I e werkloze overtuigen kunnen Theatergroep groeit naar volwassenheid i Via bezigheidstherapie Lems opent ruimte van Lentefeest 'J Blokje ^rondy Wenen, Praag en Budapest Abraham en Setb naar re Sint koopt voor vijfde keer kunst SINT BIJ FICO poNDERDAG 25 NOVEMBER 1976 papte - .j** Zangwedstrijd voor kanaries Werkloze jeugd werkt er dagelijks hard aan 5 Patiënten van Schiedams Gemeente-Ziekenhuis zien hun tientallen werkstukken morgen terug tijdens de tentoonstelling daarvan de in de hal van het hospi taal, Zaterdag zijn die producten daar te koop. Het gaat om boetseer- en soldeerwerk, marionetten, wol len poppen, macramé, weefstructuren, plak-, timmer- mozaïek- en schilderwerk. Resultaten van de bezigheidst herapie van Piet van Steeno ven (43) en Mieke van Tïlborg (21). Sinds een half jaar bege leiden zij in een uithoek van het ziekenhuis patiënten met a!s doel: het opzij zetten van problemen, Lukt dat dan? Terwijl een dertigtal patiënten ach in de werkruimte bezig houdt met uiteenlopende vor men van handenarbeid, legt in een zijkamertje Mieke uit dat de therapie is bedoeld voor jong en oud, lichamelijk zieken, overspannen en vermoeide mensen. Mensen die veel te veel stilstaan bij hun ziekte, hun maatschappelijke staat, moei lijkheden van allerhande aard, die zich daarover opwinden en die zich daardoor nog ellendi ger gaan voelen. "Maak duide lijk, dat er geen redenen zijn om je dik te maken. Die proble men moeten ze vergeten", zegt Mieke, Bezigheidstherapie als aanvulling op de psychische of fysische behandeling, die de pa tiënten eveneens in het zieken huis krijgen. Als Piet zijn handen heeft gewas sen hij hielp iemand met door Kor Kegel foto's Henk Speksneijder kleiwerk op de schopstoel komt hij erbij zitten. Hij gelooft in het succes van de therapie: "Gedachten verzetten werkt bij die mensen een snellere verbe tering in de hand. Neem werk lozen, die in de put raakten en om die reden zelfs hier moesten worden opgenomen. Vertrou wen in zichzelf zijn ze helemaal kwijtgeraakt, ze voelen zich uit gerangeerd, overbodig en gaan zelfs erin geloven, dat ze niets meer kunnen. Fout natuurlijk, want dat is helemaal niet waar. Wel degelijk kunnen ze nog klussen aanpakken. Dat bezig zijn hier helpt enorm. Er komt wat uit hun handen, ze maken dingen en vaak zijn die dingen nog verrekte leuk ook. Dat sti muleert". MIEKE VULT AAN: "Het is be langrijk hen ervan te overtui gen, dat ze nog wel iets kunnen. Uiteraard gaat het niet alleen om mensen zonder werk. Als iemand een lichaamsdeel brak of gedeeltelijk verlamd was, is hier een mogelijkheid tot het oefenen van de spieren. Dat gebeurt ook bij de fysio-thera- pie, maar in overleg met de betrokken arts kan dan worden besloten om" de behandeling hier deels voort te zetten". De behandelende artsen komen dan ook vaak poolshoogte nmen op de afdeling bezig heidstherapie en bespreken In de werkruimte van beide therapeuten worden allerlei klussen aangepakt. De technische dienst is behulpzaam bij vervaardi ging van hulpmiddelen zoals de schopstoel, de man van Mieke maakte zelfs een compleet weef getouw. veelvuldig de vorderingen van patiënten met Mieke en Piet "Goeie samenwerking bestaat ook met het ziekenhuisperso neel", vindt PieL "Als de ver plegers een momentje tijd heb ben of op een bepaalde afdeling tijdens de stillere uurtjes an ders met de handen in de zak zouden zitten, wippen ze hier langs en kamen helpen. De sfeer is dan erg