Arbiter Van Dodewaard eist hoofdrol op Hermes DVS niet tevreden met gelijkspel TM1? Babbel verlies voer de ^Graven- Jaap Koole: „Ik snap er niets van.. ES!»®! SVV: achtste nederlaag Eéwidge SV ff h MAANDAG 6 DECEMBER 1976 3 •*ÏS«3 Er werd ook gevoetbald in 's-Gravenzande. Huib Goos in het offensief, maar PPSC'ers Ton Vorstenbos (8) e Dick Vos gaan dat verhinderen. 1 Terwij! weggestuurde Jaap Koole (tweede van links) arbiter Van Dodewaard nog tot andere gedachten tracht te brengen, is de beslissing van de leidsman genomen: zijn hand wijst richting kleedkamer, het duel wordt voor meer dan een kwartier gestaakt... 's-Gravenzande Het ge beurde precies een kwartier na de rust bij het lang niet onsportieve treffen tussen de 's-Gra- venzandse SV en het Schiedamse PPSC. De ploeg van trainer Hans Kostense, die uiteinde lijk via 1—2 de eerste „uit'-zege van dit sei zoen boekte, was op dat moment hard bezig om een kostbare 01-voor- sprong te verdedigen te gen een, logisch, fel aan vallende Westlandse ploeg. Precies voor de dug-out van De Sport gingen rechtsback Jaap Koole en PPSC's routinier Koen Winkelman een stevig duel aan, één van de vele die dit duel rijk was. En wat er precies tijdens die serie hande lingen gebeurde, is ook na in tensieve navraag niet helemaal duidelijk. Waddinxveense arbi ter Van Dodewaard echter had het héél precies gezien: „Jaap Koole trapte op een gegeven moment naar die tegenstander zonder ooit die bal te kunnen spelen. Er was voor mij maar één weg mogelijk: hem er uit sturen", zei later geëmotioneer de Van Dodewaard Het gevolg: hevig verontwaardigde gezich ten (ook van PPSC-kant), ron dom de leidsman, die zich zelfs genoodzaakt zag om het tref fen, zoals hij dat later zelf zei, voor een „bezmnmgspenode" voor ruim een kwartier te sta ken. Nogmaals, 's-Gravenzandse SV- PPSC was lang niet een duel „op het randje". De belangen van de strijd waren van een zodanig karakter dat er natuur lijk met een zomeravondpartij tje mocht worden verwacht Pel, ja, dat was het wel, maar zelden probeerde iemand de verkeerde weg te volgen. Wat het voetbat zelf betreft was zelfs een pover geheel. Mét een uiterst sensationeel begin, want nog geen vijftig seconden na het eerste fluitsignaal van Van Dodewaard huig het leer, zon der dat een 's-Gravenzander dit had aangeraakt, in de touwen. Winkelman bediende van rechts af Ton van der "Linden, die door Wim de Lange doelman Frans Leerdam simpel klopte- 0-1 SV-captam Koos van Drongelen later „Dat snel le doelpunt brak ons op. Je gaat met goede bedoelingen het veld m en zonder dat je een bal hebt geraakt sta je al achter. We kregen toen een terugslag waar we met meer overheen zijn gekomen. Ja, het sloeg vooral voor rust ook Dp me zelf'. Goed beide ploegen, maar zon der Jaap Koole, kwamen, later toch weer terug om het reste rende half uur alsnog vol te maken, maar duidelijk was dat het plezier m het Juliana-sport- park er al lang af was. OVERBLUFFEN De Sport, met m de basis Eef van Zanten als linksback (middel- velder Ed van Dijk ontbrak met een dijbeenblessure, terwijl Leo \an Staalduinen evenals trou wens FPSCYr Piet van Veen met griep te bed lag, probeerde- zich van deze tegenvaller te herstellen, maar kon met de juiste oplossing bedenken om de versterkte PPSC-defensie te verschalken. Kostense later: „Hetlag m de bedoeling