Bovenberg blijft nog wethouder r Monumentenzorg: eerst teikeningen Herrie rond bewonerstuinen Slachten op zijn Turks Sinterklaas nu in Maassluis H Na zijn vermoeiende reis beklom de goedheiligman het podium om de kinderen toe te spreken, ^iiiiiiinu in 11 in ii mi eh hui i mi mui] iiiiiiinnii mi i iiieiiuiii iüiihiihii utii hiiiihiui inn iihii niiimimii iiiiiiuiiiiiiiiiiniuii] ihieiiiiiiiu itHriniiiiiiiiiniiiiic Beslissing valt 16 december Geen dwang voor noodmaatregelen woonwagenkamp Rapport regionale gezondheidszorg Voor 80 mille aan speelgoed verbrand Illegale zender opgespoord Arbeidsongevallen SCHIETPARTIJ Langdurige proefrit SCHIEDAMSCHE COURANT Maandag 29 november 1976" Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtendienst 144144 ONAFHANKELIJK DAGBLAD 101ste jaargang no. 25713—8 PAGINA'S SCHIEDAM EN KETHEL Vlaardingen De bewoners van flats aan de Luxemburgweg en de Londonweg in Holy-Noord zullen morgenavond een lijst met jo'ö 240 handtekeningen aan de Raad voor Sport en Recreatie aanbieden. Met deze handtekeningen protesteren de bewoners tegen het plan van de gemeente om bij hun woningen zogeheten bewonerstuinen aan te leggen. Volgens opbouwwerker Frans Weber zijn de bezwaren niet tegen de bewonerstuinen zelf gericht Die tuinen ziet men wel zitten. De grieven van de bewo- Schiedam Het rijk geeft de Turkse ingezetenen van Schiedam toestem ming tot ritueel slachten. Via de gemeente is de voorzitter van de Islamï- iisch-Turkse vereniging daarvan op de hoogte ge steld. De traditie die geldt bij enkele feesten volgens de Koran moet evenwel binnen het kader van de wettelijke voorschriften plaatsvin den, en daarom is de praktische uitwerking in handen gegeven van de directenr van het open baar slachthuis. De toestemming geldt al- fs leen voor Scliiedamse 1 Turken en is dan ook min of meer een symbo lisch goedmakertje na al le schade, die de bevol kingsgroep maanden ge leden geestelijk en mate rieel is berokkend door a-sodale jongeren. Enige tijd na de rellen vond in de toen herstelde moskee in de Mariastraat een ge sprek plaats tussen Turk se vertegenwoordigers en burgemeester drs. Arie Lems. Daarin werd ge vraagd, of de burgerva der kon bevorderen dat slachten volgens de rite in Schiedam mogelijk zou worden gemaakt Omdat deze kwestie geen gemeentelijke aangele genheid heet, moest met de rijksoverheid contact worden opgenomen, VIaardingen De heer L. Ugt- hart, eigenaar van de speel goedwinkel Het Kinderpara- dijs aan het Liesveld in Vlaar dingen, heeft afgelopen vrijdag een vergiftiging opgelopen. Dat gebeurde bij het blussen van een brandje, dat woedde op de eerste verdieping van de speelgoedwinkel. Er ontstond een enorme rookontwikkeling doordat veel plastic kinder speelgoed verbrandde. De dokter heeft de heer Ligthart aangeraden veel te gaan wan delen. De oorzaak van de brand, die binnen een half uur door de brandweer werd geblust, is on bekend. De schade is 80.000 gul den. De speelgoedwinkel zal overigens gewoon geopend blij ven. Vlaardingen De illegale zender Condor is zaterdagmorgen door de poütie in beslag genomen. Hierbij werd proces-verbaal op gemaakt tegen de Vlaardinger H. H, De man was al eerder gepakt wegens het illegaal in de lucht brengen van eigen pro gramma's. Toen luidde de naam van de geheime zender: City Vlaardingen. Bij het opsporen werd de politie bijgestaan door de opsporings dienst van de PTT. Schiedam Twee arbeidsonge vallen hebben zich het afgelo pen weekeinde voorgedaan. Op het werkterrein aan de 's Gra- velandseweg, waar nieuwe ruimte voor het stadskantoor wordt gebouwd, kwam een glasbetonplaat van vijfhon derd kilo naar beneden zetten. De 21-jarige R. B. uit Deventer werd door de plaat geraakt Hij kwam er met een gebroken rechteronderarm nog betrekke lijk goed vanaf. bouw van het flatgebouw Dver de vesten aan de Nieuwe Haven liep de uit Geertruiden- berg afkomstige