F CG voelt zich geno: Nieuwe woonbuurt op GTB-terrein W ethouder overstag S tadsomroeper laat lang op zich wachten Turkse leerkracht wordt geschaduwd DANK IJ- SINTERKLAASJE.... Onvriendelijke sfeer in laatste raadsvergadering van het jaar Sloop en nieuwbouw verf fabriek Minister opent tentoonstelling Bezuinigingen op renovatie in Zuid Wegens eventueel lidmaatschap Grijze Wolven Binnen enkele weken duidelijkheid grens Gesprek over controle van beddegoed SCHIEDAMSCHE COURANT Vrijdag 3 december 1976 - ONAFHANKELIJK DAGBLAD -lOlsIe jaargang no. 25717 ,G PAGINA'S Broersvest 3 - telefoon administratie 268091 - redactie 262566 - klachtcndienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL Bewoners willen geen uitbouw Den Haag Enkele bewoners van huizen in de Houtsnipstraat te Maassluis proberen via de provinciale commïssie-Arob (Administratief Recht Over- heidsbesüssingen) te voorko men, dat aan de achterzijde van een huis in hun straat een uit bouw wordt gemaakt Deze uit- bouw past niet in het geldende bestemmingsplan (eventueel we] een kleinere) maar wordt wel mógelijk m een nieuw plan, zoals dat er zal uitzien na een herziening waaraan wordt ge werkt j Vooruitlopend op die herziening zs inmiddels een bouwvergun-1 ning afgegeven, nadat het dage-1 Iijks bestuur van de provincie had verklaard daar geen be zwaar tegen te hebben. De kla gers vinden dat onjuist omdat naar hun mening met vast staat dat het nieuwe plan er gaat uitzien zoals B en W nu willen. i gimitiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiuiiiiinuniiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiniiiiiiiiiitiiiiiiiiiiJtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiiiiiüEniiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiniiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiimiiiiiniiiii'Ai C Ruim veertig kinderen uit de Rotterdamse wijk Crooswijk hebben donderdagmiddag een grandioos Sinterklaasfeest gevierd in het gymnastieklokaal van de Christelijke Scholengemeenschap Westland-Zuid aan de Vlaardingse Ary Koplaan De leerlingen van deze school hebben de afgelopen weken een koek en zopieactie gevoerd: in de schoolpauzes konden aan de op het schoolplein opgestelde marktkraampjes gevulde koeken, melk en spritsen worden gekocht. Het resultaat was een netto-opbrengst van ruim 2300 gulden, maar daarvoor zijn we! 12.000 koeken veror berd. Van dit geld zijn prachtige cadeaus gekocht die de Goedheiligman de kinderen, allen bescherme- lingetjes van de stichting De Reddingboot, gistermid dag hoogstpersoonlijk kwam uitreiken. Zij waren er stil van. Niet zo verwonderlijk, want de Rotterdammer- tjes kregen precies wat zij op hun verlanglijstje hadden gezet: spellen, tremen, poppen, auto's tot zelfs een compleet poppenwiegje toe. Is het zo verwonderlijk dat zij* bij het afscheid van de Spaanse rijkaard om het hardst schreeuwden: Dank u Sinter klaasje, in plaats van Dag Sinterklaasje...."7 .fTiiiinuiiiiiimiiiiiiiiiniimiiiiimniiniiiiiiiii Schiedam Minister van cul- tuu.r; recreatie en raaatsehap- i pel ijk werk Harry van Doom komt op zaterdag 11 december j naar Schiedam, 's Middags om vier uur opent hij in de aula E1 van het Stedelijk Museum in Ede Hoogstraat een tentoonstel- |j ling van Anton Rooskens. j i I De vroere conservator van dat jmuseum, Pierre Janssen, opent daar vrijdagavond 1? december 11 om kwart over acht eveneens een expositie, namelijk van Karsper en Eduard Karsen, De zelfde avond verricht voorzitter Ria Janse van de Historische Vereniging Schiedam de ope ning van een tentoonstelling van plattegronden van Schie dam en omgeving door de eeu wen heen. Vlaardingen De Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land kunnen gerust zijn: ook de "Vlaardingse raad is akkoord gegaan met het voorstel in de Broekpol der een golfbaan (60 hectare) aan te leggen. Vóór het voorstel stemden de PvdA en de WD; tegen waren het CDA en de SGP/GPV. aan een golfbaan van maar liefst 600.000 m2. Een golfbaan, die er alleen is voor een kleine groep mensen. Ons standpunt hebben wij reeds bekend ge maakt in de doelstellingennota