SCHIEDAMSCHE COURANT Sneltram kan niet Eigen Openbaar vervoer in Maassluis illfe USE Stadhuisgezicht Lichtreclame stadskantoor Wel bootjes, geen overlast Weer conflict PvdA en PPR MAN IN BOSJES VOOR AGENTEN Schiedam wil betere bus- en treinverbindingen LijntaxPs van west- naar oostwijk Sociale Gids is er Noorse consul ontsteekt kerstboom Bewoners willen WOOll- containers Groei stokt Verkeersles voor moeders Woensdag 15 december 1976- ONAFHANKELIJK DAGBLAD -101ste jaargang no. 25725 _,G pagina's Broersvest 3 telefoon administratie 268091 redactie 262566 - klachtendienst 144144 SCHIEDAM EN KETHEL r Schiedam/Vlaardingen Een sneltram kan in Schie- g dam niet op doelmatige wijze gelijkvloers worden aangelegd. De raadscommissie voor ruimtelijke orde- inning, die onlangs op een besloten vergadering tot j deze conclusie kwam, wil daarom in plaats van een' dergelijk systeem betere bus- en treinverbinding. Tevens stelt men een ondertunneling voor van de spoorlijn Schiedam-Vlaardingen bij de Nieuwe Dam- laani Een en ander bericht de raadscommissie aan het Schiedamse college van burgemeester en wet houders, naar aanleiding van het pas uitgekomen rapport van de werk groep actualisering van de metro/sneltramstu- dies in Capelle aan de Ussel, Rotterdam, Schie dam en Vlaardingen, De ze werkgroep kwam tot de conclusie dat inpas sing van sneltramtype T niet mogelijk is in de centra van Schiedam en Vlaardingen en in gerin gere mate bij de winkel centra in Kethel, in Schiedam-Noord en De Loper in Vlaardingen- Holy. Wel als men van het voorstel van de mi nister zou mogen afwij ken en bepaalde delen ongelijkvloers mag ma ken. Voor het centrum van Schie dam denkt de werkgroep van ambtenaren en technici in dat geval aan onder grondse gedeeltes. Winkel centrum Kethel zou dan on gelijkvloers moeten worden gekruist, net als bij De Lo per in Holy, De afbuiging naar het centrum van Vlaardingen zou echter weer ondergronds gereali seerd moeten worden. Voor het geval het niet door gaan van de sneltram zou leiden tot een „onderbro ken" lijn Vlaardingen 'Capelle aan de IJssel heeft de Schiedamse raadscom missie voor ruimtelijke or dening een paar suggesties. Zo w3 men een zeer hoog waardig plaatselijk of regio-' naai busnet, in goede relatie tot het landelijk NS*net. Verder wil de commissie het plaatselijke bussysteem een goede verbinding geven met het eventuele Rotter damse systeem. Tevens ad viseert men een verbetering van het regionale treinen- net, bijvoorbeeld door meer halteplaatsen of doortrek ken van de lijn Hoek van Holland-Rotterdam tot Dordrecht. Schiedam Opnieuw ligt PPR-raadslid Hans van der Wilk in de clinch met de fractie van de PvdA. Ter wijl het Permanent Overle gorgaan tussen beide par tijen alweer enkele maan den onderhandelt over toe nadering, heeft voora! de afgelopen week een keihar- de eis van Van der Wilk voor verdere verwijdering gezorgd. De radicaal meent' recht te hebben op een plaats in de belangrijke raadscommissie voor ruim telijke ordening. Sinds hij aftrad als wethouder zijn nog door niemand stappen ondernomen om hem onder te brengen in een bepaalde commissie. Zelfs ontbond de raad met één stem meer derheid de commissie, waarvan hij voorzitter was in zijn wethouderstïjd. Een zwijgplicht houdt de lippen van de socialisten stijf op el kaar geklemd, en Van der Wilk snapt er niets meer van. In zijn betoog tijdens de begrotingsbe handeling sprak hij over tegen werking. Vermoedelijk wenst het grootste deel van de PvdA hem niet als opvolger van Geert van der Linden in de commis sie, die hij op het oog heelt. „Ik hoop niet, dat dat heeft te ma ken met mijn opvattingen van ruimtelijke ordening," zei hij. De PPR'er overweegt een initia tiefvoorstel in de raad in te dienen om de commissie uit te breiden met één 2etel. Voor dat voorstel heeft hij de steun van twee andere raadsleden nodig, anders wordt het niet behan deld. Twee gelijkdenkende Pv- dA'ers, die hem wel zouden, wil len steunen, schijnt dat verbo den te zijn. Sprake is van frac tiediscipline van de PvdA. De beide i'aadsleden zijn Yvonne Siljee en Nikolaj Dielemans. Maassluis Tijdens de beantwoording op de alge: beschouwingen over de gemeentebegroting 1977 heeft wethouder Han Hummelen bekend gemaakt