'Kerstboom in de k a raer? Det moet ik niet' V ATOOM Betrouwbaar EVAT OOM idJ&Zmè Bouwen en breken Kerstexpositie werken Jan van Heel Bloemist Poot Naaldenspoor leidt naar bomen] agers Woonomgeving niet bederven Barbaraschool breidt uit DINSDAG 14 DECEMBER 1976 3 PROBLEEM In Gemeentemuseum Maassluis: Wagen terug na lange proefrit "Wijkbijeenkomst in 't Nieuwelant BEWONERSVERENIGING OVER HUURPRIJS: EVATOOM 649." KW Schiedamseweg 39-47, Vlaardingen, Tel. 15 mr Wh Mgr. Nolenslaan686, Schiedam, Tel. 102661 Mensen op weg naar kerst. On der die ti tel bren gen wij een serie verhalen over per sonen die het rond de kerst extra druk heb ben. Van daag het eerste verhaal over de familie Poot. „Als de mensen kerstmis vierden, lagen wij met onze benen omhoog". Deze enigszins vreemde uitspraak komt uit de mond van de 53-jarige Sjaan Poot. Zij is getrouwd met Bas, één van de twee gebroeders Poot Zij staan al jaren in Vlaardingen bekend vanwege hun fleurige be moeienissen in de bloemenhandel. ,,Wij lagen doodvermoeid met onze benen omhoog", 20 her haalt Sjaan. „Want voor een bloemist is de kersttijd een vermoeiende bezigheid". De decembermaand is inder daad een drukke maand voor elke bloemenhande laar. Al weken van tevoren moet hij zijn voorbereidin gen treffen. Materialen ko pen, kerststukjes maken en dergelijke. Sommigen willen ook bomen verkopen. En dat is natuurlijk weer een heel karwei op zich. Met dat laat ste houdt Bas Poot zich al jaren bezig. „Een jaar of vijfentwintig geleden zijn we m'n broer Piet en ik ermee begonnen. Piet was in Luxemburg op vakantie ge weest en had daar een boer ontmoet die goede kerst- boompjes had. Zodoende kwamen we met die mensen in aanrakirig. Een lading van vijf honderd bomen was in die tijd al heel wat". De tijden zijn echter veranderd en de hoeveelheden ook! Bas Poot: „We voeren nu veel meer bomen in. V -or onze drie zaken aan de Goud- sesingel, de Markgraaflaan en in het winkelcentrum Ho- lyhoek hebben we nu wel 20'n tweeduizend bomen no dig". Niet alleen de tijden veranderen maar de prijzen ook. Bas Poet: „Vroeger kochten we de bomen m voor één gulden en werden ze verkocht voor ongeveer een rijksdaalder. Nu worden de bomen verkocht voor vijftien gulden en dan heb je nog geen eens de duurste. Sterker nog, dan heb je een goedkope". „Voor een boemenman is de kerst een razend drukke tijd. Vooral het maken van de kerststukjes is altijd een probleem. Neem het inkopen van hulst, bijvoorbeeld. Daar moeten besjes aanzit ten anders is het met goed". Al die drukke dagen zullen ongetwijfeld een goed beleg de boterham voor de bloe mist opleveren? Sjaan Poot reageert zeer attent: „Ja, maar het kost ook enorm veel arbeid. Het maken van kerststukjes is zeer arbeids intensief. Je werkt gewoon tot diep in de nacht". Haar man vult aan: „Soms werkte ik de hele nacht door". „Je kan je het, als bloemist, tegenwoordig niet veroorlo ven extra personeel in dienst te nemen om bij te springen in de drukke kerstdagen. De lonen zijn daarvoor veel te hoog. Eigenlijk zouden we liever een gewone verkoop willen, maar je komt er ge woon niet onderuit. Het is nu eenmaal een traditie en daar moet je mee leren le ven, Een bakker werkt rond de kerst ook keihard om zijn zaakjes voor elkaar te krij gen". Bas en Sjaan Poot staan zelf niet meer m hun winkel. Dit jaar vieren zij voor het eerst de kerst rustig thuis. „Ik heb gehuild toen wij