Orpheus was vroeger voor de steenrijken i Excelsior: kans op aansluiting Afvalverwerking Rijnmond failliet verklaren' Blokje rond, Turken krijgen informatie Passage-dames voor krachtproef V0LV0-SCHIEDAM DONDERDAG 21 OKTOBER 1976 Een sigarenhoer over mannenzang r r n rjtjtr burgorlijke «tand Schiedam Gewonden in Oost Hawkiïid uitgesteld HBSS en HVO mogen niet falen MVC vanavond favoriet DERDE KLAS Volvo 343 Morgenavond op de televisie avoLVo Youth for Christ actief tiiüitmimininumnnimnmiimiuitunii „De oorlog gooide wel roet in het eten. Stie kem zongen wij af en toe, maar in 1943 moest toch worden ge stopt. Razzia's werden steeds meer gehouden en het koor liep leeg. Dat was een moeilijke tijd". Loei Stouthandel (52) haalt herinneringen op. ïn een achterkamertje, naast zijn sigarenzaak op de hoek van de Lange Haven en de Ap pelmarkt in Schiedam, blikt hij terug op hcmderdtien jaar mannenzang. In zijn handen ligt het secretariaat van Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus, dat vrijdagavond het jubileum concert geeft Een opera in de gerestaureerde Haven- kerk van Maasb.rh, een me ter of veertig verderop aan de Lange Haven. Pretlichtjes twinkelen voort durend m Stouthandels charmeursgezicht Orpheus is zijn leven. Sinds 1940 is hij lid. Van zijn bolknakken mag je nog zeggen wat je wilt, maar kom niet aan het koor. Zingen maakt hem blij. Hij vertelt dan ook vol overgave: „Mijn vader zat er al bij, en zodoende ben ik erin gerold. Via het koor heb ik mijn vrouw leren kennen. Maar vader zat namelijk ook in Orpheus. Die man had een geweldig mooie stem. Daar mee heeft hij trouwens voor een doorbraak gezorgd. Dat kwam zo, Orpheus was aan vankelijk iets elitairs, eigen- Orpheus in hét verleden, toen Flipse nog dirigent was en Hon- nerlage Gre- te erevoorzit ter. De foto komt uit 1936. Door Kor Kegel -P ff lijk voor de steenrijken. Mijn schoonvader was tim merman en werd pas na eni ge schroom binnengehaald. In 1916. Hij was de eerste handwerksman, die in het koor mocht zingen. Ze moes ten weL Hij had zo'n ongelo felijk mooie stem. Schitte rend. Nou, later kwamen er gelukkig meer gewone men sen bij." Schiedams mannenkoor moet in den beginne wel een merkwaardig clubje nachte galen zijn geweest Alle be kende distillateurs deden mee, vroede vaderen zaten eveneens in het koor, nota rissen, ga zo maar door, en ónwaarschijnlijk moet wor den geacht dat al die rijken een aardige stem hadden. Daarom waren ze blij met die timmerman. Uit hun tijd dateert overigens de traditie, dat burgemees ters automatisch worden ge vraagd om erevoorzitter van het koor te worden. Drs. Arie Lems is dat tegenwoor dig, Harm Roelfsema was het. De oude heer Mattheus Laurentius Hannerlage Gre- te, één van de oprichters van Orpheus, verhuisde toen hij burgemeester af was naar Breda. Op 25 augustus 1946 werd hij daar honderd jaar en zochten de koorleden hun erevoorzitter nog eens op. De legendarische figuur overleed op 27 december 1949. Hij was 35 jaar voorzit ter en 83 1/2 jaar lid. Stouthandel gaat er nog eens voor zitten. „Wij hebben al tijd uitstekende dirigenten gehad, dat was een bof. Vooraanstaande toonkunste naars. Namen als De Vliegh, George Rijken, Paul van der Putten. Baanbrekend werk voor de mannenzang ver richtte Eduard Flipse in 1929, in welk jaar hij afre kende met de Liedertafelstijl en moderne werken van Wil lem Pijper, Badings en Zag- wijnaanvatte". De sigarenboer recht