Maassluis heeft toren van Piza" Scheeres: rijk moet dokken voor wegen van nature liberaal „Nederlander Ex-raadslid Bob van Rijn kijkt terug Auto schept jongen VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 v:$r~r- Manifestatie huisvesting jongeren Vijfduizend gulden voor onderzoek Uitbreiding groepspraktijk tandartsen naar Schiedam TREFWOORD LEERLING Twee dorpen al gèslaagd .v 5 B. J. S. (Bob) van Rijn beeft een jaar lang in de Vlaardingse raad gezeten. Zijn plaats is inmiddels ingenomen door mevrouw M. 1.. Hoogendijk—van Holst Pellekaan. Bob verliet de raad nood gedwongen door zijn verhuizing naar Briel- Le. Hoe hij die periode nn bekijkt en wat hij vindt van de politieke verhoudingen in Vlaardingen vertelde hij ons in zijn kantoor in Den Haag. Achtendertig jaar geleden kwam Bob van Rijn. in Den Haag ter wereld. Na lagere en middelbare school volgde een studie economie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam. Deze studie werd onderbroken door het vervullen van zijn dienst plicht, waarin Bob voor de officiersopleiding koos. Ge volg daarvan is dat hij nog steeds met veel enthousias me reserve—officier (kapi tein) is en het leger als insti tuut een soort hobby werd. Na het afronden van zijn studie volgde de stages in Frankrijk, Noord—Amerika en Duitsland. Hij was inmid dels, direct na zijn afstude ren, getrouwd. Na zijn om zwervingen trad hij in dienst bij een Rotterdams bedrijf. In 1967 verhuisde hij naar Vlaardingen. Vijf jaar later wordt hij lid van de Volks partij voor Vrijheid en De mocratie. „Eigenlijk heb ik me nooit voor politiek geïnteres seerd", vertelt Bob. „Ook niet in zaken overigens. Mijn vader had een bedrijf en ik zat dus in een beschermd milieu. Maar tijdens mijn studententijd wilde ik er al niets mee mee te maken hebben. Ik ben een echte ouderwetse student geweest Daarom moest ik op een ge geven moment ook eerst in dienst Daar stond ik voor de keuze; soldaat blijven en. zo snel mogelijk er uit of officier worden. Ik wilde wel officier worden, maar dan ook een goede. Dat ben je ook aan de burgers ver plicht, die dat leger tenslotte onderhouden. Ik zat bij de aan— en afvoer—troepen. Je ziet daar hoe dat leger eigen lijk een maatschappij bin- Vlaardingen In Amsterdam wordt morgen een landelijke manifestatie jongerenhuis ves ting gehouden. Voor informa tie over deze actie en over de jongerenhuis vesting in bet al gemeen kan men terecht op het Jongeren Advies Centrum, Fie- ter Karei Drossaartstraat 201 in Vlaardingen. Van maandag tot en met vrijdag van tien uur 1 's ochtends tot vijl uur 's mid dags en dinsdag- en donderdag avond van acht tot tien our is het JAC open- Waarom deze actie? In juli 1975 is de „nota Van Dam" versche nen. Een aantal maatregelen werden hierin genoemd om on der andere de huisvestingsnood -N onder jongeren te kunnen op lossen. In verschillende steden, waaronder Vlaardingen, wer- - den gemeentelijke stuurgroe pen voor huisvesting van al leenstaanden en twee perse o BS- huishoudens ingesteld. Deze stuurgroepen moesten de ge meentebesturen adviseren om tot een oplossing te komen voor de huisvestingsproblemen. „Ruim een jaar later moet helaas geconstateerd worden dat de resultaten minimaal zijn", aldus luidt de mening van de actie voerders, In de manifestatie wordt door de jongeren geelst dat er meer geld voor goede woonruimte komt; de bouwplannen moeten omhoog; en er moet een snelle re goedkeuring komen voor die bouwplannen. Verdere eisen zijn, dat er betaalbare huren komen en dat er niet gediscri mineerd wordt met de huursub sidie. In Amsterdam zal eerst een de monstratie worden gehouden 's middags om half één vanaf het Beursplein. Om half twee volgt dan de manifestatie in Krasna- polsky met medewerking van de groep Bots. Toegang hier voor bedraagt twee gulden. Schiedam Op de Burgemeester van Haarenlaan Is de 9-jarige Jan Anton van der Graaf ge schept door een auto. Met in wendige kneuzingen Is de jon gen ter observatie opgenomen in het Nolet Ziekenhuis. Nabij het kruispunt met de P. J. Troelstralaan zou de wagen, be stuurd door de 41-jarige ver pleegkundige uit Schiedam, door het rode ver keerslicht zijn gereden. Het voetgangertje dat bij het groene verkeerslicht overgestoken, zou zijn kon de automobilist toen niet