kunt „Als het erg dringend is, n het morgenmiddag proberen... Vrouwen weer actief 'Myi 'MMdeKrant" 119 99.- 79, 249. Woningdiens t gebruikte me als voetveeg groot kontant voordeel bij evatoom Arbeidsbureau - naar nieuwe behuizing Bromfiets botst #4 f Kgflf Lenie van de Kamp kraakte uit wanhoop met volledige evatoomservice en gratis thuisbezorgd ZANUSSl OLIEGEVULBE RADIATOR Z.K. 715 KOFFIEZETAPPARAAT TYPE HK 31 m /- Voor duizenden aan lotto - zegels kwijt Bromfietser tegen auto UjO Uj\±Ü£>JhlX ïüiö 3 De telefoniste van het Gewestelijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord staat met het zweet in haar handen. Om de haverklap gerinkel, telefoon aanne men en zeggen: „Goede morgen, met het Gewestelijk Arbeidsbureau Neen, wij zijn vandaag en mor- ^gen wegens verhuizing gesloten. O, wist u dat niet. Helaas, meneer is echt niet te spreken. .Dringend? Als het erg dringend is kunt u het mor genmiddag nog eens proberen. Mevrouw Ivl W van der Kroft- Knjtïse Jüucker staat temidden van stapels hoge dozen, heen en weer; rennende verhuizers en collega's die aangevoerde dozen weer weghalen. Op- en aanmer kingen. Kortom, een grote chaos. Een van de personeelsle den merkt in dit chaotische ge beuren op dat je als dienstver lenend bedrijf altijd klaar moet staan voor de burgers, maar dat dit vandaag wel erg slecht uitkomt. Na jaren van zoeken heeft het Gewestelijk Arbeidsbureau eindelijk een nieuwe onderko men, in Schiedam aan de Vale- riusstraat. Om half ac twee grote verhuiswagens uit Rotterdam voor het oude ge bouw, een oudedirectiekeet m de Van Slingelandtstraat Van af dat moment begon de ver huizing pas echt. Tevoren had den de ambtenaren reeds hon derden dozen volgestopt met paperassen,, documentatiema teriaal, hele boekhoudsystemen enzovoorts. De mannen van het verhuisbedrijf lieten er geen gras over groeien en liepen af en aan: vele wagentjes, volgela den met dozen, kasten, planten, lampen, bureaus, keukeninven- taris, stoelen en tafels. Volge propt vertrokken de wagens en kele uren later naar het nieuwe houten gebouw aan de Vale- riusstraat: één wagen reed rich ting hoofdingang, de andere ie bij de nooduitgang. Hierdoor kon men sneller wer ken. Ook zo'n grote verhumng van een bedrijf met 35 man perso neel) heeft iets weg van de ver huizing van een kleine particu lier. Eén van de eerste zaken die in het nieuwe gebouw werd geïnstalleerd was de keuken. „Dan kan er in ieder geval kof fie worden gezet", zo vertelde een van de arbeidsconsulenten die toevallig zijn neus de keu ken in stak. Veel succes had zijn opmerking overigens niet, want zijn collega's riepen zijn hulp in voor het plaatsen van enkele bureaus. Rangen en standen waren er maandag niet in kringen van het G.A.B. Ieder moest zijn ei gen boontjes doppen. Dat was ook het geval met directeur drs. H. J. Harberts. „Wil je weten dat dit ook weer een tijdelijke onderkomen is", 20 vertelt hij ons, terwijl hij zwetend een gro te doos met boeken van de grond tilt. „Op dit zelfde ter- rem, vlak naast dit noodge bouw, zal het definitieve stenen gebouw verrijzen. Vraag me met wanneer dat zal gebeuren, maar ik hoop dat het over on geveer een jaar of vijf zal zijn." De heer Harberts loopt naar de gang en zoekt tussen de gestaag groeiende stapels dozen. „Ge lukkig", zo mompelt hij „dat is er ook al. en hij pakt een grote doos, waarop het etiket „directie" geplakt