zijn rug, slaat de ellebogen naar ach teren en brengt met een ruk, gelijk een dirigent, zijn ge balde vuisten naar voren, terwijl hij zegt: „Die Flipse hield van stevig werk, met die grote forten, dat zware. Heel anders dan bijvoor beeld Jos Vranken, die later Gijsbert Nieuwland als diri gent zou opvolgen. Die man was meer voor dat hele fijne pianissimo". Stouthandel kijkt nu verfijnd, maakt zwierige bewegingen met de armen en snel, vluchtig pin gelt'hij met zijn vingers in de lucht In de tijd van Vranken werd de repetitieavond verzet van woensdag naar dinsdag. „Door de komst van de tv", zegt Stouthandel. „Kijk, al hielden sommigen nog zo veel van Orpheus, als zij moesten kiezen bleven zij op woensdagavonden thuis, kij ken naar Europacup-wed strijden. Maar een probleem ontstond, want Vranken di rigeerde op de dinsdag al een ander koor. Toen kwam Chris Verhoog, onze huidige dirigent. Die is subliem. Zingt zelf geweldig goed, weet alles te vertellen over ademhaling. Hij geeft nog lessen aan een dameskoor in Moordrecht Verder heeft hij weinig tijd om te dirigeren, want hij is directeur van een muziekschool. In Den Haag". Bijzonder trots is Stouthandel erop, dat de commissaris van de koningin in Zuid-Hol land mr. Maarten Vrolijk vrijdag het concert zal bij wonen. Verder zit de kerk vol voor Verhoog en zijn mannen. Problemen levert dat wel op. Het Orpheusbe- stuur, voorgezeten door de critische Piet Smit, sprak met de verkeerspolitie af dat op alle bezoekers een. beroep 2QU worden gedaan om lie ver niet met de auto te ko men. Op de Lange Haven is te weinig parkeerruimte. Maassluis Het Maassluise PvdA-raadslid Duiraelaar vindt dat de Afvalverwerking Rijnmond (AVR) maar failliet verklaard moet worden. Tot deze uitspraak kwam hij tijdens de commissie vergadering van financiën. Zoals bekend kampt de AVR met een verlies van enkele tientallen miljoenen gulden. Dit verbes moet door alle gecontracteerde Rijnmondgemeenten worden weggewerkt Nu wil Rotterdam alleen maar meebetalen naar rato van het aangevoerde huisvuil. Een on billijke zaak, te meer daar de tekorten mede een gevolg zijn van verkeerde planning van het Rotterdamse gemeentebestuur. Zo vinden de commissieleden. Van de zes verbrandingsovens zijn er nog maar twee in be drijf, Het meebetalen naar rato van het aangeboden huisvuil komt Rotterdam het voordelig ste uit omdat aan de Brielse- laan nog steeds het meest stads vuil wordt verbrand. Een foute opstelling vinden de commissieleden. Zij onder schreven dan ook het stand punt van wethouder I. van der Knaap, dat de tekorten betaald moeten worden naar rato van het aantal inwoners van de aan gesloten gemeenten. GEBOREN. H. Stiefel-van Gro ningen z; P. J. Stolk-Slegt z; P. J. M. van der Pluijm-Teekens d; G. J. van Linden-Jonas d; F. J. M. Gordijn-Rasens z; R. P. van Duin-O ver de Vest d; J. Zwaan-Boogerd d; J. D, Cinjee- van Staaijeren z; J- Wolters- Timmers z; D. P. B- M- Snel-Eb- berink d; J. P. A, Verkleij-Hoe- vers d; J. Pieters-Mooiweer z; J. H. van Eijk-van Veen d; B. C. Scholte-Bakker z; F. A. J, Sceuper-van der Steen z; R. Dijkstra-Bras d; H. Kara'goz- Karagóz z; R. Y. P. Hugen-Hart- jes z; R. Bas-Bervoets d; H. Prins-Magrijn d; J. van Henten- Steeg d; H. D. R, Codée-de Weerd d; T. G, Broere-Butter 2 x d; H. P. van der Wolk-Verzij- den z. Schiedam Na een aanrijding in Oost is de 9-jarige Margot S. uit de Galileïstraat opgenomen in het Nvlet Ziekenhuis. Het