De WSW'er wordt betutteld Nota geeft commissie veel werk Roek-opera Tommy Knutselen in De Hoekstee Studio Schiemond wil op eigen benen staan -V IIPI Nieuwe Prins Carnaval Diefstal in park VRIJDAG 15 OKTOBER 1976 5 WERKMEESTER iff. DIERENTUIN Geen spreekuur wethouder S Fico-films Andere omroep Improvisatie Zang en bal Kerktoren zingt Bromfietser breekt pols Maassluis groeit Studio Schiemona, zes man sterk, overweegt op te stappen. Een mentaliteitskwestie: de medewerkers willen geen chef boven zich. „Wij kunnen onmoge lijk creatief zijn tussen kwart over acht en vijf uur en daarna niet", zegt Hans van der Sloot, officieel verant woordelijk voor de gang van zaken maar in de praktijk gewoon óók een WSWer: „Het heeft geen zin om je een ongeluk te werken voor Poetry Internatio nal of een andere mon sterproductie van de Rotterdamse Kunst stichting, als je in Schiedam als een Jan zak wordt behandeld". door Kor Kegel Foto: Ben Blumers Waarom gaat het? Studio Schie mond is een sehakeltje in de sociale werkplaats, onderdeel uit de WSW ofwel wet voor de sociale werkvoorziening. In Schiedam heet dat project Be- dnjfsgemeenschap Schie mond, want dat klinkt mooier dan sociale werkplaats. Het grootste deel ervan, het ADC of Algemeen Documentatie centrum, staat in de Vijgen- steeg. Er werken, mensen, die een psychische of lichamelij ke handicap hebben of zich in de „andere maatschappij niet kunnen of willen aanpassen. De bijbehorende studio is één jaar oud. De zes medewerkers zijn Hans van der Sloot, Jan Pieters, Harry Govaart, Nico Sweep, Piet van de Berg, Rob Vermaak Assistent is sinds kort Rudie Vincent. „Toen wij begonnen, kwamen vrijwel geen opdrachten binnen en zaten wij met een scherp pen netje in wasstencils te teke nen. Inmiddels zijn wij ge groeid van vrijwel niets tot een studio, die zich duidelijk heeft gespecialiseerd, in com municatietechnieken. Al ver dienen wij bijzonder weinig, en dat realiseren wij ons don ders goed, wij groeien lot ver buiten de grenzen van deze stad", zegt Van der Sloot. Contacten bestaan met de RKS, drukwerk wordt gemaakt zoals een boekje voor Poetry, verder een catalogus en een wereldoplaag van affiches voor Film International, er zijn banden met de Rotter damse museale wereld. „Wij doen dan bovendien m Schie dam nog de hele papierwinkel voor het Verpleegtehuis en hebben als beste klant de Raad voor het Bejaarden- werk- In een jaar tijd Is dat allemaal opgebouwd. Maar wat is nu aan de hand? De sfeer van beloning Iaat te wensen over. Die situatie is verre van ideaal", legt het zes tal uit Protesten zijn aangetekend bin- H"" 1 «-..I !&V Studio Schiemond. nen de bedrijfsgemeenschap. Functiewaardering vinden tientallen te laag. Sommigen gaan in hun salaris op het moment wel iets omhoog, maar vallen in een schaal waarboven zij nimmer meer uitkomen. Daarnaast dreigt een sterke hiërarchie, waar door velen zich geschaad en miskend voelen. Wat de studio betreft, de bedrijfsleiding in ca5u coordinator Wally van der Veen liet zich ook ontglip- pen dat een werkmeester op komst is, maar hij trok dat direct weer m. Want dat slik ken de zes medewerkers niet: „Die studio is door ons opge bouwd. Wij leveren kwaliteit, goedkoop en wij werken ons rot Vanwege een bepaalde in stelling. Wij zorgen voor een brok effectieve publiciteit en hebben een goeie naam in Rotterdam en Vlaardingen, en stel daar tegenover maar eens de studio's waar ze een halve dag werken maar zich. door schandalig hoge prijzen weten te handhaven". En wat is de grap? Van der Sloot: „Bij de studio hebben ze ons te laag geschat. Een functieclassificatie van een graficus, wat neerkomt op 1700 piek. Dat getuigt van be perkt inzicht Het maakt wel wat uit of je als