SCHIEDAMSCHE COURANT Moties larderen laatste, zware begro tingsl Felle kritiek op K otterdam Weg met die naamborden! Pieten ontlokken luide feestzang HOND GROMT NAAR JONGE WERKLOZEN Drie maanden cel voor heling van auto's Therapeut jaagt zigeunerinnen na m 1 Dienst weigeraar PSP-voorzitter Bij behandeling Afvalverwerking Kabel» televisie met zes kanalen Buit van ruim twintig mille Gemeentewerken sommeert eafé: Autorijder brengt agent letsel toe Gevaarlijke tabletten Maandag 22 november 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOlste jaargang no. 25708— 8 PAGINAL Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtend lenst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL 9 Enige spannende uurtjes vóór hij voor de kust van Schevemngen zijn tabberd en mijter kwijt zou geraken, waardoor lichte paniek ontstond om- dat hij zich ïn nachthemd wilde to nen aan Sonja Barend en Berend Bondewijn en de rest van Nederland, deed Sint Nicolaas zaterdagochtend vroeg Vlaardlngen aan. De belangd stelling was eigenlijk overweldigend. Bij aankomst reeds op de Oosthaven- kade maar zeker op de Markt, waar Sinterklaas hartelijk de handen van burgervader Wim Kieboom zou schudden. Het ganse plein was ge vuld; zelfs stond men zo samenge dromd, dat enkele hinders in daar voor te jonge boompjes wilden klau teren om ten minste een glimp van de bijna 376 jaar onde baas op te vangen. Vooral scholieren hadden al lang uitgezien naar zijn komst. In de klas hadden zij kunststukjes vervaar digd, die de heilige Niklaas bekwaam beoordeelde en beloonde. Ook elders in het Vlaardlngse deed hij zulks: lang werd hij opgehouden door win keliersvereniging Van Hogendorp- laan die hem met nadruk had uitge nodigd. Door de hele stad hoorde je later die dag olijke vaders toepasse lijke liedjes fluiten en moeders tevre den,neuriën, want wat was het een spektakel geweest daar op de Markt. Harder nog dan vorige week in Schiedam had jong en oud meege bruld in het door Pieten aangeheven zangconcert, en Scheveningen zou 's middags evenmin erboven uitkomen. Meneer K. van Vliet en de organise rende Fico was dan ook 's avonds wel heel moe maar zeer content. A Vlaardingen „Solidariteit op de Maliebaan is makke lijk, maar als de portemonnee eraan te pas komt. is het blijkbaar een andere zaak". Dat wierp PCG- raadslid Schriel de Rotterdamse wethouder Van der Have voor de voeten bij de behandeling van de tekorten en de bestrijding daarvan van de Afvalver- verder wees Schriel op de moge werking Rijnmond in de Vlaardingse raadsvergade ring vrijdagavond. Schiedam De nieuwe voorzitter van de plaatselijke PSP is Aad van der Tang (21). Hij ij is Jetske van der Burger opge volgd. Eind vorige week werd hij 'gekozen. Zijn pacifistische gevoelens uiten zich ondermeer in de dienstweigeringsprocedu re, waarmee hij sinds eind 1974 bezig is. Daarover heeft hij nog steeds geen uitsluitsel Begin dit jaar moest hij verschij nen voor de desbetreffende commissie, die zijn verzoek af wees, Daarna is hij, door mid del van een in juni geschreven brief, in hoger beroep gegaan. Antwoord daarop heeft hij nog niet Bij hem staat geweldloos heid voorop: „Uit morele over wegingen wil ik niet de kans lopen ipnand te moeten do den", zei hij ons zaterdagavond. Van der Tang is wetenschappe lijk onderzoeker bij het Cen traal Bureau voor Genialogie, welke stichting kort na de oor log is opgericht en in Den Haag is gevestigd. Hij zoekt daar stambomen uit. Dienstverle nend is hij daarmee aan men sen die iets van hun voorge slacht willen weten, en aan no tarissen. Dat de BVD volgens zijn