Werkgroep. Tijd voor school boos c p Kloots fel Staeck werkt met een letter die aanspreekt Bedrijven tegen verhoging bruggeld Buurtwerker André Stolp verlaat Oost Vrouwen koor in de ether Campert centraal VRIJDAG 29 OKTOBER 1976 Uitreiking Heusdensprijs Pupil breekt linkerarm DWARS Kerkdiensten Klokgelui voor vluchtelingen Reünie Pieter Calandschool PERMANENTE SHOW 80 GM-AME- RIKANEN TEGEN AANTREKKEUJKE\ KONDÏTIES BIJ PIETERSEN IN BARENDRECHT X 1977 MODELLEN X% PIETERSEN CO. ROTTERDAM B.V., Maassluis De Maassluise be- drijven Van Baaien, Wesselius "e0 Oosterlee hebben in een 1 jjrief aan de gemeenteraad met klem" geprotesteerd te- *Ven de voorgenomen verhoging ^van de bruggeldtarieven met 5 25 protent Be briefschrijvers zijn van me- .'ping dat iedere prijsstijging zo oveel mogelijk moet worden ver- »rneden, In dat licht bezien lijkt '<*het hen niet juist een verhoging van de bruggeldtarieven in te voeren. Zij wijzen de raad erop dat van een gelijkschakeling van tarieven voor brug- en ha- vergelden tussen Maassluis en i Rotterdam helemaal geen spra ke meer is. De raad wordt dan ook dringend verzocht het voor- stel van het college af te wijzen. Zoals bekend wilde de raad de bruggeldtarieven voor dit jaar jnet honderd procent verhogen. „Binnenlandse, zaken maakte hiertegen de nodige bezwaren. Het tarief is daarop met vijftig procent verhoogd. Voor het ko mend jaar lag het in de bedoe- \üng om de tarieven nogmaals met vijftig procent te verhogen. Gezien de door het rijk voorge schreven verhoging van maxi maal zeven procent wil het col lege de bruggeldtarieven met „slechts" 25 procent verhogen. Het is één van de vele over schrijdingen van de zeven-pro- centsnorm. Voor al die verho gingen van meer dan zeven pro cent moet speciale toestemming worden gevraagd van het rijk. De bedoeling van de verhoging - van de bruggeldtarieven met 1 vijftig procent en de voorgeno- 1 men verhoging voor het ko mend jaar met nogmaals vijftig procent was de opbrengsten enigszins in balans te brengen met de kosten. Het college wil de briefschrijvers „bij een gemotiveerd schrijven uitvoerig inlichtingen overt de noodzaak van verhoging van de bruggeldtarieven. Dit na het in winnen van het advies van de commissie financiën en econo- Schiedam André Stolp verlaat Centrum Oost. De buurtwerker uit het wijkcentrum gaat maan dag naar Ede in Gelderland. Daar wordt de 35-jarige sociaal- cultureel werker teamleider van een buurtcentrum in eeh ^nieuwbouwwijk. André Stolp heeft ruim een jaar in Oost gewerkt. Hij volgde "Jouke de Vries op. Begin dit jaar is deze naar het Brabantse plaatsje Harmeien verhuisd. Als reden van vertrek noemt An- dré het gebrek aan geschikte 'woonruimte: „Twee jaar lang heb ik hier in de buurt gezocht Ik kreeg echter geen huis. In Ede krijg ik wel gelijk woon- ruimte. Ergens is het" wel jam- »irier dat ik weg moet. want het &was hier best boeiend". Het is nog niet bekend wie de nieuwe buurtwerker van Schie- dam-Oost wordt. Gaardingen In zaal Harmonie aan de Schiedamseweg in 'Gaardingen wordt dinsdag avond een feeestelijke bijeen- konist gehouden, omdat dan de Prijzen van de tuin- en balkon- keuringen '76 worden uitge reikt De Mr. J. Heusdens-wis- .fcSelprijs wordt toegekend door de Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde "(KMTP). Na een gedegen onder hoek werden tachtig Vlaardin-. ,gers als prijswinnaar in diverse ^tegorieén aangewezen. Zij «rijgen een prijs en een diplo- Tevens hebben zij een uit nodiging ontvangen om de bij- inkomst in zaal Harmonie bij 'te wonen. KMTP-bestuursleden mevrouw M. Offreins-Land- waart en de heer J. A. Imhoff konden een korte causerie over ..Orchideeën kweken in de ven sterbank". De Mr. J. Heusdens- wisselprijs is thans nog in het