ontspannen, ondanks die witte jassen van het verplegend personeel die wij zelf niet willen dragen. Dat ontspannen bezig zijn is heel belangrijk. Wat hier wordt ge daan is niet te vergelijken met de arbeidstherapie van vroeger, die was veel strenger en koeler. Echt, gezelligheid draagt ook bij aan het uitbannen van pro blemen, je voelt je gelukkiger. Maar natuurlijk mag het niet alleen gaan om grapjes maken, dat kan geen doel zijn, je hebt niet altijd gezelligheid om je heen. Je moet van eigen kun- n m. nen overtuigd raken. Als men sen eenmaal merkbaar baat hebben bij deze therapie, zie je ook dat ze zich veel creatiever kunnen uiten. Dan zijn ze die spanning kwijt". Hij laat zien, wat op de tentoon stelling zoal wordt getoond. Houten maaksels zijn volgens hem veel fzjner uitgesneden en hebben meer kunstzinnige uit spattingen in zich naarmate de patient geneest en vertrouwen in zichzelf (her)wint "Met be grip voor elkaar is dat te brei- ken", weet hij. "Ik had met dit werk vijfentwintig jaar geleden al moeten beginnen. Het is heerlijk. Hiervoor werkte ik in de bouw, maar dat werd te zwaar. In Delft ben ik toen bij de Hazelhorst een cursus crea tieve handvaardigheid gaan volgen. Na beëindiging daarvan was in het Gemeente-Zieken huis een vacature". Hij begon gelijk met Mieke, op 1 mei was dat. Zij komt uit Bra bant, volgde in Epe een middel bare opleiding bezigheidsthera pie, werkte daarna met bejaar den in tehuizen in Breda en Botterdam en solliciteerde ten slotte ook naar Schiedam. "Dat was ideaal, dat tegelijkertijd starten", zegt zij. "Om op el kaar helemaal ingespeeld te ra ken is dat fijner, dan wanneer je ergens in je eentje nieuw komt". Patiënten, die uit het ziekenhuis worden ontslagen, willen vaak doorgaan met de therapie, zegt Piet nog. Maar in die gevallen is het veel effectiever, als zij worden doorgestuurd naar dub- en buurthuizen, waar zelf de bezigheden kunnen worden bedreven, meent hij". De tentoonstelling m de hal van het ziekenhuis begint morgen en zaterdagochtend om tien uur. Schiedam De nieuwe ruimte van Stichting Lentefeest wordt zaterdag officieel geopend. Burgemeester Arie Lems zal dat 's morgens om tien uur doen. Daarna wordt er die dag tot 's middags vijf uur aan de Broersvest.101 open-huis gehouden. Schiedam Dr. P. J. de Boer uit Epe houdt donderdagavond een voordracht met als onderwerp Wenen, Praag en Budapest De organisatie van deze causerie is in handen van de afdeling Schiedam van het Nederlands Instituut voor Volksontwikke ling en Natuurvrienden. De bij eenkomst wordt gehouden in zaal Irene aan de Nieuwe Ha ven 155 te Sehiedam. Aan de hand van vele kleurendia's geeft De Boer een toelichting over de herstelde en vergane glorie van de drie steden. Entreekaarten zijn verkrijgbaar voor één gulden 's avonds aan de zaal. Vlaardingen De regionaal ge richte Vlaardingse Kananekwe- kersvereniging „Zanglust" hield haar jaarlijkse clubwedstrijd in gebouw Excelsior. Deze be- stond uit het aan de keurmees ters voorbrengen van de speci fieke harzerkanaries die dit jaar door de leden zijn gefokt. Bovendien was er een „vrije klasse voor overjarige- en koop vogels. Ongeveer tweehonderd van deze melodieuze zangertjes zongen hun lied in kwartetten, duo's of als solisten in diverse klanktoe- -ren. Tot algeheel kampioen 1976 is uitgeroepen de heer W. - A. v.d. Most uit Schiedam. Zijn stam {4 vogels), een stel van twee en een enkeling zongen <- samen 523 punten bijeen. Ook