meisje was in de Daltonstraat plotseling de rijbaan opgelopen en werd toen aangereden door de 68-jarige automobilist B. G. v. d. K„ eveneens uit Schiedam.' Twintig minuten later werd op de Horvathweg de 57-jarige W. G. door een auto geschept. De vrouw had met haar fiets geen voorrang verleend aan de 31-ja- rige automobilist A, R. uit Maassluis. Met een hoofdwond en een her senschudding is de vrouw voor opname naar het Nolet Zieken, huis gebracht Viaardingen Het concert van Hawkind gaat niet door. Het optreden van de Engelse groep, dat morgenavond plaats zoa vinden in de Lijnbaanhal wordt uitgesteld tot nader da tum. Het OJC, dat het concert organi seert, heeft dit meegedeeld. uumimuiumiimniumtiiiiiimiimmiiiimiMiniiminmiuiuiiiiimimMiituiituimuiiuuimiuiiut ypt. Signalement Naam: Basko Ras: Heidewachtei Geslacht: Mannelijk Leeftijd: 4 jaar Kleur: Bruraschimmel Beharing: Gegolfd 1 s Deze week een hond van een ras, dat je niet iedere dag tegen komt De Heidewachtei of klei ne Münsterlandse staande hond (Münsterian der) is, zoals zijn naam ai doet vermoeden, een Duits ras. De naam wil zeggen Wachtelhond van de Heide, het geen betekent dat deze hond vroeger werd gebruikt voor het jagen op Wachtels, wat kwar tels betekent Tegenwoordig hoeft deze hond niet alleen voor de ji-.M ge bruikt te worden maar óók hij een goede hond, zoals zoveel honden die vroeger voor een bepaald werk werden gehou den, om als een goede huis vriend dienst te doen. Dit heeft hij zéker 'c danken aan rijn, schildert - 'deur en beha ring, zijngv, grootte en zijn erg lief karaf .r.- Basko is zo'n raou.e Heidewachtei met een goedig karakter. De reden van afstand, door zijn vorige baas opgegeven, was dat Basko niet alleen kon zijn. Erg jammer voor zo'n fantastische hond als Basko daar op hem, volgens zijn baas, verder niets meer is aan te merken. In het asiel is hij een gezellige gast die wel wat lichaamsgewicht erbij moet hebben, maar, ondanks dat het voor ons een vriendelij- I e hond is, zien wij hem toch liever naar een nieuwe baas of bazin vertrekken, zodat hij weer in een normaal gezinsle ven terecht komt, waar hij aan dacht en genegenheid krijgt. Hij zal daar beslist aanhanke lijkheid en dankbaarheid tegen over zetten. In ons dierentehuis in Schiedam zit nog een hond van een Duits ras: een korthan- ge Duitse staande hond, een teefje van 15 maanden dat bij ons is gebracht omdat hij ach ter alles aanvliegt wanneer hij buiten losloopt. Hij kan niet bij katten of konijnen hetgeen te begrijpen is, daar zij een echte jachthond is. Er zitten ook nog een bastaardje, teef, 1 1/2 jaar; bastaard-setter, zwart, ongeveer 3 maanden, een bastaard-Staby hound (Fries - ras) in het asiel Verder nog een 10 maanden oude rode geca streerde kater, een schildpad poes, een rood-witte kater en een zwart-witte poes van 8 maanden- Tevens willen wij de bus- en lijst- cohectanten hartelijk danken voor hun medewerking bij het ophalen van gelden ten bate van de dierenbescherming in de week van 4 t/m 9 oktober. Uite raard ook onze dank aan de gulle gevers,. Viaardingen In de informatiekeet aa*r de Zomerstraat wordt zaterdag voor de Turkse bewoners van het oude deel van de Vettenoordsepolder een informatiemiddag gehouden. Doel van deze middag is een overleggroep van buitenlanders te formeren met daarin vertegenwoordigers van de Stichting Hulp aan Buiten landse V knemers, zo mogelijk Nederlandse bewoners en ambte naren. Deze