C. J. v. F. een wondje aan zijn hoofd en een. pijnlijke arm op. Een stuk hout, dat naar beneden viel, ver wondde de man. ners zijn gericht op de door de gemeente gevolgde procedure bij het peilen van de gevoelens van de bevolking. Het opgerich te acctieeomïté Bewonerstuinen vindt het fout dat de gemeente de plaats waar de tuinen moe ten komen niet in overleg met de bewoners heeft vastgesteld. De gemeente heeft nu door mid del van een advertentie ge tracht te ontdekken hoe de be woners er over denken. De be woners werden plotseling ge confronteerd met het feit dat er bewonerstuinen voor hun flats zouden verschijnen. De be woners zijn bang dat het aan leggen van die tuinen ten koste zal gaan van het "aanwezige groen. Bovendien bestaat de vrees dat mensen uit de verre omtrek van deze tuinen gaan profiteren. En dat terwijl de bewoners van de genoemde flats er voor moeten betalen. Volgens opbouwwerker Weber was deze reactie van de bewo ners makkelijk te voorkomen geweest. „De gemeente had zich direct tot de bewoners moeten richten. Een instructie-avond had heel verduidelijkend kun nen werken", aldus Weber. Hij zegt ook dat de gekozen piek niet zo vanzelfsprekend is. »l!l»ll!milMlllllllinillllllllli»IIMIIillllllllini!»!!IIIUIIIIinilllllllllllllllllllll!lllllllllllllllinl!llllllillllinillllM!llni!llll!lll»l!n!IMIUHII!»l»HIIIHUIIIIIIIIIIII!iniilllllini!Ul!mNlinilllllilllll!lin!llintllU!IIIIIUIIUIIIUIIIIIIIillllllllll!IIIUIIIUII!ltllllll!ll!in»!lll!!UUIIIIin!llll!UIIIIIIIIUIIIIinillll!HIIIIIIIIIIIUIIg Maassluis Ook Maas sluis heeft de intocht van Sinterklaas gevierd. NI Schiedam en Vlaardingen bracht de goedheilig man het afge lopen week einde een be zoek aan alle lieve en stou te kindertjes van Maas sluis. Aan de haven werd de Sint om elf uur opge wacht door honderden kinderen, die met de ge bruikelijke Sinterklaas liederen hun keeltjes schor zongen. Toen Sinter klaas eenmaal op het spe ciaal voor hem gemaak te podium stond op het parkeerter rein aan de Taanstraat/- Haven, heer ste eventjes een panieksi tuatie: „Twee Zwarte Pieten waren spoor loos verdwe nen!" Op ver zoek van Sin terklaas werd door iedereen luidkeels ge roepen om de terugkeer van de twee „ver loren" Pieten. En ja hoor, gelukkig kwam het tweetal spoe dig opdagen. Zo kon de goede Sint nog om half twaalf met zijn gevolg aan de rijtoer door Maas sluis begin nen. Muzikale bege leiding kreeg Sinterklaas onder andere van de Maas- sluise Harmo nie, Drum band „Het wapen van Maassluis" en drumfanfare Liberté. 's Middags rond een uur of vier nam de Sint afscheid. Maar ongetwij feld zal hij een dezer da gen zijn ge richt nog wel ergens laten zien.... Vlaardingen De PPR ™nbe™d worden geno- heeft nog niet besloten Op vergadering, die werd bij- of wethouder Rien Bo venberg wel of niet moet opstappen. Een beslis sing zal worden geno men op de ledenvergade ring van donderdag 16 gewoond door vele mensen uit de Vettenoordsepolder en ook door de afgetreden Schiedamse PPR-wethouder Hans van der Wilk, discussieerde men over de gevolgen van het aannemen van het VOP-actieplan. december. Dan wordt Wethouder Rien Bovenberg, raad- een definitief standpunt ingenomen of de PPR in het Vlaardingse gemeen tebestuur blijft vertegen woordigd. Op de ledenvergadering van af- slid Willem Kwakkelstein en Riet Eggermont, namens het bestuur, gaven hun meningen „Maar", meende de PPR-wethou der, „we moeten niet dreigen met afhaken, alleen in uiterste nood kunnen we hiertoe over gaan. Ik ben niet in zee gegaan met een college om de eerste de beste keer uit de boot te stap pen. Ik laat me er liever uit schoppen." „Als er wordt afgeweken van het progressieve program Samen Links, dan ben ik niet de eerste, die moet opstappen", aldus Rien Bovenberg. Zijn persoonlijke mening: „Tot mijn spijt kan ik geen verant woording voor dit beleid meer dragen, maar als we wegvallen, verhezen we ook dat