SCHIEDAMSCHE COURANT W ooncontainers in Indische Buurt Dura ontkent geldprobleem College betwijfelt nut verkeersdrempels issles voor Co woningklach ten Licht op groen voor uitbreiding Hoekse Berghaven Passage overhoop met City Centrum Bloeiende prunus Postkantoor voor invaliden bereikbaar Bewoners- vereniging boos op wethouder j Krakers met katte-ogen Diefjes op pad m ii Kosten 15.000 gulden per stuk Ouders gehandicapten met nieuwe vereniging Politieke partijen overdenken: Bromfietsen ontmanteld i Woensdag 17 november 1976. ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25705 -4 PAGINA'S Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 202560 klarhtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Door de lange, hete zomer en de aanhoudende droogte is de bloeiwijze van onze flora aardig m de war geschopt. Wie herinnert zich niet de slap neerhangende verdord- groene bladeren aan talloze bomen? Het gevolg was ech ter dal vele bomen en strui ken reeds vroeg aan hun winterslaap begonnen. De afgelopen maanden ech ter is het tamelijk zacht en vochtig geweest Hierdoor zijn vele bomen nog vóór het invallen van de echte winter uit hun winterslaap ont waakt. Zo treft men op de binnenplaats van de Ge meentelijke Huishoud- en Nijverheidsschool aan de Planciusstraat {Vlaardingen- Wesp een bloeiende prunus zonder blad aan. Dat hij bloeit is bijzonder, zo vertel de men ons. Dat er geen blad aan zit is normaal. Bij een prunus komt het blad pas na de bloei. Vlaardingen Zeer luidruchtig is gisteren een begin gemaakt met het bereikbaar maken van het Vlaardmgse postkantoor voor invaliden. Grote drilboren moesten eraan te pas komen om een begin te kunnen maken met de glooiende op- en afrit Half december kunnen invali den in hun rolstoelen op eigen gelegenheid het postkantoor aan de Westhavenkade in en uit rijden. De deur tussen de ruim te van de postbussen en de grote hal wordt voorzien van een elektrische bel en een spreekinstallatie. Op verzoek wordt deze deur geopend, zodat 2ij geen gebruik behoeven te maken van de draaideur. Nu nog kunnen gehandicapten al leen via de achteringang naar binnen. De werkzaamheden zijn in volle gang Vlaardingen Als de raad er mee instemt zal de Aande raad zalnuwordeiivoor- ïridisdie Buurt binnen afzienbare tijd verrijkt wor- s651?1? twintig womngen, ver den met tien zogenaamde wooncontainers. Deze zijn bestemd voor die gezinnen uit de te renoveren William Pontwoningen aan welke geen wisselwo ning in de woonomgeving kan worden aangeboden. Voor de tien wooncontainers moet 150.000 gulden worden uitgetrokken, die de gemeente overigens weer terug krijgt van het rijk. Schiedam Bewonersvereniging Schiedam-Centrum is boos op Chris Zijdeveld. De wethouder van stadsontwikkeling heeft nog niets van rich laten horen over het reeds in apnl ingedien de verzoek om in aanmerking te komen voor een eigen ruim te- Het verenigingsbestuur zegt, dat het zit te springen om een pandje. Zeker nu men geen spreekuur meer mag houden in de Onderwijs winkel aan de Hoogstraat, omdat deze zich door een contract met de ge meente heeft verplicht om geen ruimte meer af te staan aan anderen. De vereniging is daarom nu uitge weken naar centrum De Kreek. In dat pand aan de Lange Ha ven 92 wordt van 22 november af weer spreekuur gehouden op de maandagavonden van zeven tot acht uur. Schiedam Twee instellingen voor geestelijk gehandicapten gaan morgenavond over in de nieuwe Vereniging van Ouders van Geestelijk Gehandicapten. De oprichtingsvergadering vindt plaats in de kantine van de Prof. R. Casimïerschool in de Burgemeester Honnerlage Gretelaan 496 en begint om acht uur. Op de agenda staat ondermeer de verkiezing van bestuursleden. Deze nieuwe plaatselijke instel ling is voortgekomen uit de in- terlevensbeschouwelijke vereni ging Helpt Elkander en de katholieke oudervereniging Voor Het Zorgenkind. Het over- gangsbestuur van de algemene vereniging van ouders en vrien den van geestelijk misdeelden rekent