Kakkerlakken verdrijven flat bewoners Lems en Kieboom betalen graag Vijftig gezinnen moeten weg Renovatie moet veel goedkoper Tweede Engels tandarts koint f Handtekeningen tegen uitbreiding chemiebedrijven Inbraken 1 Ruim vijfduizend gulden per jaar gaat naar PvdA Ministerie onaanvaardbaar GIF Quo vadis? Vijftig tegen bezuinigingen Goede en goedkope woningen II I SCHIEDAMSCHE COURANT Woensdag 24 november 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no, 23710 10 PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262568 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Tien dagen lang is de 68-jarige me- j vrouw G. Sluyters de kakkerlakken ont- vlucht. Achter de voordeur in de gang heeft ze al weer de koffers klaar staan j voor het geval het opnieuw te erg j wordt. Schiedam Een kakker- lakkenplaag teistert één van de flatgebouwen aan de Nieuwe Damlaan. Eén bewoonster is al an derhalve week haar wo ning ontvlucht. De gehe le linkervleugel van het tien etages hoge gebouw tussen de Burgemeester Van Haarenlaan en de spoorlijn moet binnen kort worden ontsmet. Vijftig gezinnen, inclu sief huisdieren, planten en etenswaren, zullen voor dit karwei een mid dag hun woning moeten verlaten. In twee jaar tijd meent de familie S. van der Wel al zo'n honderd kakkerlakken te hebben, gevan gen. „De zenuwen ben ik nabij", aldus de 68-jarige mevrouw G. Sluy ters die haar driekamerwoning in Nieuwiand tien dagen lang is ontvlucht en onderdak heeft gezocht bij haar dochter op Ro zenburg, „Ik krijg er de riebels van. De hele dag kijk ik of ik ze zie. Tot nu toe heb ik er nog maar een stuk of vijf gezien. Dat is echter meer dan ge noeg". Mevrouw Sluyters heeft doeken bij de dorpels liggen om te voorkomen dat de beestjes overlopen naar andere kamers. De ontsmettingsdienst is bij haar al twee keer geweest Het heeft echter weinig geholpen. Als het aan deze huisvrouw ligt, wordt de flat morgen weer ontsmet De burgemeesters van Schiedam en Vlaardingen, Arie Lems en Wim Kie boom, betalen jaarlijks ruim vijfduizend gulden aan de partij waar zij lid van zijn, de Partij van de Arbeid. Beiden betalen deze bijdrage, zo'n vijf procent van hun inkomen, al een aantal jaren. En zonder bezwaren. Tegen deze zogenaamde vijf-procentsregelmg van de partij is vooral in het noorden en oosten van het land vrij veel verzet gekomen. In het district Groningen zou driekwart van het aantal PvdA-burgemeesters weigeren te betalen. Als deze weigeraars niet voor 1 januari 1978 betaald hebben, zullen zij ge royeerd worden. Volgens Kieboom is het getal al sterk gedaald. Nog slechts enkele burgemeesters zouden niet willen betalen. Hij betaalt zelf al sinds 1970. In zijn functie als wethouder van de gemeen te Utrecht betaalde hij namelijk ook vijf procent van zijn salaris. De vijf-procentsrege ling is namelijk van toepassing op alle socia listische bestuurders. Ook bij de opstellers van deze regeling is geen éénstemmigheid over de regeling. Burgemees ter André van der Louw bijvoorbeeld vindt dat de regeling verpEchtend is. Iedere socia listische bestuurder moet vijf procent van zijn inkomen betalen. Zijn Amsterdamse col lega dr. Samkalden, net als Van der Louw Hd geweest van de voorbereidingscommissie, geeft de voorkeur aan een bijdrage op basis van vnjwilligheid. Een mening die in zekere zin gedeeld wordt door Lems. ,,Ik betaal zelf al vanaf 1970. Ik ben het gewend vanwege mijn Tweede Kamer-lidmaatschap. Bovendien is het fiscaal aftrekbaar, omdat het als een gift wordt beschouwd", aldus Lems. Hij verklaarde zeer tevreden te zijn met de regeling. Over de burgemeesters van kleinere gemeentes wilde Lems geen oordeel vellen. Hij zei het gevoel te hebben dat bij hen drempelvrees bestaat voor het aanvragen van uitstel van betaling. Iets wat mogelijk ist