Wel sensatie, toch. geen zege Sunlight: met dank aan de TSB-de fensie 1 Zwaluwen: verrassende snb-topper i v%_ S» aaaaBBMMii SS iPli WAS "maandag 29 NOVEMBER 1976 wbbBBBk i *yix v/f iSi^Jlgllgjl»r - - ?;U:vy^rV%fc-',- >V',;-:.: v?.. -,-; /*-":» frauter Van der Berg in de clinch met Bas Post mm Twee Excehior-spelers opgeschreven PPSC te nonchalant Frans de Kruis kende9 DOVO H VL&r cpw-f. V SÜG f V v Hl Hl MÉ!® |§i^ TSB-goaiie Gerrit vari der Velde klemt da ba! tegen de borst voordat Boudewijn Groen gevaarlijk kan worden. Hoogstandje tijdens de derby. Leiderdorp Twee Excels ior-spelers opgeschreven, een supporter die van plan was de scheidsrechter aan te vallen en een nederlaag die pas in de allerlaatste minuut tot stand kwam. Zo ongeveer is de wedstrijd RCL-Ex- celsior M (2-1) het best getypeerd wat betreft de sensatie. Al moet daarbij misschien ook de rol van grensrechter Ekering nog worden vermeld. Want Excelsior verloor dit maal wet met een geldig excuus. Het leidende trio, met aan het hoofd de "in valler-scheidsrechter" Vrie- ling, bedief in feite het duel. Beslissingen, die veelal met elkaar in tegenstelling wa ren volgden elkaar in snel tempo op. Excelsior werd daar met twee zeer twijfel achtige tegentreffers de du pe van. De leidsman schreef Leen de Munmk op ("wegens het weg trappen van de bal" stond *op Ul ,,L het formulier) en voegde op zijn xoch stond lijst ook de naam van aanvoer der Hans Plaatzer bij. Hierbij stond vermeld: "Wegens onge paste opmerkingen tegen de grensrechter". Want zonder de geschorste spe lers Frans de Munnik en Aad van der Sande zette Admiraal Ferry Groeneweg en Mart van Gelderen in. En juist voor Van Gelderen liep het allemaal niet zo best af. Want er waren nog geen tien minuten gespeeld toen hij al geblesseerd af moest haken met een gat in zijn hoofd. Toen Ton Vonk na een half uur ook moest stoppen. (Admiraal: "Hij werd opeens ziek. Dan kan je moeilijk zeg gen dat hij door moet spelen") was de malaise compleet. De invallers waren Mart van der Pol en Wim .Klein. Excelsior toen al met te kunnen keren. Toen echter bereikte een "afzwaaier" de Vrijstaande Wally van Haver die op zijn beurt Ab Braat in staat stelde winnende treffer te scoren. Echter, voordat Van Haver de voorzet gaf was de bal al over de doellijn geweest. Maar ook toen zag Vrieling het anders. En kon de winnende trainer Haquenin vrij gemakke lijk opmerken: "Excelsior is ten onrechte boos. Het had zelf wat positiever moeten spelen. Dan waren deze toestanden niet voorgevallen". Maar ja, hij was de winnende trainer. Droevig Leen Admiraal bleef ondanks al les nog vrij rustig. Zei na afloop: "Het is erg droevig. De eerste goal van RCL was duide lijk buitenspel en de tweede was al achter de lijn toen de speler de voorzet gaf. Het is verschrikkelijk om op een der gelijke manier de boot in te gaan, Die scheidsi echter haalde de jongens gewoon uit hun spel door zijn optreden. Als ze tegen elkaar liepen te praten mocht dat niet eens van hem. En aan voerder Plaatzer mag toch ze ker wel protesteren als het te recht is?" ^eter duidelijk pas na rust t,|eefc hoe sterk de piw mee. Vooral Hans invloed van de referee wel was. h J? *ei: Onvoorstel- Verschillende malen vergat hij baar dat die twee doelpunten waarschuwend op te treden als 0-1 voor. Want na twintig minu ten spelen gaf Rinus Looise een schitterende pass af aan Erik Scheffers die door kon gaan. Alleen voor doelman Bram Brandt faalde hij niet. Het was