I JAC-medewerkers horen boete eisen Luifels van Hogendorplaasi voldoen niet 7ijwillen hij elkaar blijven „Verborgen houden van elfjarig meisje is geenszins te verdedigen Schiemond beoordeelt werknemers opnieuw Stadsveraieuwings - corporatie wordt onderzocht Aanbesteding sociale dienst Commissie We^ 1 het staan jpsffflfifsiiiii Paal was moe Vooruitlopend op nieuwe wet Merendeel woonwagenkamp wil naar Buitenhavenweg, maar: 99 SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 27 oktober 1976- Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcnd lenst 144144 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25690- 4 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Rotterdam „Het belang van het kind is ondergeschikt gemaakt aan de doelstelling van het JAC, dat klaarblij kelijk het monopolie voor de hulpverlening voor xich heeft willen opeisen. Het is geenszins te verdedigen, dat het JAC geen contact heeft opgenomen met andere in stanties, die al actief waren ia deze zaak". Overtuigd van deze opvatting vorderde de Rotterdamse of ficier van justitie mr. E. Bos gistermiddag aan het slot van een urenlange zitting vijfhonderd gulden boeten tegen twee medewerkers van het Vlaardingse Jonge ren Adviescentrum, die in september vorig jaar had den geweigerd om aan de politie het onderduikadres van de elfjarige Manon door te spelen. De 44-jarige vader van het kind, die de hulp van het JAC had ingeroe pen, werd met eenzelfde eis geconfronteerd. Aan het begin van zijn requisi- tor, dat met veel belangstel ling tegemoet was gezien, stelde mr. Bos vast, „dat het om een in wezen in-trieste zaak gaat, met als inzet een elfjarig meisje." Na een in '67 ontbonden huwe lijk was Manon met haar drie jaar oudere zusje toege wezen aan de moeder, die enkele jaren later naar Haarlem verhuisde en daar hertrouwde. Omdat de stief vader niet met de zusjes kon opschieten, werden zij in een pleeggezin geplaatst. Op aandrang van de moeder boog de Haarlemse kinder rechter zich opnieuw over. de 2aak, waarna werd be slist, dat Manon kon terug keren naar haar moeder. „Maar dat wilde ze helemaal niet", vertelde vader Edwin E. gisteren geëmotioneerd. Nadat ze van haar in Rot terdam wonende vader 25 gulden had gekregen be sloot het meisje van huis weg te lopen en bij haar vader aan te kloppen. E. bracht zijn dochtertje bij kennissen onder en nam me teen contact op met het JAC in Rotterdam. „Ik wilde het kind met bij mij houden, maar met hulp van het JAC bereiken, dat de meisjes terug zouden keren bij het pleeggezin. Mag ik alsjeblieft het beste voor door Willem van der Kooij mijn kinderen trachten te realiseren?" Via het centrum in Rotterdam belandde E. bij het JAC in Vlaardingen, waar hij telefonisch de pro blemen voorlegde aan Wil den H. (28). Later hield voor al Monique H zich met de zaak bezig. „Ik heb hem en Manon onmiddellijk geheim houding beloofd", aldus Mo-, ruque. „die vertrouwensrela tie heb ik met willen door breken." Op herhaalde verzoeken van de Vlaardmgse politie om het adres van het meisje op te geven reageerden de JAC- medewerkers negatief. Mo nique: „Toen men om ach tergronden vroeg, heb ik die onmiddellijk gegeven, maar ik kon eenvoudig niet dat adres aan de politie geven." Toen vier agenten bij een bezoek aan het JAC-pand wederom nul op het request kregen, meldden ze de toen aanwezige Den H., dat ze wanneer ze het adres met zouden krijgen, het hele ar chief van het JAC zouden meenemen. ,JDe belangen af wegende heb ik toen het dossier van Manon gege ven", aldus Wil den H., die ondanks het feit, dat de poli tie toen over het adres be schikte, toch een dag op het bureau moest blijven. Ma non werd nog dezelfde avond naar haar moeder ge bracht. Evenals Monique staat Wi! den H. volledig achter het toen- dertijd gevoerde beleid. „De ze hele zaak hoort helemaal met