uit de win kel weggingen", vertelt Sjaan diep ontroerd. „Want je iaat in feite alles, wat je hebt opgebouwd, achter. Bas Poot bioemenman razend drukke tijd Maar ja, inwendig blijven we toch nog altijd meele ven". Dat blijkt eens te meer uit het feit, dat Bas zich rond de kersttijd nog intensief be moeit met de in- en verkoop van de kerstbomen. Hoewel de familie Poot zich best een boompje kan veroorloven is er in de woonkamer van de fraaie woning in het Van Heutzpark nog geen boom te bekennen. Op de vraag wan neer de kerstboom in huize Poot wordt opgetuigd, ant woordt Bas beslist: „Een kerstboom in mijn huiska mer? Dat moet ik met. In de tuin wordt er wel een plaats je voor ingeruimd. Met wat lichtjes er m'\ Maar binnen zie ik zo'n boom helemaal niet zitten. De hele dag loop ik met die dingen te sjou wen Voordat je het weet, zit je helemaal onder de denne- naalden". Op de bank liggen ook een aantal naalden. „Ja", verontschuldigt de Vlaardmger zich, „ik heb daarnet even op de bank liggen slapen". Zijn vrouw ziet een kerstboom binnenshuis evenmin zitten, „Al die naalden, da's maar niks". Want al komt er geen boom in de woonkamer te staan, de naalden dringen toch ongewild het huis bin nen, Mevrouw Poot: „Omdat mijn man de gehele dag met die bomen bezig ts, vind ik overal naalden. Ik ben die naalden goed zat". Vlaardingen Tot 1 december is het aantal woningen in Vlaardin gen uitgebreid met 863. In diezelfde periode werden er 29 gesloopt en 25 onbewoonbaar verklaard. In november werden 92 woningen opgeleverd: 39 aan het Sclaaven- burch en de Tweevriendenstraat, 5 aan de Lariksdreef, 22 aan de Esdoorndreef en 26 aan de Lindendreef. Voorts is in november begonnen met de bouw van 34 woningen in Holy-Noord. Het betreft hier een gedeelte van een te bouwen complex van 158 woningwet woningen. Hiermede is het totaal van in aanbouw zijnde woningen gekomen op 378: 240 woningwetwoningen, 35 premie-woningen en 103 ongesubsidieerde woningen. Vlaardingen Onder grote be langstelling hebben de heren C. A. Romijn en C. Kohlenberg, respectievelijk inspecteur van het basis- en kleuteronderwijs, de uitbreiding van de Barbara- school aan de Seringenstraat te Vlaardingen geopend. De fees telijkheden stonden in het te ken van de integratie van het kleuter- en basis-onderwijs. Daarom was het voor de twee onderwijs inspecteurs geen lin ten doorknippen, maar het kno pen ervan. In. een korte toe spraak noemde de heer Romijn de problemen die aan een scho- len-integratie kleven. Ook wet houder T. Kloots, een der spre kers, Het zich in deze richting uit Na het offcièle gedeelte werd er open-huis gehouden. De bezoe kers konden onder meer een kijkje nemen bij het documen tatiecentrum, waar vrijwillig sters een toelichting gaven op de werking van dit systeem. De heer J. C. van der Zande, voor zitter van het schoolbestuur, be dankte aan het eind van de avond alle gasten voor de toonde belangstelling. Maassluis Niet alleen de leiding van het Gemeentemu seum Maassluis, ook de gemeenteraad en het college van B en W. zijn bijzonder ingenomen met de schenking van mevrouw M. C. van-Heel-Poort uit Den Haag: een reeks prachtige gouaches en tekeningen van haar echtgenoot, de kunstschilder Jan van Heel. Tot en met 9 januari is deze collectie ingericht als Kersttentoonstelling 1976, te bezichtigen in het Maassluise Museum. Schiedan In de Laurens Cos- terstraat heeft heer