zit. „Handig, hè", grinnikt plaatsvervangend directeur M. J. Steehouwer, ,Kan ieder zijn eigen spullen terugvinden." De heer Steehouwer is erg geluk kig met zijn nieuwe onderko men. „Kijk eens wat een ruim te", zegt hij, terwijl hij de deur van 2ijn nog bijna kale muur openzwaait „Moet je eens zien als straks de planten, de kasten en het bureau een plaatsje heb ben gekregen. In de keet in Vlaardmgen had ik een ruimte die veel meer weg had van een hok dan van een kamer. „Maar", zo brengt administra tiechef H. van de Berg in het midden, „daar hadden we alle maal mee te kampen." En zon der verder reacties af te wach ten gaat hij verder met het leegmaken van de voor zijn ka merdeur staande dozen. Het is niet overdreven wat de plaatsvervangend directeur zegt Het oude, bouten gebouw aan de Van Slingelandstraat was al jaren niet meer repre sentatief. Al van het eerste be gin af in 1960 hebben de GAB ambtenaren (vallend onder het Ministerie van Sociale Zaken) moeten worstelen met de ruim te. Vlaardingen bleek geen soe laas te kunnen bieden Maar de plek waar het nieuwe gebouw is gevestigd is ook voor de Vlaardingers gemakkelijk te bereiken, omdat het bijna op de grens van de twee steden is gevestigd. Het nieuwe gebouw heeft de be schikking over een ruime hal, waarin een leeshoek, vacature bank, een ontvangstbalie en een informatiecentrum zijn onder gebracht Verder zijn er ruim ten voor de jeugd bemiddeling, kamers voor de consulenten bijzondere bemiddeling voor bijvoorbeeld gehandicapten, speciale spreekkamers, een ruimte voor klassikale beroeps keuze, alsmede de administra tieve ruimten en directieka mers. Van woensdag af kan het Gewes telijk Arbeidsbureau weer men sen ontvangen en te woord staan. Zij zullen dan ontdekken dat de situatie een stuk verbe terd is Zo heeft de vacature bank een aparte telefoonlijn, zodat gegadigden voor een be paalde functie direct kunnen bellen. Een hele verbetering en het is daarom niet zo verwon derlijk dat minister drs. J Boersma het nieuwe gebouw op 6 december officieel zalopenen mevrouw M. W. van der Kroft-Krijnse Lucker achter de telefooncen- 'rale. De verhuizing is in voiie gang Vlaardingen De vrouwengroep m buurtcentrum De Haven aan het Weeshuisplein 16 in Vlaar dingen gaat weer met haar acti viteiten beginnen. De vrouwen groeperen zich omdat zij het leuk. en belangrijk vinden om gezamenlijk dingen te onderne- men; dit is de ervaring van het afgelopen jaar, het eerste jaar dat men zich bezig hield met de organisatie van activiteiten. De vrouwengroep vindt dat vrou wen makkelijker met elkaar kunnen omgaan als er geen mannen bij zijn. De activiteiten bestaan voor het komende sei zoen uit onder andere het ma ken van collages, batikken, dia's maken, opdrachten spe len, schimmenspel, werken met bandrecorders. Ook zullen er mensen worden uitgenodigd die over bepaalde onderwerpen zullen spreken. Na afloop is er altijd de mogelijkheid om nog even iets te drinken en een praatje te maken. Belangstellenden kunnen elke woensdagavond om half negen een kijkje nemen in het buurt centrum aan het "Weeshuisplein in Vlaardingen. Vlaardingen Op de Boisot- straat zijn het afgelopen week einde een personenauto en een brommer tegen elkaar gebotst. De auto werd bestuurd door M. J. Z.