laatste beetje invloed, dat we nog heb ben. De nadelen van het even tueel opstappen'zijn zó groot, dat we gewoon moeten blijven zitten." weer. Na veel wikken en wegen PPR-raadslid Willem Kwakkel- concludeerde men toch, dat het beter of minder slecht was om niet uit het gemeentebe stuur te treden. gelopen vrijdagavond in een Rien Bovenberg zei, mikkend op bovenzaal van gebouw Trian gel zei voorzitter Riet Egger mont, dat het nemen van de beslissing nu nog niet mogelijk was, zowel formeel als princi pieel. Formeel, omdat het punt niet als zodanig op de agenda stond; en principieel, omdat zo'n zware beslissing niet on- het college van burgemeester en wethouders: „Je moet geen zinkend schip verlaten. We zul len nog wel vaker met de PvdA van mening verschillen, om trent nog te behandelen zaken als de golfbaan in de Broekpol der of de affaire rond het Open jongeren Centrum". stein zei over de wethouder van stadsontwikkeling, Bas Goud- riaan: „Door het aannemen van het actieplan voor de Vette noordsepolder heeft hij van de gemeenteraad een vrijbrief ge kregen om de Oostwijk de Bab- berspolder en de Spoorwijk met de grond gelijk te maken. Goudriaan zal in zijn slopers- driften niet meer te remmen zijn". Ook Willem Kwakkelstein had de voor- en nadelen van de kwestie zeer goed overwogen. 0 Ineens was het museum de belangrijksle winkel in de Schiedamse Hoogstraat. Menig Sinterklaas- geschenk is daar de deur uitgegaan, die eerste dag ai van de traditie geworden verkooptentoon stelling „Het is geen kunst om Sint te zijn". Voor zestienhonderd liefhebbers van keramiek, gra fiek, sieraden, prijzen vanaf vijf gulden, was het zaterdag- geen kunst om naar het Stedelijk Mu seum te komen. Twee keer zoveel belangstelling betekende dat, terwijl de achthonderd van vorig jaar al een enorme vooruitgang liet zien. Giste ren was de meeste kunst al verkocht, merkten de bijna driehonderd mensen die toen nog kwa men. Die kunst was afkomstig van verschillende beeldende kunstenaars uit vooral westelijk Ne derland, onder wie Gert de Rijk (keramiek), Corry Pepers (wandkleden), W'im van Nuenen (ook keramiek), namen die ai eerder voorkwa men in Sinterklaastentoonsfeliingen en wegens succes zijn geprolongeerd. Vooral bij de keramis ten schijnt dat succes te zitten in de bruikbaar heid van veel werken. Zo'n aarden wijnbeker is leuker dan een glas, zeker als je het voor Sinter klaas geeft. s Dit jongetje was in een boom geklommen om de Sint beter te zien. 1 Schiedam Cultuurwethouder Herman Posthoorn heeft het gesprek van eind vorige week met Monumentenzorg als „zeer verhelderend" ervaren. Hem is duidelijk geworden, dat de gemeente slechts een kansje heeft op rijkssubsidie voor restauratie van monumenten als De Lindenhof en Proveniershuis, indien afgeronde plannen op tafel worden Wat voormalig weeshuis De Lm ten. In het voorjaar hoopt Post hoorn alle wensen op papier te hebben. Dan praat Monumen tenzorg pas verder. gelegd. „Wij moeten echt tekeningen laten zien, zéggen wat wij willen en wat moet gebeuren, en anders is de situatie uitzichtloos," zei Posthoorn. Ook gemeentewerken, welke dienst straks de herstelkar- weien zal klaren, was bij het gesprek met de rijksdienst voor Monumentenzorg betrokken. Zoals wij in onze krant van vrijdag aan het licht brachten, heeft zich een onbekende Schie damse ondernemer bereid ver klaard om een doorn uit het oog van veel plaatsgenoten te trekken tot huizen die voldoen aan de eisen des tijds. De hele opzet zal in tekening worden gebracht, maar of het plan slaagt valt reeds nu te betwijfe len, want daarmee «m het mo nument helemaal zijn vroegere karakter hebben verloren. Voor Monumentenzorg heet dat even eens een punt van overweging te zijn. verwijderen. Die doorn is het Een hard hoofd heeft Posthoorn verval van het Achterhuis, de staart van het Proveniershuis waarin de man een horecabe drijf wil opzetten. Maanden