bij achttien deelnemende stam men behaale hij met 347 punten het kampioenschap, evenals bij de enkelingen met 85 wedstrijd- punten. Bij de stellen-ging de titel naar R, v.d. Meulen uit Vlaardingen met 87 punten. De tweede plaats bij de stammen was voor A. Jansen uit Viaar- - dingen, 340 punten; de derde - voor O. Martens uit Rijswijk. Stellen: twee W. A. v.d. Most, 171 punten; drie, W. J. J. v.d. Velden, Vlaardingen, 169 pun- ten, Enkelingen: twee, L. van1 Alphen, Schiedam, 81 punten; -twee, W. J, J. v,d. Velden met 80 punten. De titel „Meesterzan- j ger" 1976 ging naar een vogel van R. v.d. Meulen met 87 pun ten. Eingenlijk is het een geforceerde opening," aldus voorzitster Rie tje Konings, „het zou echter anders te lang gaan duren. Bo vendien willen we op donder dag 2 december het Sinter klaasfeest hier gaan vieren." De voor de zaterdagavonden ge plande disco-soos kan nog niet worden gehouden. De voorbe reidingen daarvoor zijn nog niet klaar. Dit ondanks het wefk dat de ongeveer twaalf vrijwilligers sinds eind septem ber, toen men dit gebouw kreeg aangewezen, in de nieuwe ruim te hebben verricht. Het is de bedoeling dat het lokaal van Stichting Lentefeest iedere dag tot 's avonds tien uur open gaat. Voorlopig is het echter nog alleen op de donderdagen geopend van 's middags een uur tot 's avonds tien uur. Iede reen is dan welkom. Voor ge handicapten met rolstoelen ligt er bij de voordeur een plankier klaar om de drempel over te kunnen. Inlichtingen over de stichting kunnen ook worden verkregen op het telefoonnummer van de nieuwe ruimte 010—730831. Schiedam Voor de maanden december en januari staan twee thea tervoorstellingen in het Passagetheater op het programma. In december komt Vader Abraham met zijn show naar Schiedam, in januari staat Seth Gaaikema met zijn one man show op de planken van het Schie- damse theater! Vader Abraham zal Op dinsdag 16 december - worden bijgestaan door Mieke, ïmca Marina, Ronnie Tober met zijn groep Les Benson en het Vader Abraham Showor kest. Seth Gaaikema is op dins dag 25 januari (1977) pre sent met rijn show „Uit het leven van de familie willekeur". Deze show gaat deze week in het Amsterdamse De la Mar theater in première. De eerste onzekere activiteiten van het groepje werkloze thea termakers. Van onze kerheid lijkt bij het meisje 33 overigens niets te bespeuren. De ze foto werd begin ok tober gemaakt. Links, van voor naar achter, Terence Roe, Boris Ni cholson en Bradley Winterton. Vlaardingen De werklozen theatergroep Giddy Limit verzorgt 14, 15 en IS december een voor stelling in de Harmonie aan de Schiedamseweg. Drie avondvoorstellingen achter elkaar van men sen die zo'n twee maanden geleden nog nooit aan theater gedaan hadden. Dat Giddy Limit bestaat, is een direct gevolg van de projecten voor werklozen en wel met name van het theaterproject dat op poten gezet is door het Open Jongeren Centrum, het OJC. Het OJC haalde drie Engelsen van het Crystal Theatre naar Vlaardingen om het project te leiden. Zij begonnen begin oktober in het theehuis van het voormalige Volksgebouw aan de Schiedam seweg. De eerste dagen kregen Terry Roe, Bradley Winterton en Boris Nicholson het niet druk. De werkloze jongeren hadden blijkbaar niet veel be hoefte aan theateractiviteiten op hun noodgedwongen vrije dagen. Uiteindelijk ontstond er toch een vaste kern en als af sluiting van het project gaven de werklozen met hun Engelse leermeesters een