om die 's-Gravenzanders le overbluf fen en dat tukte pnma Natuur lijk moet je bij zo'n eerste goal geluk hebben. Later, ikzou zeg gen tot de laatste half uur, heb ben we de zaak goed geconti nueerd. De 's-Gravenxandse SV lieten we met in hun spel ko men". Wat het voetbal zelf betreft en ook in het rekken van de tijd, want daarin toonde PPSC 2ieh een meester. Dat zag ook leids man Van Dodewaard maar al te goed, want na rust. toen in middels Lou Vos bij De Sport in de ploeg was gehaald ten koste van Van Zanten (Arnold Voogd nu linksback), noteerde hij Ton Vorstenbos wegens „herhaaldelijk spelbederf". Trainer Kostense wisselde hem later m voor Aad de Bruin, terwijl Aad Akkers nog mocht opdraven voor Lodi Kalden. Dat gebeurde overigens na het tijdelijk staken (ruim een kwar tier. van de strijd. Met tien man knokte De Sport, en dat moet wel gezegd worden, vol overgave voor een beter resul taat, maar kreeg al snel een enorme tegenvaller te incasse ren toen Winkelman voortrok en opnieuw Van der Linden raak knikte (0—2). Kostense: „Vanaf dat moment ging het fout bij ons. Met 0—2 en tegen tien man moet je de zaak onder controle hebben, maar mets daarvan. Ze namen het veel te gemakkelijk op. Voor hetzelfde geld maakt 's-Gravenzandse SV 's-Gravenzande Het huilen stond 's-Gravenzandse SV- rechtsback Jaap Koole nader dan het lachen. „Werkelijk", zo zei de kalende verdediger, „ik snap er helemaal niets van. Wat er nu precies gebeurde? Nou, ik ga met die PPSC'er (Koen Winkelman, red.) een duel aan. maar die jongen schermt die bal met zijn ach terwerk af, terwijl ik probeer om door te gaan. Die scheids rechter fluit en zegt tegen mij dat ik kan vertrekken. Echt waar, ik zweer dat het zo is gegaan. Toen zeg ik tegen die man dat we dan maar beter met z'n allen kunnen vertrek ken. Okay, zpgt hij, dat doen we dat toch-," Twee kleedkamers verderop gaf nerveus overkomende Van Do dewaard uitleg: „Die Koole had ook in de eerste helft al wat overtredingen gemaakt. Ik zag hem tijdens dat duel duide lijk een trappende beweging maken naar zijn tegenstander en dat was voor mij genoeg om die beslissing te nemen. Toen hij er niet snel uit wilde heb ik de wedstrijd gewoon tijde lijk gestaakt. Het was op dat moment beter voor mezelf én de spelers. Ik geef trouwens grif toe dat ik vooral in het eerste kwartier wat te lank moedig heb lopen fluiten, te veel door de vingers gezien. Dat is gewoon waar, want fou ten kan iedereen maken. Toen het steeds een tikkeltje harder werd heb ik in de rust de twee aanvoerders bij me geroepen. Ik heb gezegd dat ik niets meer zou tolereren in de tweede helft. Ik moet zeggen dat het ook een stuk beter ging na rust." Om daar toch verrassend aan toe te voegen: „Ik denk dat ik er meteen raee stop. Ik fluit nu twaalf jaar en heb verder nog nooit iets gehad. Tot van middag. Twaalf jaar met ple zier fluiten wordt in één mid dag voor je verpest. Ik denk dat dit de laatste wedstrijd Is geweest™" Toch een tikkeltje emotioneel gesteld? Van Dode waard: „Emotioneel? Welnee, ik meen het gewoon". FPSC-traüier Hans Kostense, die evenals zijn collega Theo Cre- mers het incident van heel dichtbij aanschouwde: „Veel wil ik er niet over zeggen, maar ik dacht eerlijk gezegd dat wij een vrije trap tegen kregen toen die scheidsrechter floot. Koen Winkelman is over igens één van onze