Boeren vóór rijksweg 19 PANIEK BIJ SCHOLIERTJES Inspraakprocedure werkgroep 2000 Verlate actie dierendag op twee scholen ACTIE WALTER Culturele Raad geïnstalleerd Zesmaal scheepsrecht Autodief voortvluchtig Wilde verhalen over exhibitionist: Voetgangers geschept Achtervolgde rijdt in op politie-agent Mineralen- beurs Flop-introductie SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 11 oktober 1976 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25678 - 6 PAGINA'S Broersve-t 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL „Dat milieubewust maken hebben wij vooral de afgelopen week sterk proberen door te voeren in alle lessen. Vee! aandacht is sinds dierendag besteed aan het dier", zegt Jan Eestermans, hoofd van de Mgr. Bekkersschool aan de Eduard van Beinumiaan in Schiedam-Groenoord. Hij zei dat zaterdagochtend tijdens een activiteit in het kader van dierendag {dat precies een week geleden plaatshad). Leer lingen van alle klassen van de lagere school hadden werkstukken gemaakt, waarbij vooral aandacht was besteed aan bedreigde diersoorten en vogelziekten als botulisms, en ook aan vissen, begeleid door kreten als „wij stikken m dat vieze water". Al jarenlang doet de Mgr. Bekkers-' school op die manier iets in verband met dierendag. De actie vindt altijd plaats samen met een soortgelijk gebeuren jn de St. Martinusschool aan de lepeniaan in Schiedam- Tüindorp, met weike school de Mgr. Bekkers altijd optrekt naar het schoolbuitenhuis in Oosterhout. Die schooi ont ving zaterdagavond eveneens veel ouders, leerkrachten en oud-leerlingen, die asielbeheerder Han Claassen op de voet wigden bij zijn kundige praatjes over opvoeding van "laren. Een hondenshow bij de Mgr. Bekkersschool en een Ponyconcours bij de St. Martinusschool waren hoogtepun ten op die verlate dierendag. Vlaardingen In haar spontaniteit om een actie op touw te tetten voor de in Polen gevangen zittende Vlaardinger Walter de Ling heeft mevrouw J. P. van Hoeven verzuimd het postrekeningnummer van de bank op te geven. Om de overmakingen niet tc stagneren voldoen wij gaarne aan haar verzoek nog even te herhalen hoe de overmaking moet geschieden: ABN Rotterdam, postrekening 709 t.g.v. J. P. van Hoeven, rekeningnummer 503429945 onder vermelding van Actie Walter de Ling. Zoals bekend moet de moeder van Walter voor woensdag 25.000 gulden deponeren bij de Poolse ambassade in Den Haag, anders met haar zoon tenminste vier jaar gevangenis uitzitten. Schiedana/Vlaardingen/- Maasland/Delft Het gros van de agrariërs uit Midden-Delfland is vóór aanleg van rijksweg 19. Een dertigtal veehou ders heeft die mening vrijdagavond in Schie dams Stedelijk Museum uitgesproken tijdens een discussie- en informatie avond, die was georga niseerd door inspraak werkgroep 2000 uit Delft in met enkele milieu-actie- groepen nit de omgeving van het polderland schap. De boeren hebben de grond, waarover de rijksweg is ge pland. afgeschreven voor het. agrarisch bedrijf. Voordeel van i de R19 is volgens hen, dat door i deze snelweg alle landwegen] van verkeer ontlast zullen wor-j den. Zij verwachten juist meer rust in hun gebied, in tegenstel ling tot alle actiegroepen die menen dat geluidshinder ten gevolge van de rijksweg in een te groot deel van het recreatie gebied de rust verstoort. Boer J. A. van Ufferen uit Maas land, lid van de streekcommis- sie Zuid-Holland-West welk ge bied voor een deel samenvalt met Midden-Delfland, begeleid de één van de discussiegroepjes van vrijdag. Volgens hem zijn zijn collega's geïrriteerd door de planologische onzekerheid. Vooral ten oosten van het dorp vraagt men zich af: „Kunnen wij blijven of moeten wij op krassen? Moeten wij weg, dan liever vandaag dan morgen", aldus boer Van Meervoort. „Zo wordt gezonde bedrijfsopbouw onmogelijk gemaakt en juist die heeft een grote recreatieve waarde. En voor ons een econo mische", Gerrït van de Hoek, in Schiedam lid van de vogelwerkgroep van de KNNV, de Koninklijke Ne derlands Natuurhistorische Vereniging, zegt: „De boeren zijn te dom om te zien, dat hun bedrijf helemaal geen nadelen ondervindt als rijksweg 19 niet wordt aangelegd, Zij denken al-] leen aan hun eigen bedrijfje".'' Everhart ter Haar van de Stuw- groep Midden-Delfland Schie dam zei: „Het is onzin om te stellen, dat rijksweg 19 noodza kelijk is om de landwegen te ontlasten. Er zijn ook immers andere alternatieven". Vooral door de discussie van vrij dag is de inspraakprocedure goed op gang gekomen, meent Evert Hasselaar van werkgroep 2000, die jaren geleden al in spraakmogelijkheden stimu