op de komst van alle leden. Vee! bewoners hadden namelijk gevraagd om in de directe om geving een wisselwoning te be trekken. Een van de argumen ten was namelijk dat kinderen niet te Ver van hun school kun- nen wonen. Het gemeentebe- B en W verwachten dat er voor stuur zag zich echter voor het spreid over de gehele gemeente te reserveren, in te richten voor de bewoners van de te renove ren William Pontwoningen en voorts de tien wooncontainers te kopen. De wisselwoning dient eenvoudig gestoffeerd te zijn en voorzien van aansluitin gen op het gas- en elektriciteit snet, alsmede van verwarming en verlichting. De woningen krijgen een eenvoudige vloerbe dekking, behang, gordijnen en vitrages. probleem gesteld dat de vraag naar woningen in het betrok ken gebied groot, maar het aan bod beperkt is. Verder vroegen B en W zich af of het wel verantwoord is ten opzichte van woningzoekenden een te groot aantal van deze woningen tijde lijk te reserveren voor bewo ners uit de te renoveren huizen. Volgens het college rijn de wooncontainers een goede op lossing; bovendien is er vol doende ruimte, tijdelijke huisvesting in be staande woningen een krediet beschikbaar moet worden ge steld van 150.000 gulden. Voor de aanschaf van de wooncon tainers, de aansluitkosten op riolering, gas, elektra en water, alsmede kosten van toezicht, administratie en directie is 231.000 gulden nodig. Het rijk verleent aan de gemeente een jaarlijkse bijdrage die gelijk is aan het jaarlijkse tekort op de exploitatie van de verplaatsba re woningen. Schiedam De praat over finan ciële moeilijkheden bij Dura is klinkklare onzin- Met woorden van dien aard reageerde gister middag de algemeen-directeur van deze onderneming, ir. J. C. G. Pechtold, op veronderstel lingen dat Dura Woningbouw BV zich uit Schiedam-Zuid zou hebben teruggetrokken vanwe ge grote geldelijke problemen. In zowel bewonersvereniging Schiedam-Zuid als de betrok ken bewonerscommissie van Pechtold achtte het moment niet het te renoveren huizencomplex juist om de vraagprijs van Du- „Votkshuisvesting overschreed de tijd, waann zij de prijs gestand had moeten doen, en vond later onze prijs te hoog. Intussen bouwden wij wel drie proefwo- itingen. Na de definitieve calcu latie vonden wij nog steeds, dat onze prijsopstelling juist Nou, volgende week gaat een gesprek plaatsvinden in Den Haag. waarbij iedereen vrij is in de onderhandeling". bestaat het vermoeden, dat het slecht gaat met het bedrijf. In onze krant van vrijdag maak ten woordvoerders uit de Gor zen in Zuid duidelijk, dat daar in de aanleiding wordt gezien van het terugtrekken van Dura uit de wijk. Enkele maanden geleden namelijk verwijderde de onderneming alle opstallen en materieel uit de Gorzen. „Vijfhonderd gezinnen zijn daar door verontrust," aldus Pech told. „Het personeel is zich lam geschrokken en heeft onmiddel lijk contact met de vakbonden gezocht. Vergeefs, want er is niets aan de hand. Zeer verve lend als daarover anders wordt gedacht en gezegd. Het mag duidelijk zijn, dat in een maat schappij, waarin alles toch al moeilijk loopt, een bedrijf als het onze eerlijke informatie zal geven aan zijn werknemers." Over het meningsverschil met woningbouwvereniging Volks huisvesting, onderdeel van de SSSW (Stichting Samenwerken de Schiedamse Woningcorpora ties), over de prijs van de reno vatie deelde de directeur ons mee, dat na de aanbesteding in augustus 1975 Dura de goed koopste van de vier belangstel lende aannemers bleek. ra openbaar te maken. Eind vorige week vond SSSW-direc- teur Gerard Prins evenmin fair de hoogte daarvan bekend te maken. Over een week vindt tussen beide partijen en het ministerie van ruimtelijke orde ning en volkshuisvesting een gesprek plaats. Over renovatie komt dan uitsluitsel. IWMJI j Vlaardingen Het college van burgemeester en wethouders heeft grote twijfels over het nut van verkeersdrempels. Dit blijkt uit een concept-ant woordbrief op een schrijven van de Bond van Huurders en