Rechtszaak Walter de Ling weer verdaagd Renovatie is te lang vertraagd „Van Agt tefcent abortuswet niet" Goudriaan op vertrek voorbereid Experiment in Oostwijk „Niet indrukwekkend" Oost klaagt over slechte verlichting [n voorstel san de raad Woonwagen kamp praat hu ook met .Zijdeveld Realisatie proefwoningen Bewoners- vereniging reageert op brieven Til Gardeniers in Vlaardingen: SCHIEDAMSCHE COURANT 0inBdag 2 november 1976 onafhankelijk dagblad -lÖlste jaargang no. 25694-4 PAGINA'S - Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 klachténdienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De rechtszitting de Vlaardingse student flatter de Ling, die In Polen terecht moet staan voor het ve?èortóken van een ongeval met dodelijke afloop, is weder om verdaagd. Woensdag werd de zitting wegens het ontbre ken van een kroongetuige ver daagd naar 16 november. «alters tweelingbroer, Rupert die speciaal voor de rechtszitting naar Polen was gereisd, heeft' ajn broer daarna nog tweemaal in de gevangenis opgezocht. Net tarug uit Polen zegt Rupert over de toestand van zijn broer: „Hij verkeert lichamelijk in een jpede conditie en is geestelijk goed bij de pinken. Wel zit hij er over in, dat hij zo" aan het lijntje wordt gehouden en dat de correspondentie met Neder land erg moeilijk verloopt om dat alles wordt gecensureerd". Rupert heeft niet de indruk, dat de rechtszitting zoals bij de eer ste keer wei het geval was, is verdaagd om alsnog het losgeld (ruim twintigduizend gulden) op tafel te krijgen, Zoals be-' kend kan de familie De'Ling dit bdrag niet opbrengen. Om Wal ter een absurd hoge gevange nisstraf te besparen startte de Rotterdamse Greetje van Hoe ven een actie om het benodigde geld bij elkaar te krijgen. Tot heden is slechts vijfduizend gul den binnen. Rupert heeft gezien zijn ervarin gen in Polen echter goede hoop, dat Walter tegen betaling van een forse geldboete weer op vrije voeten gesteld wordt. „Tot mijn grote verbazing is woens dag alles correct verlopen. Ik had dat niet verwacht Hij heeft een uitstekende advocaat en de rechter heeft er persoonlijk voor gezorgd, dat Walter een tolk kreeg. Duidelijk is ook ge worden dat Walter niet alteen schuldig is aan het ongeval. Ook heeft een politieman ver- i klaard, dat Walter de toegesta ne snelheid van 80 kilometer per uur niet heeft overschre den. Op dat punt spreken de getuigenverklaringen elkaar te gen", aldus Rupert. Vlaardingen „Ik heb mij gewapend te gen een tussentijds af treden". Dit zei Bas Goudriaan maanda gochtend, een luttel aantal dagen voor de behandeling van het actieplan Vettenoord- sepolder in de gemeen teraad. De wethouder van stadsontwikkeling vertelde dat altijd wet houders van stadsont wikkeling vroegtijdig af moeten treden. Hij vindt dit ook een goe de zaak. „Ik ben blij dat ik een aantal din gen in beweging heb kunnen zetten". De wethouder zei het niet uit te sluiten dat hij halverwege een tweede zittingsperiode van dit college, dus over vier jaar, zou moeten opstappen. Of Goudriaan zitting neemt in een tweede college van derelfde samenstelling als het huidige, is nog niet ze ker. „Hoe het allemaal uitpakt met het struc tuurplan zal van be slissende invloed zijn op mijn beslissing", al- dus de geharnaste wet houder. B en W weerleggen kritiek op ac ieplan Vlaardingen Het college van burgemeester en wet houders van Vlaardingen onderkennen vijf punten van principiële kritiek op het actieplan voor de Vettenoordsepolder. Dit schrijven zij in hun voor stel aan de raad om in te stemmen met de beleids voornemens, zoals die, op basis van een aantal .uitgangspunten, in