Hier heb ik zeven jaar voor gevochten CION pleit voor trainingen in „De Puf Cliris Aartsen en Alicante uit elkaar 99 9* m Schieten Steeple-chase kampioen Steef Kijne: 's-Gravenzandse zwemvereniging in de problemen VRIJDAG 22 OKTOBER 1976 POLSHORLOGE ïmtm VOORBEREIDING Zuidbuurt clubs groeien uit hun jasje VOORSTEL Capeiie a.ö. IJssel Hoe dicht toeval en een Ne derlands kampioenschap bij elkaar kunnen liggen, bewijst de.atletlekcarnère van de 27-jarige Capelle- naar Steef Kijne. Oe ma nier waarop hij elf jaar geleden In contact kwam met de Olympische sport bij uitstek berustte' op louter toeval. Maar de wij ze waarop hij onlangs (22 augustus) nationaal kam pioen werd op de driedui zend meter steeple-chase een van de zwaardere atlelieknummers was het op de juiste tijd en plaats tot on^looilng brengen van de in hem opgesloten kwaliteiten. Kijne goeft het zelf min of mear toe, maar maakt tegelijkertijd da -indruk alsof de werkelijkheid van de vaderlandse titel nog niet tot hem is doorgedrongen. Wat schuchter komt het uit zijn mond: ..Ik heb er zeven jaar voor gevoch ten. Nu is het dan gelukt, hoewel ik ervan overtuigd ber» dat ik geen talent heb. Vroeger, op da lagere school, liepen de andere jongens altijd veel harder". Deze uitspraak trekt de waarde van zijn prestatie een weinig in tvwjfef. Maar verder in het gesprek de zenuwen zijn verdwenen straalt de zelfverzekerdheid van hem af. Dan wil hij ook duidelijk kwijt dat het kampioenschap terecht is ge komen bij de atleet die er de meeste aanspraak op kon maken en ook inderdaad maakte. Maar... als er voor zijn ouderlijk huis in Vlaardingen destijds geen roeibootje had gelegen, was het nooit zover gekomen. Het doet misschien wat komisch aan, maar toch zou later blijken dat juist de aanwezigheid van dat eenvoudige houten vaartuigje van enorm veel belang was voor het bepalen van zijn sportieve loopbaan. Kijne, die als onderwijzer verboden is san een school voor moeilijk lerende kinderen in Capelle: „Na de lagere school periode ging ik in m'n vrije tijd veel roeien. Ook omdat4 vissen m'n grote hobby was. Altijd samen met m'n broer tje. Soms wel twintig kilometer per dag". Tijdens één van die vele vistochten belandde hij in het sportpark De Vijf Sluizen, hst ont spanningscentrum van het perso neel van Shell Nederland. Daar zag hij op de sintelbaan allemaal man- sen hardlopen. Da zestienjarige Steef Kijne liep er een paar rond jes moe. „Vooral qua Btljl liep Ik toen erg slecht. Plotseling kwam de trainer van die aflaten naar me toe. Hij zeldaUk moer moest komen, dan zou hl) rrdjn loopstijl verbeteren. Tournier heette die man. Eigenlijk weet Ik nu ps9 hoe goed die man was". Kijne v «leekt de bewonder ing voor Tournier niet onder stoe len of banken. Twee jaar lang besteedde Tournier uitsluitend aandacht aan het ver beteren van de stijl van Kijne: het opbouwen van een evenwichtige en uitgebalanceerde stijl. Kijne door Donald Bax krseg <te smaak tc pakken. Hij begon steeds meer voor zichzelf te trainen. Soms twee keer, mees tal driemaal in de week. En na een paar maanden was het resultaat zichtbaar: de jonge Steef,lag een straatlengte voor op de andere atleten van Shell. De snelle vorderingen stimuleer den. De training begon een steeds belangrijkere plaats in zijn leven in te nemen. Niet alleen meer bij zijn vereniging, maar nog mesr voor tzichzelf. Misschien is dat nog het 'beste tot uitdrukking te brengen in het hedendaagse modewoord: „duuriopen". De prestaties van Kij ne gingen met sprongan vooruit Aan de hand van een simpel pols horloge zag hij hoe hi| steeds sneller ging lopen op de tien kilo meter. Minuten ïelfs. Langzaam maar zeker verdwenen dank zij de intensieve begelei ding van Tournier de schoon heidsfoutjes uit zijn stijl. En was Steef Kijne