„Hereboer" op kinderboerderij èM - lü Geen zoethouder van werklozen 0^ VLAARDINGEN^#! G M van toon mozaïek- wand» en vloertegels WARMTEBRON VRIJDAG 1 OKTOBER 1976 Fokko Winterwerp eerste ambtenaar natuurzaken |9p Slliliif Jeugdwerkloosheidsproject: Hoedt u voor scharen slijpers Maasland aangesloten op brand weerregio Postzegels ruilen ZEER SPECIALE AANBIEDING: liliÉail 79, qukSi serme dijkman bv o zs 0 a: co 3 Eoó li< _i 5>l" KEUKENBtJFFET W. Boer en Zn. 259,- 359,- COR KUIT Vechters baas koelt woede af op auto Caravans van straat Ontnuchterend Zappa-film m De Tempel Manon Lith in de Noordmolen BriltiWlaardingen Fokko Winterwerp (30) gooit grote scheppen zand op een hoop. Hij .maakt cement en is druk bezig met het verbouwen van een deel van zijn oude molenaars- ^woning. Deze staat aan het Jloendiep en is verder omgeven door vruchtbomen, laag en "midden-hoog struikgewas, 'heesters, zonnebloemen en '....onkruid. En het gekke is dat dat onkruid eigenlijk niet is weg te denken uit de tuin. Kor tom, een stukje dorado zoals je dat veelal nog in de boeken tegenkomt „Welkom in het hoge noorden", -Mgt de met spierwit vlassig haar en roestbruine baard ge sierde Groninger. „Metselen is -natuurlijk wel wat anders dan ambtenaar natuurzaken zijn, maar ik doe het met plezier».." Dankzij de ruim een week gele iden gepubliceerde nota van aanbieding van B en W ontdek ten wij dat de gemeente Vlaar- "dingen op het punt stond een ambtenaar voor natuurzaken 'aan te trekken. Een ambtenaar, die zich bezig moet gaan hou den met het geven van voorlich ting over natuurzaken in de ruimste zin van het woord aan schoolkinderen, verenigingen en wijkbewoners. Afgelopen za terdag verzond Fokko zijn ak- koordbrief naar VI aar dingen en maandag stond de redactie op 2ijn stoep in Briltil, ergens tus sen Groningen en Leeuwarden. Eigenlijk heeft het een haar ge scheeld of Fokko was ambte naar geworden in Delft of Rot terdam, want ook met die ge- meenten was hij in bespreking. GOEDE KEUS en didactisch geschoold. En dat is voor zijn werk hier in Vlaar- dingen natuurlijk een groot winstpunt. door Jaap Haze jager Waaron dan Vlaar dingen, traag je je af. „Omdat", zo zegt hij spontaan, „omdat het contact tussen de hogere ambtenaren in Vlaardingen en mij direct al veel beter lag; het klikte, en dat voel je. Zonder uit de school te klappen kan ik zeggen dat het fijne onderhandelingen zijn ge weest." Zonder te overdrijven kan wor den gesteld dat Vlaardingen een in alle opzichten bekwame ambtenaar natuurzaken krijgt. Hoewel Fokko dit soort werk nog niet eerder heeft gedaan liegt zijn opleiding er niet om. Zo heeft hij na zijn Mulo-B de Middelbare» Tuinbouwschool in Frederiksoord (een begrip voor de vaklieden) met succes ge volgd. Vervolgens studeerde hij aan de Hogere School voor Tuin- en Landschaps Inrichting te Boskoop. En alsof dit nog niet genoeg was deed hij en passant nog eens de pedagogi sche academie, waar hij dit jaar zijn onderwijzers-akte be haalde. In het kort; technisch Vooral deze laatste opleiding heeft hem, zoals Fokko dat zelf zegt, erg veel goed gedaan. „Ik had altijd al het idee dat mijn opleiding niet compleet was. Zonder overigens te denken aan natuurzaken-ambtenaar, want strikt genomen was de onderwijzersopleiding mijn toekomstige job. Klaar ik voel gewoon dat het mijn opleiding gecompleteerd heeft Vooral op didactisch (opvoedkundig, red.) terrein heb ik veel geleerd. Dat had mijn belangstelling in het bijzonder. Dat komt, omdat ik erg veel van kinderen houd". Als voorbeeld noemt hij rijn buurjongens. „Ja, dat zijn op groeiende duvels van zo'n. tien, elf jaar. Daar moet ik ten min ste eenmaal in de week een robbertje mee knokken, leuk joh, om dan een pak slaag van ze te krijgenMaar aan de andere kant kunnen kinderen zo veel aardigheden hebben. Toen mijn vrouw - werkt als creatief therapeute in het aca demisch ziekenhuis in Gronin