verrassend, al duurde het feest niet lang. Want tien minuten later gaf Jan van Duyn af aan de in buitenspel positie staande Benny Heems kerk die dankbaar gebruik maakte van de geboden kans: 1-1. Leen Admiraal: "Mijn ver dedigers stonden op één lijn. Dus moest het wel buitenspel zijn geweest", Het antwoord van Vrieling: "buitenspel? Kom nou! We hebben het niet gecon stateerd dus was het een doel punt!" Zo simpel lag dat alle maal. Invloed worden goedgekeurd. En het ergste vind ik nog dat die schfeidsrechter me na afloop geen hand wilde geven toen ik hem wilde bedanken als aan voerder. Op die manier kan ik ook gaan schrijven". Scheids rechter Vrieling: "Dat is niet waar. Hij wilde mij geen hand geven en niet andersom". dat nodig was, maar onderbrak hij tevens de schaars opgezette aanvallen doordat iemand praatte. Het verweer van Vrie ling: "Ik heb inderdaad een aantal malen afgefloten voor praten. Maar dat kwam omdat er opmerkingen werden ge maakt die ik niet kon accepte ren". Excelsior-speler Jan van Tnvall Dijk echter: "Als je hoorde wat duers die man zelf zei! Dat was niet Ondanks alles werd er ook nog To^SroMtija leek Excelsior ondanks alle ellende toch met een gelijkspel naar huis terug gevoetbald. En begon het voor Excelsior allemaal niet zo best. Schiedam De gedachte dat er nog een tweede helft zou volgen., was voor PPSC niet voldoende. De mannen van trainer Hans Kostense verzuimden tegen het hoger geklasseerde WHS voor de rust afstand tc nemen. Er werd te nonchalant met de kansen om gesprongen. Zelfs moest PPSC na de thee nog een onverwach te achterstand wegwerken om nog één punt thuis te kunnen houd dn. In de harde en felle wedstrijd gaf pPSC aanvankelijk de toon aan. WHS beperkte zich tot ver dedigen (het zat achter ook goed dicht) en tot een snelle uitval. Counters die overigens «ng niet ongevaarlijk waren. Niettemin nam PPSC in de 35e minuut toch verdiend de lei ding. Dick Vos passte op Lodi Kalden, en tegen diens inzet had de uitstekende keeper Wim van Fa assen geen verweer: 1-0. PPSC bleef aandringen, maar door te nonchalant met de kansen omspringen, èn door goed werk van Van Faassen Weef de beslissende treffer uit. ^eifs kwamen de gasten uit Smt- Annaland vijf minuten voor de thee nog op gelijke hoogte. Dick Vos speelde onzorgvuldig terug op doelman Rost en Han van Vossen profiteerde daar dankbaar van: 1—1. WHS verraste PPSC meteen na de rust door sterk op de aanval te gaan spelen. En met succes, want al in de rijfde minuut leverde dat een doelpunt op. Een vrije trap belandde tegen de lat, waarop Nico Hagen zijn ploeg zowaar aan de leiding bracht; 1—2. PPSC had daar met op gerekend, maar die achterstand was wel het sein de bakens te verzetten, WHS moest nu terug en nu ook hoefde ook PPSC niet lang op sukses te wachten. In de 15e minuut bereikte Koen Winkel man met een laag genomen hoekschop Ton van der Linden, en de kans werd nu wel benut; 2-2. Vlaardingen Iedereen stond perplex, zelfs Sunlight. Terwijl TSB voor de laatste maal zijn defensieve houding trachtte te bewijzen, verloor Robbie de Jong de sprint van Sjaak Tuwanakotta. Hij kopte wél de bal voor de voeten van Wim Maurits, die op zijn beurt doelman Gerrit van der Velde hoorde roepen om de bal te verlengen. De terugspeelbal had echter tot gevolg dat de TSB-doelman uit de baan van het schot bleef en slechts de bal uit het net kon halen: 1—0. De derby was beslist, de strijd aan de Deltaweg ook want het was tijd en dat