dat Maassluis met een eigen, zij het bescheiden openbaar vervoer gaat komen. De raadscommissieleden voor verkeer en vervoer kunnen hieromtrent in februari een voorstel tegemoet zien, B en W willen dit, omdat Maassluis in de afgelopen jaren vooral in westelijke richting aanzienlijk is uitgebreid. Hierdoor wordt een snelle en frequente verbinding-met heb-centrum en het oostelijke stadsdeel urgent Vlaardingen De lang verbeide Sociale Gids van Vlaardingen is er. Gisteravond hebben men sen van de S lichting Welzijn Vlaardingen, die voor de uitga ve van de gids verantwoorde lijk zijn, de laatste hand aan vrij omvangrijke inventa- jsa ti e-nota ge I cgd. _Dc Sociale Gids is een 105 pagi- *-v na's grote opsomming gewor den van wat Vlaardingen zijn bewoners op sociaal gebied en op het terrein van welzijn te bieden heeft. Naast een gemak kelijke inhoudsopgave telt de gids hoofdstukken over samen levingsopbouw, maatschappelij ke dienstverlening, gezond- iieidszorg, vorming, ontspan ning, kerken en geestelijke stro mingen, gemeentelijke diensten, wijkvoorzieningen, terwijl de laatste zes pagina's zijn inge- iiiimcl voor een overzicht van landelijke voorzieningen. Bijzonder interessant zijn de overzichten van de verschillen de voorzieningen per wijk. Aan de hand van deze overzichten wordt binnenkort de reeds vaak gememoreerde sociale kaart van Vlaardingen opge steld. De raad zal na uitvoerige bestudering van die kaart in bepaalde wijken bestaande hia ten in het voorzieningenpakket trachten op te vullen. In een toelichting op de plannen van het college deelde de wet houder ons mee dat de gedach ten uitgaan naar een soort lijn- taxi, een taxi dus, die een lijn dienst gaat onderhouden. In eerste instantie wordt gedacht aan de plaatselijke taxi-onder nemers. Mochten deze echter afhaken, dan zal de gemeente de exploitatie van het openbaar vervoer zelf ter hand nemen. Om de hoeveel tijd de lijn-taxi gaat rijden is nog niet definitief bekend,' maar waarschijnlijk zal het,gaan om een halfuur- dienst. 'De lijndienst zal alleen draaien in de zogenaamde ren dabele uren, te weten tussen 08.00 uur en 19.00 uur. B en W hebben berekend dat de kosten zullen 'varieren tussen de vijf tigduizend en honderdduizend gulden per jaar. De wethouder gelooft echter op dat de kosten niet boven de halve ton zullen komen. Op de vraag wat een ritje gaat kosten antwoordde hij dat de ritprijs omstreeks de gulden zal liggen. De bouw- en verkeerswethouder mocht gisteravond nog meer voor kerstman spelen. Zo kon digde hij aan dat vóór april 1977,de raad in het bezit zal zijn van een nota Oriëntatie stads vernieuwing. In deze nota zal een faseringsplan zijn opgesteld omtrent het in bepaalde termij nen beschikbaar stellen van gelden voor de renovatie van de Hoogstraat, Markt en omgeving en de Vlieten. Voorts zal er een kostenvergelij- king worden gemaakt tussen de huur- en de koopwoning. Dit naar aanleiding van geruchten dat het kopen van een huis aantrekkelijker is dan het hu ren ervan. Ook deze nota zal vóór april gereed zijn. De wet houder liet het hier echter niet bij. Op 4 januari 2al het college een kostenraming worden aan geboden voor de aanleg van een groenstrook langs de Nieu we Waterweg. B en W willen met de uitvoering van dit plan haast maken, want nog tijdens de januari-commissievergade- ringen zullen de leden een voor stel ontvangen, zodat de raad zich reeds in februari over de plannen kan uitspreken. Ook het bestemmingsplan Konings hoek zal de raad in het eerste kwartaal 1977 worden aangebo den. Tenslotte zal een ambtelij ke werkgroep vóór februari met een advies moeten komen over de eventuele renovatie van panden aan de Weverskade. Minder gunstig gesteld is het met de criminaliteit Burgemeester Van Dijke deelde de raad na melijk mee dat er helaas een duidelijke stijging in het aantal misdrijven is geconstateerd. Be droeg het aantal misdrijven hoofdzakelijk diefstal en in braak - in de periode januari tot december 1975 571, in de zelfde periode van dit jaar was dit aantal gestegen tot maar liefst 825. Met nadruk stelde de burgemeester dat het aantal seksuele misdrijven geen rol van betekenis speelt Ook de baldadigheid en vernielzucht baart het gemeentebestuur zor gen. Zo werd tot begin