veertigduizend zaken Kinderhuis 'De Koperwiek' wil open woonerf Lely vecht tegen bouwplan Steendijkpolder Een onderzoek naar werkgelegenheid in het Rijnmondgebied m "dinsdag 2 NOVEMBER 1976 3 Feestverlichting opnieuw doelwit Caféklant wil slaan Directeur mist auto Italiaanse rommelmarkt m a In de bedriifsgemeenschap werkt een dertigtal mensen aan de groots opgezette Rijnmond-enquete. Foto: Henk Spéksneijder Als, als, wat koop je ervoor? Maar stel je nou eens voor dat in de computerzalen van Rijnmond en het rijk een aantal operateuren een handvol toetsen indrukt, waardoor dankzij een slim me programmeur, enkele ta pes en wat discs met de bijbehorende units en, nog enige apparatuur de navol gende gegevens uit de prin ter rollen: De hoeveelheid bedrijven in de Rijnmond, in Delft en in Den Haag. Het aantal auto rijdende werknemers. Het aantal forenzen onder hen. De aantallen, forenzen per plaats, waaruit zij komen. En de wegen, die al deze reizigers ter beschikking lig gen. Rest nog wat rekenwerk en in een mum van tijd zou de conclusie kunnen worden getrokken dat, om maar eens iets te noemen, aanleg van rijksweg 19 tussen Schiedam/Vlaardmgen en de residentiestad helemaal niet nodig blijkt, maar dat de knelpunten elders liggen en met behulp van de gegevens vrij simpel zijn weg te ne men. Andere mogelijkheden, om de verkeersstroom soe peler te leiden zouden kun nen blijken. Ja, als die gegevens snel kon den worden verwerkt Toch is dat lang niet zo science fiction, want eigenlijk is die procedure zo simplistisch als het lijkt. „Op dit moment nog wel een beetje toekomst muziek," zegt G. H. Lansink, „maar gewoon een kwestie van te laat begonnen zijn. Het kon niet eerder." Lansink is 55 jaar en werk zaam voor het Openbaar Li chaam Rijnmond, dat hem naar Schiedam stuurde om De heren Timmermans (links) en Lansink. respectievelijk werkchef en begeleider van Schiemonds afdeling Rijnmond. bij bedrijfsgemeenschap Scbiemond een meerjaren project te begeleiden. Een project, dat volgens schema in het seizoen 1977-1978 de uitslagen van een uitgebrei de enquete moet opleveren. Daarmee bezig is afdeling Rijnmond van het algemeen documentatiecentrum (ADC), de grootste afdeling van de bedrijfsgemeen schap, Sinds november 1974 is een aantal mensen bezig met de voorbereidingen, in de loop der tijd werd de werkgroep uitgebreid tot een mannetje of dertig Met veel ambitie wordt gewerkt, vindt Lansink. Wat behelst de enquete en wie doen eraan mee? In samen spraak leggen Lansink en werkchef Bertus Timmer mans (in de wandelgangen Tim genoemd) uit, dat ruim veertigduizend adressen moeten worden verwerkt. „Zoveel bedrijven bestaan m de Rijnmond. Alleen Rotter dam al kent er twintigdui zend, maar die komen vol gend jaar aan de beurt. De bedoeling is, dat wij in kaart brengen hoeveel werkne mers elk bedrijf, heeft, uit welke gemeenten zij komen, wat de vormen van arbeid zijn, wat de verwachte werk gelegenheid voor de komen-, de jaren is, noem maar op," zegt Lansink. Timmermans, 43 jaar oud, zegt: „Als je dat eenmaal allemaal op papier hebt staan, biedt dat ongekende voordelen. Op het ogenblik weet niemand, ook de over heid niet, hoeveel mensen met wat voor werk bezig zijn. Met deze werkgelegen- heidsenquete moet dat dui delijk worden. De uitslag kan je straks vooral gebrui ken." door Kor Kegel Een voorbeeld was het onder zoek naar de noodzaak van -een rijksweg. „Je kunt dan zien. hoeveel mensen over een bepaalde weg rijden en van welke punten uit zij dat doen. Dat zal zeker kunnen in het Rijnmondgebied. In de rest van de provincie moest zo'n onderzoek als het onze ook plaatsvinden, maar in Den Haag en Dordrecht is men daarmee al bezig," zegt Tim- Na de verhuizing van het ADC van de Korte Haven naar de Vijgensteeg in Schiedam ging afdeling Rijnmond aan de slag, in