Woningzoekenden, BHW, over de verkeerssituatie in een ge deelte van de Willem Beukels- zoonstraat B. en W. zeggen in hun brief, die in december door de raad moet worden goedgekeurd, „dat het Het college is van mening dat incidenteel aanbrengen van verkeerproblematiek het best verkeersdrempels en/of het kan worden aangepakt door het plaatsen van bloembakken in opstellen van een de gehele straten zonder dat deze straten wijk omvattend circulatie-, par- warden heringericht, de ver keersveiligheid niet verhoogt" De dagelijkse bestuurders gaan zelfs nog een stapje verder door te stellen „dat met name ver keersdrempels een negatief ef fect hebben, omdat zij aan kin deren - en hun ouders- een vals gevoel van veiligheid geven. Bo vendien veroorzaken verkeers drempels een toeneming van het verkeerslawaai." keer- en inrichtingsplan. Het in cidenteel verbeteren van stra ten vindt het college maar niets. Dit laatste staat in een tweede concept-antwoordbrief aan de BHW op zijn schnjven {van 14 november 1975) over de leef baarheid van de Richard Hol straat Een goede oplosing vinden b. en w. het instellen van een par keerverbod aan één kant van de weg, zoals dat gebeurd is in de Willem Beukelszoonstraat De vrije rijbaan is daar zo ge ring dat er slechts met beperkte snelheid gereden kan worden. Schiedam De bewonersvereni gingen van de oude wijken gaan er bij de gemeente op aandringen om zogenaamde woningcommissies in te stellen. Deze commissies, die door het stedelijk huuroverleg ook al werden voorgesteld in de on langs uitgebrachte nota active rend aanschrijvingsbeleid, zou den het woningenbestand m de huuroverleggroep een dergelij ke commissie moeten komen. Elke groep moet dan systema tisch onderzoek doen, de klach ten inventariseren en het colle- .ge van burgemeester en wet houders adviseren over de te nemen maatregelen. De2e be voegdheden staan gelijk met die van de inspecteurs van volkshuisvesting. stad moeten gaan onderzoeken. Volgens de bewonersverenigingen De politieke partijen zijn over dit initiatief reeds benaderd. Dele gaties van de PvdA, WD, CDA en CPN hebben deze week tij dens een vergadering met de bewonersvererugmgen beloofd deze kwestie bij hun fracties aan te slingeren. Per zevenhondervijftig of duizend woningen zou er volgens de worden zo de kosten per klacht lager. Bovendien zal men eer der wat melden, omdat de „drempel" lager is. „Men stapt nu eenmaal eerder naar een buurman die lid is van een dergelijke commissie dan dat men naar het stadskantoor gaat", aldus één van de verem- gmgsleden. Hoek van Holland Voor de PvdA-afgevaardigde T. Pothoven Vlaardingen Een bromfiets is in de Ida Maria de Raathstraat grotendeels kaalgeplukt De buddyseat, de benzinetank, de voetversnellingspedaal en de kickstarter zijn gedemonteerd. De schade aan de bromfiets, een Honda, bedraagt enkele honderden guldens. Een Ziindapp die bij het Kolpa- bad gestald stond, heeft een zelfde lot ondergaan. Van de brommer is het complete mo torblok met carburateur, dim-, der en uitlaat verdwenen. De schade is op tweehonderd gul den geschat. 0 Kortzichtig kunnen de Schiedamse krakers n/ei worden genoemd, sinds ze een uitzicht hebben op de Lange Achterweg. Gemeen telijke slopers zouden ze van verre zien aankomen en ook daarom zijn ze wethouder Zijdeveld voortdurend te slim al. Tenslotte zijn recen te kraak acties beloond met woonvergunningen, op het Broersveld voor Lenie van de Kamp en voor wat betreft de Broersvest m positieve zm voor Anneke Zappey. Allang tuurt het paar ogen naar heinde en verre. Het kraakvolkbracht destijds de ziener aan om een trouwe, onvermoeibare waakkat te hebben, want per slot van- rekening heeft de schildering wat van een poezenbhk weg. Bovendien kampten ze in het oude buurtje nogal met schrikbeelden aan Zijdevelds voorgangers Cor Bolmers. Die leek wel enigszins op een muis, geraffineerd op weg naar de ijskast waarvoor de huidige wethouder voor stadsontwikkeling zit gepos teerd (zie daarover pagina