Bewoners Nieuwe Laan zijn het zat Woningbouw aan Laitige I Üieuwstraat Eerste steen 186 woningen teendijkpolder m Onverstoorbaar Christelijke fracties uiten kritiek op collegebeleid SGP/GPV wil de Sadista Sisters laten verbieden Vaïdelis- fabriek verkocht Woningbouw voorbeeld tegen PvdA- discipline §7 Is Zijdeveld praat toch niet met woonwagen bewoners Onwel geworden en overleden Krikke wenst SDAP terug SCHIEDAMSCHE COURANT Uinsdag 9 november 1976- ONAFHANKELUK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25699—4 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHTEDAM EN KETHEL Vlaardingen - De bewoners van de Nieuwe Laan hebben er schoon genoeg van. „We balen van de behandeling door de wethouders", zegt Cocky van Dijk namens de bewoners, „we worden van het kastje naar de muur ge stuurd". Al sinds geruime tijd worden door de bewoners pogingen ondernomen om de Nieuwe Laan verkeersveilig te krij gen. Het blijft echter bij pogingen. Binnen een maand zullen de bewoners daarom tot actie overgaan om een einde te maken aan de gevaarlijke situatie. Men laat zich nog niet uit over hoe de actie gehouden zal worden. 'lïaar rond Sinterklaas kunnen wethouders Goud- riaan cn Bovenberg wel een surprise van ons verwach ten", aldus bewoonster Aat van Geest, De verkeersveiligheid m de Nieuwe Laan zou volgens de bewoners gegarandeerd worden als de stoep wordt verbreed. Op, deze manier iou de straat veel moeilij ker door het verkeer vanuit bet centrum gebruikt kun nen worden. „We hebben al ternatieven genoeg", vertelt Cocky van Dijk, „maar op het stadhuis wordt alleen verteld dat er nog geen be- slissing kan worden geno men, omdat gewacht moet worden op het bestem mingsplan". De bestemming voor de hui zen aan de Nieuwe Laan is voor de bewoners erg onze ker. Cocky van Dijk ver volgt haar heioog: „Wethou der Goudman heeft laten doorschemeren, dat de hui zen „plat" gaan; maar dat houdt niet in dat wij geen veilige verkeerssituatie meer willen voor onze kin deren". Onlangs is.van gemeentezïjde een verkeerstelling gehou den in de Nieuwe Laan. Op een woensdagmiddag wer den in twee uur tijd 53 au to's geteld. De bewoners hebben zelf óók een ver keerstelling gehouden, en wel op zaterdagmiddag. In één uur tijd registreerde men toen 138 auto's. De bewoners vinden het ook verontrustend dat het ver keer van de kant van de Markgraaflaan de verbods borden richting Nieuwe Laan vaak negeert Vlaardingen In de zojuist uitgekomen begrotïngskrant van de gemeente heb ben de raadsleden J. Wijnstok en M. W. Lensvelt, respectievelijk PCG/KVP en SGP/GPV, scherpe kritiek geuit op het tot nu toe gevoerde beleid van het college van B. en W. Zij vinden dat er tijdens het twee jaar programcollege weinig terecht is gekomen van het uit gestippelde beleid. Wijnstok: „ïn de afgelopen twee jaar heeft dit college nauwelijks iets gepres teerd op het gebied van de stadsver nieuwing. De huizen in Westnieuwland' zijn het gevolg van het vorige college". Interessant is te zien dat elders in deze begrotingskrant wethouder Bas Goud- riaan van stadsontwikkeling zegt dat het hem verheugt dat „we de hele problematiek daaromheen (hij doelt op de te verwachten structuurnota, red.) in de afgelopen twee jaar behoorlijk goed hebben aaneekunri". De heer Wijnstok heeft ook kritiek op het welzijnsbeleid. Hij stelt: „Als het gaat om een samenhang welzijnsbeleid dan moet er ook een visie op tafel komen. Die visie ontbreekt, maar reeds twee jaar wordt gezegd dat die visie er aan komt. De sociale kaart ontbreekt even- eens en een nota welzijnsbeleid is er' niet". De heer Lensvelt is evenmin tevreden met de bereikte resultaten „Het college gaat uit van een verkiezingsprogramma dat bijna drie jaar oud is", zo stelt hij. „Maar