volgens beide burgemeesters. Lems vertelde verder het te betreuren dat het nu zo scherp gespeeld wordt „Men had de weg van de overtuiging moeten kiezen", meent hij. Kieboom is van mening dat iedereen moet betalen. „Als je lid wordt van een partij onderwerp je je aan de reglementen. Ik heb mensen burgemeester zien worden dankzij hun lidmaatschap. Die maken nu bezwaar. Dat is kwalijk!" Kieboom gelooft niet dat de vijf-procentsregeling als steekpenningen ge zien kan worden. De partij heeft daarvoor, naar zijn mening, te weinig invloed. i Schiedam Volkshuisvesting moet in de Gorzen veel goedkoper Moet iemand, die al zo lang in renoveren en aannemer Dura mag daarvoor onmogelijk zo'n hoge de wijk aan het renoveren is, prijs vragen, als het Rotterdamse bedrijf tot nog toe heeft dit nog overkomen?" verlangd van de woningbouwvereniging, onderdeel van de stich- D. K_wottrai die kortp tiid evic ting Samenwerkende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW). - Üie - J gfiIe Ziedaar de twee eisen, die het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening beide instanties heeft gesteld. Direct na de vergadering met het ministerie heeft Volkshuisves ting gewerkt aan het schrifte lijk op de hoogte stellen van de betrokken bewoners, die van huizenblok L. Geschreven staat, dat de opnieuw ontstane vertra ging tot een minimum moet worden beperkt, dat de renova- nou gaat doen of niet, blijft een vraag. Meer gegadigden zouden zich hebben gemeld. De wensen van het ministerie doet bewonersvereniging Schie- dam-Zuid af m «v woorden: „Dat hadden we wt_i -acht." Verenigingslid Arma...' van Puyveide, die zich voor d.. aak heeft ingezet, spreekt een ter wel van een ontzettend trieste toestand en van falen van Volkshuisvesting. De „kakkerlakkenflat" in Schiedam-Nieuwland. tie ondanks geruchten geens- Hij vindt, dat een zeer onsympa- zins van de baan is, en dat op thieke situatie in de hand is korte termijn met de werk- gewerkt: „De reactie van het zaamheden in het blok dient te ministerie had de womngbouw- worden gestart. Of Dura dat vereniging kunnen voorspellen. Niet alle bewoners denken er ech ter zo over. Ongeveer tien ge zinnen weigeren om de ont smettingsdienst toe te laten. Ge meente-ambtenaren zuEen nog proberen om hen tot andere gedachten te brengen. Indien dat niet lukt, zal het college van Het Milieu Actiecentrum Nederland is een handtekeninge nactie begonnen tegen de voorgenomen productie-uitbrei ding van twee chemiebedrijven aan de overkant van de Nieuwe Waterweg. Met het plaatsen van een handtekening stelt de burger ziqh achter een brief van het MAN aan het ministerie van economische 2aken en een aantal andere bestuursorganen op. hi de brief wordt geëist dat de „levensgevaarlijke uitbreidin gen worden stopgezet" Volgens het MAN vergroten de uitbrei dingen van Oxirane en de poly meer dan 250 mensen onder zeer gevaarlijke omstandighe den werken, we vinden toch dat; de veiligheid van duizenden dei doorslag moet geven." propeen-fabriek het gevaar van Het MAN is er van overtuigd dat rampen. „Beide bedrijven", zo stelt het MAN, „willen de explo sieve grondstof propeen hoofd zakelijk per schip aanvoeren. Ook de voorgenomen manier van opslaan is gevaarlijk. Bij ICI is fosgeen opgeslagen. Wan eer dit oorlogsgas bij een ex plosie vrijkomt vallen er zeker doden." Het MAN noemt de gang van zaken in „het saneringsgebied Rijnmond een volstrekt ontoe laatbare ontwikkeling". Het MAN stelt dat het vertrouwen m het milieubeleid door gevaarlijk vervoer, op- en over slag van propyleen niet nood zakelijk is. Het propyleen dient dan, volgens het MAN,' direct na de productie in Engeland gepolymeriseerd te worden. Dan ontstaan plastic korreltjes die zonder gevaar vervoerd kunnen worden. In de brief wordt ook vastgesteld