Gemeenteraad vluchtelingen de straat op Wijn kauwen in het Tourix viert eerste lustrum Hoekje Scheele Blokje rond^ mK4 Bezichtiging Havenkerk Peper en zout in De Teerstoof Hersen schudding Verkeer(d) Lunchconcert Reconstructie Juliana weg niet vóór 1980 Luchtbuks in beslag genomen Jubileumbazar Tunnel verkeer tegen blokken jjVan tuinhuis gfnaar slopers J WOENSDAG 13 OKTOBER 1976 5 Schiedam -Iedere dag van 11.00 tot 17.00 uur (behalve op zon dag) is er gelegenheid om de pas gerestaureerde en heropen de Havenkerk te bezichtigen. Openbare bijeenkomsten worden gehouden op iedere vrijdag avond om 20.00 uur, behalve op vrijdag 22 oktober, en iedere zondagmiddag om 15.00 uur. De toegang is vrij. Schiedam In het Zoldertheater in De Teerstoof komt zaterdag 15 oktober het poppentheater van Robert Borremans. Zijn programma voor kinderen vanaf vier jaar luidt „Peper en zout", een idee dat afkomstig is van het Amsterdamse jeugd theater en stichtingen voor kunstzinnige vorming. Het programma met verhalen en liedjes begint 's middags om half drie. De toegangsprijs aan de Nieuwstraat 2 is een rijks daalder. Schiedam Zand op de rijbaan heeft de 17-jange bromfietser J.H. uit Schiedam een hersen schudding gekost. In de Laan van Spieringshoek slipte hij. Na zijn val moest hij in het Ge meente-Ziekenhuis worden op genomen. In hetzelfde ziekenhuis ligt door een botsing ook de 8-jarige Marja Wiesen uit Schiedam met schaafwonden en een hersen schudding. Zij liep op de hoek van de Boerhaavetaan en het Van 't Hoffplem tegen een taxi op. De chauffeur daarvan, de 28-jarige Rotterdammer had haar ondanks krachtig remmen niet kunnen ontwijken. Schiedam Het niet verlenen van voorrang is ook in septem ber de belangrijkste oorzaak geweest van verkeersongeval len. Op de tweede plaats staat het onvoldoende afstand bewa ren tot de voorgaande auto, ter wijl onoplettendheid, onvoor- i ziehtig achteruitrijden en slip* pen verdere oorzaken waren. Het aantal verkeersincidenten was in Schiedam 141, dat zijn er 22 minder dan vorig jaar in 1 september. Geen ongeluk had dodelijke afloop, 3 mensen wer den zwaar gewond en 22 licht. I Van de voertuigen liepen 23 zware schade op, 111 lichte en 7 kwamen zonder schade eraf. Vlaardingen Het folkcentrum Assurancetourix bestaat vijf jaar. Om dit heuglijke feit enige luister bij te zetten wordt zater dag een open dag gehouden in de behuizing aan de Koflaan 12. Voor leden en belangstellenden is een flink programma in el kaar gezet. In de middag wordt m het ge bouw aan de Hoflaan een aan tal tekenfilms vertoond. Dit duurt van één tot zes uur Tou- rix gaat hierna een uurtje dicht. Van zeven tot negen uur volgt een receptie. Deze is echter al leen toegankelijk voor genodig den. Na de receptie worden weer films gedraaid. Om tien uur komt het klapstuk. Een uur lang treedt dan de Engelse blues- en folkartiest Gerry Loc- kran op. Na een half uur adem pauze voor Lockran volgt het tweede deel van dit grabs con cert. begon zo'n vijftien jaar geleden met het spelen van blues. Deze muziek begon toen Gerry Lockran Assuran cetourix. net aan populariteit te winnen in Europa. Lockran is geboren m India. Hij speelt voorname lijk oude blues. Hij heeft tot op heden al zeven langspeelplaten op zijn naam staan. Daarnaast speelde Lockran mee op veel platen van collega's. Maasland De Koningin Julia- naweg te Maasland 2al zeker niet vóór 1980 gereconstrueerd worden. De provinciale com missie die onlangs een werkbe zoek aan de weg bracht, zag de noodzaak van een verbetering vooralsnog niet in. De plei dooien van wethouder Chr. Keijzer en Juliana weg-actie- voerder Lettinga vonden bij de commissieleden geen gehoor. Het verzoek van de gemeente Maasland aan de provincie de subsidie vervroegd uit te keren is nu van de baan. De eerste jaren komt de weg niet op de prioriteitenlijst, hetgeen bete kent dat de reconstructie zeker niet vóór 1980 uitgevoerd kan worden. Hoek van Holland De Hoekse politie heeft van een jongen