Duistere praat over nieuwbouw aan Parallelweg De kogel is Distilleerderij op losse schroeven ..Parkeerruimte nieuwe winkels is onvoldoende'5 Ik neem de proef V J Snelheid Znidbunrt, Kortebnurt: 30 km CDA bijeen Woonwagenkamp verbaasd: Uit geldnood op inbrekerspad Grondruil voor woningbouw Licht op groen voor Aktieplan door de kerk ran Bas Wachten is op Posthoorn Verzoek B en W Ylaardingen en Maassluis Raad Maasland: Filmvoorstelling verplaatst SCHIEDA1SCHE COUR/ NT at* 5 november 1976 - Vrijdag o nop Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendtenst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25697 s PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Een over- zicht van eer, deel van de Vettenoord- sepolder waar zo snel mogelijk een begin zal worden ge maakt met de uitvoering van het Ak- tieplan. Om te beginnen nieuwe wo ningen op de open plek ken op de hoek van de Zomerstraat en de Sta tionsstraat, de Land- straat en het Lamoenter rein. Rotterdam Vijf maanden cel, waarvan drie voor waardelijk. Dat eiste de officier van justitie giste ren tegen twee Rotter dammers, die in januari het inbrekerspad waren opgestapt Beiden waren in geldnood geraakt en zagen maar één uitweg: inbreken. Piet B, (33) wist een prima object en wist kornuit Ad van der Z. (28) daarvoor warm te .^maken. Samen_togen ze "op" 9 januari naar "ScKie- dam om uit een loods aan de Calandstraat, waar B. had gewerkt voor tien duizend gulden aan ge luidsapparatuur weg te halen. De kraak slaagde en gaf de onervaren man nen de moed om door te- v gaan. Amper twee weken later gingen ze doodge-* moedereerd naar dezelf de loods, om er nu voor dertigduizend gulden aan spullen weg te halen. Geestdriftig geworden door het gemak van hun mbraakwerk besloten ze door te gaan en nu een loods aan de Rotterdam se Spoorweghaven leeg te halen. Ook hier bestond de buit uit geluidsappara tuur ter waarde van der tig mille. Het tweetal hield aan de activiteiten welgeteld zesduizend gul den over. „Ik had een belastingschuld van tach tigduizend gulden. Daar wilde ik wat aan doen", verduidelijkte B. Het feit, dat hij op 9 januari („ten onrechte") was ontslagen, gaf bij hem de doorslag om de weg van de mis daad te verkiezen. Uitspraak over dertien da- Maassluis Dankzij een grondruil -tussen de ge meente en landbouwer D. van der Sar kunnen straks achthonderd tot duizend woningen wor den gebouwd in de Steen- dijkpolder-noord. Het be- dnjf van Van der Sar was een hinderpaal voor de realisering van deze plannen. Een moeilijk heid bij de onderhande lingen was dat de boer vervangende grond wen- sL Bij de transactie is ruim 22 hectare grond toegewezen in de Oranje polder aan de landbou wer. er met de boerderij gaat gebeuren is nog met met zekerheid te zeggen. Gedacht wordt echter s^n een kinderboerderij. Een deel van de te ruilen grond bestaat uit een Plassengebied. Inspraak- groepen hebben te ken nen gegeven deze plas sen, gelegen aan de uiter ste westgrens van Maas luis, te verfraaien met groen en er een soort re creatiegebied van te ma ken. Deze plannen kun nen als gevolg van dc-2e transactie niet worden uitgewerkt In een laatste poging hebben ver tegenwoordigers van de wijk- groep, alsmede bewoners nog getracht het college en de raad tot andere gedachten te bren gen. Men vDnd dat te veel was Schiedam De bewoners van het woonwagenkamp aan de Schiekade staan perplex. Wet houder Chris Zijdeveld van stadsontwikkeling meent dat er achter het NS-station geen nieuw kamp kan komen omdat er momenteel over die plaats met de Nederlande Spoorwe gen wordt gepraat over vesti ging van kantoren- Het hoofd kantoor van de NS deelde ons gistermiddag echter mede dat men van niets weet. Volgens wethouder Zijdeveld zou den de dienst gemeentewerken en de NS momenteel gezamen lijk