dat de economische motieven uitsluitend gelden voor de eige naren van de bedrijven. Zij wo nen in tegenstelling tot de handtekeningenplaatsers op veilige afstand van de fabrie- ken. 2-aken is afgenomen. „Het zijn Het PPR-raadslid Willem Kwak- de economische motieven van kelstein heeft tijdens de behan- de grote concerns di' 1e door eg geven. Het openbaar li chaam Rijnmond keurt de plan nen goed zonder de bevolking te kennen", meent het MAN, Opmerkelijk in de brief is de volgende stelling van het MAN: «Wij zijn van mening dat de Nederlandse bevolking en in het bijzonder dé Rijnmondse geen enkele baat bij deze vesti gingen heeft. Ook al kunnen er deling van de begroting ook over de genoemde uitbreidin gen gesproken. Naar aanleiding daarvan diende hij een motie in, welke de uitspraak bevatte dat uitbreidingen het leefmilieu niet verder mogen aantasten en' dat gestreefd moet worden naar een verder terugbrengen; van de milieuverontreiniging. De hele raad met uitzondering van de WD steunde deze mo tie. burgemeester en wethouders toestemming worden gevraagd om de mensen ertoe te verplich ten ontsmetters in de gemeente- woningen binnen te laten. Een paar woningen ontsmetten heeft namehjk volgens deskun digen geen zin. De kakkerlak ken vluchten dan ondermeer via luchtkokers naar andere woningen en komen later weer terug. De twee a drie centimeter grote beestjes zijn in ruim twintig woningen in de flat gesigna leerd. „Veel mensen durven niet te zeggen dat zij kakkerlak ken in huis hebben, omdat ze het als ongedierte zien. Zij vre zen dat anderen gaan denken dat zij vies zijn. Die mensen kunnen er echter niets aan doen", aldus een woordvoerder van de gemeentelijke woning- dienst. „Om het geheim te hou den kopen sommige mensen zelf een spuitbusje. Dat helpt echter niet. Daar zit immers riet genoeg in en de mensen weten niet waar en hoe gespo ten moet worden". De gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst wil over on geveer een maand gaan spuiten met Baygon-gif. Na overleg met een rijksdienst in Wageningen is duidelijk geworden, dat dat gif beter is dan Chef atol dat al een paar maal is gebruikt De reden is dat Baygon niet op olie-, maar op waterbasis is sa mengesteld en daardoor ook nog preventief werkt. Het is speciaal voor kakkerlakken en bestrijdt ook de eitjes. „Het zal me een zorg zijn", meent j EE mevrouw A. Hitman, „er moet S heel wat gebeuren wil ik de j ontsmetters binnen laten. Als ik S nou last van kakkerlakken zou j S hebben misschien wel Maar nu niet. Drie jaar geleden is het al eens ontsmet maar dat bleek zo nutteloos". De 68-jarige mé- vrouw Verspeek denkt er net zo over: „Daar kan ik niet aan beginnen". De bewoonsters Piooy, Hoogstad, Diest en Kats zeggen geen last te hebben. De ontsmettings dienst laten zij alleen toe als alle andere bewoners van de flat ook laten spuiten, zo vertel den zij onlangs op een vergade ring in dienstencentrum Vier Molens. Maasluis Een tweede En gelse tandarts zal zich bin nenkort in Maassluis vesti gen en daar een praktijk ge- man voor het bestaande meente Maassluis krijgt tandartsenbestand, dat veel dan ook binnen een jaar te klein was. een versterking van drie De tweede Engelsman, Frank Aan de West- havenkade in Vlaardin gen ligt sinds kort een cud-HoI- landse klip per. Quo va- dis luidt de naam van het schip, dat in 1891 van stapel liep, In de Vlaardingse ha ven zal het schip een „winter slaap" hou den. In de zomer wordt de Quo vadis namelijk verhuurd in Enkhuizen. De Vlaar dingse eige naren heb ben de boot naar de Westhaven- kade ge bracht om hem een grondige op knapbeurt te geven. Na de winter zal de Quo vadis weer in Enkhuizen te vinden zijn. Quo va dis? (waar heen gaat naar