W. J. A, (27) zijn Alfa Romeo terug, maar de wagen is1 geen acht tienduizend gulden meer waard. De Rotterdamse politie vond de auto terug. Na een aanrijding hadden de nog on bekende Inzittenden het voer tuig one beheerd achtergelaten. Die inzittenden gingen eind no vember met de auto ervandoor. Meneer A. had via een adver tentie zijn kar te koop aangebo den voor de genoemde prijs en het tweètal was daarop afgeko men. A. had hen toen de sleu tels gegeven voor het maken van een proefrit Hij zag hen daarna niet weer. Met die schenking is ook erg in zijn schik Jan van Heel zelf. Met genoegen heeft hij langs die fraai ingelijste werken ge wandeld en al die gouaches en - tekeningen, die soms jaren lang in portefeuilles waren bewaard, nog eens bekeken. „Het is een schenking van mijn vrouw. Dus zit er ook nogal wat werk bij, waaraan zij een bijzondere bin ding heeft, zoals aan die Spaan se reisschetsen, die herinneren aan onze vakanties." En zo ver telde Jan van Heel ook, dat er omdat al veel schilderijen van hem in het Maassluise museum bewaard worden een bepaalde sympathie voor het museum is gegroeid. „We hadden ook Gou da willen bedenken, maar dat is uit de hand gelopen; want aan dat Museum met destijds de sympathieke dr. Jan Schout en aan het hoofd, is inmiddels een nieuwe directrice gekomen, We hebben geen enkele garan tie kunnen krijgen, dat onze werken er goed bewaard zou den worden en daarom hebben we maar de arbeid van dr. Jan Schouten in de West gehono- Door Jan Zwart Musicerende Pierrot met vrouw; op de achtergrond twee figuren, {voorste is zelfportret). Tekening - OJ.inkt, Jan van Heel. reerd, waar musea op zijn ini tiatief zijn ontstaan en inge richt". Jan. van Heel heeft ook nog een hartelijke wens geuit. Hij hoopt, dat ook andere kunstenaars gestimuleerd zui len worden hun werk aan Maassluis en andere kleinere musea te schenken. Wat hem zelf betreft: misschien vul ik nog nog wel eens enkele hiaten in de collectie aan. En daarbij haakte hij graag in, op hetgeen museumdirecteur J. Rohn over de nieuwe aanwinst had opge merkt. Maassluis heeft nu na de zeer grote collectie olieverf schilderijen van Jan van Heel een geweldige aanvulling in gouaches en tekeningen, die zo waar een periode van 35 jaar omvat, die van de jaren 1939- 1974. En inderdaad, het is een genot die dertig werken in het Maassluise Museum te zien. Er hangen gouaches, waarop Pier rots figureren en clowns herin neren aan het oude eigen-ik van Van Heel. Maar ook zijn er vogels, stillevens, dieren en vlotte reisschetsen van karakte ristieke plekjes waar Van Heel, vakantie vierde. Het tekenen en' schilderen kon hij er niet laten- en zo ontstonden die fijne kijk-1 jes op plekjes en situaties, die een ander niet ziet maar die: voor de gevoelige schildersaard van Jan van Heel hét van hét: waren om er even voor te gaan' zitten en ze te konterfeiten. Wat weet hij zijn kleuren fijn te kiezen en wat maken zijn wer ken allengs meer en meer een doorleefde indruk. Zo staan we bij dit werk van Van Heel in bewondering voor zijn fijne techniek, zijn intense kleuren, zijn rake tekening en ook voor zijn grote veelzijdigheid. Gemeentemuseum Maassluis, Zuiddiik 16. Kersttentoonstel ling schenking gouaches en te keningen Jan van Heel. Geo pend: dinsdag tlm zondag 14-17 uur; dinsdagavond 19-21 uur. Tot en met 9 januari. Schiedam Een lang spoor van dennenaalden heeft de politie