herinne ring eenmaal gebruik heeft ge maakt van de diensten van het bureau en dat hij bij een stieh- ung werkt, zijn in feite twee zaken die niet thuishoren in de "SP-politiek. Hoe rijmt hij dat? »Ik werk er al vanaf mij zeven- bende", zegt hij..Mijn politieke bewustwording kwam pas be gin '74 door een collega die militaire dienst weigerde. Van af dat moment raakte die inte resse in een stroomversnelling, hetgeen nog meer werd beïn vloed door de verkiezingen des- U]ds voor Provinciale Staten en de gemeenteraad. Kort en goed, weggaan bij de instelling waar- oij je werkt is dan toch wel vervelend. Het is leuk werk en bovendien is het moeilijk om iets anders leuks te vinden". Vlaardingen Vijf moties en een amendement hebben de laatste dag van de begrotingsbehandeling van de Vlaardingse raad gelardeerd. Alle moties zijn aangenomen en slechts het amende- ment was tegen de zin van het college. Het amendement waar het college zijn steun niet aan wilde geven, was het handhaven van het per centage, van de vakantie-uitke ring voor ambtenaren op 7,8 procent. B en W wilden dit, vooruitlopend op een De Haag De Haagse recht bank heeft een 28-jarige fabri kant uit Schiedam veroor deeld wegens heling van ge stolen auto's tot drie maanden gevangenisstraf. De officier van justitie had zeven maan den gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk geëist. De verdachte kocht auto's en bewerkte die in een te Poel dijk gehuurde loods. Daar werden enkele auto's in be slag genomen. Zelf had hij geen aandeel in het plegen van de autodiefstallen. Als ge volg van financiële moeilijk heden was verdachte tot zijn daad gekomen. De officier van justitie constateerde, dat het een winstgevende zaak voor verdachte had kunnen worden, doch de politie kon al vrij spoedig ingrijpen. van de minister, terugbrengen tot 7,5 procent. Het amende ment kreeg steun van PvdA, PPR en PCG. Een motie om éénmalig een uitke ring van 300.000 gulden uit het fonds voor bijzondere doeleind en te bestemmen voor kleine herinrichtingsplannen van buurtbewoners vond bij iede reen weerklank. Bij de behan deling van het investeringsplan komt de zaak weer aan de orde. Twee moties, die het milieu be treffen, kregen ook ruime steun. De raad spreekt met één daarvan zijn onaanvaardbaar uit over het omschakelen van aardgas op stookolie en/of ko len door de electrische centra les in het Rijnmondgebied. De tweede motie kreeg geen steun van de VVD. Deze motie be helst dat het college verschillen de instanties meedeelt, dat mi lieubelasting ten behoeve van het leefklimaat moet afnemen. Bovendien moet de milieuver vuiling door sanering van be drijven worden teruggedron gen. Het college heeft zich met het aannemen van een motie van de PvdA en de PPR ook ver plicht met een voorstel te ko men tot centralisatie van werk zaamheden, die betrekking heb ben op de woonruimteverde ling. De motie is door de gehele raad en het college aanvaard. Het college moet naar aanleiding van de laatste motie ook met een voorstel over de opzet van huurdersraden komen. Om te beginnen moet daarmee in ge meentewoningen begonnen worden en de woningbouwver enigingen moeten indringende overweging nemen tot een zelf de opzet te komen. ge van Rijnmonders, lijkt hem het beste. Een mening, die door de raad en het college en bijna alle Rijnmondgemeenten ge deeld wordt. Maassluis Wanneer de raad akkoord gaat, krijgt Maassluis een kabeltele visienet voor zes kanalen. B en W hebben het voor stel van de werkgroep, die zich met de aanleg van kabeltelevisie heeft beziggehouden, overgeno men. Het college zal de gemeen