„ die op de Boisotstraat wilde parkeren. Het ongeluk ontstond doordat de bromfietser G. O. te roekeloos de straat inreed. Hij kwam te gen de auto tot stilstand. Z. bleek niet in het beidt te zijn van een rijbewijs en de brom fietser had kennelijk te veel alcohol op. Beide voertuigen werden flink beschadigd. Drie van de vier spruiten van Lenie van de Kamp, rond de tafel in haar keuri ge kraakwoning op het Broersveld. „Nee, ik wil 'M® ze" v00r 9een 90ud °P de 1st toto. Dan past die niet in Inventum elektrische deken een deken voorzien van het Kema keurmerk, voor optimale veiligheid. "I-pers. onderdeken Kaialoguspri|s 158. bij Evatoom met thermostaat voor de juiste temperatuur. Verrijbaar door 4 zwenk- wielen, KEMA-KEUR. Katalogusprijs 15B.- bij EVATOOM Een forse koffiezetter, inhoud 81 o 10 koppen, met 2 jaar garantie en Kemakeur. Katalogusprijs 99.- Bij Evatoom Mitste schoonzuiger type S180, geweldige zuig kracht (motor 950 W.) Kema-keur, dus veilig, kompleet met alle accessoires Adviesprijs 352.- bij EVATOOM «tiMmwwee 3S-47 viurdingen tai. M4000 mgr. notenslMn SM schkdam tal. 702K7 Schiedam Voor duizenden guldens aan lotto- en toto zegels en bijbehorende for mulieren heeft secretaris K. Zuidema (34) van voet balclub SFC verloren. Hij reed op de fiets van de Ch. Th. Storkstraat naar het Bart Verhallenplein, waar hij woont. Zijn handtasje had hij achterop zijn baga gedrager gebonden, maar dat moet zijn weggegleden of gestolen. Er bevonden zich 3500 gulden aan con tanten in alsmede twee rol len zegels ter waarde van 5ÖÖ0 gulden en 30 formulie ren. Schiedam De 2Ö-jarige L.M.A.- C.K. uit Rotterdam is met een gebroken- linker been in het D ij kzigtóekenhuis opgenomen, nadat -hij in de Lange Nieuw straat met zijn brommer tegen een auto was gebotst. K. kwam uit een uitrit en lette met op de van links naderende auto, be stuurd door de 23-jarige W.J.- C.B. Deze kon de brommer niet meer ontwijken. Schiedam Kraakvolk, wat is dat nou eigenlijk? Langharig tuig, werkschuwe», uitbuiters? Soms. Op het Broersvreld 47 in Schiedam woont sinds kort een vrouw. Lenie van de Kamp heet zij. Met haar vier koters trok zij twee maanden geleden uit haar rattenhol in de Nieuw- straat: „Ik was me doodge- schrokken. Op een gegeven mo ment kom ik de slaapkamer van mijn jongste puk binnen en wat zie ik? Zo'n diepe schram in haar koon. Een dag later vond ik een dooie rat naast de kachel. Ik heb zowat de hele Nieuwstraat bij elkaar gegild." Beweegredenen te over om te ver trekken, Kraken dus. Over hoe het ook kan: „Als Lems me straks eruit wil zetten, zullen ze me wei moeten slepen. Maar dan smijt ik wel eerst al mijn mikmak door het raam naar buiten, tv, dressoir, alles. Mijn hek boeltje pletter ik op straat. En dan sluiten ze me maar op! A-sociaal ben ik met, maar ze moeten me niet terug stoppen in die rattentroep." Lenie van de Kamp is beurtelings wanho pig en optimistisch. Ir. Chris Zijdeveld, wethouder va- nondermeer de womngdienst, zei een week of drie geleden al „Huisuitzetting is een zaak des burgemeesters." Geprikkeld was Zijdeveld, omdat de Kraakbond Schiedam een af spraak met hem anders inter preteerde dan de bewindsman zelf. Die overeenkomst was zo ongeveer van: „Jelui zouden ons eigenlijk even moeten waarschuwen, wanneer jelui willen kraken. Indien het een pand betreft, dat wij niet nood zakelijk nodig hebben, kunnen wij de actie tenminste door de vingers zien." Echter, bij twee recente kraken informeerde de Kraakbond het