drie), en trippelend op weg om figuurlijk de kaas van het krakersbrood op te peu zelen. Of die kat inderdaad voldoende ziet. is een tweede. Ze hebben Bolmers nooit te pakken gekregen. Misschien moeten de ogen worden uit gewreven? niiitiiiimiiiutiiiiimtiiiiiiiiiiimiiiiiiiimtiiiimimiimiuiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiiiiimiimmiiiiKiiiiim had niettemin wat moeite met het advies omdat het verslag v an de commissievergadering nog niet gereed is en dus met iedereen op de hoogte is van de motivering door de deskundi gen van de diverse diensten. Commissievoorzitter P. J. A. L. de Lint (CDA) stelde daar te genover dat b. en w. van Rot terdam nu een advies op korte termijn verwachten en wanneer de raad niet meegaat zou dat eventueel een advies van alleen het dagelijks bestuur moeten De deelgemeente raad verwacht wor^en- overigens van de zijde van het Omdat de meeste deelraadsleden uitbreiding van de Berghaven in Hoek van Holland heeft de deel gemeenteraad het lieht op groen gezet De raad aanvaard de - zij het wat aarzelend - bet advies van de commissie voor Ruimtelijke Ordening waarin werd gesteld in principe ak koord te gaan met de uitbrei ding na de toelichting die in de commissie Is gegeven door deskundigen van Loodswezen, Rijkswaterstaat en Dienst van Stadsontwikkeling. rijk wel een volledige compen satie voor het verlies aan re creatiegebied langs de Konin gin Emmaweg. Verder behelst het principe-akkoord op dit mo ment in feite niet meer dan de mogelijkheid om over de zaak ook de commissievergadering bezochten, kon de meerderheid zi ch wel met het advies v erenigen, zij het dat er duidelijk gesteld moet worden welke randvoorwaarden aan de orde zijn. verder te praten. Elke volgende Deelraadsvoorzitter L. van der fase zal in commissie en deel- Houwen zal zelf als afgevaar- raad opnieuw worden behan- digde de besprekingen van de deld. rijksdiensten bijwonen. Schiedam De winkeliers van Passage zijn boos op het City Centrum. De reden is dat men dit jaar van de winkeliersver eniging geen feestverlichting krijgt Eén van de winkeliers heeft hierdoor reeds zijn lid maatschap opgezegd. (tIn Passage zijn vier van de ze ven winkeliers lid van het City Centrum", aldus Frans van Hijsbergen, „bij elkaar betalen we per maand veertig gulden en dus hebben ook wij even veel recht op verlichting, net als de anderen. Vong jaar was dat ook zo". Volgens secretaris F. M. van der Sm an jr. van de winkeliersver eniging is het allemaal nog geen uitgemaakte zaak, ook al is in de binnenstad reeds de feest verlichting geplaatst. De kwest ie rond Passage moet volgens de secretaris nog eens in het bestuur worden besproken. „Er zijn wel meer delen van de binnenstad waar leden van ons zitten en die toch niet rijn ver licht", zo meent Van der Sman, „dan hoef ik alleen maar even de 's-Gravelandseweg te noe men. Daar zitten ook een paar goed betalende leden. Het gaat er eenvoudigweg om hoeveel leden er ergens zitten en wat de inbreng daarvan is. Doorslagge vend is die inbreng overigens ruet Aansluiting van Passage kost ruw geschat anderhalf duizend gulden. De gemeente is dat echter nog precies aan het uitrekenen. Vorig jaar kon Pas sage wel worden aangesloten omdat toen de gemeente een beetje hielp in verband met het 700-jang bestaan van de stal. Nu draaien we echter helemaal zelf op voor de kosten". Vlaardingen Vier jongens, J.S.L. (15), P.H. (14), W.H, (12) en A. v. V. (13) uit Vlaardingen zijn betrapt bij hel stelen van kratten met lege flessen. De vier trachtten zich te verrijken ten koste van een melkhandel aan de Ambonlaan, Tegen het viertal is proces-verbaal opge maakt. De veertienjarige L.E.v.D. heeft op vrijdag 11 november een. fiets gestolen. Daarvoor heeft de politie nu proces-verbaal te gen de jeugdige dief opge maakt. De jongen heeft de fiets gestolen op de Aalscholverlaan. De fiets vertegenwoordigt een waarde van tweehonderd gulden. Ui

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1