een luchtbuks in beslag genomen. De jongen werd gesnapt tijdens „schietoefeningen" in de duinen achter de Prins Hendrikstraat. Maassluis Het Maassluise college van B en W en de gemeenteraad gaan collecteren voor de actie Vluchteling 1976. Van het college laat alleen wethouder mevrouw Van Eck-Grootveld verstek gaan. Van de PvdA-leden schreven zich A. "Wustrow en G. Brons op de absentielijst. De fracties van de WD en WM*80 zijn helemaal compleet. Het CDA laat het enigszins afweten. Van de zes raadsleden hebben zich slechts me vrouw W. van Dinter en I. Speel aangemeld. PPR/PSP-lid J. van der Griend za! ongetwijfeld meedoen aan de collecte. De actie Vluchteling 1976 wordt gehouden in de week van maandag 25 tot en met zaterdag 30 oktober en heeft tot doel voor 30.000 vluchtelin gen een nieuw bestaan mogelijk te maken. Daar voor wordt gemikt op een landelijke opbrengst van 15 miljoen gulden. Vrijdagavond 29 oktober zullen de envelop pes, die één dag eerder zijn uitgereikt, worden opgehaald. In totaal hoopt men 200 250 collectanten te vinden. De plaatselijke organisatie, die binnenkort nader van 2ich zal laten horen, is de Maassluise Vrou wenraad. Wie aan de actie wil meewerken, kan zich opgeven bij mevrouw E.F.M. Coenen-Vaes- sen, Nachtegaallaan 36, tel. 01899-15237. Hoek van Holland In De Hoek stee wordt vrijdagmiddag van af twee uur en zaterdagochtend vanaf tien uur een jubileumba zar gehouden voor de Hervorm de Kerk. De bazar is georgani seerd om geld te verzamelen voor de voorzieningen die ge troffen zullen moeten worden in en aan het kerkgebouw. In de beide zalen van De Hoek stee worden de diverse attrac ties tentoongesteld; voorts kan men „winkelen" bij de verschil lende stands. Zaterdagavond om tien uur vindt de trekking plaats van de jubi leumloterij met naast dc hoofd prijs- een eerste klas retour voor twee personen naar Lon den met de 2eelandboot - tal van waardevolle prijzen. Alle maal ten bate van het goede doel. Vlaardingen Jacques van Toor (35) walst (draait) voorzichtig wat wijn in het glas, steekt zijn neus er in om vervolgens een flinke slok te nemen, In plaats van het edele vocht in te slikken begint hij de wijn met enigszins opgebla zen wangen van links naar rechts te spoelen, boven en onder de tong, alsof hij zojuist zijn tanden heeft gepoetst. „Wijn kauwen heet dat", zegt Jacques belerend, „dan kan je proeven hoe het met de kwaliteit gesteld is. „Kennelijk laat deze te wensen over, want zijn gezicht betrekt,... „Te koud en nog wat jong", is zijn commentaar. Jacques van Toor van de gelijknamige distilleer derij staat in de kelder. Een nog half gevulde wijnkelder eigenlijk. Het is allang niet meer een bijzonderheid dat een jenever—, likeur en/of kruidenbitterstoker zijn commerciële heil ook in de wijnen zoekt. Immers, het wijnverbruik in Nederland is de laatste jaren met sprongen omhoog gegaan. Schiedam Verkeer door de Be- neluxtunnel is een half uur ge stremd geweest, nadat vijf au to's tegen lavablokken waren aangereden en schade hadden ogelopen aan de onderkant. Die blokken waren gevallen uit een ijzeren krat, dat hoorde bij de vracht van chauffeur G.M.A.A. (23) uit Egmond, Me parkeerde zijn truck met op legger kort na het verlies van de blokken rechts van de weg, toen hij in Schiedam uit de tunnel kwam. De politie onder zoekt, of hij daarmee juist heeft gehandeld. Weliswaar mag een voertuig in een tunnel niet tot stilstand worden gebracht, maar volgens hoofdinspecteur D. P. van der Veen zou hier sprake kunnen zijn van een noodgeval. )e.blokken, met zijden van een halve meter, vielen namelijk rond zes uur, toen het al donker begon te worden. Daardoor merkten vijf automobilisten de obstakels met tijdig op. Rijks waterstaat heeft later puin ge ruimd en vrije doorgang in de g|l tunnel weer mogelijk gemaakt. Ê|Schicdam De lijst van vernie- lingen in tuinhuisjes in complex ffi Thurlede is langer geworden. |p! Nog dertien eigenaren hebben iSft bij de politie aangifte gedaan