gen - en ik op vakantie waren verzorgden die knullen mijn knollentuin. En dat deden ze erg goed. Mijn tomaten en kom kommers glommen ons bij te rugkomst als het ware tege moet, ondanks de droogteperio de. Ha, ha, ik ben dan zoge naamd vakman op tuinbouwge bied, maar ik hoef die jongens helemaal niets wijs te maken..." Fokko houdt met hart en ziel van rijn stukje Groningen. Zijn bloed kruipt bij wijze van spre ken in de Groningse grond. En dat terwijl hij toch een groot deel van rijn nog jonge leven in Nijmegen heeft gewoond en in een later stadium op kamers heeft gezeten in de Randstad. .Maar ja, wat wil je zo gebaart hij schouderophalend. „Moet je dan maar niets doen, ondanks dit heerlijke land En hij wijst met zijn vinger: daar, in de verte, zie je de Martini toren, van Groningen; en daar het plaatsje Zuïdhoom en dichterbij een oude schuit die puffend het Hoendiep komt af stomen.... „Maarrrr, geen sentiment alsje blieft Mijn vrouw en ik komen vol goede moed. Trouwens, ons huis verkopen wij niet. Toch zien wij verlangend uit naar Vlaardingen en zelf hoop ik dat het snel januari zal rijn, de dag waarop ik officieel in gemeen tedienst treed. En ook mijn vrouw kan haar eigen werk voortzetten in het academisch Sofia-kinderriekenhuis in Rot terdam. Fokko Winterwerp; de „hereboer" van de kinderboerderij. Fokko Winterwerp krijgt het bij zonder druk. Kennismaken met de ambtenaren, kennismaken met de onderwijzers, en niet te vergeten kennismaken met alle geen reden toe. Ik wil samen werken, applicatiecursuss en ge ven, eenvoudig gestelde lesbrie ven maken, maar ik wil vooral geen frustraties". De heer Winterwerp wordt ook boer, weliswaar geen Gro ningse hereboer, maar toch krijgt hij het beheer over een boerderij. Om precies te zijn de kinderboerderij. „Een geweldig hulpmiddel voor het onderwijs", zo stelt hij vast. „Nu krijgen de kinderen uit de stad de belangstelling voor de natuur met de paplepel ingego ten. Wij hadden dit vroeger niet. Daarom ben ik nog altijd blij dat mijn opa naar vogeltjes zat te koekeloeren... en ik maar meekijken totdat je allerlei bij zonderheden ging ontdekken. Maar als je zo'n stimulator niet j hebt dan kan verborgen liefde voor de natuur verloren gaan. Welnu, ik hoop dat verborgene in samenwerking met de leer krachten naar boven te bren gen, onder meer met behulp van de kinderboerderij: dieren aaien, stro geven, voeren en noem maar op. Waarom een kat wel en een hond niet in het donker kan kijken dat komt dan wel. Maar vooral die emo tionele gebondenheid met dat dier is belangrijk. De natuur is iets prachtigs, en dat behoeven niet alleen dieren en mensen te rijn, maar ook de flora. Want onthoud dit: je staat versteld welk een onhoorbaar leven in die brouwerij is". mensen die hij op zijn weg Een ander belangrijk punt vindt HUIS tegenkomt: buurtbewoners en kinderen. Zoals gezegd wordt een belang rijk deel van zijn tijd ingeno men door de contacten met het onderwijs. Terecht wil hij daar- de nieuwe ambtenaar natuurza ken het contact met het school- Je hebt een prachtige, oude wo- kind. „Ik hoop dat in de prak tijk zal blijken dat ik rijn taal versta, met te kinderachtig, maar zeker niet te moeilijk. Het moet leuk blijven voor ze.. ning in Groningen. Zo iets krijg je nooit terug. Je zit inge sloten door grote petro-che- misch industrieën. Wat zeg je daarop over nog niet zo veel zeggen. „Eens zag ik hoe een vakbioloog „Geen idee", zo zegt hlj_grijzend. Een ding echter wél: „Ik ben niet van plan tegenover de on derwijzers de betweter uit te hangen. Ik weet uit eigen erva ring hoe het met de biologie- kennis (leer van het leven van mens, dier en plant, red.) van het onderwijzend personeel ge steld is. Wat ik nu zo graag wil is dat de leerkrachten mij niet bij voorbaat argwanend tege moet zullen treden. Daar is aan schoolkinderen van twaalf jaar een uitgebreide reeks dia's toonde. Dat was