in feite klaar voor de wedstrijdsport. Kijne: „Dat waa een cross van zes kilometer. Het was nog oen nationale wedstrijd ook, waaraan- bijna alle Nederlandse junioren meededen. Bij Shell dacht men nog steeds dat ik geen talent had. Ik geloofde er nlat in. Ik trainde alleen meer dan de rost Zo'n zestig kilometer per week. Om de capaciteit van hart en longen te vergroten. Na die eerste wedstrijd ging Kijna nog harder trainen. De atletiek was voor hem een soort obsessie ge worden. Het gemiddelde werd op gevoerd tot negentig kilometer per week. Daar bleef het niet bij, Kijne: ..Op den duur, maar dat was al weer vier jaar later, werd het vijf tien kilometer per dag, soms wei- dertig. Met een,maandtotaal van 650 kilometer". Pas toen, op twintig jarige leeftijd, maakte hij een definitieve keuze. Het werd de steeple-chase. Niet zo ■verwonderlijk, want zegt Kijne: „Ik heb typisch de .bouw van eeen lang afstandsloper. Niet zo fors als een sprinter die in tien of twintig seconden een enorme krachtsex plosie moet leveren. Bovendien crosste ik vaak door de weilanden met allerlei natuurlijke hindernis sen. En de combinatie van bekfe (lange afstand en cross) Is de steeple-chase. Voor de lol het» ik toen eens meegedaan aan zo'n wedstrijd. Het viel iedereen toen op dat ik zo'n goede techniek had in de waterbak". De resultaten op zijn favoriete af stand bleven dan'ook niet lang uit. In zijn eerste echte wedstrijd eind igde hij op de derde plaats. Als een nummer tussen allemaal gere gistreerde atleten. Het nauwkeurig bijgehouden plakboek dagboek is misschien een beter woord toont het aan. Temidden van tallo ze kostbare herinneringen uit het toch nog zeer korte atletiekverle- den prijkt een foto van nummer 238 die juist een hindernis noemt Het is Steef Kijne. Een'bijgeplakt knipseltje uit een uitslagenkram vermeldt dat die nummer 238 als derde over de finish ging. Dat eerste succes, zoals zo vaak, «maakte naar meer. Aan de-eerste nationale titelstrijd, waar hij aan meedeed, hieid hij een zesde plaats over. Maar de stijgende fijn zat er in. hetgeen duidelijk wordt weergegeven door de resultaten in fater jaren. In 1971 en 1972 brons bij het Nederlands kampioenschap stoeple-chase, in 1973 zilver in 1974 hield de militaire dienst hem van deelname af en in 1975 weder om zilver. Tot dan dit jaar eindelijk do greep naar goud met succes werd beloond. Het goud, een woord met een magische aantrekkingskracht voor Kijne. Een beetje gefrustreerd ge raakt door het lange wachten op dat stuk eremetaal, wilde hij dit jaar alles op alles zetten. Het ont lokte hem tegen zijn vrouw de uitspraak: «Als ik nu geen kam pioen word, ga Ik door tot da Olympische Spelen van Moskou In 1980." i Do voorbereidingen op de titel strijd waren zo nauwkeurig, or zo op gericht alle eventualiteiten uit te sluiten, dat die gouden plak we! bij hem terecht moest komen. Ie dere week ging hij tweemaal naar Arnhem om te trainen op de enig# goede steeple-chase baan die Ne derland rijk is. En dan de voeding. Een medisch geheel uitgebalan ceerd dieet, gebaseerd op dat ene voor hem zo belangrijke en niet meer uit zijn leven weg te denken plaatsje op het erepodium. En dan hel hoogste plaatsje. Kijne: „van ts voren nrfst ft dat dlo.wedttrijd 's middags om tien Ook in Vlaardingen win naar Veel met broer Johan (r) op pad vcor vier zou bogtnnen. begon Ik Iedere dag om t te trainen. Allee, maar dao ook alles zou helpen. Daar wta Ik' heilig van overtuigd" Maar toch„j, de twijfels bleven bestaan. De rol van da geluksfac tor was natuurlijk nooit uit te slui ten. Eén verkeerde sprong,. Eén kleine inzinking. Eén val. Een mis stap. En het was gebeurd. Daarbij kwam dan nog dat de technfók over de horden nog voor verbete ring yatbaarwaa. De twijfels verdwenen echter op 22 