voorstelling in de Harmonie. Die voorstelling werd ook bijge woond door wethouder Jo Ver meide en een vertegenwoordi ger van het ministerie van CRM. De Culturele Raad Vlaar dingen onderkende het belang van het project en het OJC kreeg toestemming het project te verlengen. Terry en Bradley rijn nu al weer twee weken bezig met het voorbereiden van een nieuwe Boris Broris Nichol son verliet Vlaardingen voor de popgroep Stoneflower. De twee blijven tot en met 24 december bezig. Zij werken twee dagen per week met de groep. De groep zelf werkt elke dag in het gebouw van het OJC aan de Zomerstraat 31. Giddy Limit, de naam is op de mocratische wijze gekozen, is op 8 december at in de Stadsge hoorzaal te zien. Op die woens dagavond treedt de bekende Vlaardingse groep Fungus in de Stadsgehoorzaal op. Bij dit door het OJC georganiseerde concert zullen ook te zien zijn Stoneflower, de groep waarin Bons speelt, en Sido Mariens. De theatergroep treedt op m de gang en in de hal. Vlaardingen heeft overigens al kennis kunnen maken met Gid dy Limit. Afgelopen zaterdag gaven zij op het Liesveld en op de Markt van een stukje van hun kunnen blijk. De groep is inmiddels al zo vol wassen geworden, dat naast de productie met de Engelsen ge werkt wordt aan een voorstel ling voor kinderen en gedacht wordt om ook iets voor middel bare scholen in elkaar te zetten. Zoals gewoonlijk bij dit soort activiteiten vormen de finan cien het grootste probleem. De Engelsen worden betaald van de 25.0QG gulden die beschik baar zijn voor de sociaal-cultu rele activiteiten voor werklozen. Het aanschaffen van theaterat tributen wordt echter niet uit die pot betaald. Nu is het zo, dat een theaterpro ductie, zoals Giddy Limit die maakt, niet te vergelijken is met een toneelstuk. Al improvi serend wordt namelijk een the ma uitgewerkt. Die uitwerking verandert gedurende de voor bereidingsperiode voortdurend. Het is zelfs niet uitgesloten dat ook tijdens de voorstelling zelf nieuwe elementen ingebracht worden. De leden van de groep beschikken niet over een vaste tekst en m de eerste voorstel ling werd zelfs bijna niet ge sproken. Dit heeft twee voorde len. Ten eerste vormt de taal kloof, Engels en Nederlands worden immers gebruikt, noch voor het publiek noch voor de leden van de groep een pro bleem en ten tweede is zo'n optreden ook voor doven te vol gen. Dat laatste is dan ook wer kelijk gebeurd. Kinderen van de Rotterdamse dovenschool werden voor de voorstelling uit genodigd. De Engelsen spraken bij hun komst al de hoop uit dat zij iets op gang zouden brengen. Na hun vertrek zou de theater groep dan verder kunnen wer ken. Het riet er naar uit dat hun hoop in vervulling zal gaan. Als rij in december ver trekken zal dat blijken. Schiedam Voor de vijfde maal is het Schiedams Stedelijk Mu seum geen kunst gebleken om sint te zijn. Zaterdagochtend om tien uur wordt de lustrum tentoonstelling in het kader van het SinterkTaasgebeuren open gestel. Museumbezoekers zijn daarmee dan in de gelegenheid gesteld grafiek, keramiek, schil derijtjes, sieraden en wandkle den te kopen. Prijzen variëren van vijf tot vierhonderd gulden. Aankopen kan men direct meene men. Voor kunstwerken boven een bepaald bedrag kan bij aankoop een rijkssubsidie gel den. Ter opluistering van de openstelling brengen 's mid dags van twee tot vijf de Key hole Jazzmen dixielandmuriek. Bezoekers krijgen een gratis consumptie. De expositie heet „Het is geen kunst