opdracht van de Rijnmondraad gegeven in augustus 1974 - en m samen werking met de provincie, het ministerie van sociale za ken, de Kamer van Koop handel, het Gewestelijk Ar beidsbureau en de gemeente Schiedam, waarvan het ADC een onderdeel is. Lan sink: „Tot nu toe werken we tot volle tevredenheid van Rijnmond. Ontzettend veel onderzoek is al verricht." Systematisch wordt het Rijn mondgebied afgewerkt. De statistieken worden per ge meente uitgedraaid. „Niet al le bedrijven doen mee: er zijn enkele uitschieters die niet willen, maar die hou je altijd De rest werkt goed mee," aldus Lansmk. „Op het ogenblik zyn wij actief in dit gebied, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Binnenkort hopen wij daar mee klaar te zijn. Dan gaan wij verder, naar de volgende fase. Dat worden Barend- recht, Rhoon, Ridderkerk en Poortugaal. Later volgen Krimpen aan de IJssel en Capelle aan de IJssel, wij besluiten met Rotterdam en dan hebben wij Rijnmond adresgaaf, zoals wij dat noe men. Want ook Voome en Putten hebben wij al, daar mee werd begonnen." Dankzij de grootscheepse steekproef van nu kunnen later andere enquetes bij zonder snel worden gehou den, maakt Tim nog eens duidelijk. „Eigenlijk is het dan een kwestie van even aflezen, hoeveel bedrijven in een jaar werden gesloten, in welke sector nog volop werkgelegenheid bestaat en bij welke bedrijven, hoeveel mensen op welke plaats rijn weggevloeid, enzovoorts. Ook bij wegenaanleg, om -1 dat nog eens aan te snijden; je kunt zo zien, welke in vloed dat heeft op de werk gelegenheid." Schiedam Vemielzu chti gen hebben weer de traditionele ra ge ontketend: de afgelopen da gen zijn de eerste bollen van de --vorige week aangebrachte feestverlichting in de binnen stad kapotgegooid. Volgens hoofdinspecteur D. P. van der Veen van de plaatselijke politie zal het daarbij beslist niet blij ven, gezien de ervaringen van vorig jaar. Die, feestverlichting, aan het toen zevenhonderdj arige Schiedam cadeau gedaan door winkeliers vereniging City-Centrum, bleek een aantrekkelijk doelwit voor baldadige individuen. "Dental len bollen, die bovenop de oran je, knotwilg-achtige palen wa ren bevestigd, werden vernie tigd. Zaterdagavond kreeg de politie het eerste telefoontje van een waakzame burger, die twee on bekend gebleven jongens met stenen had zien gooien op de Grote Markt Schiedam Politieagenten heb ben zaterdagavond de 49-jarige Schiedammer J. H. H. uit café 't Fust op. de Buitenhavenweg moeten'verwijderen en in het hoofdbureau in de Lange Nieuwstraat ondergebracht, omdatde man voortdurend dreigde „iedereen in elkaar te slaan" en die woorden wilde omzetten in daden. Hij had en kele borrels achter de kiezen. De politie heeft hem een paar uur later weer losgelaten. /Vorige week hebben zeer vele Vlaardingers hun offervaardig heid in tijd en geld getoond. "Zij hebben er voor gezorgd, dat ook in Vlaardingen de aktie „Vluchteling '76" een goed re sultaat heeft opgeleverd. Voor zover bij de telling bekend, Heeft deze aktie in onze stad 67.500 opgeleverd. Met dit be drag kunnen 135 vluchtelingen geholpen worden. Hiervoor zorgden de geefsters en de gevers, degenen die de inza meling organisatorisch en ad ministratief voorbereidden en de honderden kollectanten. Dank gaat uit naar allen. Het is mogelijk, dat iemand een kollektant heeft gemist, op de kantoren van de Bondsspaar bank neemt men nog steeds Uw enveloppe graag in ontvangst; overschrijving op het gironum mer 44283 van de Bondsspaar- bank te Vlaardingen (tig.v. re kening nr. 82.40.85.000) is ook neg steeds mogelijk. Vele klein tjes maken een grote. Een vluchteling kan geholpen wor- den met gemiddeld 500. Blij! dat herinneren W. A. Kieboom, (Burgemeester van Vlaardin- gen Hoek van Holland Het kinderhuis „De Koper wiek" in Hoek van Holland wil in de- nabije