teraad dan ook voorstel len een krediet van bijna' vijf miljoen gulden be schikbaar te stellen voor de aanleg. In dit bedrag is het krediet van vierdui zend gulden begrepen, dat de raad reeds eerder voor de inrichting van het ontvangststation heeft verstrekt. Voordat de raad zich uitspreekt, zai de commissie finan ciën en stadsontwikke ling zich over het voorstel buigen. De gemeenteraad beslist dan op 7 decem ber. Vlaardingen Een geldbedrag van 22.400 gulden. Dat is de opbrengst van een inbraak bij een bedrijf aan de Oosthaven- kade. De inbraak is de afgelo pen week gepleegd. Een diefstal uit een car&van, ge parkeerd aan de Fultonstraat op een gesloten terrein, is opge lost. Drie Vlaardingse jongetjes hebben dit op hun geweten. Het drietal, de dertienjarige R.S. en de-evenoude C. den H. en de vijftienjarige H.P. den H., nam uit de caravan een radio en een slaapzak mee met een gezamen lijke waarde van driehonderd gulden. Zij hebben bovendien een schade van zo'n negenhon derd gulden aangericht. Tegen hen is proces-verbaal opge maakt. Schiedam In zijn woning aan de Juliana van Stolbergstraat heeft fysiotherapeut Freek Elias Koelman (60) twee vrouwen nagezeten, die bij hem kwamen inbreken. Zij waren via de wachtkamer binnengekomen, die altijd voor iedereen toegankelijk is. Koelman heeft zijn praktijk voor heilgymnastiek en massage aan huis. Hij trof de twee vrouwen aan in zijn slaapkamer. Hoewel hij haar achtervolgde, trap op en af rennend, konden zij toch ontkomen. Bovendien waren zij erin geslaagd om uit een kast zestig gulden te pikken. Een doosje juwelen, dat zij al hadden klaargezet, moesten de dames laten staan. Volgens de beschrijving van Koelman is waar schijnlijk, aldus hoofdinspecteur van politie D.P. van der Veen, dat de vrouwen deel uitma ken van de groep zigeunerinnen, die afgelopen zomer enkele winkeliers bedrogen via 'babbel trucs' en hen bestalen. Schriel kwam tot zijn uitspraak, omdat hij van mening is dat die tekorten door de gemeen ten betaald moeten worden op grond van het aantal inwoners. Een standpunt waar Rotter dam tegen is, daar dat de grootste Rijnmond-gemeente veel meer geld gaat kosten dan bij de huidige regeling. Schriel gaf eerst een overzicht van het tot stand komen van de met de vele tientallen miljoen tekorten kampende AVR. Een overzicht dat volgens wethou der van financiën IJsbrand van der Velden niets nieuws bevat te. Schriel kwam onder meer tot de conclusie dat voor een volledig g'ebfuik van de be staande installaties een miljoen ton vuil per jaar meer verbrand moet worden. Hij gaf twee mo gelijkheden aan om aan de pro blemen te ontkomen. De eerste daarvan, liquidatie van het be drijf (kosten 350i miljoen gul den), verwierp hij zelf als on mogelijk. De tweede mogelijk heid, bestrijding van de tekor ten door een hoofdelijke bijdra - lijkheden van samenwerking met de VAM, een bedrijf dat huisvuil verwerkt en waarin de staat voor meer dan vijftig pro cent deelneemt. Met Van der Velden betreurt hij, dat de AVR en VAM een concurrentie strijd voeren. Hij schaarde zich wel achter het voorstel van het college om de tarieven met 25 procent te verhogen (moet nog door het rijk worden goedge keurd) en het overschot van de onroerendgoedbelasting {ruim een miljoen) geleidelijk te ge bruiken om de tekorten te be strijden. De rest van de raad kon zich eveneens achter het college schare* Van der Velden merk te bij de verdediging van dat voorstel op begrip te hebben voor het Rotterdamse stand punt. Hij veroordeelde het ge meentebestuur van Spijkenisse. Deze gemeente wil geen enkele medewerking