Weg met die kar, daar komt de stoet aan...' I 'isÊ P isati Berghaven wordt tweemaal zo groot j Toch kliniek voor alcoholisten erbij JEx* hM M d Les enfants d'Eduard rRTJPAG 29 OKTOuart ia«o ESTMG DANCING QUEEN i Éllf Achttien verslaafden naar Nieuwe Haven «emeente rchief is wèl .open' «oncert Orpheus 'lantendief WERKGELEGENHEID kwartet op de Henry Dunant Vrouwenraad in oprichting VOIjVO AUTOSERVICE E jGENRAAM B.V, Hejne Nicole Cuppens (9) en flelene Smit (10) hadden er we ken op gestudeerd: bloemen ge ven aia de koningin en de •prinses. Gistermorgen om pre- aes vijf minuten over tien was het zo ver. Honderden gasten in de zaal, zenuwachtig heen eQ weer rennende ceremonie meesters, drentelende persmen sen, Maar het ging prima. Par mantig stapten de twee, doch ters van personeelsleden, naar koningin Silvia en prinses Mar griet, En wat moet je dan zeg- gen—? Het was allemaal voor bij eer de twee meisjes er erg ju hadden. De twee hoge gas ten pakten de bloemen aan en tfcoie kreeg zelfs een tikje te- ■ren haar wazig van de konin gin. De t?afc van de twee jonge dames zat er op. Nicole pro beerde nog achteruit te lopen want dat hoort immers toch maar ze struikelde bijna over de opdringende persfoto grafen. door Jaap Hazejager si was het begin van een blik sembezoek dat de hoge gasten uit Zweden gistermorgen brachten aan Sandvik Neder land bv. Tijdens dit bezoek zou koning Carl XVI Gustaf de offi ciële openingshandeling ver richten van een nieuwe vleugel van het Zweedse staalbedrijf. Een bezoek van slechts vijfen veertig minuten, maar waaraan weken voorbereidingen zijn voorafgegaan. st gebouw leek die ochtend op sen zwaar bewaakte veste. Reeds in de vroege ochtendu ren was het complex herme tisch afgesloten door een cor- 3on van politiefunctionarissen. Vie een pasje had .kon naar armen, maar wie dit niet bij rich had, kon onherroepelijk ■echtsomkeer maken, n minuut tot minuut werd ïoofdinspecteur Van der Veen ran de Schïedamse verkeerspo se op de hoogte gehouden van ie plaats waar de koninklijke toet op weg van Amsterdam laar Schiedam zich bevond. Sn tussen al de drukte van irriverende genodigden moes- en tientallen bloemstukken ronden afgeleverd, icies om tien uur kwam het «ncht via de portofoons bin- len dat de stoet met een snel- leid van 90 kilometer per uur iet Kleinpolderplein passeerde, flak voor aankomst arriveerde en gejaagde minister Lubbers "an economische zaken. „Weg. net die kar," bitste een van de wlitiemensen aan de chauffeur oe, „daar komt de stoet aan", leze werd voorafgegaan door waalf begeleidende motoren, ïaast de hofauto de AA—S4 nog eens twee motoren en achter de stoet eenzelfde zelfde aantal motoragenten als voor. Bij aankomst werden de konin gin, prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven verwel komd door onder anderen de commissaris van de koningin -mr. M. Vrolijk, burgemeester A. J. Lems en de directie van Sandvik. Koningin Silvia was gekleed in een goud—geelkleurige jurk met een groen motief daarin geweven. Verder droeg zij een zwarte bontjas het was koud en mistig en lange, zwarte suède laarzen. Onze prinses was meer sportief gekleed. Zij droeg een donker blauw geruite rok, witte coltrui en een blauwe, jersey blazer. Beiden doorbraken op een ge geven ogenblik enigszins het protocol door spontaan van hun stoel af te komen om te kijken naar de fraai vergulde zaag die koning Car1 uit han den van president—directeur Westerberg kreeg, nadat hij de officiële openingshandeling had verricht. Ook voor de Zweedse koningin had de heer Westerberg een cadeau. Dit bestond uit een set tuingereedschap. Met vaardige hand knipte zij met een specia le schaar enkele bloemen uit de vele boeketten die rond het po dium .waren aangebracht Wie in haar buurt stond kreeg een bloem. Het zal wellicht nie mand verbazen dat er onder de bloemsoorten ook vele margrie ten waren. Daarom knipte de charmante koningin, die in deze ogenblikken wel honderden ke ren gefotografeerd werd, tot slot nog een margriet af en bood deze heel tactisch aan de altijd glimlachende Pieter van Vollenhoven. Deze stak „zijn" margriet, zoals