toekomst de terreinen meer openstellen. Het huis is momenteel bezig met een volledige nieuwbouw van de paviljoens. Voorheen waren de verblijven van de kinderen opgetrokken in hout met een stenen hoofdgebouw. Er wordt nu gewerkt aan een betere behuizing voor de kinderen die boven dien een grotere mate van vrijheid en zelfstandig heid garandeert. In „De Koperwiek" zijn kinde ren geplaatst van heel klein tot ongeveer zestien jaar en wel om uiteenlopende rede nen. De openstelling van de terreinen past in het raam van de grotere vrijheid. „We willen öe kinderen meer de indruk geven dat ze gewoon aan een straatje wonen en dat ze ook meer omgang krijgen met mensen buiten het kinderhuis", vertelde de heer'Van der Mark op een vergadering van de deel raadscommissie voor ver keer, openbare werken en groen. De medewerking van die com missie en later van deel raad en gemeente is onontbeerlijk bij een verde re uitvoering van de plan nen. Het tot nu toe gesloten terrein zal namelijk een bee- tje het karakter krijgen van een woonerf. Er komt een openbaar voetpad doorheen, maar het is aan de andere kant noodzakelijk dat met name aan de 's-Gravenzand- seweg verkeersmaatregelen zullen worden genomen. Hoewel de maximumsnel heid van vijftig kilometer ook hier van toepassing is wordt er veel te hard gere den. Tot nu toe rijn er geen ongelukken gebeurd, maar in de nieuwe opzet wordt het allemaal nog gevaarlijker, meent Van der Mark die di verse voorstellen' ter tafel' bracht. De commissie zal ze ter kennis van de deelraad brengen die dan de zaak verder zal moeten uitvoeren. Parkeren Uit dezelfde omgeving overi gens, namelijk van tachtig bewoners van de 's-Graven,- zandseweg en de Schelpweg, ontving de commissie een schrijven met betrekking tot parkeerproblemen. Vooral in de zomermaanden zetten veel kampeerders hun wa gen in de bebouwde kom in plaats van op het open par keerterrein aan de Helm- weg. Men heeft kennelijk het idee dat de wagens in de bebouwde straten veiliger staan, maar het resultaat is wel dat uitritten geblok keerd worden en dat er op andere wijze overlast ont staat. Binnenkort is van de rijde van de verkeersdienst een voorlopig plan te ver wachten dat vooruitloopt op de toekomstige uitbreiding van de kampeerterreinen. Diezelfde verkeersdienst bracht ook een tekening ter tafel met een rijwielpad langs de Mercatorweg, Ech ter niet zoals gevraagd aan twee zijden van die weg, maar alleen aan de Noord zijde. De heer J. Jonker van de verkeersdienst verklaar- de dat een fietspad aan de zuidzijde moeilijk haalbaar is wegens ruimtegebrek. Dat leidde tot een uitgebreide discussie met name met be trekking tot de veiligheid van de schooljeugd. Mevrouw P.R.A. van Dongen zag toch wel mogelijkheden zij het dan dat zo'n pad een heel ander deel van plan Oost zou gaan doorkruisen. Het werd weliswaar sympa thiek ontvangen, maar het geheel week zover af van wat oorspronkelijk was ge vraagd aan de verkeers dienst, dat het plan werd teruggenomen om de uit breidingen en alternatieven verder te kunnen bestude ren. Nadere bestudering komt er ook ten aanzien van de la- Een beeld van de in aanbouw zijnde nieuwe paviljoens voor het kinder huis De Koperwiek in Hoek van Holland. waaioverlast door bromfiet sers bij het August Reitsma- huis. Schiedam In bet weekeinde is uit de Puccinistraat de oranje station-car van de 32-jarige di recteur J. C. B. uit de nabijge legen Borodinlaan gestolen. Dat gebeurde in de nacht van zaterdag op zondag. De auto is twaalfduizend gulden waard, heeft als kentekennummer.23- RH-80 en is van het merk Ford Consul. In dezelfde periode werd, ver moedelijk met een sehroeve- draaier, een achterdeur geo pend van een huis in de Lo- rentzlaan. De bewoner, de 56- jarige lasser W. C. K. merkte een ochtend later dat 450 gul den en een zilveren