verlenen aan het bestrijden van de tekorten. „Er is geen enkel belang mee ge diend en als meer gemeenten zich zo opstellen, dan krijgt Rotterdam nog zijn zin ook", aldus Van der Velden- Schiedam Directeur ir Hans de Block van gemeentewerken heeft café De Quibus aan de Lange Haven gesommeerd om twee straatnaamborden te verwijderen uit de steeg, die naast het établissement loopt. Zoals onze krant toen meldde, hebben bezoe kers van de jongerenkroeg die borden daar donderdag 28 oktober bevestigd, tijdens het bezoek van het Zweeds vorstenpaar toen tevens qen straat door de gemeente officieel werd genoemd naar het Zweedse bedrijf Sandvik. Schiedam De twintigjarige Schiedammer F.M.B, heeft een proces-ver baal aan zijn broek gekregen, omdat hij met zijn auto zich in een verkeerde rij strook op de Broersvest opstel de, vervolgens veel te snel reed over de Burgemeester Knap- pertlaan en tenslotte heftig te genstribbelde bij zijn aanhou ding. Hij bleek geen rijbewijs te heb ben. Een handgemeen met de agenten ontstond, omdat hij weigerde mee te gaan naar het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat. Daarbij liep een agent erug letsel op Enkele uren daarna is de jonge man weer op vrije voeten ge steld. Het wantrouwend grom men van een flinke (rond in een zijsteeg van de Vlaar dingse Markt was nog de meest sympathieke reactie, die een kleine groep werklo ze jongeren kreeg tijdens een alom bevreemding wek kend stuk straattoneel, zater dagmiddag in en rond het Liesveld. Tijdens een kleine optocht door het winkelcen trum had het merkwaardige clubje al opzien willen baren, en was inderdaad werkelijk uitstekend erin geslaagd om menig mens de wijsvinger op het voorhoofd te doen druk ken. Wat het werklozenthea- ter voor bedoeling had wist niemand en juist dat was nou de opzet. "Geen wonder, dat ze werkloos zijn", spotte een voorbijganger. Pas ruim een week daarna con stateerden gemeentewerkers van afdeling bestratingen, dat de bordjes waren opgehangen. De tekst daarop luidt Quïbus- steeg. Op dat moment is de gemeentelijke bal gaan rollen: die bordjes dienen volgens een verordening in de gemeentewet te worden verwijderd, zegt De Block. Hij maakt duidelijk, dat een openbaar stuk straat niet mag worden „gedoopt" middels een bord dat voor elke voorbij ganger zichtbaar is. Zowel aan de havenkant als aan de zijde van de Hoogstraat brachten cafébezoekers mini- straatnaamborden aan, bedoeld als persiflage op het gemeente- besluit om een straat in het industriegebied naar bedrijf Sandvik te noemen. De Quibussteeg bestaat echter niet volgens het straatnamen re gister. Hoewel geen bezwaren zijn binnengekomen in het stadskantoor, moet de cdfedi- rectie de borden weghalen, want anders doet gemeentewer ken dat en wordt die arbeid in rekening gebracht ten laste van het café. Eind deze week moe ten de borden foetsie zijn. „Zielig", is de reactie van de ver antwoordelijke Quibusklanten. „De gemeente kan ook niks hebben. Wie heeft nou last van die borden? Sinds de hekken m die steeg definitief zijn openge zet, geldt dat stukje straat als een openbare weg, die deson danks geen naam kreeg. Dat wastoch een gemis? Wij deden daaraan iets". Schiedam Tussen de Lange Kerkstraat en haar woning in de Archimedesstraat moet een vrouw een rode portemonnee hebben verloren, waarin behal ve enig geld nog een strip ta bletten zat. Het gaat om het geneesmiddel sanalepsi, dat ge vaarlijk is na inname door kin- deren. De politie zocht naar de medicijnen, vond niets maar hoopt op een seintje van de vinder.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1