maakte de ver warring erg'groot. Trainer Ger tie de Jong, wiens formatie on geslagen bleef, troostte zo goed en zo kwaad als dat ging TSB's sterke vleugelverdediger Rob- len nemen, waag ik mij af of die ploeg wel zo gelukkig is met Post Een speler als Jeroen Ho overs voelde de schoen van Post door zijn haar gaan". Het al content geweest met een ge- (^gtnnt lijkspel, maar de spelers wilden r anders. Het bewijs er van werd derdE spils schoof regelmatig geleverd doordat zij tot het einde toe de aanval opzochten". Door Bas van den Berg nen uitlaten. En het ligt niet op mijn weg om later, als het kwaad geschied is, excuses aan te horen". duel zelf stond op een redelijk Sunlight—TSB was daarom een - - duel van verschillende spelty pen en dat maakte het toch wel aantrekkelijk. Niettemin con centreerde het duel zich groten deels op het middenveld omdat beide aanvalsliiues machteloos waren. Om een voorbeeld te noemen: Sunlight kwam door die winst aan vijftien punten uit tien duels, maar scoorde maar tienmaal... Uitblinker bij de thuisclub was ongetwijfeld Johan van Aken, de vrije man bie de Jong, terwijl zijn collega Van der Berg: „Van 2oiets ben ik Jan van der Berg onprettige opmerkingen van Bas Post naar zijn hoofd geslingerd kreeg. (Later weigerde de trai ner van TSB excuses in ont vangst te nemen). Het gevolg peil, waarbij men mocht incal culeren dat beide clubs op en kele kilometers afstand van el kaar wonen. TSB trachtte met veel energie het gegroepeerde spel van de thuisclub te onder graven en inderdaad lukte dat- TSB zelf speelde met twee spit sen: Jeroen Roovers en "Wim Stoevelaar, die regelmatig wer den gevoed vanuit het achter land, omdat TSB het midden veld oversloeg. Trainer Van der Berg: „Wij moesten dat wel doen want als Sunlight op het middenveld gaat tikken, ben je weg". Hans van Bommel op naar rechts, maar van zijn serie puntgave passes werd niet ge profiteerd. Ook in het tweede deel waren beide formaties ge heel aan elkaar gewaagd. Het enige gevaar kwam van Hans van Bommel die na een gecom pliceerde actie met Jeroen Ro overs hard inschoot, maar doel man Leo Verduyn kon met bei de handen de baL overtikken. Vlak voor tijd kopte Jan Bosse- laar de bal nog uit het doel vanuit een hoekschop. De strijd leek al vroeg beslist" 0—0. op het middenveld, die steeds Toen volgde de laatste aanval via daarvan was weer dat Van der Berg vanuit de kleedkamer di rect zijn huis opzocht )7Ik was te emotioneel", verklaarde hij later. „Ik heb in mijn zestienja rige loopbaan nimmer meege maakt dat spelers zich zo lom- méér onder de indruk, dan het „schlemielige" verlies. Ach, zoiets moet je incalculeren. Vooropgesteld", ging Van der Laf Berg verder, „dat beide clubs geen winst verdienden. Dat de Gertie Baas noemde de speelwij- trainer van Sunlight zegt dat 2e van TSB erg laf. „Er was de beste ploeg heeft gg*ronnen, is dan volgens mij niet waar". Van der Berg tot slot: „Als ik zie dat andere spelers van Sunlight zo'n speler in bescherming wil- voor ons in de aanval geen doorkomen aan. TSB verdedig de soms met zeven man. Niette min was de winst ondanks het feit dat TSB die goal zelf pro duceerde, verdiend. Ik was zelf aanspeelbaar was. Bij TSB was dat laatste man Wim Maurits. Het enige gevaar van de gasthe ren kwam halverwege van Eu gene Zordam die vanaf zijn voorstopperspQsitie een solo on dernam en van zeker dertig me ter afstand op de lat mikte. Daarvóór had Jeroen Roovers in herhaalde acties laten