augustus. Plaats van handeling' Den Haag. Tijd: 15.50 uur. Do dag van het Nederlands kampioen schap drieduizend meter steeple- chase. Kijne: „De zon scheen vo lop. En van Toemier had ik ge leerd dal het slecht toor je was om in "de zon te trainen. Daarom ben ik in de schaduw van een paar flatgebouwen met de warming-up begonnen." Bovendien was het een stukje psychologische oorlog voering. wart de concurrenten wisten niet waar Kijne was geble ven. Kijne had een heel strijdplan opge steld. dat rekening hield met da kwaliteiten van zijn tegenstanders. Groninger Pieier Vos bijvoorbeeld, had altijd een blïksemstart. liep snel weg van de rest van het veld. Het was de bedoeling dat Kijne met hem mee zou gaan om hem geen kans te gBven dia afschei ding inderdaad tot stand la bren gen. Kijne zou zelf twee ronden voor hat einde toeslaan. Maar Het strijdplan bleek overbodig. Kijne; „Alle eventualiteiten vielen weg door m'n voorbereiding. Na twee ronden lag Ik al veertig meter voor op de andere deelne mers. Ik werd er wel zenuwachtig van. Dat had ik nog nooit meege maakt De lactate ronde was net een droom. Maar la was kapot toen Ik over de finish ging. Niet zozeer door de lichamelijke, ais wel door de geestelijke inspan ningen."- Het voorlopige, let wel voorlopige, einddoel was een feit: de gouden medaille op de drieduizend meter steeple-chase. Die kon niemand hem meer afpakken. Maar het ver langen naar succes is nog niet helemaal vervuld. Zelf zegt hij hier over: „Het licht voor Moskou staat op groen." Het is da volgende halte in de loopbaan van Steef Kijne, wiens aspiraties ook al in da richting van de marathon gaan. Het za! moeilijk worden Moskou Inderdaad to halen. KIjno weet het zelf ook-good, reist door heel Europa om zich te meten mat de Internationale top. Daarbij ga- troost hl) rich niet alleen fysieke Inspanningen, ook de financiële gang van zaken speelt een be langrijke rol. Daarom ook Is hij nog steeds op zook naar een bedrijf dat hem wil sponsoren, dat het hem mogelijk maakt die verre reizen te blijven maken. Kijne zal die sponsor in geen geval teleurstellen. Het plan voor Mos kou is al klaar. Volgens hem wordt da limiet voor deelname aan de Olympsicha Spelen over 31/2 jaar waarschijnlijk op acht minuten en tien seconden gesteld. Dit jaar nog hoopt hij 8.50 minuten te verwe zenlijken. Maar dan moeten er nog veertig seconden af. Hij heeft nog dik drie jaar de tijd. Maar hij zal het wei halen. De wil is aanwezig, de voorbereidingen zijn al ïn volle gang. Da man dia helemaal idolaat is van atletiek straalt van zelfvertrouwen. Een uur na ons gesprek, het is 's avonds half tien, schicht het witte training- spak door het donker van de verla ten 's-Gravenweg. Het Is Steef Kij ne: met als voorlopig doel Moskou 1920. 9 9 Vlaardingen De voet balvereniging CION is van mening dat de zg. „put" aan de Ary Koplaan in de West- wijk zo snel mogelijk geschikt dient te wor den gemaakt voor trainingsdoeleinden. Met name de tweede klasser afdeling ziet dit als de enige aan vaardbare oplossing, voor bet (te) late trai- nlngs^nr van de selec tie. CION traint tus sen 21 en 22 uur op "bet gezamenlijke trai ningsveld aan de Ma- rathonweg en vindt dat duidelijk een te Iaat tijdstip, vooral ook omdat ar aanslui tend een bespreking volgt. De thuiskomst van de spelers volgt dan rond het midder nachtelijk uur. Voorzitter .Ret Reygers- berg van CION zegt be grip te hebben voor de verschillende grootten van de clubs uit de Zuid- buurt, In dat verband toonde CION voldoende begrip voor DVO '32, dat op het ogenblik zovéél jeugd bezit, dat de trai ningsfaciliteiten bij lange na niet meer voldoende zijn om alle leden de ge legenheid te geven op een aantrekkelijk tijdstip te trainen. CION zegt ook dat het van de andere clubs wat