SCHIEDAMSCHE COURANT Groot tekort aan gymzalen „Blijdorp" in De Karekiet CAI Indische Buurt toch met problemen Bezwaren ontvangst en aanleg rond Prikdag trekt 10 werklozen Boersma opeet arbeid s- bureau Flat woningen beter herkenbaar Knippen is er met Weer auto's opengebroken meer bij Op Losse Groeven komt in Passage Woningbouw kerkeiland vertraagd Ontvangst - apparatuur verdwenen Comité over gevangenen Dinsdag 5 oktober 1976- GN AFHANKELIJK DAGBLAD - 101ste jaargang no. 25674— 4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klaehtcndienst 344144 SCHIEDAM EN KETHEL Schiedam Bezoekers van de Bachplein-flats zullen binnen kort hun bestemming gemakke lijker kunnen vinden. Over ruim twee maanden krijgen de vijf gebouwen gekleurde her- kenmngsnummers. De bewonerscommissie en de wo ningbouwvereniging hebben hiertoe onlangs besloten toen voor de zoveelste maal bleek dat velen moeite hebben om een bepaald adres in de vijf hoge flats te vinden De plaatijzeren cijfers worden aan de kopgevels geplaatst zo dra deze zijn gerepareerd. De Romeinse tekens worden an derhalve meter hoog en zestig centimeter breed. Enkele werklozen konden gisteren eens prikken. Op de mislukte Prikdag van het Jeugdwerkioosheidsproject Schiedam. Schiedam ,tGa maar uit van de grondge dachte: herwaardering van de werklo zen. Moeilijk hoor. Want het grootste deel van die mensen denkt nota bene zelf pas in de maatschappij te functioneren, wanneer zij een baan hebben en produc tief zijn. Dus blijven zij thuis. Frustra ties drukken een groot stempel op de werkloze." Terneergeslagen reageerde met die woorden gis teravond sociaal-cultureel werker Ferry Zindel in clubhuis St Joris Doele op de Prikdag, waarmee het Jeugdwerkioosheidsproject Schiedam zich had gemanifesteerd: een poging om ideeën uit te wisselen en plannen te maken tussen en voor werklozen, die 2ich voor alter natieve activiteiten willen inzetten. Zindel: „Geen barst is eruit gekomen". Niet meer dan üen werklozen kwamen gistermid dag informeren, bij het projectteam en de medewerkende Werkgroep Productieve Werk lozen. „Terwijl toch ruime aandacht is besteed aan de Prikdag", volgens projectsecretaris Hans Verlinde. „Folders zijn verspreid in jon- gerencafé's en clubhuizen en zelfs via de socia le dienst zijn uitnodigingen uitgegaan aan pak weg duizend werklozen, jong en oud. Die kre gen zij thuisgestuurd tegelijk met hun cheque. Maar het valt goed tegen. Voor mij is het wel een domper, al blijf ik van mening dat wij, wat subsidie betreft, nog dnc maanden hebben om ons waar te maken. Zolang blijf ik in de Doele het secretariaat doen en gaat Ferry contact zoeken met groepen werklozen." Tijdens de discussie, die het handjevol aanwezi gen (onder wie Vlaardings oud-raadsbd Gerard Schut en Schiedams „anti-maatschappelijk werker" Bram Uil) gistermiddag hield, werd gesignaleerd dat werklozen nooit een eenheid zullen vormen. Zindel: „Een groep wil gemoti veerd helemaal met werken. Een tweede groep wil op een andere manier bezig zijn. En de grootste groep is door omstandigheden ge dwongen werkloos, ondanks zin, opleiding of vakkennis. Dat maakt het bereik ontzaglijk moeilijk". Voorts werd geconstateerd, dat een verkeerde start is gemaakt door alleen werklozen uit te nodigen, omdat werkloosheid iedereen bezig houdt. Zindel: „En daarbij komt weer, dat ais je als beroepskracht iets wilt doen en een dergelijk project helpt op te zetten, het gevaar nog groter wordt dat het verwijt komt: jullie schrijven voor wat wij als werklozen moeten doen". Vlaardmgen Munster drs J Boersma zal maandag 6 decem ber het nieuwe gebouw van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord aan de Valeriusstraat m Schiedam officieel openen. Het arbeidsbu reau verhuisde gisteren en van daag van de Van Sbngelandt- straat in Gaardingen naar