leerde rond het streekplan Rijn mond. structuurschetsen in Til burg, Utrecht en Boxtel en twee jaar geleden een stadsvernieu wingsplan in Dordrecht Hasse laar: Jk ben zeer tevreden met deze avond. De opkomst was met zeventig aanwezigen over weldigend en veel beter dan in Maasland en Delft Zo krijg ik goede hoop, dat in Delft en Schipluiden ook massaal wordt gereageerd op de informatie avonden, die wij daar houden na de tentoonstelling Midden- Delfland". Over twee weken worden alle geïnteresseerden nogmaals per gebied bijeen geroepen. Tot de Kerst zal men al ie mogelijkhe den tot reconstructie van het landelijke oord afwegen en via vragenlijsten kunnen ook in stellingen en gemeenten wen sen en ideeen kenbaar maken. De hele inspraakactie rond het wetsontwerp voor reconstruc tie van het gebied wordt bege leid door het secretariaat van de PRRO, de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening. Maassluis De Culturele Raad Maassluis is officieel geïnstal leerd. Burgemeester Theo van Dijke heeft dit vrijdagavond ge daan in de conferentiekamer van het secretariegebouw aan de Govert van Wijnkade. De spiksplinternieuwe raad be staat uit voorzatter wethouder van culturele zaken I. van der Knaap, tien mensen uit het cul turele leven van Maassluis en de gemeenteraadsleden me vrouw Coenen-Vaessen (WD), mevrouw Van Rest (CDA), J. van de Griend (PPR/PSP) en H. Peltenburg (WM*80). Het verkeer rond de Maas- sluïse Hoogstraat dreef re- ^gtataur Walter van da Kamp zaterdag bijna lot wanhoop: „Het lijkt wel of iedereen heeft afgesproken om tien voor één te'gaan rijden", zo riep hij duidelijk geïrriteerd. Kortom, scène 396 van de film Hollands Glorie aan boord van het opleidings schip Lemaire moest maar liefst vijfmaal worden over gedaan, Pa3 de zesde keer stond de scène erop zoals Walter het wenste. En dat voor een shot van slechts 26 seconden! Viermaal weigerde een auto gehoor te geven aan de woorden: stilte, opname, nul Af kwam de auto dan niet in beeld, zijn geluid stond wel op de geluidsband. Dan was het wederom wachten op het moment, dat het compleet stil was. En dat moment liet veelal lang op zich wachten. Toen eindelijk Iemand op het Idee was gekomen het ver keer rondom de Stadhulaka- de even af te sluiten, een werkje dat werd uitgevoerd door matrozen van hel Maassluis© Zeekadetkorps, aiond da scène (zes bejaar de zeebonken, die vla de loopplank het schip verlie ten) er in 23 seconden op. Vlaardingen De 19-jari ge N.R. uit Vlaardingen is voortvluchtig. Na een autodiefstal en een ach tervolging door de poli tie is de jongen verdwe nen. Met een broer en een vriend had htj vrijdag nacht in de Willem Beu- kelsznstraat een auto ge stolen. Reeds na tien mi nuten kwam een surveil lancewagen deze auto echter op het spoor. De achtervolging werd inge zet. Bij de Havenstraat werd de gestolen auto aan de kant gezet. De 17-jarige M.T, uit Den Haag kon wor den aangehouden. De 20- jarige Vlaardinger B. R. werd 's morgens van zijn bed gelicht. De derde is nog steeds zoek, met een fototoestel, een zonnebril, twee luidsprekers en een monopoliespel die uit de wagen zijn gehaald. Schiedam Een exhibitio nist heeft vrijdag in Schiedam-Oost voor on rust gezorgd. Op de St. Jan- en de Aloysius- school gonsde het van de geruchten over een kin derlokker en een kinder moordenaar. Veel leer lingen van deze basis scholen brachten ook hun ouders in paniek met wilde verhalen over een vreemde en enge mijnheer met een mes. De aanleiding voor deze indianen verhalen was een ongeveer twintig jaar oude jongen uit Oost die 's morgens voor schooltijd bij de speelplaats aan de Lange Singelstraat zijn geslachtsdeel buiten zijn broek het hangen. Volgens de scholiertjes was het dezelfde man die enkele maan den geleden zich ook al ver dacht bij de twee scholen op hield. Diverse eersteklassers heeft hij toen op de billen getikt en met een vinger in de buik geprikt. In mei heeft hij ook één van de onderwijzeressen dubbelzinnig benaderd. Hel waarnemend hoofd van de St. Jan- en de Aloysiusschool heelt de politie nog met inge licht over de exhibitionist. P M C, Komngs wil eerst eens kijken of de knaap de2e week de scholiertjes weer lastig valt. Hij hoopt van met. „Want de kleintjes reageerden nogal pa niekerig", aldus Konings, „dat komt omdat ze tegenwoordig vaak worden gewezen op kin- derlokkers". Hoofdinspecteur D P. van der Veen vindt het jammer dat de politie nog niet is ingelicht. „Nu weten we officieel nog van niets. Er is nog geen aangifte gedaan. Als dat alsnog wordt gedaan zullen we corrigerend optreden. Wij