kettinkje met een hartje waren gestolen. Alle laden en kasten waren keurig netjes doorzocht. Ook werd ingebroken op het volkstuinen complex Vijf Slui zen, nabij de grens met Vlaar dingen. Uit het huisje van de 58-jarige bode L. van V. wer den flessen drank, kledingstuk ken en een transislorradio ont- vreemd. Totale waarde van de spullen bedraagt ongeveer tweehonderd gulden. Ramen en deuren behoefden niet te wor den geforceerd, want men kon binnenkomen door eenvoudig een horretje te verwijderen. Vlaardingen De kabouters van de scoutinggroep All art van Heemstede houden morgenmid dag vanaf twee uur in en rond het groepshuis aan de Prinses Beatrbdaan te Vlaardingen een grootse Italiaanse rommel markt, Twaalf kraampjes wor den opgesteld, waarbij allerlei spulletjes te vinden rijn. Tussen de bedrijven door worden (de laatste) Ouwe Wijvenkoeken één gulden vijfenzeventig aan de man gebracht De opbrengst van het geheel is bestemd voor het nieuwe groepshuis, waarvoor de Allart van Heemstedegroep onlangs bouwplaats aangewezen heeft gekregen. Deze bouwplaats ligt noordelijk van de nieuwe dre ven wjk'\ in een nieuw aan te leggen stadspark. Het huidige groepshuis moet namelijk in verband met de aanleg van de Europaboulevard binnen af zienbare tijd worden verplaatst. Den Haag De commissie Arob (Administratieve rechtspraak overheidsbeslissingen) uit pro vinciale staten heeft op een zit ting in het Provinciehuis te Den Haag een bezwaarschrift van het Maaslandse bedrijf C. van der Lely behandeld. Dit be zwaarschrift houdt verband met het feit, dat Eurowoningen wil bouwen op piaatsendie een directe bedreiging vormen voor de proefgebieden van de Maas landse firma in de Maassluise Steendijkpolder. Voor deze bouwplannen hebben B. en W. van Maassluis een bouwvergun ning gegeven, nadat het dage- lijks bestuur van de provincie verklaard had daar geen be zwaar tegen te hebben. Die verklaring was nodig omdat het bestemmingsplan voor dit gebied nog geen geldigheid heeft gekregen als gevolg van bezwaren die ondermeer Van der Lely daar tegen heeft inge bracht Het bedrijf, dat een gro te naam heeft op het gebied van de vervaardiging van land bouwwerktuigen, heeft voor het beproeven van nieuwe vindin gen proefgebieden in gebruik. Voor een deel liggen die in deSteendijkpolder en de firma ziet de Maassluise bouwactivi teiten als een directe bedreiging voor haar voortbestaan. Het be drijf gebruikt daarom alle wet-' telijke mogelijkheden om de snelle uitdijing van de Maas sluise bebouwing te bestrijden. Deze wettelijke mogelijkheden worden echter een illusie als het gemeentebestuur de gele genheid krijgt een bestem mingsplan al grotendeels uit te voeren, nog voor het definitief is goedgekeurd, En dat gebeurt in feite door de ruime toepas sing, die Gedeputeerde Staten in dit geval geven aan de moge lijkheden die de wet ruimtelijke ordening (art 19) biedt Als op deze manier straks de Steen dijkpolder is volgebouwd helpt het in feite niet meer als in hoogste instantie een bezwaar tegen het bestemmingsplan ge grond woreft verklaard, aldus het standpunt van Van der Le ly- De gemeente Maassluis beroept zich voor haar optreden op haar taak, te voorzien in de woning behoefte van een groot gebied en op de aandrang, die om deze reden door de minister van volkshuisvesting is uitgeoe fend om bouwplannen uit te voeren. Deze omstandigehden zijn ook voor GS aanleiding geweest eerdere bezwaren van Van der Lely tegen het verlenen van de „verklaring van geen bezwaar" van de hand te wijzen. Als laat ste mogelijkheid is Van der Le ly daarom nu in beroep gegaan bij de commissie Arob, die ech ter niet zelf een - eventuee' afwijkende beslissing kan m men. Zij kan alleen Gedep- teerde Staten adviseren al niet op hun besluit terug - komen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3