in de rechtszaal thuis". De alternatieve hulpverle ning, zoals die door het JAC wordt geboden moet uit de juridische sfeer worden ge haald, omdat er zoals in dit geval alleen maar nare ge volgen voor alle partijen van komen." Raadsman mr. B. A. M. vsn den Berg, die de beide JAC- medewerkers verdedigde, bestreed op verscheidene gronden de strafbaarheid van de verdachten. Met na me vond hij het onbegrijpe lijk dat Den H. moest voor komen, omdat deze niet eens het adres van het meis je wist, „en verder op geen enkele wijze actief is ge weest met het verborgen houden van het kind." Van der Berg: „Terecht beroept Monique zich principieel op de geheimhoudingsplicht Zij kon de afspraak met va der en dochter niet schen den. Dat was een gewetens volle beslissing Mr.A. F. Korthals, die de belangen van vader E. be hartigde, legde de nadruk op het feit, dat zijn client zelf geen enket belang bij het verborgen houden van zijn dochter had „Het ging hem zuiver en alleen om het wel zijn van het meisje. De man was gedwongen door over macht om haar ergens onder te brengen", aldus mr Kort hals, die het een grote beoor delingsfout noemde, dat de kinderen werden gescheiden en Manon werd terugge stuurd naar haar moeder. Aan het slot van zijn betoog wees hij er nog op dat de beide meisjes nu weer bij de inmiddels gescheiden moe der zijn en „darmee nemen alle partijen genoegen."" Over veertien dagen doet de rechtbank uitspraak. Sigarenwinkelier A. Berg man onder de luifels waar voor hij en zijn collega's ie der negenzduizend gulden neer moeten tellen. Vlaardingen De luifels aan de Van Hogendorplaan in Vlaardingen staan bloot aan hevige kritiek. De kritiek is zowel afkomstig van de winkeliers, die de helft van de kosten betalen, als van de bewoners van de woningen boven de winkels wiens uitzicht benomen wordt Ook het winkelend publiek laat zich regelmatig negatief uit over de luifels, die over een afstand van een kilometer voor de winkels aan de laan worden gebouwd. De eerete serie luifels is nu bijna klaar. Dat ze er anders uitzien dan bewoners en winkeliers hadden gedacht, is zeker. Op de eerste verdieping, op num mer 11b, woont het echtpaar Moerman. De heer Moerman heeft aanstaan de maandag een onderhoud met wethouder van stadsont wikkeling Bas Goudriaan. Daar zou hij zijn grieven op tafel leggen. „Ik ben echt met de enige die tegen die luifels is", vertelt Moerman. „Veel van de mensen die hier wonen vinden het ook ondingen- Hoe ze zo stom komen om het zo te ma ken?" Hij wil ondermeer ook weten waarom de bewoners niet bij de plannen zijn betrok ken. Ook speelgoed- en sigarenwinke lier A. Bergman is niet blij mey de luifel. Hij bezit een lijst met klachten van collega's, maar deze mogen niet bekend wor den voordat er overleg geweest is met de luifeicommissie van de winkeliersvereniging. „De Schiedam Vakbondsman Frans Kramer van de ABVA heeft niet de indruk, dat de leiding van bed lijfsgemeenschap Schiemond bewust lichtvaardig over het personeel heeft gedacht bij het maken van de functieclassificatie. Er zijn echter wel degelijk fouten gemaakt, die de leiding ook heeft eikend, aldus Kramer. Gistermiddag gaf hij een toelich ting op het besloten overleg, dat 's ochtends had plaatsgevonden tussen wethouder voor sociale zaken en volksgezondheid Eef Collé, bedrijfsleider 'Wally1 van der Veen, hemzelf en leden van de kern, dat is de vertegen- woordiging van alle personeel' dat bij de verschillende takken van de sociale werkplaats werkzaam is. Bezwaren tegen de functiewaar deringen zullen nader worden bekeken. Die mogelijkheid be stond al, maar de leiding had onvoldoende bekend gemaakt dat via de begeleidingscommis sie klachten konden worden ge spuid. Was men het met eens met de classificatie (die enkele Vlaardingen De bouw van de Gemeentelijke Sociale Dienst is maandagmorgen