ifw t?n ®rote aangerichte schade. Het totaal is daarmee gekomen op 21 huisjes; de vandalen heb- ben voor vele duizenden gul- gil deus schade veroorzaakt, sportpark Harga haalden in- bekers vier gulden uit de bil- Hf jartklok in. de kantine van voet- Si; balclub SVDPW. De deur was pf opengebroken. Op klaarlichte pï- dag moet de inbraak zijn ge- g! pleegd. p£Een stopwatch en veertig gulden ÉTt namen inbrekers mee, nadat zij "M ^ertrokken van de Jan Ligt. 0. hartschooi op het Frans Hals- fel P'e'n hadden doorzocht. Zij wa ll ren binnengekomen door een ,JË opengebroken raam. ||jgjn de binnenstad verbraken in- jggÉS brekers bij twee slopers hang- 1 -g sloten om binnen te komen. Uit 0 van de pakhuizen van de fff 'am*he Janssen, op het Groen- vveegje, werden twee dozen dopsleutels en 220 gulden gesto len. Bij de BV De Waard in de pi Lange Nieuwstraat nam men in H| een loods 50 gulden uit de "fóoienpot weg. Musky heet onze trouwe viervoe ter deze week. Hij is een drie kleurige hond, geen rood-wit- blauw maar wit, bruin, zwart. Het is een speels dier, dat het liefst de hele dag bezig is met ravotten. Zijn vorige bazin was al een wat oudere dame en voor haar was Musky wat te wild. Het liefst speelt hij lekker bui ten met de kinderen en een eindje in de auto rijden vindt hij ook al prachtig. In het die rentehuis Hargehoeve weet hij van gekkigheid niet wat hij moet doen om de aandacht op zich te vestigen. Om een poot hoef je niet eens te vragen, want voordat je bij hem in de kennel stapt staat hij al klaar met z'n poot. Een enthousiaste hond die veel beweging nodig heeft om zijn energie kwijt te kunnen. Zoals reeds vermeld is Musky een bastaard-Collie. Hij zou zo naar een nieuwe baas kunnen, want hij is al ingeent tegen hondeziekte en hondsdol heid. In het dierentehuis aan de Sport- laan 2 in Schiedam zit ook nog een bastaard-herder Saluki, een Dalmatiner en nog een bas- taardje. \U-t Vlaardingen In de grote kerk van Vlaardingen geeft Aad Zoutendijk morgenmiddag van kwart voor één tot kwart over één een lunchconcert. Op het programma staan werken van Johann Seb. Bach, Abraham v.d, Kerckhoven en Louis Mar- chand; tevens speelt Zoutendijk een eigen improvisatie. Hoewel wij Nederlanders ten opzichte van de Belgen en de Fransen op wijngebied nog maar komen kijken is de wijnconsumptie hier in enkele jaren gestegen van 4 liter naar bijna tien liter per hoofd van de bevolking. „En dit dankzij het toerisme en de grootwinkelbedrijven", zo verklaart de Vlaardingse on dernemer, „Immers, we heb ben het te danken aan va kantielanden zoals Spanje, Italië en Frankrijk dat wij de wijnen meer zijn gaan waarderen. Daar hebben de grootwinkelbedrijven op een gegeven moment goed ge bruik van gemaakt. Tot en kele jaren geleden was de wijn alleen bestemd voor de beter gesitueerden. Oom Ai- bert en zijn vrienden zijn toen grote hoeveelheden be taalbare wijn gaan importe ren. Het sloeg aan, de wij- nomzet steeg geweldig. Kor tom, de Nederlanders raak ten in de ban van de wijn. Er zijn er zelfs die speciaal naar Frankrijk op vacantie gaan om daar wijnen uit bepaalde, minder bekende districten te halen." „Het enthousiasme kon niet op", zo vervolgt Van Toor, v „wijn uit een fles is per slot van rekening maar een saai gezicht. Het is toch vee! leu ker ais je je wijn zelf kan tappen. En voilé (aardig mondje Frans), er kwamen kaas— en wijnwinkeltjes en wijnboutiquejes, waar je zelf kon tappen. Maar inmiddels zijn de wijndrinkers uit de beginjaren zeventig een stapje verder gekomen en drinken nu in plaats van een „lekker landwijntje" een witte Macon of een Sint Emilion, compleet met jaar tal en classificatie. Deze ca- tagorie betaalt voor een fles wijn al gauw zo'n negen tot veertien gulden. Ter afwisse ling zijn zij ook bereid een Verder zitten nog een mooie lap- SIGNALEMENT jeskat, een zwartwitte poes en een mooie grijswitte poes op Naam: Musky een nieuwe baas te wachten. Ras: Bastaard Schotse Collie Geslacht: Mannelijk