Enkhuizen. iiiiiiiimiiiiiiiuiiiiijiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiuiiüiiiiiiiiiiiiiniiiiitiifiiiiiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiitiiiniiimmiiiiiiiiniiiiiniifiiitiiiiüijiiiiil Coiam, zal mogelijk met zijn Engelse collega samen een praktijk opzetten. Deze begint reeds op 1 januari met zijn tandheelkundig werk in Maassluis. Colara wil zo spoedig mogetijk naar Nederland komen. In het nota-tje waarin de komst van de twee Engel sen wordt aangekondigd, staat ook dat zekerheid is verkregen over de vrijstel ling van militaire dienst voor de afstuderend tand arts J. A. Jansen, die medio 1977 naar Maassluis komt. De nota staat ter bespreking op de agenda voor de bij zondere raadsvergadering op maandag om vier uur ter gelegenheid van het bezoek van de commissaris van de koningin in Zuid-Holland, mr. Maarten Vrolijk. De agenda voor die vergade ring omvat ook nog nota's over het voortgezet onder wijs in Maassluis, het re creatieschap De Lickebaert, en de financiële problema tiek rond de NV Afvalver werking Rijnmond. den het renovatïevoorstel on dertekenden omdat zij hoopten op snelle aanvang van het her stelwerk, zullen nu in dat voor stel drastische bezuinigingen zien aangebracht, zodra Volks huisvesting met de bewoners commissie over kostenbespa ring heeft gepraat. Van Puy veide vindt misselijk dat „SSSW-directeur Prins heeft doen voorkomen, dat de bewo nersvereniging vertraging in de hand werkte. De stichting had kunnen weten, dat het mi nisterie de plannen te duur zou vinden. Dat is verdoezeld.7' De hoop van Gerard Prins, dat b'unenkort toch met een gewij zigd renovatieplan kan worden gewe-' t, wekt bevreemding in bewonerscommissie: „Het -?i nog zeker drie maanden du ren. Eerst volgt de herbereke- ntng nog, dan het advies van de provinciale raad en tenslotte het nieuwe oordeel van het mi nisterie. Zulke zaken gaan al tijd langzaam." BGasanssaa Vlaardingen Inbrekers hebban hun slag geslagen op drie ver schillende plaatsen In Vlaar dingen. Zij maakten gezamen lijk nog geen drieduizend gul den buit en richtten voor ruim 1500 gulden schade aan. Uit een in aanbouw zijnd pand aan de James Wattweg zijn stopcontacten, schakelaars, gloeilampen en soortgelijke voorwerpen verdwenen. De waarde van de gestolen goede ren bedraagt zo'n 150 gilden. De schade is aanmerkelijk ho ger: duizend gulden. Een woning aan de Burgemeester Pruissingel is ook bezocht Een bedrag van 1700 gulden v/erd buitgemaakt Uit de aan de wo ning grenzende winkel is een aantal flessen after-shave weg. Zij vertegenwoordigen een waarde van driehonderd gul den. Het Toeleveringsbedrijf Vlaardin gen mist drie schrijfmachines. De inbrekers vernielden een glazen en een houten deur. De aangerichte schade bedraagt 550 gulden. De schrijfmachines zijn 1750 gulden waard. Schiedam Vijftig sympathisan ten hebben gisteravond de bij eenkomst bijgewoond van het plaatselijk comité tegen bezui niging op de collectieve voorzie ningen. De informatieavond vond plaats in gebouw Irene. Onder anderen maatschappe lijk werkster Hanny Rennen, sociaal raadsman Hans Suy-j ling, sociaal-cultureel werker} Leo Herwig en econoom Ulferd j Bruseker spraken hun menin-j gen uit over „de dreigende be-i labberde situatie in gezond- beidszorg, onderwijs, woning-j bouw en samerdevingsop- j houw", een situatie die zij ho- De regeling „Goede en goedkope te veranderen door series umnm^n" ie «r,™-,»* Vlaardingen Vlaardingen deelt mee In de rijksregeling „Goede en goedkope wonin gen". Voor honderd huurwo ningen van het centrumgebied Holy-coord heeft het ministe rie een bijdrage van vijfhon derd gulden per woning toege kend. II pen te veranderen door series noodmaatregelen op korte ter mijn. woningen" is opgezet om goede huizen te bouwen voor mensen met lage inkomens, *3

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1