Traject N.S. Schiedam- Hoek van Holland niet voor 1983 veiliger Gemeente overweegt aankoop van film „Stad de Ik neem de proef Geen politieke duidelijkheid?, dan geen program» college meer Natuurlijk J Rechtszaak Walter de Ling verdaagd Margriet en Pieter ook van de partij VVD en SPG/GPV tegen wets wijziging Rijnmond Politiewagens met rugnummers Reinigings rechten rijzen de pan uit Voorlaatste orgelconcert Resolutie door tijdgebrek niet in behandeling &W& Na 24 dagen slapen in auto huis gekraakt Licht in de duisternis Raad schenkt 25 actiebomen Vrijdag 15 oktober 1976 SCHIEDAMSCHE COURANT ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25682. ia PAGINA'S- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendicnst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen de rechtszaak te gen de in Polen gevangen ge houden yiaardingse student Walter dë Ling is verdaagd naar 27 oktober. Dit hebben de Poolse autoriteiten meege deeld. De reden daarvan is dui delijk: Zij willen de familie De Ling nog enige tijd respijt ge-, ven om de 25.000 gulden die voor zijn vrijlating is geëist alsnog op tafel te krijgen. Zoals bekend kan moeder De Ling dit bedrag onmogelijk op brengen en ondanks het feit dat de Rotterdamse mevrouw Gree» tje van Hoeven een geldinzame lingsactie is begonnen ziet het er nog niet naar uit, dat de 25 mille vooriMie datum overge maakt kunnen worden. Wan neer dit niet gebeurd staat Wal ter, gerekend naar Nederlandse maatstaven, een absurd hoge gevangenisstraf te wachten. Walter wordt vastgehouden om dat hij tijdens zijn vakantie in Polen een jonge vrouw heeft aangereden die later aan haar verwondingen is overleden- Wie Walter financieel wil helpen kan dat doen aam ABN Rotter dam, Postrekening 709, tg.v. J. P, van Hoeven, rekeningnum mer 503429945. Vlaardingen De raad heeft zich raet uitzondering van de WD en de SGP/GPV achter het 'wetsontwerp tot wijziging van de Wet Open baar lichaam Rijnmond ge schaard. Dit ondanks het feit dat er nog geen bevre digend financieel statuut voor Rijnmond is vastge- steld. Dit was bij een eer- dere wijziging van de wet voor de raad aanleiding om zich daar tegen te verkla ren. De fracties van de Pvd A en PPR vonden dat men dit keer wel met de wtswijziging akkoord kon gaan. Wel moest de bijdra ge per inwoner van de Rijn mondgemeentes gelimiteerd worden. Ook de PCG en de KVP wilden de wetswijziging wei steunen. In de brief aan de minister moest dan wel worden aangegeven dat snel tot een fi nancieel statuut moest worden gekomen. Henk van der Meer (SGP/GPV) vond dat Rijnmond niet langer als proefkonijn mocht dienen. Rijnmond als mini-provincie vond hij wel acceptabel. George Neijssel (WD) gaf slechts een stemmotivering. Hij noemde het aanvaarden van de wetswij ziging inconsequent. Bij het bezoek dat het Zweedse koningspaar deze maand aan Schiedam brengt zullen ook prinses Margriet en mr. Pieter van Volleuhoven aanwezig zijn. Deze informatie heeft de rijksvoorlichtingsdienst gistermiddag vrijgegeven. Begin vorige maand meldden wij reeds dat koning Carl XVI G us taf en koningin Silvia op donderdag 28 oktober de officiële opening zullen verrichten van een nieuwe vleugel bij Sandvik Nederland BV aan de 's-Gravelandseweg in Schie dam. Speciaal voor dit bezoek wordt achter de nieuwbouw in de Spaanse Polder een helicopter-veld aangelegd. ,Wil de politiewagen met rug- nummer 8 zich naar de ver- keersknoop op rijksweg 19 be geven..." Een opdracht van der gelijke strekking kan nu voor de chauffeurs van de Vlaar- dingse