Schiedam. Meer hierover op pa gina 3 Schiedam Het tekort aan gymnastiekzalen is chroni sch- In totaal zijn er in Schiedam ruim tien te weinig-. Uit een rapport dat dinsdag 12 oktober in de raadscommissie voor vorming en recreatie wordt besproken blijkt tevens dat de kwaliteit van de bestaande zalen, met name in de oude wijken, niet voldoet aan de eisen voor inrichting en hygiëne. Goede kleed en wasruimtes ontbreken eveneens. Voor het gewoon lager on-1 derwijs zijn nu om pre- cies te zijn tien en een i halve zaal beschikbaar, j Vier en een half te wei-1 nig, volgens de nota. Eigenlijk zijn er achttien en j een halve zaal nodig. Zo- lang men evenwel de gym lessen op de scholen niet uitbreidt tot die uur per week, zoals door het minis^ terie van onderwijs wordt aangeraden, zijn er echter „slechts" vijftien nodig. In de wijk iWoudhoek en het noordelijke gedeelte van Groenoord is slechts een gymnastiekzaal voor het la ger onderwijs. Van dit lo kaal aan het Bachplein moeten nu 35 klassen ge bruik, maken. Volgens het gemeenterapport zou ook prioriteit moeten worden gegeven aan de wijken Cen trum en Oost, waar in totaal zes lagére scholen zijn en waar in feite slechts twee gymzalen be schikbaar rijn. Nieuwbouw voor de in of nabij het Centrum, gevestigde drie scholen 20U dringend noodzakelijk zijn. tn West, waar negen lagere scho len zijn gevestigd, zou een ver vanging moeten komen van de zaal Nieuwe Haven. Tevens 20U voor deze wijk een nieuw lo kaal moeten komen in de omge ving van de Westfrankelandse- straat of Julianalaan. Als vierde staat op de prioritei tenlijst voor het lager onderwijs de wijk Groenoord-Midden. Voor een aanvullende voorzie ning wijst men het Bachplein of de Jozef Oreïiosingeï aan. Geen prioriteit wordt in de nota voorgesteld voor de Gorzen, waar vier scholen rijn geves tigd. In die wijk is volgens de ambtenaren slechts een halve zaal te weinig. Ook Nieuwland komt met op de prioriteitenlijst voor. Deze wijk met elf lagere scholen zou vol doende gymruimte hebben. Het voortgezet onderwijs kampt volgens het rapport met een tekort aan zes zalen. Er zijn voor deze scholen zestien loka len beschikbaar, terwijl tweeën twintig nodig zijn. De grootste nood bestaat bij de Scholenge meenschap Nieuwelant en de Christelijke Technische School, Schiedam Opnieuw zijn er twee geparkeerde auto's ge-, kraakt Niet in West of Nieuw land, zoals de afgelopen twee weken, maar nu in de Gorzen. In de Ridderkerksestraat werd de 34-jarige K. J. M. den H. het slachtoffer. De man, chauffeur van beroep, mist een cassettere corder ter waarde van 149 gul den. Het rechtertochtraampje van zijn auto is ingeslagen. Een cassetterecorder verdween er ook uit de wagen van de 42-jari- ge mevrouw W. H. A. aan de iJsselmondesestraat. Het is bij de politie niet bekend hoe de dader de wagen is binnengeko men. Schiedam De pers schrijft door, maar wij knippen niet meer. Onder dat motto is giste ren in alle stilte de knipselkrant van de gemeente Schiedam op geheven, Achteneenhalf jaar bestond dat dagelijkse krantje, dat meestal bestond uit één vel letje met uit allerhande kranten een handvol berichtjes. Zoals bijvoorbeeld op 7 september ons krantestukje over het be sluit van B en W om de knipsel krant te doen verdwijnen. Van wege het aantal uren(!) dat de selectie van berichten vergt, en de hoge drukkosten. Dat eerste probleem lost overigens de Maassluise voorlichtingsdienst beter op: daar verschijnt letter lijk elk artikeltje waarin min stens één keer het woord Maas sluis voorkomt in de weke lijkse knipselkrant. Vanaf vandaag kunnen ambtena ren zich van nieuwtjes op de hoogte stellen op de afdeling interne zaken, waar de plaatse lijk georiënteerde bladen ter in zage liggen. De raadsleden, die ook de knipselkrant kregen, zullen zich moeten abonneren op één of meer kranten. Het