een studie maken over de mogelijkheden voor nieuwbouw van kantoren nabij de Parallel weg. „Al een tijdje zijn we daarover bezig. Pas hebben we het echter een extra duw gegeven, vanwe ge de slechte situatie in de scheepsbouw", aldus de wet houder, „we moeten hier im mers was minder eenzijdig wor den, Nieuwbouw zou goed zijn voor de wekgelegenheid. Be drijven zouden kunnen profite ren van deze plek: langs een internationale spoorlijn en zelfs langs een knooppunt van spoor lijnen. Bovendien ligt deze plaats vlakbij een rijksweg. Ideaal dus." Zijdeveld zegt dat er absoluut nog niet aan een bepaald be drijf wordt gedacht, het zou slechts gaan om een studie voor de mogelijkheden. Wel wil hij kwijt dat hij eenvoudigweg niet piekert over een weiland winkel, waar een paar jaar geleden wel sprake van was. „Over mijn lijk. En dat meen ik haast let terlijk", aldus de wethouder van stadsontwikkeling. Bij de NS op het hoofdbureau in Utrecht weet men echter niets van de „extra duw" in de be sprekingen. Voorlichter J. Uf> fmg vertelde ons gistermiddag zelfs: „Er is wel eens over ge sproken. Uit die besprekingen is echter niets gekomen. Nu zijn er helemaal geen plannen." Een bewoner van het woonwagen kamp betitelt dit als „zeer vreemd". Als er inderdaad geen plannen zijn ziet hij voor deze plaats een mogelikheid voor een nieuw kamp. „Ik vind het maar duistere praat en daar uil ik opheldering over", zo meent hij. Op de volgende vergade ring van de bewonerscommissie zal hij dit aan de orde brengen. Vlaardingen De kogrel is door de kerk. In de afgelopen nacht heeft de raad het Aktieplan Stads vernieuwing Vettenoordsepolder aangenomen en daarmee is het sein voor wethouder Bas Goudriaan op groen gezet. Op één weliswaar belangrijk onder deel na gebeurde dit met algemene stemmen. De voltallige fractie van de VVD en een deel van de PvdA echter vonden dat eerst een nader onderzoek moest worden ingesteld naar de mogelijkheden van een beperkte renovatie van de bestaande bebou wing. De twee partijen dienden hierover afzonder lijk een amendement in die beide met zestien stem men voor en eenentwintig stemmen tegen werden verworpen. huizen alsnog gesloopt worden. En wat krijgen de bewoners eigenlijk terug aan echt woon- y, comfort? Ik vraag mij af of dit nu wel de wil is van de betrok ken bewoners?'" gekeken naar de economisch-fi- Zijn opmerkingen werden niet in dank afgenomen door de bom- x volle publieke tribunes. Opmer kingen werden gemaakt zoals: dommee, demagoog en „is dat nu een arbeider.,?". Het tumult werd echter te groot zodat bur gemeester W. Kieboom wel ge- noodzaakt was te dreigen de tribunes door de aanwezige po- 4 litie te laten ontruimen. De heer Comelisse vond echter duidelij ke steun van de voltallige KVP en PCG, die voor het eerst als een echte CDA naar voren tra den- Vooral de heren Jac. van naneiele kant en dat te weinig rekening was gehouden met de mens en zijn woonomgeving. De gemeentelijke coordinator van de projektgroep mr. A. de Jong was hevig verontwaardigd dat hij in de conclusies van het gemeentebestuur de belangrijk ste conclusie miste, namelijk: dat geen enkele -aanwezige tij dens de inspraak-avonden zich vóór het concept-aktieplan had uitgesproken. „Als u dit voor stel zoals het hier ligt aan vaardt, dan is het slikken of stikken", zo zei hij. Hij pleitte, voor een beperkte renovatie die tussen de 30.000 -en 40.000 gul den kost Mr. De Jong vond alleen de WD en een deel van de PvdA aan zijn zijde, PvdA-fraktieleider Hans Versluys was het in grote lijnen eens met het Aktieplan, maar moest tot rijn spijt wel constateren dat bij het aanne men van het voorstel de gevol gen niet herkenbaar zijn. Zo hikte hij aan tegen de straks vast te stellen huren, die vol gens hem ongetwijfeld te hoog zullen zijn, en tegen het sys