bezit van de heer G. J. Dayidse. Gaardingen De tienjarige iC'Bram Steen, pupil van de voet balvereniging Zwaluwen, heeft «rtijdens, een middagtraining ^woensdag zijn linkerbovenarm ■tgebroken. jongen is in aanraking geko- met een doelpaal. Hij is wiaar het Holy-ziekenhuis ge bracht Vlaardingen „Dat- wethouder Ton Kloots ons experiment zo smal heeft bezien, is ons bitter tegengevallen. Je zou kunnen stellen, dat hij zich er met een jantje—van—leiden vanaf heeft willen maken". Aan het woord is Henny Goedknegt van de werkgroep Tijd voor School. Na de commissievergadering voor onderwijs van eergister avond keek zij dan ook een beetje teleurgesteld. Bij de be handeling van de aanbieding snota voor 1977 bleek er nog veel onduidelijkheid te bestaan bij de commissieleden en voor zitter Ton Kloots over de actie Tijd voor School. Weliswaar kwamen ook veel posi tieve dingen naar voren, maar vooral het gedrag van wethou der Kloots liet, volgens Henny, veel te wensen over. De actiegroep Tijd voor School beijvert zich voor: O Gelijke openingssluiting stijden voor kleuter— en basis scholen De vakanties van al deze scholen moeten per regio gelijk beginnen en eindigen 6 Geen vrije uren en dagen bin nen de officiële schooltijden 0 Overblijfmogelijkheid op elke ■school en invoering van een zogenaamd continurooster. Continurooster wil zeggen: Aan eengesloten schooltijden zonder de verplichting tot overblijven in de middagpauze. De kritiek op Kloots spitst zich toe op het volgende: De wethouder heeft toegezegddat er een experi ment zou komen, „dat vinden wij prima, maar"Het gaat natuurlijk om het punt, wat voor experiment? Het voorstel van Kloots beperkt zich slechts tot een experiment met over- biijfmogelijkheden voor leerlin gen op basisscholen. Dit zou niet gelden voor het kleuteron derwijs. Tevens wordt bij het experiment van de Vlaardingse wethouder van onderwijs geen continurooster ingevoerd. De actiegroep kan zich bepaald niet verenigen met dit stand punt. „Want, juist als dat conti nurooster niet wordt inge voerd", luidt de mening. „Dan ontkracht men de bedoeling die achter onze actie schuilt".. Het zit de actiegroep ook dwars dat Kloots „zijn" experiment niet op kleuterscholen wil uit voeren. Jo van de Mark, ook lid van Tijd voor School, zegt hierover: „Moeders met een kind op een kleuterschool en een kind op de basisschool zit ten dan toch met de proble men. Ze moeten 's ochtends hun kind naar de basisschool brengen eu 's middags pas om half vier het weer ophalen. Dat is makkelijk, want tussen de middag hoeft het kind niet ge haald en gebracht te worden. Maar de kleuter moet wèl ge haald worden tussen de mid dag. Op zo'n manier is de moe der toch nog een groot gedeelte van haar dag bezig met haar kinderen". Henny Goedknegt van de actiegroep Tijd voor School De kwestie over gelijke ope nings— en sluitingstijden is aan de orde geweest tijdens de com missievergadering. Hoe zou dat volgens jullie gerealiseerd moe ten worden? Henny: „We zou den het ideaal vinden als de kleuterklassen en de eerste twee klassen van het basison derwijs (onderbouw) van negen tot twaalf uur zouden draaien en op de hogere klassen (boven bouw) van kwart voor negen tot kwart over twaalf. Op deze ma nier zou moeders de mogelijk heid geboden worden om hun kinderen naar school te bren gen zonder dat zij zich zouden moeten haasten of zonder dat de kinderen zouden moeten wachten. Dat zou ideaal zijn, 's Middags zouden de lesuren overigens hetzelfde moeten blij ven". Het halfuurtje verschil tussen onder— en bovenbouw, vloeit voort uit de wettelijke regeling dat kleuters en leerlin- gen van de twee eerste klassen slechts 880 uur per jaar naar school moeten. De leerlingen vanaf de derde klas basisschool moeten 