meer ontwijken. Schiedam/Vlaardlngen De raadscommissie voor speciale zaken en volksgezondheid van Schiedam heeft vanmiddag een bezoek gebracht aan de Stich ting Tandartsengroepspraktij- ken in Vlaardingen. Wethouder Eef Collé toonde de cojnmissieleden^boe de stich ting werkt, omdat iets derge lijks ook in Schiedam zou kun nen worden gerealiseerd. Tijdens dit bezoek bleek dat de drie tandartsen in het gebouw aan de Holysingel in principe bereid zijn om daarvoor de stichting uit te breiden en meer dere praktijken op te nemen. Die mogelijkheid zou in de sta tuten zijn opengelaten. ,Het is alleen maar een oriënta tie", aldusCollé, vanmiddag, „er zijn nog geen vastomlijnde plannen. Eerst moeten we er in de raadscommissie nog eens over praten.1' De Grote Kerktoren: scheef, maar in hoe verre? Maassluis -Benff willen de raad voorstellen 5000 gulden beschikbaar te stellen voor het instellen van een onderzoek naar de scheefstand van de Grote Kerktoren. In eer ste instantie was het de hedaeling dit onderzoek te laten verrichten door TNO Delft Dit instituut is echter zo duur dat het college kennelijk beslo ten heeft in zee te willen gaan met het Technisch Adviesbureau van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. Het onderzoek strekt zich voornamelijk uit tot het verrichten van metingen. Daarvoor is gespeciali seerde meetapparatuur nodig, waarover Gemeen tewerken niet beschtkL Het is te kostbaar om alleen voor het %'errïchten van metingen ten behoe ve van de toren van de Grote Kerk dergelijke kostbare apparatuur aan te schaffen. Uitbesteden is volgens adjunct-direc teur C. H. den Hond goedkoper. Met de te beschikbaar te stellen 5000 gulden kan het Technisch Adviesbu reau van de VNG een eerste meting doen met voorlopig om de zes maanden een herhalings meting. Over twee jaar zal dan bekend zijn of, en zo ja in welke mate, de toren aan zettingen on derhevig is. Volgens de heer Den Hond is de scheefstand van de Maassluise „toren van Pi- za." vanuit het noordwest en duidelijk te zien met het blote oog. Vorig jaar is een eerste onderzoek gedaan dat zich voorna melijk beperkte tot de bouwtechnische staat van de „scheve toren". Uit dit onderzoek is echter niets verontrustends naar vo ren gekomen. Ook de verbindingen in de hout constructies vertoonden geen gebreken. Juist daarom wil men van ge meentezijde weten wat nu precies de oorzaak is van de scheefstand. Zo is namelijk met bekend (te zien) of nu de hele toren scheef staat, of dat het om een gedeelte ervan gaat. Volgens de heer Den Hond is er wel een knik waarneembaar. Waar die precies 2it is evenmin te zien, omdat aan de toren de rijbreuk- en van de kerk gebouwd zijn. Alvorens het voorstel aan de raad te formuleren zal aan de kerkvoogdij van de Nederlands Hervorm de gemeente, die eigena resse is van de toren, toe stemming worden ge vraagd. Verder wil het college trachten om van. het ministerie van CRM en van Provinciale Staten subsidie te verkrijgen. nen de maatschappij is. Dat is gewoon waanzin. Ik geloof dat dat leger een uitstekend apparaat zou kunnen zijn als je het flexibeler maakt Wat dat betreft is er nog erg veel in het leger te doen. Je zou het op veel meer manie ren kunnen gebruiken. Al het materiaal in het leger is alleen binnen het leger bruikbaar. In een oorlogssi tuatie worden burgervoer tuigen gevorderd, maar geen enkele legertruck kan een burgeroplegger trekken. Dat zou veranderd moeten wordn. Een goed, op meer manieren aan te wenden le ger is ook voor de burger acceptabel". Flexibiliteit is, niet alleen voor het leger, voor Bob van Rijn een trefwoord. Die flexibili teit komt namelijk ook aan de orde ais hij zelf een stuk je maatschappijvisie geeft Uiteraard komt daarbij de werkloosheid aan bod. Zelf eens werkloos komt hij tot opmerkelijke uitspraken; „Het specialisme, dat steeds toeneemt, wreekt zich nu. Mensen moeten passend werk aangeboden krijgen. Zij hebben de flexibiliteit verloren om iets aan te pak ken. En dit is een voort schrijdend verschijnsel bij het huidige groeien naar een verzorgingsstaat. Ik heb die mensen gezien, die na jaren, trouwe dienst plotseling op straat stonden. Ze zijn hulp eloos, zonder weerstand. Dat is de ware underdog voor mij en niet de zogenaamde arbeider. Ik geloof dat er veel