graficus werkt bij een zaak, waar ze geboortekaartjes maken, of bij Avenue. De hoéveelheid werk die wij hebben vereist inventiviteit, hard ploeteren. Dat kan niet in alleen kan tooruren, want dan belazer je jezelf. Officieel mogen wij niet eens overwerken. Toch hebben wij boven onze capa citeiten gewerkt en toch voel je je dan plots begrensd. Met salaris zit 3e al aan het maxi mum met de nieuwe inscha ling. Met die schaal kan je niet meer verdienen en zit je je leven lang vast aan dat model". Dat op zich geeft niet. „Tenslot te denken we niet commer cieel", zegt Van der Sloot. Al moeten wij uiteraard uit de kosten komen. Maar wij bren gen bij de klant liever een bezoek met de fiets dan met een dure auto. Kwaliteit h priori. Maar in Schiedam ont breekt het aan weerklank. De WSWer wordt betutteld. De studio wordt gezien, als toele verancier voor de drukkerij, vergeten wordt dat die studio staat voor een stuk publiciteit met zeer behoorlijk druk werk, Hoe komt dat? Een strak gegroeide traditie. Die is moeilijk te doorbreken. Kijk, een geven is: elke WSWer heeft zijn voorgeschiedenis en soms ligt die jammerlijk. Maar de basis is: de arbeid doe je vrijwillig. En wat zie je soms in ambtenarenbla- den? Over alles wordt ge schreven, de takken van dienst krijgen vrij uitgebreide aandacht, maar voor de WS- Wers doen ze altijd poeslief. Die worden gezien als hond- jes, die geen verleden hebben" en nog moeten worden opge voed Zij worden met serieus genomen en soms wordt zelfs gedacht, dat zij eigenlijk lie ver niet zouden werken. Of het in elk geval niet kannen. Kul". Nico Sweep: „Dat gaat ook lan delijk problemen geven. Con flicten, omdat de produktie- druk en het verwachtingspa troon zijn gespeend van men selijkheid. Vaak zit daarach ter niet eens een kwaaie op zet". Van der Sloot: „Terwijl dat niet hoeft Wij rijn net zo'n stel WSWers en gemotiveerd. Vooropgesteld, Schiemond was met kinderachtig en wij kregen grote vrijheid, anders had de studio nooit kunnen worden zoals die nu is. Zelfs van de composer konden wij gebruik maken en dat is waarlijk een geste. Samen werking bestond, de vrijheid was niet schijnheilig. Maar nu alles zover is, probeert Schie mond langzaam maar zeker weer 2ijn stempel te drukken en een greep te krijgen op het werk, dat bovenal wordt on dergewaardeerd". Onaanvaardbaar, vinden de zes. Gewerkt wordt dat is onder ling een staande afspraak, in associatievorm: verantwoor delijkheid wordt gezamenlijk gedragen, opdrachten worden onderling bekeken en samen vinden de gesprekken plaats over hoe en wanneer opdrach ten kunnen worden uitge voerd, „Acquisitie doen wij ook zelf', 2egt Van der Sloot. „Je moet nooit wachten tot de bedrijfs gemeenschap eens wat werk voor je heeft geregeld. Dat duurt veel te lang. Dit werk is zelfstandig en onregelmatig, dus met in te passen in de ambtenarij. Dat heeft wel spanningen opgeleverd". Volgens het zestal heeft vooral Gérard Smits, directeur van de sociale dienst, dat prece dent geschapen. Dat is met te rijmen met het houden van toezicht op ons werk", zeggen zij. Weer een kwestie van se rieus worden genomen. „De grote opdrachtgevers als de RKS en Van Doorn m Vlaar dingen doen dat. Die zijn ui terst tevreden. Het wantrou wen groeit naarmate het be drijf, waarmee je werkt, klei ner wordt. Hebben we enkele kaantjes te drukken en we gaan naar een kiem drukke- rijtje, dan zeggen ze daar: ach ja, een paar kaartjes, tuurhjk, het zijn WSE'ers, hè, die kun nen niet meer", volgens Van der Sloot. Jan Pieters: „Dat gaat dan on der het motto van: die ande ren op de communicatiemarkt doen te gekke dingen, maar wij zijn echt gek". Van der Sloot voegt daaraan toe: „Soms haal je grappen uit, die in die sfeer