raden iedereen aan om zoiets onmiddellijk bij ons te melden. Dit soort dingen leiden zelden tot heel kwalijke zaken. Mocht er zich echter iets voordoen dan weten we tenmin ste bij wie we moeten aanklop pen. Het zijn irriterende zaken Ik kar. best begrijpen dat de ouders verontrust zijn. Ze moe ten echter ook weer geen spo ken gaan zien. V/el moeten ze de kinderen vertellen om niet met vreemden mee te gaan", zo meende de hoofdinspecteur. Schiedam Drie voetgangers zijn dit weekeinde bij aanrij dingen in Schiedam vrij ern stig gewond en in het Gemeen te Ziekenhuis opgenomen. De 4-jarige Johan Roessen uit Rotterdam hep zaterdagavond in de Stadhouderslaan een ge broken rechterbeen op. De knaap was vanachter gepar keerde auto's plotseling de rij baan opgelopen. Hij werd toen - aangereden door de 29-jange J. A. v. H. uit Schiedam. Vrijwel hetzelfde was vrijdagmid dag reeds gebeurd met de 6-ja rige Robbie Overgoor uit de Kortlandstraat Op de Buiten havenweg kwam ook hij van achter geparkeerde wagens plotseling de rijbaan op. De 24-jange vrachtwagenchauffeur A. P. H. uit Schiedam kon de jongen niet op tijd ontwijken. Aan de botsing die volgde hield Robbie een hersenschudding over. De 36-jarige M. A. werd vrijdag middag aangereden op de Rot- terdamsedijk. De Schiedammer werd met een wagen door zijn 50-jange stadsgenoot L. C. S. geschept toen hij bij het over steken van de rijbaan weifelde en terugliep. De voetganger is met een hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht Na behandeling in het Gemeente Ziekenhuis kon de ?G-jange H. K. uit Den Haag naar huis te rugkeren. Zaterdagmiddag was de man op de Laan van Bolnes in Groenoord onwel geworden en had daarbij enkele schaaf wonden opgelopen. Schiedam Poging tot doodslag en mishandeling is de 29-jarige Schiedammer J. H. M, M. ten laste gelegd, nadat hij eind vo rige week op een avond met zijn auto inreed op een politie man. Daaraan was een specta culaire achtervolging vooraf gegaan. In de Spaanse Polder hadden sur veillerende agenten opgemerkt, dat M- te snel reed en boven dien zijn lichten had gedoofd. Zij zetten de achtervolging ui. De vluchteling maakte een spel letje ervan, scheurde van Schie dam-Oost naar West en terug en deed onderwijl zijn lichten beurtelings aan en lut. Een agent, die op een brommer reed in de buurt van de Franse laan in Rotterdam;, werd inge seind dat de automobilist in zijn buurt moest rijdea Daarop parkeerde de politieman zijn brommer midden op het weg dek en ging zelf ernaast staan. Hij gaf het stopteken, toen M. naderde. Die reed echter door en nog net op tijd kon de agent opzij springen. Zijn brommer werd verpletterd. Na verder achtervolgd te zijn gaf M. het op. Ilij stopte in de Oosterstraat in het Singel kwartier. De surveillance-agen ten hadden nog moeite hem in te rekenen. Zij roken alcohol, maar M. weigerde te blazen. Hij wordt voorgeleid aan de officier van justitie. Voor de eerste keer is in Vlaar- dingen een grote ruilbeurs ge houden voor mineralen, edelste nen en fossielen. Deze manifes tatie in De Oude Lijnbaan trok gisteren 750 bezoekers. Op de tafels van de verzamelaars en handelaars lag er in totaal zo*n twee en een halve ton steen: van amethist, jaspis en robijn tot fossiele haaietanden toe- Bij de standhouders waren een Duitse en twee Belgische verza melaars, „Voor een internatio nale beurs misschien wat wei nig", zo reageerde de Vlaardin ger F. P. van den Brink, één van de organisatoren, „maar de Belgen moesten stemmen, en voor de Duitsers was er al een ruilbeurs, vlakbij de grens. Toch mogen we niet mopperen. Zeker niet als we bedenken dat het do eerste keer is". De ruilbeurs wil men voortaan twee maal per jaar gaan hou den. Voor de eerstkomende keer heeft men reeds de maand februari uitgekozen. Slechts 250 kinderen hebben za terdagmiddag in het ontmoe tingscentrum De Koningshof in Maassluis genoten van TV-held Bromsnor. De wijkverenigingen de Komponist, de Flat en de Taanschuuwpolder hadden voor hun introductiedag gere kend op zo'n 500 kinderen. Ook het avondgebeuxen, met on der anderen Saskia en Serge en Alexander Curly, liep niet zo best. Slechts 250 bezoekers. „Het was wel bijzonder gezellig", zo vertelde voorzitter Ton Wen- sïnk van de Komponist na afloop, „maar de introductie, het eigenlijke doel, is een flop geworden. De mensen kwamen alleen voor de artiesten. Voor de informatiestands en de film Samenleven dicht bij huis had men helemaal geen interesse. Nieuwe leden hebben we er dan ook niet bijgekregen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1