veel te moei lijk. Al na tien dia's worden de hersentjes te moe, kunnen ze niets meer opnemen. En dan krijg ik HET IDEE: om wie gaat het nou eigenlijk? Om het kind, of om het met vakkennis monddood maken, met het ge vaar van belangstellingsver- slapping". ,We weten nog van niets maar de heer Davidse (dienst ge meentewerken, red.) zal zijn ui terste best doen. Het zal waar schijnlijk een huis in Holy wor den. Overigens de keren dat ik hier ben geweest heb ik nog geen stank geroken". Vertrou welijk besluit hij met: „Wordt er niet wel eens overdreven...? Nou, geef daar maar eens een eerlijk antwoord op... Schiedam Dominee Baart, zeg gen de leden van de werkgroep Productieve Werklozen, heeft het mis. „Het feit Is niet zo van: geef hen maar een tuintje en dan spitten zij wel. Als Baart dat denkt, slaat het Jeugdwerkloosheidsproject de plank mis. Dan komt het ga- heel over als zoethouder van een aantal werklozen, die blij moeten zijn met iedere bezig heid die hen wordt geboden. Maar zo is het niet", vindt Hans Grob, één van de tien leden van de werkgroep. Sterker nog: „Zoals maandag en kele bestuursleden het project presenteerden, geven zij niet al leen een verkeerde indruk er van, maar zorgen zij bovendien voor een aanvulling van de dag taak van bepaalde mensen in de sociale sector, die daardoor ook nog de illusie hebben op sociaal gebied aan de weg te timmeren". De kritiek van de tien jongeren, niet eens alle maal zonder werk, is hard. Maandagochtend vond in de St. Joris Doele 'een bijeenkomst plaats van bestuursleden van het nieuwe project: secretaris Hans Verlinde, sociaal-cultureel werker Ferry Zindel, Bert Kap- tein namens de Katholieke Stichting voor Sociaal-Culture le Arbeid (KSCA) en ds. M. C. Baart (mevrouw Baart: „Mijn man zegt altijd, dat Dominee zijn voornaam is") gaven enige voorlichting over het project, daarmee vooruitlopend op de Prikdag van aanstaande maan dag in hetzelfde clubhuis. Over het nut van die open informa tiedag is trouwens iedereen het eens: met hun reactie willen de leden van de werkgroep die dag geenszins ondermijnen. Maar waar het nu om gaat: de bestuursleden Baart en Kaptein hebben fouten gemaakt, menen de jongeren zonder werk, die vanaf het begin bij de voorbe reidingen betrokken zijn ge weest. Dat wil zeggen, vanaf het moment dat diverse instel lingen zich bogen over voortzet ting van het JOP, het Jongen- Ontwikkelingsproject, dat in 1974 na interne moeilijkheden werd opgeheven. Het nieuwe projectteam bestaat uit Vertinde, Zindel en de ge meenteambtenaren Hans Heijg- mann (arbeidsconsuJent) en Joop van broekhoven (jeugd- consulent). Het projectbestuur wordt gevormd door het voltal lige team alsmede Kaptein, ds. Baart namens de Stichting Al gemeen Maatschappelijk Werk, sociaal-cultureel werker Leo Herwig, en enkele oude beken den uit het JOP: drs. G. A. A Smits als directeur van de ge meentelijke sociale dienst, me juffrouw C. Baars als hoofd van de afdeling maatschappe lijk werk van die dienst, en als procesbegeleidster drs. H. E. A, Talma-Koster van de stichting Geestelijke Gezondheid Nieuwe Waterweg-Noord. ,Ach, tegen het projectteam heb ben wij geen enkel bezwaar. Ferry Zindel bijvoorbeeld is door Kor Kegel een uitstekende kracht, die ons begrijpt en zich verzet tegen een kortzichtige aanpak van het werklozenprobleem. Maar hij loopt het gevaar om te worden ingepakt Bij Baart ligt dat an ders. Die riet werklozen kenne lijk als patiënten, die beter moeten worden. Het geeft zeer te denken, dat hij sprak over een recept om het werkloos- heids-robleem te verhelpen", zegt Leo van Haasteren, een ander productief lid van de werkgroep. Bovendien vindt de werkgroep, dat Baart en Kaptein ten on rechte grenzen legden. „Die leeftijdsgrens moet niet zo nauw worden getrokken", zegt Fedde van der Spoel. „Vanaf het begin zijn wij van mening geweest, dat het project rich niet zo specifiek