zien dat van hem het gevaar moest komen. Voor Ed Hassfeld was er daarom een moeilijke taak weggelegd. een vrije trap vanuit het achter land op Tuwanakotta. Toen ie dereen begreep wat er was ge beurd lag de bal achter doel man Van der Velde. TSB bleef met de kater zittep in de hoop dat trainer Jan van der Berg zijn jonge elftal (team voor de toekomst) snel klaar krijgt voor de moeilijke strijd tegen Phoe nix, zaterdag. Het hele Rotter damse elftal zag de derby (voor tweehonderd kijkers) met ge mengde gevoelens aan... s De winnende treffer van Ernest Kegel. Vlaardingen De 'spio nage' van Frans de Kruis heeft toch gehol pen. Want doordat de oefenmeester van Zwa luwen het duel Zwart Wit-DOVO een aantal weken terug heeft ge zien wist hij wat voor tegenstander hij kon. verwachten. En bestreed zijn ploeg de potentiële kandidaat voor het kam pioenschap zodanig dat de 2-1 winst uiteindelijk volkomen terecht tot stand kwam. "Ik vond ze toen al erg sterk, maar merkte wel dat vooral het eerste kwartier van de eer ste en de tweede helft enorm belangrijk zijn. Komt DOVO dan niet aan een doelpunt toe dan krijgen de spelers het erg moeilijk. Maar valt dat doel punt Inderdaad erg snel dan kan de tegenpartij het over het algemeen wel vergeten". Wat De Kruis verwachtte gebeurde ook. DOVO startte fel aanval lend en was vooral op rechts erg gevaarlijk. Maar juist rechterverdediger Henk Nen- tjes bleek in uitstekende vorm. "Hij speelde de wedstrijd van zijn leven", oordeelde Frans de Kruis. "Die rechtsbuiten van DOVO was dan ook niet zo gevaarlijk". Pas na een kwartier kon Zwa luwen wat terug gaan doen. Maar toen was het ook meteen raak. Jos Buitelaar passte van af het middenveld naar Leen Joop Brussé maakt het de Veenendaalse defensie moeilijk. Pijpers die ineens uithaalde. De bal kwam echter via de paal weer terug in het veld. De voorzet, die Joop Brussé toen afgaf, werd door dezelfde Pijpers toen wel omgezet in een doelpunt: 1-0. Na rust kwam andermaal het te verwachten offensief van de Veenendalers. En nu wel met succes. Want uit een onover zichtelijke situatie voor het doel van de andermaal sterk keepende Ab Nijgh kon de gelijkmaker worden ingekopt. Maar ook na dat kwartier was Zwaluwen de ploeg met de beste kansen. Zo ook toen de doelman van DOVO bij een afgeslagen aanval dacht dat er gefloten was voor een overtre ding. In plaats van de bal uit te trappen legde hij het leer rustig neer en de attent reage- rende Emest Kegel maakte daar dankbaar gebruik van en scoorde. In overleg rnet zijn grensrechter keurde scheids rechter Hartman de treffer toch af. De wraak van Kegel kwam een kwartier voor tijd. Toen klapte de builenspelval van DOVO met op tijd dicht en kon de Zwaluwen-speler al leen doorgaan. Hij omspeelde de uit zijn doel gekomen kee per en met een schitterende lob zette hij zijn ploeg ander maal op een voorsprong. Die met meer uit handen werd gegeven. En waardoor de ruim 2000 supporters voor de zo veelste maal een stuntend Zwaluwen zagen. Frans de Kruis over de verrassende plaats m de sub-top. "Ik geloof dat we nu echt een beetje gaan acclimatiseren. In het begin is het nogal eens mis gegaan te gen lager geklasseerde ploe gen maar de manier waarop we nu spelen belooft toch wel veel goeds voor de toekomst. En dat terwijl we er van uit gingen dat we zo ver mogelijk van de onderste plaats moes ten blijven. Nou, dat is in ieder geval wel gelukt".

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 5