over eggrvp zal dan alle problemen en wensen die de buiten landers öij ve-mieuwing Vettenoordsepolder hebben besproken. De middag - onaf 13 uur) wordt mede georganiseerd door de Stichting Huip aan Buitenlandse Werknemers Rijnmond. In het oude deel van de VOP wonen 237 buitenlanders, ongeveer 14% van de inwoners van dat deel. De Turken vormen met 161 personen de grootste groep. De overige 76 buitenlanders zijn verdeeld over 15 nationaliteiten. Viaardingen Het heeft er alle schijn van dat Excelsior Maassluis zich ditmaal op eigen veld niet zal laten verras sen. NSW staat het laagst geklasseerd en dat moet voor trainer Leen Admiraal een indicatie zijn dat bij winst voldoende afstand van de twee plaatsen, oie voor degrada tie in aanmerking komen, wordt genomen. Schiedam Het volleybal damesteam van Passage VCJ heeft de bekerwedstrijd tegen het één klasse lager spelende "WHV met 3—1 gewonnen. Door dit resultaat bereikten de dames de laatste acht in deze bekercompetitie. Het werd overigens een matige partij van de zijde van de Schiedamse dames. Hetgeen mede te wijten was aan het feit dat de zaal in Heukelum erg klein was. De setstanden waren 11—15, 5—15, 17-15 en 7-15. Toch moet het duel gezien worden als een. nuttige voor bereiding voor de wedstrijd" van komende zaterdag. Dan immers spelen de dames de topper tegen het op het tweede plaats staande Spirit. Beide teams hebben tot nu toe twee verliespunten, maar met dat verschil dat Passage een wedstrijd minder speel de. Het duel begint om 19.00 uur en wordt in de Margriet hal gespeeld. Bovenaan in de promotieklas. se staat nog steeds Volley '68 dat in Rotterdam Libanon gaat bestrijden. De tegen standsters van de Vlaar- dingse dames hebben tot nu toe nog geen punten binnen gehaald, De stand in de pro motie-klasse: Volly 4—12, Spint 4—11, Tenaco 4—9, Passage 3—7, Rovoc 47, Pendreeht 4—6. Na een week rust spelen de dames van MVC vanavond opnieuw thuis. Tegenstander is het Haagse Advendo 2 dat niet al te succesvol opereer de. De wedstrijd wordt in de Olympiahal gespeeld en be gint om 21.00 uur. Het damesteam van Shell speelt in Maassluis tegen MVC 2, dat uit vier wedstrij den drie punten binnen haalde. Shell heeft zeven punten. De wedstrijd begint vanavond om 20.15 uur. Omdat de heren van Passage VCJ vanavond om 21.00 uur een bekerwedstrijd spelen tegen Tenaco behoeven zij niet voor de competitie uit te komen het komend week einde. Vanavond wordt ge speeld in de Sporthal Kra lingen. De heren van Volle/68 spelen wel. In de Vlaardingse sport hal komt Spirit op bezoek. De ploeg uit Barendrecht heeft het tot op dit moment niet zo best gedaan. Morgen avond wordt begonnen om 20.15 uur in de sporthal op de Floris de Vijfdelaan. Excelsior M. gedraagt zich weder om erg grillig. Dat vorige week de hindernis bij RWH werd genomen (0-1), paste volledig in de tactiek, maar niet een week eerder toen de Maassluise for matie werd weggespeeld door Huizen. Na de knappe winst op en dat wordt een duel op het scherpst van de snede. Voor Hoekse Boys zijn er 2aterdag thuis tegen Randstad Sport weinig problemen. Hoewel de blessure van Aad Moerman toch tot voorzichtigheid maant. RWH ziet het er niet naar uit Het Maaslandse MW27 zit op dat Leen Admiraal zijn forma tie zal gaan wijzigen. Streekgenoot Zwaluwen gaat met gemengde gevoelens de strijd aan tegen CSVD in Delft, Het zal er goed aan doen zijn tac tiek „behoudend" af te stem men om ten minste