op jongeren moet richten. Ze moeten niet zeggen: voor werklozen tussen de zestien en de dertig. Kaptein mag zelf ook komen, en die is al een stuk ouder". Dat is nog niet alles, dat knaagt. „Belachelijk is, dat op die bij eenkomst helemaal niet is ge- proken over een eigen ruimte voor het Jeugdwerkloosheid sproject, want dat die er moet komen, is logisch. Een eigen pand betekent een stuk erken ning door beroepskrachten, be vordert communicatie met je doelgroep en werkt efficiënter. Dat wij voorlopig als project in de Doele 2itten en als werk groep in De Tempel, is toeval. Een associatie tussen ons werk en die clubhuizen bestaat niet". Op die bijeenkomst waren wel jongeren zonder werk aanwe zig: Frits Verhoeekx, Rob Eek man en Ruud Boekee. Hans Grob: „Ik had mij verslapen". Wat de jongeren opvallend vin den is dat, telkens wanneer één van hen het woord nam, het s betoog werd overgenomen en% afgemaakt door ds. Baart „Op - een manier zoals wij die niet 5 bedoelden", zegt Verhoeekx. j „Je kreeg nota bene de indruk, dat zij het wel even voor je zaten te vertellen". j Niet leuk vindt de werkgroep, dat de indruk werd gevestigd alsof binnenkort even snel een stel projecten kan worden op gezet om werklozen bezig te houden. „Dat tuintje spitten, wat sommigen nu doen bij de Doele omdat daar een speel plaats moet komen, dat was toch wel gebeurd, desnoods door gemeentemensen. Ak koord, sommigen van ons wil len wel meehelpen, maar ook niet voor niets. Geef de jon gens die meedoen dan tenmin ste het minimumloon. Daar* over praten zij echter niet". Zes leden van de werk groep Produktieve werklozen bijeen. Op zoek naar een eigen pand en daardoor kenning. XJk Maasland De laatste tijd rijn bij de rijkspolitie Maasland enige klachten binnengekomen over de laakbare praktijken van scharenslijpers. Zij bleken na hun arbeid extreem ho ge bedragen te vragen. Dit was mogelijk omdat vooraf geen prijs was overeenge komen. Het is voorgekomen, dat voor het slijpen van slechts drie messen 35 gulden moest worden betaald. De rijkspolitie wijst erop dat tegen deze praktijken wet telijk niets valt te onderne men. "Het gehele probleem is opgelost, wanneer de mensen van tevoren de te betalen prijs overeenko men", zo zegt de politie. Dergelijke praktijken ko men ook bij schoorsteenve gers voor. Of de schoor steen wordt soms helemaal niet geveegd, terwijl er wel betaald moet worden, of het bedrag is abnormaal hoog. Maasland Met ingang van mor gen, vrijdag 1 oktober, wordt het alarmnummer van de brandweer Maasland gewijzigd. Dit in verband met de in werk ing treding van de nieuwe brandweerregio Delft. Vanaf 12.00 uur is het nieuwe nummer 16200, dat direct verbinding geeft met het regionaal verbin- dingscentrum in Delft. Ook het alarmsysteem van het Maaslandse brandweerperso neel wordt aangepast aan het regionale centrum. Voor ver- bindingsapparatuur werd vorig jaar door de gemeenteraad al 32.000 gulden uitgetrokken. Het materiaal dient nu echter ver- I der te worden uitgebreid. Naast I de twaalf reeds aangeschafte alarm-ontvangers zijn er nu nog dertien van deze zgn. „pie pers" nodig. Tevens moeten er twee nieuwe portofoons komen. Tijdens de dinsdag te houden raadsvergadering komen de kredieten voor de dertien alarm-ontvangers en de twee portofoons aan de orde. Teza men is daar een bedrag mee gemoeid van dertig mille. Vlaardingen In zaal Excel sior aan de Oosthavenkade te Vlaardingen wordt maandagavond 4 oktober een ruilbeurs gehouden, De organisatie ligt in han- den van de Nederlandse Vereniging De Verzame laar, afdeling Vlaardingen. Voor verzamelaars van "diverse verzamelobjec ten" wordt op deze manier een mogelijkheid gescha pen om de eigen collectie uit te breiden. Stereo cassette-afspeler voor subliem geluid in autolij Maar liefst 2x3 Watt uitgangs- vermogen. Gemakkelijk in te bouwen in elke auto (12 Volt). Handig schuifpotentiometers voor