liggen. Als een jonge ambtenaar uit het stadskantoor iets nodig heeft en daarvoor hier komt en hij merkbaar vreesachtig en on wennig is om tegen een WS Wer te praten, dan gaan wij met rijn allen zitten grommen. Net een dierentuin. Dan deinst hij achteruit. En dan rennen wij hem na en roepen met een holle stem: je denkt toch zeker met dat we gek zijn, hè7" Pieters: „Een feit is: wij ritten hier niet vanwege onze zweet voeten. Toch willen wij wel graag, dat de gemeente zich interesseert voor ons werk, want dat is goed en moet op de juiste waarde worden ge schat Maar aan de salariëring bijvoorbeeld kan je zien, dat er te weinig bekendheid is met wat wij doen. Althans bij de gemeente Schiedam". Van der Sloot: „Neem gemeen- tevoorllchters uit Vlaardin gen. als Jan Maneij en vader SpruijL Die willen op de hoogte worden gehouden van wat wij doen en hoe de moge lijkheden liggen. Van Schie dam horen wij nooit wat Toch zetten wij voor vijf tien tjes een betere vooriichüng- spagma in elkaar dan die, waarmee de gemeente nu ad verteert Ik begrijp ook niet, dat Henk Berg moet klagen over de slechte voorlichting. Voor zijn Passage Theater hebben vrij een plannetje uit gedacht Een hele analyse voor publiciteitsmogeZijkhe- den. Die zijn heel groot en wat je nodig hebt zijn een paar borden, verf en verlich ting. De reclame, zoals die nu is voor het theater, slaat ner gens op. Maar dat plannetje van ons ligt nu in het stads kantoor en je hoort niks meer erover". Volgens de studiomedewerkers kamp kampt WSW-afdelmg met beperkte vrijheid en heeft motivatie van de werknemers daar zelfs geen zin. „Hun in breng mag gaan tot een be paald punt en niet verder. Be halve dat hun positie te wei nig ontplooiingskansen biedt, wordt ook nog aan de centen gezeten. Dat gaat te ver. Hoe vaak wordt met, vooral in va- kantietijd, schamperend bij de gemeente gezegd: ach, dan nemen we toch zolang een WSWer.,.**. De functiewaardering, zoals die plaatsvond, is in de bedrijfs gemeenschap het gesprek van de dag. Zowel individueel als in groepsverband worden pro testen aangetekend. Sommige WSWers prikten hun bezwa ren zelfs op het prikbord. El ke afdeling protesteert op zijn eigen manier. „Wij doen dat door ons als doel te stellen om ooit op eigen benen te gaan staan, los van Schiemond", zegt Hans van der Sloot „Denk aan een termijn van twee jaar. Wij eten nu al niet uit onze neus, maar verwerken nog ervaringen. Om later zelf standig te kunnen werken. Maar let wel, directe ontslag name11 van zes mensen, die ui terst productief en ui team verband hebben gewerkt, mag je als WSW-dïrecteur wei op je rekening schrijven!" ■Hoek van Holland Deelraads- voorzitter L. van der Houwen heeft de commissie sport, cul tuur en recreatie een uitgebrei de nota voorgelegd. De leden -..van de commissie, vier deel- raadsleden en zeven burgerle- 't den en daarmee de.„zwaarste" Hoekse commissie, zullen de f komende maanden hun handen vol hebben met het adviseren en beantwoorden van in de no- te gestelde vragen, ^net veelomvattende stuk laat ruimte over voor inbreng van 7 de commissie. Over de vergade- i ringen bestaan geen misver- standen. De commissie moet 7, maandelijks bijeen gaan ko- men. De vergaderingen mogen met langer dan 2,5 uur gaan duren. De concentratie zou an- ders toch maar verslappen, zo meent Van der Houwen, te de nota wordt aan het strand- Plan hoge prioriteit toegekend. De commissie moet snel met adviezen hierover komen. In het strandplan zou ook een nieuwe camping kunnen wor- den opgenomen. Dit omdat er wat, nog onbestemde plannen zijn om het huidige campingter rein aan de Tasmanweg in de toekomst voor woningbouw te gebruiken. Slechtweerrecreatie is een ander belangrijk punt voor