aanbesteed. De laagste inschrijver was DU- HA uit Rotterdam met ƒ3.382.700,-. De hoogste was aannemingsmaatschappij Van ae Waal bv uit Vlaardingen met ƒ3.650.000,-. Over de gunning beslissen B en W volgende week maandag. tientallen YfSWers te laag von den), dan werd men in de prak tijk doorverwezen naar b. en w-, volgens Kramer. „Daardoor werd de indruk gevestigd, dat bij Schiemond zeer ondemocra tisch werd gehandeld. Het per soneel neigde naar de uit spraak: wij worden betutteld. De bedrijfsleiding had dat moe ten voorzien." Tijdens de bespreking, waarbij Kramer ook de twee andere ambtenarenvakbonden, KABO en CBO, vertegenwoordigde, is de situatie zoveel mogelijk rechtgezet. „Emotioneel is het hier vorige week wel geweest, maar geluk kig zijn de verhoudingen nu rechtgetrokken. Wantoestanden als bij de WSW in Zaanstad zijn daarmee voorkomen. Nog ster ker: ik ben overtuigd, dat de medezeggenschap zoals bij Schiemond vergaand is, die ligt boven het landelijk gemiddelde. Een voorbeeld voor alle werk verbanden in Nederland. Alleen bestonden communicatiestoor nissen zei Kramer. Besloten is het structuurplan, dat moeilijkheden tot gevolg had, in te trekken. Een nieuwe pro cedure is op gang gezet: na zorgvuldig overleg met de kern, de commissie en de werkleidmg moet uiterlijk op 1 januari een nieuwe classificatie uit de bus kunnen rollen. constructie is belachelijk". Dat wil Bergman wel kwijt „Bin nen twee jaar hebben we hier lekkage", voegt hij er nog aan toe. De stand van de luifels is bet grote probleem van de bewo ners van de woningen boven de winkels. De luifels lopen name- lijk af naar de gevel toe. Het hoogste punt van de luifel ligt j op gelijke hoogte met de ram van de eerste verdieping. „We I kunnen alleen de auto's aan overkant van de straat zi staan", zegt Moerman. "Als ze die dingen 75 centimeter 1 lager maken, is er mets aan de hand", zegt oud-timmerman Haddeman, bewoner van wo- i rung 3b. „Laten ze er maar ruiten inzetten", doet Moerman j er nog een schepje bovenop. Penningmeester van de luifel- I commissie, J. P. W. Noorder- meer. wil nog geen reactie ge- ven. Eerst moet er ruggespraak worden gehouden. „Maar het I besluit is genomen en die luifels komen er. De bewoners hebben j hun kans gehad, maar toen j kwam er niemand", aldus Noordermeer. j De mensen die de luifels bouwen, vinden het jammer dat er zo op j gekankerd wordt, „Je zit hier de hele dag op een droogje, i Niemand bied je een kop koffie aan. Ze kijken bijna allemaal met lange gezichten naar je", aldus S. A, van Schaijk, We zitten nu tegen die zwarte troep aan te kijken. Schiedam Een dag na de ge- meente raadsvergadering all hebben de raadsleden met dej handen in het haar gezeten.. Het opheffen van de commissie; voor communicatie-, wijk- en jeugdzaken blijkt grote organi-, satorische en praktische moei-i lijkheden te gaan geven. Gisteravond sprak wethouder Herman Posthoorns commissie voor vorming en recreatie daar over, die m het takenpakket de club- en buurthuizen en jeugd zaken erbij krijgt. VVD-fractie leider Gerard Verhulsdonk be nadrukte nogmaals, dat een to tale herstructurering onvermij- dehjk is. Omdat alle taken van'=5 de opgeheven commissie onder' =g b. en w. zijn verdeeld en dien-1 =SS tengevolge terechtkomen m di- E= verse raadscommissies waar nui EEE nog onvoldoende deskundig- j he id in die taken bestaat, moe-{§== ten aüe commissies van samen-j== stelling veranderen, zo voorzag Verhulsdonk. 