de beleidsinzichten zijn reeds lang achterhaald. Een richtsnoer voor een doorgaand beleid is kennelijk niet aanwezig. Uit de aanbiedingsnota blijkt dat men zich heeft vastgehouden aan verouderde doelstellingen. Dit leidt lot een krampachtig beleid, waarin geen vooruitgang zit. Het richtsnoer van het college heeft dan ook geen beleidsom buigingen tot stand gebracht". Vlaardingen De SGP/GPV-fractie uit do gemeenteraad' heeft burgemeester Wim Kieboom verzocht de voorstelling van de Sadista Sisters in de Stadsgehoorzaal morgenavond te verbieden. De SGP/GPV stelt in zijn brief bijzonder geschokt te zijn door de inhoud van deze voorstelling. De fractieleden Rien Lensvelt en Henk van der Meer, de onderte kenaars van de brief, hebben uit een huis-aan-huïsblad de conclusie getrokken dat de voorstelling van de Sadista Sis ters onzedelijk is. In de brief van de SGP/GPV staat dat in de show opblaasbare borsten, aanrandingsscènes, een strip- tease,show van een zwangere vrouw, paringsscènes en ritue len met dode kuikentjes te zien Schiedam Barbertje Dielemans moet hangen, de strekking van een motie die partijnestor Chris van Dijk in een vorige vergade ring van zijn club wilde indie nen, geldt niet langer. De motie is van de baan, zelfs hebben wethouder Chris Zijdeveld en diens opponent in de raad Ni- kolaj Dielemans elkaar de han den geschud, maar aldus Pv- dA's opperhoofd Lou van der Stel geen enkele reden is er nog om de vlag uit te hangen. Dat alles bleek gisteravond. In de verbouwde hoofdzaal van gebouw Irene vergaderde de PvdA—Schiedam, die de Jaatste maanden onderling ruziede over wel of niet neerzetten van vijfduizend woningen in het noorden van de stad. Een con flictsituatie was ontstaan tussen Zijdeveld, als wethouder van stadsontwikkeling, en Diele mans die liefhebbert in stede- bouwkundel Partij oudste Van Dijk had zich onvoorwaardelijk achter de wethouder opgesteld en eiste vorige maand het hoofd van dissident Dielemans. Ook ande re opposanten van het wethou- i aerlijk beleid dienden maar op -te krassen, vond Van Dijk toen. Gisteravond was de strijdbare senior niet aanwezig; hij werd recentelijk uit het ziekenhuis ontslagen. Zodoende ontstond nauwelijks weerstand, toen voorzitter Van der Stel meedeelde dat zowel Zijdeveld (vóór woningbouw) ais Dielemans (tegen vijfdui zend huizen in Noord) zullen proberen om elkaar niet meer emotioneel in de haren te vlie gen. Met die toezegging was de vergadering tevreden, al voegde Van der Stel daaraan toe, dat weliswaar de zon nog niet volop schijnt: „Daarvoor zijn de prin cipiële verschillen te groot", zei hij- kwestie Schiedam—Noord werd later nog aangegrepen om duidelijk te maken, dat fractie discipline zelfs met zulke be langrijke zaken niet altijd mag Eelden. Everhart ter Haar, Pv- «A-lid en tevens activist voor de Stuwgroep Midden—Delf- bracht naar voren cat partijpolitieke vrede geen doel op zich mag worden en ouarom fractiediscipline niet "tag gelden. Htj vond het juist, pat vier PvdA-raadsleden zich september niets hebben aan getrokken van de druk om toch met Zijdeveld mee te stemmen, omdat te weinig tijd restte voor verantwoorde besluitvorming, 20 sprak hij. zijn. De brief wordt besloten met het uitspreken van het ver trouwen op het plichtsgevoel van Kieboom ten aanzien van de handhaving van de wet. Rien Lensvelt vertelde zeer be nieuwd te zijn wat Kieboom zou beslissen. Mocht die beslis sing voor hem negatief uitval len dan zou geen actie worden ondernomen door_ de SG P/GPV. Lensvelt gaf weü toe dat het verzoek laat was inge diend. Hij achtte dit echter be ter dan als mosterd na de maal tijd na de voorstelling met vra gen in de raad te komen. Lens velt zei tevens niet op de hoogte te zijn van de inhoud van de