCHE COURANT Giftige gassen woningen in 3 Ik fleem de proef Frogramcollege niet handhaven De gasmaskers werden getest Schaefer; renovatie Indische Buurt vrij duur 't lr.£K- Dr. Moerman in VS onderscheiden OJC sport met jeugd werklozen KAI gaat over CAI adviseren Vrijdag 17 september 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD .101ste jaargang no. 25662 -s PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL «fefcb, Op plaats van de pijlen woedt nog steeds de brand in het Rijnmondflat Reactie CDA op PvdA - verklaring Schiedam Volgens het CDA is handhaven van het programmacollege van b en w onverant woord. In een uitgege ven fractieverklarmg pleiten de confessione len voor een afspiege lingscollege met vijf" wethouders, dat moet werken aan de hand van beleidsafspraken. Dat dat echter onhaalbaar is, concludeert het CDA uit het feit dat zowel PvdA als VVD geen opvolger willen voor ex- wethouder Hans van der Wilk (PPR). „Veranderingen zitten helaas niet erin, aangezien de PvdA het programcollege niet ter discussie schijnt te willen stellen, ondanks moeilijkhe den in het college en ondanks Schiphol De omstreden Vlzardingse arts dr. C. Moerman heeft in Los An- geles een onderscheiding gekregen van de Interna tional Association ot Can cer Victims (Internationale organisatie van kanker- slachtoffers), een prijs die -„volgens de arts zelf slechts r'zelden wordt uitgereikt Dr. Moerman was naar een congres van association uitgenodigd door Linus Paulingtweevoudig No- fee/prijswinnaar De onder scheiding werd dr. Moer man overhandigd door de Amerikaanse fïlmactrice GIria Swanson. afwijkende meningen van een aantal PvdA-Ierien," is de strekking van de CDA-verkla- ring, ondertekend door frac tieleidster Rietje Taverne. Evenals raadslid Van der Wilk en waarschijnlijk ook de PPR, die zich vanavond bes- raadt in gebouw Irene, vindt de CDA-fractie een- vijfde, wethouder noodzakelijk (die mening had de confessionele partij al voor de verkiezin gen), „Vier kunnen het vele werk niet verzetten. Er is toch al vertraging in punten als het verbeteren van wijkaccommo- daties, de bouw van een twee de zwembad in Groenoord, re constructie van de binnenstad en de relatie met bouwer Em- peo, en uitbreiding van de sporthal," aldus het CDA. Geen enkel excuus is mogelijk voor PvdA en CPN, als hun college faalt, komt in de ver klaring naar voren: de verant woording nemen die twee par tijen verder op zich maar mocht het mislukken, dan zou het gemeentelijk belang zijn opgeofferd aan partijpolitieke moeilijkheden. De christelijke coalitie heeft het moeilijk gevonden om de con flictsituatie binnen het college objectief te beoordelen, omdat officieel alleen verklaringen bestaan van Van der Wilk en de PvdA-fractie. Die laatste noemt het CDA summier. Wei valt daarin volgens deze partij op, dat de PvdA de hand ook in eigen boezem steekt wat betreft sfeerverslechtering en meningsverschillen over het beleid in het college. De confessionelen kunnen zich niet voorstellen dat burge meester Arie Lems daaraan medeschuldig is, maar zij con stateren in de verklaring wel dat ook hij collegelid èn Pv- dA'er is. Voorts wekt het ver bazing, dat de PvdA nog wel de samenwerking met de PPR wil voortzetten. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: flotterdamsch Nieuwsblad Naam Adres Woonpl Tel Deze bon naar Antwoordnummer 834Rotterdam. open envelop, zonder postzegel sturen Voor de evacuatie probeerden bewoners gisteravond in allerijl nog wat spulletjes uit hun huizen mee te Flatbewoners geëvacueerd Schiedam Een grote hoeveelheid gifti ge gassen teistert nog steeds 24 flatwo ningen in de Schiedamse wijk Groe noord. Ook vanavond en dit weekeinde zullen de bewoners waarschijnlijk nog niet in hun woningen aan het Sibelius- plein mogen overnachten. Vanmorgen zag het ernaar uit, dat dè* geeva- cueerde bewoners voornamelijk nog in Novotel- Schiedam zullen blijven. Eén en ander zal afhan gen van metingen, die de brandweer vanavond zal nemen. Daaruit moet blijken, hoeveel giftige gassen, met name koolmonoxyde, nog in de woningen van de Rijnmondflat zijn, sinds woensdagmiddag isolatiestof tussen de muren in brand raakte. Over de oorzaak en de scha de van de brand wil de brandweer zich nog niet uitlaten. Vrijwel zeker is echter, dat het vuur is ont staan bij het aanbrengen van een nieuwe folielaag op één van de galerijen. Een Duitse firma was daarmee in de zogenaam de Z-flat al een tijdje be zig, Waarschijnlijk is bij het sehoonbranaen een vlam door de uitzettings- voeg geschoten en die heeft de brandgevaarlijke isolatiestof tussen de mu ren doen branden. Hierbij komen nu allerlei gevaar lijke gassen vrij. Aanvankelijk heeft de brandweer ter plaatse ge probeerd de brand te blus sen. Na drie uur kwam men echter tot de conclu sie, dat er weinig aan te doen was. Daarom werd besloten eerst te bestude ren hoe ingegrepen moet worden. Daarvoor is in middels advies gevraagd aan het centrum voor brandbeveiliging van TNO in Delft. „De brand is moeilijk te lo kaliseren," vertelde ons VI aar dingen De Stichting Open Jongeren Centrum Vlaardingen heeft een aantal sportactiviteiten voor werklo ze jongeren georganiseerd. Vanaf maandag 20 september kan elke maandagmiddag ge volleybald worden in een sportzaal van de Lijnbaanhal len. Donderdagmiddagen zijn voor basketbal gereserveerd. De jeugdwerklozen kunnpn rich van vier tot zes uur met de bal amuseren. Het geheel staat onder leiding van de projectleider van het OJC. Aan de deelname zijn geen kosten verbonden. De projec ten zijn tot stand gekomen in samenwerking met de werk groep Sociaal Culturele Acti viteiten ten behoeve van Werklozen. Het OJC maakt van deze werkgroep deel uit vanmorgen hoofdbrand meester G. van Staaldui nen, „en de constructie van de bouw levert moei lijkheden op. Wij kunnen alleen bij het dak en de zijkanten komen en daar brandt het net niet De boel kan natuurlijk moei lijk worden afgebroken. Naar de ervaringen van donderdag te oordelen neemt het vuur twee a drie etages per dag. Zeker heid daarover bestaat ech ter absoluut niet. Het kan misschien nog een dag du ren, maar het kan net zo goed nog een week duren. Dat is v/el meer gebeurd." Alle woningen, die boven de hoofdingang van het twaalf etages, hoge ge bouw aan de zogenaamde dilatatievoeg grenzen, 12 vier- en vijfkamerflats en 12 tweekamerflats, moes ten gisteravond vóór zeven uur verlaten zijn. Gas en elektra moesten door mid del van de hoofdkraan en hoofdschakelkast afgeslo ten worden. Door de kla- praampjes aan de balkon zijde moesten de wonin gen nog worden geventi leerd. Overdag mag men alleen in de huizen komen om de planten water te geven en om bijvoorbeeld wat kleren te pakken. De bewoners werden bij kennissen en in hotels in Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam ondergebracht. Woensdagavond was dat al gebeurd voor de bewo ners, die op de achtste tot en met de twaalfde verdie ping langs de brandende voeg wonen. De geëvacueerde