sportiefste spelers. Hij doet geen vlieg kwaad". En Cremers: „In be ginsel vond ik het vreemd dat die scheidsrechter die PPSC'er voor zo'n klein ding van het veld stuurde. Mijn verbazing was natuurlijk erg groot toen hij Jaap Koole aanwees". Koole tenslotte zelf, die trou wens ook als een sportieve spe ler bekend staat: „Met die scheidsrechter was gewoon niet te praten. Ga ik na afloop naar hem toe om één en ander uit te leggen, stuurt hij me zijn kleedkamer uit met de medede ling dat hij me liet te woord wilde staan. Belachelijk toch?" De sportsecretaris Buytelaar: „Dit zal wel een kwestie wor den voor rond de groene ta fel...". s Vertwijfeld vraagt Jaap Koole aan PPSC-trainer Hans Kostense wat hij heeft misdaan. Links lijkt SV-verzorger Wouter Bettink zich er ook mee te bemoeien. tweede nederlaag leed en de afstand met leider Nieuw Lek- kei land angstig zag oplopen. Met het wegsturen van Jaap Koole betekende dat een Smter- kiaas-avond met minder pretti ge surprises. nog gelijk ook". Die kans was met genng omdat Lou Vos de SV al snel na PPS C's tweede goal had terugge bracht door een trekbal van Cees Nowee fraai te verzilver en. PPSC mocht tenslotte doel man John Rost dankbaar zijn dat de schade tot die ene tegen treffer beperkt bleef. Rost ran selde bijvoorbeeld een harde vrije trap van Rien Dijkhuizen knap uit zijn doel. Waarmee De Sport na GVW (ook 1—2) zijn Schiedam Hermes DVS, én met name trainer Pim Visser, was niet écht blij. „Waarom zou ik? Wij speelden constructief voetbal en hadden het eerste halfuur het overwicht tegen Xerxes Ook tegen Hennes DVS slaagden zij daarin, juist in een periode dat Kees Jan Snoeck zich als grote „spelmaker" ontpopte en in zijn eentje het duo Piet van der BurgjGer Ruseier uit eikaar haalde. Daarna - in het tweede helft - deelde scheidsrechter Ja cobs volop in het „spel der vergissingen". Een charge van Piet Kiepke, al na vier minuten, honoreerde hij met een straf schop (beide trainers vroegen zich af waarom) en toen Hans de Vries van elf meter afstand geen fout maakte, was er veel kunst- en vliegwerk voor nodig om Xerxes in te dammen. De Schiedammers slaagden daar- (verder) moeten uitbouwen. Juist tegen de jeug dige Rotterdammers was die J0 te weinig, want zij hadden dit seizoen al zes maal een achterstand weggewerkt". in. Zelfs hanteerden ztj het laat ste halfuur de aanval en daarin kregen zij zóveel kansen m de schoot geworpen, dat Pim Vis ser zich na afloop terecht kon door Bas van der» Berg afvragen, of hij wel zo blij met die 2—2 was. Met vele diepte- passes kwam Xerxes er in het eerste halfuur weinig aan te pas. Zonder Makkie Nijssen was de rest van de Rotterdamse ploeg opgeschoven, maar om dat Hermes DVS de dienst uit maakte, was iedereen van Xer xes in dat eerste half uur voor- Zoals tegen Hermes DVS. Juist bestemd om achter de Schie- Bobby Jaques slaagde er in om wer op de doellijn met zijn hoofd redding moest brengen op een schot van Tonny Rijs- dijk, was Xerxes er van over tuigd dat Hennes DVS defen sief door de mand ging vallen. Ook trainer Sandor Popovics, „Ik maak het dit seizoen al zes maal dat wij van een achter stand kunnen terugkomen, on danks het feit dat ik groten deels met een jeugd forma tie speel. Wij zijn nog onervaren, hebben misschien één a twee jaar nodig om te „rijpen" in die hoofdklasse, maar leren