5ÏI Vlaardingen Een lantaarnpaal in de Prof. Telder- straat en een 13- jarige jongen wa ren beiden het staan moe. De laatste zocht even steun bij de be treffende lan taarnpaal, maar tot zijn grote schrik viel de lan taarnpaal op het moment dat hij wegliep om. De gewaarschuwde GEWB-raensen constateerden dat de paal was om gevallen door me taalmoeheid. Vlaardingen Gemeente, de woningbouwverenigingen en het gemeentelijk woningbedrijf gaan onderzoeken of er in Vlaardingen plaats is voor een stads vemieuwingscorpo- ratie en in welke vorm deze moet worden gegoten- Dit werd deze week besloten in de vergadering van de stuur groep stadsvernieuwing. De heer Moerman op zijn balkon. Dc stadsvermeuwingscorpo- ratie is een nieuw lichaam dat zich met de stadsver nieuwing moet gaan bezig houden. De corporatie is een idee dat is neergelegd in het ontwerp van de wet op de stadsvernieuwing. In een kleine nota heeft H. J. H. Brouwers, medewerker van Abel de Jong, de pro jectcoördinator van de Vet- tenoordsepolder en lid van de stuurgroep, een aantal Schiedam De bewoners van het woonwa genkamp willen bij elkaar blijven. Vóór men zich in twee groepen gaat splitsen voor de twee nieuwe standplaatsen, die wethouder Eef Collé voorstelt, wil men eerst weten of niet een mogelijkheid be staat om toch één kamp te houden, bij voorbeeld bij de Parallelweg. Op een korte vergadering in het kamp aan de Schiekade zijn gisteravond de vragen opgesteld die de bewonerscommissie volgende week maan dag zal voorleggen aan de wethouder van sociale zaken. Zo willen de bewoners eerst weten waar om het oorspronkelijke reconstructieplan voor het kamp bij realisatie zo duur zou uitvallen. Naast mogelijke andere alternatieven wil men tevens de zekerheid dat de twee alternatieven die Collé deze week heeft gesteld, de Buitenha- venweg en de Een drachtstraat, fmanaeel goed zitten. Verder bevreemdt het de bewoners dat voor het woonwagenkamp m Loosduinen wel een ton per standplaats is uitgetrokken. Op voorstel van Rem van Raalte, het enige raad slid dat gisteravond bij de hearing in het kamp aanwezig was, gaat de bewonerscommissie ook vragen of men met gezamenlijk naar de Parallel weg kan Hét CDA-raadslid toonde zich gister avond pessimistisch over de alternatieven van Collé. Het is volgens hem te betwijfelen dat het ministerie van CRM er goedkeuring aan ver- leent In Den Haag zou men helemaal met enthousiast zijn om het kamp te sphtsen. Zeker is dat indien de kampbewoners worden gedwongen te kiezen uit de alternatieven van Collé het merendeel vóór de "Bui tenha venweg zal Sdlrt/Sowre DfoveriS?bSMtera D! £ea"nS dis gisteravond in het woonwagenkamp aan van de hcanng stemden vwr de Eendracht- 5e Schiekad| werd gehouden. Ruim dertig bewoners stem- straat. den voor ae Buitenhavenweg toelichtingen en wat feiten over experimenten in Am- hem en Leeuwarden vastge legd. De stuurgroep heeft die nota voor kennisgeving aangenomen- In de nota worden een aantal conclusies getrokken. Eén van die conclusies luidt dat ui het algemeen in het oude centrum met zijn gemengde eigendomsverhoudingen de stadsverroeuwingscorpora- tie een bruikbaar instru ment zal kunnen zijn. Een andere conclusie is dat de stadsvermeuwmgscorpora- tie het mogelijk maakt nieu we projecten aan te pakken zonder een evenredige extra inspanning van het ambte lijk apparaat Vele werk zaamheden zullen door de corporatie zelf verricht kun nen worden. Het contact tussen de corporatie en de gemeente moet door een ge meenteambtenaar worden verzorgd. Het voordeel van een derge lijk lichaam is het feit dat het gesubsidieerd gaat wor den als de wet op de stads vernieuwing wordt aange nomen. Volgens G. Veldho ven, hoofd van de afdeling stadsontwikkeling, wil Vlaardingen niet wachten tot het wetsontwerp is goed gekeurd. „Wij moeten niet achter de feiten aanlopen", aldus Veldhoven. De groep die gaat onderzoeken wat de mogelijkheden voor een stadsvemieuwingscorpora- tie zijn, zal volgens Veldho ven bestaan uit, wethouder van Stadsontwikkeling Bas Goudriaan, directeur van het gemeentelijk woningbe drijf P. Ncelemaat, J. de Ligt namens de woning bouwverenigingen en Veld- hown zelf.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1