Mocht U nog een kalender willen hebben van 1977, dan kunt U Beharing: Halflang aan het Dierentehuis een prach- n.s»i,iA„. tige dierenkaler.der verkrijgen Kleur. Driekleur tegen betaling van 4,15. Leeftijd: 14 maanden een stuk beter", zegt hij vol daan. „Dat komt omdat ik het glas een tijd in de holte van mijn handen heb gehou den. Proef zelf maar eens....." Eerlijk gezegd is onze wijnkennis nog niet voldoende ontwikkeld, want de wijn smaakte nog net zo als een kwartiertje daar voor. „Oefening baart kunst", knikt Jacques ons hoopgevend toe. „Kwestie van veel proeven..." We komen op het punt waar we wezen willen. De kelder is nog maar half gevuld, om dat Jacques van Toor nog niet zo lang bezig is met een nieuwe activiteit, namelijk het uitbouwen van een wijn- coliectie. De betere wijnen uit de bekende wijndistnc- ten, maar ook speciale wij nen zoals de reeds genoem de uit Amerika, Australië en Hongarije. Een hels karwei, want wijnen, zeker de bete re, zijn tamelijk duur. Ook voor de importeur. Van Toor steekt eens een ver se pijp op en filosofeert wat over de wijze van „aan de man/vrouw brengen". Met zijn hand op het hart be weert hij geen commercieel verhaal te willen ophangen (per slot is het Vlaardings Dagblad naar hem toege gaan), maar de heer Van Toor zou graag wat meer willen vertellen over zijn grote hobby, want zo moet de uitbreiding van het wij- nassor timent ook worden gezien. „Omdat ik mijn wijn kennis graag aan anderen overdraag", zo verklaart Jacques van Toor, „publi ceer ik ook veel, hoofdzake lijk in vaktijdschriften, maar ook schrijf ik teksten x'oor folders. Thans heb ik een groot deel klaar van het manuscript over de sherry- bouw. Daar is nog te weinig over gepubliceerd. En ver der moet ik maar wachten tot de mensen naar mijn proeflokaaltje toe komen. Hoofdzakelijk zijn dat kleine groepen uit verenigingen en clubs: Junior Kamers, Ron de Tafel en Lions. Het klinkt allemaal wat snobistisch. Alsof ik niet bereid ben mijn wijngeheimen aan anderen te vertellen. Dat is natuur lijk met zo. Ook anderen zijn in het Scheele Hoekje welkom, als ze maar serieus zijn. Een groep dames van de Plattelandsvrouwenbond of van de Vereniging van Huisvrouwen is even wel kom als de leden van de Junior Kamer die volgende maand komen". Ondertussen moet er natuur lijk wel verkocht worden. Maar dat levert enige pro blemen op. Veel klanten van Van Toor nemen doorgaans in één keer een doos wijn mee. Daar het echter niet is toegestaan op de Markt bij het oude stadhuis te parke ren bestaat de kans dat de klantenstroom stagneert. Daarom, is bij de gemeente een verzoek ingediend om aan de achterkant van het pand ook een uitgang te ma ken, waar de koper-automo bilist wel mag staan. De wijnafdeling die Jacques van Toor bezig is uit te bou wen betreft een uitbreiding van het totale dienstenpak ket. De liefhebbers van de alom bekende schelvispekel behoeven zich geen zorgen te maken. „Die handel loopt erg lekker", zegt Van Toor met ontevreden. „Enkele ja ren geleden viel een enorme opleving te constateren in de consumptie van bitters. Mijn schelvispekel waar het woord vandaan komt blijft gissen vloog de deur uit. De omzet steeg met vele honderden procenten. Om precies te zijn van 2500 liter in 1970 tot 100.000 liter in 1974. Deze meer dan gewone opleving is weer iets terug gezakt, maar in elk geval nog vele malen groter dan die ooit is geweest Boven dien, het zou toch te gek zijn als Vlaardingen geen schel vispekel meer kan leveren". door Jaap Hazejager andere soort wijn te drin ken. Hongaarse bijvoor beeld, of Caüfornische, Aus tralische. Landen, waar goe de wijnen vandaan komen, maar die bij ons nog minder bekend zijn. Al moet ik toe geven dat het toch wel een rare gewaarwording is dat er op een fles wijn uit Aus- tralie, B'ourgóhdié staat." Van Toor neemt nog eens een slok wijn, gorgelt en spuugt 'm weer uit. Zijn gezicht klaart wat op. „Nu is die al

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5