zoals die in mei is behandeld". PvdA-raadsïid H. Schippers vond dit standpunt schijnheilig. Een opmerking, die hij op verzoek van de voorzitter terugnam. Schippers vond dat de PCG met deze stellingname in wezen kiest voor het verliezen van het Staelduynse bos. De provincie heeft een deel van dit bos in dertijd kunnen" kopen" van 'dé Stichting tot bevordering van de totstandkoming van een golfbaan in Rijnmond. Deze stichting was eigenaresse van een deel van het genoemde bos. Wanneer de provincie niet vóór 1 januari 197? geen alternatief stuk grond kon bieden aan de stichting, dan zou dit bos weer moeten worden teruggegeven. In een verklaring beloofde de burgemeester dat het niet meer zal voorkomen dat de raadsle den onvolledig worden geïnfor meerd. Hij voelde zich echter gekrenkt door de idee van de PCG als zou er geheimzinnig heid in het spel zijn. "Daar is geen reden toe", zo zei hij. "Ik ben er eerlijk gezegd een beetje verbaasd over dat u niet alle beschikbare stukken en notulen hebt ontvangen". De emotionele manier waarop de burgemees ter zijn betoog hield viel echter niet in goede aarde bij het PCG-raadsüd A. Vrijhof. Oorspronkelijk was de heer H. v.d. Meer van laatstge noemde fractie van plan vóór he£ voorstel te stem men. Aan het begin van de behandeling van dit agen dapunt echter ontvingen de raadsleden een aanvulling op het voorstel. Deze houdt namelijk de voorwaarde in dat het overige deel van de Broekpolder met uitzon dering van de twee stroben aan de oost- en zuidzijde bos wordt Dit laatste is tegen de wens van de heer Van der Meer. Hij is van mening dat er altijd een stuk terrein gereserveerd dient te blijven om daar eventueel huizen op te kun nen bouwen. De sfeer van deze laatste raads vergadering van het jaar was met bepaald vriendelijk. In te gendeel, de tegenstelling tussen met name de (voormalige) PCG enerzijds en de PvdA en het college anderzijds was scherp. De heer C. Bot, en met hem de hele PCG, had de stellige in druk dat enkele PvdA-raadsle- den onder één hoedje hadden gespeeld met GS-vertegenwoor- diger Borgman, eveneens Pv dA. Zonder dit hardop te zeg gen voelde hij zich in deze op vatting gesterkt door het ont breken van notulen van in het verleden gehouden vergaderin- - gen tussen het gemeentebe stuur, Gedeputeerde Staten, en het bestuur van Rijnmond. Maar ook indien er wel voldoende openheid naar de zin van de PCG was geweest, dan nog bleef deze partij principieel te gen het voorstel. J. N, Schriel: "In een dergelijk dichtbevolkt gebied hebben wij geen bhoefte Een archieffoto van de Gorzen in Schiedam. Vooraan, in het midden, het terrein waar driehonderdacht woningen kunnen worden gebouwd. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt 20nder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad 14 dagen giatis op proof toe in combinatie mei: Rotterdamsch Nieuwsblad Naam Adffts Woonpi Tel Deze bon m open envelop zonder postzegel sturen naar Antwoordnummer 834. Rotterdam. Schiedam Op verzoek van het ministerie van volks huisvesting gaat woning bouwvereniging Volkshuis vesting inderdaad bezuini gen op de renovatie van blok L in de Gorzen. Een paar renovatie-onderdelen zullen worden vervangen of achterwege worden gelaten. Het streven is om zo de kos ten per woning terug te brengen van ongeveer 60.000 naar 52,500 gulden, ofschoon het ministerie in Den Haag slechts vijftig mille per woning wil laten besteden. „We zullen hemel en aarde bewegen om als extra voor zieningen toch die 52.500 gulden te besteden", aldus directeur Gerard Prins. Volgens het bezuinigingsplan, dat onlangs aan de bewo nerscommissie van blok L is voorgelegd, wordt per woning op het binnenter rein alleen een schuur ge plaatst, de gevel niet gerei nigd, en komen op plafonds gesauste gipsplaten en komt ondermeer geen vinyl wand- bedekking. De kosten voor isolatievoor zieningen worden ook uit de stichtingskosten gehaald. Volkshuisvesting brengt de ze isolatie wel aan, omdat men gaat proberen via een aparte subsidie een finan ciële bijdrage van het rijk te krijgen. Schiedam Het terrein van de