Hoek van Holland. Van der Houwen stelt in zijn nota dat in dit kader eens gedacht moet worden aan een overdekt zwembad en aan een sporthal. Verder zullen za ken als uitbreiding van de kam peerterreinen, de parkeerpro blemen en het totale sportge beuren onder de loep genomen moeten worden. De commissie zal op het onder deel cultuur contacten moeten gaan onderhouden met culture le organisaties. Lichamen als de Rotterdamse Kunststichting, de stichting musische vorming, de gemeentemusea zullen bena derd moeten worden. Het con tact met plaatselijke culturele verenigingen* moet uiteraard worden onderhouden. Maassluis Wethouder mevrouw G. van Eek van sociale zaken en volksgezondheid kan maan dag 18 oktober geen spreekuur houden in het Dienstverlenings- centrum aan de Arthur van Schendelstraat. Shirley Maclaine als Irma la Douce. Vlaardmgen De FUmcommissie van de C. J V. Liefde en Vrede Vlaardingen-vertoont dit weekeinde de films In de Greep van de Zwarte Monnik en de Rilly Wilder* komedie Irma la Douce. In zaal Triangel begint de voorstelling van „De zwarte monnik" om half twee 's middags: m Middelhuyse zijn er twee voorstellingen en wel om 's ochtends tien uur en 's middags om half één. Voor de Fico-leden wordt zaterdagavond om half zeven en kwart voor negen Irma ia Douce vertoond in zaal Triangel. In zaal Middelhuvse begint „Irma" te draaien om 's avonds half acht. Schiedam De nieuwe Schie- damse Prins Carnaval en zijn Raad van Elf zullen op zater dag 13 november worden ge presenteerd. Dat labeurt tij dens het „Elfde van de Elfde feest", dat de carnavalsvereni ging De Rietzeilers die dag in boerderij Land vreugd houdt. Voor deze manifestatie, de ope ning van het zogenaamde car navalsseizoen, heeft de vereni ging nog twee activiteiten: In zaal Marijke aan het Broers- veld houdt men op maandag 18 oktober een bingo-avond voor Schiedammers van zestien jaar en ouder. In verband met de carnavalsop tocht van 19 februari 1977 houdt men op maandag I no vember een informatie-avond in Novotel - Schiedam. De aan vang van deze bijeenkomst is 20 00 uur. Schiedam Niet de TROS, maar de KRO heeft de jaarlijkse col lecte van de dierenbescherming min of meer benadeelt. De plaatselijke afdeling van de Ne derlandse vereniging voor be scherming van dieren heeft ons gevraagd dit foutje op de front van de woensdagkrant te recti ficeren. De reportage over as iels, waar huisdieren met gas worden af gemaakt werd namelijk niet uitgezonden in TROS-Aktua, maar in Brandpunt, de actuali teitenrubriek van de KRO. Schiedam In de aula van Ste delijk Museum aan de Hoog straat wordt zaterdag een orgel concert gegeven. Addic de Jong speelt *s middags van drie tot vier uur op het Hess-orgel. Hij speelt op ver zoek van de Vereniging Vrien den van het Stedelijk Museum te Schiedam geïmproviseerd werk. De toegang is gratis. Vlaardingen In de Stadsge hoorzaal te Vlaardingen wordt zaterdagavond om acht uur een concert gegeven door het Ann- chen van den Bos koor. Het optreden wordt gevolgd door een bal mét medewerking van The Mosquito's onder leiding van L. de Munmk. Als gasten zullen in het Annchen van den Bos koor meezingen: de tenor Alfred Lukasson en het Barok Ensemble bestaande uit Elisa Winter, Margreet Gi tels en Henk Moens. Voorts werken mee: Thea Roos piano. Henn van den Bos—piano, or gel en gitaar, Fred Plazier— basgitaar, Henk Robers— gi taar en Hans Mekel— fluit. De toegangsprijs voor de muzikale avond bedraagt vijf gulden. Maasland In het Trefpunt te Maasland wordt morgen de roek-opera Tommy uitgevoerd. De opera wordt ten tonele gebracht door verpleeg kundigen van de Ursula JtUruek te Wassenaar en leerlingen van de Petrus Canisiusschool te Den Haag. Deze groep heeft