het actieplan zijn neergelegd. Schiedam De bewoners van het woonwagenkamp gaan bin: 'nenkort praten met gemeente werkendirecteur Hans de Block en de wethouders Chris Zijde veld en Eef Colle. Dit gesprek heeft Colle gistermiddag bin nen veertien dagen toegezegd aan de bewonerscommissie van het kamp aan de Schiekade. Tijdens deze bijeenkomst zullen mogelijke alternatieve plaatsen voor de woonwagens worden besproken. De wethouder van sociale zaken liet gisteren al doorschemeren dat het niet mo gelijk is om naar de Parallel weg te verhuizen zoals de bewo ners vorige week voorstelden. Ook is gisterrmiddag "overeenge komen dat de gemeente alsnog de exacte begroting op tafel zal leggen van het reconstructie- plan dat onlangs te duur bleek te zijn. - Op de kaalslag en --J de Van Leyden Gael- straat moet experimentele wo- nmgbouw plaatsvinden. Dit verklaarde wethouder van stadsontwikkeling Bas Goud- naan gisteren. Hij zei er wel bij dalver nog niet^vast op papier He wethouder gaat binnenkort een team samenstellen dat een P«n voor de Oostwijk moet 8fan opstellen. Dit moet eind 1977 klaar zijn het team moet bestaan uit vertegenwoordigers van de woningbouwverenigin gen Samenwerking en Patre- monium, archittecten, een aan- Pe"aer en de gemeente. Dat in het team een aannemer wordt opgenomen, is "een verzoek van de woningbouwverenigingen. De wethouder verklaarde verder tegenstander te zijn van een en van een doorgaande *eg door de wijk. Hij gaat er ra* dat de Van Leyden uaeistraat als woonerf zal'wor- jen ingericht of dat het voor ao«i"gaand verkeer laslastig ge- rafakt wordt om die straat te gebruiken. Van renovatie zal in de Oostwijk geen sprake kunnen ajn, vertel de de wethouder. Jk ben van mening dat men de goede wo ningen te vroeg en de slechte woningen te laat heeft afgebro-" Goudriaan. „Wij moeten in deze wijk streven «?ar nieuwe wöonvormen, naar •h meuwe planologische opzetten J 611 de wijk zo inrichten dat men er over vijftig jaar nog wil gaan dei-160 20 wethou- Het voorstel van b. en w. is vierle dig. De stadsvernieuwing moet geïntegreerd worden aange pakt Dat wil reggen, dat niet alleen gestreefd wordt naar een verbetering van de volkshuis vesting maar tevens naar een zo goed mogelijk leefmilieu en voorzieningenniveau. Een deel van de bebouwing moet worden verbeterd, een'aantal genaden moet in fasen door nieuwe wo ningen vervangen worden, de resterende bebouwing moet op verbeteringsmogelijkheden na der onderzocht worden en er moet zo snel mogelijk met de bebouwing van open plekken worden begonnen. Vérder stel len b. en w. voor een sociaal plan voor de hele VOP op te stellen. Daarin moet aangege ven worden welke voorzienin gen op sociaal, medisch, recrea tief en onderwijsgebied gereali seerd moet worden. Verder wil het college dat in overleg met de middenstand tot een goed functionerend winkelapparaat gekomen wordt De vijf punten van kritiek zijn volgens B. en W.: het sociaal rapport van het Bouwcentrum is niet, althans niet in voldoen de mate, verwerkt; er is niet bekeken of ook beperkte verbe tering mogelijk was; het actie plan moet tegelijkertijd een uit spraak doen over zowel de toe- j komst van de bebouwing als, over de sociale aspecten; waar-' om niet eerst met de bebouwing van de open plekken beginnen en eerst na realisatie daarvan een beslissing nemen over sloojj; de huren van de nieuw-, bouw worden te hoog voor de bewoners uit de VOP. Burgemeester en wethouders ge ven in hun voorstel uitgebreide reacties op deze principiële punten van kritiek. Zo menen zij dat één van de belangrijkste conclusies uit het sociaal rap