van deze maand voor 47.000 gulden, ex clusief btw schade aan planten en struiken toegebracht Vlaardingen De Noorse consul- generaal W. G. Solberg zal maandag 20 december om 19.00 uur de lichtjes ontsteken van de door de Vlaardingse zusterstad Larvik geschonken kerstboom. Deze staat traditiegetrouw op de Markt voor het stadhuis. Een kwartier voor het aanste ken van de kerstboomverlich- ting zal de jeugdband van het Leger des Heils kerstliederen spelen- o Het Vlaardingse stadhuis nu eens vanuit een heel andere hoekbekeken; namelijk vanaf de toren van de Grote Kerk op de Markt. Op de achtergrond is het nieuwe stadskantoor te zien. Links naast het stadhuis de Schoolstraat. In het midden van de voorgevel van het stadhuis de vier hoge ramen waarachter zo vee! van het bestuurlijk gebeuren plaatsvindt, de maandelijkse raadsvergaderingen en talrijke vergaderingen van commissies. Rechts de trap die al door talloze paren beklommen is op weg naar de burgerzaal en die zij later ais echtpaar weer afdaalden. Het oude stadhuis wordt overigens verbouwd binnenkort. Er zullen onder meer zes fractiekamers ingericht worden. Die hele verbouwing gaat zo'n vijf miljoen gulden kosten Dat is achter die hoge ramen besloten. nimmiiiiiiiiniiniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiUDmiiiiiiiüiiiiuumiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiuiiiiiiniiiiuiiiniiniiiiiiuiiiniuiiiiniiniiiiiiiiiiii Schiedam Wethouder drs. Reinier Scheer- es denkt serieus aan lichtreclame bovenop het torenhoge stadskantoor. Hij verwacht ruime belangstelling van reclamemakers vanwege de voor die doeleinden aantrekke lijke plaats. „Vanaf grote afstand kan je de top van het gebouw al zien. Dat moet wel een bron van inkomsten voor de ge meente betekenen, die je niet moet onder schatten", zei hij gisteravond tijdens de tweede ronde van de begrotingsmarathon, een ronde waarin het college van B en W reageerde op vragen en kritiek, die de fracties maandag naar voren brachten. Gverigetis denkt Scheeres wel aan neutrale recla me, omdat de gemeente zich niet kan veroorlo ven gelegenheid tot concurrentie tussen bedrij ven te bieden. Over het feit, dat opzienbarende reclame het zicht op het oude stadshart ontsiert, zei hij: „Het stadskantoor zelf is al dissonant aan de omgeving. Dus kan dat nog wel erbij". Zijn plan vormt het enige opzienbarende nieuws, dat de algemene beschouwingen gisteravond op leverden. In een tamme vergadering grepen de vier wethouders en burgemeester drs. Arie Lems vooral terug naar toezeggingen, die zij in de loop der tijd al deden in commissievergaderingen. Weinig wensen van de fracties werden onbevre digend beantwoord. Alleen de visie van PvdA-leider dr. Joop de Jong, dat ambtenaren niet telkens één voorstel maar ook alternatieven moeten aandragen, werd door opnieuw Scheeres afgedaan met de opmerking dat die werkwijze onnodige ballast betekent, omdat volgens hem dfc kans er dik in zit dat de meeste alternatieven overbodig blijken en negatief worden beoordeeld, Wel hield hij een pleidooi voor een soort seniorenconvent, dat zich intensiever bezighoudt met alle sectoren raads werk. Ir. Chris Zijdeveld ging als wethouder voor stads ontwikkeling met name in op inspraakprocedu res, waarvoor De Jong en PPR-raadslid Hans van der Wilk hadden gepleit. „Neem nou Schie dam-Noord", zei hij, „Groepen, van wie je inte resse kunt verwachten, nodig je uiteraard uit om mee te denken. Maar inspraak op dit moment is moeilijk. De huidige bewoners zijn veldmuizen en sprinkhanen en de toekomstige bewoners kunnen ook ntet naar hun mening worden ge vraagd, want je weet niet wie zij zijn". De Korte Haven in het centrum van Schiedam, Helemaal zonder boten. Zo hoeft het voor de buurtbewoners nou ook weer niet. Schiedam De Korte Haven wordt nog steeds misbruikt, vinden de buurtbewoners. Het scheepsreparatiebedrijf Snaayer is voor velen een doorn in het oog. De bewonersvereniging Schiedam-Cen- trum beeft er ook al een brief over naar de gemeente geschreven. Dat schrijven wordt dinsdagavond 21 december besproken tijdens een openbare vergadering van de raadscommissie voor de haven dienst. Het verenigingsbestuur wil weten welke beloftes deze dienst in juli heeft gedaan aan een van de