politie uit de lucht ko men vallen. Sinds kort zijn na melijk alle politiewagens voor zien van grote cijfers op het dak. Deze" cijfers zijn aange bracht om de wagens beter vanuit de lucht te herkennen. De verkeerspolitie kan nu van- j uit de lucht bepaalde auto's ra- S biografisch naar de plek des i onheils dirigeren en begeiei- den." Utrecht Het spoorwegtraject tussen Schiedam en Hoek van Holland zal zeker niet eerder dan in 1983 zijn voorzien van het zogenaamde ATB-systeem (au tomatische treinbeïnvloeding). Vollgens ir. D. C. Hag- selman, directeur exploitatie van de NS, geeft de treinramp bij Schiedam op 4 mei van dit jaar geen aanleiding om.van dit schema af te wijken. Hij deelde dit gisteren mee tijdens de zitting van de Spoorwegongevallenraad. Deze raad, die een onafhankelijk onderzoek verricht bij ernstige treinongelukken en daarvan verslag uitbrengt aan de minis ter van verkeer en waterstaat, behandelde gisteren de fronta le botsing tussen een trein van het type Sprinter en de D-trein uit Hoek van Holland, waarbij 24 personen om het leven kwa men en vijf inzittenden ge wond raakten. De Sprinter bot ste met grote snelheid frontaal tegen de D-trein, die een stil staande stoptrein uit Hoek van Holland passeerde. Uit al verklaringen van betrokke nen en onderzoekingen van des kundigen blijkt, dat de oorzaak van de ramp bij een menselijke fout moet worden gezocht. Een technisch mankement moet uit gesloten worden geacht De ma- chinist van de Sprinter, die zeer zwaar gewond raakte, kan zieh echter niets meer van het onge- luk en het voorafgaande herin neren. Hij weet ook niet meer hoe de seinen stonden, toen hij uit het station Schiedam weg reed. De aanwezigheid van het ATB- systeem had de ramp voorko men. Bij een dergelijk systeem gaat de trein automatisch rem men als de machinist een onvei- lig sein negeert De machinist kan dan nog wél verder rijden, maar moet dan om de 20 secon- den op een knop drukken en zo laten merken, dat hij weet dat er iets aan de hand is. Een hoge snelheid kan dan echter nooit worden bereikt. Vooral een lid van de Spoorwe gongevallenraad was erg geïn teresseerd in de komst van het systeem, maar dat was dan ook Vlaardings burgemeester W. A. Kieboom. „Kan het echt nfef worden versneld?" vroeg hij. „Onmogelijk", antwoordde inge nieur Hasselman. „Met het aan leggen van het ATB-systeem hangen zoveel problemen sa men, dat we^zelfs nog grote moeite zullen moeten doen om alle vastgestelde tijdstippen te halen." Dii nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met hel Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie mei: flotterdamseh Nieuwsblad' Naam Adres Woonp! Tel Deze bon m open envelop, zonder postzegel sturen near Antwoordnummer 334, Rotterdam. Maassluis Het aangesloten zijn bij de Afvalverwerking Rijn mond kost de gemeente (dus de inwoners) handenvol geld. Om kostendekkend te zijn zouden de reinigingsrechten met maar' liefst 26,1 procent omhoog moe ten. Dit is echter niet toege staan en daarom willen B en W een verhoging van 10 procent Deze verhoging betekent dan voor volgend jaar een extra opbrengst van bijna 94.000 gul den. De door het rijk toegestane norm is echter 7 procent maximaal. Alleen wanneer het gemeente bestuur kan aantonen dat er blijvende financiële tekorten dreigen te ontstaan mag zij meer berekenen dan de toege stane 7 procents verhoging. Zo dra meer gegevens bekend zijn over de door de gemeente te betalen donatie aan de AVR zullen B en W met definitieve voorstellen komen. N Maasland In de