teem van de individuele huur subsidie. „Als we straks een kabinet met een andere signa tuur krijgen zijn de gevolgen nu reeds bekend", zo zei Ver sluys. Hij was het evenals me vrouw Van Toor met de wijk- vereniging VOP eens dat te weinig aandacht is besteed aan beperkte renovatie, „Voor twin tig tot dertigduizend gulden kom je al een heel eind", be toogde hij. Om een duidelijke uitspraak van de raad te heb ben diende Versluys en later ook het WD-raadsüd mevrouw M. C. van Toor hierover een amendement in dat echter niet werd aangenomen. Een heel ander geluid had de heer A. ComeHsse, eveneens PvdA. Hij vond de kritiek van de wïjkgroep VOP op het be leid van B en W niet gefun deerd. „Men wil verbeteren, maar het mag niets kosten, Maar voor mij betekent beperkt opknappen, gewoon oplappen. Dan kunnen over tien jaar de Schiedam Met de dag wordt de kans kleiner, dat de zuiver Schiedamse jenever van vroe ger weer gestookt gaat worden. De distilleerderij, die borrel kenner Hans van der Sloot en enke(e topfiguren uit de plaat selijke distillateurs- en slijters wereld beogen naast de Haven- kerk aan de Lange Haven (in het oude bedrijf van distilla teur Rein Melchers) staat na melijk op losse schroeven. Oor zaak is het ai maandenlang uitblijven van de exploita- tieopzet, die B en W zouden maken. „Zeer ontriefd ben ik daardoor", zegt Van der Sloot, die na pu blicatie van een aantal door hem geschreven jeneverboeken zich geschiedkundige van de échte Schiedamse moutwijn kan noemen. „De sterftekans wordt dagelijks groter," zegt hij, daarmee doelend op het oude branderspersoneel dat in de dagen van weleer de jenever vervaardigde, een drank die als enige in aanmerking kwam voor het beroemd geworden Schiedam-zegel „In de tweede plaats staan mate riaal en apparatuur op het spel", volgens Van der Sloot „Bijvoorbeeld Frans Geerdes van de Hollandia-directie doet alle mogelijke moeite om zijn ouderwetse branderij nog staande te houden, speciaal voor het project terwijl bij Mel chers het spul eveneens in on bruik staat Dat is vervelend met die ketels, die je echt nodig hebt. Die zijn namelijk van ko per en dat metaal heeft de nare eigenschap, dat het rot gaat doen bij verwaarlozing." Van der Sloot zegt dagelijks er mee geconfronteerd te worden, dat de nota, waarvoor met na me cultuurwethouder Herman Posthoorn verantwoordelijk is, nog niet verscheen. „Als ik er gens een fles jenever koop, vra gen de winkeliers mij: waar blijf je nou met je eigen merk? Dat is heel vervelend. In de slijterij gelooft men zelfs al, dat de distilleerderij er helemaal niet meer komt. Ik wacht met smart op de nota, al is die nog zo rot als een mispel, want dan kunnen wij tenminste enigszins beginnen met de opzet De tijd dringt" Fractievoorzitter Hans Versluys: te weinig aandacht voor beperkt renoveren. der Linden en J. N, Schriel, de fmancieel-economische specia listen uit de frakttes, maakten zich ernstig zorgen over de fi nanciële gevolgen van renova ties „op hoog niveau". De laat ste trachtte wethouder Goud riaan zelfs een uitspraak te ont lokken of dat anno 1976 nog wel kan. Verder wilde hij, even als de WD, op korte termijn een inzicht hebben in de gevol gen van de verplaatsing van bedrijven. Vlaardingen/Maassluis De col leges van burgemeester en wet houders van Maassluis en Vlaardingen gaan bij het pro vinciebestuur aandringen op verkeersbeperkende maatrege len voor de Kortebuurt en de Zuidbuurt. Uit een onderzoek is gebleken, dat dagelijks onge veer 470 auto's en 350 (broro)- fietsen van deze secondaire verbindingsweg tussen de bet- de gemeenten gebruik maken. De inzittenden van ongeveer 240 auto's bleken geen bestem ming op de Kortebuurt of de Zuidbuurt te hebben. In bet belang van de verkeersveilig heid en ter bevordering van het recreatief karakter van