buurtbewoners. Men meent dat direkteur Th. Sabel bij dat onderhoud heeft gezegd dat het bedrijf Snaayer niet 's avonds of op zondag zal werken aan de boten die in de Korte Haven liggen. Er zou zelfs zijn gezegd dan het bedrijf in november helemaal verdwenen zal zijn. Het is nu al december en het bedrijf is er nog. Nog steeds klagen de buurtbewoners over. geluidsoverlast van bikhamers,' slijptollen en zwaardere stuk-: ken gereedschap. Ook 's avonds en in het weekeinde. Bij de havendienst trekt men dat in twijfel. Direkteur Sabel: ,Op een van de vergaderingen van de raadscommissie is dit jaar al eens gezegd dat we geen sterie le haven willen. Het is bij ons niet bekend dat er bijvoorbeeld op zondag aan de boten wordt gewerkt. Daar hebben we echt wel op gelet." De buurtbewoners willen ook geen „kale" haven. Het punt is echter dat men geen industrie voor de deur wil hebben. „Een bootje in de haven is uit stekend. Een leuk gezicht Wij zouden het zelfs best aardig vinden als in de Korte Haven een jachthaventje komt. Maar wij willen geen toestanden die op allerlei manieren overlast bezorgen." Vlaardingen De bevolkings groei van Vlaardingen stokt. In de vorige maand is het inwo nertal van de stad met slechts vier toegenomen. Dat blijkt uit de zojuist verschenen cijfers van de bevolkingsstatistiek. Er hebben zich in die periode 58 gezinnen in deze gemeente ge vestigd, terwijl er 62 vertrok ken. Vlaardingen Bewoners van de William Pontwoningen hebben zich, na een excursie naar De Lier en Leiden, uitgesproken' voor wooncontamers als de se- mi-permanente woningen waar in zij zuilen verblijven, als hun woningen gerenoveerd worden. De excursie is op 10 december onder leiding van wethouder Rien Bovenberg gehouden. In Leiden en De Lier zijn namelijk ook renovatieprojecten aan de gang waarbij gebruik wordt ge maakt van semi-permanente wisselwoningen. In De Lier gebruikt men hiervoor stacaravans. De vielen duidelijk minder in de smaak dan de Leidse wooncontainers. De raad heeft in 2ijn vergadering van begin deze maand al al een krediet beschikbaar gesteld voor de aanschaf van tien semi- permanente wisselwoningen voor het renovatieproject van de Willem Pontworüngen in de Indische Buurt. Schiedam Politieagenten hebben gisterochtend tegen vijf uur door gewoon af te wachten een Schiedamse automobilist, die teveel had gedronken, in de kraag kunnen grijpen. Na een achtervolging vanaf rijksweg 19 door wijk Tuindorp trollen de dienaren der wet op het Hargplein de 42-jarige uitvoerder J, R. aan in het struikgewas vlakbij zijn auto. Zodra deze de agenten gewaar werd, stond hij op en zette het op een lopen om zich kort daar na in de Zwaluwlaan in de bosjes te verstoppen. De agen ten wachtten een half uur. Toen kroop de man uit het geblader te. Dat de agenten de langste: adem-hadden, wordt op het bu reau verklaard door het alco holgebruik van de Schiedam mer. Drie uur daarvoor was de jonge typiste S, van A. uit Schiedam met haar wagen tegen een ver- keerspaal gereden op de Nieu we DamJaan bij de Churchill- weg. Na de botsing klapte zij ook nog tegen een vJaggemast van het daar gevestigde pomop- station van Gulf, De blaas- én bloedproef benadrukten, dat zij niet in staat ivas om te rijden.1 Haar auto is dat ook niet meer. Het 22-jarige meisje heeft om te ontnuchteren een nachtje op het bureau doorgebracht. Schiedam De ouderwacht in Schiedam-Oost heeft er acht nieuwe vrijwilligsters bij. Gis termiddag zijn de moeders door een hoofdagent van de verkeer spolitie geïnstrueerd in de Kohnstammschool aan de Fah- renheitstraat Vandaag draaiden zij reeds mee in de ouderwacht die al drie jaar vier maal per dag de schoolkinderen bij de Lorentz- plein in Oost helpt oversteken en die als voorbeeld diende voor de ouderwachten bij de Burgemeester Knappertlaan in West en bij de Parkweg in Nieuwland. Dit nieuwsblad, waarin u al het nieuws uit eigen om geving kunt vinden, wordt zonder extra kosten be zorgd in combinatie met het Rotterdamsch Nieuwsblad. Stuur mij dit nieuwsblad dagen gratis op prooi too in combinatie mei; Rotterdamsch Nieuwsblad Deze bon rn cc en envelop, zonder pastiegei storen naai Antwoordnummer 834, Rottendam.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1976 | | pagina 1