hij dat zei, in het knoopsgat van zijn revers. „Denkt zeker dat die prins Bern-; hard is", zei een van de Sandvi-. k—-mensen. En een ander zei: „Maar daarvoor is 'ie ook ge trouwd met een Oranje." Overi gens, toen de hoge. gasten weer weggingen en eenmaal in de hofauto zaten deed Pieter. „zijn" Margriet weer af. Met de praktische kant van de! opening had koning Carl overi-l gens totaal geen moeite. Alsof het een wedstrijd betrof joeg hij de vlijmscherpe zaag in en kele slagen door het hout van de geplaatste „slagboom". „Neen", zei hij tegen directeur Westerberg. „Ik had er geen moeite mee". Tevoren had de jonge koning, gekleed in een antracietkleurig kamgaren pak, een korte toespraak gehouden, waarin hij onder meer zei het bijzonder op prijs te stellen de ze opening te mogen verrichten. Na de officiële openingsplechtig heid wandelde het hoge gezel schap naar de expositieruimte die in een van de hallen was opgebouwd. Daar was het alle maal staal en techniek wat de klok sloeg. Maar toch liet met name de koning zich uitgebreid voorlichten door het personeel. Op dit moment was- het dat door de luidsprekers zachtjes het populaire liedje Dancing Queen van de Zweedse groep Abba klonk,. Een verraste ko ningin Silvia reageerde onmid dellijk door te zeggen: „Wat aardig. Het is net of ik dat liedje wel eens meer heb ge hoord..." Veel tijd restte de koninklijke gasten niet meer. Wellicht dat dat ook de reden was dat ko ning Carl nauwelijks lette op de speciale stand van het Natio naal Gedistilleerd Museum. Zelfs Pieter van Vollenhoven, voor de Schiedammers toch geen onbekende, liep snel voor bij deze stand. Immers, de ho fauto stond te wachten voor de reis naar Bom, waar Volvo Cars nog moest worden be zocht Of zouden de gasten op dat moment meer geïnteres seerd zijn geweest in aqua vit, het nationale gedistilleerd pro- dukt uit Zweden...? De achter blijvende gasten konden het sterke drankje in ieder geval proeven, maar wel in combina tie met de gerechten van het door de firma Frans Kuil ver zegde smorgasbord. Het herenhuis aan de Nieuwe Haven, waar de Bou- manstichting haar derde kli niek voor alcoholisten wil vestigen. Schiedam De dr. K. Herman Boumanstichting breidt toch uit naar de Nieuwe Haven, waar in het vervallen heren huis naast zalencomplex Irene een derde alcoholistenkllniek komt Onverwacht Is dat plan verschenen op de lijst van bouwzaken, die de welstands commissie in het stadskantoor heeft behandeld. Onverwacht, omdat het bestuur van de stichting onlangs zelfs nog overwoog het pand af te sto ten, sinds twee maanden gele den een dependance in Rotter dam in gebruik werd genomen. De Boumankliniek, gevestigd in de Boerhaavelaan m Schiedam- Oost en daarom m de volks mond ook wel Boerhaavekli- niek, kocht het herenhuis des tijds aan omdat veel aan alco hol verslaafden niet in Oost konden worden 'opgenomen. Uitbreiding was noodzakelijk. Later bleek een gebouw in Rot terdam, Huis ter Schxe, meer geschikt Het pand aan dc Nieu we Haven raakte nog sterker in vervat Direkteur W. den Baas: „Gedacht werd aan verkopen. Binnen de stichting groeide de vrees, dat wij teveel hooi op de vork zouden nemen". Vooral echter op aandringen van de gemeente Rotterdam, en na geregelde verzoeken van het be stuur van Irene welk centrum last ondervond van het verval, heeft het Boumanhuis toch plannen gemaakt voor het pand. Architect A van der Lek uit Capelle aan de Ussel is opgedragen een begeleidings centrum te ontwerpen, waar achttien oudere verslaafden een gemeenschap kunnen stichten waar meer in tehuisverband dan klinisch wordt geleefd. Op de tekening staat een tiental vertrekken. De kosten worden geschat op minstens vier ton, maar dat de restauratie duurder uitpakt laat zich aanzien. De stichting houdt rekening met een miljoen gul den. Over financiering en ex ploitatie rijn gesprekken gaan de met de gemeenten Schiedam en Rotterdam en dc provincie. Als de onderhandelingen vlot verlopen, kan het tehuis over ruim een jaar worden geopend. aardingen In het artikel on der het kopje Gemeentearchief open - uit onze krant van 22 oktober - werd gesuggereerd, dat