port, grotere differentiatie in de bevolkingssamenstelling van de wijk, in praktijk verwerkt kan worden. Dit dan gezien het feit dat zo'n achttien procent van de bewoners uit de wijk wil vertrekken. Wel wordt toegege ven dat uit het actieplan blijkt dat maar ten dele met de opvat- tingen van de bewoners reke ning kon worden gehouden. Het beperkt verbeteren van wo ningen is volgens B. en W. uit gesloten. De panden vertonen Schiedam In de Slachthuis- buurt in Schiedam-West is men gisteren begonnen met het ma ken van proefwoningen. De veertien huizen in de Geert Reindersstraat moeten gaan aantonen hoe de 250 gemeente- woningen in het buurtje na re novatie zouden k»nnen gaan worden. Vandaar dat de proefwoningen zijn verdeeld over twee portie ken, één voor de witte en een voor de bruine huizen. Beiden krijgen diverse renovatie pakketten, waaruit de bewo ners straks kunnen kiezen. Over ongeveer drie maanden moet het karwei zijn geklaard. De kosten bedragen ruim vijf ton. Het krediet hiervoor heeft de gemeenteraad vorig jaar de cember goedgekeurd. daarvoor te veel bouwtechni sche gebreken en er ontbreekt een 2ekere basiskwaliteit Voor bijvoorbeeld 30.000 gulden kan daarom slechts minimaal ver beterd worden en zal aan een groot aantal klachten van be woners geen gehoor gegeven kunnen worden. Het college is niet van mening dat het aktieplan tegelijkertijd over de sociale aspecten een uit spraak moet doen. Hiervoor moet een sociaal plan opgesteld worden. De besluitvorming over de sociale, aspecten kan dan ook afzonderlijk plaatsvin den. Wel moet voordat het ac tieplan in uitvoering komt een plan bestaan voor sociale bege leiding.' Inzicht in het realise ren; van het voorzieningenpak ket is daarbijonontbeerlijk daar dit ruimtelijk „vertaald" moet worden. Het wordt niet uitgesloten roet de bebouwing van open plekken te beginnen en daarna verdere be slissingen te nemen. B. en W. vinden dit echter niet wenselijk. Een' en- ander zou de onzeker- held van de bewoners van de - VOP namelijk vergroten. Bo vendien zou de indruk gewekt kunnen worden dat toch nog voor verbetering van woningen 20u worden gekozen. Voor de panden die in het aktieplan voor sloop zijn aangewezen, is die mogelijkheid er volgens B. en W. niet Ten aanzien van de huurverho gingen vindthet college dat daar een belangrijke verbete ring van wooncomfort tegen over staat. Daarnaast kan de huurder individueel subsidie krijgen om aan de nieuwe huur te wennen. Het college ziet geen mogelijkheden om tot een voor iedereen te accepteren huurni veau te komen. Het voorstel van B. en-W. wordt in de raads vergadering van donderdag aanstaande behandeld. Ver schillende raadsleden hebben tijdens een aantal commissie vergaderingen laten weten met amandementen te zullen ko men Wethouder Bas Goudriaan van stadsontwikkeling vindt de reac- tie van de wijkvereniging op het concept actieplan stadsvernieu wing Vettenoordsepolder niet indrukwekkend. Een bezwaar van de nota is bovendien het ontbreken van de hele financiële kant van de zaak, zo meent de wethouder, Goudriaan is verder van mening dat de tegenstellingen niet zo groot zijn. De nota van de wijkvereniging VOP is in vele opzichten gelijkluidend met 'het actieplan, stelt de wethouder. Hij vertelde dat er voor het type woningen in de Vettenoordsepolder maar een manier is om de stadsvernieuwing goed aan te pakken en dat is afbreken. „We gaan straks een ton weggooien om aan te tonen dat beperkte renovatie niet mogelijk is", aldus de wethouder. Inmiddels is de wijkvereniging VOP gekomen met nog een aanvulling op de „reactie op het concept-actieplan". De