snel'" ADVERTENTIE Bel een heerin'tverkeer de korrekte 'Rit-meesters dammers aan te lopen. Het leidde al in de elfde minuut tot een fraaie goal van Frans Schaap, die de bal kreeg toege schoven van linkerspits Hob van Voorcn. Toen Teun Kor- naat in een volgende fase de bal langs de verkeerde kant van de paal dirigeerde, leek het er lang met op dat de Rotter dammers zouden terugkomen. Maar als een soort metamorfo se herstelde Xerxes zich. De Rotterdammers kregen moed met een kogel van Peter Hoog- ervorst tegen de lat en toen na ruim een half uur Arie Brou- in de 37ste minuut m het rech te, onbewaakte gat te duiken en de bal precies op het hoofd neer te leggen van Kees Jan Snoeck: 1—1. Vanaf dat mo ment zweefden de Rotterdam mers door de linies heen van Her mes DVS Popovics: „Dat is nu echt het gevolg van het feit dat de Schiedammers in de hoek zitten waar de slagen hard aankomen en daardoor zwak in mentaliteit zijn". Xerxes moet hebben gedacht, ruet voor, dan na de rust. Daarvoor moest het overigens wel na vier minuten scheidsrechter Jacobs bedan ken, die een charge van Piet De Rotterdamse defensie had veel moeite om de Her mes-aanval af te stoppen. Kiepke honoreerde met een strafschop Voor Hans de Vries was het een koud kunstje om doelman Harry Spermon op het verkeerde been te zetten 12. Xerxes dacht toen al de buit binnen te hebben. Kees Jan Snoeck regeerde voortreffelijk op rechtsAnders gezegd: hij lokte Ruseier en/of Van der Burg uit dat centrale deel, om dan met slimme passes zijn collega's in stelling te brengen. Toch ging dat feest niet hele maal door. Met de moed der wanhoop zocht heel Hermes DVS de aanval weer. En met succes. Het speculeerde erop dat de Rotterdammers in de defensie nog zouden barsten van „onwetenheid". Alzo ge schiedde. Keer op keer grepen dc blauwwitten mis op snelle acties van uitblinker Frans Bonman cn Teun Komaat, of van de beide vleugelspitsen Frans Schaap en Rob van Voorcn. Maar ook van Dick Schaap. Pim Visser over zijn laatste makken „Hij moet zijn krachten nog een klein beetje Ieren verdelen (over aanvallen cn verdedigen), maar is voor Hennes DVS een aanwinst". i W/P s Het gevolg ervan was dat de Schiedamse kansen met meer op een hand te tellen waren. Maar gescoord werd er met Wel éénmaal, toen een actie tus sen Frans Bouman en Teun Komaat collega Frans Schaap in schietpositie bracht (2—2), maar voor de rest liet Hermes DVS zijn winstkansen liggen. Zoals éen ervan, van Teun Kor- naat, die alleen voor doelman Cees van Vliet faalde, maar aan de overzijde Piet Kiepke plotse ling de bai van dé doellijn moest halen. Hermes DVS hield tot het laatste fluitsignaal Xerxes onder druk, maar gescoord werd cr niet meer. Frits de Nijp moest zich al vroeg laten vervangen door Cces Maltha en over diens optreden was trainer Visser te vreden. Halverwege de eerste helft moest scheidsrechter Ja cobs zich nog laten verzorgen omdat hij een bal in zijn ge zicht had gekregen en groggy was gegaan. Tot slot trainer Pim Visser: „Hij had zeker nog tast van hoofdpijn toen hij Xerxes de strafschop gaf Groningen Hoewel SW met slechts 10 door FC Groningen werd verslagen kregen de Schiedammers wat ze verdienden. Pas 12 minuten voor het einde, toen Ko Goudriaan en Rob Korengevel ali, verse krachten het veld waren ingestuurd, kropen ze uit hun schulp om de kort voor