meer begrip had verwacht voor het late tijdstip van trainen voor de eigen makkers. Een. poging om tussentijds met de clubs tot een oplossing - te komen, bleek niet mo gelijk en ook een bespre king tussen de clubs, vóór de aanvang van de competitie, gaf geen op lossing. Bet dagelijks bestuur van de Ylaardingxe Baad voorSport en Recreatie, dat tenslotte die zaak on der ogen kreeg, kon wèl begripopbrengen voor het standpunt van CION, maar kon echter het voorstel om detraining- stijden te wisselen, niet waarderen. „Dat is het verleggen van het pro bleem", aldus het DB. Uitbreiding van de trai ningsfaciliteiten zou de enige oplossing zijn. Gedacht werd aan het stuk terrein aan de Ary Kop laan (bekend als de „put"), of het voor trai ning beschikbaar stellen van het terrein aan de Samuel Esmeijerstraat in de Westwijk, waar de jeugd van CION traint Tegen dat laatste maakt CION bezwaar, „omdat het", aldus de lezing van voorzitter Reijgersberg, „een verschuiving vanhet probleem naar de jeugd van CION is, die dan mo gen voetballen op een door training beschadigd veld." 's-Gravenzande De 's-Gra- venzaudse zwem- en pol- overenigiag Alicante en trainer Chris Aartsen zijn uit elkaar. Aartsen diende zijn ontslag zelf in en het bestuur accepteerde dit Overigens zou de zwem trai ner pas aan het einde -van dit jaar opstappen, maar na een bestuursvergadering waarin Aartsen werd weg gestemd, stopt de trainer al met onmiddellijke ingang. Een trieste ontknoping die al met al toch niet onver wacht is gekomen. Immers, zeker in interne Alicante* kring was al langer bekend dat het niet erg klikte tus sen perfectionist Aartsen en het bestuur. TC-voorzit- ter Van Koldenhoven: „Chris Aartsen heeft ai meerdere keren een ontsla gaanvraag ingediend en het bestuur was dat nu eigen lijk een beetje zat Vandaar dat we het nu hebben geac cepteerd." De problemen tussen de trainer, en het bestuur liggen hoofdza kelijk op het organisatorische vlak. Aartsen zelf beticht de leiding ervan totaal geen be langstelling aan de dag te leg gen voor wat er bij Alicante allemaal gaande is; ,Jk heb tal loze voorbeelden waardoor ik tot die conclusie ben gekomen. Dat ik al meerdere keren mijn ontslag indiende is gewoon waar, maar ik moet daar wél meteen aan toevoegen dat ik zeker niet de enï^e ben Zelfs Van Koldenhoven zelf heeft dat een keer gedaan en ook anderen. Ik heb altijd ge zegd dat het mij enorm hinder de om met leken te maken te hebben. Met mensen dus die op het zwemtechnische gedeelte to taal ondeskundig zijn. Dat zou óp zich natuurlijk niet erg zijn als ze zich er ook niet mee bemoeiden, maar dat gebeurde juist wel. Bij bijna elke vereni ging is het zo dat de trainer het team samenstelt, maar bij Ali cante was dat niet het geval, In het begin van dit jaar heb ik ze zelfs een blad van de Neder- door Wim de Lange land5e zwem trainers voorge- houden waarin enkele richtlij nen stonden over de verhou ding trainer/kader. Maar daar is verder nooit over gesproken. Sterken ze hebben nimmer de moeite getoond om dat te bekij ken, En zo ligt het precies het zelfde met een aantal andere zaken. Ik heb de buik er meer dan vol van- Nee, van een te rugkeer is geen sprake meer. De breuk is definitief', TC-voorzitter Van Koldenhoven weer: Aartsen heeft wel dege lijk het alleenrecht wat betreft de samenstelling van de ploe gen in handen gehad, maar ook hij maakte op het organisatori sche vlak veel fouten. Vier keer de naam invullen van dezelfde zwemmer bijvoorbeeld- Toch hebben we hem dat niet uit handen gegeven. Maar om ver der commentaar te leveren heeft niet veel zin. Ik kan wel een boek schrijven over de ge dragingen van Chris Aartsen. De kinderen waren trouwens ook niet ,erg verrast, wnat die hadden al zo vaak gehoord dat hij ontslag zou nemen en