stadsbestuur niet. Logisch, vindt actievoerder Peter Bec ker, „want telkens als wij een pand op het oog hadden, had de gemeente dat noodzakelijk nodig". Zodoende werd onver wachts op de Broersvest ene Anneke Zappey met zoontje Dylan aan een voorlopig onder komen geholpen en kort daar voor was de Kraakbond van harte behulpzaam geweest bij de verhuizing van Lenie van de Kamp. Van een krot in de Nieuwstraat naar een nante woning op het Broersveld. Eenhoog woont zij, beneden is winkelruimte Tweeeneenhalf jaar stond het pand leeg (trouwens geen zeld zame gewaarwording in de bin nenstad), alleen op vrijdag deed door Kor Kegel de marktmeester er even bu reauwerk. Diens tafeltje staat nu beneden. Lenie knapte het huis op. Waardering van de marktmeester, sympathie van de buurt, bossen bloemen sier den na de kraak haar paleisje Zijdeveld echter: „Die markt meester kan zoveel zeggen. Het pand is gemeenteeigendom Boos is de wethouder, omdat de krakers hem met waarschuw den voor cle actie. Dus krijgt Lenie officieel geen gas, water en licht „Hoe dat m de winter moet zien we wel", zegt zij, „maar het is tenminste beter dan die schroothoop in de Nieuwstraat. Altijd herrie, rat ten, muizen, nat was het er, het hout zo rot als een mispel. Je vinger kon je zó erdoor steken". Lenie ..an de Kamp is geen onop vallende verschijning. Bij de woningdienst zitten ze nog te rillen, als haar naam valt. Amb tenaar na ambtenaar schold zij de huid vol: „Ik ben hun sloofje niet! Als voetveeg hebben ze me gebruikt Toen ik dat ongedier te in de Nieuwstraat zat was, had ik eerst een ander huisje willen hebben. Hoogstraat 76f, één van die kraak woninkjes bij Het Vrije Volk. Daar zaten al wel krakers m maar, zeiden ze bij de gemeente, ais tk ervoor kon zorgen dat die jongens ver trokken en mij de sleutel gaven, zou ik die sleutel aan de ge meente geven die dan dat pand je zou opknappen, en dan kon ik het krijgen. Nou, de sleutel kreeg ik wel van die jongens en die gaf ik ook aan de woning- dienst, maar verder Bedon derd hebben ze me. Mij ge bruikt om die krakers eruit te krijgen. Met een kluitje tn het riet gestuurd Dat pikte Lerue met Zij hep de deur van het stadskantoor plat Gemeentebode Stoppel zelfs kreeg de volle laag en ook een secretaresse van het college van B en W. Brieven gingen de deur uit „Ik schreef een paar keer naar het huis van de burge meester, want dan wist ik zeker dat hij het zou lezen. Geholpen heeft het geloof ik wél, want twee dagen nadat ik Lems te genkwam bij het stadskantoor, stond al iemand van openbare werken bij me in de gang. Ik had toen het verzoek gedaan om deze woning op het Broers veld te mogen betrekken. Nou. toen die man er was dacht ik er komt schot in de zaak. Dat dacht ik helemaal, toen ik op het stadskantoor moest komen. Maar ze zijn daar geschift, want plotseling kreeg ik te ho ren. dat mijn verzoek met kon worden ingewilligd, omdat over vijf jaar die huizen hier tegen de vlakte gaan. Dat zeiden ze. Nou, witheet ben ik geworden, want die sloop staat nog niet vast. Krijg de pip, schreeuwde ik over die afdeling. Vanavond króék ik het." Zij hield voet bij stuk. Inmiddels heeft zij burgemeester drs. Arie Lems alsmede alle ambtenaren met wie zij te maken kreeg foto's gestuurd van haar nieu we huisje. „Waarom tk dat deed, weet ik met. Omdat ik gek ben".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3