volume, baians en toonre geling. Geschikt voor compact- cassettes. Een overzichtelijke handleiding voor het inbouwen zit er bij. geUOTjoederaad Hoofdkantoor: VeerpleJn 106, tel. 35.65.55 „WE HEBBEN ONZE PERSOONLIJKE LENING BIJ DE RABOBANK AFGESLOTEN, DAT IS VERTROUWD EN SAFE Bijkantoren: Van Hogendorplaan 49a tel 35.65.55 Xethelweg 46, tel. 35,65.55 Dr. Wiardi Beckmanslngel 1d lel. 35,65.55 De Loper 3, tel. 35.65.55. PRIJS Inclusief 2 luidsprekers KORTE HOOGSTRAAT 25A VLAARDINGEN TEL. 010-350478 149,- SPECIALE AANBIEDING BUCK EN DECKER GEREEDSCHAPPEN HOBBY-SET 2 toeren boormachine mcl hulpstukken van 190,25 voor 2 TOEREN BOORMACHINE 10 MM MET KLOPBOOR mcl. hulpstukkan van 217,-voor lOf," ook leverbaar met '3*77 13 mm van 317,- voor f P. DE ZEE AZN HOOGSTRAAT 71-73 VLAARDINGEN, TEL. 342219 interieur en keuken architectuur schiedamsewsg 59 tel. OIO-35 7438 vlaardingen GOEDKOOP DOOR RECHTSTREEKSE LEVERING. Dayer 10 Vlaardingen tel. 010-342.058 m o o 1 lü lf> mOCT- RIJWIELEN - BROMFIETSEN HOOGSTRAAT 162 VLAARDINGEN TEL. 343020 80 breed I 100 breed 120 breed VLEERSTEEG 2 - DAVER VLAARDINGEN, TEL. 3S6S83 Schiedam Met een staaf ijzer heeft de 32-jarige G. v.S. uit Schiedam voor het politiebureau aan de Lan ge Nieuwstraat vrijwel alle ruiten van een geparkeer de auto ingeslagen. Na de ze wraakactie voor een vechtpartij die een uur eer der had plaatsgevonden in café 't Hoefijzer aan de Schiedamseweg is de man ingesloten. De eigenaar van de vernielde auto is de 21-jarige J. H. B. Met deze Schiedammer had G. v. S. in het café over een onduidelijke zaaak ruzie gekregen. B. die in zijn gezicht was ge slagen had G. v. S. met een bierglas in het gezicht ge slagen. Toen B. zich daar na in rijn auto verschool sloeg de 32-jarige Schie dammer met een krik één van de autoruiten aan dig- - gelen. B, vluchtte daarop naar na bijgelegen bosjes. Gealar meerde agenten brachten hem vandaar naar het bu reau. Na korte tijd kwa men zijn ouders hem daar ophalen. Op verzoek van 1 de ouders bleef rijn auto echter voor het bureau staan. De 32-jarige Schiedammers was inmiddels door agen- ten naar het Gemeente Zie kenhuis gebracht voor be handeling van de verwon dingen die met het bierglas waren aangebracht. Na de behandeling in het ziekenhuis ging hij toen di rect naar het politiebureau om rijn woede af te koelen op de auto van B. Op twee na alle ruiten werden ver nield. Vlaardingen Vanaf van daag is het weer verboden om kampeerwagens, cara vans of andere vervoer middelen voor recreatie doeleinden langer dan twee dagen op de weg te parkeren. Dit verbod blijft tot l mei volgend jaar van kracht. Het is bovendien niet alleen verboden bovengenoemde wagens op straat te laten staan. De eigenaar of ge bruiker mag ze namelijk ook niet zodanig stallen, dat ze van de weg af zicht baar zijn. Vlaardingen De 22-jarige VI aar dinger L. v.d. V. heeft woensdagnacht in de cel moeten doorbrengen. Hij bestuurde een auto onder invloed van te veel alcohol bevattende drank. Volgens de politie gedroeg de jeugdige Vlaardinger zich bijzonder opstandig. Hij weigerde onder meer de bloedproef. Daarom ook is hij ter ontnuchtering inge sloten. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt. Schiedam In jongerenso cieteit De Tempel aan de Overschiesestraat wordt zaterdagavond de film *200 Motels' gedraaid. De aanvang van deze under- ground-fikn met Frank Zappa is om negen uur. Niet-leden moeten drie gul den entreegeld betalen; le den een rijksdaalder. Schiedam In de Noordmolen aan de Noordvest hangt van 2 tot 30 oktober werk van Manon Lith. De expositie omvat alleen aqua rellen. De tentoonstelling is van maandag tot en met vrijdag van twaalf tot tien uur te bezoeken. Op za terdag kan de be langstellende er van vier tot elf uur te recht. Op zon- en feestdagen is de Noordmolen voor expositiebezoekers gesloten.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3