show. Hij wist ook niet dat de opgesomde scènes in zijn brief uit een vorige show van de Sadista Sisters stammen. Judith Alderson, één van de vier Sadista Sisters, was zeer ver- baasd over het verzoek van dej SGP/GPV-fractie, Zij noemde rg=* jty de ïn de brief genoemde argu-j ==Ej menten belachelijk. „Onze nieu- j we show is heel anders", vertel- j de zij, =SE Burgemeester Kieboom heeft! ==s vandaag laten weten de voor- i stelling niet te zullen verbieden, j =E= Hij zegt niet op de hoogte te' zijn met de inhoud van de show en wil niet preventief optreden. „Bovendien wordt die show overal opgevoerd. In Rotterdam is hij al een paar keer geweest. Ik heb er in ieder geval geen oordeel over", aldus Kieboom. Op pagina 3 van deze krant vindt men een gesprek met de vier vrouwen die optreden onder de naam de Sadista Sisters, Daar staat Monique Mootzelaar weer onverstoorbaar op wat boomstronken van een speelplaats achter de flat aan de Koninginnclaan. En dat nog wei na haar angstig speelplaats avontuur de dag daarvoor op een andere aan de Sport laan. De brandweer moest er aan te pas komen om Monique uit een benarde situatie te redden. Zij was namelijk tussen twee spijlen van een klimrek gezakt en kon daar niet meer tussen uit. Broertje Rob waarschuwde vader en die de politie en die op haar beurt de brandweer. Met het doorzagen van een spijl (zie foto) kon Monique worden bevrijd. De moeder van Monique vertelt dat dochterlief geen nadelige gevolgen van haar kortstondige „gevangen schap" heeft overgehouden. „Ze praat er zelfs helemaal niet over. Rob wel. Die ziet het steeds weer voor zich", aldus moeder Mootzelaar. En inderdaad is het eerste wat Monique zegt, als zij uit de kleuterschool thuis komt': „mag ik buiten spelen?". Maassluis Wethouder J, A. Hummelen van stadsontwikkeling legt donderdag om 15.30 uur de eerste steen voor de bouw van 196 eengezinswoningen. Deze worden gebouwd in het uitbreidingsplan Steendijkpolder-Zuid. Projektontwikkelaar is Eurowoningen bv te Zwolle. Het totale plan behelst 2020 woningen en zal in twee fases worden gerealiseerd. De eerste fase omvat: 186 premie-koopwonin gen (inmiddels verkocht), 116 premie-koopwoningen, 140 vrije-sec- torwoningen, 185 appartementen (particuliere verkoop) en circa UI woningwetwoningen. Schiedam - Aan de Lange Nieuwstraat, naast het hoofdbureau van politie, komen waarschijnlijk nieuwe woningen. Het aannemersbedrijf Muys en De Winter (MUWD heeft hiervoor reeds de oude Valdelisfabriek op gekocht Op de plaats van de al jaren leegstaande parfumeriefabriek en het terrein van sloperij De Waard wil het Rotterdamse be drijf zogenaamde "splitievel"- en een soort portiekwoningen gaan realiseren. De "splitlevel" woningen, zoals het nieuw- bouwcomplex in de binnenstad, zouden aan de zijde van de Lange Nieuwstraat moeten ko men. Langs de Nieuwe Haven heeft men de portiek- of terras woningen gepland. Wanneer het plan wordt doorge zet zullen de Valdelisfabriek en een paar loodsen langs de wa terkant moeten worden ge sloopt Volgens het voorlopig onderwerp van de architectengroep Ver ster, Dijkstra en Lourakker wil men de nieuwbouw nabij de Hoofdbrug het laagst houden. Daar zou het bij slechts één bouwlaag blijven. In de richting van het politiebu reau, waar het beschikbare ter rein het breedst is, wil men de nieuwbouw langs het water la ten oplopen tot zes etages. Dat laatste vindt men op het Stads kantoor echter iets te hoog. Ook heeft de gemeente wat moei te met de parkeerruimte die op het middenterrein is gepland. Voor elke woning een halve parkeerplaats, zoals de archi tecten dat hadden gedacht, vindt men te weinig. Daarover zal de gemeente nog overleg voeren met de Rotterdamse projectontwikkelaars. Ook om dat het bestemmingsplan voor dat gebied gewijzigd zal moeten worden. "Het is nog maar een idee," aldus Cor Bolmers, hoofd van de af deling planning bij MUWI, we hebben alleen nog maar afge tast hoe men op het stadskan toor en- bij de commissie ruim telijke ordening erover denkt. Er moet echter nog heel wat water door de Schie stromen wil het plan zeker zijn." Bij sloperij De Waard, waar een gedeelte van de nieuwbouw is gepland, wil men nog niets los laten over mogelijke verhuis plannen. Directeur C, J. M. Loom an: "Wij zijn nog steeds eigenaar van het terrein." 