rust opgelopen achterstand weg te werken. Een keer kon SW Groninger doelman Azing Griever, die haast niet in actie had behoeven te komen, in de slotfase enigszins verontrusten, maar aan de achtste seizoennederlaag viel niet meer te ontkomen. De overdreven defensieve hou ding van SW werd na afloop uiteraard scherp veroordeeld door FC Grorungens trainer Jan Noterrcians, temeer daar zijn ploeg met in staat was gebleken de angstige tegenstan der gemakkelijk te overmeeste ren. De 3900 toeschouwers lie ten na het slotsignaal van scheidsrechter Geurts met boe- gezet en voortdurend strandden in het centrum van de SW-ver- dedigmg, waarm aanvoerder Rinus Steenbergen op de voor grond trad. De beslissende tref fer viel twee minuten voor rust Hiddmk lanceerde Eimers, die ineens een vrij veld voor zich kreeg en met een beheerste boogbal keeper Bas van Noort- wijk klopte geroep hun onvrede blijken Dezelfde speler had eerder tn over de zeer zwakke vertoning, die in de tweede helft een merkwaardig karakter had De thuisclub bleek op een gegeven vrijstaande positie gemist, ter wijl Van Noortwijk nog een knap afstandsschot van Van Loon over de lat had getikt moment namelijk ook met meer Buiten de kansen waaruit de Gro. bereid het initiatief te nemen, terwijl SW lang weigerde de defensieve stellingen te verla ten. Notemnans1 „Als een pJoeg als SW op de ze manier het voetbal wil vermoorden is dat zijn zaak, maar wij zullen ons door zo'n houding met meer uit de tent laten lokken. Tegen Dordrecht zijn we op die ma nier het schip ingegaan en daar hebben we een goede les mee geleerd. We trappen er met meer in als een tegenstander zelfs met een 1—0 achterstand nog blijft veifiedigen". Zo kon het gebeuren dat Eddy Achterberg, die zich tot dusver m Groningen uiterst correct heeft gedragen gisteren na een ninger treffer ontstond, had SW echter nog de mooiste mo gelijkheid gehad. Al m de be ginfase kon Van der Vlist onbe lemmerd na doelman Gnever oprukken na een fout van aus- putzer Hiddmk, maar de mid denvelder schoot voorlangs. Voor het overige legde SW zich uitsluitend toe op defensie ve werkzaamheden nabij en in het eigen strafschopgebied. De 1—0 achterstand bracht de ploeg na rust met op andere gedachten. Pas nadat een paar uitgespeelde Groninger kansen zonder kleerscheuren waren overleefd, toonden de bezoe kers durf en waagden ze zich naar voren. onschuldige overtreding (de ex- Trainer Leo Halkes het Jan Twente-speler struikelde) tegen Bart Kreft met de gele kaart geconfronteerd werd, op een gegeven moment ter hoogte van de middellijn volkomen passief niet de bal aan de voeten uitda gend op een SVV-speler stond te wachten. Een uur lang had het spel zich toen reeds ononderbroken op de helft van de Schiedammers afgespeeld. Het Groninger over wicht had echter maar tot een doelpunt geleid omdat de aan vallen fantasieloos werden op- Altema en De Haan plaatsma ken voor Goudriaan en Koren gevel en voorts werden de lang ste spelers in de frontlinie ge zet Von een stormachtig offen sief was echter geen sprake maar toch kwam SW eenmaal dicht bij de gelijkmaker. Een ■"not van Bart Kreft kon door Gnever met volledig onschade lijk worden gemaakt waarna Jos Zoetmulder nog eens kon inschieten. Hiddink stond even wel op de doellijn om de bal te keren.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3