1000 uur per jaar ma ken. In principe zou het mogelijk zijn om dit plan uit te voeren. Maar, de basisscholen zouden dan wel een kwartier eerder open moe ten gaan om de leerlingen van de eerste en tweede klas op te vangen. In dit geval zouden i moeders met kinderen in ver schillende klassen geholpen worden". Wethouder Kloots heeft al eens gezegd dat het onderwijzend personeel inder daad eerder aanwezig behoort te zijn. Hij zei er echter ook bij. „Men hoeft niet de deur een kwartier vroeger te openen". Het punt van de actiegroep van gelijke vakanties zal waar schijnlijk geruisloos worden op gelost Over het onaangevoerde actie punt: Geen vrije uren en dagen meer binnen de officiële school tijden, zegt gemeentelijk inspec teur van het basisonderwijs J. Wijlaars: „Het zomaar toeken nen van vrije uren of dagen gebeurt in Vlaardingen met In gevallen dat het niet anders kan, zullen de ouders van tevo ren worden ingelicht". Henny Goedknegt relativeert na een „bewogen" woensdagavond: „Je moet niet vergeten dat er toch ook veel positieve dingen zijn gezegd over onze actie". „Het is alleen jammer, dat de school in Holy-Noord, waar wij geënquêteerd hebben, niet wordt aangewezen voor het ex periment. Het excuus van wet houder Kloots dat de school nog niet gereed is, vind ik eer lijk gezegd nogal slapjes". Schiedam Het Schiedams Vrouwenkoor onder leiding van Ria Borgmeyer komt maandag 3 november op de radio, 's- Avonds wordt een gedeelte uit gezonden van een concert dat 5 oktober 1974 in de studio in Hilversum is opgenomen. Dat gebeurt van vijf voor zeven tot vijf over zeven op Hilver sum 2 in het NCRV radiopro gramma Muziek in vrije tijd. Gielijn Escher (met kalend hoofd) en Klaus Siaeck Titus Yocarini Wat nooit te rijmen viel is, dat zwart altijd symbolisch zowel voor fascisme als voor anar chisme is geweest Het één be strijdt het ander. Maar ook dood is zwart. Klaus Stasck, rouwrandjes aan de nagels, is een Westduits kunstenaar," vroeger advocaat, 38 jaar. Hij maakt affiches die terreur, onderdrukking, marte ling, regime, corruptie, bloed en hebzucht onder de aandacht brengen. Momenteel in Schie dams Stedelijk Museum. Een. aftands hoofd van een oud vrouwtje, zonder gebit mèt rimpels, prijkt op een affiche waarboven de tekst: Würden Sie dieser Frau eïn Zimmer vermieten? Praktijk leert dat Sta eek scheert elkeen over een kam jonge wulpse vrouwen eerder aan bod komen. Discri minatie, want het oudje krijgt geen kamer. door Kor Kegel Klaus Staeck bewijst, hoe slinkse demagogie op den duur werkt: „Vrienden van mij ontmoetten een vrouw", vertelde hij in het museum, „die een kamer te huur had. In haar huis hing dat affiche. Kijk, iemand die helder denkt snapt dat de tekst aan geeft, hoe sommigen worden geweerd, bijvoorbeeld oude wijfjes. Deze vrouw echter ge loofde in de tekst. Wellicht zou zij lachen om ieder, die zo'n besje wel een kamer zou geven. Maar zij staarde zich blind. Toen mijn vrienden haar door drongen van de andere beteke nis van de tekst, raakte zij in paniek. Zij begon te huilen". Het is de therapie, die Staeck toepast Altoos maakt hij ge bruik van reclametechnieken, zelfs gebruikt hij een gelijke typografie: een letter die de massa aanspreekt, een letter die wordt gelezen. Niet een kunstzinnig schrift De expo- waarde zit in de welhaast ma cabere ironie in de affiches: aan afschrikwekkende beelden geeft staeck een propagandisti sche uitleg, althans ogenschijn lijk, want lees je verder, dan komt de clou Fraaie trucage, want zij die slapen tuinen erin, tot zij wakker worden geschokt En wordt men niet wakker, dan zal men Staeck zwaar gefrus treerd noemen. «W»f| Een collage van affiches van Staeck Klaus Staeck lijkt als twee drup pels water in uiterlijk, spraak en