9 Een schets van een van de woongroepen zoals deze in de Steendijkpolder-Zuid worden gerealiseerd. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld gaat niet met de woonwagenbewoners praten. Aan het gesprek dat wethouder Eef Colïé binnen veertien dagen heeft toegezegd neemt de wethouder van stadsontwikkeling geen deel. „Nee, ik doe het niet", zo vertelde Zijdeveld gistermiddag op het stadskantoor, „net JS zuiver een aangelegenheid van Collé. Hij krijgt alle informatie die nodig is en daarmee basta. Het woonwagenkamp aan de Schlekade is in een wat 1 onduidelijke situatie gekomen en het zou nog onduidelijker worden als nog eens iemand zich in het overleg zou gaan mengen". De gemeente had deze uitbreiding oorspronkelijk gepland voor 1980. Om te kunnen voldoen aan de vraag van de vele wo ningzoekenden in Rotterdam en omgeving heeft minister Gray- ters echter bepaald dat niet kon worden gewacht tot 19B0. Het stedebauwkundige plan van architect Hopman uit Delft is ingedeeld in een aantal woon groepen dat onderling ts ver bonden door grotere of kleinere groengebieden. Eerst zal het deel ten zuiden van hel centrale groengebied, waarin ook de winkels zijn opgenomen, wor den afgebouwd. In de eerste twee woongroepen is uitgegaan van een grote verscheidenheid van woningtypen in verschillen de sectoren. De woningen zijn zodanig gerangschikt langs straten, en woonpaden dat een logische verbinding met de zo genaamde stedelijke straat, het centrale groengebied met de scholen en de winkels aanwezig is. Dit groengebied is een belangrijk onderdeel van het totale plan en zal eruit gaan zien als een gebruikspark met vijvers, speelweiden, boomgroepen en heesters. De voet* en fietspaden in de woongroepen leiden over woonerven naar het centrale groengebied. Woonerven zijn openbare gebruiksgebieden waar de automobilist en de mo torrijder zich in hun gedrag moeten aanpassen aan de woonerfgebruikers. De as van het uiteindelijke woongebied wordt gevormd door de reeds genoemde woonstraat, Deze is een autovrije voet- en fietsroute die het zuidelijk woongebied verbindt met het kleine voorzie ningscentrum van de wijk. Schiedam Terwijl zij za terdagavond op de Burge meester Knap pert la an op de bus stond te wachten is de 76-jarige mevrouw J. de Graaf uit Rotterdam on wel geworden. Bij aan komst in het gemeentezie kenhuis bleek dat het slachtoffer was overleden. Schiedam Voormalig raadslid voor de PvdA mevrouw Tiny Krikke krijgt hartzeer van nog langere samenwerking tussen haar partij en de PPR. Gister avond maakte zij in een leden vergadering van de socialisten kenbaar, dat zij altijd een te genstandster was van in zee gaan met de radicalen en onte vreden is over het gevolgde be leid. Het liefst ziet zij de oude SDAP terug, de voorvader van de PvdA waarover het Schie- damse partijlid Han van der Horst een doctoraal scriptie schrijft. Mevrouw Krikke doelde cp de landelijke ontwerp-resolutie, maar ook op de plaatselijke situatie. Binnenkort beslist de PPR, of oud-wethouder Hans van der Wilk weer gaat deelne men aan de gezamenlijke frac tievergaderingen van PvdA en PPR. Die kans echter lijkt klein-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1