twee jaar terug in Maasland ook Jesus Christ opgevoerd. De pro- duktie van Tommy, een rock-opera van The Who, is tot standgekomen in samenwerking met de Ursula-khmek, de Petrus Canisiusschool, het kerkbestuur en organiserend comité van de RJC, kerk te Maasland en de Stichting Film em Geluid. Het verhaal Tommy speelt tijdens en na de tweede wereldoorlog. Het handelt over een jongen, die na het 2ien van de moord op z'n vader in elkaar klapt. Zo gaat hij enkele jaren als blinde en doofstomme jongen door het leven. Hij krijgt te maken met allerlei problemen, totdat zijn ouders er achter komen dat hij met zijn. bijzon dere gave voor flipperen geld m het laatje kan brengen. Zijn moeder vraagt zich intussen af hoelang dit nog zo door moet gaan en duwt: Tommy in een vlaag van onmacht door de spiegel. Door de klap wordt de psychologische blokkade doorbroken en kan Tommy weer alles horen, zien en spreken. Na een groot feest besluiten 2ijn ouders een pretpark op te zetten, met Tommy als trekpleis ter. Zij liegen het hoofdzakelijk uit gehandicap ten bestaande publiek voor, dat men door de aangeschafte brillen, oorwatjes en kuraen de zelfde eigenschappen krijgt als Tommy en dus zal genezen. Totdat het volk beseft dat het met een kluitje in het net wordt gestuurd. Er breekt een grote rel los, waarbij alles kort en klein geslagen wordt en Tommy's ouders omkomen. Dan breekt bij Tommy het besef door dat hij aldoor is geleefd en nu pas aan zichzelf toekomt De uitvoering in het Trefpunt begint 's avonds om acht uur. Kaarten a dne gulden vijftig zijn verkrijgbaar bij Wima Alsemgeest, tel. 01899- 10025. Maassluis Jan van der Zwart geeft morgen tussen 15.00 en 16.00 uur een beiaard concert op het carillon van de Grote Kerk. Op het programma staan onder meer een Fantasie oyer een lied uit Valerius* Gedenkklank, en kele arrangementen van Tarti- m, Telemann en Clark, een so natine, de Hemony-suite en tot slot een improvisatie. Hoek van Holland De Knut- selstee in Hoek van Holland, die op 18, 19 en 20 oktober wordt gehouden in het wijkge* bouw De Hoekstee, belooft een geweldige belevenis te worden voor de kinderen van de basis scholen. Hoewel het principe dat iede reen roag doen en laten waar hij zelf zin in heeft natuurlijk gehandhaafd blijft, is er al van diverse zijden medewerking aangeboden voor de inrichting van een hele echte winkel en dergelijke. De Knutselstee gaat ervoor zorgen dat tijdens de herfstvakantie niemand zich behoeft te vervelen..... zelfs de ouders niet. Zij kun nen helpen of lekker uitgaan zonder kinderen. Schiedam In het Prinses Bea- trixpark is uit de wagen van de 57-jange Rotterdammer P. L. een portefeuille met zeshonderd gulden, paspoort en wat pape rassen gestolen. Om bij deze spullen te komen heeft de dader een steen door de ruit gegooid van de auto die nabij het Excelsior-terrein stond geparkeerd. Schiedam Na een aanrijding op de Westvest is de 20-jarige Vlaardinger A. J. v.d. K. met een gebroken pols naar het Ge meente Ziekenhuis gebracht. De jongen had met zijn brommer geen vrije doorgang gekregen van de 24-jan ge Schiedammer H. M. L. die 2ijn auto'aan de linkerzijde van de weg wilde parkeren. Na de botsing die daarop volgde moest de gewon de bromfietser met de ambu lance van de GG en GD naar het ziekenhuis worden ge bracht. Maassluis Het aantal in woners is in september met 142 toegenomen tot 28.819. Er werden 46 kin deren geboren (21 j en 25 m), terwijl zich in dezelf de periode 233 personen in Maassluis vestigden. In september zijn 11 perso- nen overleden; 126 heb ben de gemeente verla ten. Er werden 21 huwe lijken gesloten en er is slechts een echtscheiding uitgesproken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5