Schiedam mers draaien niet op voor de hotelkosten. Volgens Novotel zullen die worden betaald door Zomerhof- Muijs in Rotterdam, die het zeven jaar oude ge bouw voor het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in Heerlen beheert. Bouwkundig opzichter H. A. Steenkamer vertelde ons gisteravond echter, dat dit nog niet zeker is: „Dat is gewoon nog niet bekend. Misschien moet de verze kering van de Duitse fir ma, die met herstelwerk zaamheden bezig is, wel over de brug komen. Ze ker is alleen dat de huur ders niets hoeven te beta- len" M Schiedam „Schandalig: eigenlijk, dat zoiets kan gebeuren. ïk heb het toch al aan mijn hart Ik moet per sé naar Novotel, verder kan ik niet want ik hen slecht ter heen en dan zou ik een taxi moeten nemen. Maar dat kost geld". Mevrouw G. Magito windt zich op. Als tachtigjari ge is zij de oudste van de bewoners van de Rijnmonöflat, die gisteren evacueerden naar ho tels, familie of vrienden. Haar dochter Johanna (35) relativeert: „Ach, wij worden toch wel goed behandeld. Die mensen van Zomerhof-Muïjs kun nen ook niks eraan doen en tenslotte betalen zij de hotelkosten". Naar hotelruimte wordt naarstig gezocht. Bij Novotel rinkelt de telefoon. „Wij zitten vol", zegt de receptioniste. „Vannacht kwamen al zeven gezinnen, met boodschappentassen en andere handbagage, allemaal in vakantiestemming. Vanochtend kwa men er nog drie. In het weekeinde hebben wij wel weer plaats". Andere hotels in Rotterdam vooral hebben eveneens weinig plaats, vanwege het drukbezochte congres voor arbeids- en bedrijfsgeneeskunde, dat tot vandaag werd gehouden in gebouw De Doelen in Rotterdam. Uiteindelijk heeft echter iedereen een dak boven het hoofd. Miranda en Sandra, dc beide dochters van Henk en Henny Kramer, gingen vandaag niet naar school. „Geen tijd, en moeilijkheden genoeg", zegt Henk (30). „Mijn vrouw had thuis op het Sibeliusplein haar schoonheids-kapsalon en kan nu niet werken, en zelf heb ik ook een financiële strop door die toestand, want ik kan nu thuis geen telefoontjes ontvangen in verband met het popfestival, dat ik voor volgende week zaterdag in Vlaardingen heb georganiseerd". Bewoners mogen alleen nog hun huis in om kleren te pakken of om nog eventjes snel planten water te geven. Mevrouw M. J. A. Seesink rooft de ijskast leeg: „Anders bederft al dat eten". Zij brengt haar spullen naar buren, de familie J. Akkersdljk, aan de andere kant van de lift. Mevrouw Seesink weet zich geen raad: „Waar moet ik naar toe?" Dat weet op dat moment de heer F. Kemmer (3?) ook nog niet. Maar hij zegt: „Je kunt wel een hoop drukte maken, maar daarmee schiet je niks op- Wij klaren de boel maar een beetje provisorisch". In de keuken van Fred Dekker, leeftijd rond de veertig, staan Ingrid Pijnacker en Ciska Weekhout. Dekker heelt juist nog wat gegeten bij mevrouw Magito en ziet toe, hoe de twee meiskes gasmaskers omdoen. „Die hebben wij voor Sinterklaas gekregen", zeggen zij. „Nu kunnen wij ze mooi uitproberen". Vlaardingen „We moeten de ze zaken op het departement nog eens kritisch bezien". Staatssecretaris Jan Schaefer van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening zei dit gisteravond aan het slot van zijn werkbezoek dat hij don derdagmiddag aan Vlaardin gen heeft gebracht Zijn com mentaar betrof de binnenkort aan te vangen renovatie van de 146 William Pont-woningen in de Indische Buurt De prijs van een te renoveren woning gaat namelijk ƒ55.000 bedra gen en dat vindt de staatsse cretaris wel aan