N,H. kerk te Maasland wordt morgen het voorlaatste concert gegeven uit de serie orgelconcerten 1976. Het orgel wordt bespeeld door Jan van Westenbrugge uit Maassluis. Van Westenbrugge is momenteel vaste organist van de N.H, kerk te Wateringen en geeft regelmatig concerten in diverse plaatsen van het land. Op het programma staan werken vhn J. Stanley, J. S. Bach, M. van den Ghein, Ch, Widor, F. Mendelssohn, H. de Vries, L. Boëlmann, J. Zwart en F. As- ma. Vervolgens is er nog een samenzang. Het concert begint 's avonds om kwart over acht. De toegang, sprijs is drie gulden, voor_65- plussers en houders van "een Cultureel Jongeren Paspoort is de entree twee gulden. Het laat ste concert van de serie is op H decémber. Het is een kerst concert door Koos Bons uit Maassluis, met medewerking van het muziekkorps van het Leger des Heils afdeling Vlaar- dingen. Vlaardingen Als er na vier jaar programcollege geen politieke duidelijkheid waarneembaar is dan Is het beter om weer een afspiegelingscollege te hebben. Fractievoorzitter Hans Versluys zei dit gisteravond op de ledenvergadering van de Partij van de Arbeid in ant woord op enkele kritische vragen van een van de leden over het collegebeleid. Op de vergadering is uitvoerig het fractieverslag besproken. Door tijdgebrek echter is men niet toegekomen aan het bespreken van de resolutie van het afdelingsbestuur over twee jaar programcollege. Te veel tijd ging verloren in het hoofdstuksgevnjs behandelen van het verslag, waardoor de „algemene beschouwingen" over het beleid, alsmede de ui teindelijke tekst van de resolu tie in het gedrang kwamen. Slechts een spreker, A. C, van Cortenberghe, kreeg de kans uitvoerig m te gaan op het frac- tiebeleid en dat van het college. Hierop had hjj nogal wat aan te merken. „Nog steeds wordt hier binnenskamers politiek be dreven", zo zei hij. „Ik ben echter van mening dat wij dit college niet hebben ais middel. Wandelend door Vlaardingen trof het oog van fotograaf Theo Böhmers veel natuurlijk fraais. Een aantal van die fraaie beelden legde hij op de gevoelige plaat vast. Zij vormen een getuigenis, een stemmige ge tuigenis van het seizoen. Al het moois wat gefotografeerd werd, is ook in natura voor het menselijk oog uitge stald. In parken en in de Broekpolder bijvoorbeeld. Hij óf zij die daar oog voor heeft, kan zonder twijfel spontaan ontstane composities, zoals de Berkenfamilie, ont dekken. Schiedam De film die Hans de Rid der over Schiedam heeft gemaakt en die vorig jaar door allerlei moeilijk heden over auteursrechten, niet door de NOS werd uitgezonden zal mis schien binnenkort worden aange kocht door de gemeente Schiedam. De raadscommissie voor communi catie en wijkaangelegenheden heeft gisteravond besloten aan het college van burgemeester en wethou ders te vragen of dit financieel mo gelijk is. Hans de Ridder, die „Een stad tegen de tijd" heeft gedistilleerd uit de veertien jaar oude film „Schiedam kiest voor het water" van Jan Schaper, heeft gisteravond voor de commissieleden 2ijn produktte ver toond. Over het algemeen werd deze vrij positief ontvangen, Aan de oude zwart-wit film is een andere wending gegeven en is boven dien teruggebracht van ruim vijftig naar dertig minuten. De cineast wilde nog geen pnjs noemen, maar Het doorschemeren dat deze zeker boven de tien mille zal zijn, inclusief auteursrechten. Daarmee hoopt De Ridder dan tevens een schadevergoeding te hebben voor datgene wat de gemeente hem vorig jaar aange-i daan zou hebben. Zoals bekend had deze de fjlm vervaardigd