meer gestreefd zou moeten worden naar geeste lijke welstand. Dat zie je ook bij die PPR—mensen. Daar heb ik echt bewondering voor. Als Willem Kwakkel- stein op zijn fietsje naar de raad komt, dan zie ik altijd: ik hoop dat het straks re gent Dan kan je zien of het echt is, dat idealisme. Ik ge loof dat het bij hem wel echt is". Zo rond 1972 ontwikkelt zich bij Bob van Rijn politieke interesse. Hij heeft de in druk dat de regering bezig is met het slachten -van de koe met de gouden horens, het bedrijfsleven. Voor zijn gevoel vechten wetenschap pers een filosofische strijd uit over de ruggen van de bevolking. Die bevolking heeft naar zijn mening geen behoefte aan een keurslijf. De opvatting uit het bedrijf sleven dat met de huidige Nederlander met meer vrij heid meer te bereiken is, maakt hij tot de zijne. „Iede re Nederlander is VVD—er of liever 'liberaal", zo stelt hij. „Alle mensen willen over de basiszaken zelf be slissen en dat is menswaar dig. Er is geen behoefte aan een knoet". Omdat hij niet langer langs de kant wil blijven staan schel den, besluit hij lid te worden van de WD in Vlaardingen. Dit in de overtuiging dat je - niet alles moet overlaten aan theoretici of partij—jongens. „Dat gebeurt namelijk. Aan het hoofd van sommige mi nisteries zitten gewoonweg klunsen. Ek zou voor een diensttijd voor slimme jon gens zijn. Want de echte we- ters willen niet in de politiek en dat is jammer". Al snel wordt Bob van Rijn lid van het bestuur van de Vlaardingse afdeling van de WD. Hij volgt geen kader cursus, omdat hij gelooft in overleg, communiceren. Zo'n kadercurses heft naar zijn mening de gelijkheid tussen mensen op. „Als er tegen mij gezegd werd: jij bent een WD—er", zo ver telt Bob, „dan zei ik altijd: nee, ik ben Bob van Rijn en misschien ben ik liberaal. De Nederlander is van natu re liberaal. Hij wil zelf be slissen en zelf verantwoorde lijkheid dragen voor zijn ges zin. Daar, in zijn eigen om geving, is hij echt mens, echt zichzelf. Die voorwaarden moeten er altijd zijn en dat moet iedereen toch aanspre ken". Bob van Rijn is meer dan eens bestempeld als de Wiegel van de Vlaardingse WD. Hij werd dan op één lijn geplaatst met WD—raad slid George Neijssel. Iets wat niet helemaal juist is. „Beslist niet", zegt Bob van Rijn. „Ik ben een leerling van de school Madem, om het zo maar te zeggen. Wij zijn bewust niet rechtlijnig. De PvdA noemt dat oppor tunistisch en niet volgens een ideologie. Als dat oppor tunisme nu eens je ideologie is. Wij willen niet scherp slij pen, wil j willen iets berei ken. Dan moet je eerst wat geven en dan kan je eens iets terugkrijgen. Politiek is geen hobby. Het socialisme en de WD liggen vaak zeer dicht tegen elkaar aan. Dat zie je bij abortus. Het is zo dat wij door verschillende deuren vaak de zelfde ka mer binnengaan, maar dan niet door dezelfde deur er weer uit". De periode in de raad is een prettige geweest, vindt Bob. Liever had hij er wat langer gezeten. Er is geen rancune tegen bepaalde fracties. Ze ker niet ten opzichte van de PvdA. Bob: „Ik ben de Pv dA altijd zeer eerlijk tege moet getreden. Ik heb er open mee kunnen praten- Ik ben niet gelukkig met pro gramcolleges, maar wel met de kerels zelf'. Op verzoek geeft Bob van Rijn nog een korte, persoonlijke typering van de leden van het college van B en W. „Ik heb verdomd veel respect voor Kieboom. Hij kent zijn zaakjes voortreffelijk om zijn werk goed te doen. Vaak redt hij het college bij het verkondigen van on waarheden. Hij heeft een aantal onhebbelijkheden. Die moet je niet afbreken. Daar moet je minzaam om lachen. Bovenberg belooft erg veel, maar kan niet alles waarmaken. Het is jammer dat hij dat dan niet zegt Vaak wordt over zijn hoofd een gevecht geleverd. Hij heeft het altijd gedaan. Dat is niet eerlijk. Hij heeft de rotste prtefeuille. Over Jo Vermeule kan ik niets zeg gen. Het is een hef mens. Het is goed dat er een vrouw in het college zit. Er zouden ook meer vrouwen in de raad moeten zitten. Die ver beelden zich minder, rijn na tuurlijker. Als je zegt dat elke Nederlander is W- D—er dan geldt dat zeker voor de vrouwen. Dat zijn allemaal kleine zakenman- netjes. Misschien zou het college beter draaien als er meer vrouwen in zaten. Bas Goudriaan. Daar heb ik veel respect