Gemeente lijk Technische Bedrijven in Schiedam- Zuid zou een nieuwe woonbuurt kunnen worden. Op het stadskantoor is een plan gemaakt waarin wordt voorgesteld om na ontruiming door de GTB tussen de Hoofd straat, Dwarsstraat, Hagastraat en Nieu we Haven driehonderdenacht woningen te bouwen. Aan de Nieuwe Haven zouden er volgens het plan vier woonlagen moeten komen. Voor de Haga straat zijn drie woonlagen gepland. Bij Hoofd straat en het overige terrein twee. Nu bevinden er zich drieentwintig woningen per hectare. Gemiddeld zouden er zeventig per hec tare moeten komen. Men denkt aan: tachtig eengezins-, tweeenveertig beneden-, tweeenzestig boven en tenslotte nog honderdvierentwintig eta gewoningen. Centraal in dit bouwplan loopt de Hoofdbuurt straat, een strook tussen de Hoofdstraat en de Dwarsstraat die vanwege twee gasstations en leidingen met kan worden bebouwd. Daardoor wordt echter wel een centraal groengebied ver kregen. Wanneer de studie, die deze week is overhandigd aan de leden van de raadscommissie voor ruim telijke ordening, wordt uitgevoerd zal globaal genomen eenderde deel van het huidige woning bestand moeten worden gesloopt. Schiedam Veveo gaat een nieuwe fabriek bouwen. Het complex met bedrijfswoningen komt op de plaats van de hui dige verf fabriek aan de Wil lemskade. Voor de nieuwbouw in de Gorzen zullen de oude panden, die ge deeltelijk dateren uit 1862, wor den gesloopt De 55 jaar oude firma wil medio volgend jaar de eerste paal laten slaan. Met aannemersbedrijf Muys en De Winter tut Rotterdam voert men hierover reeds besprekin gen. Na uren wachten, de chauffeur had de afslag Holy genomen en dan duurt het wel even voor je op de Westhavenkade bent, arriveerde uit de bronsgieterij te Cuyk de stadsomroeper. Het beeldje van 1.70 meter hoog is gemaakt door de Haagse beeldhouwster Sybilla Krosch. Het beeldje heeft 23.000 gulden gekost. Daarbij is inbegrepen het vervaardigen van een sokkel en het plaatsen van het beeld. Die sokkel leverde overigens nog heel wat problemen op. De twee sleuven waarin het beeld zou worden vastgezet, zaten te ver uit elkaar. Met beitel en hamer kon deze laatste hindernis worden wegge nomen. Het beeld is er gekomen op advies van het Comité Stadsverfraaiing en Stadsverzorging. De stichting Vlaardin gen 1973 had namelijk een batig saldo van ruim 82.000 gulden. Dit bedrag zou worden besteed voor bet zogeheten duurzaam verfraaien van de stad. Het comité heeft daarop geadviseerd het beeld van de stadsomroeper dat in het Visserijmuseum staat in brons te laten uitvoeren. En daar staat het nu. Op de kruising van de Brede Havenstraat, en de Smalle Havenstraat. Vlaardingen Wethouder Ton Kloots van onderwijs heeft giste rochtend in allerijl contact opgenomen met de Rijksinspecteur van het onderwijs in Den Haag. Hij deed dit naar aanleiding van geruchten dat de extremistisch Turkse groepering Grijze Wolven thans ook het Vlaardingse onderwijs is binnengedrongen. De leden ervan hebben de volledige onderwijsbevoegdheid en geven sinds begin november aan Turkse kinderen les In de Turkse taal en cultuur. Het onderhoud dat de wethouder met de rijksonderwijstnspec- teur heeft gehad heeft overi gens weirug opgeleverd. Het enige dat hij te horen kreeg is dat de rijksinspectie over deze netelige zaai permanent in overleg is met de minister en de Turkse ambassade. Gemeentelijk onderwij s-mspec- teur J. M. Wijlaars bevestigde nog eens dat de betrokken leer- Schiedam Zijdeveld voert zijn drcigment niet uit: de PvdA- wethouder voor stadsontwik keling treirt het voorontwerp vin bestemmingsplan Woud- hoek-Noord niet terug uit het wettelijk vooroverleg met ho gere instanties zoals Rijnmond en de provincie. Gisteren heeft hij dat besloten na overleg met zijn ambtenaren en collega's. „Mijn argumentatie is tweeledig", ,zei hij ons gistermiddag iaat. „Ten eerste heeft de commissie voor ruimtelijke ordening ei genlijk duidelijk genoeg ken baar gemaakt dat het haar met ging om dit plan, maar om situaties m de toekomst. In de tweede plaats zou intrekken van het voorontwerp inderdaad een te groot