aan een gelijkspel te komen. De Vlaar dingse aanval heeft duidelijk aan kracht ingeboet Het feit dat afgelopen zaterdag Emcri. Kegel en Hugo Sluimer tussen tijds werden vervangen, daarvan een beeld. het ogenblik hoog te paard en daarvan zal zaterdag het Haag se Devjo slachtoffer kunnen worden. In de vierde klasse C blijven de Vlaardingse clubs TSB en Sunlight goed mee draaien. De formatie van trai ner Gertie Baas (Sunlight dus) is zelfs nog ongeslagen. Aan de Deltaweg gaat Sunlight zater dag de waarschijnlijk winstge vende confrontatie tegen GOZ aan. En TSB gaat op bezoek bij WGZ, dat op het ogenblik middenmoter is, duidelijk voor- Programma afdeling zaterdag voetbal: SC Botlek-DVO'32, Sa- telbet-Oude Maas, BVCB-VVK, GTB-SDV, CION-DOS '32, NSEM-Hoek van Holland. ADVERTENTIE Programma: Quick Boys-DOVO, SHO-Spakenburg, CSVD-Zwa- luwen, Zwart Wit '2&-Huizen, RCL-RWH, Excelsior M-NSW, Kozakken Bcys- Noordwijk. Stand: DOVO 6-11, - Noordwijk 6-9, Huizen 6-8, RCL Rinke Baaima (1) Uitvet- 'P' 6-6, RWH 6-6, Quick Boys 6-6, koren... CSVD 6-6, Spakenburg 6-6, Ko zakken Boys 6-6, Zwart Wit '28 6-5, Excelsior M.. 65, Zwalu wen 6-4, SHO 6-4, NSW 6-2. In de tweede klas leeft PPSC duidelijk beneden zijn stand, getuige de vier punten uit zes duels. Zaterdag zal het onget wijfeld felle tegenstand onder vinden van Rijsoord, dat na de 243 nederlaag tegen Nieuw Lek- kerland zeker revanche wil. In de derde klas roept de positie van HVO vraagtekens op. De formatie van Harry Bouwer is op papier heel sterk, maar het komt er de laatste wedstrijden niet uit Kwaliteit is er genoeg, getuige ook al het feit dat rech terspits Rinke Baaima als enige speler van een derde klasser is uitverkoren om volgende week met de Jong Amateurs tegen Luxemburg te oefenen. Zater dag ontvangt HVO het Ouder- kerkse Spirit en daar moet winst uit te halen zijn. Stadge noot Viaardingen is na het on gelukkige verlies tegen Groot Ammers (2-0) op de laatste plaats gekomen. Het thuisduel tegen Koudekerk zal wederom moeilijk genoeg zijn. Ondanks de knappe pres taties van HBBS, de laatste tijd, blijft de achterstand op ongeslagen leider Oranje Wit vijf punten. Zaterdag ontvan gen de Schiedammers DOTO Voor het nieuws van 20.00 uur op Nederland II ziet u de Volvo 343. Nieuwe klasse van Vol vo. Zien wij u voor een proefrit in de Volvo 343? Vandaag nog kunt u ons bellen voor een spraak! NIEUW MATHENESSERSTRAAT45 .ROTTERDAM TEL 010-260653 (GRENS SCHIEDAM) Viaardingen De Youth for Christ-groep is het komende weekeinde actief in Viaardin gen. Een gospelgroep, een kleintheater en een zanger zul len morgen, zaterdag en zondag in de stad vertoeven. Morgenavond zullen de groep Faith en het kleintheater Quo Vadis bij de fontein op het Liesveld de gehele koopavond uitvoeringen geven. Zaterdag middag wordt de actie op het Liesveld voortgezet Naast de eerder genoemde groepen zai ook de Schiedamse zanger Wis se Hettinga optreden. De Schie dammer verleent ook zijn dewerking bij een kerkdienst in de Pnielkerk op zondag. Aan vang tien uur 's ochtends, ue actie van de Youth for Chris'- groep heeft als thema: «Waa het hart van vol is, loopt «e mond van overt'. Belangstellen-^ den kunnen zowel zaterdag- ais zondagavond terecht m YFC-koffiebar aan de Nieuwe- laan te Viaardingen. Ook hier wordt een programma verzorgo door Faith, Quo Vadis en Wis se. De avonden beginnen oni acht uur. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4