bedoelingen op I Simon Vinkenoog, Amsterdams dichter die somtijds naar Schie dam trekt. Hoe beschreef Titus Yocarini de Westduitser? (Yoca rini is directeur van de Be roepsvereniging Grafische Vormgevers Nederland en weet derhalve iets van Staeck: bei den waren vorige week vrijdag aanwezig bij de opening van de affiches-tentoonstelling, waar aan ook Gielijn Escher (31) uit Amsterdam meedoet met thea terposters, Oscar van Alphen met foto's van demonstraties tegen Berufsverbote, en een stelletje Bulgaren met algeme ne biljetten en postzegels.) Yocarini (29) zei over Staeck en Escher: „Beiden zijn onafhan kelijk. Hun kunst is ongebon den ten opzichte van de op drachtgever en de opdracht zelf. Toch ontbreekt een span ningsveld. Hier zijn twee totaal verschillende tentoonstellingen, al zijn beiden dan bezig zich af te zetten tegen consumptiesfe. ren". Dat is tot maandag 22 november te zien In het Stedelijk Mu seum, gevestigd aan de Koog straat 112 in Schiedam. Schiedam Poëzie: Remco Campert, 47-jarig dichter uit Amsterdam, staat centraal in het programma, dat van avond en zaterdag wordt op gevoerd in het Zoldertheater in De Teerstoof. Het drietal Mies de Heer, Mamix Kap pers en Wendela de Vos brengt een twee-akter, geti teld „Zulke dingen vergeet je toch niet", waarin Huub Oosterhuis teksten van Campert verwerkteHet poézieprogramma wordt muzikaal begeleid door een bandopname van Charlie Parker. Campert is namelijk een groot jazzliefhebber. Het drietal artiesten presen teert zich onder de naam Poëzie Hardop. Het rang schikken van zo'n vijftig ge dichten en prozafragmenten laat jeugdherinneringen, hu morv kleine grote belevenis sen en herkenbare gevoelens zien van Campert op een manier, alsof hij zelf lijkt mee te spelen. Poëzie van zelfspot en romantiek, ont staan door een verleden in Arasterdam, als klein jochie in de oorlog, ontgoocheling daarna, de jaren vijftig rond het Leidseplein. Bedeesd, maar met het mes in de handzowel een ellendige nietsnut als jazzverslaafde. Om dat „hardop" mee te ma ken betale men acht gulden vijftig. De toegangsprijs voor houders van een CJP- of 65-pluskaart is zeven kwartjes lager. Beide voor stellingen beginnen in het theater in de Nieuwstraat om negen uur 's avonds. o Ds medewerkersploeg van Poëzie Hardop, een programma over Remco Campert. imgen - H uur Rom zing met ons en doe als wij zondag 10 uur ds. J. J. v. Thiel en 17 uur ds. J. Wieman Nieuwe kerk, zondag 10 uur ds. G. P H. Kelling bediening H, A. Bethelkerk. zondag 10 uur ds. P. Vermast thema Zachte Heelmeesters.. Esthcrh 4 vers 4b. en 19 uur ds. T. M. Haitjema van Maassluis. Wijkgemeer.te Immanuei Aula groen van Prijstere lyceum, zondag 10 uur ds. S. Bouman van Rotterdam en 19 uur ds. G. F. H. Kelling Rehobothkerk, zondag 19 uur ds. W. C. v. Dam Ichthuskerk, donderdag as. 19.30 uur Interkerke lijk Avondgebed, zondag 10 uur en 19 uur ds. W. W. Verhoef bed. H. A. Holycenlrum zondag 9 uur dhr. A. v. Zetten Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. D, Braam, zonnehuis, zon dag 10 uur ds. D. Braam Vaart land dinsdag a.s. 10 uur ds. J, Wie man. Dagkapel H. Geestkerk/Pniel- feerk/Oosterkerk/ woensdag 1930 uur Interkerkelijk Avondgebed. Ge reformeerde kerk, Oosterïcerk, zon dag 10 uur ds. Joh, Lever H. A. en 17 uur ds L. R. Krol voortz. H. A. Emmauskerk, zondag 9 uur ds B. Baak en 17 uur dhr J. v. Lambal- gen. Kerkcentrum Holy, zondag 10.30 uur ds, B. Baak en 17 uur ds. B. Baak—gezmsdienst. Pmclkerk, zondag 10 uur dhr. J. v, Lambalgen en 17 uur ds. D. Braam. Maranatha- kerk, zondag 10 uur ds. L. R. Krol H. A. en 17 uur ds. Joh. Lever Holyziekenhuis, zondag 9 uur ds. D. Braam Zonnehuis, zondag 10 uur ds. D. Braam. Remonstrantse Ge meente. zondag 1030 uur ds. H Wethmar. Rotterdam