de ze wegen achten de gemeente- besturen verkeersbeperkende maatregelen dringend noodza kelijk. Uit verschillende mogelijkheden prefereren de gemeentebestu ren het instellen van een maxi mumsnelheid van 30 km per uur. Verwacht wordt, dat het doorgaande autoverkeer dan de „snellere" route via de rijks weg of de Maassluissedijk/- Vlaardihgsedïjk zal kiezen. Het bestemmingsverkeer zal dan normaal - zij het „vertraagd" - doorgang kunnen vinden. Per gezamenlijke brief zullen de gemeentebesturen Gedeputeer de Staten verzoeken bij de mi nister van Verkeer en Water staat te willen bevorderen, dat deze snelheidsbeperking wordt ingesteld. 11 Dit m iitiiiiiiiiiitiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiiiiimimiiii Vlaardingen In tegenstelling tot een vorige aankondiging gaat de filmvoorstelling van za terdagavond 6 november niet door in zaal Middelhuyse. Om de vele jongeren met teleur te stellen heeft de fümcommissie van Liefde en Vrede besloten deze voorstelling te verplaatsen naar zaal Triangel in de Fran- senstraat. De aanvang blijft op 19.30 uur. De voorstellingen die voor de ochtend en middag op het programma staan gaan wél door in gebouw Middelhuyse. UllllllllIUinililllllUllllUIIjlllllllIlIIIUIIlUllililllil Maasland De gemeenteraad van Maasland is niet enthou siast ver de afwerking van het bestemmingsplan Station- straat-Langctaam. Met name het aantal bij de in aanbouw zijnde winkels aan te leggen parkeerplaatsen is scherp aan gevallen. Aan Langetaam - en aan Stationsstraat-zijde komen er in totaal negentien. Een aan tal dat door alle sprekers als onvoldoende werd bestempeld. Rond en voer de winkels, die volgens de plannen m mei klaar zullen zijn, komt een dorpserf. Tot dusver blijkt er van de zijde van de Maaslandse mid denstand weinig belangstelling te bestaan een winkeleenheid te huren. Mevrouw Van Kranen burg (Open Groepering) was nieuwsgierig naar het aantal Maaslandse middenstanders. „Daar is het toch allemaal om begonnen?" zo stelde zij. Slechts één heeft zich binnen de inmiddels verstreken in schrijvingstermijn aangemeld. „Er zullen zich nu wel andere gegadigden gaan aanmelden", zo merkte burgemeester Van den Bnnk terloops op. Het aantal geplande parkeer plaatsen kon volgens de burge meester niet groter. „Het was destijds of bouwen of parkeren. Er is gekozen voor meer bebou wing. Er is ook minder afgebro ken dan het oude plan voor zag", aldus de burgemeester. Hij wees er echter op, dat er in de volgende fase (het huidige „marktterrein tje'mogelijk nog veertien parkeerplaatsen ko men. Gautier (VVD) drong er op aan maatregelen te treffen de parkeerplaatsen vrij te hou den voor de winkels. „De toe gankelijkheid tot de winkels is toch al niet ideaal". Van den Brink vond parkeerschijven of meters voor Maasland nog een te grote gedachte. „We willen het gewoon eerst even aanzien". iimiiNiiimiiiiiimiiiimitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiüii Televisie-presentator Gerard van den Berg en staatssecretaris van financiën mr. M. J. van Rooyen komen donderdag 11 november naar Schiedam. Beiden 2ullen in gebouw Irene spreken over actuele politieke problemen. Dat gebeurt op een openbare vergadering van de plaatselijke afdeling van het Chnsten Democratisch Appel. De bijeenkomst van het CDA be gint 's-avonds om acht uur aan de Nieuwe Haven 155. uiimiiiiHmiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiuiiiuiuiiif onv^ nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuws blad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen gratis op proef toe in combinatie met: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam: Adres: Woonpl.: Tel.: Deze bon in open envelop, ronder postzegel, sturen naar Antwoordnummer 634. Rotterdam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1