geleden meldden wij al, dat Posthoorn en zijn collega voor stadsontwikkeling en wo rn ngdienst Chris Zijdeveld eraan denken om in de rest van het historische gebouw de be staande woninkjes samen te wel in de geldelijke kant van het herstel. De ganse opknap beurt van het Proveniershuis wordt al geraamd op zeven mil joen gulden, maar niet ondenk baar is dat de tekeningen aan tonen dat de klus nog duurder uitpakt. Gaat Monumentenzorg akkoord met de gemeentelijke wensen, dan kan Schiedam ze ventig procent van de prijs als subsidie in het handje verwaeh- denhof betreft, zoals bekend neemt daarvan het Stedelijk Museum een deel over. Positief steil Monumentenzorg zich op legen dat plan. Evenmin afv/jj- zend is de reactie op het voor nemen van de gemeente om in het resterende deel van Dc Lin denhof woninkjes te stichten. j Daar kan zoiets wel, omdat De Lindenhof als weeshuis al va nouds een duidelijke woon- funktie had; het Proveniershuis was in principe een afzonder ingsoord voor melaatsen. Schiedam De 38-jarige Schie dammer M.T. is vrijdagochtend beschoten door een nog onbe kend gebleven persoon. T, werd niet geraakt door een van de kogels, die op hem werden afgevuurd. De schietpartij vond plaats toen de Schiedam mer zijn woning in de Galileï* straat verliet. Van de dader ontbreekt elk spoor. De politie zoekt getuigen. Schiedam De 27-jarige W J. A. uit Schiedam heeft zijn Alfa Romeo niet kunnen vei i De man had een ttsinl gezet, waarin hij de wagen te koop aanbood voor een prijs van 18.000 gulden. Op deze ad vertentie reageerde een belang stellend tweetal. A. gaf hen de sleutels voor het maken van een proefrit Zij kwamen echter niet meer terug van hun „proe frit" Schiedam De provincie (PPR), kan Schiedam niet dwingen Beide leden maakten Gedepu- om voor het komende win terseizoen noodmaatrege len te treffen op het woon- wagencentrum aan de Schïekade. Gedeputeerde Staten antwoorden dat op vragen van de statenleden mevrouw A. C. M. Blauw- Rteu (PSP) en P. D. Veira teerde Staten (GS) er in sep tember ondermeer op attent dat het centrum zo brand gevaarlijk is dat verzeke ringsmaatschappijen weige ren om een verzekering af te fluiten voor een woonwa gen. In de antwoorden die *£rS eind vorige week gaven wordt gesteld dat een der gelijke situatie wel meer voorkomt De opmerking dat woonsitua tie in het kamp zeer slecht is wordt door GS afgedaan met het antwoord dat het kamp in Schiedam inder daad „niet geheel voldoet aan de eisen". Aan de maximale afstand van het centrum tot aan de be bouwde kom zou echter worden voldaan. Bus en treinverbindingen zijn er volgens GS ook op redelijke afstand. „Bovendien is op het centrum een winkelwa gen aanwezig en wordt het centrum bezocht door win keliers", aldus het ant woord. Dc secretarissen van de gemeenten Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis hebben rapport uitgebracht over de wijze waarop deze gemeenten kunnen samen werken op het terrein van de gezondheidszorg. Het doel van de gesprekken, die plaatsvonden op verzoek van hun colleges van B en W, is geweest te komen tot een beter georganiseerde en gecoördineerde open bare gezondheidszorg voor de drie gemeenten, in afwachting van de totstandkoming van een distriets- gezondiieidsdienst Kijnmond. Als uitgangspunt stellen de secretarissen dat het be staande apparaat van de drie gemeenten onder lei ding van de directie van de G.G, G.D. te Vlaardin gen met de uitvoering moet worden belast De be stuurlijke samenwerking moet gestalte krijgen in een coördinerend orgaan, gevormd door de drie wethou ders die met de gezondheidszorg zijn belast. In de rechtspositie van het personeel komt geen verande ring. De kosten van de samenwerking zullen op basis van een nader te bepalen verdeelsleutel door de gemeen ten worden gedragen. De hoofdlijnen zullen nader worden uitgewerkt.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1