oponthoud beteke nen. Een achterstand in de wo ningbouw. Dat is onaanvaard baar bij een voortgaande stij ging van het aantal woningzoe kenden." Binnen enkele weken verwacht Zijdeveld het resultaat van het vooroverleg. Dan blijkt of Pv- d A-I id Nikolaj Diclemans, door de grenzen van polderland schap Midden-Delfland vaster te stellen dan de gemeente heeft gedaan, de bedoeling van de landelijke overheid goed in terpreteerde. Heeft Dielemans gelijk, dan heeft het voorontwerp voor Woud- hoek-Noord geen waarde. De lijn, tot waar het gemeentebe stuur een bestemming mag ont wikkelen, loopt dan verder ten zuiden van de Woudweg: van 425 meter in het westen tot 575 meter in het oosten bu de Har- reweg. De strook tussen die lijn en de Woudweg behoudt m dat geval de agrarische functie. Het plangebied loopt in het voor ontwerp echter totaan de Woudweg, In dat ontwerp wordt voor de strook, die ge middeld een halve kilometer breed is, gedacht aan een regio nale recreatieve functie, door Dielemans evenwel kritisch ver taald als zuiver plaatselijke sportvelden zonder directe re gionale waarde. Tijdens de vergadering van de commissie voor ruimtelijke or dening bracht Pvd A-raad slid Yvonne Süjee namens haar aanwezige fractiegenoten (uit gezonderd voorzitter Zijdeveld) onoverkomelijke bezwaren naar voren tegen het feit, dat gemeentewerken nog bij herha ling opspuitingen vemcht in een, deel van Woudhoek-noord. Zij wü het bedoelde gebied on bespoten laten. Daarmee komt zij het CDA tegemoet, welke partij ook van mening is dat met het voorontwerp met te werken is, omdat zo legde Siem Rosman uit de gemeen te koos voor een scheve stede- bouwkundige ontwikkeling. "l Schiedam De gemeente gaat de Lewonersvereniging Schie- I dam-Zuid uitnodigen voor een j onderhoud. Dat gesprek zal j gaan over de manier waarop I herhuisvesting van bewoners van de Eendrachtsbuurt wordt I beoordeeld. De huurwerkgroep van de vereni ging vindt het schandalig dat voor dat soort zaken naar het beddegoed van do mensen wordt gekeken, zoals wij reeds meldden in de krant van don derdag 25 november. Burgemeester Ane Lems reageer de daarop gisteren: „Ik wist ruet dat naar dat soort zaken werd gekeken. Dat heb ik uit de krant moeten lezen. Over de manier waarop wij herhuisves ting beoordelen zijn we echter niet gehein^inrog. Daar wiUcn we best over praten. Op de collegevergadering van deze week is besloten om een ge sprek voor te stellen tussen bij voorbeeld de direkteur van de sociale dienst en de bewoners vereniging die kritiek spuide." krachten door het ministerie zijn „aanbevolen". „In de prak tijk kwam dat er op neer", zo vertelde de heer Wijlaars ons, „dat wij de heer Ferruh Baca- ran kregen toegewezen. Deze man werkt sinds I november op enkele van onze schoten. In totaal drie schooltijden, ofwel anderhalve dag. Met ministerie heeft ons reeds in het beginsta dium verzekerd dat de aan te trekken Turkse leerkrachten „schoon" zijn, met andere woorden: geen politieke smet hebben". Voorlopig valt er van gemeente wege geen actie te verwachten. Wel zal secuur worden gelet op de verrichtingen van de Turkse leerkrachten). Mocht blijken dat Bagaran inderdaad lid is van de groepering Gnjze Wol ven, hij daar ook voor uit komt en zijn pohtiek-propagandische activiteiten aan de Turkse schoolkinderen uitdraagt, dan zal onmiddellijk contact met het ministerie worden opgeno men. „Overigens", 20 verklaar de de wethouder, „de ambassa deur heeft het ministerie be loofd om m dit geval de leer- krachten het land uit te zetten". De groepering Grijze Wolven is met dne zetels officieel in het Turkse parlement vertegen woordigd,daarmee zij de klein- ste partij is. Hun eerder, A. Turkes, is niemand minder dan de Turk,se vice-mins terpresi dent. De Grijze Wolven deinzen er niet voor terug met geweld landgenoten hun wil op te leg gen. Volgens Ilhan Karacav de correspondent van het Turkse dagnlad Hümyet, is het derhal ve zeer de vraag of de Turkse politieke leiders bij machte zijn de onderwijzende Grijze Wol ven terug te halen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1