belang rijkste daarvan, is wel de motie, waarin de concretere uitwerking van het tegenvoorstel van de wijkvereniging is verwoord. „Niet, omdat wij zouden twijfelen aan de capaciteiten van de raadsle- Seri,"rmaaromd&fTri dé" motie het verlangen van het merendeel van de bewoners uit de betrokken buurt vermeld staat", zo zei ons Joost Kuhne van de projektgroep VOP. De andere aanvul lingen zijn: een reactie op het zogenaamde exploitatieprobleem van de VOP nieuwe stijl en de visie van de wijkvereniging op de huursubsidie. Zij wil onder geen beding een individuele huursubsidie, maar een collectieve. Schiedam De meeste bewo ners "van de Professor Ka- merlingh Onneslaan zijn on tevreden over de verkeerssi tuatie en de verlichting in de straat Dat concludeert de bewonersvereniging Schie- dam-Oost uit een steekproef die onlangs onder de buurt bewoners is gehouden. Vol gende week zal men alle be woners van de PKO-laan hierover met éen open- brief inlichten. Voor de steekproef zijn zesen vijftig formulieren uitgezet In totaal zijn eenenveertig formulieren teruggestuurd. Vijfentachtig procent van de geenqueteerden wonen in deze straat naar nun zin. Het merendeel van de autobezit ters, tachtig procent kan de auto daar gemakkelijk par keren. Zesenzestig procent van de fiets en bromfiets bestuurders kunnen hun voertuig gemakkelijk kwijt Iets meer dan de helft wil echter toch wel meer fietsen- teunen. Eenenzestig procent van de voetgangers vindt de verkeerssituatie slecht De meesten vinden dat dit komt door de te brede rijbaan. Twintig procent van de wiel rijders vindt de verkeerssi tuatie matig. Zij klagen voornamelijk over de on overzichtelijke situatie door de geparkeerde auto's. De automobilisten zijn minder tevreden. Vooral de slechte straatverlichting zit hen dwars. Rond het Buizengat moet S woningbouw komen. Wet- E houder van stadsontwikke- ling Bas Goudriaan ver- 5 klaarde dit gisteren. Met gemeentewerken zijn on- derhandelingen bezig over het verplaatsen van het op- slagterrein. Goudriaan is van mening dat de opslag van gemeentewerken naar S een industrieterrein moet „Ik hen natuurlijk nog lie- 5 ver dat we dat zout en ZO in Schiedam opslaan", aJ- dus Goudriaan. Hij wil S rond het Buizengat zowel S koopwoningen, als premie- woningen gen en sociale 5 woningbouw laten bouwen. E Goudriaan noemt het ter- M rein rond hef Buizengat één E van de mooiste plekjes van S Vlaardingen. Hij vindt het bouwen van woningen op H die plaats „een unieke pla- j§ nologische kans". De wet- houder is wel van mening dat er woning van zeer ho- ge kwaliteit moeten komen IV Een archieffoto, toen de SSSW en de bewonersvereniging! nog naast elkaar zaten. Links G. Prins, midden A. Zwam-, bom, voorzitter van Zuid, en rechts C. Bos, bewoner vart de Ussefmondeseslraat die tegen renovatieplannen streed, de laatste twee met de ogen dicht. Schiedam Hoelang blijft de Stichting Samenwerkende Schïedamse Woningcorporaties de bewoners van wijk de Gor zen nog beliegen en bedriegen? Met die vraag reageert de be wonersvereniging Schiedam- Zuid op twee brieven van stichtingsdirecteur Gerard - Prins, die vorige week de deur, uit gingen bij de woningbouw vereniging Volkshuisvesting, aangesloten bij de SSSW. „Daarmee probeert de stichting de aandacht af te leiden van vertraging van renovatie van dat blok; een vertraging van bijna een jaar", aldus Herman van der Poort, secretaris van de bewonersvereniging, in een schriftelijke verklaring, die ook is gericht aan staatssecre taris Jan Schaefer, de provin ciale directie van Volkshuis vesting Zuid-Holland, B en W, alle fracties in