voor deNOS, die hem wilde uitzenden in de rubriek Van gewest tot gewest. De toenmalige wethouder van communicatie Hans van der Wilk, meende dat de NOS daarvoor eerst toestemming aan de ge meente Schiedam moest vragen omdat die rechten had op de „oorspronkelijke" film van Jan Schaper. Het resultaat daarvan was dat de NOS van uitzending afzag. De Ridder wilde daarom een schadevergoe ding. 2 „Want de gemeente heeft misschien juridi sch, maar in ieder geval ethisch onjuist gehandeld", meende Hans de Ridder gis teravond op het stadskantoor. maar als doel. En een van deze doelen is de duidelijkheid voor de kiezer. Ik vraag mij af of die er werkelijk is. Om een nieuwe dimensie in het gemeentelijke politieke beleid te geven moet er de komende twee jaar nog erg veel gebeuren." In zijn beantwoording erkende Hans Versluys dat het niet een voudig is om de politieke ver schillen aan te geven. „Wellicht is'dit een gebrek aan ervaring", aldus Versluys, „maar aan de andere kant zijn naar ome me ning de andere (oppositie) par tijen te weinig bereid om hun eigen politieke gezicht te tonen - Als wij straks na vier jaar er werkelijk niet in geslaagd zijn politieke duidelijkheid te schep pen. als de zin van dit college er mei voldoende uitkomt, dan moeten wij dat durven erken nen. Dan moeten wij ons afvra gen of een volgend programcol- lege wel zin heeft." Daar het te laat werd om uitvoerig over het voor en tegen van een program- college te spreken en bovendien de beschouwingen over het be leid nog niet eens goed op gang waren gekomen werd besloten de vergadering te schorsen tot 30 november. Vlaardingen Na 24 nachten in een auto te hebben doorge bracht heeft John Boutkan het pand nummer 137 in de Pieter Karei Drossaartstraat in Vlaar dingen gekraakt. John 2egt tot kraken te zijn over gegaan om dat hij alle legale procedures - tot het verkrijgen van een wo ning heeft gevolgd, maar tij dens het bewandelen van de ambtelijke wegen steeds weer vakkundig van het kastje naar de muur is gestuurd. „Van de twintig dakloze dagen heb ik getracht wethouder Bovenberg te bereiken om een urgentiever klaring te kunnen verkrijgen. Een gesprek werd afgewezen", aldus de kraker". Vlaardingen De politie doet een beroep op alle bezitters tan ronkende en met-ronkende tweewielers de verlichting van hun vervoermiddel eens te con troleren. De afgelopen week is m Vlaardingen een gerichte controle gehouden en daarbij is gebleken dat vaak met ondeug delijke verlichting (of helemaal geen verlichting) wordt gere den. „Vooral in de huidige herfsttijd is het van groot be lang gezien te worden". De er varing leert helaas, dat de schoolgaande jeugd zich weinig bekommert om het wel of met hebben van goede verlichting, aldus de pohue. Vlaardingen De gemeenteraad van Vlaardingen heeft 25 bo men geschonken aan het nieu we toeleveringsbedrijf. De bo men zijn voor 25 gulden per stuk gekocht in het kader van de actie Vlaardingen zet ook een boom op. In dc vergadering woensdag avond overhandigde mevrouw M. O. van Toor-Buschmann (WD) voorzitter Wim Kieboom een brief met daarin vermeld dat het bedrag was overge maakt en daarbij vermeld was de plaats waar de bomen ge plant moesten worden. De raad stelde ook nog een krediet van 148,500 gulden ter beschikking voor de actie. De bomen kosten de gemeente 450 gulden per stuk. Voor de actie heeft Vlaar dingen een bijdrage van ruim 39.000 gulden toegezegd gekre gen in het kader van de aanvul lende werkgelegenheid. 'v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1