de hoge kant Dat de twee reeds gereedge komen woningen 30.000 duurder rijn geworden dan de bedoeling was, betitelde hij als „absurd". Overigens is zijn werkbezoek aan Vlaardingen een succes geworden met als hoogtepunt het uitreiken van de sleutel van de 20.000e na-oorlogse woning in Vlaardingen aan mevrouw H. J. Vroege-We- bers. Na de begroeting in het stadhuis en het houden van enkele toespraken ging het uitgebreide gezelschap te voet naar de woning van het echt paar Vroege. Het is er één van Staatssecretaris Schaefer overhandigt mevrouw H. J. Vroege-We- bers de sleutel van de 20.000e woning, die na de oorlog in Vlaardingen is gebouwd. een complex van 90, dat ge bouwd is tussen de Maassluis- sedijk en het West-Nieuwland, Een bijzonderheid van deze woningen is onder meer, dat de tuinen op het dak van de garage liggen. Voor het echtpaar Vroege werd 16 september een, zoals bur gemeester Kieboom dat ken schetste, „vervroegde 5 de- cember". Zowel van het ge meentebestuur, als van de bouwer (Aannemingsmaat- schappij Wilma), als van de woningbouwvereniging kreeg het cadeaus aangeboden: een ets van het gebied, zoals het vroeger was, de aanleg van de daktuin, de vloerbedekking en het behang op de muur. Voor het gemeentebestuur en in het bijzonder voor wethouder Goudriaan was het echter geenszins pakjesavond. Op zijn in de raadzaal gedane verzoek om in aanmerking te komen voor een extra bijdra ge (dus meer dan 80 procent) m de bouw. en renovatiekos- ten, kreeg hij van de staatsse cretaris nul op het rekest Schaefer: „U kunt het krijgen, hoor, als u ook de problemen uit de Amsterdamse, Haagse en Rotterdamse binnenstad cr bij neemt...". De wethouder was toch niet ontevreden over Schaefers toespraak. Hij vroeg namelijk ook extra steun voor die kleine woning bezitters, die in een huis wo nen dat moet worden afgebro ken, maar die in de loop der jaren voor soms vele duizen den guldens hebben ver bouwd. De staatssecretaris heeft in zijn rede geen ant woord gegeven op deze vraag. Voor Goudriaan betekende dit een klein beetje hoop, dat zijn verzoek met direct is af gewezen. Het werkbezoek werd besloten met een tocht langs enkele sanering»- en re- novatiegebieden. Maassluis Het Kabeltelevisie Advies Instituut KAI te Woer den heeft dc opdracht gekre gen om de mogelijkheden voor de realisatie van een Centrale Antenne Inrichting m Maassluis te onderzoeken. Ing. P. F. Jelgersma, directeur van het KAI, heeft na een vrijblijvend, oriënterend be zoek aan de Maassluise werk groep CAI deze opdracht aan vaard. Op de bijeenkomst waren te vens de leden aanwezig van de commissies Stadsontwik keling en financiën en econo mische aangelegenheden. De heer Jelgersma toonde zich bereid zowel vanuit technisch als commercieel oogpunt ad vies te geven over een CAI in Maassluis. Binnenkort wordt er al een begin gemaakt met het nemen van hoogtemetin gen per helikopter. Het onder zoek van het KAI is er vooral op gericht om na te gaan of er mogelijkheden zijn voor het ontvangen van de buiten landse televisiezenders. In, overleg met de werkgroep CAI zoekt men uit welk een-" traal antennesysteem voor Maassluis het meest geschikt is. Binnen twee maanden zal het college van b en w aan de hand van het advies een her nieuwd voorstel aan de raad aanbieden. De kosten van het inschakelen van het adviesbureau uit Woerden worden gedicht met het krediet dat de Maassluise gemeenteraad in '74 beschik baar stelde

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1