het VI aarding se Gemeen tearchief aan. het Emausplein gesloten is geweest. Archivaris, de heer P. H. J. Poelstra, meld de dat dit bericht niet geheel luist is. „Weliswaar is de deur op slot, maar iedereen kan bij ons dagelijks van 10 tot 17 uur terecht en bovendien op de donderdagavonden van 7 tot 9 uur. Het is alleen maar een Kwestie van even aanbellen en dat vergeten de mensen nogal pens", aldus de archivaris. aardingen Ret Vlaardings fnannenkoor Orpheus geeft za terdag e november een concert ni de Grote Kerk van' Vlaardin- pn. Medewerking wordt ver te®^ door de organiste Jet Dubbeldam en de basbariton Bernhard Kruysen. I het programma staan werken Haydn, Poulenc en Marti- nu. svrouw Dubbeldam is organiste van de Nieuwe Oosterkerk te Rotterdam. Zij is tevens docen te aan het Rotterdams conser- ratonum. Bomhard Kruysen onder meer veel opgetre den met Die Haghe Sangers. tegangsbewijzen zijn verkrijg baar bij leden van het koor voor drie gulden vijftig en in dien voorradig op de avond van Uitvoering, hardingen Een lieihebber Planten is een niet gewenst komen brengen aan een Ptentenkas van de gemeentelij- Plantsoenendienst aan de W®°8el. Om binnen te komen nattte de bezoeker voor \djftie Sulden schade aan. Hij ver. oween niet met lege handen. Er Ontbreken veertien planten met Sfb totale waarde van 78 Kui pen. ■ii(hiiHiiiiiiiiiimiiiuiiiiMniiiiiiiiiimiriiiiiiiiii!iiiniiiiBiiuiiiiiiiiiitii!iiin>imniHiiniiiiiii!!iiii!igiiHJiiitMiiiiiii!iii:i!U!i!i!!iuni!iim!in]iiiinaiiiuiiili!iun:initiiiiiiiiitiiii[ii[n!iiii[iiiu!iifii!i!iinti!iiini!iiiiiiiiinii]ii3niiimf!iiii!iiii:iniiiu!iuiiiiiriniiii!iir De Berghaven in Hoek van Holland wordt twee maal zo groot. Hoek van Holland Het Rijk sloodswezen en Rijkswater staat hebben het voornemen om de Berghaven in Hoek van Holland belangrijk uit te brei den, De deel raadscommissie voor Ruimtelijke Ordening werd vorige week al met dat plan geconfronteerd, maar de commissie beschikte over te weinig gegevens om enig in zicht te kunnen krijgen over de voor- en nadelen. Daarom werd. een nieuwe bijeenkomst belegd met deskundigen van water staat en loodswezen. Er rijn in totaal vier varianten op het havenplan, die echter alle maal een verdubbeling van de capaciteit inhouden. De vergro ting gaat van 30.000 naar onge veer 60.000 vierkante meter. De grootste ,Jiap" van het nieuwe havenplan gaat in westelijke, richting waar een stuk van de Koningin Emmaweg en de ge hele Cruquiusweg gaan ver- dwijnen alsmede een stukje gras langs de Nieuwe Waterweg inclusief de oude Spidosteiger. Aan de Noordzijde moeten de gebouwen van Rijkswaterstaat alsmede enkele waterstaatswo ningen worden afgebroken. Om het geheel zal de Stationsweg worden omgelegd en er komt een nieuwe verbindingsweg vanaf de Koningin Emmaweg. De directeur van het Loodswe zen, de heer Eijgalsheim 3telde dat het alleen nog om globale plannen gaat Gedetailleerde vragen van commissieleden konden dan ook niet worden beantwoord. De dienst van het Loodswezen wil de activiteiten zoveel mogelijk vanuit Koek van Holland gaan coördineren. Momenteel liggen er schepen in Maassluis, Rotter- dam en de Hoek. De grote loodsvaartuigen kunnen in-de huidige Berghaven niet terecht, maar toch wil het Loodswezen de gehele vloot zo dicht moge lijk bij zee concentreren. Er was destijds sprake van een eigen loodsafdeling in Rijn poort maar nu die haven niet doorgaat zoekt men mogelijk heden door het vergroten van. de Berghaven waarvan de mon ding wordt verlegd en verbreed tot ongeveer zestig meter. De haven zal ook een grotere diep te krijgen. Bij de Berghaven zullen een centraal magazijn en een onderhoudswerkplaats moeten komen waar kleine re paraties kunnen worden ver richt. In een later stadium zal mogelijk ook de betonningsaf- delmg naar Hoek van Holland komen met magazijn en werk plaats. Behalve het Loodswezen zal ook de Noordzeedienst in de nieuwe Berghaven worden onderge bracht Dat kan betekenen dat de schepen Christiaan Bm- nings en het oliebestrij dings- vaartuig Smal Agt in de Hoek gestationeerd worden. In principe zullen de terreinen open blijven voor het