voor. Hij heeft veel ideeen en buit ze uit binnen zijn mogelijkheden. Daar zijn dingen bij waar ik het niet mee eens ben. Maar dat doet er mets toe. Hij durft risico's te nemen. Kloots is de oude vos. Gepolijst. Be schikt over een enorme er varing. Ik geloof dat hij het goed doet. Hij speelt het slim, gevaarlijk soms. Hij gebruikt wel eens al 2ijn routine om iets te bereiken en dan is hij te serk. Hij bezit een groot incasserings vermogen, Van der Velden. Ik heb gemeend dat hij de man met het potlood is. Een goede accountant, maar geen ondernemer. Hij ziet geen kansen. Het is geen beleidsman, hij voert uit Het is een goede wethouder voor financiën en 20U een goede voor economische za ken kunnen zijn, maar hij durft niet Het is wel de beste wethouder. Hij gaf la ter ook politieke keuzes toe. Misschien dat Goudriaan economische aangelegenhe den beter zou doen". Hoewel Bob van Rijn uit de Vlaardingse raad verdwenen is, moet het niet uitgesloten worden geacht dat hij wel in de politiek terugkeert. Hij heeft voor zichzelf een perio de vastgesteld waarin hij po litiek actief wil zijn. Zijn gedachten gaan nu uit naar Rijnmond of de provincie. Dan zien wij hem. daar zeker terug. Schiedam Wethouder Rei nier Schaeres ligt in de clinch met binnenlandse zaken. Staatssecretaris Wïm Polak wil zich niet laten gebruiken als een melkkoe en reageert negatief op een plan van de wethouder voor financiën om het rijk aan te slaan voer belasting op rijkswegen, spoorbanen en onbebouwde terreinen. Een principekwestie. Andere Nederlandse gemeenten zien reikhal zend uit naar de afloop. Die vinden Scheeres plan gedurfd, maar uitstekend. Frappant detail: twee dorpjes in Nederland slaagden reeds in wat Schiedam nu hoopt te bereiken. Hoewel één van die dorpen inmiddels weer door de betrokken provincie is gevraagd het besluit weer in te trekken. Het dorp weigert Pal achter de Schiedamse wethouder staat een specialist van de eerste orde, Willem Dinkelaar, chef van de onderafdeling belastin gen en verzekeringen van de gemeente Schiedam. Het duo zag mogelijkheden om het plaatselijk belastinggebied nog meer te verruimen. Werd de wet een paar jaar geleden al veranderd om de gemeenten meer financiële armslag te geven (dat betekende in plaats van ouderwetse straat-, grond- en personele heffingen een nieuwe zogeheten onroerendgoedbelasting, kortweg OGB), de jonge Pv- dA'er Scheeres kreeg bij de raad een wijziging erdoor van de modelverordening, waardoor'nu is bepaald: op rijkswegen, spoor banen en onbebouwde terreinen moet ook belasting kunnen wor- d<jn geheven. En daarvan zijn het rijk en de NS eigenaar. Alleen, die wijziging moet nog wel door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland worden goedgekeurd. Drs Scheeres heeft evenwel de wet aan zijn rijde, al spreekt Polak over uiterst zwakke argumenten van Schiedam. Volgens de wet houder verplicht de wet de gemeente alleen om natuurterreinen en kerken vrij te stellen. In de modelverordening van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten is het lijstje uitzonderingen weliswaar veel langer, maar daarvoor ontbreekt de wettelijke basis. Met de opzet, die Dinkelaar en Scheeres uitdachten, kan een lucratieve nieuwe belastingbron worden aangeboord, waarbij de ijt bewoner van de gemeente is gebaat. Vandaar dat andere plaatsen fl ongeduldig wachten. Scheeres: „Hoe meer belastingplichtigen, hoe Dat dachten ze ook in de dorpjes Heteren in de Betuwe en Beegden in Limburg. De Kroon keurde hun besluiten goed. Nu Schiedam echter ook op de proppen komt, hebben GS van Gelderland ||§|1 gevraagd of Heteren toch maar liever niet op de oude voet wil c Wethouder voor financiën en economie drS, Reinier Staatssecretaris Polak noemt Schiedams plan bezwaarlijk, omdat «Cfleeres van ocnieaam. hem onmogelijk lijkt de handelswaarde van grond onder rïjkswe- gen of spoorbanen vast te stellen. Heteren en Beegden, die op dat die waarde ook kan worden vastgesteld voor onaermee het idee kwamen om bij het rijk belasting te heffer voor overheids- ziekenhuizen, waarover weer wel onroerendgoedbelasüng kan wor- gronden, bestrijden dat standpunt Met Scheeres wijzen rij erop, den geheven. JLJLA# V/A. *- niet scherpslij- pen".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4