voor kinderop pas bellen 019—350897 voor vrijdag- avond. Sionkerk, zondag 10 en 17 uur ds. D. Rietdijk Chr. geref kerk Emmastraat, zondag 10 en 17 uur ds. B. de Romph. Leger des Heils, zaterdag 19 uur straatzang van Hogendorplaan/v.d. Duijrt van Maas damlaan, zondag 10 uur Heiligings samenkomst, 18.30 uur Openluchtsa menkomst, 19.30 getuigemssamen- komst de samenkomsten staan ol.v. Majoor G. Haneveld en Kapiteme H. J. Kolijn. m.m.v. muziekkorps en zangkoor. Schiedam Ned. Prot. bond, zondag 10.30 uur ds. B. v. Blanken Evange lisch Lutherse Gem, zondag 10 uur ds. A. Stemhart. Havenkerk Evange- liecentrum, vrijdag 29/10 om 20 uur ev. J. P. H. Zijlstra en zaterdag 30/10 om 20 uur jeugdavond. Gebouw Ire ne, zondag 10 uur ds. J. T. Gauzari der, Dirksland, Grote kerk, zondag 10.30 uur ds. S. Tijmstra en 17 uur ds. W. Arkeraats—Zegveld. H. A. en dankzegging. Opstanmngskerk, zon dag 10.30 uur as. M. C- Baart—diako- nale dienst Bethelkapel. zondag 9.15 uur ds. E. Kok, Rotterdam. Au la—Pmaplein,-zondag 9.15 uur ds. A. de Haan—Oegstgaest, zendings dien st KetheJ St. Martinuskerk, zondag fl.30 uur ds. P. Magre Dorpskerk, zondag 10 uur ds. G. v, Noordennen, Heerjansdam en 19.15 uur Oecume nische dienst pred. pstor H. Groene- veld, liturg ds. P. Magre m.m.v. het dorpskerkkoor. Mi as land Ger. kerk, vjn. 10 uur ds. H. Makkinga n.m, 7 uur ds. F. vd. Bos, Maassluis. Ned. Herv. kerk, vun. 10 uur ds. H. J. J. Keijzer n.m. 1 uur ds. W. H. den Ouden van Hülegersberg jeugddienst Maassluis Alle- toren klokken van Maassluis luiden vanavond om ze ven uur de actie Vluchte ling 1976 in. Op dat tijd stip begint namelijk de inzameling van de enve- loppes waarin welwillen de burgers hun bijdrage voor de vluchtelingen van deze wereld hebben gestopt Voor het ophalen van deze enveloppes heeft de Maassluise Vrouwenraad met aan zijn hoofd me vrouw Coenen-Vaessen een ophaalleger van 230 mensen gerecruteerd. Bijna alle leden van de Maassluise gemeenteraad maken van dat leger deel uit. Tien tot vijftien medewer kers treden als blok hoofden op. Om half ne gen nemen zij de bussen van de collectanten in ontvangst Met auto's worden de bussen naar de gemeentesecretarie aan de Govert van Wijn kade gebracht In de con ferentiekamer zal de tel ling van 'de opgehaalde bedragen plaats vinden. Belangstellenden zijn daarbij welkom. Het eindresultaat zal telefo nisch naar het Provincie huis in Den Haag worden doorgebeld. Burgemeester Theo van Dijke heeft een dringend beroep gedaan op alle in woners om vrijgevig aan de inzameling bij te dra gen. Om een snelle afwik keling mogelijk te ma ken, is iedereen verzocht om zeven uur de gevulde enveloppes klaar te leg gen. De collectanten kun nen dan vlot door naar de volgende gulle gevers. Het is overigens niet nood zakelijk om geld in de enveloppe te doen. Giro kaarten of bankcheques worden eveneens in dank aanvaard. Mensen die gaan winkelen, het is immers koopavond, kunnen hun bijdrage in de winkelcentra kwijt Ook in de bejaardencen tra staan bussen. Een ge luidswagen rijdt vanmid dag door Maassluis om iedereen aan de actie te herinneren. Hoek van Holland Voor de Mavoleerlingen van de Ir. Pie ter Calandschool wordt zater dag 30 oktober in De Hoekstee een reünie gehouden in ver band met het zestigjarig be staan van de schooi De Hoekstee is hierdoor de gehele dag gesloten voor niet-genodig- den. Slechts diegenen met een toegangskaart wordt toegang tot het gebouw verschaft De reünie-commissie van de Hoek se Mavo verwacht ongeveer achthonderd mensen zowel tij- i dens de receptie als op de feest avond. ACHTERZEEDIJK 57, BARENDRECHT, TELEFOON 01806-5215 EN 2107 NIEUWE BINNENWEG 71-77, ROTTERDAM, TELEFOON\QW-3632U

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5