dan later toch maar weer kwam. Ik sta nu zelf elke morgen om half zes langs de kant om ze te trainen. Hij heeft trouwens het bestuur in de afgelopen jaren diverse keren stevig onder druk gezet om iets te bereiken. Daar hebben we nu genoeg van", Chris Aartsen,' die ruim vier en een half jaar bij Alicante heeft gewerkt en de club nationaal een enorme naam bezorgde, zegt ook dat de conflicten niet van gisteren zijn: „Ik heb het al langer aan zien komen," zegt hij de zweminstructeur in dienst van de gemeente Rotter dam, „je probeerde steeds iets meer op te bouwen en in het belang van de vereniging. Maar van medewerking was geen sprake. Sterker, sommige voor stellen werden botweg gene geerd. Ik had bijvoorbeeld een plannetje ontworpen om ten eerste de basis van het zwetn- peil te verbreden en ten tweede een gezond financieel beleid te krijgen. Maar niks hoor, geen belangstelling. En maar klagen over die vergoeding van mij, die zou veel te hoog rijn. Ze snappen er gewoon helemaal niets van. Neem die toestand van vlak voor de Nederlandse kampioenschappen dit jaar in Utrecht Werk je je rot met die kinderen, maar vergeet de Technische Commiaieda ploeg nota bene in te schrijven., Heb ik de allergrootste moeite ge had om ze nog in reservebanen te laten starten. Dat rijn alle maal dingen geweest die tot dit hebben geleid. Wat nu? Weet ik het Voor de kinderen zelf vind ik. het ontzettend jammer, want die rijn de dupe. Zelf vind ik het ook sneu; tenslotte is Ali cante een stuk van je leven geworden. Natuurlijk, ik ben nog bij Hippo Campus in Mon ster fijn bezig en daar blijf ik ook. Ik hoop echter niet dat ik de naam krijg een' „ronselaar" te zijn als er onverhoopt Ali- cante-leden over zouden stap pen. Want dan ben ik per se niet Als ze bij Alicante weg zouden gaan, dan is dat wél hun eigen vrije wil, laten ze daar goed rekening mee hou den". Door de affaire Aartsen-AIi- cante lijkt de Westlandse zwemsport die juist door datzelfde Alicante een enorme opgang beleefde, een behoorlijke deuk te krijgen. Van Koldenhoven: „De kinderen kunnen voor lopig hetzelfde niveau handhaven, daar ben ik ze ker van". Aartsen echter: „Ik hoop werkelijk dat ze een goede trainer zullen vinden, maar ik betwijfel het ten zeerste. Ik ben bang dat het afgelopen is metA- licante, maar mij zien ze in ieder geval niet meer. Jam mer toch voor die kinde ren-." Maasland Twee schut ters vijzelden hun gemid delde het meest op, door deze week tijdens de on derlinge serie van Schiet vereniging een „max" te scoren. Dat waren M. P. Hanemaaijer en Fr. van Staalduinen. De volledige uitslag, resp. korps en vrije baan, was: W. van Roon 43-27; A- Poot 46-28; K. Moerman 43-28; Sj. Rasens 45-29; A Moerman (Maasland) 44- 27; M. Klitsie 35-23; A. M Sonneveld 44-29; J- van Zwienen 35-26; K. Rasens 43-29; Sj. Hanemaaijer - 43-30; M. P- Hanemaaijer 50-29; A-PeUikaan 47-30; J. KapeUe 40-29; D. v. d. Marei 45-28; M. van Staalduinen 49-29; C- v.d. Eyk 35-25; J. v.d. Marei 45-28; J, Hanemaaijer 49- 30; P. A. Boekesteyn 44- - 28; H. J. Korpel 45-29; K. van Dorp 44-27; Fr. van Staalduinen 50-30; J. w. Groene wegen 44-27; W. Kohier 46-24; P- Kalkman 44-29; A. van Buuren 48* 30; G. Dekker 44-29; A Moerman (De Lier) 48-28; M. C. Vcrploegh 46-28; W. v.d. Zwan 37-25; N. C. Haring 42-28 en L. van Bér kei 49-30. De zoutvlakten van Utah, 200 kilometer ten westen van- Salt Lake City (VSt) hjkai hun beste tijd als snelste pis- te ter wereld /te hebben ge had. Die veronderstel^12 werd bevestigd door mu Needham en Kitty O Nau, die hun poging bet vrerew* snelheidsrecord te land verbeteren, afbraken. W gaan het ergens anders pro beren. Needham: „Pe bedorven. Het zout is erg hard geworden en de opper vlakte oneffen."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 4