college van B en W meent dat zulks geen bezwaar mag rijn sinds de raadsleden geldelijke eidelijke vergoeding krijgen voor hun raadswerk. Schiedam Chicl Montagne komt donderdag 7 oktober met zijn Op Losse Groevenshow naar het Schiedamse Passage Theater. Bekende artiesten, die hij meebrengt, zijn trompettist Marty, de Zangeres Zonder Naam, zangersduo Frank en Mirella, en Asirid Nijgh die zich vorig jaar een hit zong met Ik Doe Wat Ik Doe. Een iTn cameraploeg van de TROS-te- V laar dingen Duizenden schoolkinderen hebben de juffrouw en de meester er maandag aan herinnerd dat het die dag dieren dag was. Cavia's, hamsters, konijnen, witte muizen, honden en katten tot zelfs papegaaien en een kip waren ter ere van hun „feest" een daagje te gast in het klaslokaal. En ais juf zelf niet bang was. nou, dan behoefde niet alle beesten aan hel lijntje te worden ge houden. Wat kan je op zo'n dag beter doen dan een school opzoeken die zelf een dierenaam draagt. In dit geval betrof het De Karekiet in de wiik Holy. Hoofd leidster mevrouw C. A. Newton-lmmer- zeel en haar collega's hadden het er maar druk mee. „Maar", zo verklapte zij, „we doen dit met het grootste plezier, omdat de kinderen er zo van genieten". Zij zei hiermee niet te veel. Op verzoek van de fotoqraaf Ben Blu- mers warden alle „blacky's", „witsok- ken" en „Nero's" op een tafeltje ge plaatst... en bang was er niemand. Konijn Blacky kreeg een ereplaats, in het midden, omdat hij vaste bewoner van De Karekiet is. Niet zo verwonder lijk dat een van de leidsters zei: „Het lijkt hier wel Blijdorp....". I Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders heeft twee brieven van twee verenigingen van huiseigena ren ontvangen met daarin bezwaren over de gang van zaken rond de centrale antenne inrichting (CAI). Van de Vereniging van huiseigenaren Eigen woningbouw Viaar- dingen komt een brief met de mededeling dat de ont vangst met de CA-Insta!latie veel te wensen over iaat. De commissie van eigenaar-bewoners vrije huizen Babber- spolder is tegen het niet leggen van kabels voor een CAI tijdens ophogingswerkzaamheden in de polder. De vereniging van huiseigenaren voornamelijk de ontvangst van stelt in haar brief dat zij meent buitenlandse radio- en televisie- te mogen eisen dat de ont- programma's vangst binnen afzienbare tijd Uit de Babberspoider komt een verbeterd wordt. Dit gezien het feit dat de vereniging sinds het betrekken van de woningen a! een bijdrage aan de CAI be taald heeft. De klacht betreft Maassluis Het Maassluise ge meentebestuur zal zeker een onteigeningsprocedure met uit de weg gaan om toch in het bezit te komen van een terrein op het zogenaamde kerkeiland. Het betreffende terrein is eigen dom van de Oliefabriek de Ploeg B.V. In het vigerende be stemmingsplan draagt het ter- rem het stempel woongebied, hetgeen betekent dat De Ploeg dit terrein niet mag aanwenden voor mdustnele uitbreidingen. In een gesprek heeft de directie het gemeentebestuur duidelijk te verstaan gegeven, dat zij de grond niet vrijwillig voor wo ningbouw wil verkopen. On danks het feit dat wordt over wogen via een onteigemogspro- cedure alsnog in het bezit van de grond te komen, wordt hier door het bouwplan aanzienlijk vertraagd klacht van geheel andere aard Ook daar laat de ontvangst vol gens de briefschrijvers door de flatgebouwen aan de Van Hoogendorplaan en de Mi'. L. A Kesperweg zeer veel te wen sen over Het lijkt de commissie onwaarschijnlijk, dat de ge meente de straten weer zal openbreken om de kabels voor een CAI te leggen, nadat deze straten net zijn opgehoogd Bo vendien zijn bij de bewoners verwachtingen gewekt, die nu, doordat men nog met tot de keuze van een systeem besloten heeft, niet waar gemaakt kun nen worden De commissie dringt er bij de gemeente op aan de zaak nogmaals te be spreken Zy gaat