de gemeente raad en het Landelijk Ombud- stcam Stadsvernieuwing. Fel protest tekent Zuid aan te gen het feit, dat Prins de ver eniging beschuldigde van volksverlakkerij. „De blaaska kerij van de stichting raakt kant noch wal en doet afbreuk aan de belangen van de bewo ners, want manipulaties en halve waarheden bevorderen een snelle renovatie geen mo ment", schrijft ZuidL Volgens de vereniging is de SSSW gestuit op problemen, buiten haar schuld om, maar - zo vraagt Van der Poort zich af - „waarom wijst de stichting ons dan steeds aan als schuldi ge, als bij de renovatie iets fout gaat? Prins neemt woor den als volksverlakkerij en ter reur veel te makkelijk in de mond, als bewoners voor hun rechten opkomen". De bewonersvereniging vindt dat, als problemen buiten de schuld van de SSSW liggen, di^ stichting niet hoeft te liegen, de bewoners tegen elkaar op te zetten, voor schut te zetten, te intimideren. De argumenten van de SSSW zijn niet steek houdend en overtrokken zelfs, maar vormen niet eens de ech te aanleiding tot onze reactie", is de redenatie van Van der Poort. „Ons zit namelijk dwars, dat de bewoners van blok L al jarenlang in onzeker heid leven over wanneer de renovatie begint Eerst werd gezegd in maart Later «ei men: in september, als de proefwo ningen klaar zijn. Nu weet nie mand het nog, omdat aanne mer Dura spatjes maakt", meent Zuid. Over deze aannemer meldt de bewonersvereniging, dat de re— novatiekosten plotsklaps dttï»^ «end gulden per woning hoger'! werden gesteld, terwijl nota bene alle materieel, werkplaats en opstallen uit de wijk wer den teruggetrokken. Gesugge reerd wordt, dat Dura in finan ciële moeilijkheden verkeert, terwijl de SSSW die stappen van de aannemer zou willen aanvechten, maar zelf zegt zwak te staan. „Ddt betekent vertraging van de renovatie", zegt Zuid, „en niet de oproep om geen akkoordverklaringen met renovatie te ondertekenen, omdat enquêtes en een openba re vergadering al genoeg dui delijk maken dat alle bewoners vóór renovatie zijn". Vlaardingen Minister A. van Agt zal het wetsontwerp van PvdA en VVD inzake de legali sering van de abortus niet on dertekenen. Mevrouw Til Gardeniers, lid van de Tweede Kamer voor de KVP, zei dit op de oprichtings vergadering van het CDA, afde ling Vlaardingen. Alhoewel de ondertekening door veel men sen als een formaliteit wordt gezien, is mevrouw Gardeniers van mening, dat minister Van Agt niet zal meewerken aan dit ontwerp. Indien het abortusontwerp van de PvdA en WD wet wordt dan is Nederland op een heilloze weg, zo vindt zij. Het rechtsge voel zal worden aangetast en de deur naar rechteloosheid zal wijd open staan. Volgens me vrouw Gardeniers is het duide lijk dat de formatie van een nieuw kabinet na de vólgende Tweede Kamerverkiezingen (mei volgend jaar) een heel moeilijke zaak zal worden. Zij hield de aanwezigen voor dat ook het CDA voorstander is van de Vermogensaamvasde- iing, beter bekend als de VAD. De uitwerking van de VAD door het kabinet Den Uyl is echter niet naar de zin van de christen-democraten. Na de toespraak van mevrouw Gardeniers volgde de onderte kening van de oprichtingsakte van het Vlaardingse CDA door KVP, ARP en CHU. De heer J. H. van Roon, voorzitter van de vergadering deelde hierna mee dat het CDA aan het begin van. een lange weg staat. Tot een van de belangrijkste eerste ta ken moet het werven van. leden, worden gezien. Zo snel moge lijk moet het aantal leden wor den opgevoerd van 7QQ naar 1000. Reeds tijdens de vergade ring kon een aantal vooral jon ge leden worden genoteerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1