publiek, met uitzondering van enkele terreïrüjes waar de werkzaam heden gevaar kunnen opleve ren. Rijkswaterstaat denkt ze ker niet aan mogelijkheden ten aanzien van zeil- en motorjacht en. Er blijft een plaatsje vrij in de haven voor plezier schepen die met averij de haven aan doen, maar het is zeker niet de bedoeling faciliteiten daarvoor te scheppen, temeer daar des kundigen al bezwaren hebben tegen de pleziervaart op de Nieuwe Waterweg. Over de mogelijkheden voor de illi)llllllllfll!lllill[IIlllltllllliU!lIllllllliUil(!l]lllli sportvisserij zou eventueel te praten zijn, zo meent men bij Rijkswaterstaat Het loodsge- DnhnplmflnnPllv bouw blijft op de huidige plaats UDHClIliuUIlCIl staan omdat ook de loodsvaar tuigen in het oostelijke deel van de haven hun ligplaats zullen krijgen. De gebouwen van Rijkswaterstaat komen aan de westelijke zijde van Jde haven. Ruim 139 mensen zullen in de haven directe werkgelegenheid vinden. Daarmee zijn toelever- ingsbedrijven en andere dienst verlenende bedrijven niet be grepen. De havenplannen moe ten overigens nog goedgekeurd worden door de deelraad van Hoek van Holland en de Rotter damse gemeenteraad. Vlaardingen Het Maar dings Dubbelmannenkwartet zal woensdag - evenals in 1975 - een concert geven aan boord van het Rode Kruis hospitaal- schip de Henry Dunant. Het schip ligt voor die gelegenheid dan afgemeerd in de Koningin Wilhelminahaven N.Z. in Vlaar dingen. Een intern televisie-cir cuit zorgt er voor, dat de bedle gerige passagiers, die niet in de zaal aanwezig kunnen rijn, de uitvoering kunnen volgen. Het ongeveer één uur durende pro gramma begint om 19 uur. 4» Vlaardingen Ter gele genheid van het negentigja rig bestaan van de Christe lijke Jeugd Vereniging, CJV, brengt de spel groep Argus vanavond Les en- fants d'Eduard (De kinde ren van Eduard) van Mare Gilbert Sauvajon. De voor stelling wordt de volgende dag speciaal X'oor invaliden herhaald Vanvond begint Argus om acht uur in Tnangel en morgenmiddag om twee uur, eveneens in Tnangel, Les enfant d'Eduard is een komedie. Het motto van het stuk is „Iedereen moet op zijn eigen manier leven en het zich niet moeilijker ma ken dan nodig is". Hoofd persoon is Denise. Zij is de moeder van dne huwbare kinderen en zelf nog steeds met getrouwd. En dat ter wijl ze zeer charmant en helder van geest is. Haar dne nakomelingen heeft zij een pseudo-vader bezorgd, die slechts als portret een waakzaam oog houdt op zijn onwettig nakomeling schap. Demse wordt bijge staan door Jane, haar ver trouwde meid, en door Md- Unot, huisvriend, advocaat van professie en verder al leraardigst Problemen ontstaan wan neer twee van de drie kin deren willen gaan trouwen. Dan moet er opeens een wettige vader op de prop pen komen. Denise roept haar dne minnaars er bij en die komen wat graag. Hoe het allemaal afloopt kunnen alle leden van de CJV gaan bekijken. Vlaardingen De afdeling Vlaar dingen van de Nederlandse Vrouwen Raad komt op maan dag 15 november om 8 uur in hat Stadhuis van Vlaardingen bijeen. Op deze avnd wordt de raad officieel opgericht. Spreeksters zijn mevrouw N. Mo lenaar-Buyser. medewerkster van de landelijke Nederlandse Vrouwen Raad en mevrouw J. M. van Heesi- Verloop, secreta resse van de Delftse afdeling van de Nederlandse Vrouwen Raad. Mevrouw Molenaar zal praten over de totstandkoming en de doelstelling van de Vrou wen Raad; mevrouw Van Heest spreekt over haar plaatselijke j ervaringen in Delft. Er zal volop gelegenheid zijn voor j het stellen van vragen en het voeren van een. discussie. Als u dóórdenkt EIGENRAAIVI f}fft veiligheid en degelijkheid! kiezen voor klasse! a. VOLVO als u döórdenkl! FOLDERS Kompleet verzorgde dokumentatie van afle typen hebben wij voor u. PROEFRIJDEN U mag heef kritisch zijn, hoor hoe da portieren sluiten, de motor fluistert en ervaar de „zit" tijdens een aangena me proefrit in het type, dat u wenst INRUIL Rijdt u Volvo of een ander merk..... wij zulten gunstig taxeren. DUS Neem voor Volvo kontakt op met: OIRK DE DEROELAAN 1&~ VLAARDINGEN telefoon (Q10) - 35.00.55

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3