geleid naar vier kerstbomen- dieven. Nadat agenten in de Huijsmansstraat de Volkswa genbus terugvonden, waarmee getuigen zondagavond de die ven hadden zien^Wegrïjden, kon vrij eenvoudig de woning worden opgespoord van één van de bomenjagers. De politie was aan de slag gegaan na aangifte van diefstal van tier. bomen van koopman D. P Schaper (52), die zijn kerst- groen verkoopt in de Rem- brandtlaan. Aanvankelijk wer den zes jongens aangehouden Na verhoor bleken twee van hen niets met de zaak te maken te hebben. De vier schuldigen zijn de zestienjarige B.P., de even oude A.K. en de een jaar oudere G.O., die werden aange voerd door N.A P. (23), Zij wa ren van plan geweest om de bomen tegen een gereduceerde prijs opnieuw in de handel te brengen. Vlaardingen In het wijkcen trum 't Nieuwelant aan de Goudsesingel wordt morgen avond om 8 uur een wijkbijeen komst gehouden. Deze bijeen komst geldt voor bewoners uit de Babberspalder en Vlaardin gen Ambacht. Op de agenda staan onder meer de volgende punten: het vrachtverkeer in de wijk, plannen voor een speel tuin aan de Hartmansstraat, de renovatie-problematiek, voor zieningen ten behoeve van de peuterspeelzaal, alsmede de re constructie van de Van Hogen- dorplaan. Schiedam De bewonersvereni- ging Schiedam-Zuid wil niet dat de woonomgeving wordt betrokken in de nieuwe huur prijsvaststelling. Tevens wil men dat voor de nieuwe huur prijs er rekening mee wordt gehouden dat de Schiedam mers „onder de meest erbarme lijke" milieu-omstandigheden moeten leven. De gemeente en de woningcorpo raties zouden er door die om standigheden bij het ministerie op moeten aandringen om bij de puntenwaardering van staatssecretaris Marcel van Dam Schiedam twintig punten mmder huur te laten betalen. De wijk- en bewoners verenigin gen vinden het onrechtvaardig dat de huurders meer moeten gaan betalen voor de woonom geving. ,,De huurder of de individuele huurbaas kan er nu eenmaal niets aan doen dat zijn straat toevallig speelstraat is, of dat er toevallig scholen en winkels m de buurt zijn," zo meent Jan Deftmeijer coordinator van de huurgroep bij de vereniging m de Gorzen„,dus moeten er bij de berekening van de huurver hoging nul punten worden ge geven voor de woonomgeving." INDESIT WASAUTOMAAT 9 programma's, 2 zeepbakjes, inhoud 5 kilo. Adviesprijs 599.- BIJ EVATOOM PHILIPS DIEPVRIËSKAST AFBQ51 Inhoud 130 liter, snelvries- schakelaar en 3 indikatle- lampjes. Kataloguspnjs 660.- B1J EVATOOM 1KDESIT KOELKAST 140 liter tafsimodel, breed vriesvak, verlichting er. half- automatische ontdooiing. Katalogusprijs 355.- 6IJ EVATOOM BAUKNEGHT OUBBELDEURS KOELKAST Type PD3Q11 Inhoud 285 liter waarvan 95 liter 4-sterren vriesvak, koelruimte op ooghoogte. Kataiogus prijs 1219.- BIJ EVATOOM ZANUSS1 WASAUTOMAAT Bovenlader, type A33, siechts 45 cm breed, KEMA-keur. Kataloguspri|s 964.- BIJ EVATOOM BIJ EVATOOM PHILIPS WASAUTOMAAT Type AWB 126 Volautomatische voorlader met een regelbaar centriluge- toerental, van 120 tot 750 toeren veilig, zelf s voor uw fijnste was Katalogusprijs 1321.- sij EVATOOM ETNA GASFORNUIS Type 260, met grill, draai spil, thermostaat op oven, inclusief bovenblad. Adviesprijs 930.- INDESIT VAATWASMACHIME Type LS12SD Ruime gezinsvaatwasmachine mei roestvrij staal binnenwerk, 6 volautomatische programma's en apart nadroog element. Katalogusprijs 999.-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 3