om sint te rijn". Vijf jaar geleden werd ermee begonnen. In de loop der jaren steeg de belangstelling. Een overzicht word geboden van niet al te dure kunst, wel goede, want het museum staat in voor goede kwaliteit. Tot 6 december duurt de tentoonstelling. Op de dag daarvoor sluit het museum 's middags om vier uur al in plaats van vijf uur, in verband met pakjesavond. Koopavond 2 december van zeven tot negen uur is het museum geopend. Tot en met morgen duurt nog de affiches-tentoonstelling van Westduits graficus Klaus Staeck, die met deze week werd verlengd vanwege de enorme interesse die ervoor bestond. Bijna vierduizend mensen zijn afgekomen op de maatschappij visie, die Staeck middels zijn politieke affiches naar voren brengt. Honderden ervan zijn verkocht, ook literatuur van en over Staeck rijn de museum deur uitgegaan. Zo toonde on dermeer de Erasmus-universi- teit in Rotterdam bijzondere be langstelling. Vlaardingen Sint Nicolaas komt zaterdag op bezoek bij de Fico filmvoorstellin gen in de Westwijk en in de Spoorwijk. Een gevarieerd programma zal vertoond worden voor kinderen van zes tot en met veertien jaar. In de-Ichtuskerk aan de Van Maerlantlaan te Vlaardin gen beginnen de voorstellin gen om 's ochtends tien uur en 's middags om half een. Als de. belangstelling groot genoeg is, wordt om vier uur nog een voorstelling ge houden. In de aula van het Groen van Prinstererlyceum aan de Rotterdamseweg vangt het gevarieerde programma aan om drie uur. Deze week een leuk hondje met de mooie naam Astrid. Een hondje zoals zovele. Te genwoordig is het mode om een zo groot mogelijke hond in huis te halen. Vaak vraagt men zich niet eens af of een grote hond wel genoeg lee fruimte thuis krijgt. Hij moet zich thuis wel enigrins kunnen bewegen zonder dat iedere keer, wanneer hij door de kamer draaft, de kopjes of de glazen van de tafel worden geslagen. Astrid heeft nu om het zo uit te drukken „Een. handig for maat", Niet te groot en niet te klein. Astrid is een hef hondje die heel goed met kinderen op kan schieten Zij komt dan ook uit een gezin met kinderen. In het begin moet ze wel aan vreemden wennen, zoals ook het geval was in het Dieren tehuis Hargahoeve aan de Sportlaan 2, Schiedam. Na een paar dagen wennen is ze erg speels en aanhankelijk. Uit wat voor een kruising Astrid is voortgekomen is moeilijk te raden. Eigenlijk is dit niet zo belangrijk. Be langrijker is dat Astrid er is en dat ze een nieuwe baas nodig heeft Hopelijk komt die zo snel mogelijk. Ze ver dient het in ieder geval wel. Astrid is al ingeënt tegen de Signalement: Naam: Astrid Ras: Bastaard Leeftijd: 9 maanden Geslacht: vrouwelijk Kleur: zwart/wit Beharing: kort hondsdolheid, maar moet, voordat ze het dierentehuis verlaat, nog een prik hebben tegen de hondeziekte. Het hondje van vorige week, dat kleine hummeltje van 4 maanden zit er nog. Tnxie een bastaard teefje van een jaar, Polly een zwart bruin teefje van bijna 4 jaar, Reza een bruine Dobermann Pin cher, reu van 2 jaar en nog een bastaart, reu van 15 maanden wachten ook nog in het dierentehuis totdat ze uitgekozen worden. Verder ook nog een cypers witte poes van 15 maanden, een lapjes poes van 3 jaar, een rood wit katerje, een cypers wat katertje en dan nog Binkel een. mooie cyper met een beetje oranje en Hong Kong een wit cyperse kater die beide weg moesten omdat de baas allergisch voor de haren was.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5