er van uit dat de raad de bewoners mei het slachtoffer van een trage be sluitvorming wil laten worden Schiedam Bij een inbraak aan de Rotterdamsedijk is voor ruim 14 mille aan ontvangstap paraten verdwenen. Bij Communicatie Unie Neder land werd tevens nog een onbe kend aantal apparaten gestolen die ter reparatie lagen. Voor de inbraak is de buitendeur gefor ceerd. De renovatie van de Willem Pont-wo- levlsie zal opnamen maken. Daarmee hoopt stichting Schie damse Gemeenschap, die de or ganisatie in handen heeft, op een derde succesvolle avond in dit seizoen. Eerder al trokken de Hoofdstad Operette en Bra- sil Tropical bijna volle zalen. Alle artiesten worden begeleid door het Losse Groevenshow- Orkest. Toegangskaarten wer den al in de maand september verkocht, maar desondanks zijn op vrijwel alle rangen nog vol doende zetels beschikbaar. Kaarten zijn dagelijks vanaf elf uur 's ochtends verkrijgbaar aan de kassa van het theater, waar ook telefonisch kan wor den gereserveerd: 010-269563. Prijzen variëren van tien tot vijftien gulden. ningen in de Indische Buurt geeft toch wel proble men. Bij het college zijn twee brieven binnen geko men met kritiek op de voorgenomen renovatie. In het PvdA-commentaar op twee jaar programcollege, dat verleden week verscheen, werd nog gesproken over de probleemloze gang van zaken in de Indische Buurt. In de brie! van C, M. Schotel wordt de nieuwe huur na renovatie een te zware be lasting genoemd voor vele gezinnen. Schotel betrekt in zijn berekeningen ook nog de achterstallige huur verhoging. Inmiddels is be kend dat deze achterstalli ge huurverhogingen niet zullen worden opgelegd. De brief van Schotel bevat een lijst met ruim veertig handteke ningen van mensen die tegen de renovatie zijn. Wethouder van stadsontwikkeling Bas Goud- riaan verklaarde Vorige maand op een vergadering van de com- missie stadsontwikkeling geen tegenstanders van renovatie te verwachten. Op de vraag van zijn partijgenoot Comelisse wat er met hen zou gebeuren die niet aan de renovatie wensten deel te nemen, antwoordde de wethouder: „Die moeten er na tuurlijk uit. Al moet ik ze uitro ken", er uit gaan ze". In de tweede brief wordt ook het voorstel van B en W om de William Pont-woningen te ren overen door de schrijver aange vochten. Deze schrijver, P. Smit, vindt dat de huren na de renovatie niet in overeenstem ming rijn met wat geboden wordt. In een nieuwbouwhuis is voor hetzelfde geld meer woon comfort te krijgen, zo luidt de mening van de schrijver. Bo vendien zou de renovatie slechts ten dele verbetering brengen in de wijk. De renova tie is namelijk niet volledig, vindt Smit. Hij heeft een af schrift van zijn brief ook naar staatssecretaris Jan Schaefer gestuurd. Schiedam Het comité „Vrijheid voor alle politieke gevangenen in Zuid-Afnka", dat onlangs is j opgericht, wordt in Schiedam J ondersteunt door de PSP- Vrij dagavond na half acht houdt het comité een informatieavond j m café-restaurant De Amstel- bron op de Broersvest, nabij de i Koemarkt. Vertoond worden de recente film In De Frontlijn en een actueel journaal, volgens de PSP beide I handelend over „het racistische regime in Zuid-Afrika, dat een stelsel van wetten kent op grond waarvan zwarte Zuid- Afrikanen om het minste of geringste opgepakt kunnen worden". Het comité wordt verder onder steund door de wereldwinkel Rotterdam-Zuid, het Azaniako- mitee, de Namibië-werkgroep en de Rotterdamse afdeling van de PSP. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws u»t eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd m combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad, Stuur mi) dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamse^ Nieuwsblad Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 934, Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1